4 onze jeuqó-p&qin&f <3~tet oude boomblad Vreemdste tandartspractijk ter wereld 'ZOITOAGSBLAD 18 DECEMBER "f954 onze BRievenBus Beste allemaal, HZo, dit is dan de laatste brievenbus van dit jaar. Ik hoop dat jullie allemaal goe de Kerstdagèn zult hebben, een prettige vacant ie en een ge lukkig Nieuwjaar. Ik deuk wel dat jullie in de vacant ie veel tijd ruit hebben om brieven te schreven. Of zou er ijs ko men, zodat jullie kun nen schaatsen De puzzle van de vorige week was niet heel erg moeilijk ker, mager, meter, water, motor en koker De hoofdprijs is gewonnen door Rietje van Es. de troostprijzen zijn voor Truysje Moekestorm. Piet Jan Jansen eii de tweeling Wouter en Nanmng de Jong. Hartelijk gefe liciteerd! Cobie? Wat fijn dat r.. I hebt gekregen. Chiel Sinlcmaa rtcnsdijk Dat is inderdaad heel mooi post papier. Tinele Terlaak. Ik heb de Luthcr-film ook gezien. Eke dc Boer. hij is erg mooi. hè' Is dat reisklok- je van Jou er zo een. die je kunt dicht doen. Jadi Donkers? Wie weet win je toch nog wel .ens een eerste prijs. Roel ter Horst. Van Llentjc, Nelly en Mleke Blever kreeg ik gezellige brie ven. Wat hebben jullie veel gekregen, zeg! Jij geeft Blacky zeker zo af en toe wel eens een koekje, is het niet, Joke van Welsenis? - Nee maar. Tonny Reehorst, heb jij een pop uit Portugal gekregen? Hoe heb je haar genoemd? Van C'orrle en Greetje Bokhorst kreeg ik ook weer lange brie ven. Hoe is het nu met Barendje, is hij al weer beter? Ga jij naar Utrecht verhuizen. Willie van de Graaff, wat een eind weg' Wat naar dat je kleine broertje uit de kinderstoel is gevallen. Lenle Koen. hij huilde zeker wel hard Wat heb je aan ..pa gegeven. Nel- leke de Jong? Heb jij een spiegel tje gekregen. Maaike Bambacht, ben jij zo'n ijdeltuit? Bedankt voor je mooie plaatje Jaap Stolk. Je hebt het prach- omdat er met Kerstmis en Oudjaai geen Zondagsblad verschijnt. In de plaats daarvan komt ons grote Kerstnummer, dat ook dit jaar weer prachtig uitgevoerd wordt. -- Voor deze puzzle zijn extra prijzen be schikbaar gesteld: twee hoofdprijzen en acht troostprijzen. Doe maar goed je best! Vergeet niet je roor-. naam. achternaam en volledig adres i n je brief te schrijven. prachtige pantoffels, die je hebt gekre gen. Thea Geleynse. Dat is zeker wel een leuk spel. Adrle l'ittenbogaart? Ja. Afke Bergsma, dat is een hele tijd geloden. sinds je me hebt geschre ven. Heb je het zo druk met huis werk' Bij Dickie van de Water komt een kerstboom met electrische kaarsjes. Dat zal mooi zijnL Wat heb je een mooi gedichtje gestuurd. Janie Biesepol. Ik heb er van genoten. Nou, dat was een leuk grapje, dat je stuurde. Cornells Hoekwater. Nee. maar Johannes Klelehrodt, wat heb jij veel cadeaux gekregen! Heb je al die suikerbeestjes opgegeten. Ada van de Wete? Dat is goed. Ineke Koorn- necf. dat Je in het vervolg vroeger gaat schrijven Peter van Daalen heeft ook al zulk mooi postpapier gekregen. Ja. Joke van Loon. soms vergeet ik wel eens wie tot mijn ..oude" ne ven en nichten behoren. Dus jij hebt deze week weer een verjaardagsfeest gehad. Leny Botermans. Was het gezel lig? Ik hoop. dat je blij bent met de prijs. Anneke van der Spek. Ook bij Adrie vander Stelt heeft Sint Ni- colaas een heleboel pakjes door de schoorsteen laten vallen. Wat een grappig gedichtje, Peter Ritmcyer! Willy Koomans van de Dries is dol op pepernoten en Lenle zeker ook? Heb ben de krasjes van jullie vulpotloden verschillende kleuren. Nelly en Greetje .Maan? Wat leuk Ras van Beek. dat je broertje sigarenbandjes spaart. Vond je de puzzle zo moeilijk. Coen Mulder? Volgende keer weer eens een