Oorlogsmonument op 5 Mei achter Schuttershof? Comité begint inzameling in Januari; elke Leidenaar geve tien cent NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 14 DECEMBER 1954 Burgemeester antwoordt OM KWART VOOR VIJF GISTERMIDDAG begon burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot aan de beantwoording van vragen, gesteld door de raadsleden, speciaal behorend tot zijn competentie. Hij gaf de raad de ver zekering, dat volgend jaar de begroting in ieder geval voor Sinterklaas zal zijn afgewerkt. Drie wethouders en één raadslid moeten onmiddellijk na de zitting van de Leidse raad beginnen aan de behandeling van de be groting in de Provinciale Staten; dat is natuurlijk een onmogelijke toe stand. Over de discussies had de burgemeester nog op te merken, dat sommige raads leden te lang van stof zijn geweest. Zij hebben problemen behandeld, die beter ln een ander soort vergadering te berde konden zijn gebracht en daar stellig veel waardering zouden hebben gevonden. Bijna alle leden hebben in de één of ander vorm op spoed aangedrongen bij de door hen genoemde wensen. Met na druk verklaarde de burgemeester: „Ach ter deze groene tafel kunnen wij ons weinig meer van spoed aantrekken. De kwestie is, dat vacatures in het ambte narencorps bijzonder moeilijk zijn te ver vullen, en ik wens niet te werken met tweede-hands ambtenaren". Warineer, zoals is gesuggereerd, werk zou worden uitbesteed aan een particu lier, schieten we nog niets op, want ook deze mensen kampen met personeels tekorten. Men zie maar eens naar de 6tagnatie bij het werk aan het Stations plein. We doen wat we kunnen, aldus de burgemeester, maar er zijn grenzen. Hij vertrouwde er op, dat de raad niet on redelijk zal zijn. Spr. dankte voor de vriendelijke woor den, het college en de ambtenaren toe gezwaaid. Van zijn kant sprak hij ook zijn grote waardering uit voor de wethou ders en de ambtenaren, die zich tijdens het bezoek van leden van het Koninklijk Huis zo uitnemend van hun taak hebben gekweten. Wat de kwestie van de voorlichtings ambtenaar ten stadhuize betreft, waarop de heer Meester zo heeft aangedrongen, persoonlijk voelde spr. hier wel voor. Maar waar zo'n man te vinden en wat zal zijn taakomschrijving zijn? Spr. voelde er weinig voor, nieuwe burgers in de burgerzaal bijeen te roe pen. De burgerdag slaagt ook al niet zo bijster goed, laat staan dan dit. Op dit gebied en ook voor een wachtkamer voor het publiek is het college echter diligent. Overleg Verscheidene sprekers hebben aange drongen op meer overleg met de Leiden omringende gemeenten. De burgemeester verklaarde, dat onlangs een bijeenkomst is gehouden met gemeentebesturen uit de omtrek over kwesties, de toegangswegen naar Leiden betreffende. Dit soort over leg zal worden voortgezet als het gaat over problemen, die Leiden en andere gemeenten raken. Met het plan „Groot-Leiden" moet voorzichtigheid worden betracht, omdat de gedachte moet worden vermeden, dat Leiden zou trachten andere gemeenten te beheersen. Het streekplan van G. S. dient te worden afgewacht, omdat dit een basis voor onderhandelingen kan vor men. Maar als het gaat om tegenstrijdige belangen, zullen de besprekingen wel erg moeilijk zijn, zo waarschuwde spr. maar vast. De burgemeester vertrouwde er op, dat de nabuurgemeenten zullen begrijpen, dat een grote stad als Leiden met zeer grote problemen tobt. 5 Mei Over de viering van de vijfde Mei in Leiden heeft het college reeds contact opgenomen met het comité. Er zijn plan nen voor een grootse viering. De ge meentediensten zullen vrijaf krijgen en spr. hoopte, dat ook de andere werkge vers hun personeel niet zullen laten wer- De kwestie van instelling van een avondvergadering in de raad wilde spr. liever in een rustige sfeer behandelen; het college nam dit punt daarom in prae- advies. L.D.M. De heer Meester heeft inlichtingen ge vraagd over de positie van de L.D.M. Er zijn nog geen vaste plannen. In 1933 kon