llicuwe geihsctfe(fmtranl Geen politieagent voor van iedere Nederlander huis Indonesische kabinet blijft aan en zet de strijd voort Specialisten stemden hun bestuur weg Wist U Iets voor u? MAANDAG 13 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Dire Adverteotie-af deling: TeL 31441. Poetrekening: 58936 ABONNEMENTEN6 40 per kwartaal 2.15 per maand: 0.50 per week ADVERTENTIÊN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke kortingi Vijf ©n dertig©!© jaargang No 10218 Directie: F. DIEMEB Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Sianl«a«ucfc H «Mlcvra ©ijn her! (a fegfienspoef* en Sport wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 5 HANIFAH. NA STEMMING OVER N.-GUINEA INDONESIË poogt tegenover de linke elementen „het gezicht" te red den, nu de resolutie inzake Nieuw-Guinea door de Assemblée der Ver. Naties verworpen werd. De Indonesische leiders hebben te hoog van de toren geblazen en zijn, begrijpelijk, nu zeer teleurgesteld. De reactie op de verwerping der resolutie kan men karakteriseren als die van de Janus-figuur, met het dubbele voorhoofd! Immers enerzijds maan de in Djakarta de premier Ali Sastroamidjojo de bevolking aan tot orde en rust, maar anderzijds gaf de leider der Indonesische delegatie bij de Ver, Naties, Hanifah, te verstaan „dat niet voor het huis van iedere Nederlander in Indonesië een politieagent kan worden geplaatst". In middels heeft gisteravond de Indonesische ministerraad, na een spoed- bijeenkomst van het kabinet, he! volgende te kennen geqeven: Afwijzing der Indische resolutie betekent niet, dat de strijd om Westelijk Nieuw- Guinea geëindigd is. In de Ver. Naties zullen de pogingen worden voort gezet. Zoals bekend, aldus de verklaring van de Indonesische ministerraad, staat het vraagstuk West-Nieuw Guinea nog steeds op de agenda van de Veiligheidsraad als onderdeel der „Indonesische kwestie" Maar ook op de agenda van de „politieke commissie" der V.N, waar de kwestie niet van de agenda is afgevoerd. Het feit dat 34 landen, tezamen méér dan de helft der wereldbevolking vertegen woordigende. vóór de resolutie stemden, rerd een meerderheid van tweeder- niet bereikt, moet volgens deze In donesische visie bewijzen dat de steun voor Indonesië veel groter is dan die voor Nederland! In dit verband is hoogst interessant, dat al heeft Amerika zich van stemming onthoudert. toch de grootste Amerikaan- t krant, de New York Times, juist de verwinning van Nederland toegejuicht n er met nadruk op wijst, dat een goede zaak hier gewonnen is. Het spreekt van zelf. dat Indonesië de. reeds genoemde, verklaring van het kabinet, ook te ken nen gaf. de steun van Afrikaanse. Azia tische landen en die van het Sowjetblok te waarderen als hebbende morele betekenis. En dan komt de aap uit de Indonesische mouw: „De landen, die te gen de resolutie gestemd hebben, bewe- daarmee, dat zij het kolonialisme willen handhaven, ja, dat zij juist geen ssing willen in overeenstemming met het Handvest der Ver. Naties, zijnde on derhandelingen langs vreedzame weg. (Alsof van Nederlandse zijde niet tot in: den treure onderhandeld is, pogende tot een accoord te komen. Red.). Op een vraag van een verslaggever van het persbureau Aneta of het afwij zen der resolutie het kabinet aanleiding zou geven tot „aftreden". antwoordde de Indonesische voorlichtingsdienst: „Het kabinet zal de strijd voor terugkeer van West-Irian onder de feitelijke macht van Indonesië blijven leiden". Een onverkwikke lijke zaak