gemakkelijke, hoor. Ik vond het ook een spannend verhaal van die soldaat. Lenle Visser. Adrie de Jong versier de haar brief met een grappig poezie- plaatje Leuk hoor, zeg doe je de groe ten aan Helena? Adrie Verhoef heeft me verteld wat zil bij hem thuis alle maal doen op Zondag. Van harte be terschap gewenst, Gert Grootendorst. Wees maar flink, hoor! Hebben jullie moeder fijn verwend met haar verjaar dag, Ada van der Ent? Is je zusje ouder of jonger dan JIJ. Rietje Kroon? Wat grappig, dat Jij twee vuurrode paddestoelen ..p je brief tekende. Dien* (juist. In t vervolg niet weer verge ten jbrief op tijd te posten. Piet Hoogrndoorn. En dan volgen .hier de nieuwelingen: Loesje Lammers, Ria Leerling. Deli Emmerzaal. Ada en Aatje de Ronde, Leida Lam boo, Corry Boogaards, Wira Wassink, Aad van Vliet. Sjaak Rouw. Ineke Stegeman, Maria Deelen, Greet je van der Noord. Trausje Prins, Ana Montizaan. Huib en Willy Kraayeveld en Kees Spee. Ik wens jullie allemaal een gezellige vacantle toe! IK ben een boomblad. En lk ben al oud. Ik ben geel geworden van ouderdom. Mijn huid is verschrompeld en mija enige arm is stijf geworden. Zó stijf, dat ik het takje waaraan ik geboren ben. haast niet meer kan vasthouden. Och, héél lang leven zal ik wel n:et meer. Ik ben zo moe.. Ik zou best wil len slapen op de grond onder de boom. Hoor je de herfstwind daar? Hij is geen vriend van mij. Hij doet lelijk te gen mij. Hij zegt dat ik een oud. lelijk boomblad ben en dat lelijke bladeren niet meer horen aan een mooie boom. Daarom blaast hij met zijn koude adem tegen mij. ik draai in het rond.. Ik word er ziek van Die kille wind wil mij van mijn twijg afrukken, mij wegblazen over de natte wereld. Zie maar eens hoe hij op mij afstormt. Hoe hij om mijn lijf draait. Nee. die herfstwind is geen vriend van mij. Lang niet.. Maar ik houd my nóg vast.. Alleen, lèng zal het niet. meer duren. Weet je met wie ik wel goede maat jes was? Met de zómerwind. Die wiegds mij Heel teer en langzaam op-en-neer. Die streelde met zijn zachte, warme hand over mijn groene huid en h;j zei alle maal lieve dingen tegen mij, van de zon. van de kinderen van de velden van de b'oemen. Prachtige verhalen H j zei óók. dat ik een mooi blaadje was. Een mals blaadje aan een sterke eikeboom. En hij wiegde mij En hij zong voor mij. Net of ik een klein kind- Want kleine kindjes houden ook van lieve wijsjes en van zacht deinen.. Dat weet ik héél goed. DE boom waaraan ik groeide, staat voor een groot huis. De isk. waar aan ik groter werd. stak uit voor een groot raam. En ik kon in de kamer kij ken. die achter dat raam was. In een sla opkamer. Daarin ging iedere nacht een klein meisje slapen. Haar moeder bracht haar ai; jd naar bed. En voor ze Ui het bedje stapte, keken ze nog even door het grote raam naar buiten. Ze keken de mooie laan in. die naar het bos liep. Ze keken naar dc zon. die mooie kleuren in de lucht toverde. Ze keken naar de vogeltjes die zongen in onze boom. Ze keken ook naar de blaad jes oak naar mij Dan lachten ze. Dat klonk zo mooi Nog veel mooier dan de fluisteringen En dan ging het kleine meisje naar bed Ze sliep in een ouderwets bedje. Een suhómmelbedje. Het schommelde heen-en-weer als de moeder er zacht jes tegen drukte. En dat deed ze elke avond. En ze zong ook. Zachte wijsjes, waar ik graag naar luisterde. Mooie woorden voor een mooi. klein, lief meis je dat ging slapen in een schommel- ..Suza kindje, schommel zacht. Slapen moet je in de nacht Moeder wiegt je nu zo zoet als buiyen de wind de blaadjes doet". Dat zong die moeder voor haar eigen kindje. En het was net ol