Jlieinue £riltsetje(tTmimnl ^Mendès-France heeft tweede ronde gewonnen Het leven in Buenos Aires Haalt Mendes de „finish?9 DE Koningin met prinsessen in Sankt Anton aangekomen Oud-soldaten herdachten in Indië gesneuvelden Wist U WS^MNS' BAG 28 DECEMBER 1954 centr BUREAUX: Steenstras: 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6 40 per kwartaal; 2,15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vijf en dertigste jaargang No 10230 patiè- Hooldredacteur: Dx. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloattlcl) ts ghrölrorn «nun her! ia frgfjeaspott* recept WEST-DU1TSLAND PARTNER VAN N.A.V.O. fMorgen moet de premier laatste hindernissen nog nemen PANKRIJK HEEFT de beslissing over de Westcuitse herbewapening tot morgen uitgesteld. Wel behaalde premier Mendès-France gis teren een dubbele overwinning in de Nationale Vergadering, maar daar mee waren de moeilijkheden nog niet achter de rug. Aan het einde van sen Marathondebat, dat vanmorgen vroeg pas was afgelopen en veer den uur had geduurd, zag Mendès-France zich genoodzaakt, ce bespre kingen af te breken en de uiteindelijke beslissing te laten afhangen van twee nieuwe vertrouwensmolies, waarover eerst morgenmiddg na vier uur zal worden gestemd. Tijdens de1 langdurige debatten heeft Mendès-France de afgevaardigden ge waarschuwd, dat de stem van Frankrijk tot zwijgen gebracht zal worden, als het weigert, de Westduitse herbewapening te accepteren. „Frankrijk kan deze herbewa pening niet langer tegenhouden", aldus de premier. ..Door te weigeren, zouden wij ons in een gevaarlijk avontuur storten, dat dodelijk zou zijn voor ons land en zijn veiligheid". Uit de debatten stippen wij als de be- Jangrijkste punten aan: 1. Met 289 stemmen tegen 251 stemmen bezorgde het parlement de premier diens eerste overwinning, door in te stemmen met de toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. 2. Zijn tegenstanders trokken twee moties in. die uitstel beoogden van de uit voering der Parijse verdragen na de rati ficatie. om onderhandelingen met de Sowjetunie niet onmogelijk te maken Door deze overwinning werd Mendès- jFrance in staat gesteld, zijn tweede ver trouwensvotum terug te nemen. I 3. Mendès-France diende een nieuw 'wetsontwerp, inzake de Westduitse her bewapening in. toen procedure-kwesties grote moeilijkheden dreigden te veroor zaken. Het voorziet in bewapening van West-Duitsland en opneming van dit land in de Westeuropese Unie en het kwam in de plaats van een tweede lezing van het deel der Parijse verdragen, dat vorige week Donderdagnacht werd verworpen. Morgen zal ook worden gestemd de resterende gedeelten der verdra gen, die reeds waren goedgekeurd. Ook hieraan is de vertrouwenskwestie verbon den. Hiertoe behoort opnieuw de toelating West-Duitsland tot de N.A.V.O. De Nationale Vergadering aanvaard en amendement, dat betrekking heeft FRANSMAN, gewapend met zijn ochtendblad en stokbrood, heeft zich vanmorgen afgevraagd: Wordt West-Duitsland nu herbewa- pend of niet? In de duizenden ca- feetjes langs de boulevards wordt over deze belangrijke kwestie einde loos gediscussieerd. Het was dan ook duidelijk, dat gisteravond in en bui- ten het gebouw van de Franse Ka- ?mer de spanning zeer gestegen was. De gewone wacht had versterking ontvangen en voor de publieke tri bune in de Franse Kamer was het een groot gedrang. lA6 Lang voordat de afgevaardigden, de heren député's, het gebouw binnentraden, was er voor het gewone publiek al geen plaatsje meer over. In alle steden en dor pen van Frankrijk, ~in de huiskamers en de bistro's werden