Mature £riJtstfje tt'oumnl Wordt het leven onn duur gemaakt? odig Dit nummer Kussen in Turijnse bioscopen kan 3 jaar kosten Poging tot verzoening van diverse standpunten Wist U ZATERDAG 8 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstras* 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itaatfosttct ft gMlevrn oign htrt In ftfgfjruspotl" Vijl en dertigste jaargang No 10239 Zaakwaamemen is niet ieders vak CONSUMENTENBOND VRAAGT IN ERNST: Het is niet waar dat de duurste kolen de beste zijn Wat was de conclusie? De goedkoopste kolen zijn per stookseizoen per kachel on geveer vijftig gulden goedkoper dan de duurste. Het enige nadeel van de goed koopste kolen is. dat ze meer as en stof opleveren. Dit laatste voorbeeld toont al aan, dat de Consumentenbond zich niet alleen beweegt op het terrein der prijzen, maar ook op dat van de kwaliteit van de waren in haar verhouding tot de prijzen. Zo heeft men ook met hulp van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad aan het licht kunnen brengen, dat de voe dingswaarde van alle margarinesoorten tot voor kort volkomen gelijk was. Alleen waren er smaakverschillen. Maar velen is dat smaakverschil geen zes cent per pakje waard geweest. Omvangrijke studie Thans heeft de Consumentenbond in studie genomen de inkomenvorming van de middenstand. Men mag dan al ontdekt hebben dat de winstmarges van de mid denstandszaken gebaseerd zijn op de klei ne bedrijven, men wil nog andere feiten aan het licht brengen. PROFESSOR TINBERGEN heelt als een frappant verschijnsel van onze tijd gesignaleerd, dat de prijzenconcurrentie verdwenen is. Het 6chijnt tegenwoordig immoreel te zijn een artikel tegen lagere prijs te verkopen dan de buurman. Men beconcurreert elkaar alleen nog maar door een betere service of met een betere kwaliteit. Dit heeft een aantal mensen verontrust: hoogleraren van ce economische faculteiten, hogere ambtenaren, loontrekkenden van enkele grote ondernemingen en ook enkele groepen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Zij hebben vorig jaar Januari een Consumentenbond gesticht met een leden tal van niet meer dan 145. Thans telt deze bond reeds ongeveer 3500 individuele leden en een aantal leden-organisaties, waarvan totaal meer dan honderdduizend Nederlanders deel uitmaken. De Consumentenbond ageert niet, maar voert op een verantwoorde wijze actie tegen alles wat het leven onnodig duur maakt. Geen organisatie kan als lid toe treden. waarin het producentenbelang enige rol speelt. Een van de belangrijkste figuren in deze organisatie is de heer B. Buitendijk, functionaris aan het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tot voor kort bekleedde hij het voorzit terschap. Hij heeft ons verteld, dat de aanleiding tot de oprichting van de Con sumentenbond geweest is de verontrus tende kartellisatie van het economische leven. Bij Economische Zaken staan niet minder dan 1750 kartels ingeschreven. „In 1953 zou een aanzienlijke prijsda ling in de verbruiksgoederen mogelijk zijn geweest," merkte hij op. ..Tussen Fe bruari 1953 en October 1953 zijn de prij zen van de geïmporteerde goederen en grondstoffen 10 tot 14 procent gedaald. De arbeidsproductiviteit van de Neder landse bevolking is daarenboven geste gen en er is geen loonronde geweest. Maar de kosten van levensonderhoud in ons land zijn precies gelijk gebleven. De kartels houden de prijsverlagingen tegen. De regering kan er moeilijk tegen optre den. Dat wordt eerst mogelijk, wanneer handelingen