ze het ook een beetje voor mij zong. Zie je., nu weet ik dat kleine kindjes ook houden van lieve dingen. MVAK nu ben ik oud geworden En helemaal geel Ik bei verdórd. Mijn hu'd zit vol rimpels. O kijk.. Daar komt dc regen aan. Die is zo vies. zo koud! Die plaagt me ook al. Die zegt dat ze die rare vieze plekken van mijn huid wil wassen. Die te'e vlekken van ouderdom. Ze ruist. Jat ik een lelijkerd ben. En ze gooit kil water over mij heen. Daar wordt een blad nog zieker, nog kouder van Nee hoor. de herfstregen is ook geen Weet je met wie ik nog meer goede maatjes was? Met de zomerregen Die was niet zo koud. Die maakte mijn stof fige huid weer mooi schoon. Die maak te ades weer heerlijk fris. En als dan de ion weer ging schijnen, dan had ik een prachtige parel aan mijn neus hangen. Daar zaten wel hon derd zonnekleuren in.. Een vreemde waterparel haast een diamant De zomerregen zei ock altijd vrien delijke dingen tegen mij. Ze vertelde van de verre landen, van de andere b'aadjes. Ze zei ook. dat ik een mooi blaadje was Haast de mooiste van de hele eikeboom. Dan lachte ze even en waste me met haar zachte handen. Ik moest veel van haar drinken om groter en sterker te worden. Ja. ze was erg lief voor mij. Maar de zomerwind en de zomerre gens zijn hier niet gebleven. Ze hebben mij in de steek gelaten. Nu zijn hun boze broers gekomen. Nee. de beste vrienden uk de zomer tijd zal ik wel nooit meer terugzien. En dat maakt mij erg verdrietig.. XJX)R. daar komen die plaaggeaaten weer aan. Dc kan me niet meer vasthouden. Mijn arm doet zo'n pijn. Q. pas op! Ik val Wat een raar gevoel is dat. Wat ben ik nu duizelig. Ik ga omhoog, omlaag, omhoog., en weer omlaag. Nu lig ik op de grond. Mijn zusjes en mijn broertjee liggen er pok al. Die zijn koud en nat en geel. Wat wordt een blad toch slaperig ala net op de grond ligt. Oaaataaa Daar ligt het gele eikeblaadje nu. Onder dc eikeboom. Door de regen vastgekleefd aan de aarde. O, wat droe vig. Maar zie eens.Daar komt een vrouw aan. Ze blijft staan., ze bukt.. Ze zegt: Wat een mooie blaadjes zijn dat. Ze zegt nog meer. Die daar vind ik de mooiste van allemaal. Die zal ik voor mijn meisje meenemen. En toen?.. Toen pakte de vrouw dat oude. gele eikeblad op En ze nam het mee naar de warme kamer. Ze legde het op het tafeltje, naast het schommel bedje. Daar werd het eikeblad een beet je wakker van. En toen het om zich heen zag.. Toen keek het door het raam de stille laan in, die naar het bos gaat. Toen zag ze de sterke eikeboom staan. Ze zag zijn tak op-en-necr gaan door de herfstwind. Even ritselt het eikcb ad Net of het zeggen wil. Gelukkig lig ik bij het bedje van mijn kleine vriendin. Toen was het of het heel even gelukkig lachte Maar dat heeft niemand gezien. M. W. H DE WEERD. Het is bijna Kerstfeest als jullie deze plaat zien. Marietje staat met de poes op haar arm voor het raam. Misschien kijkt ze wel uit naar oom en tante, die op bezoek komen! De kerstboom is versierd en de tafel is gedekt. Nu moeten jullie eens pro beren of je kunt ontdekken, welke voorwerpen op de plaat met een K beginnen. Het is wel een heel werk, maar jullie hebt er alle tijd voor. tig gekleurd. Fijn. dat de prijs zo goed van pas kwam, Niesje Konijnen burg. Nou. een 9 is tenminste een behoorlijk cijfer. Joke Hoogerwerf. Zie je wel dat je het wel kunt' En wat ga jij nu allemaal naaien. Suusjc de Wit? Jij ook hartelijk bedankt voor je tekening. Martien Smit Kun jij goed boetseren. Gcrda Ouweneel, het is leuk werk, hè. Jullie hebben zeker op school ook Kerstfeest, Rietje Stam. Wat voor prikkaarten waren dat. Dick