Sinologisch instituut werkt vijf-en-twintig jaar Bibliotheek van honderdduizend exemplaren onvoldoende Fout van 80 gulden, dan van de armen begraven Dertig vrije studenten komen Zaterdag in Leiden De eerste opleiding is thans achter de rug De Koopman van Venetiëeen aanvaardbaar compromis II 11 'NIEUWE LEIPSCHE COÜHANT 3 vhlTDAG 7 JANUARI 1955 Meer subsidie noodzakelijk bevordering van de studie van het Chinees aan de Rijksuniversiteit te Leiden". Hierdoor viert dus deze stichting, die in de wandeling In de allereerste jaren van zijn be staan toog prof. Duyvendak met de administrateur der universiteit, de heer A. van Hoogstraten, op jacht over zolders en door leegstaande ge bouwen, naar werken, die in de bi bliotheek van het instituut een plaats zouden moeten krijgen, pe universi- I. „Sinologisch Instituut" wordt genoemd, volgende week Vrijdag in feite £eitsbibliothc?ek schonk een gedeelte ihaar zilveren jubileum. De officiële opening van het instituut had evenwel ^pas op de 30ste December 1930 plaats, waarbij de toenmalige hoogleraar- prof. dr J. J. L. Duyvendak, een belangwekkende rede uitsprak. Over het instituut hangt nog de schaduw van het verscheiden van prof. Cir Duyvendak, enkele maanden geleden en mede hierdoor zal het blijde her- -denken pas plaats hebben op de 30ste December. v aa Het is meer dan 75 jaar geleden, dat vtprof. Schlegel als de eerste hoogleraar s. Ijn het Chinees zijn ambt aan de Leidse ïrjafflogeschool aanvaardde en dat daarmee wande sinologie in Nederland als een apart •enstvak erkend werd. Toen dan ook het Sino- ees (logisch Instituut werd geopend, be schouwde prof. Duyvendak dit als de agplechtige „meerderjarigheidsverklaring jsec8yan dit Chinese kind der Universiteit". Het kwam hiermee, zoals hij het uit- uidijiiitdrukte, in het bezit van eigen huissleu tel en eigen beurs en betrok een eigen 'woning. ..Jl Reeds in 1815 werd aan het Collége de vmfFrance de eerste leerstoel in het „Chi- Snees en de Tartaarse talen" opgericht, Chinese kunst wordt gedoceerd, wordt als een groot gemis gevoeld. In zün openingsrede zei prof. Duyven dak, dat de sinologie In haar ruimste be tekenis een niet te peilen schat is, waar op men eigenlijk nooit komt uitgestu deerd. Wanneer men, om maar wat te noemen, bedenkt, dat in de 12de eeuw de geschiedenis van China van dag tot dag werd opgetekend en dat tot het eind van de 18de eeuw in China-alleen méér gedrukt werd dan in de rest van wereld, dan wordt het duidelijk, dat het Chinees, zijn taal- en letterkunde, zijn geschiedenis en zijn cultuur, nooit teveel aandacht kan vragen. Speciaal ons land, dat nog steeds rela- Het Sinologisch Instituut te Leiden. Foto N. i der Horst doch gezien het geringe aantal leerstoelen in het Chinees aan de Europese en Ame- rikaanse universiteiten, mag men nog steeds de belangstelling voor deze weten schap onvoldoende achten. Dit geldt eveneens voor ons land, dat slechts één 'i™ leerstoel kent, met 15 studenten. Dat wil n dus zeggen, dat er in geheel Nederland 1 slechts 15 studenten in het Chinees zijn! Terwijl de Chinese taal gesproken wordt r, 'door V* van de wereldbevolking en de Chinese cultuur en geschiedenis van zo den hoge koma£ en zo rUk aan schatten zijn, tdat men er nimmer op uitgestudeerd raakt. Al heeft het Sinologisch Instituut te Leiden alle reden tot dankbaarheid, veel blijft er nog te wensen over. Met het overlijden van prof. Duyvendak is het aantal docenten teruggevallen tot 1 lec tor, 1 hoofdassistent en 2 assistenten, die zelf nog studeren. Deze staf, die tevens het beheer heeft over de bibliotheek, is uiteraard te klein. In Cambridge bijvoor beeld zijn 6 volledig gesalarieerde do centen voor8 studenten. S3 Gemis 30 D°k de boekerU, die ongeveer een 100.000 exemplaren bevat, wordt onvol- doende geacht. Zeker het viervoudige van ek- dit aantal zou noodzakelijk zijn. Belang- rijke