In „De Ui ver" bij Sassen heim vindt de chauffeur rust VISSERIJGOLFJES Gerstenmaiers hart gaat uit naar Nederland NIEUWE leidsche courant DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 's Nachts langs de weg Het zwikkie" men hieruit niet afleide dat geen enkele chauffeur, die 's nachts langs de 3, zijn beroep vrijwillig uitoefent. Het gaat de meeste chauffeurs net als heel veel ander j mensen. Hun critiek op de eisen, in het dagelijks werk aan hen festeld, is minder mals dan een croquet „De Uiver", maar een andere baan kiezen, „Neu, dat toch nog maar nietl" Het is natuurlijk wel duidelijk, dat het hier om vrachtautochauffeurs gaat. Zij zijn niet de enigen, die „De Uiver" frequenteren, maar ze vor- men wel de belangrijkste groep onder de nachtelijke gasten. En daarom kun je in „De Uiver" nog roei eens goed moedige opmerkingen horen: „Als je met je vrouw overhoop wilt liggen, moet je chauffeur worden" en ,,'t Is dag en nacht rijden": verder: „Je hebt nooit een vroegertje." Die groep vrachtautpchauffeurs kan nog *eer verder worden verdeeld. Je hebt b v. Mlenrijders en stenenrijders De bollen- rijders zijn de élite-chauffeurs, stenenrij- dera noemen zichzelf „het zwikkie". Beste jongens ..Zuurkool rijden is ook heel goed werk, maar het moest wel wat beter betalen". »gt soms een bollenrljder tegen de man 'sn de zuurkool. „Ja", zegt de zuurkool. Weekstaat Ned. Bank Maandwisseling zonder grote moeilijkheden Blijkens de weekstaat der Nederland se Bank van 6 dezer is de bankbiljet- tenomloop weer beneden de 3Vè milliard tuiden gedaald, namelijk met f54 mil- Üoen tot f3461 min. Alle verschijnselen *ijzen op een ontspanning op de geld markt na een maandwisseling. die geen bijzondere moeilijkheden opleverde. De 'oorschotten in rekening courant krom pen met f4 min. in tot f30 min., terwijl bet saldo van de schatkist met f 106 min '«sterkt werd tot f560 min., mogelijk jioor belastingbetalingen, doch ook in ver band met een overboeking van de bijzon- rekening, waardoor deze met f57 min. tot f646 min. verminderde. Het te- ïoed der banken steeg met f26 min. tot '536 min., eensdeels waarschijnlijk door mievering van bankbiljetten bij de han delsbanken. anderdeels door de binnen- Sekomen tegenwaarde van deviezen. De netto-deviezenreserve vermeerderde met '17 min. tot f1554 min. De goudvoorraad bleef onveranderd, zodat goud en devie zen toenamen tot f 4569 min Op de geld markt is tijdens de maandwisseling iets meer omgegaan. Daggeld bleef een half Procent. „jullie zijn gewend aan die dure bollen!" Maar bollen-, zuurkool- of stenenrijder, men Is het er roerend over eens, dat het met de vlasrijders „allegaar vullis" is. Die kerel, die vlas van Wieringen naa fabriek in Zuidland brengt? Och man. die heeft toch de hele weg nodig. Zo wordt vaak gekift. Wie op de ernstige gezichten alleen let, waarmee zulke dingen wordei gezegd, zou aan ruzie gaan denkeu. Maai daarvan blijft het kiften verre, ,,'t Zijr beste jongens", zegt Piet van Zoen en hi. laat de kassa rinkelen. Piet kan 't weten Het mag 's nachts eenzaam zijn langs de weg, er is nog vaak genoeg wat te beleven. Je kurt bij Hoorn een koe de wagen krijgen of op de Veluwe ti^kstang in de kreukels rijden. Je hebt ergens in Utrecht een fietser in een sloot zien springen, omdat de chauffeur Martinus van Zoen en E. van ',t Hart begonnen een koffietent (Van een onzer verslaggevers) Wie 's nachts, om welke reden dan ook, langs de rijksweg Den Haag Amsterdam moet zijn en moe is geworden van het voortdurend opletten en het dansen van de lichtbundel voor zijn wagen of motor uit, die houdt nog even vol tot hij in de buurt van slapend Sassenheim de lichten van koffietent „De Uiver" ziet verschijnen. Hij drinkt daar dan zijn hete kop koffie of zijn chocomel alcoholhoudende dranken worden er niet ver