Jlicume insurant Blokkade van Rood China is een oorlogsdaad Uitstaand landingsgestel oorzaak van ramp? Kind stierf in auto van de hevige kou Wist U DONDERDAG 6 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenslraax 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per Kwartaal; 2.15 per maand: 0.50 per week. AD VERTE NTIEN: 0,18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting). Vijf en dertigste Jaargang No 10237 Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken *lantva»ttci) ft ghroleorn tngn hert In tcgljcQspoct" Stilte achter dichte hekken ADMIRAAL RADFORD WAARSCHUWT Washington maakt zich bezorgd over conferentie te Bogor ADMIRAAL RADFORD, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, die een inspectiereis door het Verre Oosten heeft gemaakt, is op zijn terugreis naar de Ver. Staten, te Pearl Harbour, de grote Ame rikaanse vioolbasis in de Hawaii- of Sandwich-eilanden in de Stille Oceaan, aangekomen. Hij verklaarde tegenover verslaggevers, dat een blokkade van de kust van communistisch China waarop van bepaalde zijde in de Ver. Staten nog wel eens wordt aangedrongen „een oor logsdaad zou zijn, en een aangelegenheid, die riet lichtvaardig kan worden behandeld." Admiraal Radford zal Zaterdag a-s. naar Washington doorreizen. Vóór zijn vertrek zal hij een onderhoud hebben met admi raal Stump, opperbevelhebber der Ame rikaanse vlooteenheden in de Grote Oceaan, die zijn hoofdkwartier te Pearl Harbour heeft. Het besluit van de conferentie te Bogor (Buitenzorg) om een conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen bijeen te roepen is het onderwerp geweest van een Iets voor u? speciale samenkomst van hoogwaardig heidsbekleders op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, aldus AFP, De eerste reactie te Washington op dit besluit was de betekenis er van te verkleinen Bepaalde diplomatieke waar nemers verwachten een Monroeleer voor Azië en Afrika. Bij nader inzien is men gaan beseffen, dat er zo snel mogelijk een vaste politiek moet komen, omdat de Ver- Staten mei verscheidene genodigden door economische en politieke verdragen zijn gebonden. Wasmington heeft vooral be langstelling voor de houding van Turfrije. der belangrijkste steunpilaren van het anticommunistische verdedigingsstel- "1 in het Midden-Oosten. Radio-Moskou en Radio-Peking jui- ohen het besluit toe om in Indonesië een conferentie te houden van dertig Afri kaanse en Aziatische landen, als een dui delijk téken, dat de volken van Azië hun eigen zaken willen regelen, en als een weerspiegeling van het algemene verlan gen der vredelievende landen in de ge hele wereld. Gelijk men weet, is communistisch China tot deze conferentie uitgenodigd, ar Israel, nationalistisch China, Noord- Zuid-Korea niet. Een geklede japon van moiree. De mouw is aangeknipt. Opmer kelijk is de lage schouderlijn, die nog geaccentueerd wordt door de grote kraag. Het lijfje is heel strak, terwijl de rok een heel royale wijdte heeft. Onder een dergelijk toiletje behoort een stijve petticoat gedragen te worden. Indonesische zeeman' deed dodelijke val Gisteren is aan boord van het Neder landse zeeschip Polydorus, dat gemeerd ligt aan de Borneokade te Amsterdam, een 47-jarige Indonesische zeeman tij dens werkzaamheden aan het dek, van Ihet tussendek in het enkele meters diepe onderruim gevallen en even later over leden. Drieling geboren in Bolnes Vanochtend is in de gemeente Ridder kerk, in het gezin van J. G. Snijders te Bolnes een drieling geboren. Het zijn twee meisjes en een jongen. De kinderen wegen respectievelijk 5, 