verbitterde debatten gevoerd, terwijl men bij de radio luister de naar hetgeen zich daar afspeelde in de Kamer, een waarlijk historische zit ting. En buiten het gebouw van de Na tionale Vergadering stonden de handlan gers van Moskou, dichte drommen ver tegenwoordigers van de communistische Hf partij en haar vakverenigingen, speculerende alsnog gelegenheid te krij- gen de Kamerleden petities aan te bieden, gericht -tegen de herbewapening Duitsland. Hoewel zulks uiteraard c troleerbaar is, beweert men. dat enige millioenen handtekeningen werden zameld. Uit «de berichten elders in dit blad kan TCi. men lezen, dat Mendès-France in tweede ronde, nadat de Kamer aanvankelijk de herbewapening van Duitsland verworpen had, een overwinning heeft behaald. De Nationale Vergadering had het Vrijdag aangedurfd op het laatste moment Men dès-France voor nieuwe barrières t« plaatsen. Nóg weten wij niet met zeker heid of de premier morgen de laatste hindernis zal nemen of dat hij gp paard gevallen is. De Kamer moe 6ie negatieve beslissingen geheel onge daan maken en zal de partij van Bidault, de M.R.P., „haar draal" nemen? Er wordt acj_ door Amerika en Engeland druk op Frankrijk uitgeoefend, van oordeel zijnde, te dat de onwillige Franse afgevaardigden in de Nationale Vergadering zullen seffen, dat verwerping der Parijse acc den moet leiden tot een breuk in het westelijke front, zo niet tot een, niet ge heel ondenkbare, „renversement des al liances". Eén ding is zeker, dat in ieder geval de Westduitse herbewapening verwerke lijkt zal worden, ook zonder het aarze lende, heen en weer geslingerde Frank rijk. De Franse afgevaardigden dienen ln te zien, dat verwerping der accoorden neerkomt op „spelen met vuur", het In casseren van politieke en militair-strate gische winstpunten door Moskou. Men kan zich er over verbazen en ergeren, dat velen in Frankrijk dit gevaar nlei beseffen. Wij laten hier nog even volgen, hoe thans de situatie is: het protocol vooi herstel der Duitse souvereiniteit is goed gekeurd, alsmede de Frans-Duitse Saar- overeenkomst en de toelating van West- Duitsland tot de N.A.V.O. Voorts heeft de Franse Kamer een clausule goedge keurd, volgens welke de ratificatiedocu menten der accoorden van Parijs en de Saarovereenkomst tegelijk gedeponeerd zullen worden. Zulks is er opgericht, dat W.-Duitsland het omstreden Saar-accoord Lenig echtgenoot te Alphen op gelijktijdige uitwisseling van de rati ficatie-oorkonde van alle verdragen. De motie, die door Mendès-France werd ge steund beoogt te voorkomen, dat het Saar- probleem van de rest der verdragen wordt gescheiden. Gelukkig voorteken Mendès-France is, volgens politieke waarnemers te Parijs, thans vrij zeker van een kleine meerderheid voor de Parijse verdragen als geheel. De twee overwinningen van gisteren ziet men als een nieuwe grote persoonlijke krachttoer van Mendès-France. Ook president Eisen hower bleek voldaan over de uitslag der Jongste stemming in de Nationale Verga dering. Hij zal evenwel geen officiële ver klaring afleggen, vóórdat alle stemmingen achter de rug zijn. Dit laatste geldt ook voor dr Adenauer. De Westduitse bondskanselier vreest, dat verklaring zijnerzijds, de atmosfeer meer zal vertroebelen. Niettemin heb ben Westduitse regeringsfunctionarissen succes van Mendès-France stemming begroet en het een gelukkig voorteken genoemd voor de andere lingen. Vermelden wtj nog. dat volgens mige berichten Churchill overweegt in Januari een bezoek aan Washington te brengen, onafhankelijk van de vraag of uiteindelijk de Franse Kamer de Parijse accoorden al dan