lifetime geihsche GTouranl Dublin zwaar geteisterd door overstromingen Westduitse bewapening maakt verder „praten" nutteloos Ziekteverzuim na de oorlog bijna verdubbeld Plunderaars van A'damse postauto gegrepen TTUJDAG 10 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 87. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIfiN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr, E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste Jaargang' No 10216 .StantrogticbfcffcfMmn ago tort la UgljeaspoeT Eerste dag van gemeentebegroting ZIE PAG. 3 EN 5 Donderend stortte het water zich door bres in zeewering DOOR HET GEWELD van een enorm zware storm is een zeewering bij Dublin, de Ierse hoofdstad, bezweken. Met donderend geraas stortte een enorme watermassa zich door de ontstane bres op de stad. Alles op zijn weg vernielend, bereikte het kolkende water van de Ierse Zee het laaggelegen. Noordoostelijk deel van Dublin. Zesduizend huizen kwamen onder water te staan. Onmiddellijk werd de noodtoestand afgekondigd. De radio riep onafgebroken een verzoek om, bootjes be schikbaar te stellen voor het reddingswerk. Militairen en politiemannen rijn nog steeds koortsachtig in de weer om mensen en inboedels voor het modderige water te behoeden. Alles herinnert aan de Febrnari-ramp |ln Nederland. Uitgeput komen de gered den in het hogergelegen stadsdeel aan mei hon bundeltjes kleren, een koffertje ei loms ook zonder iets by zich. Ook het centrum van Dublin kreeg later |le lijden van het hoge water. Enkele mi nuten gaans van Kings Inns, waar het j onderzoek naar de ramp van de Triton plsats vindt, waren de straten over- itroomd. Tenminste 30 personen werden Volgens de eerste berichten is een ipoordijk van de Great Northern Rail way, die van Dublin Noordoostwaarts loopt, doorgebroken nadat de dijk aan de landzijde was ondermijnd door de r.erk gezwollen rivier de Tolka. De ipoorwegverbinding tussen Noord- en Zuid-Ierland is daardoor verbroken. Ook spoorbrug bezweken. De voorstad Drumcondra, die achter de spoordijk ligt door een zee-inham van Dublin ge- ichelden is, staat grotendeels onder wa- Later drong het water zoals gezegd - ook door in de binnenstad van Dublin tan gevolge van het snel stijgen van de rivier de Liffey, die de stad van West Mar Oost in tweeën snijdt. Leden van •ui roeivereniging redden met hun boten i bejaard echtpaar, dat bedlegerig was niet in staat was te vluchten. Op de mofdweg naar Noord-Ierland is een wiel rijder door het water meegesleurd; ver moedelijk is hij verdronken. Regen en hagel striemden aanhoudend lens en dier en ln de omgeving vlucht ten schapen van de heuvels naar Tem- tfeogue, ten Zuidwesten van Dublin, waar Stige dieren schuilden in de por tieken van de huizen Duizenden bewoners van de voorsteden Mrden in de loop van de dag geëvacu- *rd. Geleidelijk werd duidelijk, dat Du- ilin is getroffen door de ergste overstro mingsramp in de geschiedenis van de »iad. De toestand dreigde rampzalig te ►orden voor Drumcondra en de omge ving van North Strand Road. De imposante stalen spoorbrug, die de te-inham ten Noordoosten van Dublin verspant, stortte met donderend geweld in het water, nadat een van de z- granieten pijlers door het kolkende water vernield. Een deel van de brug ligt gekanteld in het water en is in twe« tijds ongeveer een meter meege sleurd. Een ander deel stond hedenmoi gen nog overeind. In de voorsteden Drumcondra en Fair- vlew keken de bewoners angstig uit de n van bovenverdiepingen uit naar bootjes, die hen ln veiligheid zouden brengen. Roeibootjes, zeilbootjes, punters Russen antwoorden het Westen irBenieuwd wat de minister hier van te zeggen heeft". kano's alles wat personen over het water kon vervoeren, werd bij het evacuatie- werk ingeschakeld. De politie bracht melk rond bij gezinnen met kleine kinderen. In het midden van het overstromingsge bied slaagde men er in enige honderden stuks vee te redden. Geen water, geen gas De meeste huizen in Noord-Dublin zit ten zonder drinkwater