kocht eet er een bete broods en stapt opgefrist weer de duistere nacht in. Of, als hij nog een lange tocht voor de boeg heeft, gaat hij een poosje zitten knikkebollen, slaperig gemaakt door het suizen van de blinkende koffieketel op het buffet, het zachte rammelende geluid van de ventilator of van het monotone stemmengemompel aan de andere tafeltjes. Alle nachten brandt er in ,.De Uiver" licht. En omdat bovendien ook overdag nog vermoeide weggebruikers deze kof fietent plegen te bezoeken, alles sinds 1934, mag men vaststellen, dat ..De Uiver" twintig jaar achtereen dag en nacht ir bedrijf is geweest. De biljart-ballen heb ben er overdag vrijwel nooit rust ge kregen en er is geen nacht geweest waarin geen gehaktballen dampend op schoteltje zijn gelegd, de mosterd ei ,Is ..De Uiver" werkelijk twintig jaar lang dag en nacht open geweest?" vraag Piet van Zoen, de man. die met naat Wout Koppes het duo der nachtelijke gastheren vormt. ,Ja", zegt Piet. „we zijn nooit ..dicht" teweest. We moeten wel open blijven :tn gerieve van de klanten. Eén keer maar hebben we de deur voor twintig minuten op slot gedaan. In die twintig 1 minuten werd de radio uit het buffet jgestolen". Tja, dan is het-te begrijpen Londen-Melbourne Wie nog weet heeft van de Melbourne- ace. weet natuurlijk al waaror Uiver" „De Uiver" heet. ook omdat zoëven de maand October van het jaar 1934 werd genoemd. In die dagen stond Holland op de kop. De K.L.M. en Ne derland hadden zich in de race naar Melbourne luchtvaartroem verworven. Martinus van Zoen en zijn echtgenote E. van 't Hart, die samen in 1934 een koffietent begonnen, noemden hun tent .-aar het vliegtuig, waar nog altijd iedere Nederlander de naam van kent. Boven het buffet hangt een mooie herinnering aan die dagen: „Ter herin nering aan de grootscho prestatie van ,De Uiver". LondenMelbourne. 19.877 km in 90 uur en 17 minuten. October 1934". Van 't Hart en Van Zoen. bij elkaar passende namen. „Daar moest wel iets goeds uit voortkomen," zegt Piet van Zoen lachend. Hij zelf is gehuwd met een nicht van Martinus van Zoen. Zijn vrouw heet mevrouw Van Zoen-Van Zoen. In rijn ogen achter de brilleglazen staan lichtjes. Piet doet altijd nachtdienst. Hij houdt er van om 's nachts te werken mid den in een wereld, die slaapt. Hij schuift in het lamplicht met geroutineerde ge baren over de plavuizen, die rondom het biljart een beetje uitgesleten zijn door honderden voeten, gestoken in de goed gepoetste schoenen van de handelsreizi gers of in de vetleren Ristjes van de vrachtautochauffeurs. Piet van Zoen kan nazeggen, wat je aan de tafeltjes van de vrachtauto-chauffeurs kunt opvangen en dan meent Piet werkelijk, wat die chauffeurs als 'n niet gemeende grapbe- Khouwen .,'t Is zo gezellig 's nachts je niet thuis bent". klein Renaultje te dicht langs hem joeg. En over de dakhazen, die je hebt doodgereden, praat je dan nog niet eens, als zijnde van ondergeschikt belang. Olie en melk Soms Ls het ev 1 een hoek bij e zijn hoofd op de i het buffet wordt i rustig in „De Uiver". raam kan iemand met men liggen slapen. In het kasboek geschre- eel koffie, zoveel croquetten, zoveel gehaktballen en zoveel sprits. De koffiepot suist. Iemand verschuift een stoel. Over de weg,raast een auto, het licht van de koplampen snelt eerst lang zaam. dan steeds vlugger langs de ruiten. Ip de verte onweert een goederentrein voorbij. Dan rijdt een vee-autg met rammelende achterklap het parkeerterrein op. De tor slaat af. Even later gaat de deur open en het hoofd, dat naar binnen wordt ge stoken. roept: „Piet, doe je me wat olie?" „Kom er an", zegt Piet. Hij laat het buf fet even over aan zijn maat Wout Koppes en gaat naar buiten, „in de olie". Zo wordt er in en bij „De Uiver" service verleend aan hen, 's nachts langs de weg moeten verke ren. Je kunt er