de watercapaciteit van het duinge bied worden gesteld op 2.500.000 kubieke meter. Door bevloeiing van dit terrein kon de capaciteit eerst worden opgevoerd tot 4 millioen M3, maar dit bleek nog te weinig te zijn. Het tegenwoordige bruik is 5 millioen M3, maar door voort gaande bevloeiing kon de capaciteit als nog worden vergroot tot 6 millioen M3. We naderen dus angstig dicht het maximum, en de vraag is nu hoe dit pro bleem moet worden opgelost. Er z plannen om het waterwingebied uit breiden, en ook is er een mogelijkheid Rijnwater naar de duinen te leiden. Maar voordat dit laatste kan geschieden, moet de kwaliteit van het Rijnwater belang rijk worden verbeterd. Zoals gezegd: beslissing is nog niet genomen. Watertoevoer uit Den Haag zou watertarief doen 6tijgen tot het dubbele van thans. Dit is dus een mogelijkheid, die men slechts in uiterste noodzaak zal gebruiken. De filter-installaties zijn aan hun topcapaciteit. Uitbreiding zal zeker f 2 millioen kosten. In een gemeentebe drijf zag de burgemeester wel enkele voordelen, maar ook, en nog grotere, nadelen. Zo zullen registratierechten en kele tonnen belopen. Voorlopig moet de L.D.M. dus maar zelfstandig blijven. Politie Sprekend over politiezaken verklaarde de burgemeester, dat voorzichtigheid Is geboden bij de uitbreiding van het aantal flikkerlichten op gevaarlijke punten. Doet men dit niet, dan gaan de weggebruikers door het groot aantal lichten aan dit ver schijnsel wennen, zodat het zijn doel vo bijschiet. De verkeerslichten aan begin eind van de Breestraat moeten tot een permanente installatie worden verbouwd. Om uitbreiding van de politie is inder- daar pas een half jaar na behandeling van de vorige begroting schriftelijk gevraagd, maar spr. was persoonlijk al eerder op het ministerie geweest om daar te vragen "1 man voor algemene diensten, 3 voor de verkeersafdeling, 3 voor de afdeling recherche en 1 voor bijzondere diensten. Of dit lukken zal is niet zeker. was blij in het openbaar te kunnen getuigen van zijn ontstemdheid over de lage bezoldiging van de politie-ambtena- ren. Maar de bonden hebben met een geringe salarisverhoging van die ambte naren genoegen genomen, zodat de burge meesters machteloos staan. Vacatures kunnen waarschijnlijk niet worden ver vuld. De cellen in het politiebureau zullen orden verbeterd De vele fietsen op de stoep van Minerva ergerden spr. ook zeer. Er is een voorstel de commissaris te verwachten, het stallen van fietsen aldaar definitief t« Voorgesteld zal worden de politiebrand- weer op te heffen en de gewone brand weer uit te breiden. De burgemeester hoopte, dat de raad niet te erg zal schrik ken van de kosten. Een algemene politieverordening, waar om de heer v. d. Horst had gevraagd, zal in studie wofden genomen. Dit kost zeer veel tijd. Lakenhal Tot mej. Noordman, die over de hofjes had gesprokerf, zei de burgemeester, dat de toestand op vele hofjes armoedig is. Dit komt, omdat de hofjes moeten ken met een eigen kapitaaltje, dat vaak bijzonder klein is. Er zal een plan moeten komen voor de verbetering van In de Lakenhal wordt meer verlichting aangebracht. Zodra dit werk is voltooid kan avond-openstelling worden ove gen, al zal de staf dan wel moeten worden uitgebreid. Monument doen. B. en W. en het comité zijn als plaats voor dit monument overeengeko men een plek grond achter het Schutters hof te bestemmen. Er zijn zelfs plannen om een monument op 5 Mei a.s. te ont hullen. Maar dan zal de Leidse burgerij het geld bijeen dienen te brengen. Spr. propageerde een actie om elke Leidse burger en burgeres 1 dubbeltje te doen offeren. Met een som van 9400 kan het comité werken. De inzameling begint Januari. Tot de heer Huurman verklaarde de burgemeester, dat wel degelijk in de be trokken commissie is meegedeeld, dat ontwerpen van een paviljoen van Ende geest aan gemeentewerken zou worden opgedragen. Misschien was de heer Huur man toen niet aanwezig. B.B. De burgemeester toonde zich verheugd over de belangstelling, door de raad be toond voor de B.B. Leiden gaat in Zuid- Holland aan de kop met een bezetting van 79.2 procent. Van de 2157 aanmeldingen konden er 1529 worden gebruikt. Van de 94 blokploegen zijn er 50 in opleiding; var de E.H.B.O.