aantoonbaar worden, die in flagrante strijd zijn met het algemeen be lang". Adviesprijzen ..Nog erger dan de bindende prijsaf spraken, zijn de z.g. adviesprijzen", ver volgde de heer Buitendijk. „Een of an dere vak- of bedrijfsorganisatie adviseert haar aangesloten leden de tarieven te verhogen. Zonder uitzondering volgende leden dat advies op. Daar kan de rege ring in het geheel niets tegen doen, om dat er geen juridische binding is als bij een kartel". De consumentenbond probeert een te genwicht tegen dit alles te vormen. Men verlangt niet, dat de kleinere en grotere zakenmensen elkaar weer zullen gaan doodconcurreren. Verkoop beneden de reële kostprijs is even ongezond als hand having van te hoge prijzen. Men verzet er zich alleen tegen, dat de grote zaken, die veel economischer werken dan de kleine, prijzen handhaven, die gebaseerd zijn op kostenberekeningen van de klein ste en ongunstigt werkende bedrijven. Voorbeelden Voorbeelden maken het streven van de Bond duidelijker dan alle woorden. Zo heeft deze organisatie in haar laatste maandorgaan de gramofoonplatenhandel en -industrie aan de kaak gesteld. Wan neer men bij een met name genoemde kleinhandelaar in Engeland voor ongeveer zeventig gulden gramofoonplaten bestelt, dan kosten de langspeelplaten, waarvoor in de Nederlandse zaken 28,50 per stuk betaald moet worden, slechts 18. Dus 10,50 per plaat minder, hoewel de kosten van transport aanzienlijk hoger zijn dan wanneer bestelling geschied zou zijn bij een Nederlandse zaak. De kwaliteit van de platen is gelijk. Er zijn ook de platen bij van een gerenommeerd Nederlands be drijf. Nog een voorbeeld: Een kolenhandelaar in een bepaalde stad verspreidde het bericht, dat dc duur ste kolen altijd het goedkoopste waren. Men heeft die mededeling op zijn waarde 'getoetst en daartoe de medewerking inge roepen van TNO-Delft. het Instituut voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder- brengt u een gevarieerd Zondagsblad waarin prof. dr Albert Schweitzer, de oerwouddokter van Lambarene die 14 Januari a s. 80 jaar hoopt te worden, vertelt van zijn werk. Dan is er het verhaal van de Giessen- damse kruidenier Wim Smit, gedi plomeerd docent, die velen reeds heeft opgeleid tot ..spreker in het openbaar". Voorts is een artikel ge wijd aan de bekende dr J. P. Thijsse. schrijver van vele boeken over de levende natuur, die van daag tien jaren terug op bijna 80- jarige leeftijd overleed. Over het opnemen van temperaturen in de buitenlucht en over de kroonprins van Tonga, die een dankbetuiging naar Ouderkerk aan de IJssel zond. vindt u eveneens bijzonderheden. Blad Zij Dames, door deel te nemen aan een enquête over een dessin, kunt u een lap stof winnen van vijf meter En doet u aan ..piropas?" Of vindt u dat iets meer voor de man. En fin Blad Zij vertelt u er meer van. ..Terug naar de tijd van de hol bewoners?" vraagt Margaritha. Onze plantkundige medewerker bespreekt de orchideeën. Verder biedt Blad Zij nog een recept, een praatje over aluminiumverf en warmtestraling, de Italiaanse mode en over de best geklede vrouwen. „Er zijn nog tal van misstanden", zegt de heer Buitendijk. „De meest dynamische figuren in elke bedrijfstak zien het zelf wel. Zij staan sympathiek tegenover ons streven. Zij beseffen, dat de mensen een gulden maar één keer kunnen uitgeven en beschouwen het daarom als iets oneer vols drie kwartjes te vragen, als iets voor twee kwartjes verstrekt kan worden. Een frappant voorbeeld hiervan is ge weest