6 en 2% pond. Moeder en kinderen maken het wel. Negen runderen gedood Woensdagmiddag zijn in een stal van de landbouwer J. Huntjens te Bemelen (L.) negen runderen dood in de stal aangetroffen. Vermoed wordt «Jat het ongeluk is veroorzaakt door kortsluiting in de electrische leiding in de stal. De rijkspolitie heeft een onderzoek- inge steld Zweeloo's burgeivaar weer baas in huis De burgemeester van Zweeloo, mr H Greebe, raakt Maandag een school klas kwijt en kan dan weer over zijn hele woning beschikken Toen enige jaren geleden een vijfde leerkracht aan de openbare school kon worden aangesteld, bood het vier klassen tellende schoolgebouw geen ruimte voor huisvesting van de viifde klas. De burgemeester, die vlak bü de school woont, stelde daarom een kamer van zijn ambtswoning beschik baar, die sindsdien als schoollokaal ln gebruik is. Nu is in Zweeloo echter een nieuwe school gebouwd: de „Aelder Hoghe- school". Maandag wordt die in ge bruik genomen, zodat die dag het burgemeesterlüke schoollokaal kan worden verwisseld voor een echte klas. Losse melk in 't Westen gaat f 0.30 kosten Karnemelk wordt twee cent duurder Zoals we gisteren reeds aankondigden heeft de algemene vereniging voor melk- voorziening te 's-Gravenhage thans voor het westelijk consumptie-melkgebied van ons land (omvattende grotendeels de pro vincies Zuid-Holland en Utrecht, alsmede het zuidellik deel van Noord-Holland) met Ingang van Maandag 10 Januari een prijs verhoging voor losse consumptlemelk tot 30 cent per liter ln de kleinhandel gead viseerd (verhoging van 4 cent per liter). Voor flessenmelk en diverse consumptie- melkproducten werd tot een overeenkom stige verhoging geadviseerd. Een en an der met uitzondering van karnemelk. Voor dit product kon de prijsverhoging tot 2 cent per liter beperkt worden. Deze ver hoging houdt verband met enige door de regering vastgestelde verhogende factoren Tevens ziin hierin begrepen de verho ging van de distributiemarge in verband met de twee laatste loonronden (1 Ja nuari en 1 October 1954) en het nieuwe in 1954 tot stand gekomen collectieve ar beidscontract. Deze verhoging was op ver zoek van regeringszijde tot 10 Januarie uitgesteld. De centrale der Nederlandse verbruiks coöperaties heeft tegen de hogere melk prijs geprotesteerd, aangezien zij zulks in strijd acht met het beroep van de overheid op het bedrijfsleven om de kostprijsverhogingen niet automatisch in consumptieprijzen te calculeren. De nu aangekondigde verhoging betekent voor het gemiddelde Nedrlandse gezin een stij ging van de uitgaven met veertig cent. Voor 2 millïoen gulden Onassis koopt kasteel waar eens hertog van Windsor woonde De laatste aanwinst van de Griekse multimillionnair en reder Onassis is het kasteel de la Croe te Cap d'Antibes, de hertog van Windsor indertijd zijn da Het is één der oudste kastelen ln Zuid- Frankrijk en was tot voor kort eigendom van een zwager van Onassis. de heer S. Niarchos. Onassis zou 200 millioen francs (2 millioen gulden) voor de villa hebben betaald. De Britse millionnair Burton liet het kasteel In 1930 bouwen en woonde e aan zijn dood. In 1938 trokken de hertog en hertogin van Windsor er voor een ln en tijc-ens de oorlog stond het gebouw leeg. Het werd door de Engelse lucht macht tijdens de invasie in het Zuiden gebombardeerd en de Duitsers bezaaiden de tuin en de omtrek met landmijnen. Het kasteel bleef echter behouden. Auto slipte tegen paal Jonge vrouw en nog 2 mensen gedood In Doetinchem is gistermiddag de 22- jarige mej. E. Bui tink om het leven gekomen, toen de auto van haar broer, waarin