net zo goed een liter olie krijgen als een glas melk. En als er iemand in de cabine van zijn auto een dutje wil doen, dan wil de tent houder 's morgens vroeg ook het por tier nog wel even opentrekken om hem een duw tegen de schouder te geven. Zo gaat het leven in Uiver" zijn gang, nu al twintig jaar achtereen. Slaperigheid is de grote vijand van elke chauffeur, die 's nachts bij de weg is. Daarom is het pinkende lichtje van De Uiver des te wélkómer, omdat daar de sterke koffie wacht die de slaap weer geruime tijd kan verdrijven. Het is er een voortdurend komen en gaan van chauffeurs, die hier ook een centrum vinden waar baas of vrouw telefonisch een boodschap voor hen kan hebben achtergelaten. Aan de tafel links de chauffeur Slot uit Broek op Langendijk, koolAjder, rechts van hem Keijzer uit Den Oever, visrxjder op Vlissingen en aan de andere kant van de tafel op de hoek Jonk uit Purmerend, een transporteur van draglines uit Zeeland. Achter het buffet Piet van Zoen. - Foto N. van der Horst Maryanne de tweede vroegere „Maryanne", die thans onder KW 12 vaart en als bekend korre- tje vele jaren in IJmuidens haventaeeld verscheen, heeft een opvolger gekregen. Schipper-eigenaar E. de Vries heeft zijn »ve ..Maryanne" uitgehaald, de bij Seijmonsbergen gebouwde IJM 7. die met 'jn 29 meter lengte en zijn visruim 10 tot 900 kisten een waardig opvolger geworden van de eerste. Marretje is het geworden De kotter UK 60 ..Neeltje" die is kocht aan de heer De Boer te Enkhuizen, werd geheel opgeknapt en keerde i: IJmuidense haven terug onder de merken Enkhuizen 6. Deze week gaat do „Mar- zoals het schip gedoopt werd. weer ter visserij. Vis en haring ter markt was ook gisteren bepaald geen over vloed in IJmuiden en de Belgische aan- ;n uit Oostende waren dus wel wel kom. al heeft men een oogje op de kwali teit van deze meestal van de verre vis serij afkomstige voorraden. Binnen van de eigen vloot waren de Vikingbank (24 Nov. met 730 kisten vis) en de Mary (25 Nov met 1200 Kanaalharing) plus de Sumatra (30 Nov. met 1450 kisten haring), terwijl de IJM 209 nog wat aan de schrale nvoer poogde te helpen en met 300 kisten verse vis ter afslag verscheen. Overigens heeft ook deze dag menige handelaar niet aan zijn verplichtingen kunnen voldoen en nee moeten ver- Boten van de toekomst Vandaag lag de Herman binnen met 600 kisten haring van 26 November en oorts loste de El ie 800 kisten haring uit het Kanaal. De Antje was er met 420 kisten vis van 26 Novemiber en 40 stijve, terwijl de IJM 221 op de nominatie stond met 350 kisten vis en 50 stijve en voorts de IJM 53 loste. De oudste worden nu de Flamingo (26 November) en de Schoorl met de Medan (29 November). Over dc hele linie peperduur De haring is de enige vissoort geweest, die niet al te duur is verkocht: voor een Rudolf Firkusny speelt in Den Haag Maandag 20 December zal de Tsjechi sche meesterpianist Rudolf Firkusny een enkel recital in 't Haagse Diligentia geven. Rudolf Firkusny, die de afgelopen zo-' ler in Amerika vertoefde en aldaar aan het Muziek-FesÜval in Aspen (Colorado) deelnam, treedt o.a. tijdens zijn Europese tournee in Parijs, Londen en Bourne mouth als solist met orkest op o.l.v Ra fael Kubebik. Alceo Gailiera, Walther Goehr en Otto Klemperer Behalve zijn recital in Diligentia kan en deze kunstenaar als solist met het Concertgebouw-Orkest (te Den Haag en Amsterdam) en met het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, beluisteren. f 11 tot f 16 stond er mooie haring te koop en dc handel probeerde dus uit alle- macht bokking of panharing aan de man te brengen. Maar op zo'n moment wil het publiek nu eenmaal grove schol of tong hebben. Er is een kistje schol II in deze Woensdagafslag verkocht voor f 86. De kisten grove dikkoppen deden voor export naar België f 226 tot f 236, terwijl de kleintjes voor f 186 zijn verkocht. Grove schelvis ging eveneens naar België voor f 60, en de middel zat tussen de f 54 en de f 60. terwijl de braadjes tegen de f 40 kwamen. Kleinmiddelschelvis bracht het tot f 55; de pennen maakten f 45. Grote gul is voor f 55 tot f 60 verkocht en de torren maakten f 36. Er was één enkel schuitje tongen: lappen zijn voor f 5 de kilo verkocht, de grootmiddel maakte tot f 4 terwijl de kleinmiddel f 3-30 haalde. Tweeën deden f 2.25. In cn uit Binnengekomen: geen Katwijkse schepen. Vertrokken: KW 84. 