Van Sprang eet cobra-soep in winkeltje op Formosa Directeur hoort Nationale Unie 2V2 jaar eisen Slang en zijn hier niet alleen een delicatesse, maar ook medicijn Iemand, die kans schoon zag of beminnelijke lichtzinnigheid SPRINGBOK Het rode lampje opnieuw in het geding 5 WOENSDAG 22 DECEMBER 1954! OUDE VROUW KOMT GENEZING ZOEKEN VVL V-V/Ml 4.V JV/V. f '±11 I Z^n haaH hij een bamb (V%n onze corr. Alfred van Sprang) TAIPEI (Formosa) December. TTOVEN EEN ONAANZIENLIJK WINKELTJE in de roezemoezige za- kenwijk van Taipei staat in vergulde, Chinese karakters: Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek van Giftige Slangen in Tropische Ge bieden. In de ene etalage bevinden zich ijzeren kooien met slangen er in en in de andere kleine potjes en flesjes met onbegrijpelijke opschriften. „Een slangen-apotheek annex restaurant.verduidelijkte de Chinese collega waarmee ik op verkenningstocht ben. „Eet men die slangen „Ja, heb je dat nog nooit geproefd- „Nee.i. s ^.Dan gaan we 't nou doen. We stapten het winkeltje binnen. In een hoek zit een dikke, kale Chinees in een zwart, wollen vest aan een schrijftafel. Lee Chao Tsung heet hij en hij geniet grote faam in Taipei als een kenner van slangen en een ge nezer van mensen, die door slangen gebeten zijn. De wanden van zijn winkel hangen dan ook vol met dankbetuigingen, sommige op papier en andere op hout. „Goeienmiddag.groet hij als we aan een tafeltje gaan zitten, informeert mijn zijn schrijftafel haalt hij een bamboe fluit spelen. Onmiddellijk steken enkele slangen in de étalage hun koppen op. „Fluitmuziek maakt hen doezelig en dan zijn ze gemakkelijk te grijpenlegt Lee uit. „Hebben ze nog voorkeur „Ja. voor Beethoven...." En Lee trekt er zo'n ernstig gezicht bij, dat ik hem niet durf te vragen of 't ernst Patiënt Terwijl soja-saus te lepelen, komt binnen en begint „Een patiënt..." fluistert mijn begelei- „Heb je soep....?' „Welke....?" „Cobra We bestellen twee porties en kijken wat rond. Het serveren van slangensoep is eigenlijk maar een nevenbedrijf. In eerste instantie gaat het om de gal van de slan gen. Die wftrdt namelijk als medicijn ge bruikt en staat in hoog aanzien bij vele Chinezen. Men kan die in natura kopen maar ook verwerkt in capsules, tabletten, poeders en wijn. En als men de etiketten mag geloven geneest die slangengal hoofd pijn, huiduitslag, nachtblindheid, bloed armoede, vitaminegebrek, zenuwachtig heid, overvloedig maagzuur, gebrek aan eetlust en zelfs tuberculose. De Canfone- zen vooral hebben er veel vertrouwen in. Maar ook in Japan is er een ruim afzet gebied voor deze slangenmedicijn. bouillonblokje in staat als mer water oplost. „Eninformeert de collega tegen over mij. de cobra-soep (met wat de smaak) zitten op oude Chinese vrouw der. „Wat scheelt ze....?" „Last van haar ogen Lee staat op en haalt een slang uit een van de kooien. Met een hamer geeft hij het beest een klap op de kop. Twee ande ren ondergaan hetzelfde lot. Daarna vilt hij hen aan een spijker in de winkelpui. Met een scherp mes snijdt hij de lichamen open en verwijdert de galblazen» De oude vrouw slikt die alle drie met een slokje water in, alsof het asperientjes zijn. Met een vies gezicht vanwege de nasmaak legt ze wat geld op tafel. „Wat kost dat nouvraag ik Lee. „Acht gulden „En hoe dikwijls moet ze dat her- „Drie tot zes maal „En dan „Dan hebben haar ogen weer nieuwe kracht gekregen „En als Je alleen de soep eet „Dat is ook goed als een tonicu Droog en faai Lee zet twee kommen met theekleurige vloeistof voor ons. Op de bodem ven de kommen liggen wat stukjes blank vlees: mootjes van een middelmatige cobra. „Eet smakelijk.." wenst mijn