an een vraaggesprek met het hoofd de Indonesische delegatie der Ver. Naties, Hanifah, ontlenen wij, dat de af wijzing der resolutie zeer betreurd wordt i dat juist het grote probleem is, hoe eer aan te vangen met besprekingen, dit i een of andere manier over de toekom- ztige status van West-Guinea gehouden moeten worden. Hij zeide, dat Indonesië moeten „onderhandelen". Hij noemde het geheel een onverkwikkelijke zaak, omdat de Indonesische nederlaag in de V.N. de radicale elementen in Indonesië kans zal geven moeilijkheden te veroorza ken. Wij herhalen nog eens, de woorden: „Het is voor de Indnesische autoriteiten niet mogelijk, voor het huis van iedere Nederlander en voor iedere Nederlandse vestiging een politieagent te plaatsen". De enige manier, die er thans schijnt te zijn de onderhandelingen weer aan te knopen, is volgens hem, wachten tot de Nederlan ders de volgende 6tap doen. Hij waar schuwde er voor, dat het niet-optreden van de Ver. Naties in deze materie niet Ie licht moet worden opgevat. Telken.' weer legde hij de nadruk op het ernstige karakter van de kwestie. Hij zeide, dat, toen bjj bü de Indone sische delegatie was, die in 1950 in DeD Haag onderhandelingen inzake West-Irian voerde, hy sprak met minister-president Drees en de toenmalige minister Uniezaken) Van Maarsevecn. Toen zij hem mededeelden, aldus Hanifah, dat het lies van Westelijk Nieuw-Guinea toen de val van het Nederlandse kabinet zou bc tekenen, antwoordde hij, dat het niet te rug kunnen krijgen van West-Irian „zoi betekenen, dat wij ons hoofd zouden ver liezen. Dat is het grote verschil". Tenslotte nog dit* Poging lol omkoping Een Amerikaanse nieuwscommentator. Walter Winchell. heeft gisteravond in een uitzending van de „American Broadcast ing Company" gezegd, dat Indonesië Australië vlootsteunpunten in Westelijk Nieuw Guinea heeft aangeboden, in Australische steun voor de Indische resolutie over Nieuw-Guinea ln de Alge- Vergadering der V. Naties. Austra- ees het Indonesische aanbod van d< Havenga als parlementslid afgetreden Nicolaas Havenga, oud-minister var financiën van Zuid-Airika. is thans ook afgetreden als parlementslid. Vorige maand trok hij zich reeds uit het kabinei terug, nadat Strijdom tot premier were gekozen als opvolger van dr Malan. Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonne mentsgeld voor het le kwartaal '55 ad f 6.40 vóór 1 Januari a.s. op onze girorekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administratie. Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten Steen- straat 37 Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw medewer king. Adm. Nieuwe Leidsche Courant hand. aldus Winchell, misschien de meest beluisterde commentator op Zondagavond in de Ver. Staten. Slag voor (deel) Indon. volk Pers te Djakarta: In koor wordt teleur stelling en ontstemming geuit over de verwerping der resolutie, inzake Nieuw Guinea in de V.N. Oppositiebladen geven de schuld aan het Indonesische regerings beleid. Politieke leiders: Hadjarati van de re geringspartij „Parindra" verklaarde, dat de eenheid onder het volk alleen hersteld worden door een nieuw kabinet. Hij bepleitte een zakenkabinet onder leiding van Hatta, want handhaving van het ka binet Ali Sastroamidjojo zal de partij strijd doen toenemen. Soekarno zou een grote bijdrage kunnen leveren om Indo- :sië uit de hachelijke situatie te redden. Mangkusasmito: Vertegenwoordiger ui de Masjumi, noemde de verwerping der resolutie, een slag voor het