-ploegen zijn 211 leden op geleid. De commandant heeft plannen voor inrichting van een oefenterrein, waardoor de blokploegen hun vaardigheid zullen kunnen onderhouden. Spr. uitte zijn warme dank aan het adres van allen, die belangeloos zoveel vrije tijd aan dit werk voor de gemeenschap offeren. B. en W. niet duidelijk geweest, dat dit schade heeft opgeleverd. De heer Questroo becijferde die schade wagens gemis aan inkomsten van deze banen op 7500. Bij voorbereiding van dergelijke erken vroeg hij meer armslag voor de >ortstichtinc. Spr. gaf een schildering in de slechte huisvesting voor de ge- •ganiseerde jeugd (o.a. padvinders). Hij hoopte op grote aandacht van het college dit probleem in het komende jaar. Schoolzaken laatste spreker van de „gewone" raadsleden was de heer Van Stralen de P.v.d.A. Allereerst verklaarde dat zijn fractie gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs voor staat. Op het gebied van het kleuter onderwijs moeten de eisen in Leiden dan :1 reëel zijn. Ieder, die de geschiedenis kent van dit Leidse probleem, wist wel at hij bedoelde, verklaarde spreken. Landelijk gezien is er bij het onderwijs :n bedenkelijke ontwikkeling alleen West-Dultsland overtreft ons nog met het gemiddeld aantal leerlingen per leer kracht. Voor ons land bedraagt dit 36, en ;pr. zag de toekomst op dit punt met zorg tegemoet. Alle plaatselijke pogingen tot verbetering steken tegen deze sombere achtergrond af, dat moet men wel be denken. Deze zaak vraagt om planning in ;r verband, het sectieverslag zeggen B. en W., dat de oorzaak van het lange uitblijven het rapport over de schoolkinder voeding en -kleding niet aan het college bekend is. Met Havank zou spr. hier willen zeggen: „Merkwaardig, hoogst merkwaardig!" De heer Van Stralen zou voorts wel eens willen weten, of er al vorderingen zijn gemaakt met betrekking tot een cen trum voor K. en O. en Reuvens. Nu er wat meer financiële armslag is gekomen, moet de hele subsidiepolitiek voor cultuur trouwens op de helling, aldus spreker. In het slot van zijn betoog trok de heer Van Stralen van leer tegen de toenemende „verzuiling". Kan het college van B. en W. de culturele commissie niet opdragen te komen tot plannen voor organisatie van een gesprekcentrum? Hij drukte B. en W. op het hart, zoveel mogelijk stimulerend en coördinerend op te treden bij de plan nen voor de viering van de bevrijdingsdag. Quintet met wensen Laatste raadsleden zijn nu aan het woord geweest QUESTROO ONGERUST OVER UITBL1]VEN VAN HET OORLOGSMONUMENT De vijf raadsleden, die nog geen beurt hadden gehad, konden gistermiddag „van leer trekken". Daarna beantwoordde de burgemeester gedurende een half uur de op zijn terrein liggende vragen en problemen, waarna wethou der Van Schaik nog een kwartier (tot half zes) doorging. Met het oog op de trage voortgang van de beschouwingen is besloten, zowel heden- als morgenavond om zeven uur te beginnen. Waarbij het Woensdag dan wel nachtwerk zal worden, kondigde de burgemeester al vast aan. De eerste spreker in de middagvergade ring was de heer Stolp (Prot.-Chr.). Hij maakte zich zorgen over de begrotings positie van e^ grote gemeente als Leiden is. In naburige gemeenten slaagt men er nog wel in, de begroting sluitend te maken met een verhoogde rijksuitkering. Op dit punt is het college niet gerust, zegt het, maar waarom dan niet? Ook denken B. en W., dat G.S. er op zullen aandringen, de saldi-reserve aan te spreken, maar rekent het college dan toch op een verhoogde uitkering of niet? En hoelang blijft de •ve van bijna 3 millioen geblok keerd? De heer Stolp vroeg zich af, of de ge meente hierin nu maar moet berusten, en wees op de grote waarde