het dwingende voorschrift van een bedrijfsgroep bij levering op afbetaling de normale prijs met 13 procent te ver hogen. Tegen wie minder eist, zou streng worden opgetreden. Een bedrijfsgenoot vond dit maximaal toegelaten extra-winst-percent»ge bij verkoop op afbetaling te hoog. Hij is zo wijs geweest om op onderzoek uit te gaan en heeft ontdekt dat hij rustig tevre den mocht zijn met 6 procent. Hij heeft het dreigement van zijn bedrijfsgroep dan ook zonder meer terzijde gelegd". Als derde taak heeft de Consumenten bond zich gekozen de consumenten een duidelijker kostenbesef bij te brengen. Een onnodig aantal variaties in producten geeft een prijsverhogende werking, even als een overdreven dienstverlening. Een vraag, die bij dit alles tevens aan de orde komt. is, of de Winkelsluitingswet niet zodanige wijziging behoeft, dat het pu bliek niet in zo belangrijke mate gedwon gen is op Zaterdagmiddag zijn inkopen te doen. Er zijn nu eenmaal artikelen, die de werkende man zijn vrouw kan laten kopen. Denk aan een costuum of een paar schoenen. Waarom daar de avonduren geen gelegenheid voor l boden?, vragen de mensen van de Con sumentenbond. ..Hoeveel Nederlanders zijn er om wille van het algemeen be lang zelfs verplicht nachtarbeid te richten?" Het zjjn critische ideeën, die de Con sumentenbond de wereld inslingert. Naar verluidt worden vele ervan in regerings kringen met een welwillend oor beluis terd. Het zou niet kwaad zijn, warn ook de becritiseerde groeperingen organisaties er enige aandacht aan zouden schenken In het Drentse plaatsje Vries is op de brink een hengstenkeuring ge houden van Shetlandse ponies. De kleine viervoeters werden beoordeeld door tal van lieden met grote kennis van zaken. Rechten van de jeugd? Een nieuwe „anti-kus-brigade" van de politie in Turijn, die speciaal actief is in de bioscopen, heeft grote beroering ver oorzaakt. aldus Ass. Press. De politie heeft bevel gegeven „dat een einde moet komen aan het kussen in donker" en reeds 35 paartjes uit bios copen gehaald en beschuldigingen tegen hen ingebracht, krachtens de wet op de openbare zeden. Groepen studenten hebben onmiddellijk gedreigd, een staking in de gehele stad af te kondigen tegen deze schending van „de rechten van de jeugd". Het socialistische blad Paese Sera In Rome kwam uit met een hoofdartikel op de frontpagina, waarin gevraagd wordt „sedert wanneer is kussen een schenden van de zedelijkheid?" Het blad voegde er aan toe: „Laten we niet vergeten, dat het Januari is. Turijn is een koude Noordelijke stad, de openbare parken nu met si ijs bedekt zijn". Volgens Reuter zijn meer dan honderd politiemannen in Turijn belast met het toezicht op de toepassing der nieuwe ver ordening, die het „vrijen" in bioscopen verbiedt, en op welke euveldaad de ma im straf staat van 3 jaar gevangenis straf. Voor vluchtelingen nu 2,8 millioen Het nationale vluchtelingencomité (giro 5100) heeft de afgelopen week een bedrag van 131.000 aan gif ten ontvangen. De stand die op 31 December jl. 2.726.000 bedroeg, is daarmede gekomen op 2.857.000. Koningin in November naar de West? ANP-Willemstad verneemt uit door gaans welingelichte bron. dat een bezoek HM. Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Transatlantische rijks delen vermoedelijk eerst in November a.s. zal geschieden, zulks in tegenspraak tot vroegere berichten, die over voorjaar of omer spraken. Maar geen commentaar Urenlange gesprekken van Hammarskjoeld Hammarskjoeld, de secretaris-generaal der Ver. Naties en zijn Juridische advi- i hebben in Peking reeds verschei dene. urenlange besprekingen gevoerd premier Tsjoe En-Lai van commu nistisch China. Zoals gemeld, wil Ham marskjoeld de vrijlating bewerkstelligen elf Amerikaanse^ vliegers, die ln China wegens spionn^e tot gevangenis straffen zijn veroordeeld. Hammarskjoeld onthoudt zich tot nu 'e van ieder commentaar, omdat er nog geen definitieve resultaten zijn bereikt. De breuk tussen Irak en de Sowjetunie Moskou zegt weer eens iets over... „imperialisme"! Enige dagen geleden hebben de tele grammen gemeld, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Irak en de Sowjet unie verbroken waren. Thans heeft radio- Moskou verklaard, dat het sluiten va Iraakse ambassade in Moskou blijk geeft van een onvriendschappelijke houding, die de internationale spanning vergroot. Moskou beweert, dat de actie var Iraakse regering (Noeri es Said) ei gericht is, Irak en andere Arabische sta ten samen te brengen in agressieve blok ken in het Midden- en Nabije Oosten, door de Ver. Staten en Engpland georga niseerd. Het genoemde besluit, de diplo matieke betrekkingen met Moskou af te breken, wordt gekarakteriseerd als een daad in openlijke strijd met de commu nistische beweging in Irak. Met belang stelling zien wij het verweer van Irak als zou dit land gesteund worden door „im perialistische kringen" tegemoet. Eddy Christiani populairste zanger Door het maandblad Tuney Tunes is onlangs een populariteitsverkiezing ge houden, waaraan ongeveer 4000 lezers deelnamen. In de rubriek „Nederlandse vocalist" bracht 58% der inzenders zijn stem uit op Eddy Christiani. Nummer twee verwierf 914% der stemmen! Op merkelijk zijn hierbij twee feiten: vorig Jaar werd Eddy Christiani eveneens als eerste verkozen (terwijl nummer twee toen 28% behaalde) met 42%; ten tweede is het aantal uitzendingen van Eddy Christiani voor de AVRO onlangs tot de helft teruggebracht. Thans is deze voca list nog eenmaal per veertien dagen voor de radio te horen. Desondanks werd hij met glans nummer één! Insiders in de wereld van de lichte muziek zijn van mening, dat Christiani deze enorme po pulariteit hoofdzakelijk te danken heeft het feit, dat hij uitsluitend Neder lands zingt. Dramatische twist in de Residentie In de afgelopen nacht heeft de 82-jarige J. A. H., wonende Melis Stokelaan 81 te Den Haag, tijdens een echtelijke twist zijn 66-jarige echtgenote, H. J, H.-B. met een hamer op het hoofd geslagen. De vrouw moest in het ziekenhuis aai Zuidwal worden opgenomen. H. heeft later zelfmoord gepleegd. De toestand van de vrouw is goed. Zij had enkele hoofdwonden opgelopen. De vrouw blijft evenwel in het ziekenhuis opgenomen. De heer M. J. Tombeur, ingenieur- directeur van de Maastrichtse Zinkwit Maatschappij (M.Z.M.) te Eysden, is noemd tot ridder in de orde van Kroon van België. De winterpret sedert hon derden jaren een onverander lijk periodiek vermaak is weer begonnen. „Viert weer hoogtij" hadden wij bijna ge schreven, maar dat is (nog) niet waar. Want afgezien van de tennisbanen is het ijs op de gróte ijsbanen en zeker dat in de grachten nog verre van veilig. Maar de jeugd *tonrt zich er niet aan. Eén moet im mers de eerste zijn? En als er één schaap over de dam is. Wel, dat ziet ge op dit plaatje. Dit weekeinde vrij ver voer voor militairen Eerste liftersplaats reeds aangewezen! Naar de legervoorlichtlngsdienst mee deelt is aan alle militairen die dit week einde met bewegingsvrijheid zijn gegaan of nog