niet zal bekrachtigen. Eisenhower en Churchill willen weten, in hoeverre er op Frankrijk kan worden ge bouwd, met het oog op het nakomen van de verplichtingen ten aanzien der West europese defensie. Doe 't hem maar na. De heer Ar ie Veltman te Alphen aan den Rijn is 68 jaar en metselaar van beroep maar kerngezond en lenig. Ov het werk, thuis of waar dan ook, laat Arend menig kunststukje zien, waar mee hij zich fit houdt. Zijn vrouw schijnt er helemaal niet om te geven, wanneer hij vlak bij de spiegel, de pendule of andere fragile voorwer pen een hoogstandje maakt. Met één pink op de grond voelt umaar ja, ze is het al 42 jaar van hem gewend. „Man van het jaar": Mendès-France Bij hun jaarlijkse stemming hebben de bladen en radiostations in de Ver. Sta ten. die lid zijn van Associated Press, de volgende personen tot „mannen van het jaar" benoemd: Op het gebied der wereldpolitiek: de Franse premier Pierre Mendès-France. In 1953 en 1952 werd Eisenhower als zo danig gekozen. Buitenlandse politiek: de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles- Godsdienst: Billy Graham. Zaken en industrie: Ro bert Young, die dit jaar de controle ver wierf op de New York Central Railroad Arbeidskwesties: Walter Reuther, leider van het congres van de CIO. Wetenschap pen: dr Jonas E. Salk, die vaccine tegen kinderverlamming bereidde, waarmee d:t jaar een half millloen kinderen zijn be handeld. Letterkunde: Ernest Hemingway, die dit jaar de Nobelprijs kreeg. Sport: Roger Bannister. Üe Britse athleet, die Nederlanders te Singapore helpen slachtoffers De Nederlandse gemeenschap te Singa pore heeft volgens A.P. een actie geor ganiseerd om hulp te verlenen aan de duizenden, slachtoffers van de overstro mingen op dit eiland. Een comité onder sul-generaal, de heer Duco G. E. Mid- voorzitterschap van de Nederlandse con- delburg, heeft gelden ingezameld voor de 5000 mensen, die in December dakloos zijn geworden Aardbeving {reit (elf uur lang) Lipari-eilanden Een hevige aardbeving, die elf uur aanhield, heeft gisteren grote schade veroorzaakt op twee der kleine Lipari- eilanden voor de Noordwestelijke kust. van Sicilië. Van de bevolking, die naar de heuvels vluchtte, werden enkele men sen gewond. Er zijn echter geen doden. Mevr. Molanus-Stamperius te Bilthoven overleden Gisteren ls te Bilthoven .op 66-jarige leeftijd overleden mevr. M. L. Molanus- Stamperius, schrijfster van kinderboeken en vertaalster van boeken uit het Engels. Duits, Fins en Jiddisch en uit de Scan dinavische talen, met name van de Noorse schrijfsters Sigrid Undset en Sigrid Boo. de eerste was, diefde mijl binnen minuten liep. Amusementsbedrijf: George Gobel, televisie-acteur. Watersnood in Duitsland En lawines in Oostenrijk Als gevolg van <je zware regenval der laatste dagen zijn verscheidene Dui1.se rivieren buiten hui oevers getreden. Het stadje BruchhauseiJ (3.000 inwoners) slaat bijna geheel onder) water. De toestand in de Leme-vallei is érnstig. Op de Weser en op de Neckar is dé scheeDvaart gestremd. Od .sommige gedeelten van de Ruhr wordt niet gevaren: op de Rijn mag uitsluitend vaarroute worden gebrukt. In Beneden-Saksen treft men voorbe reidingen voor de evacuatie van enkele gehuchten. De radiostations in de Oostenrijkse bergprovincies hebben gisteren wee waarschuwd voor "dreigend lawinegi vooral in het noordelijk deel vai Aloen. Tot dusverre ziin drie mense slachtoffer geworden van lawines. In Tirol zijn enkele dorpen geïsoleerd. In het Westen van Oostenrijk zijn wolven de dalen van Oostelijk Tirol binnengedron gen in de hoop daar voedsel te