108. 155. 24. 67. 10. 166. 51. 107. 20. 17 104. 89. 125. 144, 91. 147. 138. 47. 102. 169, 94. 12. 53. 128. 60. 35. 56, 92, 71. 98. 72. 77 en 62. Japanse schabionen in het Wevershuys In het befaamde, historische „Oude Wevershuys" aan de Muurhuizen te Amersfoort wordt van 11 December tot 6 Januari efi tentoonstelling gehouden van Japanse schabionen van Katagami. Deze 18e en 19e eeuwse schabionen zyn oorspronkelijk vervaardigd voor het be drukken van obi en kimono, doch zijn toch zulke op zichzelf staande kunstwer ken, dat ze nu als wandversiering door hun grote artistieke charme zeer gewaar deerd worden. In Krasnapolsky Voorzitter van Hollandse Mij van landbouw sprak Schadeloosstelling nodig voor van grond verdreven boeren en tuinders Gistermorgen heeft de voorzitter van de Hollandse maatschappij van land bouw, de heer J. C. Dijksen, ter opening van de 172-ste algemene vergade ring van de maatschappij in Krasnapolsky te Amsterdam een rede uitge sproken. De heer Dijksen wees er op, dat nog steeds één der voornaamste uitgangspunten van de Nederlandse agrarische politiek het streven naar bestaanszekerheid voor het goed geleide eq sociaal en economisch verant woorde bedrijf is. De grote kostprijsversoh'il'len tu de duurder en de goedkoper werkende bedrijven stellen regering en reorgani seerde landbouw voor grote problemen, aldus de heer Dijksen. De wereldmarkt of wat daarvoor doorgaat is vaaK een storc-ntie factor Er bestaat wel hoop dat 4e landbouworgan.L=aties elkaar ten slotte zullen vinden, maar het op gang brengen van het landbouwschap :n de rpovimcies baart toch nog zong. Het land bouwschap is zijn taak al begonnen en daairom wordt de Stichting voor de land bouw per 1 Janua-ri opgohe-ven. Die stichting iheeft voor boer en tuinder prachtig werk verricht Spreker wijdde voorts aandacht aan de moeilijkheden veroorzaakt door het slechte weer in de afgelopen zomer en herfst De onlangs door hot C.B.S. gepu bliceerde oogstcij fers moeten het grote publiek wel een. volledig verkeerde voor stelling van zaken hebben .gegeven, want we'l'lioht nooit heeft men meer moeten uitgeven voor het binnenhalen van de oosst dan dit jaar. Met rationalisatie en mechanisatie al leen komen we er niet, zei de heer Dijk sen. Er zal steeds behoefte blijven aan een relatief groot aantal vakarbeiders. De landbouwlonen mogen noet bij die van de industrie achterblijven. Er zullen waarschijnlijk ongelukken gebeuren ten gevolge van de enorme hoogte van d< koopprijzen van landerijen. Spreker wees op het onttrekken van gronden aar land- en tuinbouw voor andere doele.n den. Na de oorlog is een oppervlakte cultuurgrond verbruikt ter grootte van dc Wieringermeerpolder mot bovendien al 5000 hectare van de Noord-Oostpol der. In 1965 zullen ook de 45.000 hectare cultuurgrond van de Noord-Oostpolder al v-eer „opgegeten" zijn. Van de voor andere doeleinden benodigde grond is 60 procent bestemd vroor woningbouw. „Bedenken wij voorts", aldus de heer Dijksen. „dat ongeveer 40 procent van de te bouwen woningen in Noord- en Zuid-Holland moeten komen, dan is het duidelijk, dat van de in de naaste toe komst benodigde oulituurgrond alleen ai voor woningbouw ongeveer 25 procent door Noord- en Zuid-Holland moet wor den geleverd'. Dat wil