gehele Indonesische volk. Hij veroordeelde voor barige en heetgebakerde uitlatingen. De recente demonstratie voor West-Irian (Nieuw Guinea) op 5 Dec. jl. heeft blijk baar een zeer nadelige invloed uitge oefend op de stemmenverhouding in de Ver. Naties S u t o m o: De leider van de Partai Rakjat Indonesia en lid van het ..Bureau Irian" kwalificeerde de houding Nederland als uiterst vijandig „Zonder Nederland kunnen wij ook leven", betoog de hij. Sutomo drong er tijden; eer massa-vergadering op aan. de diploma tieke betrekkingen met Nederland te ver- Defensieminister naar Molukken Later meldde Aneta: De Indonesische minister van defensie, Iwa Kusumasu- mantri, is naar de Molukken vertrokken Hij vertrok Zaterdag, vergezeld van de chef-staf van de landmacht, generaal- majoor Bambang Sugeng, uit Djakarta. Naar verluidt zou zijn reis naar de Mo lukken ln verband staan met hernieuwde activiteiten van de Zuid-Molukken. Vol gens in Djakarta niet te bevestigen be richten uit Makassar, zouden ongeveer 900 Zuid-Molukkers in Hulaitu en Haruku door een Nederlandse onderzeeboot „Nus aan land gezet zijn. Volgens andere berichten zouden enige tientallen ambte- die zich vóór de republiek der Zuid-Molukken of vóór Nederland had den getoond, de stad Ambon hebben ver- Intussen telegrafeerde de correspondent an Aneta uit Ambon, dat de voorlich tingsdienst aldaar Zaterdag pamfletten verspreidde, waarin gezegd wordt, da: het volk zich niet ongerust behoeft te maken. En dat het volledige steun dient te geven aan de regering en de gezags- apparaten „in verband iriet de door de minister van defensie uitgegeven ver klaring over de activieteiten van de re publiek Zuid Molukken, welke parallel lopen met het Nederlandse streven ten inzien van Irian". Het commando van het 24ste regiment op Ambon bevestigde aan Aneta de be richten, dat de gezagsapparaten de laatste tijd bewijzen ontvingen van activiteiten op het eiland Ambon. Van dezelfde zijde be vestigde men. dat inmiddels arrestaties p^den verricht. Prompt na de publicatie van dit be richt. heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Haag het gekwalificeerd ala „be lachelijk". omdat zich sedert jaar en geen Nederlandse onderzeeboot in deze ateren bevindt. Telkens duiken deze ongecontroleerde berichten weer op. Wfj wijzen er op, dat dit soort berich ten in ieder geval zeer typerend zijn vooi de „stemmingmakerij", waar de Indone sische heren belang hü hebben. Tegenslag voor Adenauer in Hessen De socialistische party van de Duitse staat Hessen heeft besloten, met c Vluchtelingenpartij een coalitie aan gaan. Premier Zinn zal aanblijven en c socialisten zulle de belangrijkste porti feuilles behouden. Dit samengaan van socialisten en Vluch telingen betekent een tegenslag Adenauer: in de Bondsraad zal de r derheid van de C.D.U. verminderd worden tot 17 (eerst 21). De coalitie zal in het par lement van Hessen een meerderheid var 51 tegen 47 stemmen hebben. Neef van Libyse* koningin ter dood veroordeeld SJerlf Moehiddin Senoessi. de 20- jarige neef van Koningin Fatima var Libye, is Zaterdag te Banghazi ter dood veroordeeld wegens de moord op de Li byse minister voor Daleiszaken. Ibrahim el Sialhi. De Nederlandse kustvaarder Friblo f167 ton) is Zondagmorgen op de Noordzee vergaan. Het scheepje was onderweg van IJmuiden naar Engeland met een lading ijzer. We zien hier de door de Prins Willem Friso geredde bemanning, v.l.n.r. de 19-jarige „bestman" G. de Haan uit Assen, de 17-jarige matroos J. Kool uit Utrecht, kapt.