vinden. De jagers dienen op hun hoede voor uitgehongerde wolven. Het gevaar voor lawines in Zwitserland is nagenoeg geweken. Record aantal atoden in Keislweekend U.S.A. Gedurende het Kerstweekeinde zijn in de Ver Staten 510 mensen om het leven gekomen als gevolg van branden, keersongelukken etc. Nog dit cijfer zo hoog. Anna van Gogh- Kaulbach (85) Even na middernacht Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn even na middernacht met een speciale koninklijke trein in Sankt Anton aan gekomen. De koninklijke familie zal ook dit jaar weer enige weken door brengen in dit Oostenrijkse wintersportcentrum. In overeenstemming met de wensen van de Koningin werd aan de aankomst geen bijzonder cere monieel verbonden. De Koningin en haar dochters brachten ses Marijke eveneens naar Sankt Anton, de nacht nog in de trein door. Vanmorgen zij hun intrek in hotel Post, waar de Nederlandse koninklijke familie reeds vele malen heeft gelogeerd. De Koningin heeft rens te kennen gegeven, haar tijden» deze vacantie in Oostenrijk zo min moge- te storen. De plaatselijke persfoto grafen hebben van de Oostenrijkse auto riteiten opdracht gekregen de hoge gasten niet te hinderen. Prinses Marijke reisde met de ver zorgster van de prinsessen, mej. Broers. Zwitserland, waar zij gisteren in het kindertehuis Le Génisé te Aveyes Villars reeds aankwam. In dit aan zon zo rijke bergplaatsje zal de prinses ongeveer 10 dagen blijven. Er zijn hier ook nog een twintigtal Franse en Belgische kinderen. ;chter niet weten, dat Marijke eer Nederlandse prinses is. De kinderen hou den zich hier voornamelijk bezig me schaatsen en sleeën. Prinses Marijke reis de tot Genève per vliegtuig, ging daarna per trein naar Aigle, waar de eigenaresse van Le Génisé, mevrouw Coen. haar per auto afhaalde. Over tien dagen gaat prin- definitief aanvaardt, alvorens de verdra gen van Parijs in werking treden. De hier genoemde clausule maakt deel uit vai wetsontwerp, waarin de toetreding West-Duitsland tot de N.A.V.O. wordt goedgekeurd. Wel is over ieder onderdeel afzonder lijk gestemd, doch volgens de Franse gel moet over een wetsontwerp, dat uit meer dan één artikel bestaat, nog als ge heel gestemd worden. Het gaat er nu spe ciaal om of de Nationale Vergadering ook accoord gaat met de toetreding van West- Duitsland tot de Westeuropese Unie, waarvan ook Nederland deel uitmaakt. Zo wacht de wereld dus ln spanning op de dag van morgen. President Eisenhower Churchill volgen de gang van zaken met stijgende belangstelling, omdat hier de toekomst van West-Europa op het spel staat. Voor vluchtelingen hulp f 51.000 er bij Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft opnieuw 51.000 gulden ontvangen. De stand van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland is daarmee gewor den 2.595.000 gulden. President José Ibarra van Ecuador heeft op Eerste Kerstdag in de stad Guayaquil een revolutiepoging van leger officieren in de kiem gesmoord, zo meld den Newyorkse radiostations. Het is thans weer rustig in Ecuador. Op 31 December a.s. hoopt de betten de schrijfster Anna van Gogh-Kaul- bach (schuilnamen Mac Peter en Wühelmina Reynbach) te Haarlem haar 85ste verjaardag te vieren. Eisenhower stelt zich herkiesbaar President Eisenhower is bereid zich herkiesbaar te stellen in 1956. Dit heeft een Republikein, die in nauw contact de president staat, verklaard. Het schijnt ook vast te staan, dat vice-president Nixon zich eveneens herkiesbaar zal stel len. Voorts wordt beweerd, dat Nixon in 1960 zal dingen naar het presidentschap. Eisenhower en Nixon. aldus goed inge