zullen gaan, vrij vervoer voor rijks rekening gegeven. Op deze wijze wil men overtredingen van het liftverbod gedu rende dit weekeinde zoveel mogelijk voor komen Gehoopt wordt, dat volgende week een regeling voor opneemplaatsen voor liftende militairen tot stand is gekomen. Zoals bekend zal voortaan eenmaal in de drie weken vrij vervoer worden gegeven. De commandant van het garnizoen te Venlo heeft inmiddels reeds voor militairen een „opneemplaats" aange wezen. waar atuomobilisien eventueel naar huis gaande militairen vervoer kunnen aanbieden. Deze „opneemplaats" is in de Kazernestraat achter de Freterik Hendrik-kazerne te Venlo en nabij de ver keersweg Venlo-OHorst-Venray. Nog lichte vorst INDANKS de ineenstorting van een hogedrukgebied boven Scandtna- vië heeft de vorst zich met oosten, winden de afgelopen dagen kunnen handhaven. De oostenwind bleef nop waaien omdat de luchtdruk in a» Golf van Biskaye en het westelpk deel van de Middellandse Zee laag bleef. Boven dc Noordzee handhaajae zich bovendien een rug van hoge luchtdruk. In deze toestand komen nu echter veranderingen. De rug van hoge druk neemt in betekenis af cn botten Frankrijk stijgen de barome ters. Hierdoor verdwijnt de oosten- koude lucht uit Duitsland een einae komt. In ons land is er nu tijdelijk weinig wind en zolang de wind zwak blijft kan de vorst zich nog handnaven. Er is daarom komende 24 uur nog weinig verandering in stand te verwachten, aldus K.N.M.I. in De Bilt. De „wapenpool" van Mendès-Fzance De Duitsers bezien deze zaak vooral ook van de economische kant VLAK VOOR ZIJN REIS naar Italië heeft premier Mendès-France de leden van de Westeuropese Unie een nieuw Frans plan toegezonden voor de oprichting van een „wapenpool". Inmiddels, ondanks de reeds ge uite bezwaren tegen zijn plan, geniet de Franse premier in Positano van zijn vacantie en hij liet zich de verse vis, hem toegezonden door de plaat selijke vissers, goed smaken. Wat zijn politiek betreft het volgende: In een poging, de standpunten van de zeven landen der Westeuropese Unie nader tot elkaar te brengen, heeft premier Mendès-France van Frank rijk, het nieuwe plön aan de betrokken regeringen voorgelegd. Deze bewapeningsgemeenschap is be doeld als boven-natlonaal gezagsorgaan der zeven landen en zal eventueel be perkte. maar werkelijke bevoegdheden ter coördinatie en standaardisatie nitie-productie der zeven landen krijgen. Afgevaardigden van deze landen zullen op 17 Januari a.s. te Parijs bijeenkomen, om het nieuwe Franse project te bespre ken. Zoals men weet. hebben voorname lijk de Beneluxlanden ernstige bezwaren tegen de plannen van Mendès-France. Maar ook Duitsland en Engeland zijn het er niet helemaal mee eens, en ook van de zijde van deze landen kan dus op ver zet worden gerekend. De twee stadia van het plan zijn kort samengevat: 1. Een overgangsperiode van twee jaar. In die periode moeten twee commissies worden ingesteld, ter behandeling van het vraagstuk der standaardisatie van wapens en de productiekwestie. Op het gebied der standaardisering wil Frankrijk de beslui- DAT het bij Faro (Portugal) gestrande ed. s.s. Goote door een sleepboot werd losgetrokken en de reis naar R'dam voort zette DAT de Ned. Ver. van ex-pol. Gevan genen op de viering van haar tweede lus trum (van 22—25 Juni in Enschede) ca. 1000 gasten verwacht, o.m. afkomstig uit Frankrijk. België. Noorwegen en Zweden. DAT het in "31 op de werf De Noord ïbouwde motorkustvaartulg Heieen (v.h. Houtman). 