Stoelhorst? Wat leuk om in de schuit van je vader mee te varen. Jan- nie Snelleman. Dat lijkt me een grap pig spel, dat je gekregen hebt. Beter de Jong. Dag Koolmersje. ja. jij hebt wel veel gekregen, zeg Toch wel leuk om een beetje verwend te worden, is 't niet? Je brief was nu prachtig op tijd. Jan Bakker, dat zie le. Zo'n vulpen lijkt wel gewichtig, hè Ada van Dalen? Ik hoop dat je gauw weer gewoon kunt mee-eten aan tafel, C'obi Vavier. Fijn i'-it je de puzzle gemak-, kelijk vond. Peter van de Beid. Dus jij mag al in het diepe zemmen, Nelly Kuyt! Kun je al duiken? Gelukkig dat je die doos postpapier nog kon ruilen. Lise Veldhuijzcn. Heb jij veertien negens, Wim Schutte, waarvoor dan wel? Janny Leeuwenburgh is op de kunstijsbaan geweest. Is Ad.i ook mee gegaan? Het geeft niet. hoor Jan van Es, als je een keertje overslaat. Prachtig heb jij je brief versierd, Kees Klop. Wat een grappig postpa pier met die aap. Maja van Kampen. Doe je de groeten aan Anke? Fijn. dat je de puzzle toch hebt opgelost. Kees van den Hoek. Robbie den Ouden vindt het zo fijn. dat Peter ook een troostprijs -gewonnen heeft. Dat zijn 't Js heel stil in ae klas. De juffrouw vertelt de Kerstgeschiedenis. ZONDAGSBLAD 18 DECEMBER 1954 Reizende dokter trekt per dag 116 kiezen en verricht '26 vullingen ZO'N lange tocht door de woeste bin nenlanden zei dr. Walter Wearn is natuurlijk wel erg vermoeiend, maar je hebt tevens de gekste ervarin- i na i^t' ben dc oude 1 Bluey Bennett en zijn zusje behiel den dc by hen getrokken kiezen als herinnering aan dr. Wearns bezoek. zo trouw opzoekt. Maar de muziek van 't orgel, meneer, daór heb ze wel wat an. Ze zegt dat ze d'r altijd zo rustig van wordt as u speelt, vooral dat laatste ogenblik as de kerk uit gaat. Dan lükt het net of u 't alleen voor hèèr doet. zegt ze. en dan lig: ze maar stil in d'r eigen mee te zingen. M'n zoon wil ook wel es wat voor d'r spelen, op 't ouwe orgel van m'n man. Maar u weet wel dat onze Jochem na dat ongeluk maar één arm kan gebruiken, en dat gaat dan niet zo best. Daarom is ze altijd zo blij as ze 't orgel in de kerk hoort. Ze wou beslist dat ik u dat es een keer ging vertellen, cn daar had ik nou vandèèg de beste gelegenheid ZE is uitgepraat. Weifelend vraagt ze zich af of ze nu gelijk weer moet gaan. De kleine man tegenover haar is het eerste moment niet in staat om iets terug te zeggen. Zo dikwijls heeft hij 't zich moeilijk gemaakt met de vraag voor wie hij elke Zondag die vertroostende liederen speelde, voor wie hij het Evangelie op die manier probeerde te vertolken. Maar aan de zieken, de stille strijders in de afzondering heeft hij niet gedacht en ook, nee, juist in die stilte heeft Gods Geest zo'n ruime kans om Zijn heiligend werk te doen. Is 't niet diep beschamend, om tegenover ió- veel genade eigen kleingeloof te zien? Zuster Verlooi", zegt hij eindelijk, met opzet het woord gebruikend dat hen als kerkleden samenbindt ..zuster Verlooi, ik wil je wel zeggen dat je me geen groter genoegen had kunnen doen dan hier met die bood- ^toe te komen. Jullie heb- in een behoorlijke les gegeven, en" hij neemt plots een cordaat besluit ,,en je kunt er op rekenen dat ik morgenmiddag zelf voor je dochter op 't orgel kom spe len!" Hij denkt wel aan de Zondags schoolcommissie, die er als ieder jaar op vertrouwt dat hij morgen op het Kerstfeest in de kerk speelt. Maar dat moet dan voor één keer zijn jong ste schoonzoon maar doen, die kan het ook tamelijk goed en die is hier nu toch. Op 't gezicht van Jansjes moeder is dc verrassing duidelijk merkbaar. ,,As u dat zou willen... 