verhoging van rijkssubsidie zou ook in dezen meer dan welkom zijn Ook het feit, dat aan de Leidse universiteit geen Morgen ijsbaan open? iek Bij aanhoudende vorst zal de ijsbaan van de Leidse ijsclub vermoedelijk morgen ïse voor schaatsenrijders worden opengesteld, ik- Op de baan in de Leidse Hout werd gis- teren reeds gereden. Examens handelsonderwijs Voor het examen van de Ned. vereni- I ging voor handelsonderwijs, dat te Alphen II aan den Rijn gehouden is, zijn geslaagd de dames M. M. J. Tabernee, A. E. Kla- renbeek, M. Ververs, A. W. Sprokkerief, M. E. Christiaanse, M. L. M. Slagmaat, A. Blaauw, J. T. Goedhart, S. W. K Dijk man en de heren: H. Huls en J. E. Altona, allen te Alphen aan den Rijn; mej. G. W G. Berfelo en de heer J. C. van der Lippe te Ter Aar; de heer J. G. Burg- meijer te Nieuwveen; mej. W. G. .1. M. Klein te Nieuwkoop; de dames C. G- de Leeuw en M. Stigter en de heer F. T. B. Bakker te Bodegraven; mej. J. C. van Dijk te Woubrugge; de heer J. T. Hoo- genboom te Leimuiden; mej. B. Haas noot en de heer C. van Rossum te Kat- ties met Indonesië heeft, waar bijna 2 millioen Chinezen wonen, en dat sinds /en betrekkingen met China heeft gehad, kan kennis van de Chinese taal, uit practisch zoWel als uit cultureel oog punt, niet missen. Duizend filmrollen De eerste vijf jaren van zijn bestaan had het Instituut onderdak in het ge- houw van de Universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg. In 1935 kreeg het een gedeelte toegewezen van het voormalige Academisch Ziekenhuis (later Museum voor Volkenkunde) aan de Tweede Bin nenvestgracht. Agenda van Leiden Vrijdag Jacobazaal Burcht, 8 uur: Centrale A. R. Kiesvereniging over het reorganisa tierapport. Stadsgehoorzaal. 8 uur: „Met de AVRO naar Canada-'. Zaterdag Staalwijk, half 3: bijeenkomst ter ge legenheid van de heropening der Chr- fröbelschool „Prinses Juliana". Foyer stadsgehoorzaal. 3 uur: Massa - kamp schaken LeidenOmstreken. Volkshuis, 4 uur: Wim Jansen over het moderne interieur (binnenhuiskunst). Stadsgehoorzaal. 8 uur: gymnastiek- uitvoering Nieuw Brunhilde. Burcht. 8 uur: personeelsvereniging Den Hollander, feestavond. Zondag Kerk Herengracht 68-70, 7 uur: De Kerk spreekt naar buiten, dr H. J. Wes terink over: De massa is de kudde Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: N.C-R.V.-avond o.l.v. Johan Bodegraven, m.m.v. de Ma. rinierskapel. Schouwburg, 8 uur Het Hemelbed var Jan de Hartog. De Doelen. 8 uur: Leidse amateur-foto grafen, demonstratie-avond. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Tentoonstellingen Prentenkabinet. 25 uur: Grafiek en tekeningen van Jan Gregoor en Wim Noordhoek (tm. 22 Januari). Haagse economische politierechter Een vennootschap onder firma uit Noordwijk had over 261 are teveel hya- cintenbollen gekweekt en omdat men de vergunning had overschreden verscheen een firmant voor de economische politie rechter in Den Haag-, Verdachte gaf de feiten toe. Hij dacht aanvankelijk over te hebben gehad, maar hij had 19 roe tekort. Het was een vergissing. De offi cier van Justitie merkte op, dat deze vergissing toch achthonderd en veertig gulden had opgebracht, waarop ver dachte antwoordde: „Geen dubbeltje". Verdachte haalde vervolgens de nodige papieren voor den dag en met de getuige- deskundige F. R. en de economische poli tierechter kwam men via een reeks ge tallen tot de conclusie, dat een vergissing mogelijk was. „Nu moet U mij de f 840 nog uit mijn hoofd praten", merkte de economische politierechter op „Ja. dat lukt me", zei verdachte, waarop de officier van Jus titie opmerkte, dat verdachte wel enig zelfvertrouwen beschikte. Verdachte ratelde opnieuw cijfers op en de ec mische politierechter verklaarde: „Ik heb wel de idee. dat U bij de pinken bent". De officier van Justitie achtte een ver gissing mogelijk en eiste een boete van f 80 of veertig