-machinist J. Blokzijl uit Vlaardingen en de 20-jarige kok-lichtmatroos G. Keizer uit Ruinerwold. Angst voor bekrachtiging Parijse accoorden Ollenhauer: Duitsland wacht (straks) de burgeroorlog Zaterdag heeft het parlement van de Raad van Europa te Straatsburg zijn laat ste zitting van dit jaar besloten, met het lannemen van een drietal resoluties. In ten der resoluties wordt de hoop uitge broken, dat zo spoedig mogelijk na ratifi catie van de Parijse accoorden. onderhan delingen met de Sowjetunle worden ge opend. Hieraan werd de wens toegevoegd, dat de uitvoering van de accoorden daar niet door zal worden uitgesteld. igenstanders van de Parijs accoor den hielden gisteren in Pariis een confe rentie. Zij keurden een verklaring goed. waarin wordt gezegd dat de Londense en Parijse accoorden uiterst ernstige gevol gen zullen hebben ten nadele van het ver minderen der Internationale spanning. De conferentie stond onder voorzitter- hap van oud-premier Daladier. Sprekers aren o.m.: de Oostenrijkse oud-minister Dobrets-Berger. de Westduitse professor Balsher en het Franse parlementslid Liautey Toulln hield de politie een aantal communisten aan. die poogden voorbijgan- -rs te bewegen petities tegen de Parijse irdragen te tekenen. In Nancy werd ge demonstreerd tegen de herbewapening Duitsland. In Italië werden honder den protest-bijeenkomsten gehouden, aan de vooravond van de parlementaire be handeling van de Parijse verdragen. De conferentie van Europese Joden te aPrijs drong er in een plechtige verkla ring bij de Westelijke mogendheden aan. de Duitse ..Wehrmacht' niet te doen herleven De Belgische Socialistische Partij sprak zich uit vóór bekrachtiging der Parijse verdragen. Echter heeft het partijbestuur der Wet- duitse socialisten na een vergadering van twee dagen een resolutie aangenomen, waarin de Duitsers opgeroepen worden „zich te realiseren, dat het gevaar beslaat, dat de kansen op vlermogendheden onder handelingen over de hereniging van J Duitsland, op vreedzame wijze en in vrtj- J beid, teniet gedaan worden". a In beide delen van Duitsland waren bezettende mogendheden doende legers op te bouwen, waardoor Duitsland. Ingeval van een oorlog. In een burgeroorlog ge stort zou worden. Arich Ollenhauer. de voorzitter heeft verklaard, dat de internationale toestand „op kritieke wijze" achteruit gegaan en dat het vraagstuk van de hereniging van Duitsland meer en meer op de ach tergrond gedrongen wordt. Met het oog op verscheidene verklarin gen van Westerse zijde en de dreiging de Sowjet-Unie, dat hereniging van Duits land onmogelijk zou worden als West- Duitsland bewapend zou worden, hadden de Westduitse socialisten „de plicht met Ieder middel dat hun ter beschikking staat, de Inlijving van West-Duitsland ln de NAVO en de Westeuropese Unii orkomen". Bemanning gered Weer een Nederlandse coaster op zee gezonken De Friblo uil Rotterdam bij lichtschip Goeree vergaan (Van een onzer verslaggevers) Voor de kust van Goeree Is Zondag ochtend om tien voor elf de 167 b.r.t. me tende Rotterdamse coaster Friblo vergaan. Alle vier opvarenden waren even tevoren in de sloep gegaan. Zij werden na veertig minuten opgepikt door de Prins Willem Frederik van de Oranjelijn en later door de loodsboot Sirius te Hoek van Holland aan wal gezet. Het 37 jaar oude kustvaar tuig voer onder time-charter voor Muller en Reitsma N.V. te Rotterdam. Het was met een lading plaatijzer van IJmuiden onderweg naar Londen. De scheepsramp