en gas. De stormen hebben niet alleen de telefoonverbindin gen in de stad maar zelfs die door het hele land verbroken. In centraal Ierland is de Shannon over stroomd. Meer dan 75 vierkante kilómeter staat onder water en de rivier rijst nog steeds. Het vliegveld van Dublin bleef buiten het overstromingsgebied, doordat het teD Noordwesten van de stad vrij hoog bo ven de zeespiegel ligt. De regens hebben in Engeland nieuwe overstromingen veroorzaakt in de gebie den die Woensdag reeds door de stormen werden getroffen. Door aardverschuivin gen zijn meer dan 20 grote wegen ge blokkeerd. De wegen in vijftig Britse graafschappen zijn onbegaanbaar tenge volge van sneeuw, hoog water of omge vallen bomen. Het niveau van de Theems stijgt geleidelijk. Ook in andere gebieden van Europa van de Pyreneeën tot de Oeral hebben j zware stormen gewoed. Twee trieste heelden uit Ier land, die angstige herinnerin gen oproepen aan de Febrnari- ramp van 1953 in ons eigen land. De imposante stalen spoorbrug die de zee-inham ten Noordoosten van Dublin over spant, stortte gisteren met don derend geweld in, nadat de storm en het woest stromende water één der pijlers hadden vernield. Het andere beeld spreekt voor zichzelf. Geheel Noordoost Dublin staat blank. Churchill neemt het voor „Monty" op De socialist Wigg heeft in het Britse Lagerhuis voorgesteld, veldmaarschalk Montgomery voor een krijgsraad te da gen. wegens het in bezit houden van „ge heime documenten". Chuchill diende de socialist krachtig van repliek. Hij be tichte hem van kleingeestigheid tegen over „een van de grootste figuren van het Britse leger". Veldmaarschalk Montgomery volgde op de speciale tribune glimlachend de korte schermutseling. Enige tijd geleden gaf de veldmaarschalk, toe, dat hij de originele acte van de Duitse overgave, getekend te Luenenbirrg, in zijn bezit had. Hij verklaarde toen, niet van plan te zijn dit historische stuk af te staan, om het in een archief te laten opbergen. (Advert een antwoordnota aan de Westelijke landen, die geweigerd hebben, deel te ne- aan de Moskouse conferentie over de Europese veiligheid, heeft de Sowjet- unie laten weten, dat de herbewapening West-Duitsland verdere besprekingen de Duitse hereniging en de onafhan kelijkheid van Oostenrijk nutteloos zou maken. De pogingen, het zo voor te stel len, dat bedoelde herbewapening een re geling van de Duitse en Oostenrijks® kwesties niet in de weg zou staan, ls volgens de Russen niet in overeenstem ming met de realiteit en kan slechts voe- tot misleiding van de openbare me ning. Voorts wordt in de nota gezegd, dat de Sowjetunie en alle „vredelievende 1 an ti oor de aggressiviteit van het At lantische blok genoodzaakt worden, alle nodige maatregelen te treffen, om hun bewapening te vergroten en hun veilig heid te beschermen. Nieuwe serie beschuldigingen Moskou: Amerika pleegt aggressie in China Rusland heeft gisteren op de Ver. Na- es een beroep gedaan, om Amerika te veroordelen wegens „aggressieve daden tegen China". De Russische afgevaardig de, Sobolef, beweerde in de „politieke commissie" van de VN., dat Amerika be trokken was bij aanvallen van nationalis tische Chinezen op het vasteland en dat het wapens en ander oorlogsmateriaal >ar Formosa zond om nog meer aggres- e voor te bereiden. De Russische resolutie verzocht de VN. de nodige stappen te nemen, om een ein de aan het Amerikaanse optreden te ma ken te land, ter zee en in de lucht. De Amerikaan Jackson bestreed de Russische voorstellen. „Als deze zouden worden aangenomen, betekent dit. dat verdediging tegen een communistische aanval een misdaad is," meende hij. In de Algemene Vergadering werd de kwestie van de elf Amerikaanse vliegers besproken, die door communistisch China tot zware gevangenisstraffen zijn veroor deeld „wegens spionnage". De debatten hierover duren voort Bejaarde vrouw in: Poeldijk doodgereden Op de Nieuweweg bij de Leunlngjes in Poeldijk is gistermiddag half zes d( 67-jarige mevrouw Kamphorst Vrede- bestlaan 74 te Poeldijk