dagen. Verdachte zei te vreden te zijn op die tachtig gulden na Hij vroeg of hij nog eventjes wat zeggen mocht. Verdachte: „Als al mijn fouten e Uw fouten allemaal tachtig gulden kos ten, dan worden we allebei van de ai De economische politierechter vroeg zich af, hoe verdachte over zijn porte- monnaie kon oordelen en merkte v op: „Spreekt U hier voorlopig maa leen over Uw eigen begrafenis". De nomische politierechter veroordeelde de Noordwjjker conform de eis. der benodigde boeken in bruikleen, evenals het ethnografisch .museum, terwijl het Universiteitsfonds belang rijke financiële steun verleende. En kon het instituut met veel hoop op de toekomst in zee gaan. De boekerij, zoals gezegd, omvat thans ongeveer 100.000 delen. De verzameling bevat zowel zeldzame boeken als stan daardwerken en is de enige in Nederland. En hoewel er nog veel tewensen over blijft, kan z\j de vergelijking met andere Chinese bibliotheken in Europa glansrijk doorstaan. Het instituut is eveneens een micro- leesapparaat rük, met een verzameling van over de 1000 filmrollen. In de laat ste wereldoorlog heeft de Chinese rege ring zeldzame en kostbare werken in Amerika in veiligheid gebracht, en hier door kwam men in de gelegenheid om de belangrijkste daarvan te microfilmen. Er werden ongeveer 21$ millioen pagina's verfilmd. Het belang hiervan is, dat werken, die vroeger moeilijk of niet be reikbaar waren, thans voor tekstvergelij king kunnen worden geraadpleegd. Programma van lezingen, excursies en ontspanning Tj^EN AANTAL JEUGDIGE slachtoffers van het Sovjet-regiem, die vele ■*-' jaren hebben doorgebracht in Russische kampen, zullen Zaterdagavond voor een veertiendaags bezoek in Leiden arriveren. Bij de laatste amnestie zijn zij door de Russische autoriteiten vrijgelaten, daarna zijn, zij uit Oost- Duitsland naar het Westen gevlucht. Zij wonen nu in vluchtelingenkampen of in studentenhuizen. Sommigen studeren al, anderen zijn bezig hun achterstand in fè halen. Dat dit niet gemakkelijk zich begrijpen, want een aantal v: mensen heeft er al ongeveer tien jaar gevangenschap op zitten. Hun bezoek aan Nederland heeft ten doel. hen nader in kennis te brengen met de Westerse wereld. Het bestuur van Expogé in Leiden heeft daarom een uitge breid en veelzijdig programma opgesteld, waarbij ook een aantal excursies zijn De dertig gasten, onder wié vlér meis jes. komen Zaterdagavond tussen negen op het station in Leiden. Woensdag volgt een ontvangst in Den Haag, met een bezoek aan de Du: bassade en het Vredespaleis. Donderdag wordt de Hortus bekeken en zal prof. mi R. P. Cleveringa spreken over Studenten wereld en Studentenleven. Na afloop ij er een ontvangst, voor de heren op socië teit Minerva, voor de dames in het ge bouw van de V.V.S.L Het Kamerlingh-Onneslaboratorium, het koudste plekje van de aarde, wordt Vrij dag 21 Januari bezocht, 's Avonds is er in Den Haag een ontvangst door mr A. J. H. van Dal namens het internationale comité van Vrije Juristen. Zaterdag 22 Januari is de laatste dag het bezoek. In het Antonius-Clubhuis Wijk; Ingrid, d v J van Does burg en A Polder; Johannes S, z v T Guldemeester en D G van Venetien. OVERLEDEN: E Anceaux, man, 66 Jr; D Mooten, wednr, 81 Jr; A Jacobse, vr., 62 Jr; W M J Meijburg, huisvrouw van Jansen, 71 Jr; M Ober, wed. van Van Dam. 74 jr; J H Steenbergen, wed. van Seugling, 94 jr. B. B.-ers bereiden zich voor Bezetting van Leidse blokploegen is nog steeds niet voldoende WIJ WETEN NIET, of de tijd ooit grote offers van de noodwachters in de Bescherming Burgerbevolking zal vragen. We weten niet, of spoe dig niet hun hulp gevraagd wordt om op te treden bij mogelijke rampen, zoals de watersnood van 1 Februari 1953 er een was. Wel weten we, dat de noodwachters bereid zullen zijn zich te geven voor hun medemensen, wanneer de nood aan de man komt, en wij weten ook, dat zij zich tegen Kerstmis, toen de stormen onze kusten weer beukten, gereed hielden om op het eerste sein klaar te staan en hulp te verlenen. Maar dat alles is niet vanzelf gegaan. Daar was veel voorbereiding voor nodig. Maandenlang hebben de noodwachters: brandweerpersoneel, reddingsploegen en E.H.B.O.