had zich op zes mijl van het lichtschip Goeree zo snel voltrokken, dat kapitein- eigenaar J. Blokzijl uit Vlaardingen slechts de papieren kon redden. Over de oorzaak wilde hij geen enkele mededeling doen. Ook in zijn verdere mededelingen was hij uiterst vaag. De opmerking „ik heb m'n tong verloren" van een der be- Leiding wilde verhoging van loongrens tot 6000 niet aanvaarden (Van een onzer verslaggevers) De leden van de Landelijke Specialis- en Vereniging hebben Zaterdag in een ergadcring te Utrecht hun bestuur weg gestemd. Aan de orde van behandeling de verhoging van de weistandsgrens de verplichte ziekenfondsverzeke ring tot ƒ6000 Het bestuur had verklaard deze op trekking tot ƒ6000 niet te kunnen aan vaarden en te dezen het standpunt van de Kon Mij tot bevordering der Genees kunst af te wijzen Een aantal leden diende toen een mo tie in teneinde een uitspraak van de ver gadering te verkrijgen ten aanzien van het standpunt van het bestuur Toen bij stemming bleek, dat de meerderheid van de vergadering niet het standpunt van het bestuur huldigde, stelden de bestuurs leden hun mandaat ter beschikking. Van bestuurszijde werd echter voorgesteld de voorzitter te handhaven, daar de lopende zaken toch voortgang moeten vinden. De vergadering wilde ook hiervan niets we ten en het voltallige bestuur kreeg zijn congé Ruim twee jaar geleden trad reeds een Lloyd betaall 3 millioen. boete van Onassis De grote Londense verzekenngsmaai scbapptj „Lioyds" heeft besloten de drie millioen dollar boete, door Peru opge legd aan de Grieks-Argentijnse redet Onassis te betalen. Zo men weet naa Peru beslag laten leggen op 5 walvn vaarders van Onassis. omdat -.die in c territoriale wateren van Peru zoude hebben gevist aantal leden uit de Landelijke Specialis ten Vereniging uit protest tegen de gang van zaken Zij vormden indertijd dc lan delijke vereniging voor specialisten, dat dc huidige nieuwe moeilijkheden bij de I.S.V. een versterking zullen betekenen voor de gelederen van de landelijke ver eniging voor specialisten, liikt voor de hand liggend Mr Van KI e Hens vraagt Eerbiediging verklaring rechten van de mens Mr E. N. van Kleffens. de voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, heeft Zondag een be roep gericht tot alle volken ter wereld, om bij te dragen tot de verwerkelijking van de algemene verklaring van rechten van de mens. die zes jaren geleden door de Algemene Vergadering is aange- Hij herinnerde er aan. dat de verkla ring eenstemmig te Parijs, de bakermat van de verklaring van de réchter^ van de mens. is aangenomen en reeds als richtsnoer en inspiratie heeft gediend bij het opstellen van de grondwet van nieuwe landen als Indonesië en Libye. Ook was in de inleidin van het Japanse vredesverdrag en onlangs in de over stemming betreffende Triëst od de ver klaring gezinspeeld. Mr ,ran Kleffens herinnerde er ten slotte aan. dat de verklaring geen ver drag is, maar slechts een beginselver klaring, die slechts het eerste deel van het programma der Verenigde Naties uitmaakt DAT de KNSM en de Venezuelan Lint vereenkwamen met 4 schepen een 14- daagse gezamenlijke vrachtdienst tussen Europa en Venezuei i te beginnen. DAT in Aken de 23-j. metselaar H. R. tot 5 jaar werd veroordeeld wegens be- beroving van de N >dei lander .1 m van Lauk uit Schaesberg. •- aarbij hij deze mis handelde en van zijn p„lsh..rlogc en enig geld on-Jeed DAT de Rochussenstraat ln R'dam voor J 5000 aan horloges, sieraden en geld werd ontvreemd. DAT