zeggen, tot 1956 8 k 10.000 hectare. Voor industrievesti ging, recreatie enzovoorts komt daar dan nog wel een 5000 hectare bij. De boeren en tuinders, die van hun grona Baby bijna vergeten Omgevallen vergasser oor zaak van brand in Gouda Doordat de man een petroleumvergas- jer omver liep, is de woning van het gezin T. Laurier. Crabethstraat 55 te Gouda. Dinsdagavond geheel uitgebrand. In grote consternatie snelden oe man n de vrouw naar beneden, toen bleek at ze zelf de v.ammeu niet kondeD Pas beneden realiseerde de moeder _icb dat de baby zich nog boven in het brandende vertrek bevond. Ze rende ter stond de trappen weer op en slaagde er het kind te redden. Van de inboedel konden aLleen enkele kledingstukken len gered. worden verdreven, zullen ergens anders moeten worden ondergebracht. Dat langzamerhand een schier onmogelijke opgave geworden. De mogelijkheden zijn uiterst beperkt. De aandacht zal geves tigd moeten blijver, op het verkrijgen van een zo goed mogelijke schadeloos stel! ng voor die boeren Autobandieten bij Hollandse grens Drie gemaskerden beroofden Belg van 3.500.000 francs Op klaarlichte dag Is Dinsdag buiten Merxem (bij Antwerpen) op de grote weg naar Nederland, een roofover val gepleegd Robert Lathouwers uit het Belgische plaatsje Putte, die 4>er brom fiets van de bank te Antwerpen terug keerde. werd op deze weg overvallen door drie gemaskerde bandieten. Zij beroofden Lathouwers van 3500 000 frs (Circa 280 000 gulden) Toen de bandie ten het slachtoffer wilden visiteren hij had onder zijn kleren nog 140 000 frs verborgen kwam juist een vrouw uit naburig huis. waardoor de bandieten op de vlucht sloegen xn een gereed staande auto De politie, die onmiddellijk achtervolging inzette, vond deze wa gen later op de dag terug te Antwerp^! Vioolbouwer E. J. Timmer man overleden In Den Haag is op 76-jarige leeftijd overleden de Nederlandse vioolbouwer E, J Timmerman De vele instrumenten van zijn hand, genieten in vakkringen een zeer goede De Britse minister van handel, Pe ter Thorneycroft. heeft volgens A P verklaard, dat 1954 een der beste uit- voerjaren voor Groot-Brlttannië Ls ge- Advies van A.V.V.M.: MELK OP 12 DECEMBER 1 CENT DUURDER De Algemene Vereniging voor Melk voorziening A.V V.M. heeft met het oog vooral op de laatste loonronden geadvi seerd om in het zogenaamde „westelijk gebied van Nederland" de prijzen eonsumptiemelk etc. met ingang v December 1954 te verhogen met 1 cent per liter. Derhalve komt bijv. losse melk van f 0.26 op f0.27. Deze prijsve-hogic.g zal door middel van een rekening-i rant-sysfeem" tot een gemiddelde van een halve cent per liter worden terug gebracht, waaruit volgt, det ondeT ove rigens onveranderde omstandigheden te zijner tijd wederom een prijsverlaging van één cent is te verwachten. Voor enke'.e plaatsen blijkt de bovenbedoelde stijging der distributiekosten reeds zijn opgevangen door verlagingen uit deren hoofde. Zulk9 bijvoorbeeld daar, waar de rationalisatie van de melkbe- z or ging voldoende heeft doorgewerkt Voor deze gebieden geldt het advies tot prijsverhoging niet- Prinses Beatrix verricht tewaterlating H.KH. Prinses Beatrix zal Zaterdag 15 Januari 1955 op het terrein van de Ne derlandse dok en scheepsbouw te Am sterdam de tewaterlating verrichten de turbinetanker „Vasum". Deze tanker van 31 000 ton draagvermogen werd ge bouwd in opdracht van de N.V. Petro- Icummij. „La Corona" te Den Haag. Vier soldaten rosten een burger ai (Van een onzer verslaggevers) Buitengewoon laf oordeelde de presi dent van de Krijgsraad te Velde West in Den Haag gistermorgen het optreden vier Koreavrijwilligers. van wie er drie terechtstonden, die op 27 Augustus j.L In Bergen op Zoom gezamenlijk een burger, zekere H. aldaar zo geschopt en gesla gen hadden. dat deze verschillende kneuswonden opliep