520 ton. naar Duitsland werd verkocht. DAT in Zutphen de R'damse vertegen woordiger B. tot 1^4 Jaar veroordeeld werd wegens oplichting van Philips te Eindhoven. DAT er sinds Nov. in Helden (L.) op 44 bedrijven 10.000 kippen werden afge- maak vanwege de pseudo-vogelpest. wel ke epidemie thans over haar hoogtepunt heen is maar er nu in Vierlingbeek bij A. v. d. Bos een geval werd geconstateerd en de pluimveestapel (ca. 150 stuks) werd afgemaakt. DAT de Deense dank voor de hulp van Hr. Ms. Evertsen bij de redding van het Deense schip Svaerdfisken. niet aan ka pitein of bemanning zal gericht worden, maar aan de Evertsen zelf. I DAT de handel In de haven van Har- 54 licht achteruitging Twee broertjes door ijs gezakt en verdronken Gistermiddag waren drie kinderen op het ijs van een veengat bij Schipborg onder de gemeente Anlo (Dr.) aan het spelen. Het ijs bleek nog niet sterk ge noeg want twee der kinderen, zoontjes van zes en acht jaar van de familie B. te Anlo zakten er door. Ze hebben zich niet weten te redden en zijn verdronken. Bijna 2 millioen radiotoestel len in ons land Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Ja nuari 1955 1.963.984 tegen 1.954.248 op 1 December 1954 Op 1 December 1954 waren er 505.2:2 llngen aangeslotenen op het draadomroepnet ta- dit jaar 1433 schepen binnenkwamen gen 502.317 op 1 November 1954. tegen 1481 ln '53. DAT met 3 Januari j.l. het telexverkeer net Tunis is geopend. DAT de commissaris der Koningin In Friesland de Friesecontact commissie voor de productiviteit installeerde. DAT de 71-j. reder C. S. uit De Bilt in Utrecht tot 1000 boete werd veroordeeld wegens verzwijging van telkens een 5000 voor de inkomstenbelasting in de jaren '52 en '53- DAT in Horst (L.) een pleuwe proef- boerderij zal worden gebouwd (kosten 60.000) door de onderl. verzekeringsmij. de Limb. Land- en Tuinbouwbond. niettegenstaande het rUk geen subsidie DAT Nijmegen van begin Juli tot Sept. het 1850-j. bestaan zal vieren, waarvoor 0.a. H. Andriessen een toondicht zal com poneren. DAT de N.S. geen bezwaren heeft tegen de bouw van een nieuw station te Zaan dam 500 m ten Zuiden van het bestaande 1.v.m. sanering (kost f 1.4 min.). DAT de prov. landbouwstandsorganl- saties in Gelderland ln samenwerking met de Ned. Pluimvee Federatie 3 plulm- veedagen organiseren; t.w. op 13 Jan. te Varsseveld, 19 Jan. te Voorthuizen en 21 Jan. te Amersfoort. DAT tegen de 23-j. fabrieksarbeider J. S. te Utrecht 1 J. en 6 mnd. werd ge ëist wegens diefstallen van diverse goe deren en tegen leden van zijn kostfamile wegen' medeplichtigheid en schuldhellng straff* verden geelst van 7 mnd. tot |1 ja" DAT dr Margaret Young namens de Wereldfederatie ter Bescherming van Die- en onderzoek zal instellen naar het luchttransport van New Delhi naar Lon don-Airport. waarbij 400 apen de ver stikkingsdood stierven. DAT een in A'dam voor diefstal gede tineerde 36-j. Blarlcumse vertegenwoor diger ook in Zeist 8 inbraken bleek ge pleegd te hebben, waarbü in totaal f 1500 werd ontvreemd DAT de schoolartsendienst Lek en IJssel Woensdagmiddag 19 Jan. in De >klok te Gouda het zilveren Jubileum DAT ook Nijmegen besloot de subsidie (groot 3540) aan het Gelderse ETI in te DAT de gemeente Nijmegen bij de sa- ering van het oude stadsdeel waarde volle historische panden zoveel mogelijk ipaart, aldus B. en W., en dit Jaar be- ;onnen wordt met de bouw van 2 grote flats voor bejaarden met 300 bedden. DAT een ?0 mijl ten Noorden van Den Helder een drijvende mijn werd gesig