van crediet- bewaking en -contróle op het gemeente lijk budget. Spr. kreeg steeds meer waar dering voor de gemeentelijke accountants dienst en wachtte af, wat met de rappor ten over het efficiency-onderzoek zal ge beuren. Voorts informeerde spr. naar de stand van zaken met betrekking tot de plannen voor een gebouw voor de gemeentelijke dienst kasbeheer en credietwezen en een administratiegebouw voor de lichtfabrie ken. De afname van kraakgas via de G.G.Z.H. Is gunstig. De minister van Economische Zaken heeft „andere bron nen" aangekondigd, waaruit nog eens 80.000 ton komt. Deelt Lelden hierin ook mee? Spr. zou graag vernemen, hoe het college denkt over de toekomstige gaspro ductie, speciaal de productie van kraak gas. Kan de sterke uitbreiding van hel electriciteitsgebruik worden opgevangen en zijn er al plannen voor een verdere uitbreiding van de lichtfabrieken, zo vroeg de heer Stolp. Dit raadslid toonde zich ernstig teleur gesteld over het ene verstrekte crediet voor particuliere woningbouw en het andere crediet. dat nog in behandeling is. Spr. vroeg nadere inlichtingen over de stand van zaken bij de B.B. en meende voorts, dat het college stelling dient te nemen tegen de invoering van een huis vuilbelasting op dit ogenblik. Spr. lichtte ziin samen met de heer Var Dijk ingediend voorstel over de vergoe ding voor administratiekosten van bijzon dere scholen nader toe. Tot slot verklaarde de heer Stolp, dat de Prot.-Chr. groepering ln de raad zich bij de voortduur zal laten leiden door het licht van het geopenbaarde Woord Gods. Hoeveel De.heer Schüller van de P.v.d.A. drong allereerst aan op uitbreiding van het aantal ambtenaren, zodat de ge meentediensten vlotter kunnen werken. Voorts wenste hij preciese inlichtingen het aantal woningen ln Leiden, een publicatie van gemeentewerken, daterend van 1 Juli 1941, had hU gelezen. Leiden toen 20.950 woningen telde. Nu zijn het er 21.882 (31 December 1953). met 469 voltooid in het afgelopen jaar. Zijn er an meer dan 2000 woningen in die tijd in haar bestemming onttrokken? Ook wenste hij een opgave van het woningtekort, uitgedrukt in soorten woningen. Welke moeilijkheden zijn er bij verkrijging van extra bouwvolume wegens industrialisering? Spr. was het niet eens B. en W., dat vervanging van de Jan Coycnbrag niet urgent zou zijn Tot slot wenste de heer Schüller te weten. leer voorstellen kunnen worden ver wacht over uitbreiding van de rioolwater zuiveringsinstallatie en aansluiting van enige wijken op de centrale riolering. De heer De Hosson (K.V.P.) was nu eens een man. die zeer veel prijzende woorden liet horen, zowel voor de wet houder van financiën als voor de betrok ken gemeentelijke afdeling en de accoun tantsdienst. al fheende hij wel, dat ambte naren van deze laatste dienst soms niei met de nodige tact optreden. Veel lof had hij ook voor de samenwerking tussen college, V.V.V. en middenstand, wenste de burgemeester veel durf toe bij zijn strijd voor behoud van de oude schoonheid van Leiden en oplossing het verkeersprobleem. Monument De heer Questroo (Prot.-Chr.) sprak er zijn teleurstelling over uit, dat nu, tien Jaar na de bevrijding, nog geen plaats be kend ls voor een oorlogsmonument Wat zijn voorstel over 'n zwembad betreft, hij hoopte dit spontaan te kunnen lntrekki na het antwoord van het college. Sp achtte een aantal van 143 woonschepen voor Leiden veel te groot. In het sectieverslag stond zijn vraag over de te laat gereed gekomen tennisvel den in de Rodenburgerpolder. Het wa; Van der Kwaak: Putten uit saldi-reserve is slechts noodverbandje Tweede uitbreiding van de lichtfabrieken te verwachten Op de minuut af even lang als wethouder Menken had wethouder Van der Kwaak nodig voor zijn financiële beschouwing. Zoals te verwachten was, werd dit een in hoge mate technisch betoog, dat toch met voldoende dui delijkheid werd voorgedragen om enige misverstanden uit de weg te ruimen. Men heeft zich afgevraagd: Biedt