vanochtend bij Ameland egn drij vende mijn werd gesignaleerd. DAT Albert Kuyle opdracht kreeg een St Eloy-boek samen te stellen als Jubi leumgeschenk voor ieder lid van de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond St Eloy als het 50.000-te lid is ingeschreven on deze bond nu 49 000 leden telt. DAT de wet op de omzetbelasting 19511 veersmep in Staatsblad no. 533 verscheen. van het gt DAT Ned. zeelieden van het m.s. Irene (400 brt.) uit Groningen eon café in Naestved (Denemarken) niet wilden ver laten en slaags raakten met de politie DAT de in April in bedrijf genomen centrale van de PGEM te Arnhem Zater dag 1 milliard opgewekte kwh bereikte, maar hierbij ook gerekend is de energie, die aan de PLEM geleverd werd DAT 100 leden van de gewestelijke comité's voor anti-militairisme in Gronin gen. Drente en Friesland dit weekeinde in Hoogezand een congres over de dienst weigering hielden. DAT B. cn W van Nijmegen voorstel den ca 2000 ha bouwterrein in de oude binnenstad toe te wijzen aan N.V Aan nemersbedrijf v'h. Van Berkel aldaar voor de bouw van 18 bedrijfspanden met 57 bovenwoningen. DAT 139 Drentse plassen en vennen DAT de 65-J. veehouder H. van R. te Gorredijk. die van de zomer pinken had laten weiden op een onder water staand terrein, in Leeuwarden tot 600 boet# werd veroordeeld. DAT 9 Januari a.s. ln het Noorden van ons land (bóven Zwolle) alle stoomtractle van de Spoorwegen tot het verleden zal behoren cn de diverse kolenopslagplaat- sen. waterreservoirs etc. worden opge- DAT de B.B. Zaterdagmiddag in R'dam een grote oefening hield als inleiding op dc oefening Paladijn. DAT lnplaats van -de Haven Arbeiders Reserve, die m.l.v. 2 Jan. wordt opgehe ven. voor de R'damse loase havenarbei ders de Centrale voor Arbeidsvoorziening komt. DAT er Zaterdagmiddag bij een brand de opslagplaats van de stoomspinnerij onder een verordening zijn gesteld, waar-1 Twenthe te Almelo veel door zij niet ontwaterd of dichtgegooid loren ging. mogen worden DAT de commissie voor maatschappe- DAT B. en W. van Schoonhoven de raad I lijk werk van de Independent Order of voorstelden voor ƒ200 000 een nieuwe Odd Fellows (IOOF) 8 Jan. ln American de Zuidelijke aanlegplaat* te A'dam recipieert i.v.m. het 30-J. jubl- veerbedrijf aan te leggen. leum. mannmgsleden was wel typerend voor dit geval Het nietige scheepje had Zaterdag avond om elf uur zee gekozen. De 100 pk- motor bracht het in de loop van de och tend voor de Goerese kust. Daar stond een harde wind uit de Zuidhoek. De was woelig. Het was tien voor tien, 1 men merkte, dat het achterschip water maakte. Het zakte dieper en dieper weg en om kwart voor elf werd de sloep ge streken. Radio was er niet aan boord, dat de bemanning van geluk mocht spre ken. dat juist de Prins Willem Frederik naderde, die van Antwerpen onderweg was naar Hamburg. Deze nam de vier mannen aan boord en verzorgde hen. De sloep liet men drijven. Om drie bracht de loodsboot de schipbreukelingen de Waterweg binnen, waar zij door afhaalbootje bij de uitkijkpost aan werden gebracht. Een Vertegenwoordiger van Muller Reitsma bracht de kapitein Blokzijl, „best man" G. de Haan uit A*sen (19 jaar), troos J. Kool uil Utrecht (17 jaar) en lichtmatroos G. Keizer uit Ruinerwold (20 jaar) naar de loodscomrrüssaris. die voorlopig proces-verbaal opmaakte. Monden dicht Ongemerkt trachtten de schipbreuke lingen hierna weg te komen, maar dit ge lukte uiteraard niet. Gelaten lieten zij zich toen maar fotograferen, terwijl