zij naast de bestuurder zat. door de gladheid tegen een lantaarnpaal reed. Zij werd door de voorruit geslingerd, ern stig gewond opgenomen en naar een zie kenhuis gebracht, waar zij stierf. Haar 21-jarige broer werd licht gewond, evenals de medeinzittende, W. De 48-ja- rige E. M., die zich ook in de wagen be vond, zat vastgeklemd en moest worden uitgezaagd. Zijn toestand is eveneens ern- üok elders eiste het verkeer doden. In Baarn de heer J. Bol, die bü de Em- mabrug door een auto werd gegrepen en enige uren later stierf. Op de Enschedesestraat te Hengelo is de 62-jarige tuinman G. H. Morssink door een auto uit Apeldoorn aangereden op slag gedood. Het slachtoffer wilde, t een onverlichte bakfiets, de straat oversteken en werd daardoor te laat op gemerkt. De automobilist S. kreeg een Hammarskjoeld aan Chinese rijsttaiel Gisteren werd reeds gemeld, dat de se cretaris-generaal der Ver. Naties, Ham marskjoeld, ln Peking is aangekomen. Hij zal daar met de hoogste Chinese autori teiten onderhandelen over de vrijlating elf leden van het Amerikaanse lucht- machtpersoneel. De Chinese premier Tsjoe En-lai gaf 's middags een cocktail party en later op de dag een diner ter van Hammarskjoeld. De recepties werden door vele hoge Chinese functiona rissen en Westerse diplomaten bijgewoond. Na deze voorbereiding, een Chinese po litieke „rijsttafel", kunnen de concrete zakelijke onderwerpen onder de loupe worden genomen. (Men zie ook 't Ver klaarde Uitzicht ln dit Railbreuk op IJsselbrug Treinverkeer bij Zuiphen stond 3 uur stil Op de spoorbrug over de IJssel bij Zutfen, die enkel spoor heeft, ls gister middag een breuk in de rails ontdekt. De treinen konden slechts met lage snelheid rijden. Om kwart voor vijf be gon het herstel, waardoor het treinver keer tijdelijk moest worden stilgelegd Om zeven uur was de breuk hersteld en konden de treinen weer normaal pas- In 1950 huurde Onassis de villa tot de vorige zomer: hij betaalde 40.000 gulden huur per Jaar. De eigenares. Lady Burton, is zeei lukkig, dat Onassis ten slotte het huis heeft gekocht, dat haar veel strubbelin gen met belastingambtenaren en ruzie met journalisten heeft bezorgd. Import verse tomaten toegestaan Naar de Nieuwe Leldsche Cr verneemt, is met Ingang van heden de import van verse tomaten in Nederland op een globaal contingent toegestaan. De laatste jaren was er iedere winter enige invoer van hoofdzakelük Canarische to maten, (150 ton in 1953 en 225 ton in 1954). Dit geschiedde echter op basis de export-bonus. De import wordt thans echter geheel vrü. Gezien de ontwikke ling van de tomateninvoer in de laatste jaren kan worden geconstateerd, dat ook in Nederland 's winters afzet voor dit product te vinden ls. Onze fotograaf ploeterde mistroostig door de dikke sneeuw in Londen. Er viel niet veel te „schieten", maar opeens kwam hij in actie: Daar gleed een man heel genoeglijk op zijn ski's door het hartje van de grote stad. De man „remde af" om aan een agent te vragen waar nog vol doende sneeuw lag om de tocht voort te zetten. Onderzoek ramp Triton Veiligheid van Super-constellations zou inderdaad van een lampje afhangen De KL.M gezagvoerder F. Peetoom klaarde gisteren voor het hof te Dublin bij het onderzoek naar het verongelukken van het KLM-toestel, het voor mogelijk te houden dat de Triton neerstortte, omdat de kleppen ingetrokken waren, terwijl het landingsgestel nog uit stond. Op een des betreffende vraag van de Ierse raadsheer Sean McBride zei Peetoom een dergelijke situatie als zeer gevaarlijk te beschouwen. Opnieuw kwam de vraag aan de orde