Opvallend sterke stijging van topgroepen In Rijnsaterwoude steeg het aantal gegoeden met 50 procent hos d schepen 'wLeuwe leidsche courant MAANDAG 6 DECEMBER 1954 Volksveimogen in de Rijnstreek iANZE ARTIKELENREEKS over de groei van het volksvermogen in de U gemeenten rond Leiden vervolgen wij thans met een overzicht van de plaatsen ten Noorden van de Rijn, die wij in alfabetische volgorde zullen bespreken. Het betreft hier de gemeenten Alkemade, Haarlemmermeer, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven. In het algemeen kan worden gezegd, dat het vermogen van de topgroepen sterk is gestegen. In de gemeente Alkemade is het getal tón of meer kapitaalkrachtige inwoners iKdert 1947 gedaald van 271 tot 260. maar jhet totale volksvermogen van deze ge goeden steeg niettemin van 8.3 tot 9.5 tóllioen. Het aantal inwoners met enig vermo gen, dat nochtans minder dan vijftien mille beliep, is gedaald van 71 tot 63 len dat met een vermogen tussen vijftien len twintig mille van 32 tot 26. Ook de poep vermogens tussen twintig en der- til mille liep in aantal terug en we! tan 56 tot 53 Merkwaardigerwijze geeft ook de groep vermogens tussen dertig len vijftig mille nog een aanmerkelijke jdaling te zien. namelijk van 72 tot 61. Dat, deze ^dalingen in het algemeen (volstrekt niet op een verarming wijzen taaar meer veroorzaakt zijn. doordat be trekkelijk velen naar een hogere vermo- kensgroep zijn opgeschoven, blijkt uit de volgende cijfers. In 1947 werd in Alke made de plaatselijke „top" gevormd icoor 40 inwoners, elk met meer dan (vijftien mille, van wie niemand meer bad dan drie ton, terwijl het 40-tal te zamen 3 millioen bezat. Nu evenwel zijn ;er 57 inwoners, die méér dan vijftig mille (bezitten en tezamen beschikken zij over bijna 5 millioen! Onder deze 57 inwoners pijn er 13. die meer dan één ton bezitten; lenkelen hiervan bezitten zelfs méér dan drie ton en tezamen zijn deze 13 inwo- jners van Alkemade bijna twee millioen „waard". Het totale volksvermogen per hoofd van de bevolking in Alkemade is door dit alles gestegen van f 1.191 tot f 1.237. Haarlemmermeer In de zoveel grotere gemeente Haar lemmermeer is het getal gegoede inwo ners gestegen van 1485 tot 1570, echter n:et uitsluitend door een verrijking van de bestaande bevolking, maar vooral ook doordat Schiphol heel wat nieuwe en ten jdele gegoede personen zich in de Haar lemmermeer heeft doen vestigen Het to tale volksvermogen is hier sedert 1947 ge stegen van 50 millioen tot 57 millioen |gulden. Vermogens beneden vijftien mille wa ren er destijds 345 en sedertdien 366, terwijl het aantal kapitaaltjes tussen 15 en 20 mille toenam van 221 tot 228 De vermogens tussen twintig en dertig mille ibleven in aantal practisch gelijk: |32o324. Enige .daling trad in bij de groep ver mogens tussen dertig en vijftig duizend gulden, waarvan het aantal namelijk te rugliep van 341 tot 332 De vermogens pussen vijftig en honderdduizend gulden [daarentegen zijn sterk in aantal toegeno men en wel van 188 tot 240. j In 1947 bestond de top uit 65 inwoners, jöie elk meer hadden dan een ton. van jwie niemand meer bezat dan een mil lioen en die tezamen 9.7 millioen het hunne konden noemen. Nu is dit aantal aangegroeid tot 80. Van deze 80 zijn er 66 met een vermogen tussen één en twee Iton. terwijl de overige 14 allen meer dan twee ton, doch minder dan