toen zij niet vol doende uitkeek bij het oversteken aange reden door de auto van de Hagenaar G. V. Vannacht is zij in het R.K. ziekenhuis in Den Haag overleden. C „O Cj <b <#7 .Np W Sluitzegels voor vijf Mei als nationale feestdag De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland heeft be sloten een sluitzegel uit te geven om de betekenis van de 5 Mei-herdenking dui delijk tot uiting te brengen. Toen de bewoner van dit huis in West-Londen gisteravond thuis kwam, trad hij zijn woning vid de eerste étage binnen (zie trap). In de voor deur was geen beweging meer te krijgen. Een tornado had de achter gevel van het huis weggerukt. Er werd niemand gewond. Blijf al van Jï.-Guineo Londen waarschuwt Djakarta De Britse regering heeft zich aange sloten bij de waarschuwing, welke de Australische regering tot Indonesië heeft gericht met betrekking tot Nieuw-Gu-nea, aldus meldt De Tel. In opdracht van zijn regering heeft de Britse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties de Indone sische delegatie laten weten, dat Enge land zich ernstig bezorgd maakt over de koers, welke Djakarta ten aanzien van Nieuw-Guinea volgt. Elke stap, welke de rust rondom Nieuw-Guinea zou ver storen en geen vredelievend karakter draagt, zal de Britse regering noodzaken zich ernstig over haar standpunt te be- Niet te vergelijken Fantastische motor van Rolls-Royce De grote Britse vliegtuigfabriek Rolls- Royce heeft een nieuwe turbine-straal motor van 4.000 P.K. ontwikkeld. In 1958 hoopt men de productie te kunnen be ginnen. De motor, die de naem RB-109 kreeg, stelt alle andere bestaande mo toren volkomen in de schaduw. Men krijgt een Indruk van het ver logen dezer nieuwe motor als men de capaciteit vergelijkt met het vermogen van de turbine-straalmotor die de reus achtige Vickers Viscount, toestellen van de B.E.A. voortstuwt; die motoren heb- een vermogen van 1.550 pk., dus nog niet de helft van de nieuwe motor... (In de turbine-straalmotor drijft de lucht van de straalmotor een turbine aan. welke op haar beurt de schroef doet draaien. De overgebleven kracht van de luchtstroom stuwt eveneens het toestel voort) Regeringscommissie beveelt aantal maatregelen aan De ziekengeldkosten per f 1000 loon zijn vergeleken bij voor de oorlog voor de bedrijfsverenigingen gestegen met 74 procent en bij de raden van arbeid met 89 procent. Eén bedrijfsvereniging geeft zelfs een stijging op van 144 procent. Deze gegevens zijn bekend gemaakt Sn een interim-rapport uitgebracht door de commissie, die van de regering opdracht kreeg de invloed van het ziekteverzuim op de arbeidsproductiviteit te onderzoe ken. De commissie staat onder voorzitter schap van prof. dr P. Muntendam. Gezien de belangrijkheid van dit onder zoek heeft de commissie de voorlopige conclusies reeds in een interimrapport bekend gemaakt. De belangrijke toeneming van het ziek teverzuim meent de commissie vooral te moeten toeschrijven aan frequenter ver zuim, overigens heerst er een algemene tendens, langer te verzuimen dan voor de oorlog. Vooral de leeftijdsgroepen van 20 tot 40 Jaar dragen bij tot de stijging van het aantal ziektegevallen. Zowel de fre quentie als het ziektepercentage liggen ln de steden hoger dan op het platteland, maar dit was voor de oorlog ook reeds zo. De gemiddelde duur van de ziektegeval len ls in de steden echter lager. Hel platteland heeft veel minder kort duren de gevallen. De frequentie van de ziektegevallen is bij de oudere leeftijdsgroepen geringer dan bij de jongere. De langere duur van de ziektegevallen bij de ouderen is ech ter van grote invloed op het totale ziek teverzuim. Als oorzaak van het grotere ziekte verzuim noemt de commissie de ontwik keling van de geneeskunde. Er worden meer specialisten ingeschakeld, wat een langere wachttijd meebrengt. Aanbevolen wordt een medisch coör dinerende Instantie in te stellen ter be vordering van de doelmatige werking van het medische apparaat. Ook moet er een goede medische en sociaal-genees kundige statistiek