de kapi tein schaarse antwoorden gaf op de hem gestelde vragen. De drie jongelui hielden hun mond angstvallig dicht. Twee van hen droegen klompen. De kapitein, zo te zien een veertiger, klemde een bruine tas met daarin de scheepspapieren tegen zijn uni form. Ook de vertegenwoordiger van de Een japon met een los jasje biedt velé mogelijkheden. Dit jurkje is heel eenvoudig. Een gladde rok en een even gedrapeerd lijfje. Om de hals sluit een strakke bies. Daarover heen een recht los tasje met zevenachtste mouw Drie overlevenden van de in de Golf van Mexico gezonken Amerikaanse sleepboot Bertha R., grijpen krampachtig naar een reddingboei, uitgeworpen door de bemanning van de kust vaarder Cartigan. Achter de rubberboot ziet men 't hieraan vastgebonden lichaam van één van hun makkers. De 7 gered den dreven vijftien uren in rub berboten rond voor men hen oppikte. rederij, die aanvankelijk zijn 'medewer king had toegezegd om de mannen het verhaal van hun redding te laten vertel len. zweeg nu, vermoedelijk, omdat men eerst de officiële instanties wil Inlichten over de toedracht. Of zitten er geheimzinnige kanten aan het vergaan van de Friblo. waar kapitein Blokzijl naar zijn zeggen drie jaar op heeft gevaren? Het scheepje was oud Dik wijls keerde het, naar wij vernamen, spoedig na het uitvaren weer terug, om dat de zee te ruw was, soms tot vier maal toe. Het schijnt zelfs wel eens een lapje zeil gevoerd te hebben om de zwakke mo tor wat te helpen. De lading van 210 ton moet diep gelegen hebben, al was de Friblo tot aan het merk geladen. Wellicht Is het plaatijzer door de woelige zee gaan werken cn heeft het de scheepswand lek gemaakt. Zeker is slechts, dat het kust- vaardertje achterover, ln de golven ver zonken is. In hoeverre het wrak een obstakel voor de scheepvaart kan zijn, ls gisteren nog nagegaan. D« Friblo was verzekerd voor ƒ70.000. Vlieg-incident Israël-Syrië Landen, of u wordt neergeschoten I Halverwege tussen Cairo cn Damascus hoorde de piloot van een Syrische Dakota gisteren plotseling de volgende waar schuwing in zijn koptelefoon: „Indien u niet onmiddellijk koers zet naar Lydda (Israël), zult u worden neergeschoten!" Op hetzelfde ogenblik flitsten twee Israëli sche straaljagers de Dakota veelbeteke nend voorbij. De piloot, die de verant woording had over vier passagiers en vijf bemanningsleden, gaf onmiddellijk gehoor aan het bevel, hoewel hij zich op ongeveer 120 km buiten de Israëlische kust bevond. De Amerikaan Ralph Krohn, één der passagiers van de Dakota, bevestigde later de verklaring van de piloot, dat het toe stel ver buiten Israëlisch grondgebied had gevlogen. De Amerikaan mocht zijn reis direct vervolgen, doch de drie Syrische passagiers, een Egyptische dame en de bemanning van de Dakota werden in Lydda gearresteerd- Zowel Syrië als Israël hebben bij de gemengde Syrlsch- Israëlische wapenstilstandscommissie een klacht ingediend. Egypte heeft de onmid dellijke vrijlating van de gearresteerde dame geëist. Onder de gearresteerde passagiers be vindt zich ook de derde secretaris van de Svrtsche ambassade te Cairo, Kotmch Sherif. HET WEERIN EUROPA 1 i ih1 is!' Toenemende wind Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Tot krach tig of hard toenemende Zui delijke wind, later ruimend naar West. Iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt van morgen om 10 uur) ZON EN MAAN zon van 8.40 tot 16.24; maaa »t 11.34 uur. Op 17 Dec. L-K-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1