-ploegen, zich voorbereid om de eerste beginselen van wat in dergelijke hulpverleningsgevallen noodzakelijk is. te leren. Vele. zeer vele vrije avonden heb ben de mannen en vrouwen, die zich ge heel vrijwillig bij de B B. aansloten, ge offerd. om zich op de hoogte te stellen van alles wat bij een georganiseerde hulp verlening nodig is. De brandweerploeg heeft zich laten voorlichten omtrent de aard van moge lijke branden, over de wijze van samen stelling van het brandweermaterieel en de wijze, waarop men te werk moet gaan om met het meeste succes een brand te bestrijden. De redders hebben geleerd, hoe zij gewonde slachtoffers uit de puin' hopen moeten bevrijden, hoe zij knopen moeten leggen om een brancard uit bovenverdieping van een huis te laten zakken, hoe zij de patiënten zelf op brancard moeten vastbinden om hen op de zekerste wijze te vervoeren. Kortom: de instructeurs hebben de cursisten al het mogelijke bijgebracht teneinde hen in staat te stellen, de taak, die zij op schouders hebben genomen, zo goed i gelijk uit te voeren. Nog heel wat Die eerste opleiding, waarmede een klein jaar gemoeid was, is nu voorbij. Langzamerhand komen alle blokploegen aan het einde van deze cursus, sommige zijn al zover en in de brandweerkazerne, aar de laatste bijeenkomst van de cur sus wordt gehouden, ziet men herhaalde lijk tevreden gezichten, omdat deze mijl paal Is bereikt. Daarmee is het einddoel evenwél nog geenszins bereikt. Er moet nog heel wat gedaan worden, de oefenin gen beginnen pas en de organisatoren hopen, dat de animo daarvoor zeker zo groot, mogelijk nog gróter zal zijn dan Een winterse „Zomerzotheid" Euripides speelde voor de Leidse koksschool Het was al een oud toneel-paard je, dat de dienst Welzijnszorg gisteravond voor zijn mensen van stal had gehaald, maar het was voorwaar niet aftands en het heeft in het begin wat schichtig maar later vurig over de estrade in de koksschoolcantine gedanst. De strakheid van het winterweer buiten heeft de luchtigheid van Cissy van Marxveldt's ,JEen zomerzotheid" mis schien nog meer naar voren doen komen. „Een zomerzotheid", dat was inderdaad het blijspel, waarmee de koksschool het tweede deel van het wmterontspannings- leverd, maar nog niet genoeg. Voor Vandaar gaan zij naar het Schuttershof. wordt dan zij kennis zullen maken met een houden, voor gasten en hun pleegouders. echt-Hollands gerecht: erwtensoep metl Met het Ned. Bureau voor Buitenlandse een tiental studenten wordt nog huis- kluif. Hier zal ook het eerste contact wor-1 Studentenbetrekkingen, gevestigd aan het j vesting gezocht Men kan zich op- den gelegd met de pleegouders Gedurende de veertien dagen bezoek zal het gebouw Rehoboth Rapenburg als centrum dienen. Voor Maandagmorgen staat een strandwande ling op het programma, tussen Katwijk Noordwijk Dinsdag is er eerst 's morgens een be zoek aan het Rijksmuseum van Oudheden Leiden, 's Middags spreekt de heer W. Bakker over de Expogé en 's avonds de heer M. I. Smit over de sociale verzeke ring in Nederland. Afwisseling Woensdag volgt een lezing door prof. dr A. H. M. Albregts. Het programma Donderdag staat nog niet vast. Vrij dagmorgen wordt het Rijksmuseum van Volkenkunde bezichtigd, waarna ds W. J. H. Hubeek een causerie zal houden over de religie in Nederland. Mr Bool, ge meentesecretaris van Leiden, zal 's avonds iets vertellen over gemeentebestuur meenteleven in Leiden. Ons parlement en wat daarmee samen hangt vormt het onderwerp van een lezing door prof. dr A. de Block, die voor Zater dagmorgen is vastgesteld. Maandag 17 Januari is er