worden aangelegd. voor uf Doordat ze zeil een aufo kochten Grootste deel der 63.000 achterhaald, doch verdachten weigeren te bekennen TTET KAN ALS vrijwel zekér worden aangenomen, dat de Amsterdamse -A-l recherche er in geslaagd is de hand te leggen op de daders van de gelddiefstal uit een PTT-auto te Amsterdam. De twee verdachten, (de 38- jarige H. S. en de 33-jarige F. H., beiden uit de Jordaan) die door de politie zijn gearresteerd, blijven nog ontkennen, maar het bewijsmateriaal is bijna overtuigend. De politie kwam op het spoor van H., daar deze verdachte, die een goede bekende is in de Amsterdamse onderwereld, de laatste tijd bui tensporig grote uitgaven deed. Bij een overval werd ln de woning van H. 3800 gulden gevonden. H. was gesig naleerd met een volkswagen, die de man nen zich voor 4000 hadden aangeschaft. Toen ook het onderstuk werd door zocht, waar de mannen de auto stalden, trof men hier gistermiddag ook nog een groot blik aan. dat propvol zat met ln een krant gewikkeld bankpapier. Biljet ten van tien tot honderd gulden. Om het bewijs tegen de arrestanten nog te ver sterken. zal de politie óp bankbiljetten politietechnisch onderzoeken op stille ge tuigen. De waarde van de bankbiljetten kon nog niet worden opgegeven. De politie kwam op het spoor van de tweede verdachte, omdat zij er van op de hoogte was, dat H. altijd samenwerkte Voor vluchtelingen nu f 2.113.000 De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen (giro 5100) is gis teren gestegen tot 2.113.000 gulden. Sinds Woensdag Is 26.000 gulden ontvangen. Vijf Franse vissersboten vergaan VUf Franse vissersboten uit de haven van Concarneau. waarvan sedert 29 No- vember geen bericht is ontvangen, wor den als verloren beschouwd. In totaal bevonden zich 46 man aan boord van de vijf boten. De schepen zijn: de Alai- Yvon. de Berceau-de Moise. Perle d'Ar- vor. Pierre Nelly en Le Tourville. De omgekomenen laten 35 weduwen en 64 kinderen achter. met H. S. Hoewel zij nog niet bekend hebben, konden zij ook geen aann lijke verklaring geven voor de herkomst van het gevonden geld. H. deelde mede, dat hij steeds zuinig had geleefd en ge- De hoofdinspecteur van politie repli ceerde daarop, dat hij ook zuinig leefde, maar nog nooit zoveel geld bij elk9ar heeft gehad. Over het verhoor deelde de hoofdinspecteur nog mede, dat men hier te maken heeft met twee bijzonder ge- Gistermiddag werd namens de politie verklaard, dat de chauffeur en de bij rijder van de PTT-auto volkomen on schuldig zijn aan de diefstal van de post zak met aangetekende stukken en d« geldtrommel De totale waarde van d< gestolen goederen bedroeg 63.000.Het grootste gedeelte van het geld is terug gevonden, hoewel de hoofdinspecteur politie er zich niet nader over uit v laten, veronderstelde hij wel te weten hoe de overvallers de PTT-wagen hebben geopend. Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonne mentsgeld voor het le kwartaal '55 ad f 6.40 vóór 1 Januari a.s. op onze girorekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administratie. Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten Steen straat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het Juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw medewer king. Adm. Nieuwe Leidsche Courant. Een eenvoudig japonnetje, dat heel feestelijk is door de klokrok, welke bovendien nog zes groepen waaierplissé heeft. Het lijfje is helemaal recht, het sluit hoog aan de hals en is bij de schouders even gedrapeerd. Men behoort er een stijve petti-coat onder te dragen. HET WEERIN EUROPA i S'jj geh. bew ZO sneeuw ZO nevel OZO zw. bew ZZW onbew. ZZW onbew. ZZW onbew. ZW geh. bew. ZZO Iets koudei ^1^ Het KNMI te De Bilt ver- J wacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en Geli ld tend hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. (Op gemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag zon van 8.37 tot 16.28; maan an 18.10 tot 10.05 uur. Op 17 Dec. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1