of de piloot misleid kon zijn doordat een rood signaallampje niet werkte en hij de kleppen deed intrekken, omdat hij dacht, dat het landingsgestel ingetrokken was De theorie werd ontwikkeld, dat >n zo'n geval hoogteverlies het gevolg zou zijn. Peetoom, die niet in het vliegtuig zat, zei van mening te zijn, dat het toestel zakte van 250 tot 100 voet in zes secon den. Getuige heeft proeven genomen om de uitwerking vast te stellen van het in trekken van de kleppen, voordat het lan dingsgestel geheel ingetrokken ls. Hiertoe werd opdracht gegeven nadat was komen vast te staan, dat het rode waarschu wingslampje van het verongelukte toe stel niet had gewerkt Ander systeem McBride: „Betekent dit. dat de veilig heid van dit toestel afhankelijk is van dat kleine electrische lampje?" Peetoom: „Na de experimenten hebben wij bevonden, dat de veiligheid van deze toestellen Inderdaad van dat lampje zou kunnen afhangen. Voordat ik de proeven nam. wist ik niet. welke gevaarlijke uit werking dit kon hebben. Ik vind werke- OUK AMSTERDAM WIL ANNEXEREN In zijn nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Amsterdam als eerste punt op het verlanglüstje van de gemeente ge zet: annexatie van randgemeenten. De geweldige stadsuitbreiding maakt het nodig", aldus de burgemeester. De heer d'Ailly vond Utrecht een goed voorbeeld van annexatiemogelükheden en de daar gevormde gemeenschapsraad „een deug- delfjke pleister op de wonde". Denkt aan de vogels De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels schrüft ons: Nu het K.N.M.I. te De Bilt ons op een koude periode voorbereidt, acht de ver eniging de tüd gekomen weer een beroep op ons volk te doen om de ln het wild levende vogels te-helpen in de moeilUke tüd. die hun te wachten staat. De jongste winter heeft niet alleen bewezen, hoe groot de sterfte onder die dieren kan zy'n, doch ook, dat veel leed kan worden voorkomen. Het komt er maar op aan, dal alle vogelvrienden, individueel of groepsgewüze, zich beüveren de helpen de hand te bieden, overal waar dat mo- De vereniging hoopt, dat niet alleen in tuinen en parken wintervoedering zal worden toegepast, maar dat ook de vo gels in stromen en wakken, in polders en aan de kust geholpen zullen worden. Juist daar vallen veelal de meeste slacht offers. Op al zulke plaatsen kan de nood bestreden worden met graan, brood of visafval, met onkruidzaden, gekookte aardappelen en groenvoer. Op schriftelüke aanvrage zendt de ver eniging gaarne kosteloos een handleiding voor vogelwintervoedering toe. Adres: Herengracht 540, Amsterdam-C. Denkt u nu het zo koud is ook aan de vogels, wier domein ligt toege- vrorenl Doe als de jongen op ons plaatje, juist in deze tijd is het strooien van wat brood een dubbel dankbaar werk. Reeds 35 mensen omgekomen Het plotseling invallen van de vorst, de harde vrieswind, sneeuwval en gladheid heben tot dusver in Europa reeds minstens 35 mensenlevens geëist. Verwacht wordt, dat dit aantal nog aanzienlük zal stügen- Honderden mensen liepen verwondingen op. Het gehele vasteland bevindt zich ln de greep van de koudegolf uit Siberië. Drie mensen verloren de laatste dagen in de Zwitserse Alpen het leven. Op de weg langs het meer van NeuchStel was een auto in de diepe sneeuw vastgeraakt. De Inzittenden, een vrouw die de auto be stuurde en haar driejarig zoontje, w gedwongen de nacht in de auto door te brengen. Toen het voertuig werd gevon den bleek het kind van de kou te zün omgekomen, terwijl de moeder het ba- wustzyn had verloren In Italië hebben door de honger ge dreven wolven kudden vee aangevallen. De