gastheer. „Ik hoop 'tantwoord ik lachend. Met de twee eetstokjes vis ik een moot je cobra uit de soep. Het vlees is vrjj taai en droog als alle uitgetrokken soepvlees. Een bijzondere smaak zit er niet aan. En de soep heeft iets van het vocht, dat ont- EINDE VAN EEN ASSURANTIE-DRAMA Zou ik 't doen.... of zou ik 't niet doen.Zoiets moet Al fred van Sprang wel gedacht hebben toen hij een portie Cobra met de traditionele eetstokjes naar de mond wilde brengen. In elk geval was hij er niet gerust op. Locomotief gaf hei op Stremming op baanvak fl'damDordrecht Gedurende vijf kwartier zijn gistermid dag op het Hollandse Spoor in Den Haag geen treinen uit de richting Amsterdam aangekomen. Een grote menigte veront ruste reizigers was de dupe van een defect aan de electrische locomotief van „Etoile du Nord" de Pullman-trein, naar Parijs, die om drie uur uit Amsterdam was vertrokken en enkele minuten later tussen Sloterdijk en Halfweg het opgaf. Allereerst trachtte men het defect ter plaatse te repareren, maar toen dit niet lukte, heeft men de hele trein terugge sleept naar Amsterdam, waar hij 76 mi nuten, nadat hij was vertrokken, weer aankwam. Ondertussen wachtten drommen reizi gers op de stations tussen Amsterdam en Dordrecht, want al die tijd konden geen treinen uit Amsterdam vertrekken. Toen de tijd verstreek werd de vertraging ook op het baanvak van Rotterdam—Amsttr- dam merkbaar, omdat de treinen, die in Rotterdam rechtsomkeert maken, ook niet verschenen. Zowel op de stations in Den Haag als in Rotterdam ls geen wagon reserve aanwezig. Bovendien is een ver traging op een baanvak met een intensief verkeer als dat van Amsterdam naar Dordrecht meteen funest. Wanneer één trein zich niet aan zijn tijdschema houdt is dadelijk de hele dienstregeling In de *ar, zo deelden de Spoorwegen ons mee- De eerste treinen, die. nadat de strem ming was opgeheven, de gedupeerde sta tions bereikten, hadden uiteraard te wei- n'.g ruimte om de reizigers te bergen, zodat ze letterlijk bestormd werden en •tampvol vertrokken. Bevorderd tot hoofdinspecteur bij de inspectie der rijksfinanciën in vaste dienst O'j het ministerie van financiën de heer A. Zandstra, thans inspecteur. Als er een klant voor slangengal komt, haalt Lee Chao-Tsung een van de slangen uit de kooi en.vilt hem aan een spijker in de win kelpui. Het vlees wordt later in soep verwerkt. „Er is eigenlijk niets bijzonders aan...." geef ik toe. Maar hij verzekert, dat er buitengewoon smakelijke gerechten van 6lang bestaan. Canton is er de plaats voor. Een feest maal zonder slang is daar hetzelfde als een Kerstmaal zonder kalkoen in het wes ten. Een uitverkoren (en duur) gerecht is een schotel, waarin een vergiftige slang en een kat verwerkt zijn. Ook slang en kip wordt veel gegeten. Lee weet er uiter aard alles van want hij doet al vijf-en- veertig jaar in slangen. „Waar komen die slangen vandaan....?" vraag ik hem. „Hier van Formosa...." antwoordt hij. „Hoe vangt men die „Er zijn verschillende manieren Het is een hele kunst om slangen te vangen. Het eist vakmanschap en veel geduld. Eerst moet men wachten tot er| een uit zijn hol komt. Daarna moet men hem overvallen zonder dat hij een kans krijgt om te ontsnappen of te bijten. „Ik doe het bij voorkeur met fluit muziekonthult Lee. Ik kijk hem ongelovig aan. Uit de la van neer vitaliteit, meer eetlust ook „En wat kost zo'n portie soep „Vijf-en-zeventig cent Slangen zijn goed voor alles. Maar boven alles zijn ze goed voor Lee Chao Tsung. Ten slotte is hij de enige leveran cier er van in heel Taipei. En hij verkoopt niet alleen de gal als medicijn en het vlees als soep. De ingewanden worden