in de boven zaal van de Harmonie een samenkomst met het Leids Jeugdparlement. Dinsdag is er een autotocht naar Schiphol en een bezoek aan Amsterdam. Rapenburg, is contact opgenomen om en-I Tr het|kele heren- en damesstudenten te laten jëeven bij de secretaris, de heer an optreden als gidsen. den Burg, Stieltjesstraat 35, of tele- De oproep om logeerruimte voor defonisch bij de heer Smit: 22741 (na gasten heeft wel enig resultaat opge-|vyf uur 23500) Residentie-Orkest met Bela Siki (piano) als solist Toehoorders toonden zich weer zeer geestdriftig Het optreden van de Hongaarse pianist als solist in Mozart's concert in Es K.V. 271 (jeune homme bijgenaamd) vormde een belangrijk evenement van het vierde abonnementsconcert. Bela Siki, die wij op deze avond voor het eerst beluisterden, vertolkte dit prachtige concert met zijn melancho- lische andantino in c en zijn sprankelende finale op een wijze, die weliswaar niet nieuw voor ons was, doch die op vele punten blijk gaf van een per soonlijke visie. Elk streven monumentaliteit aanvaardbaar. breedheid in de expressie werd meden, a'les bleef zeer verfijnd, intiem van klank, bijna „sotto voce" en sterk introspectief. Het prachtige toucher van de solist en zijn schiterende tech- mOk maakten deze visie niet slechts De Gemeentereiniging van Den Haag heeft twee sneeuwblazers aange schaft, die op ingenieuze wijze de door mankracht op hopen geveegde „poedersuiker" opzuigen en daarna in een vrachtauto blazen. Daarmee heeft de Residentie voor ons land de primeur. Zo'v snceuwblaz" in Leiden ongetwijfeld ook goede diensten bewijzen. tevens zeer trekkelijk- De finale werd zeer snel ge nomen, zo snei dat het orkest onder leiding van Willem van Otterloo enige moeite had het tempo vol te houden. Toch rechtvaardigt het karakter van deze finale stellig zulk een snel tempo. Bela Siki heeft getoond een sterke affiniteit voor Mozart te bezitten. Als men tot een dergelijke affiniteit in staat is. beschikt men over een muzikaliteit, die ook geestelijk verdiept en gerijpt is. Deze pianist zal stellig meer van zich doen horen. De fc-ijval van het publiek was groot. Het concert was geopend met Hendrik Andriessen's vierde symphonie. bileumgeschenk van de Joh. Wagenaar- stichting bij gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het Residentie-Orkest. Daar we dit werk onlang reeds in deze rubriek bespraken, kunnen we ditmaal kort zijn. De tweede auditie bevestigde groten deels onze aanvankelijke indruk- Hel gaat hier om een goed en knap gecon strueerd werk. dat vooral in de eerste twee delen boeit. In de finale wordt de abstracte geaardheid van de inspiratie wat te voelbaar en wordt tevens de al te „orgelende" instrumentatie wat vermoei end. Van-Oterloo gaf van dit werk zeer verzorgde, intelligente interpretatie, waarmee de componist, die persoonlijk in de zaak aanwezig was. zeker verheugd zal zijn geweest. Schumann Na de pauze werd Schumann's vierde symphonie in d uitgevoerd, welk werk eigenlijk Schumann's tweede symphonie is. zoals men weet Van Otterloo trachtte terecht dit werk. dat naar dc thematiek de inspiratie meer tot de kamermu ziek nadert dan tot de symphönie. niet te zwaarwichtig te maken. In het eerste deel gelukte dit niet geheel, hetgeen te wijten is aan Schumann's eigen streven om hier tragisch en imposant te zyn. De vertol king was hier niet vrij van een zekere rommeligheid Dit verdween in de overige delen, waar de factuur doorzichttger is de instrumentatie wat beter geslaagd lijkt. Het tempo van het scherzo werd snel genomen, doch niet te snel; de finale verkreeg de lichtheid die deze nodig heeft als psychology»ch tegenwicht togen de eerste sombere de.en Over het geheel was dit een goede uit voering. die bewees dat Schumann's sym phonie. ondanks de bezwaren welke men tegen haar kan koesteren, nog tcnvolh vermag te boeien De toehoorders