üskast van Europa is Noord-Zweden. Het kwik daalde daar tot 23 graden Celsius. In Engeland Is het gisteren gaan dooien en de straten in Londen, waar een sneeuw was gevallen, waren bedekt met een dikke, modderige brei. Op sommige wegen in de zogenaamd) „Rivièra" van Cornwall ligt de sneeuv nog vier meter opgewaaid, terwijl in het Merendistrict de autowegen op vele plaat sen schuil gaan onder een sneeuwlaag van ruim een meter dik. Een nieuwe koudegolf nadert Intussen van zee uit Engeland en brengt nieuwe sneeuwstormen met zich mee. Naar verwacht wordt, zal ook België ;n flink pak sneeuw knjgen. In Duits land kwamen gisteren vele gasten, die ge nodigd waren voor de verjaardag van bondskanselier Adenauer in Bonn. ver scheidene uren te laat in de bondshoofd- stad aan ten gevolge van de gladde auto- In Frankrijk liepen meer dan 100 men sen gebroken ledematen op door de glad heid van de 'straten. In Oost-Frankrijk ondervonden verkeer, post, telefoon en electriciteitsvoorzienlng ernstige hinder van zware sneeuwval. lijk. dat we hieraan iets moeten doen". McBride: „Wat vindt u. dat er gedaan moet worden?" Peetoom: „Ik vind. dat we een beter waarschuwingssysteem moeten Installeren om aan te geven, wanneer een landings gestel in ingetrokken toestand ls en er moet misschien verandering worden ge bracht in de vliegtechniek. Een andere getuige op deze zittingsdag was de heer H. C. Vermeulen van het wetenschappelijk bureau van de KLM op Schiphol. Volgens zijn schatting is de Triton slechts 39 of 40 seconden in de lucht geweest, alvorens het in de mon ding van de Shannon terecht kwam. De heer Vermeulen zeide een aantal bereke ningen te hebben gemaakt met betrekking tot de gedragingen van de Triton. Hij was tot de conclusie gekomen, dat het toestel normaal had gereageerd en dat er 8een ..ongewone tegenstrevende krachten" en geen verlies van vermogen waren ge weest. Thans Stalins dochter ctedeporteerd Nadat zijn zoon was omgekomen Volgens het Oostenrijkse blad Graz kleines Blatt is de enige dochter van wijlen Jozef Stalin, Svetlana, door de opvolgers van haar vader gedepor teerd uit Moskou. Het blad vermeldt els bron voor dit bericht een Westerse diplomaat uit Mos kou die zlin vacantie in Wenen heeft doorgebracht. Volgens deze diplomaat, wiens naam niet bekend is eemaakt. ls Svetlana snoe- c na de arrestatie van haar broer, Vas- lv Stalin, uit Moskou verdwenen Vasrily. een der volgelingen ven Law- rentl Beria. is volgens hetzelfde blad In de herfst van 1954 in een dwangarbei derskamp in Centraal Azië om het leven gekomen. Voordat Svetlana plotseling uit Moskou verdween, heeft zü alles ln het werk ge steld om de heersers te bewegen het lot haar broer te verzachten Honderdjarige overleden te Marum De oudste inwoonster van de gemeente Marum <Gr.) en tevens van net Zui- delük westerkwartier, mevrouw GepKe Rosema-Nijboer is in de leeftijd van ruim 100 iaer overleden. Zü werd op 22 Mei 1854 te Zevenhulzen (Gr.) ge boren. Eerste slachtoffer van het ijs Het negenjarig dochtertje van de fami lie O. F. H. uit El ten ls gistermiddag door r.eer dunne ijs van het riviertje De Wlldt gezakt en verdronken. Alleen haar vüfjarig speelmakkertje zag wat er go- beurde. Hij heeft zijn moeder gewaar schuwd. Hoewel de reddingspogingen door de duisternis cn het ijs zeer werden be- moeilükt en mislukten Is men er 's avonds in geslaagd het stoffelük overschot te vinden. .Afluisteren" in Berlijn ongewenst Nieuwe moeilijkheden tussen de twee Duitse zones Van de zyde van de Westberlynse tele foondienst is verklaard, dat de telefoon kabels. die