gebruikt; voor Chinese snaar-instrumenten. En van de huid maakt men schoenen en tassen. En dat plaatst de slang bovenaan de cate gorie van lucratieve dieren. (Van een onzer verslaggevers) VV/ EGENS VALSHEID IN GESCHRIFTE, oplichting en verduistering van een aantal bedragen van gezamenlijk zeker twintig mille heeft de offi cier van Justitie bij de Haagse rechtbank gistermiddag twee jaar en zes maanden met aftrek geëist tegen de 52-jarige J. P. K., directeur van de gefailleerde verzekeringsmaatschappij De Nationale Unie. De verdediger, dr mr J. Th. Vermeulen, bepleitte op enkele der uit vijf punten bestaande tenlastelegging vrijspraak op juridische gronden; voor het overige vroeg hij clementie, waar dat maar mogelijk was. Wel bijzonder vreemd waren K.'s mani-lwoo pulaties met zijn eigen auto's geweest.nou Voor een oude wagen, die hij gedeelte- lijk ook voor de maatschappij had ge bruikt, nadat hij daar directeur was ge worden, had hij van die maatschappij vergoeding van 7100 uitgekeerd derdelen vrijspraak, zoals wij reeds zei den. Voor de rest vroeg hij de uiterste clementie, omdat hij zijn cliënt niet zag falsaris-in-aanleg, maar wel als iemand, die door en door oppervlakkig en beminnelijk-lichtzinnig is. iemand die niet verder kijkt dan het ogenblik. Dat K. nu nog vrienden had. op wie hij kon rekenen, en die hem in deze om standigheden bereid waren te helpen, achtte de raadsman iets, dat sterk voor hem pleitte. Hij had nog veel voor de Unie gedaan. Tegen de administrateur eiste de offi cier later acht maanden wegens tweemaal ten laste gelegde valsheid in geschrifte en heling. De advocaat, mr Ph. C. M. v. d. Ven bepleitte nietigheid van de dagvaar ding, vrijspraak en ontslag van rechtsver volging. Op 4 Januari zal de rechtbank in deze Wetsoatwesp ingediend Vennootschapsbelasting voor overheidsbedrijf Overheidsbedrl Iven, die met bestaande particuliere onae rnemlngen in concurren tie treden, beho ren aan Vennootschaps belasting te weerden onderworpen. Bij overheidsbedrijven met een meer mono- polische positie, ls het nut van vennoot schapsbelasting veel minder aanwezig. Dit is de gedaichte, welke ten grondslag ligt aan het wetsontwerp dat thans bij de Tweede Kamer ls Ingediend. Voorgesteld wordt de volgende groepen overheidsbe drijven aan Vennootschapsbelasting - te onderwerpen 1. Landbouwbedrijven b.v. Staatsland- bouwbedrijf in Wierlngermeer en de overheidsproefboerdertjen. 2. Nijverheidsbedrljven van openbare lichamen (uitzondering water, gas. elek triciteit en warmte). Wel belast Staats drukkerij en Uitgeverijbedrijf en de ar tillerie-inrichtingen. 3. Staatsmijnen. 4. Handelsbedrijven (uitzondering die, welke uitsluitend of nagenoeg uitsluitend de handel in gebouwde of ongebouwde eigendommen tot voorwerp hebben). 5. Vervoerbedrijven (uitzondering PTT en personenvervoer binnen een gemeen te, b.v. stadstranYbedrijven). Wel belast worden overheidsbedrijven die goederen vervoer verzorgen en bedrijven die bui ten de gemeentegrenzen personen ver- gekregei Met een nieuwe wagen was het wat anders gegaan, maar wéér bijzonder in gewikkeld. De wagen was aan de Natio nale Unie verkocht en daarna door ver dachte zelf aan een disconteringsmaai- schappij, waarvan hij de wagen weer in huurkoop terug ontving. Die procedure had zich overigens enkele malen her haald. „Maar ik wist niet, dat die auto niet meer van mij was. Dat had men zo inge boekt, zonder dat ik het wist", verweerd» K. zich. „Bij een der curatoren hebt una het faillissement gevraagd of u de auto kon terugkopen", merkte de president op. „Dat wijst niet bepaald in de rich ting van denken, dat het uw wagen Daarop kwam, op