toon den zich wederom zeer geestdriftig J. van der Veen programma heeft ingezet, goed ingezet. Al was die picknick heel aan het begin dan ook wat schraaltjes, men voelde toch wel aankomen, dat het beter zou worden. Mieke Buising ach. daar zouden we haast verzuimen te vermelden, dat de Leidse toneelgroep „Euripides" dit kas stuk bracht Mieke Buising dan legde beloften in haar rol van Ella Heuveling, de aanbidster van alles wat maar te ma ken heeft met adel en betere kringen. En Willy van de Wijngaard liet als Erica Wendelaar wat was ze een snibbekat tegenover Ella het publiek ook al een wissel op het latere spelpeil trekken. Die wissel werd gehonoreerd. Lachte men zich niet hier en daar in de zaal tranen, toen Jef van Doorn, gespeeld door Sjef Genang, zich de Lucas Bols-kwestie liet uitleggen? Er hoeft eigenlijk over de geschiedenis niet worden gepraat. Talloze malen is „Een zomerzotheid" al opgevoerd en wie het nog nooit zag, hoeft niet te vrezen, dat er nimmer meer affiches zullen ver schijnen, waarop het staat aangekondigd. Wat ons alleen nog te doen staat, is de rol te noemen, die door regisseur George van de Wijngaard werd vertolkt, de rol van Gerrit Jan Loots. Van de Wijngaard deed het goed. Waren de anderen dan zo veel minder? Zeker niet, maar niet ieder een kan genoemd worden. Het beste compliment, dat Euripides als geheel kan worden gemaakt, is, dat „Een zomerzotheid" inderdaad een zomerzot heid is geworden. Zoiets kan een mens midden in de winter alleen maar goed een F.ngelse productie. De technische mogelijkheden van die onderschriften zijn zo beperkt, dat de prachtige taal van Shakesocare zonder meer om hals wordt gebracht, enkele fragmenten uitgezonderd. Wat dit betreft kan deze film niet ln de schaduw staan van een vergelijkbar» verfilming: Julius Ceasar. Maar aan de andere kant zijn de mo gelijkheden van de film weer wel goed uitgebuit. We denken bijvoorbeeld aan de vloeiende beeldwisseling bij het pro ces, Shylocks speurtocht naar Jessica in het Carnavalgewoel, en de vernederingen, die deze figuur moet ondergaan. Met deze goede kant van de film voor ogen kan men wel vrede hebben met het compro mis. Alleen is het wel te hopen, dat het zien van deze film ook de begeerte wak ker heeft geroepen De Koopman van Venetië ook eens in de originele toneel versie te zien. G. Tulp Suiker gemaakt uit zonlicht Succes van Amerikaans cfeleerde Voor de eerste maal ln de geschiedenis der wetenschap ls men er in de grot* laboratoria van Berkeley in Californlë ln geslaagd, uit zuurstof en kooldioxyde, door belichting van groene plantencellen (echter buiten plantaardig materiaal) verteerbare suiker te bereiden. Dit meldt het persbureau AFP. Daarmede is door de geleerde, dr Da niel I. Arnon en zijn medewerkers, een eerste stap gezet op de weg naar het rechtstreekse omzetten van zonne-energle in voedsel. Tot nu toe bezitten de planten hier van alleen het geheim en de mens moet voor zijn voeding gebruik maken van wat de plant levert. Al ons voedsel is van plantaardige oorsprong, want ook het dle- renvlees dat wij consumeren, heeft zijn ontstaan weer te danken aan de energie van de zon, die door middel van de plant ln een of andere vorm van voedsel kon worden omgezet. Het ontsluieren van het geheim van de omzetting van licht ln energie is dan ook van grote betekenis. Slaagt de wetenschap daarin, dan komen letterlijk onbeperkte mogelijkheden voor de voeding ter be schikking van de mensheid. Door het produceren van suiker uit zonlicht met behulp van geïsoleerde chlo- rofyl-lichamen (groene plantencellen) heb ben de Amerikaanse onderzoekers een grote stap voorwaarts gedaan ln de goede richting. Bovendien hebben zij bij hun onder zoekt ontdekt, dat de chlorofyllichamen in staat zijn, zonder inwerking van licht anorganische fosforverbindlngen om te zetten in organische, voor de plant op