Jlieutue £riiisc()c (Courant Het Westen poogt Moskou wat te ontdooien Grote plannen van Leiderdorp Vera Lynn in Nederland Een ijdele Engelse padvinder vermoordde oude vrouw Receptie Pakistan in Den Haag Dr Drees: «Nu kan ik mij eerst nader verklaren" Kustvaarder Westward Ho wordt als verloren beschouwd Wist U WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steens tra at 37. Direcüe, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTENJ 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij belangrijke korting) Vijf ©n dertigste jaargang No 10214 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STELI1K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Steatta tticfi l« gfirblrorn ngn hert ia frgtjenspoet' ZIE PAG. 4 BOHLEN (V.S.) KRIJGT SPECIALE OPDRACHT Frankrijk polst Russen over een viermogendheden-conferentie .T^E AMERIKAANSE ambassadeur in de SowjetunSe, Óharles Bohlen, \\J is uit Washington naar Moskou teruggekeerd met een machtiging van president Eisenhower om te streven naar verbetering van ce betrek gen met de Sowjetunie. Dit heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse ster van buitenlandse zaken, gisteren op zijn wekelijkse persconfe- entie bekend gemaakt, aldus Ass. Press. Bohlen zal trachten, meer ormele gesprekken met ce Russische leiders te voeren. vragen over berichten, inhoudende de Franse ambassadeur in Moskou initiatief genomen heeft, om te chten te weten te komen, wat het ssische standpunt is ten aanzien van conferentie van de Grote Vier in verklaarde Dulles, dat zulks der ging dan de inlichtingen, waar de Ver. Staten beschikken. Het Franse verzoek, dat voornamelijk Oostenrijkse vraagstuk zou betreffen, bedoeld om de positie van Mendès- :e te versterken bij de stemming de Parijse verdragen. De premier tl aantonen, dat hij geen tijd voorbij lat gaan om met de Russen contact op nemen, zoals generaal De Gaulle in piens toespraak van Zaterdag j.l. heeft geëist. Een aantal afgevaardigden zou de - zien als een bewijs, dat de opvat en van generaal De Gaulle en de lier overeenkomen, waardoor een t aantal Gaullisten er toe gebracht kunnen worden, de Parijse accoor- goed te keuren. Vermelden wij nog. dat Dulles ver- larde. volgende week in Parijs met Britse en Franse ambtgenote te zul- Ontstellende cijters Nederlandse uittocht uit Indonesië Volg twinti] haps ongeveer j Volgend jaar wordt de uittocht van itigduizend Nederlanders uit Indone- wacht, aldus deelt minister mr F. J. F. M. van Thiel mede In zijn memorie pan antwoord Inzake zijn begroting aan de Tweede Kamer. Dit jaar zijn tot 1 peptember jl. reeds 9909 Nederlanders uit Indonesië vertrokken en men rekent op jeen totaal van 15.000. In 1950 vertrokken itr 54.925, in 1951 29.727, in 1952 15.338 en In 1953 13.495. Er zijn b3.000 nog ifi Indonesië perlanders ln Indonesië de behuizing fcordt ontnomen, ontkent de minister- Wel moeten zij ln geval van ontslag veel al hun dienstwoning ontruimen. Zij wor den dan zo nodig, ten laste van het Rijk bndergebracht in hotels. Op 1 Juli jl. Werd aan 6618 Nederlanders steun ver- |eend, een jaar tevoren aan 5679 en vol gend jaar vermoedelijk aan 8200. Nog deze maand zullen uit Nederland ambte naren worden uitgezonden voor het Maatschappelijk werk onder de Nederlan ders in Indonesië en spoedig zal een at- Jaché voor onderwijsaangelegenheden vertrekken. De minister is niet voor toe penning van rijksvoorschot aan ieder, die paar Nederland terugwil, doch hij wenst beoordeling van geval voor geval. In verband met de toenemende