naar de Russische sector van de stad lopen en aan de communisti sche zijde reeds afgesneden zün ook aan de Westelüke zijde afgesneden zullen worden. Dit wordt volgens de autoriteiten ge daan om te helpen voorkomen, dat de communisten Westberlünse telefoonge sprekken afluisteren. De Westberlljnse politie heeft de arrestatie bekendgemaakt van een telefoonmonteur, die een Westers schakelbord zodanig bewerkt had. dat een inlichtingenorganisatie *in de Oostelüke Politieke explosie in Parijs Mendès-France wil kiesstelsel radicaal wijzigen Het kabinet Mendès-France heeft giste ren besloten, bü de Nationale Vergade ring een wetsontwerp in te dienen over het herstel van het vooroorlogse kiesstel sel. Volgens dit stelsel brengt de kiezer DAT de Noorse gezant aan burgemees ter Verburg van Stavenisse een geschenk van koning Haakon overhandigde met in gelijst)» foto ter herinnering aan het be zoek van de koning aan deze gemeente. DAT aan de Westblaak te R'dam een nieuw bankgebouw van de Ned. Over- zeebank N.V. geopend werd. DAT in A'dam de 43-jveehouder J. R. B. uit Haarlem veroordeeld werd tot f 100 wegens mishandeling van een züner DAT 12 vooraanstaande Amsterdammers o.l.v. Jhr. Six van Hillegom een comité De Stad Amsterdam oprichtten om te waken voor de historische schoonheid van de stad. DAT de chef van de technische dienst van het militaire hospitaal Oog ln Al te Utrecht. E. Martens. een radlozendinstal- latie construeerde, waarmee o.m. ook het hospitaal Springweg aldaar bereikt kan worden DAT morgenochtend om 11 uur ln de legerplaats Nunspeet 24 reserve officieren bij hei 4e Divisie Geniebataljon worden beëdigd. DAT er in 1954 in de Prins Bernhard- sluis te Tiel van het A'dam-Lijnkanaal 36.283 schepen werden geschut mét 13 161.949 ton inhoud tegen 37.263 schepen in 1953 met 12.599.870 ton inhoud. DAT de A'damse raad f 8.700.000 uittrok voor de uitbreiding van het bestaande 50 KV-schakelgebouw bij de el. centrale Hemweg. DAT in A'dam de el. vastrecht nacht- prijs verlaagd wordt van 4.7 tot 4.2 cent per KWH, welke tariefverlaging voor de gemeente f 550.000 minder inkomsten be tekent. DAT de nieuwe Ned. ambassadeur ln Pakistan, dr J. G- de Beus, door minister president Mohammed Ali in audiëntie werd ontvangen. DAT op de pluimveemarkt in Den Bosch ln 1954 1.055.350 stuks pluimvee werden aangevoerd tegen 796.790 in 1953. DAT ln 1954 door 453.346 personen een bezoek werd gebracht aan het Rijksmu seum te A'dam tegen 405 503 in 1953 en het in laatste kwartaal 1954 ingestelde jeugdabonnement reeds ruim 5000 abon nementen trok. DAT B. en W van Groningen voorstel- DAT de 3 Zuldbevelandse vellingen (Goes, Kapelle-Biezelinge en Krabben- dijke) in 1954 171.764 kg frambozen aan gevoerd kregen tegen 107.735 in 1953 en de gemiddelde prij9 f 1,19 per kg bedroeg tegen f 0,89 tn 1953. DAT de reizende tentoonstelling over atoomenergie voor vredesdoeleinden niet, zoals het plan was, van 29 Jan. tot 10 Febr. naar Groningen komt, aangezien er daar op de markten geen voldoende plaats ls. DAT er in Wilhelminadorp op Zuid- Beveland een laboratorium gebouwd zal worden voor een landelijk proefstation voor de fruitteelt op de volle grond. DAT er op de Bossche veemarkt In 1954 werden aangevoerd: runderen 115.290 (in 1953: 120.329). biggen: 85.136 (78.426). schapen: 11.572 fl 1001). paarden: 4499 (4688) in totaal met andere beesten: 300-951 (296.929). DAT de Nijmegense raad goedkeuring gaf aan de verhuur van een gem. indus triehal met terrein aan de N V. Kievit Textielveredelingslnstituut. DAT de N.V Mij Kaas- en Exporthan- del H. C. Keg