lichte republikeinen, rekenen er op. dat zij de steun van hun partij zullen behou- Nederlander vrijgelaten in Indonesië De Nederlander, mr Kan, die indertijd bij de heer Schmidt woonde, i9 door de Indonesiërs vrijgelaten, aldus meldt De Tel- Alle gearresteerde Nederlanders, die thans te Bandoeng zijn, zullen naar Dja karta worden overgebracht. Soekarno's huwelijk wettig De godsdienstige rechtbank te Salatiga heeft het huwelijk van Soekarno mevrouw Hartlnl alsmede haar echtschei ding met R. Soewondo wettig verklaard. Plechtigheid te Amsterdam Zij brachten rust en vrijheid, doch worden niet gewaardeerd Plechtig zijn gisteren te Amsterdam de gesneuvelde militairen van de land-, de zee- en de luchtmacht herdacht, die hun leven hebben gegeven in het voormalige Nederlands-Indië. De datum viel samen met die der souverei- niteitsoverdracht in 1949. In de Oude Lutherse Kerk werd een herden kingsdienst gehouden en daarna volgde een korte plechtigheid bij het voor lopig nationale monument op de Dam, die grote belangstelling trok. Pater P. J. va-n Waterschoot. leger aalmoezenier te Wezep, zeide in zijn toe spraak o.a.: .Wij Nederlanders zijn in het algemeen niet groot in waardering en ertcenning van vaderlandsliefde. Onze oorlogsvrijwilligers in Indonesië en onze Korea-strijders worden als avonturier» beschouwd Er is wat groots verricht, zo wel in Nederland ln de bezettingsjaren sis na 1945 in Indië. Er is gestreden voor hoge idealen en een betere wereld. Deze doden in Indië worden vergeten door de overheid, dezelfde die hen tot de strijd riep en zelfs in zekere zin de dood in dreef. De duizenden, die na de bevrijding vielen, worden niet herdacht, omdat het lijkt alsof htm offers nutteloos zijn ge weest. dooh door hun werk zijn destijds in Indië rust en vrijheid gebracht Hon ger. armoede en roof verdwenen met de T.N.I. zolang de Nederlanders mochten strijden. Indië is thans overgeleverd aan leiders, die niet in staat zijn leiding te geven" „Het idealisme ls ln vele Jongeren ge dood. Onze jeugd is het vertrouwen in de ouderen kwijt. Onze veteranenherden- king moet ons blijven herinneren aan de strijd en oöers WU moeten voltooien wat zü zijn begonnen en waarvoor zij hun le ven offerden. Wij moeten strijden voor de vestiging van een vrije en rechtvaar dige wereld" Nadat op het orgel „Blijf bij mij Heer ten gehore was gebracht, nam ds J. v. d. Blink, vlootpredikant te Amsterdam, het Op Texel spoelde hout aan Deklast van de Petra? Gisteren is op het Texelse strand tus sen paal 26 en paal 30 een grote partij grenenhout aangespoeld, bestaande uit ongeveer 800 stuks baddings en platen van, 4 tot 6 meter lengte. Het hout is ge merkt F. X L. en moet pl.m. vijf dagen in zee hebben gelegen. Men vermoedt dat het de deklast is van ccn schip, dat tij dens de stormen van vorige week in moeilijkheden heeft verkeerd. De strand vonderij heeft het bij de berging niet ge makkelijk omdat vele duinvalleien onder water staan. Zoals men weet verloor het Zweedse schip „Petra", dat Eerste Kerstdag in Hamburg binnen gesleept werd, zijr. deklast aan hout. Grijsaard uit Leidschendam verdronken Sinds Vrijdag J.L werd de 74-jarige i heer T. Molenaar van de Broekweg in Leidschendam vermist. Gistermiddag! heeft de politie echter na langdurig dreg- gen. het stoffelijk overschot uit de Vliet' opgehaald Hij is vermoedelijk door de storm te water geraakt. familie-apartje naast de officiële doden herdenking. „Laat ons van het Kerst feest leren, dat er ts een: op de plaats rust. Maar waar onvoorwaardelijk bij- hoort een: voorwaarts mars. De resulta ten