moei lijkheden verwacht de minister een steeds ruimere strekking van dergelijke voor potten en er komen steeds meer ver- toeken binnen. Dergelijke aanvragen worden door de rayonhoofden met advies overgelegd aan de raad voor sociale aan gelegenheden, die deze met zijn oordeel doorlegt aan de minister. Deze beslist Ba het horen van de commissie-Meye- tink. De minister acht de huidige waar- torgen voldoende. len spreken over de mogelijkheid van een conferentie der Grote Vier. Zoals men weet, vindt volgende week in Parijs een bijeenkomst van de N.A.V.O. plaats, waarbij ook Mendés-France en Eden tegenwoordig zullen zijn. Ter verduidelijking van het boven staande dlene, dat tijdens z(jn bezoek aan de Ver. Staten de Franse premier Mendès-France reeds een proefballon op liet over het houden van een conferen tie met de Russen en wel in Mei van het volgende Jaar. De Franse zaakgelas tigde te Moskou, Leroy, heeft nu tot taak om de Sowjetregcring te vragen, hoe zij over het plan van Mendès-France denkt. Frankrijk uil weten of Rusland inderdaad bereid Is spoedig het staats verdrag voor Oostenrijk te tekenen. Het initiatief voor het houden van een vier mogendheden-conferentie Is dos uitge gaan van de Franse regering, u-aa deze gesteund wordt door Engeland de Ver. Staten. Een dode op onbewaakte bij Winterswijk Op de onbewaakte overweg te Miste, gemeente Winterswijk, is gistermiddag een bakkersbestelauto, bestuurd door de 22-jarige J. Ansink, wonende te Miste, gegrepen door een „Blauwe Engel". De bestuurder werd vrijwel op slag gedood. De auto werd enkele tientalen meters meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer was gehuwd en vader twee kinderen. Gisteren arriveerde de bekende Britse zangeres Vera Lynn te Hoek van Holland, voor een bezoek van enige dagen aan ons land. Zij zal hier voor de radio optreden o.a. met een soldatenkoor van 400 leden van leger, vloot en luchtmacht. We zien Vera Lynn hier bij haar aankomst in De Hoek. Om twee insignes ce 16-jarige padvinder Barry Musson, oei er van beschuldigd wordt een oude ;Vrouw met zijn padvindersmes te heb ben gedood, uit vrees, dat zij hem zou ontmaskeren. De vrouw had n.L ont dekt, dat Barry twee prestatie-versier- (selen droeg die hem niet toekwamen. De aanklager vertelde de jury, waar- !ln twee bejaarde vrouwen zitting had- Winter in aantocht Hij zal toch wel hier langs komen?. den, dat het slachtoffer secretaresse was geweest van de padvindersvereniging Bournemouth. Wanneer een padvin- een prestatiespeldje Had verworven, est hij naar het huis van de 74-jarige mejuffrouw Lloyd gaan. om het speldje an haar In ontvangst te nemen. De aanklager zeide, dat de jongens :er trots op die insignes waren. Vol gens hem was het duidelijk, dat de 16- jarige Barry, die leider van een pa trouille was, de insignes graag wilde hebben. Hij had een aantal speldjes, al dus de aanklager, waarbij twee die mej. Lloyd hem had uitgereikt op grond van vervalste papieren. Blijkbaar omdat zij achterdocht had'gekregen, was de jon gen op de avond van 15 Mei naar haar huis gegaan, met zijn padvindersmes in de schede aan de riem om zijn middel. Hij riep haar naar de deur, bracht haar verscheidene messteken toe en nam toer op zijn fiets de vlucht. Ruim een maand later wjerd de jon gen gearresteerd, toen zijn leider in d( padvinderij ontdekte, dat hij de papie ren voor de twee speldjes vervalst had en de politie resten van bloed op zijn padvindersmes vond. Buitenqew. pensioenen met 6 pet. verhoogd Stichting 1940-'45 geeft