de euwe financiële verhouding tussen Rijk gemeenten nu houvast, zoals die tot '57 zal gelden? Voor 1953 en 1954 zeker. Toen werden batige saldi gekweekt van respectievelijk f383 000 en f600.000 De heer Hagens heeft gezegd: „De gemeente put nu maar uit de saldi-reserve. die op raken. Als mocht blijken, dat we in 1955 niet rondko- hoogde) subjec tieve uitkering uit het gemeen tefonds?" Wet houder Van der Kwaak zeide. dat het putten uit de saldi-re- geval dit deel heeft, dat de begroting wordt goedge keurd zonder nadere inmen ging van hoger hand. Dit moet Wefih. V. d. KWAAK worden gezien ™°°dver" Toch blijft de financiële toestand grillig. Het zou prettig zijn, als de uit keringen uit het gemeentefonds eer Van Schaik geen Sinterklaas Leiden leeft in een versneld levensrhythme Tussen hall Juni en hall Juli culturele evenementen Wethouder Van Schaik heeft zijn beantwoording van in de raad levende wensen in twee ongelijke stukken moeten hakken. De algemene inleiding kon hij 's middags nog net in een kwartier afwerken, en 's avonds kwamen dan gedurende een uur en een kwartier allerlei kwesties op het gebied van het onderwijs en de cultuur aan de orde. De wethouder verklaarde bij de aanvapg al, dat het moeilijk is aan te geven bij de vele geuite wen sen, welke nu voorrang moet hebben boven dé andere. Met andere woor den: Niet (als Sinterklaas) kan de wethouder in de schoenen van alle raadsleden een aardig presentje doen. In de zoëven genoemde algemene in leiding verklaarde wethouder V3n Schaik, dat Leiden in bijzondere om standigheden verkeert. Die zijn te be oordelen uï't het gezichtspunt, dat Lei den lange tijd een provincieplaats mei een universiteit is geweest, die ieder hun eigen leven hebben geleid Nu is er een sneld levens rhythme, De i eisen, hierdoor ontstaan, vun- den niet dat ge hoor bij de autoriteiten. den mogen ver- wachten bij I groei van de stad. De ontwikke- lling in het cul- I turele leven heeft zich in het Weth. VAN SCHAIK afgelopen jaar veel wensen ,n opgaande Hjn bewogen. Daardoor komen we sterker in de knel dan ooit tevoren. Zelf was spr. begon- het verzamelen van gegevens over de ruimten, waarover verenigingen en de jeugd kunnen beschikken. Een ambtenaar heeft dit werk voortgezet en bet rapport zal de volgende week aan de commissie voor culturele zaken wor den aangeboden. Dit zal als basis kun nen dienen voor nadere voorstellen. Spr. voelde wel voor de gedaohte van de heer Drijber de aula's van de scholen het verenigingsleven te gebruiken, dan toch in beperkte mate. Het zelfde kan geschieden met voor de sport verenigingen te stichten clubhuizen. In de nieuwe wijken met zo'n 15.000 inwo ners zijn wijkgebouwen wel onontbeer lijk. Ze zullen er in de toekomst dan ook komen. Wethouder Van Schaik geloofde, dat het werk voor de vrijetijdsbesteding en jeugdvorming dezelfde kant zal opgaan als het onderwijs, wat de gemeentelijke zorg hiervoor betreft. Als men het al leen met zoveel procent van de begro ting als subsidie afdoet zal dit nooit be vredigend werken. Na aangestipt te hebben, dat het con tact met Nheuwe Tonge niet is verbro ken, verklaarde spr., dat de Boerhaave- zalen waard zijn te worden gerestaureerd. Daarbij kan de sanering van dit stads deel dan aansluiten. Evenementen Meer concreet werd spr. over de pe riode half Junihalf Juli. waarin ge woonlijk weinig in Leiden is te doen. Enige mensen voeren besprekingen om het Concertgebouworkest dan hierheen te halen voor het geveii van een Beet- hovencyclus, alsmede, samen met het Leids Toonkunstkoor. een uitvoering van de Hohe Messe. Bovendien staat een toneelvoorstelling van goed gehalte op het programma, terwijl de Lakenhal en Boerhaavezalen tentoonstellingen zullen herbergen. In de Lakenhal komt een Belgische schildersgroep exposeren, in de Boerhaavezalen het L K.C. Er is ook een redelijke verwachting, dat Leiden kan worden opgenomen in het Holland-Festival. Iets concreets is daarover nog niet