neembare, fosforverbindlngen. Commerciële televisie aangevraagd A'damse reclamebureaux wagen het er op Tien Amsterdamse reclame bureaux hebben een bureau voor commerciële te levisie opgericht. Het Is hun voornemen, op dc Rotterdamse tentoonstelling E55 proefultzendingen te verzorgen. Daartoe is een vergunning aangevraagd het departement van O., K. en W., waar men, aldus de initiatiefnemers, ,niet onwelwillend tegenover de plannen staat". Het ls de bedoeling van de nieuwe or ganisatie, dat zjj uitsluitend voor de ten toonstelling uitzendingen zal verzorgen. Ce/a presenteerde Shakespeare verfilmen is een even moeilijke als reacties oproepende bezig heid. Aan de ene kant staan de toneelminnaars, die menen, dat een bewer king van een stuk van deze grote auteur even verwerpelijk is als het schrij ven van een slecht stuk. Aan de andere kant lopen de filmliefhebbers te hoop, die direct al een aanslag op het wezen van de film vrezen: het ver tellen in beelden. Die tweespalt is ook duidelijk merkbaar bij het werk, dat de Cefa gisteravond de leden aanbood: De Koopman van Venetië. Wat men ook tegen het verfilmen v toneelwerken kan inbrengen, zeker is. zing en verandering van betrekking, af- Dezc plaatsen moeten weer dat deze werken, mits met zorg behan deld. voor een veel groter publiek toe gankelijk worden dan anders het geval zijn. Die toevoeging „mits met zorg' is niet overbodig. Immers: mogelijkheden de film en zonder veel scrupules het de literaire waarde van het stuk be treft ontspoort al even reddeloos, als zijn collega, die de tekst alle recht doet we dervaren en daardoor niets anders dan bewegend beeldverhaal produceert. Het ls, dunkt ons. niet voor tegenspraak vatbaar, dat het resultaat van zo'n ver filming altijd een compromis moet zijn. De Cefa heeft er goed aan gedaan zijn leden eens met zo'n compromis kennis doen maken. Zij krijgen dan de ge legenheid zelf te zien of zo'n experiment mogelilk ls of niet. Tegen deze Fi Italiaanse productie, die geregisseerd is door Pierre Billon, zijn door de toneel liefhebbers veel bezwaren aan te voeren. De tekst is aanzienlijk gecoupeerd. Bo vendien komt daar voor ons land nog dit bezwaar bü. dat Italiaans niet algemeen wordt verstaan, zodat de korte onder schriften veel meer moeten geven dan ln voor de cursusavonden. Zeker, er was een blokploeg, die zich kan verheugen over opkomst op de cursus van 94G. maar bü andere was er heel wat meer ver- Nu nog een woordje tot degenen, die zich nog afzijdig hebben gehouden. Nog steeds is de bezetting van de blokploegen niet volledig Van degenen, die zich aan vankelijk hebben opgegeven, zjjn er door n| verschillende omstandigheden, als verhui- i. zing en verandering van betrekkinc af gevallen. worden aangevuld. Daarom, blijft niet af zijdig staan, waar zovelen reeds het goede voorbeeld gaven en zich bereid verklaar den in tijd van nood op de bres te staan. Het bureau aan de Langebrug verwacht de opgave tot deelneming spoedig! Snel gebluste brand in Ketlingfabriek In de matrljzenafdeling van de Ketting- fabriek aan de Hoge Rijndijk is gister avond tijdens de schafttijd de toevoerlei ding van een oliestook-smeedoven defect geraakt, met als gevolg een steekvlam van hoogte die (le kap van de fabrieks hal aantastte. De brandweer heeft het snel bedwongen. De heer J. Th. Hermans ter aarde besteld Hedenochtend had In de Petruskerk de uitvaartdienst plaats voor wijlen de heer J. Th. Hermans, in leven oudste firmant van de koffiebranderij en theehandel Het Klaverblad alhier. Om 12 uur geschiedde de R K. begraafplaats aan de Zijlpoort de bijzetting ln bet familiegraf. Onder de aanwezigen bevonden zich de firmanten en het personeel van Het Kla verblad. alsmede het college van regen- te- van het liefdewerk van de H. Cunera welk college de overleden# lid was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3