voorschotten Minister Van Thiel is, volgens zijn me morie van antwoord, voornemens, om d» buitengewone pensioenen met 6% te ver hogen. Een wetsontwerp kan spoedig worden tegemoetgezien. In afwachting van het totstandkomen van deze wettelijke regeling wordendoor de Stichting 1940—'45 voorschotten strekt. Duits blad beledigde Prins Bemhard Importeur verwijderde het uit de kiosken De importeur van het Duitse blad Die moderne Illustrierte heeft deze week dat blad. dat reeds aan de kiosken ten ver koop was aangeboden, daar terug laten halen om het naar de uitgever retour te Het bevatte namelijk een beledigend artikel over Z.K.H. Prins Bernhard. Op het departement van buitenlandse zaken in Den Haag wordt thans onder zocht wat in deze aangelegenheid ge daan moet worden. Omdat de importeur zelf het blad In trok. behoefde de justitie niet in te grijpen. Verkeer eiste weer drie mensenlevens In Apeldoorn, Loenen en bij Lewedorp De 46-jarige boekhandelaar P. Koop- mans uit Bussum is Dinsdagavond op de Amersfoortseweg tussen Oud- en Nieuw- Milligen met zijn bestelauto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Hiermede is het aantal dodelijke ongeluk ken dat in 1954 in de gemeente Apeldoorn is gebeurd, reeds tot 26 gestegen. Vermoedelijk door de gladheid van de weg is te Loenen een auto, bestuurd door de 36-jarige vertegenwoordiger M. P. de Haan uit Ellecom, geslipt bij het uitwijken voor een melkwagen en in het Apeldoorn- Dierenskanaal gereden. Het stoffelijk overschot van de heer De Haan is later aangetroffen op het dak van de geopende auto. Vermoedelijk ls hij bij zijn poging om zich te redden door de koude bevangen. Tussen Nieuwdorp en Lewedorp (Zee land) is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 58-jarige M. Meulbroek uit Nieuwdorp. De militair M. Krijger uit Driewegen, die met zijn motor op het slachtoffer inreed, is ernstig gewond in het ziekenhuis te Goes opgenomen. EEN HEEL JAAR SALARIS EXTRA... De veertig employé's van een Lon- dens effectenkantoor krijgen bij wijze van Kerstgratificatie een jaar salaris extra, omdat dit jaar op de beurs zulke goede zaken zijn gedaan Ingaande 1 Januari Liften verboden voor militairen Met ingang van 1 Januari a.s. zal het voor militairen van de zee-, land- en luchtmacht verboden zijn te ..liften". Dit heeft minister Staf bekend gemaakt in een aan alle militaire instanties gerichte De minister is van mening, dat het ..liften" niet meer een vorm is van schep pen van vervoersgelegenheid. maar een vorm van gratis reizen, daar thans vrij wel overal een normale reisgelegenheid bestaat. Toen de verplaatsingsmogelijk heden nog bijzonder moeilijk waren, heeft Prins Bernhard indertijd in zijn functie van inspecteur-generaal van de strijdkrachten de automobilisten verzocht, een militair bij voorkeur een lift te ver schaffen. Bovendien werden toen vele militairen opgeleid voor uitzending naar de tropen Begrijpelijkerwijs wilden de dienstplichtigen toen hun vrije tfjd zo veel mogelijk thuis doorbrengen. Door de bijzondere financiële regelin gen voor militairen is gratis reizen voor militairen thans even aantrekkelijk als voor talrijke andere Nederlanders. Daar de strijdmacht thans ook aanzienlijk is uitgebreid, dreigt het liften een plaag en gevaar voor autoverkeer te worden. Vele ernstige klachten zijn de laatste tijd bin nengekomen. Op onordelijke en opdrin gerige wijze vallen militairen in de om geving van garnizoensplaatsen deelne mers aan het motorverkeer lastig. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het daar om verboden zijn voor militairen door woord of gebaar om een lift te ver- Resolutie bij de V.N.: Vijftien Amerikanen moeten vrij De zestien landen, die troepen hadden op Korea, hebben thans een resolutie in gediend bij de Assemblée der V.N. Hier in staat: ..De Algemene Vergadering wordt verzocht aan secretaris-generaal Hammarskjöld te vragen, een poging te doen om de vrijlating der elf Amerikaan se vliegers, die in China gevangen zijn gezet, alsmede van alle andere leden der VJ4.-strijdkrachten, die nog vastgehou den worden, te bewerkstelligen." De Ver. Staten hebben namelijk verklaard, dat er zich nog vier Amerikaanse vliegers in communistisch China bevinden, die m strijd met de Koreaanse bestandsover» eenkomst worden vastgehouden. Volgens „News Week" zijn Amerikaan se officieren er van overtuigd, dat d« Russen in communistisch China eieetro- nische en radarapparaten hebben opge steld. wier storende werking zodanig is. dat bestuurders van Amerikaanse vlieg tuigen er door in de war geraKen en boven Chinees gebied tereentkomen. Zulks zou o.a. geleid hebben tot het lan den van Amerikaanse looste Uien op net Chinese vasteland. Foster Dulles heelt gezegd, dat de V.S. momenteel geen an dere stappen overwegen dan die bij de V.N. om de vrijlating der Amerikanen te verkrijgen. (Van een onzer verslaggevers De ambassadeur van Pakistan in Den Haag, Begum Liaquat Ali Khan, heeft gisteravond ter ere van dr J. G. de Beus. benoemd Nederlands ambassadeur in Karachi, een ontvangst gegeven. Onze betiteling ambassadeur van Pa kistan is juist, want evenals de titel „Di recteur van het Kabinet van HM. de Koningin" en „Staatssecretaris" bestaat geen vrouwelijk word hiervoor. Een am bassadrice is de echtgenote van een am bassadeur en dus niet degene, die bij het Hof geaccrediteerd ia. Dit terzijde Tezamen met dr De Beus ontving Begum Liaqwt Ali Khan, gekleed in een dieprode gharara met gouden franje om zoomd, de gasten. Wc zien hgar hier in gesprek met (1) minister Beyen. Geheel rechts dr De Beus, links naast hem me vrouw Beyen. Verder bevonden zich on der de gasten o.a. de vice-president van de Raad van State, jhr rhr F. Beelaerts van Blokland, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de commissa ris der Koningin in Zuid-Holland en me vrouw Kesper, de secretaris-generaal van het departement van buitenlandse zaken, mr S. J. baron van Tuyll van Seroosker- ken en de directeur-generaal van de K.L.M.. de heer I. A. Aler. Dr De Beus vertrekt volgende week naar Karachi. De benedenvertrekken van de Pakis taanse ambassade zijn thans met typisch vrouwelijke smaak ingericht. Verschei dene fraaie gekleurde photo's'op glas, welke aan de achterzijde verlicht zijn, tonen de eerste minister-president van Pakistan, de diep betreurde echtgenoot van Begum Liaquat Ali Khan. Naast de grote salon is een vertrek ingericht met Pakistaanse meubelen, gestoffeerd borduurwerk afkomstig van oude Pakis taanse bruidsgewaden. Het geheim overleg te Scarborough Wij wilden eerst de Londense accoorden en daarna „praten" met Russen Ruimen van de Falcon leeggepompt S.s. Gordias nam gewonde passagier van Brits jacht aan boord Aangenomen wordt thans dat de Gro ningse kustvaarder Westward Ho. die 29 November met een lading piekijzer het Ierse haventje Millon naar Antwer pen vertrok, ter hoogte van de Ierse plaats Drigg, tegenover het eiland Man. is vergaan. Op het strand van Cumber land tussen Seascale en Dr:gg zijn gis teren namelijk een paar luiken, kajuit deuren, een