verzoek van de pre sident, ook de voormalige administrateur van de maatschappij nog eens getuigen, dat hij de boekingen werkelijk wel op last jme K. had gedaan. Zo nerveus 'n Genoegen ont te mohenken 'n Genot ont te drinken 'n moscatel geïmporteerd door.; OUD Haarlem Vermiste man en meisje in Frankrijk? Zoals is gemeld is opsporing verzocht van een 15-jarige Velsens meisje en een 30-jarige man. De oude auto waarmee hei tweetal verleden week verdween is beheerd in Haarlem teruggevonden. De gezochten bevinden zich thans v moedelijk in Frankrijk. Toch is het zo! SCHEVE STEEREWACHTEN 230) De precisie-instrumcntcn ton astronomen moeten volmaakt betrouw baar zijn. Vertoont di ster een afwijking, dan met het volste vertrouwen kunnen con cluderen dat die afwijking werkelijk aanwezig is, zonder zich eerst af te vra gen of de door hen gebruikte meet- instrumenten wel aan de gestelde eisen hebben voldaan. An ders zou sterrenkun de, in de moderne betekenis van hét een onmo- tenschap gelijke Het is dan ook begrijpelijk dat aan blootgesteld, dat begrijpt een ieder, maar zij mogen evenmin onderhevig tijn aan allerlei trillingen die de waar nemingen zouden kunnen storen. Daar om dienen de grote sterrenwachten zo ver mogelijk van de steden te worden gebouwd, liefst op bergen en beschut tegen windstoten. Voorts mogen de. instrumenten niet zijn opgesteld op de vloer van de sterrenwacht, doch zij dienen gemonteerd te zijn op stevige, geïsoleerde zuilen, die zo diep moge lijk in de grond staan en een stabiele en trillingvrije opstelling van de iele. tcopen waarborgen. Hieromheen wordt dan lie eigenlijke sterrenwacht iW. zonder dat Desondanks werden \f wijkingen geconstateerd. De aard korst is nu eenmaal geen vaste schil, en ■an een veroorlooft zich bewegingen die om in zij dus het dagelijkse leven ontgaan, maar die voor astronomen niet verborgen blij venZo bleek de sterrenwacht van Hei delberg zich in 80 jaw tijds 18J> cm van de Noordpool te hebben verwijderd en de sterrenwachten van Rome en Leipzig bleken elkaar in 60 jaar tijds 6 cm te zijn genaderd! Maar behalve met inkrimping en uit zetting van de aard korst, hebben ster renkundigen ook rekening te houden met het plastische zijn tot op een gro- diepte dan aan ueeL dal ijs een groter volume heeft dan water, zodat de aan de noordzijde gelegen fundamenten als het u-are een beetje worden omhoog „getild", waar door het gebouw een fractie gaat over hellen. Dit Ifjkt overdreven, maar goe de astronomislie instrumenten blijken voor degelijke afwijkingen, ook al be dragen zij slechts tienden ton millime ters, gevoelig te zijn. Nu we het toch over ijs hebben, mo gen see u wellicht eens meenemen naar de grote meren op de grens Verenigde Staten en Canada, t zo'n veertig graden kan vriezen. Mi desondanks schijnen deze xoetwat meren nooit geheel dicht Ie vries. jrdig, hè? het Daar Nadruk verboden) had geprobeerd terug te kopen. „Vreemd, hoor", vond de officier. „Als u die wagen werkelijk als uw eigendom had beschouwd, zoudt u toch wel over mijn wagen hebben gesproken? Het was misschien bij het faillissement wel het enige actief, dat er in de zaak te vinden Maar de andere punten, dte er tegen deze verdachte werden aangevoerd, gaf hij voor een groot deel wel toe. Hij had geld, dat hij van agenten wegens afge sloten verzekeringen ontving, op een eigen rekening geboekt en hij had, samen met zijn administrateur, een schadepost gefingeerd, om daarop een uitkering te doen. Het .geld van die uitkering, 918,40, hadden zij tot op de cent nauwkeurig, samen gedeeld. Kans schoon gezien „Toen u directeur werd van dit nood lijdend bedrijf, werd er van u niet alleen hard