en de bovenprothese zijn gebit brak. De vechtpartij ontstaan naar aanleiding van Gehampere opmerkingen van H. In een café, allen wat sterke drank hadden genuttigd De auditeur-militair eiste wegens mis handeling. lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, tegen ieder der beklaagden 2 maanden gevangenisstraf De beklaag den zijn de 24-jarige P. C. G. uit Bergen op Zoom. de 29-jartge C. F. van D. uit Rotterdam en de 28-ja*ge M. K. Zij wer den als volgt gevonni^ G. 1 mnd voorw. met een proeftijd van 1 jaar, ontslag uit de dienst en een geldboete van f 40, subs 20 dagen; v D 1 mnd. voorw met een proeftijd van 1 jaar en dezelfde boete.; K 1 mnd gevangenisstraf. Verborgen schat op Banka De Indonesische autoriteiten stelles volgens de Singapore Standard een on derzoek ;n naar aartleiding van geruch ten betreffende een smokkelaarschat van meer dan zee millloen gulden aan goud en meer dan drie en een half mlllioen gulden aan opium, die verborgen zou zijn op het eiland Banka. aldus meldt Ass Press uit Singapore. De schat zou daar verstopt zijn door een bende van meer dan honderd personen, van wie er enkele te Hongkong zouden wonen. De douane- en belastingautoriteiten van verscheidene landen in Zuidoost-Azlë zien nauwlettend toe of er pogingen on dernomen worden om de schat te ver- Het blad meldt, dat aan zekere an Singapore belangrijke geldsommen zijn aangeboden voor een tijdelijk onderkomen voor deze achat, dat zij de aanbiedingen hebben af gewezen. Practisch idealistische Duitser Krachtig strijder voor de Europese en de confessionele integratie (Van onze §-redacteur) TN DE WINTER van het jaar 1946, toen Berlijn duisterder was dan ooit, de mensen er, in koude en ellende in ruïnes huisden en de straten des avonds zó onveilig waren, dat men overal het geluid van vuurwapens hoor de, die leeggeschoten werden, ontmoetten wij de kleine dr. Gerstenmaier voor het eerst. Hij was. na de oorlog, organisator van het Hulpwerk der Duitse Evangelische kerk en er was in de platgeschoten hoofdstad heel wat te doen. Vluchtelingen vulden de straten tussen de ruïnes, voedsel was schaars, de zwartehandel tierde, het geld was waardeloos en een ouï man, die op het bureau van het Hilfswerk arbeidde vertelde: „Voor de tweede keer heb ik alles verloren wat ik had". Het waren merkwaardige mensen, daar op dat bureau Broodmager en sjofeltjes gekleed, hadden zij onmiskenbaar de eigenschappen van heren. Ze waren ge reserveerd, behulpzaam, bezield van de overtuiging, dat ze alleen door volkomen op te gaan In hun werk het herstel be reiken konden, dat voor Duitsland zo noodzakelijk was. Ze gaven op rustige, zelfverzekerde toon antwoord op de vele vragen, die er te stellen war£n. ze hiel pen U op weg naar de meest markante punten in het Berlijnse leven cn <e mid den van een métropole. die letterlijk aan flarden geslagen was en de bewoners met haar traden zij op als mensen, die ervan overtuigd zijn dat er na het heden een morgen komt, die beter zou zijn, als allen zich inspanden het leven beter te maken. Dr. Gerstenmaier, Wuertemberger van geboorte, zakenman van huis uit. theo loog en philosoof door studie, privaat docent aan de Berli.inse Universiteit en als zodanig door Hitier verjaagd, is na die eerste maanden van organisatie niet lang in Berlijn gebleven Hii werd lid van de eerste Bondsdag in Bonn voor de Chr. Democratische Unie; hij vestig de zich in Stuttgart en hij maakte car rière in de politiek. Niet alleen vertegen woordigt hij zijn land bij de besprekin gen in Straatsburg, hij is ook, na de laatste verkiezingen in Duitsland, pre sident van de Bondsdag geworden. Wij hebben al verteld, dat hij als zodanig in ons land vertoefde. In de Rolzaal heeft hU ervan getuigd, hoeveel banden hem aan Nederland bin den. Kerkelijke in de eerste plaats Als