't Kind krijgt zo weinig bezoek, de mensen raken d'r an gewoon dat ze ziek is!" ,,Je kunt er op aan, hoor!" belooft hij nog eens. Dan gaat ze. Zelf laat hij haar uit, neeinl op de stoep met een krach tige handdruk afscheid. De voordeur is nog maar net dicht, of uit de huiskamer komt zijn oud ste kleinzoontje hem pruilend binnen roepen. ,,Opa, wat blijft u toch lang weg! Oma zegt dat 't tijd voor Klaas Vaak wordt, en u zou ons toch nog een verhaal vertellen!" Glimlachend laat hij zich meetrek- Ik kwam In een gehucht. Een tienja rig inboorlingcnmeisje werd met man en macht in de stoel gezet. Ik draaide mij om om mijn instrumenten te pak ken en weg was zij. Zij rende naar de dichtstbijzijnde boom cn klom er in. Drie keer wist zij te ontsnappen. I»e derde keer liet ik haar in de boom zit ten en toen ik laat in de middag weg reed, zat ze er nog in. Een paar dagen later reed ik langs een eenzaam spoorlijntje. Er kwam een trein aan. De machinist bracht de loco motief tot staan. Dokter! riep hij help mij eens even! Ik zag u rijden, en toen dacht ik.. Nu. ik hielp hem en een kwartier later reed de trein door en was de machinist twee kiezen kwijt. Enige malen moest ik stoppen voor een kudde schapen. Die dieren horen bij Australië. Ik maakte dan met de her ders een praatje. Een van die tanige kerels vroeg mij, zijn gebit te bekij ken. Ik keek. Twintig minuten later was de openluchtvoorstelling ten einde en de herder verlost van enige kauwertjes En dan die bakker! Ik kwam In een gehucht. En daar snelde de vrouw van de bakker op mij toe. Of ik haar man even wilde helpen, want die verging van de pijn. Bij mij kon hij niet komen, want hij mocht zijn deeg niet in de steek laten. Toen ben ik maar naar de bakkerij gegaan en in no time was de bakker genezen van de pijn en zijn gebit iets uitgedund. Ik ben er nog trots op. want het dorp at die dag precies op tijd goed gebakken vers brood. TTET deed helemaal geen pijn! zei de sproetige Bluey Bennett, die ik als eerste patiëntje behandelde in Carinda. Vol trots vertoonde hij de cricketbal, die ik hem geschonken had voor zijn manhaftige houding. Die geschenken zijn nodig om de kinderen te trekken. Gelukkig zijn er altijd particulieren en zakenmensen bereid om zulke cadeaux voor het goede doel af te staan. In mijn kliniek op wielen voer ik steeds manden vol tennisballen, cricket ballen. snuisterijen en sinaasappelen mee. Als de jeugd die gevulde manden ziet. stijg ik meer in hun achting dan na de moeilijkste behandeling. In Carinda had ik nog een schoollo kaal ter beschikking, maar in tal van andere gehuchten ln de binnenlanden van Nieuw-Zuid-Wales zijn geen scholen Dan kroeg ik de zonderlingste vertrek ken ter beschikking gesteld. Bij voor beeld in Angledool, een vlek met nog geen tien huizen en 100 km verwijderd van de naastbijzijnde plaats van enige betekenis. Daar kwam ik in de rechts zaal terecht De kinderen zaten op de banken. Zelf werkte ik in het getuigen- hokje. Aan de muur hingen de portret- ton van misdadigers, die door de justi tie werden gezocht. Een grimmige at- mospheer voor die kinderen! Maar mijn tennisballen en sinaasappelen deden ook daar wonderen. Een andere keer installeerde ik mij in een danslokaal. Er was geen andere ruimte ter beschikking! Mijn uitrusting, ik bedoel het speelgoed en de lekker nijen. wogen echter ruimschoots op te gen het wantrouwen der kinderen, waar 'ik ook kwam. Over mijn uitrusting moet U niet ge ring denken. Niet alleen mijn instru menten en geneesmiddelen plus de ge schenken. maar ook spaden en touwen behoren er toe. Want als mijn wagen ergens blijft stoken, moet