werken, maar ook nauwgezetheid en eerlijkheid verwacht. Maar wat deed u? U zag in enkele jaren tijds de kans schoon om twintig mille uit de kas te halen", beet de president de verdachte Daarna begon het requisitoir. De offi cier, mr W. Tonckens, verhaalde van nog een geval van oplichting, dat hij verdach te evenwel niet had ten lastegelegd, aangezien de hoofdschuldige In deze zaak nog moet terechtstaan. Zo lang die zaak niet voor geweest is. kan de medeplich tigheid natuurlijk nog niet ter sprake komen. Stuk voor stuk ging de oftésier de punten van de dagvaarding ma. Hij achtte ze alle bewezen en knoopte er de conclusie aan vast, dat er wel meer dan twintig mille door K. zouden zijn verduisterd. Veeg uit de pan Ook de commissarissen kregen van hem een veeg uit de pan. Want de keuze tot directeur van deze man, die een verdien stelijk agent was, maar die getoond had, op het gebied van boekhouden en op dat van de verzekeringstechniek over weinig Inzicht te beschikken, was weinig ge lukkig. Dr mr Vermeulen pleitte op enkele on- Brand in ziekenhuis op Nieuw-Guinea In het zendinigsziekenhuis te Hollandia- Stad heeft een felle brand gewoed, waar- door voor f 50t000 aan medicamenten is verloren gegaan, aldus meldt Trouw. De brand brak uit na een ontploffing in de apotheek. Binr.cn twee minuten stond het gehele gebouw in lichterlaaie. Er volgden nog meer ontploffingen en de patiënten vluchtten irs paniek naar buiten. Wie niet lopen kon, werd door verplegers naar buiten gedragen. Door de snelle hulp kwamen allen er heelhuids af en de brand bleef beperkt tot de apotheek en het gebouw van de malariabestrijding. Van de oorzaak is nog niets bekend. Toch kerstgratificatie voor stakende arbeidezs De directie van de N.V. Gerh Han- ninik en Zoon te Enschede heeft beslo ten toch een kerstgraficatie (een half weekloon) uit t® keren aan hot perso neel. Ongeveer 700 arbeiders van deze fabriek staakten een halve dag omdat hun was medegedeeld dat er geen kerst- I gratificatie zou worden gegeven. J De Unesco-confcrentie te Montevideo heeft een Mexicaans voorstel aangeno- I men om het onderwijs in het Esperanto op de wereld te stimuleren. ±0 Geschenken waarmede U iedereen verrast A De Triton ramp Peetoom vraagt betere verklikker Gezagvoerder F. Peetoom van de KLM. die al 21 jaar vliegt, ls vandaag bij het onderzoek naar de Triton ramp te Du blin als getuige gehoord'. Hij was de pi loot, wiens verklaring over het rode lampje van het landingsgestel de vorige week voor het bof werd voorgelezen. Toen hij in September J.L met een Su- perconstellatlon vloog in dc buurt van New Vork. kon hij niet zien, doordat de op het instrumentenbord scheen, of. rode lampje, dat uit moet zijn als het1 landingsgestel is opgetrokken, uit of aan was. Gezien deze ervaringen had hij ge ïnformeerd naar de toestand van hel lampje van de Triton. Het bleek dat dit doorgebrand. Bij proeven, die hij ge daan heeft om vast te stellen wat er ge-' beurt wanneer het landingsgestel uitgaat nadat de vleugelkleppen te snel naar bin nen getrokken zijn, bleek dat zijn toestel hoogte verloor. Het zou z.t. aanbeveling verdienen, een betere verklikker instal latie aan te brengen voor het aangeven van het ingetrokken zün van het lan dingsgestel. Het onderzoek van de Ierse regering ls verdaagd tot 4 Januari. De advocaat van dc regering Sean Macbrlde heeft nog medegedeeld, dat een Amerikaanse piloot een rapport had overgelegd waaruit twee punten werden nagegaan, n.l. de ver moedens over de oorzaak van de ramp, uitgesproken door leden van de beman ning. De punten hebben echter niets op geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5