Oberkonsistorialrat van zijn kerk heeft hij destijds de vergadering van de Wereld raad van Kerken in 'Amsterdam bijge woond. Hij was hier voor de oorlog al en hii kent het Nederlandse geestesleven tamelijk goed. Toen hij Dinsdag in de kamer van de Duitse Ambassadeur in Den Haag ver schillende persvertegenwoordigers te woord stond, heeft hii op de vraag, wat hU dacht van de toekomst der confes sionele partijen in een verenigd Europa geantwoord: „In Straatsburg hebben we, geheel op internationaal niveau, een Christelijke-, een liberale- en een socia listische fractie. Ik heb mijn Calvinis tische vrienden in Nederland ervan kun nen overtuigen, dat wy. in die fractie met onze Rooms Katholieke mede-Christenen moeten samenwerken. Ik behoef U niet te vertellen, ho» Duitsland geleden heeft onder de gods dienstoorlogen. Uit een gescheiden op trekken van Roomsen en Protestanten vóór de oorlog is niets goeds terecht gekomen. Daarom hebben wij het, na de strijd, eens anders geprobeerd. Ik kan ons experiment iedereen aanbevelen. Deze samenwerking is immers helemaal geen dogmatische aangelegenheid, het l» slechts een kwestie van goede wil"! Eén Christelijke fractie dus cn daar mee één partij. Wy zouden geen Neder landers zijn, als we niet meenden, dat het laatste woord daarover nog niet ge sproken is. In ieder geval: deze Duitse Steno-directeur van de, Staten-Generaal gaat heen Met ingang van 1 Januari a.s. is we gens ziekte eervol ontslag verleend aan de heer W. J. Bastiaan als directeur van de stenografische inrichting van de bei de Kamera der Staten-Generaal. De heer Bastiaan, die op 31 Maart 1895 is geboren, kwam op 6 December 1916 tijdelijk op proef in dienst van de Eenheid door integratie Hij wees meer nieuwe wegen aan. Maandagavond had hU reeds uiteengezet, dat de éénwording van Duitsland door de integratie van Europa slechts bevor derd kan worden. Dinsdag heeft hij dat standpunt nog eens onderstreept. On danks alle besprekingen en plechtige woorden is Duitsland tot op dit ogenblik nog geen «tap dichter gekomen bij de eenheid, die nodig en. voor de Duitsers begerenswaardig is. Slechts indien, zo meent dr. Gerstenmaler, de eenwording van Europa niet slechts als ideaal be leden en nagestreefd, maar als feitelijk heid in verdragen wordt vastgelegd en verwerkelijkt, kunnen de Russen gedwon gen worden, als tegenwicht op een dus groeiende Europese eenheid de zonegrens op te heffen. Het is een stelling van de „neutralisten", dat dc integratie de een wording van Duitsland In de weg zou staan. En het ls een onbewezen stelling. Maar waar men aan de ene kant niets vordert is de andere weg te proberen. Dr. Gerstenmaier verwacht van die integratie van Europa alles voor Duits land Hij ls zeer bang voor een z.g. sterk nationaal Duitsland. HU heeft dan ook reden om bang te zUn. In 1934 al arres teerden de nazi's hem voor de eerste keer. HU nam deel aan de z.g. Grelsauer Kreiz. de verzetsbeweging onder leiding van Von Moltkc. Na de aanslag op 20 Juli 1944 op Hitier, werd hU tot lang durige gevangenisstraf veroordeeld, waaruit de Amerikanen hem btvrUdden. HU is even bang voor een her-bewapend nationaal Duitsland als de bestrijders daarvan in Nederland en FrankrUk. En h(i zegt het met zoveel woorden, heftig met de vlakke hand op z'n knie slaand: een nationaal Duits leger, waarvoor in heel Duitsland (althans in het overgrote deel Red geen interesse te vinden is en zeker niet bU dc jeugd, hebben w(J nooit begeerd. Wel een Duits onderdeel in de E.D.G. Dat het E.DG.