ik zelf aan de slag daar in de wildernis zijn geen telefooncellen en gedienstige garage houders. IN tal van plaatsen, waar ik kwam. was ik überhaupt de eerste tand arts. die er ooit was geweest. Elders was het 25, soms 50 jaren geleden se dert er een collega „verdwaald" was. Daarom besloot ik. er voor te zorgen, dat al die vergeten oorden eens in de twee jaar een tandarts te zien krijgen. Nu is het niet eenvoudig om zo'n toer door de wildernis te organiseren. Er zijn maar weinig tandartsen bereid om hun praktijk twee weken stil te leggen en de eenzaamheid in te trekken Daar komt nog bij, dat lang niet iedere tandarts physiek in staat is om 3200 km in veertien dagen af te leggen, en bo vendien dagelijks gemiddeld 56 patiën ten te behandelen met door dc bank 116 extracties en 26 vullingen per dag. En dan. niet iedere tandarts heeft een vrouw als de mijne, die mij op zo'n wilder- nistocht begeleidt en als assistente kan optreden. Ik doe mijn werk binnen het kader Bluey's schoolkameraadjes zagen argwanend toe, toen hy als eerste patiëntje de vuurproef onderging op de lagere school te Corinda. Dr. Wearn geeft een verdoving, terwijl zyn vrouto als nurse optreedt. Kruiswoordraadsel ,,Opa komt al. Laat het zandman netje nog maar heel even buiten staan, oma!" Maar uit zijn ogen glanst een ont roering die alleen zijn vrouw op merkt. en waarvan zij ook alleen de oorzaak mag weten. punt. 19. soort tabak. 22 waardebriefje, 24. opening, 26. republiek in Zuid-Ameri- ka. 28 vaartuig. 30 dier. 31. maat. 32 sieilijke plantjes. 34 Chin. maat. 35. bos god. 37. laatste wilsbeschikking. Verticaal: 1. soort fluweel, 2. voor zetsel. 3 vlug. 4. gemeen. 5. zwaardvis, 6. naschrift onder brieven. 7. lederen band. 10 vogel. 12. edelgesteente. 14. voornaam. 15. plantengeslacht. 17. kle dingstuk. 18. metaal. 20 paard, 21 voor werp. 23. lawaai. 25. lijst. 27 vlug. 29. niet het minst. 32 kloedje. 33 een der zo nen van Noach. 35. stoomschip. 36. zang- Horizontaal: 1. In de eerste tijd, 8 kleur, 9. maanstand, 11. costuum. 12. uitroep. 13. zwemwiek, 15. weg, 16. hel dendicht. 17. schildknaap, 18. hoogste Inzendingen per briefkaart vóór 31 December aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adres zijde vermelden: „Puzzlc-oplosir.g". Er zijn drie prijzen: 1. f 5.-. 2. f 2.50. 3. f 2J0. Oplossing doorlopend kruis woordraadsel 11 December Horizontaal: 1. banket, tol. 2. aker, lot. o.a., 3. S.S.. gier, kit, 4. club, marge, 5. ulster, oir. 6 leven. muts. 7. era. storen, 8. raat. beige. 9. ut, raadsel. 10. S.O.S.. mee. alk. 11. teken, ober, 12. Iran. arena. 13. gast, kales. Verticaal; 1. Bascule, rustig. 2. aks, LI.. Erato, era. 3. Negus, vaars. kas. 4. krib. testament. 5. element, ba. enak, 6. tor. armoede, ora. 7. t.t.. K R O .Ur, isabel, 8. ooi. git, egel, ene, 9. later, snel, kras. Dit kleine inboorlingen-meisje zit in spanning, want wat zal dr. Wearn nu met haar gaan doen? Haar vader, een pikzwarte Australiër, bracht haar 25 km door de wildernis om haar tanden te laten nazien! van het ..Far Western Children's Health Scheme". En ik reken er op. dat wij dit tandartsenwerk zullen kunnen voort zetten. Ons herstellingsoord nabij Syd ney gaat goed en de zuigelingenzorg, zowel in klinieken als ..op wielen" loopt eveneens uitstekend. Ik ben in 1947 met die tandarts-in-de-wildernis-rol begon nen. Jaarlijks trok ik door het Westen en Noordwesten van Nieuw-Zuid-Wales en ik verzeker u. dat er veel te doen is op tandheelkundig gebied. DIT Ja.tr (vertelde dr. Wearn ver der) bezocht ik 21 dorpjes en ge huchten. Alle nederzettingen, die binnen 30 km