een millioen bezitten. Tezamen heeft dit 14-tal eer vermogen van 4 millioen. terwijl het be zit van de gehele topgroep gestegen is |van 9.' tot 13 millioen gulden Het vermogen per Inwoner is tengevolge van dit alles gestegen van f 1.41" tot f 1.499. Koudekerk In Koudekerk aan den Rijn nam het (aantal gegoede ingezetenen toe van 89 tot 91, maar het gezamenlijk vermogen van deze inwoners bleef onveranderd 2,7 mil lioen gulden. Hier steeg het aantal men sen. die wel enig kapitaal bezitten, maar die de grens van vijftien mille nog niet hebben overschreden, van 18 tot 19. ter wijl uet aantal vermogens tussen vijftien en twintig mille opliep van 12 tot 14. Het «ar.tal inwoners, wier kapitaal tussen 20 en 30 mille inligt. bleef on veranderd 22. maar het aantal lieden met meer dan 30 mille daalde van 37 tot 36. Géén van deze inwoners had of heeft méér dan twee ton. Wel zijn er onder hen nu 14 inwoners, die eik meer dan vijftig duizend gulden ..waard zijn" en die tezamen ruim negen ton bezitten. Het vermogen per hoofd va- de be volking is in Koudekerk sedert 1947 door dit alles gedaald van f 1.497 tot f 1.403. Leimuiden In Leimuiden steeg het getal gegoede inwoners van 104 tot 110 en het totale volksvermogen van 3.8 tot 3,9 millioen. Dat de toename zo gering is komt door het geheel wegvallen van de vermogens tussen twee en drie ton. Overigens is ook het aantal kapitaaltjes beneden vijf tien mille gedaald en wel van 25 tot 20. waartegenover staat, dat het aantal ver mogens tussen vijftien en twintig mille gestegen is van 10 tot 13. en dat tussen twintig en dertig mille van 21 tot 24. Vermogens tussen dertig en vijftig dui zend gulden waren er in 1947 in Lei muiden 27 en sedertdien 30. terwijl de Dlaatselijke top destijds gevormd werd door 21 inwoners, ieder met een vermo gen tussen vijftig mille en drie ton. ter wijl deze top nu bestaat uit 23 inwoners, die eik tussen vijftig mille en twee ton bezitten. Het vermogen per Inwoner is door dit alles gedaald van f 1.714 tot f 1.630. Nieuwkoop In Nieuwkoop steeg het totale volks vermogen van 8.4 tot 8.8 millioen, ter wijl het aantal gegoede inwoners is ge stegen van 188 tot 202. Kapitaaltjes be neden vijftien mille waren er hier des tijds 46 en 'nu 53. tussen vijftien en twin tig mille destijds 33 en nu 36. Daarentegen is het aantal vermogens tussen twintig en dertig duizend gulden gedaald van 49 ;o'. !G, terwijl de groep tussen dertig en vijftig mille slechts wei nig gestegen is. namelijk van 31 tot 32 Belangrijk was de toename in de vor- mogensgroep tussen vijftig en honderd duizend gulden, namelijk van 17 tot 25. Terwijl in 1947 de plaatselijke top werd gevormd door 12 inwoners, die ellt' meer dan een ton bezaten, die tezamen 3.8 mil lioen ..waard waren", bestaat de top nu uit slechts 10 ingezetenen met nféér dan een ton. die tezamen 3.6 millioen bezit ten. Onder de „top-mensen" bevindt zich een millionnair. Het vermogen per inwoner is in Nieuwkoop gedaald van f 2.204 tot f 2.170. Ter Aar In Ter Aar steeg het aantal min of meer kapitaalkrachtigen van 281 tot 302 en het totale volksvermogen van 6.3 tot 6.7 millioen. Waren er in '47 in deze gemeen- llj gegoeden, wier kapitaaltje beneden grens van vijftien mille bleef, inmid dels is dit aantal aangegroeid tot 134. Daartegenover staat, dat er destijds 54 en nu maar 44 vermogens 'ur??n vijftien en