naleerd. DAT Zwolle op 20 Jan. de première x>r Nederland zal hebben van de revue sor Veilig Verkeer; „Klaar.... over", door het Zwolse A-Z cabaret oJ.v. Jan de Kleyn. DAT op 27 Dec. uit het Britse munitie- depót Bracht (Did.) 2 kisten zijn gestolen met zeer explosieve slagpijpjes en deze waarschijnlijk naar ons land werden ge- 1 smokkeld. ten door een meerderheid laten nemen. waardoor een kleine dosis „boven-natio- litelt" in het schema wordt verwerkt. Gedurende de overgangsperiode zou leder land vrijblijven al of niet aan het ge zamenlijke schema deel 4e nemen. Twee eer landen zouden de kwestie der standaardisering reeds kunnen bespreken. Op 1 Januari 1957 moet een bureau worden ingesteld op uitgebreide boven nationale basis, dat in opzet de kolen- en ilcemeensrhap moet benaderen. Voor gesteld wordt, dat beslissingen ultslul- met een meerderheid genomen zul- vorden Verder wordt rezgd, da* het nrod'ictiebureau vastomlijnde en uitge breide i^evoegdheden moet bezitten Mendès-France biedt de andere landen >n keuze uit twee soorten van admini stratieve sona*-aten. De ene heeft de per- anente N A .V 0.-raad tot model, de an- >rp het Hoge Gezagsorgaan van de K S.G. tot voorbeeld. In beide gevallen zal de gemeenschap zijn besluiten meerderheid i Is dit wel iets voor ons? Of pin den we het te luxueus? In ieder geval is het bepaald niet voor haar, die des morgens in ge zwinde haast naar haar werk moeten of direct de keuken in duiken om de huishoudelijke be slommeringen weer te beginnen. Maar.mooi is het wel. Een lang nachtgewaad van georgette, waarbij een mantel (ochtendjes) gedragen wordt van het zelfde materiaal. Aan de kantenschou- derpas is de rechte mantel royal gerimpeld. Wijde laagingezette mouwen reiken tot de elleboog. i tweederde: Inmiddels heeft Mendès-France zirh ge realiseerd. dat zijn plan. zoals reeds ge- eed. ook nu nog nn bezwaren zal R»'i+ten hii de Peneluxlanden. Engeland en Duihs- nd Hil is er nu bilronder op gee'dd de toezegging van Engeland te verkrijgen •oor «amenweriring op basis van het plan •edurende de overgangsperiode. wa»'ln ineeiand dan eventueel de uite'ndelHke beslissing over het tw»ede stadium tot tee zou kunnen uitstellen. West-D"H«dands reactie on het nieuwe olan is: W« zullen geen verdere ronces- doen. Wij moeen geen atomlsche bac teriologische en chemische wapens maken n hebben er geen belang bil andere wa. iens te vervaardigen. Dit betekent echter (iet. da* wij onze rechten om deze te ml. :en. zullen nriiseeven. delegatie naar de Pariise conferentie zal Mden. ziet men een zeer dnMsfflk# aan wijzing. dat Ponn zich met kracht zal ver. ,„Men tegen Franse nogin'en. een centrale autoriteit voor de wanennrodnetle ln het 'even te roeren die uWeeHrdde dirigisti sche bevoegdheden zal krilgen. Sowjei-duikbolen voor Amerikaanse kust Er zijn aanwijzingen, dat Russischs onderzeeboten van tijd tot tijd de kusten van de Ver. Staten verkennen, zo heeft een hooggeplaatste marine-officier ta Washington verklaard. Nevelig weer Het K NM I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog en neve lig weer met veel bewol king. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijk# richtingen Vannacht over wegend lichte vorst, morgen middag temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon van 8.48 tot 16.50. maan van 18 26 tot 812 uur Maandag: zon va •an 19.47 tot 9.37 i Op 15 Jan. L.K. 8.48 tot 16.51. maan VERHUIZINGEN •JAN VAN DUUREN"

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1