loopplank, een bootshaak en roeispaan gevonden. Hoewel men kon vaststellen van welk schip deze stukken afkomstig zijn, vermoedt men toch dat ze de Westward Ho hebben toe behoord, daar enige dagen geleden in de zelfde omgeving een reddingboot van de Westward Ho aanspoelde. Aangenomen wordt dat het scheepje tijdens de hevige stormen van vorige week is vergaan. De echtgenote van Steven Boudewijn, de eigenaar van het schip, zeide gisteren echter dat zij alle hoop nog niet had op gegeven. Wel zond haar man anders al- jen telefonische boodschap. Ditmaal had zij echter nog niets vernomen. Het Nederlandse stoomschip Gordias an de K.N.S.M. heeft gistermiddag in Het Kanaal, ten noorden van Kaap La Haye een ernstig gewonde passagier van het ln nood verkerende Britse jacht Hyacinth aan boord genomen. De twee andere opvarenden bleven aan boord, hoewel zij met moeilijkheden aan de stuurinrichting en de machine te kam pen hadden. Zij hebben om sleepboothulp gevraagd. De lek geslagen Panamese kolenboot Falcon, die eergister met behulp v sleepboten de haven van IJmuiden werd binnengesleept. Is gisteren naar de Am sterdamse Coenhaven overgebracht. Hier is men begonnen met het lossen va: lading kolen. Door hot leegpompen de ruimen komt de scheur in de wand van de Falcon nu boven water uit. Suezkanaal wordt breder In de eerste maanden van het volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de verbetering en de verbreding van Suezkanaal. dat steeds drukker wordt be- Men zal een zijkanaal aanleggen Oosten van het thans bestaande vaarwa- ?r hoogte van Port Said. Het zal i kilometer lang zijn, terwijl men bij de Grote Zoutmeren nog een zijkanaal Ier kilometer zal aanleggen. Ten Zuiden van het Kleine Zoutmeer het kanaal over een lengte van ler en twintig kilometer worden ver breed. Hetzelfde zal het geval zijn over ;n lengte van achttien kilometer in de reek van El Ferdan. Men neemt aan, dat de werken onge- eer drie jaar tijd zullen vergen. NaaT aanleiding van hetgeen de Britse Intelligence Digest heeft gepubliceerd over de conferentie van de Labour Party in September j.l., «over welke publicatie het Eerste Kamerlid Gerretson vragen heeft gesteld aan de minister-president, dr Drees) en hetgeen thans wordt aan gehaald als mededelingen daarover, van de Westduitse socialistenleider Ollen- hauer en de Zweedse premier dr. Tage Erlander, hebben wjj (A.N.P.) dr Drees gevraagd, of hjj na z\jn antwoord op de vragen van de heer Gerretson nog een korte toelichting kon geven. Dr. Drees was hiertoe gaarne bereid i verklaarde het volgende: „De bespreking, op 1 October Ji. te Scarborough gehouden na afloop Van het congres der Labour Party, was „ver trouwelijk", zodat ik my niet gerechtigd achtte, zonder raadpleging der andere, deelnemers positieve mededelingen te doen. Ik moest my er toe bepalen te doen uitkomen, dat de voorstelling, gegeven ln de Intelligence Digest, onjuist is. Nu er verklaringen zyn van dr Erlander Ollenhauer. is het my mogeiyk iets mi te zeggen Ten onrechte wordt het vo gesteld, alsof hun uitingen met de myne in strijd zyn en de beweringen van de Intelligence Digest zouden bevestigen. Het tegendeel is het geval. De indruk, die de Intelligence Digest geeft. is. alsof de bespreking ten doel had een poging om tot een nieuw over leg met Rusland te komen. Dat zou in dit verband hebben moeten betekenen: Vóórdat overeenstemming was verkre gen over de verdediging van West-Euro pa. Verder wordt het voorgesteld, alsof dr Erlander daarby een bijzonder actieve rol had