twintig mille zijn. Voor de groep tus sen twintig en dertig mille zijn deze cij fers respecueveiyn 0 en 43. Het aantal vermogens tussen dertig en vijftig dui zend gulden is evenwel gesteeen van 52 tot 54. Dat bovenstaande dalingen geen u'.tlng van verarming zijn, maar dat ze veroor zaakt werden door het opschuiven naar hogere groepen blijkt duidelijk uit de zeer grote toename van de top. Deze be stond in 1947 uit 15 inwoners met een ver mogen boven vijftig mille, die tezamen 1.3 mi.iioen bezaten, maar nu uit 27 in gezetenen met tezamen 1.9 millioen. Het vermogen per hoofd der bevolking is door dit alles slechts weinig gestegen, namelijk van f 1.407 tot f 1.411. Woubrugge In Woubrugge daèlde het aantal ge goeden van 169 tot 159. maar niettemin steeg het totale volksvermogen van 5.6 Het getal inwoners, die wel enig kapi- ial bezitten maar toch minder dan vijf tien mille, ging teruf van 42 tot 26. en de vermogens tussen vijftien en twintig mille van 29 tot 21. De volgende groep, die de vermogens tussen twintig en der tig duizend gulden omvat, bleef station- nalr: 32, maar vermogens tussen dertig en vijftig mille waren er destijds 31, doch nu 40. De „top" bestond destijds uit 35 ver mogens boven vijftig mille en nu uit 40 van deze vermogens. Tezamen bezat de topgroep destijds 2.7 millioen en nu 3.1 millioen, méér dan de helft dus van het totale plaatselijke volksvermogen. Het vermogen per inwoner steeg van f 2.042 tot f 2.172. Zevenhoven En tenslotte Zevenhoven. Hier daalde het getal gegoeden van 93 tot 89. terwijl hun gezamenlijk bezit gelijk bleef: 2,8 millioen. Het aantal kapitaaltjes beneden vijf tien mille daalde van 27 tot 21, doch die tussen vijftien en twintig mille stegen van 13 tot 20. Tussen twintig en dertig mille bezaten destijds 22 inwoners en nu slechts 11, maar tussen dertig en vijftig mille destijds 16 en nu 21. De top tenslotte bestond in 1947 uit 15 inwoners, elk meer dan een halve ton bezitten en tezamen 1,1 millioen rijk, en nu uit 16 l.e.ien met tezamen 1.2 millioen. In 1947 had in deze gemeente niemand meer dan twee ton. nu overschrijdt niemand de grens van drie ton. Het vermogen per hoofd was i bijzonder hoog. namelijk f 2506, loopt hot f 2276. 1947 Verlenging herhalings oefeningen Wetsontwerp thans verschenen Het onlangs door ons reeds aangekon digde wetsontwerp „Tijdelijke afwijking van de dienstplichtwet", waarbij het verlengen van de periode der herhalings oefeningen wordt geregeld, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De noodzaak om, buitenslands, in internationaal verband te oefenen, heeft deze wijziging nodig gemaakt, zegt de toelichting Gedurende de gehele dienst tijd van de betrokken militairen (13 jaar voor soldaten. 18 jaar voor onderofficie ren) wordt voorgesteld, om de herha lingsoefeningen in legercorpsverband te stellen op 3 maal dertig 90 dagen en in nationaal sectorverband op 4 maal 14 dagen 56 dagen. Derhalve totaal op 146. of rona 150 dagen. Bejaarde Rotterdammer voor zijn woning omgekomen Vrijdagavond is op de Kralingseweg te Rotterdam de 83-jarige H. de Jong voor zijn woning slachtoffer geworden van het snelverkeer. Ofschoon hij door twee voorbijgangers gewaarschuwd werd voo- een naderende personenauto, stak hij toch de rijweg over, met het gevolg dat hij door een der spatborden werd gegrepen en met het hoofd tegen de voorruit