afstand een tandarts kunnen raadplegen, sloeg ik over. Ik onder/.oclit 795 kinderen en 15 volwassenen. Slechts 112 van deze 810 patiënten behoefden niet behandeld te worden. SlcehU 13 kinderen weigerden om zich te laten onderzoeken. Van de 670 behandelde kin deren waren de gebitten als regel zo ver heen, dat aan vullen niet meer te denken viel. Dus maar trekken! Ik trok 1604 tanden en kiezen en vulde er 333 bij kinderen van 5 tot 15 jaar. En de oorzaak van al dat tandbe derf? Kijk. het is droog in die streken. Daarom zijn verse melk en groenten scnaars. De ouders hebben echter ook een beetje schuld, omdat ze het wel eens lastig vinden, een koe of een moestuin te houden Als regel krijgen de kinde ren dus melkpoeder of gezoete gecon denseerde melk Soms moeten groenten en fruit van honderden kilometers ver aangevoerd worden. En dat was allemaal nog niet zo erg (voor dc tanden!), als dc ouders der meeste kinderen niet vrij veel geld ver dienden met als gevolg, dat zij veel chocolade, suikergoed, koekjes en an dere heerlijkheden kopen. Al met al is dat vele tandbederf in de wildernis dus wel te verklaren Bij een meisje van vijf jaar moest ik liefst 18 tanden cn kiezen trekken en bij haar driejarig zusje het gehele mclkgebit wegnemen! HOEZEER de welstand funest kan zijn voor het gebit, leerde ik van een (prekend geval Op een goede dag kwam -.■en vader met zes kinderen bij mij. Hij was een boer, die er goed bij zit. Ongeveer 20 jaren geleden begon hij. Toen had hij liet moeilijk. En zijn drie oudste kinderen. 13 tot 16 jaar, nadden uitstekende gebitten, maar de drie jongste, 4 tot 10, slechte monden, die veel zorg vereisten. Toen er nog geen geld was voor koekjes en andere zoetig heden, waren zijn oudste kinderen op gegroeid. Maar nu. vertelde de vader vol trots, ging het hem uitstekend cn kon hij zich verooslovert vaak naar de stad te gaan en daar kilo's cn kilo's „snoep" te kopen Zijn jongste kinderen kregen al les, wat de oudsten ontbeerd hadden ..En een slecht gebit", voegde ik er aan toe. Maar de vader was er niet van te overtuigen, dat de overdreven weelde de oorzaak was van het tandbederf zijner jongste spruiten. Trouwens, ook de inboorlingen heb ben een tandarts nodig., zodra zij Wes ters gaan leven en vooral eten Dst bleek rnij in Pilliga, een plaatsje op meer dan 100 km van het naastbijzijnde stadje. Hel oord telt 500 zielen, waar van eenderde deel van inheemsen bloede is. Zij werken, deze donkere mensen, op de boerderijen ••n in de houtzagerijen en namen het dieet der blanken over. Ik hielp 39 donkere patiëntjes cn hun gebitten waren zo slecht, dat ik 194 ex tracties moest verrichten en slechts 7 vullingen. Een droeve commentaar <>p het Westerse d.eët en een duidelijke aanwijzing, dat caries een beschaving*- ziekte is. BSHALVE geschenken laat Ik (besloot dr. Wearn het gesprek) mijn pa tiëntjes ook de getrokken tanden en kie zen achter. Ze bewaren ze als kostbar* herinneringen. Soms ook toon ik, na het trekken, het kind bet kwelduiveltje, dat zoveel pijn veroorzaakte en Ik geef ze dan meteen wat goede raad. Maar deze wordt, vrees lk. maar al te snel vergeten. Ja, als lk zo'n paar donkere kinder ogen in angstlg-nicuwsgierige spanning naar mij zie kijken, terwijl ik de Ung grijp, dan gevoel Ik mij wel eens als een wreedaard. Maar ala regel schei den we al» goede vrienden, mijn pa tiëntjes en ik. En Ik verzeker u, dat het een voldoening ts, zo'n dreumes met sIJÉ zakdoek nog voor zijn mond na dc be handeling te zien wuiven, ala wij weg rijden. Natuurlijk waive* we terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9