gespeeld, waarna hy naar Winston Churchill zou zijn gegaan, hem er toe te bewegen, een bezoek Malenkof le brengen. In werkelijkheid is de internationale situatie in het algemeen besproken, i in het bijzonder de toestand voor West- Iets voor u? DAT het voor de Kon. Paketvaart Mij door C. v. d Giesscn en Zonens Scheeps- en N.V. uit Krimpen ad- IJssel gebouwde ms. Houtman (4037 brt.) vanmorgen in Rdam aan de opdracht gevers werd overgedragen. DAT de Maastrichter raad besloot de diensten gemeentewerken en stadsont wikkeling samen te voegen tot een dienst van Openbare Werken en drs J. J. J. v. d. Venne. hoofdplanoloog van de prov. Limburg, m.i.v. 1 Jan. tot direc teur te benoemen, als ir F. Th. H. Dre- :ns met pensioen gaat. DAT bij de landbouwer v. d. B. te Rqurlo varkenspest werd geconstateerd verscheidene dieren werden afge maakt. DAT de ambassadrice van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan. morgen de 9chool voor maatschappelijk werk aan de Pieter de Hooghstraat te A'dam be zoeken zal. DAT de tewaterlating van het voor de C.G.M.A. te Casablanca op de werf De Biesbosch te Dordrecht gebouwde Ville de Quebec (2580 brt) gistermid dag vanwege de mist moest worden verschoven naar hedenmiddag. DAT het verkeer op, de prov: weg Dinteloord—Steenbergen van 13 Dec. tot 12 Maart i.v.m. werkzaamheden zal worden omgeleid via Stampersgat— Oud-Gastel en Kruisland naar Steen bergen DAT de verbeteringen aan de prov. wegen in Limburg voor 1955 f 1.468.000 vergen en het onderzoek naar de beba- kening dezer wegen afzonderlijk reeds f 40.000 kost, terwijl er voor de aanleg van rijwielpaden gedurende 5 Jaar min stens f 100.000 per jaar moet worden uitgetrokken. DAT de raad van Hilversum in prin cipe besloot de spoorbaan door deze ge meente in zijn geheel te laten verzinken (totale kosten f 40 min) en f 50.000 be schikbaar stelde voor het uitwerken van de plannen, als de N S. met dit voornemen accoord gaan. DAT de prov. waterstaat van Limburg een plan voor de watertoevoer voor de landbouwgronden opstelt en de kosten voor hel maken van hooglekaarten op f 360.000 worden geraamd. DAT J. M. Bommel van Vloten op de alg. vergadering van de Nat. Coöpera tieve Aan- en Verkoopver. voor het Landbouw Centraal Bureau te R'dam. te houden op 16 Dec. in Krasnapolsky te A'oam. zal spreken over de land bouwcoöperatie. DAT in A'dam is opgericht de Stlch- ting Ned. Sportvakbeurs en daar in Ar- tis van 10 t.m. 13 Jan. de eerste vak beurs vqor sportartikelen en sportkle- ding wordt gehouden. DAT de graafwerkzaamheden aan de bouwput voor de grote zeesluis te Farm bij Delfzijl zyn stopgezet vanwege conflict tussen aannemer J. Visser Bzn te Sliedrecht en de prov Gronin ger waterstaat, ln welk conflict de Kaad van Arbitrage van de Bouwbe drijven uitspraak zal doen. DAT de raad van Maastricht voor de bouw van een wijkcentrum voor bijzon dere sociale zorg f 175.000 k fonds perdu uittrok en nog eens f 175.000 in reke ning-courant. DAT tegen de 42-J calculator J var H. uit Huizen (N.-H.) in A'dam 2 jaar werd geëist wegens zakkenrollerij in de DAT er op aandrang van de Limburg se K. v. K.'s een verbeterde regeling is getroffen voor de openstellingstijden van de Ned.