en Co te Zaandam den f 1000 te verstrekken voor het hou-fuste aanging met N V Koster's Kaas den van een congres van Ned Unie van j handel te Oos'huizen, maar zü onder Speeltuinorganisaties du jaar in Grnnïn- eii gen daags voor en op Hemelvaartsdag. ha zijn stem uit op één persoon, die zich In dividueel candidaat stelt voor een zetel in de Kamer; tegenwoordig wordt gewerkt met iüsten van partUen. Het wetsontwerp, dat, volgens politieke waarnemers, in Parüs een politieke ex plosie kan veroorzaken, heeft reeds een storm van protest ontketend in de rüen der r.-katholieke M.R.P die haar positie ernstig in gevaar ziet komen. Tegenover het huidige, gecompliceerde systeem staat het vroegere systeem in elk kiesdistrict slechts één afgevaardigde per partij toe. Die ene candidaat moet dan. om verkozen te worden, de absolute meer derheid behalen over alle andere candi dates Alleen indien de eerste stemming niet beslissend is. wordt overgegaan tot een tweede stemming, waarbij gewone meerderheid voldoende ls. Volgens Reirter en Aas. Press Is de be doeling van Mendès duldelük: hü Is er van overtuigd, door het oude systeem een grote meerderheid in de Nationale Verga dering te zullen verkrligen. waardoor zijn herverkiezing (eind 1956) veilig wordt ge steld. HELD VAN DIEN BIEN PHOE AAN DOOD ONTSNAPT Brigade-generaal Christian de Castries ls op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen hü met zijn wagen op een beüzelde weg in Frankrijk slipte cn tegen een boom vloog. Volgens de autoriteiten was de held werkzaam blijven ln de kaas- Dien Bien Phoe ongedeerd, maar zün I gen zou ernstig beschadigd zün. sector in staat was Westelüke telefoonge sprekken af te luisteren De telefoonkabels naar de Russische zone werden in 1952 door de communisten afgesneden. Zü werden „dode kabels" ge noemd en niet meer gebruikt, totdat de monteur er weer één ln dienst stelde, zo dat de communisten de beschikking over een lijn naar West-BorHJn kregen. Om te voorkomen, dat dit nogmaals ge beurt. zullen de kabels thans ook aan de Westelüke züde doorgesneden worden. Oost-Duitsland is voorts een nieuwe campagne tegen Westdultse automobilis ten begonnen, die naar de Russische zone van Duitsland willen rijden. Aan de grens in de Wesduitse staat Hessen en de Oost- dult.se staat Thüringen heeft de commu nistische grenspolitie gisteren speciale stempels op doorreisvergunningen van de politie verlangd. Het zün de eerste moeilijkheden In het Oost-West verkeer sinds de vorige Lente. Eveneens weiRerden de Russen gisteren de overeenkomst voor de binnenscheep vaart tussen het Westen en Berlün te ver nieuwen. zodat een en ander er op zou kunnen wüzen. dat de Russen van zins zün nieuwe moeilükheden te scheppen voor West-Berlün. VREEMDE RAKETSCHOTELS BOVEN OOSTENRIJK Boven de stad Steyr ln Opper-Oosten- rUk zijn gisteren gedurende langer dan een kwartier zes zilverachtige voorwer pen met rode gasachtlge strepen er ach ter tc zien geweest, waardoor een aan paniek grenzende opwinding ontstond onder honderden mensen. Plaatselijk ijzel Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: veel bewolking met kans op enige IJzel. Matige tot zwakke Oostelüke wind. Overwegend lichte vorst Voor het Zuiden van het land: veel bewolking met enige IJzel of regen- Aanvankelük matige Oostelüke wind. Later zwakke veranderlüke wind en hier en daar mist. Temperatuur om het vriespunt tot licht* dool. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon van 8.40 tot 1647; maan van 15.41 tot 7.53 uur. Op 8 Jan. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1