te zeggen Rembiandt Op 15 Juli 1956 ls het 350 jaar gele den. dat Rembrandt van Rijn te Leiden werd geboren. Een commissie voert reeds besprekingen om dit feit waardig herdenken, maar de heer Van Schaik kon nog niet meedelen, of hieruit een nieuw standbeeld zal ontstaan. De tentoonstellingen in scholen den zeer gewaardeerd, waarbij men onlangs de weg ls opgegaan van de he- denaagse kunst. Een aparte ruimte bou wen voor tentoonstellingen is een kost bare zaak. Wellicht kan een bekwaam architect mettertijd eens bekijken, welke mogelijkheden hij heeft met losse den in de te bouwen markthal. Wat een nieuw hotel betreft, de kos ten van bouwen en inrichten van hotel met 100 bedden bedragen 2 mil lioen gulden. Een becijfering leert, dat de vaste lasten van dit bedrag alleen al 8 per gast per jaar uitmaken. Op dit moment is die gedachte dus niet voor de gemeente aantrekkelijk. De toestand, waann leeszaal Reuvens zich bevindt, is een aanfluiting voor Leiden. Een archi tect heeft van het bestuur opdracht ge kregen plannen voor nieuwbouw op de zelfde plaats te ontwerpen Wat de viering van de vijfde Mei be treft, het is de bedoeling de buurtfees ten van kort na de bevrijding te doen herleven. In de bollentijd is ook het be stuur van Keukenhof er voor, dat in Leiden „iets te doen" zal zijn. Wat dit wordt kan nu nog niet worden gezegd. Een film over Leiden ter stimulering het vreemdelingenverkeer heeft al leen zin, wanneer die bijzonder goed is. Het college h<ïeft advies gevraagd van deskundigen Sport De geweldige vlucht, die de sport heeft genomen, is heel moeilijk op te vangen. De slechte terreinen in de Boshuizerpol- der zijn noodveldcn. Verbeteren zou weggegooid geld zijn. Bij aanleg van verdere velden wordt ook de wielersport et vergeten Wat het zwembad betreft, in 1949 is al :n commissie benoemd ter bestudering in het zwembadprobleem, met het doel op korte termijn met voorstellen te ko- De internationale gebeurtenissen hebben dit verhinderd. In 1951 is deze kwestie weer opgenomen. Het Burgerij- fonds heeft véél informaties ingewonnen en het college in April j.L bericht, dat het dit financieel niet kon tillen. B. en W. hebben daarop een commissie be noemd, die bouw en inrichting van overdekit en/of openluchtzwembad eens moet bezien. Het rapport van commissie wordt nog door B. en W. be handeld, terwijl de tegenwoordige richting van De Zijl ook in bespreking is. Spr. verzocht de heer Questroo zij A voorstel terug te nemen, in dit licht Gymzalen In Leiden zullen volgend Jaar gymnastieklokalen worden gebouwd, twee voor het b.l.o, en twee voor het u.l.o. In Zuid-West wordt een zodanige b«uw toegepast, dat die zalen 's avonds door verenigingen kunnen worden ge bruikt. Ze worden groter dan gewone gymlokalen en voorzien van alle outil lage voor spel en sport. Wat de door mr Woudstra aangesne- kere gelijkheid zouden vertonen. De nieuwe regeling geeft, wat belasting- en algemene uitkering samen betreft, f 53.63 per inwoner Leiden bevindt zich daar mee in de middengroepen. Als er ver beteringen komen, is er een kans mee opgetrokken te worden. Mes De heer Van der Kwaak vond het wel wat moeilijk te begrijpen, wat de heer Hagens nu had bedoeld met het gezegde: „Als het zn doorcaat, moet het mes er maar in." Utrecht komt f 12 mil lioen tekort. Dordrecht f2 millioen. Delft 9 ton. en die plaatsen hebben geen saldi- reserve Moet dan in Leiden het mes er in? Sor. verzocht de heer Hagens eens een post te noemen, waarbij dit dan nood zakelijk was De wethouder beschouwde de saldi- reserve in de eerste plaats als een finan cieringsbron. en in de tweede plaats als een suppletiefonds, waarvoor het geld dus ook wordt gebruikt Bij het uitzetten van de gewone dienst moeten we reser ves kweken. Negen Jaar geleden werd begonnen met een tekort van ruim f 4 millioen. nu is de reserve gestegen tot dit bedrag. De uitkeringen uit het gemeente fonds van 1948 tot 1950 zijn gedeblok keerd. Dit betreft een