van de strijd in Indonesië zijn op ïija zachtst gezegd: zeer dubieus geworden. Wij moeten niet teveel achterom zien. maar ock vooruit. Mogen wij bij deze herdenking der doden de wens uitspre ken, dat ln die brandende wereld van het Oosten hun graven niet verstoord zul len worden" Dc genodigden deelnemers en nabe staanden. begaven zich daarna in een stoet, voorafgegaan door een in tropen- ba ttledress gestoken vaandel wacht van het Veteranenlcr.oen. naar de Dam Bij het Nationaal Monument en de vlagge- mast stond een erewacht van leeionnairs opgesteld. Toen de kop van de stoet op het plein aankwam, klonk uit luidspre kers „Wilt heden nu treden". Na namens het V.L.N. een krans,aan de voet van de Indonesische urn te hebben gelegd, sprak de algemeen voorzitter, de heer B H J Doppen, een kort woord: „Zij, die wij herdenken hebben de goede strijd ge streden. Voor vrede, vrijheid en recht gaven zij hun leven". Zich daarna „over de hoofden der aanwezigen tot de rege ring richtend" deed spreker het venzoek oök hen te herdenken „Ook zij zijn voor U gevallen, zij stierven in uw opdracht- De tantoe werd geblazen, gevolgd door een minuut stilte, die werd afgesloten met het Wilhelmus. Diverse deputaties legden kransen neer. o.m. een van di publiek Zuid-Molukken. De herdenking werd o.a. bijgewoond door de voorzitter van de raad van ad vies van het V.L.N.. luitenant-admiraal b-d. C. E. L. Helfrich. de oud-comman dant der 7-Deeember divisie, generaal- majoor b.d H. J. J. W. Dürst Britt, er door twee vertegenwoordigers van d< Belgische en Franse oudstrijdersorgani' saties met vaandels. Iets voor uf DAT waarschijnlijk op 31 Maart te Delft en op 1 April te Leiden een Paas- veetentoonstelllng zal worden gehouden. DAT de verbouw en uitbreiding van het verzorgingshuis voor bejaarden .Avondzon" te Apeldoorn voor f 496.880 is gegund aan de fa F. Paul aldaar. DAT op 30 December de heer A. C. M Schampers te 's-Hertogenbosoh wordt ge.vuldigd wegens zijn zilveren jubileum als griffier-penningmeester bij het wa terschap Het Stroomgebied van de Aa DAT de bronzen ere-medaille van de orde van Oranje-Nassau is toegekend aan de heer J. van Gelderen te Haarlem, conducteur-treingelefder bij de „Blauwe DAT de landbouworganisaties in de Brabantse Biesbosch om overheidshulp hebben gevraagd voor herstel van de schade tijdens de stormvloed van 23 De cember jL geleden. DAT op 4 Januari met de Waterman 22 emigranten naar Australië vertrekken, die een scholingscursus in landarbeid hebben gevolgd aangezien hun oorspron kelijk beroep in het land onder het Zui derkruis weinig in trek was DAT de Italiaanse ambassadeur, mar kies G. Benzoni. aan de heer O M. E. Loupart. lid van het presidium van de raad van bestuur van de N V. Philips, de onderscheiding van commandeur in ae orde ..al merito della republics Italiana" heeft overhandigd DAT gisteren in ..De Hoeve" te Laren de eerste Europese Derde Wegco.nferen- tie is geopend, waaraan van Nederland se zijde o.a. wordt deelgenomen door ds J. B. Th. Hugenholz van Kerk en Vrede DAT tijdens een vergadering te Utrecht ln principe Is besloten tot de oprichting van een federatie van Paasvectentoon- stel lings verenigingen DAT het ANP te Den Haag er voor het eerst in geslaagd is rechtstreeks een radiografisch uit New Work overgesein de foto op te vangen. DAT de Bond van Ambtenaren bij de partementen van algemeen bestuur en Hoge Colleges van Staat het eerste num- mer van zijn maandblad „De Mededelln-I gen" heeft doen verschijnen. DAT Monumentenzorg op de voorlopi ge restauratielijst heeft geplaatst het middeleeuwse