-Belgische grenskantoren in deze provincie. DAT Ged. Staten van Overijssel i.v de gunstige prov. begroting voorstellen de opcenten op de hoofdsom der grond belasting met 10 pet te verlagen e bepalen op 50. Nog eens een model geschikt voor het nieuwe bedrukte flu weel. Het w heel eenvoudig met een kort aangeknipt mouwtje. De hals heeft kleine revers, waaronder een opstaand shawl kraagje gedragen wordt van zwart fluweel. Deze donkere noot wordt herhaald in de grote zwart fluwelen gesp aan de brede ceintuur. Europa, ontstaan door de verwerping der E D G Natuurlijk is daarbij de ver houding tot Rusland ter sprake geko men. Dr Erlander verklaart echter zelf terecht, in tegenstelling tot de Intelli gence Digest, dat hy hierbU geen actieve rol speelde.. Dat ls volkomen verklaar baar, omdat Zweden noch tot de N A. V.O. behoort, noch ook tot de zeven Europese landen, die in de week, waar in 1 October viel, juist overleg pleegden omtrent de vorming van de West-Euro- pese Unie. Zweden stond du6 niet voor de noodzakelijkheid van een beslissing. Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland weL Daar als vaststaand mocht worden aangenomen, dat Groot Brittannië en Nederland in elk geval bereid zouden zyn aan de vorming van een Westeuro- pese-Unie deel te nemen, wa6 het hoofd thema van de bespreking de vraeg. welke de houdiing z»u zijn van de Duitse en de Franse socialistische partijen. Me<t de Franse vertegenwoordigers, die door een misverstand niet bij deze besprekingen waren, maar weC het congres haddlj bij gewoond. hebben Attlee en ik nog nader afzonderlijk overleg gepleegd. De verklaring, thans door Ollenhauer gegeven, bevestigt dat Attlee en ik voor de aanvaarding hebben gepleit en dat ik in het bijzonder heb betoogd, dat voor een nieuwe benadering van Rusland moest worden afgewacht, welke reuuita ten de Londene conferentie over ae Westduitse bewapening zou opleveren. Dit staat wet ver af van de suggestie als souden op grond van de gehouden bespreking stoppen zijn gedaan als dat in de Intelligence Digest gesuggeeerd." (Men zie ook elders ln ons blad) Zij zaten 135 dagen onder de grond Ruim 200 mijnwerkers ln de Sicl- liaanse zwavelmijnen kwamen gis teren na een staking van 135 dagen aan de voet van een mijnschacht naar boven gestrompeld. Hun offer wa6 niet vergeefs geweest, want de strijd met hun directie hadden zij gewonnen. De aanleiding tot de staking was het ontslag van 99 collega's. Drie uur nadat de eerste staker bleek en moe uit de driehonderd meter diepe schacht te voorschyn was ge komen, ondertekenden een leider van de vakvereniging en een direc teur van de mijn de officiële over eenkomst, waarbij de 99 weer ln dienst werden genomen. Duitse soldatenkrant geelt ons een tip S.S.-ers uit Rusland als leem van leger De Duitse soldatenkrant Soldaten Zel- tung weet, waar het Nederlandse leger van nu een elite kan vinden, die er de kern van kan vormen. De 40.000 vrljwll- igers, die destijds ln Rusland ln S.S ba- aljons vochten zijn dergelijke strijders. Hoewel zij kazernesoldaten waren." al dus het blad, „ontpopten zij zich als uit stekende frontstrijders, die van hun va derland hielden en los van alle andera politieke invloeden tegen het bolsjewisme vochten. Zij deden dal „samen met Duitsland tegen de gemeenschappelijke vijand." Zoveel kortzichtigheid en onbegrip kan ien slechts verwachten bij „goede ka- ime soldaten" vermoeden wij. WEERBERICHT Zachter Het K. N. M, L te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht regen of natte sneeuw. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt en hier en daar een bul. Zachter dan vandaag. Krachtige, later matige wind tussen Oost en Zuid. (Opge maakt vanmorgen om 10 u.). ZON EN MAAN Donderdag: Zon van 8.35 tot 16.29; Maan an 15.47 tot 8.03 uur. Op 10 Dec. V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1