bedrag van f2,9 millioen, dat besteed mag worden na goedkeuring door raad en G.S. Wethouder Van der Kwaak wilde de westle van het kweken van bestem mingsreserves wel in het college bcspre- Een lijst van afschrijvingen en ren telast zal aan de raad worden overge legd. en ook kan de raad over negen tanden een investeringsplan verwach- i. Over het efficiency-onderzoek toon- spr. zich niet ontevreden. Van een eigen belastinggebied voor de gemeente komt. naar sprekers mening, niets. Bedrijven Wat de uitkomsten van de bedrijven betreft, in 1938 maakte het gasbedrijf bij omzet van 15 millioen m3 een winst f 133.000; dit jaar bij een omzet van 40 millioen m3 f115 000, terwijl de kolen- prijs toen f9.60 was en nu f56! Het elec- triciteitsbedrijf maakte in 1938 bij een ;t van 147 millioen KWU een winst f 1 028 000; dit jaar bij een omzet van millioen KWU een winst van f 1.200.000. De ontwikkeling kan inder daad met vertrouwen tegemoet worden gezien. De tweede uitbreiding van de lichtfabrieken is te verwachten. Op 10 Maart as. zal de Commissaris der Koningin de eerste uitbreiding ope- Vroede zang Kort repliek Op journalistiek Die mishaagd (t) Zich beklaagt Om 't gepraat Van de Raad! Schrijf vanaf heden Onze reden Onversneden 1 Naar de geest Opdat niet Straks men ziet 't Arme volk Zonder tolk En de krant Zonder klant Slechts kan melden: Leiden hier Blank papier Niets gekregen Men gezwegen Tot het end Consequent! Vroede Vader Waf voor reden Onversneden Was het dan Beste man? Hoor bedeesder Naar uw meester 't Was te lang Ik u vang! Diennnr (Verklaring en toelichting: Het eerste gedicht ls van een on bekend raadslid; het tweede ons schuchtere antwoord Red. NDC) het gaslichaam Zuid-Holland interesse heeft. De Caltex gaat kraakgas produceren, dat de regering wil afnemen. We moeten nu contact zoeken met de regering om aansluiting te krijgen op de aardgasleiding Wanneperveen-Pernix. om onze positie zo sterk mogelijk te doen zijn. Verbetering van de verlichting zal wor den aangebracht in de omgeving van de Kooi, de Maresingel, Zijlsingel en een deel van de Lammenschansweg. De Ui terstegracht krijgt een noodverbandje, omdat grote maatregelen nnet kunnen worden genomen in verband met de plan nen tot demping. Het college voelt ook niet veel voor invoering van een huisvuilbelasting. Men zal hiertoe slechts overgaan, indien G S. dit als voorwaarde stellen voor verho ging van de rijksuitkering. Over de Volkscredietbank zei spr. tenslotte, dat deze met een volledig kostenpercentage van 12 procent draait. Dit is uitzonderlijk laag. Wethouder Menken: P.v.d.A.-voorstel ziektekosten niet voldoende gemotiveerd Sociale Raad doet suggesties over sanering van holjes Wethouder Menken had voor zijn beantwoording van vragen op het gebied van de sociale zorg nog geen uur nodig. Hij bezorgde de P.v.d.A.-fractie al direct een koude douche met de verklaring, dat het door vier socialistische leden ondertekende voorstel over een plaatselijke regeling van de ziekte kosten der ambtenaren niet voldoende was gemotiveerd om het in behan deling te kunnen nemen. De socialistische leden hadden gesteld, dat de plaatselijke regeling zich dient uit te strekken tot die ambtenaren, die zich niet kunnen of willen verzekeren bij ziekenfonds, en dat bij een premiebetaling van 4 procent. Bij zo'n percentage is een brede basis nodig, en wethouder Menken achtte de „klandizie" veel te gering om dit ooit er door te krijgen. Behandeling van het voorstel kan niet geschieden, omdat de leden, die over ziektekosten hebben ge sproken, verzuimden het voorstel nader te motiveren. Wat de kwestie van het sociaal voorzie ningsfonds en de sociaalwerkster betreft, wachten tot Wethouder MENKEN ongemotiveerd ambtenaren- lang wordt ge dokterd, ln kan nen en kruiken is. Het rapport over de sociale sanering van Leidse woonwij ken komt vol gend j, reed. Het ge meentebestuur en de vereni gingen, die zich op dit gebied bewegen, zullen hier veel