kerkje in Velp (gem. Grave), de ruïne van de Romaanse kerk tn Dennenburg (gem. Ravenstein), de resten van het kasteel in Oyen (gem. Lith) en de gevangentoren in Megen. DAT de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie te Zutphen zijn jaarlijks driedaags congres houdt en er 400 jongens en meisjes aan deelnemen. DAT de gezamenlijke steenkolenmijnen ln Limburg een „stofinstituut" onder leiding van dr W. P. M. Matla hebben Ingesteld, teneinde de stofbestrljding in de mijnen zo effectief mogelijk te doen worden. DAT Joop Allema wegens haar huwe lijk. Woensdagavond voor de microfoon afscheid zal nemen als omroepster van de VARA. Een kort jasje van suède is een echt sportieve dracht. Dit exem plaar heeft een raglanmouw en schuin aangebrachte steekzakken. Deputaties van het Veteranen- legioen Nederland hebben gis termiddag in de Lutherse Kerk bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam hun wapenbroeders herdacht, die in het voormalige Nederlands- Indië sneuvelden in de jaren 1945—1949. Op onze foto het moment, dat de stoet zich voor het défilé langs het monument in beweging zet. Stoffelijk oveiechot van kok Ariel gevonden Bij.La Tranche in de Vendee aan de Franse Atlantische Oceaankust is Maan dagochtend het stoffelijk overschot ge vonden van de kok J. Kremer, een van de opvarenden van het vergane Neder landse vrachtschip „Ariër OucBte inwoner van Noord-Brabant overleden Gisteren is te Heeze overleden Q- oudste inwoner van Noord Barbant. de heer A. Wijnen. „Toon" had op Vruaa* 3 December nog in zeer goede gezond heid zijn 101ste verjaardag gevierd. Kolendamp eiste weer een slachtofier Kleuter door vuilnisauto overreden en gedood In de Kerstnacht heeft kolendampver giftiging te U d d e 1 een slachtoffer ge- eist. Een inwonende zoon van de weduwe Stegcman vond 's morgens zijn moeder en zuster bewegingloos ln bed. Bij onder zoek bleek de moeder reeds overleden ta zijn. De dochter werd bewusteloos naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar zij na twee dagen pas weer bij ken nis kwam. Gistermiddag is het twee en een half Jarig jongetje H. O. te Bus- sum door een achteruitrijdende auto van de gemeentelijke reinigingsdienst overreden en op slag gedood. Het ventje reed met een driewielig fietsje ln de Piet Helnlaan en werd door de chauffeur niet opgemerkt. Te N ij m e g e n is de 32-Jarlge ge huwde gemeente-plantsoenarbeider J. Verbiessen bij het uitzagen van de top van een boom van twaalf meter hoogte op straat gevallen. Hij was op slag dood Op de weg van Groningen naar Harkstede is gistermorgen de 50-Jarlge melkrijder A. B. door een vrachtwagen overreden en op slag gedood. De chauf feur, Van der L. uit Siddeburen merkte niets en reed door. De politie heeft hem later aangehouden. Twee zoontjes van de familie De Kleyn uit Schalk (N.B.) vonden achter hun huis een granaat uit de oorlogstijd. Zij gooiden het gevaarlijke projectiel op straat, waardoor het ontplofte. De oud ste jongen van 12 jaar werd, zwaar ge wond door minstens tien splinters, naar het ziekenhui* te Oss overgebracht. HET WEER IN EUROPA lil Pari)»0' ii 3 sfis Ui geh bew. NO regenbui I motregen nevel geh bew, 1 ONO wnw i windstil WEERBERICHT Aanhoudend zacht Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met ver scheidene opklaringen, over wegend droog weer. Krach tige tot matige Zuidweste lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opge maakt vanmorgen om 10 u.) ZON EN MAAN Woensdag: zon van 8.49 tot 16.38; Maan van 10.43 tot 21.34 u. Op 1 Jan. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1