-verdrag er niet komt, is niet onze schuld. WU hopen alleen maar, dat Engeland zal inzien, dat het ook Integreren moet met West-Euro pa en dat men voorts de West-Europese Unie een parlementair orgaan zal geven met echte parlementaire bevoegdheden. Of er weer anti-sémietlsme in Duits land bestaat? Er zijn enkele resten van Hitiers „ban ditisme" overgebleven. ZU behalen ner gens meer dan 1,8 pet van de stemmen. Zolang de neo-nazi's niet misdadig wor den, is er weinig tegen te doen. Invloed hebben ze niet en men mag hen niet ver eenzelvigen met de Duitse Partij, die een coalitiegenoot van de C.D.U. is. Ook de Saarkwestie kwam ter sprake. Dr. Gerstenmaier kan zich een betere oplossing denken dan de gevondene, maar de critiek die er tegen loskwam in Duits land, noemt hU „ongerechtvaardigd". ,WU hebben de oorlog verloren. w(1 moe ten niet naar maximale oplossingen streven". Na die verstandige woorden verliet dr. Gerstenmaler snel de conferentiekamer. vrouw, die met hem reist had een galaanval. Gedurende het hele gesprek stond zUn gezicht vrij zorgelük en hU hield het horloge in de hand Echtpaar Gerstenmaier weer vertrokken Gisterochtend zijn dr en mevrouw Ger stenmaler uit Den Haag naar Bonn terug gekeerd. De toestand van mevrouw, die zich Dinsdag een ogenblik ernstig liet aanzien, was zover vert>eterd, dat zU de reis kon maken. Dinsdagavond heeft zij zich ook, met haar echtgenoot in de Duitse Ambassade bevonden, toen daar een groot aantal Nederlandse autoriteiten werd ontvan gen. stenografische inrichting en reeds op 1 Januari 1917 werd hij benoemd tot stenograaf. Op 1 Mei 1935 volgde zijn benoeming tot onder-directeur cn op 14 December 1938 werd hij directeur de stenografische afdeling van het par lement. Behalve de vergaderingen der belde Kamers heeft hij ook de ..ronde-tafel' conferenties en vele Benelux-vergade- ringen gestenografeerd, zomede die van andere colleges, als de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland en de Leidse ge meenteraad. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de stenografiache Inrichting in 1949 schreef de heer Bastiaan een zeer gedocumenteerd en fraai uitgevoerd gedenkboek. Geruime tijd geleden maakte ziekte het hem onmogelijk zijn werk te blijven verrichten. Het Is tc verwachten, dat de heer Bastiaan als directeur zal worden opge volgd door de haldige ondcr-dirccteur, de heer Th. H. Rletjena. Nog steeds dat telegram Churchill sprak er weer over Premier Churchill heeft Dinsdag In het Lagerhuis verklaard, dal men er nog niet in is geslaagd, het telegram terug te vinden, waarin hij veldmaarschalk Montgomery tegen het eind van de oor log opdracht gaf. alle Duitse wapens zorgvuldig op tc slaan om een eventuele Russische opmars tot staan te brengen. Ook Mohtgomery heeft het betreffende telegram niet kunnen vinden. Het zoeken wordt echter voortgezet. (Intussen vragen ul van vooraanstaan de Britten zich af. waarom het telegram eigenlijk moet worden gevonden. Met name Sir Hartley Shaweross. voormalig procureur-generaal in Nairobi, verklaar de op een persconferentie, niet te begrij pen waarom er zoveel ophef wordt ge maakt van deze kwestie). Een ex-codeerklerk van het Britse acht ste leger in Italië onthulde Dinsdag, dat Churchiys telegram ook nan de troepen in Italië is gezonden. De Britten zijn toen prompt begonnen, al het Duitse wapen tuig op te slaan. Kort en Klein De Int. Arbelds-organlsatle (1AO) zal op haar eerstvolgende zitting het probleem de dwangarbeid en aanverwante praktijken behandelen. Op de boerderij Oldambt te Beerzerveld (gem. Ommen) is pseudo-vogelpeit geconstateerd en werden de nodige maatregelen genomen. BtJ de Tweede Kamer Is een wetsontwerp Inge diend om de Inkomsten van het provincie fonds bij de belastingheffing over '54 te stellen op 0.71 percent C53 0 67 pet). Zonder discussie of stemming heeft de gemeenteraad van Hilversum besloten aan de stichting de Nederlandse Radio Unie een groot complex gronden aan de Insullndelaan-Sumatralaan te verkopen voor de verwezenlUklng van het plan- Radiocity.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5