hebben, omdat ook alle sociolo gische aspecten er In worden- beschouwd. Over de crèche heeft het col lege driemaal een brief geschrevei de den kwestie van de Geref. school ln het Morskwartier betreft, dit is een mysterie gebleven. Op het ministerie is niet» van een uitgegeven urgcntieverklaring be kend. zodat spr. geen enkele ophelde ring kon verschaffen. Wethouder Van Schaik verzocht de heren Van Dijk cn Stolp, die een voor stel hadden ingcdcend over de admini stratiekosten van besturen van bijzondere scholen, dit bij B en W. in prae-advles te geven. Over subsidie van de avond ulo zou spr. graag met de heer Van Dijk nador van gedachten wisselen. Wat het experiment Ln de school Ha- verstraat betreft, een interim-rapport bereikt binnenkort de onderwijscommis sie. De belangstelling voor onderwijs vernieuwing neemt toe. vijf scholen doen De schoolkindervoeding ls in April stopgezet Met dc kleding- en schoeisel- verstrekking gaat men gewoon door. Het rapport hierover is zo lang uitgebleven, omdat de inspecteur maanden lang af- wezjg is geweest Kleuteronderwijs Wethouder Van Schaik verzocht de heer Van Dijk zijn voorstel over de ver goeding van de sociale lasten van het onderwijzend personeel bij het kleuter onderwijs in te trekken In het voorjaar 1955 is hierover een voorstel van B. en W te verwachten. Over het nijverheidsonderwijs ver betrokken commissie; antwoord is er niet gekomen, zodat er ook geen voorstel kon Consultatiebureaux De gemeente is van plan ten behoeve van de Kruisverenigingen consultatie bureaux te gaan bouwen, waarvoor nog algemene richtlijnen worden afgewacht. Lelden-Noord is het eerst aan de beurt ter vervanging van het gebouw ln de Prinsenstraat; daarna wordt ln Oost ge bouwd, ln het Haagweg- en het Mors- kwartler. Over de bejaardenzorg komt het slot- rapport van de Sociale Raad over enkele weken uit. Met de in dit rapport ge noemde cijfers kunnen we meer doen dan zomaar „ins Blaue hinein". De Sociale Raad heeft ook suggesties aan de hand gedaan voor sanering van de hofjes, vooral op hygiënisch gebied. Ern stig zal worden overwogen bejaarden- soclëtelten te subsidiëren. Over een even tuele koopavond kan een of andere com missie nooit een bevredigend rapport uit brengen, aldus wethouder Menken. Het beste Is eens te gaan „proefstomen". Een speciale middenslandscommlssie acht spr. niet nodig. Werkloosheid Eind November 1954 waren er 500 werk lozen, inbegrepen 200 tewerkgestelde hand- of hoofdarbeiders. Dit ls op een be roepsbevolking van 40.000 uitermate laag. Een voorstel tot verhoging van de social* steunnormen ln Leiden Is spoedig te ver wachten. Tot prof. Goslings zei spr., dat het zeker de moeite waard zal zijn de werkwijze van de gezondheidsraad te Delft te bestuderen. Wat ln de laals^p maanden is gerapporteerd over toestanden In twee Leidse rusthuizen wettigt spoedige Invoering van een verordening op het toe zicht maar al te zeer. Wethouder Menken moest toegeven, dat prof. Goslings gelijk had met zijn vraag over het niet verstrekken van een rapport over stads- en academisch ziekenhuis, zo- ais ln het sectieverslag stond vermeld. Dl» rapport komt er wel degelijk, het gegeven antwoord was inderdaad foutief. Spr. besloot zijn rede met te verklaren, dat de plaatsing van mlnder-vallden ln het bedrijfsleven wel meevalt. Wat de on maatschappelijkheid betreft kunnen we beter eerst het sociologisch rapport af wachten, alvorens hier verder op ln te gaan. klaarde spr.. dat 30 procent van de Jon gens dit volgt Een groep van 12 procent lagcrc-schoolleerlingen is wegens te ge ringe intelligentie met in »taat dit soort onderwijs met vrucht te volgen. De mo gelijkheid bestaat, dat in Leiden een school zal worden opgericht, waarop deze jongens me* technische aanleg toch kunnen studeren. De gedachte van de heer Van Stralen over een gesprekcentrum vond spr zeer sympathiek. Dit zal zeker worden over wogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3