sloeg. De man overleed kort daarna aan een schedelbasisfiraotuur. Een 77-jarige weduwe. C. H. va»i Srnaa- len te Krommenie is bij het oversteken door een auto gegerepen en op slag ge dood. Dodelijk ongeluk te Spijkenisse De 67-jarige grondwerker A. v. Steen- selen uit Spijkenisse. werd. toen hij zich op een met rijplaten belegde zandweg be vond, op het terrein van de Nederlandse Opslagmaatschappij aan de Butaanweg, overreden door een achteruitrijdende vrachtauto. In het Zuiderziekenhuis te Rotterdam is hij overleden. KERSTFEEST OP SOESTDIJK De Koninklijke Familie zal dit jaar het Kerstfeest met het personeel vieren in Soestdijk. Dit zal geschieden in de garage van de de Kon. Marechaussée in de nabij heid van het paleis. Twee mijnenvegers van b- serie arriveren 18 December Hr Ms Onversaagd en Hr Ms Onver schrokken, de eerste twee Oceaanmij- nenvegers van de zogenaamde O-seric. die Nederland overeenkomstig het pro gramma voor wederzijdse militaire bij stand (M.D A.P i van de Verenigde Sta ten ontvangt, zijn op 27 November in zen internationaal konvooi uit Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia ver trokken. Hun bestemming is Den Hel der. waar zij, naar men verwacht, op 13 December zullen aankomen. Drie andere reeds overgedragen sche pen van deze serie, de Onbevreesd, de Onvermoeid en de Onverdroten, bevin den zich nog in Amerika. Op 1 Februari zal de zesde van de serie, de Onver vaard, aan Nederland worden overge- Ook bisschop Selby Taylor te Pre toria heeft besloten, dat alle 77 Anglicaan se missiescholen voor Bantoekinderen in Noord-Transvaal hun deuren zullen slui ten. Hierdoor is het gehele Anglicaanse missieonderwys in Transvaal gestaakt. Met de Waterman zijn vijftien Ne derlanders uit Zuid-Afrika teruggekeerd >en verbintenis van 7 jaar met de spoorwegen daar hadden gesloten, doch na korte tijd reeds terug moesten keren vertelden ons. dat Zuid-Afrika hun niet had gegeven wat het beloofde. eerste loon, dat ze na een maand ont vingen. bedroeg 13 pond. terwijl de levensstandaard er een inkomen van ten minste 60 pond vordert. Zowel de hulsves ting als de betrekking vielen tegen Een conducteur hier, die men voorge spiegeld had. dat hij ginds controleur en zelfs Inspecteur moest worden, werd er opgeleid voor rangeerder. Zijn contract ermeldde wel. dat hij leerling-rangeerder was. doch dat was. aldus deze 'erugkeren- de A. Vreyenhoek uit Dordrecht, alleen zo gesteld om het mogelijk te maken, dat hij In Zuid-Afrika kon komen. Een van de bezwaren van de Nederlan ders was ook. dat zij. In het kamp waar zij Nieuwveen In Nieuwveen daalde het aantal ge goede inwoners van 115 tot 109. maar het gezamenlijk vermogen van deze gegoeden steeg van 2,9 tot 3.1 millioen. Het aantal kapitaaltjes beneder, vijftien mille be droeg hier destijds 43 en nu 42, zodat dit vrijwel gelijk bleef. Tussen vijftien en dertig duizend gul den bezaten in 1947 in Nieuwveen 40 in woners. maar nu slechts 26. Hiertegenover staat, dat het getal vermogens tussen dertig en vijftig mille :c toegenomen V3n 20 tot 26. De „top" bestond in 1947 uit 12 inwoners, elk tussen de vijftig en twee honderdduizend gulden bezittend, die te zamen 885 mille rijk waren. Nu bestaat de top uit 15 inwoners met zulk een ver- mogpn. rt'L me: elkaar 1 J millioen be- De vasta commissle voor Maataduppe-i:i» h'!r taak v?or lundelijk zitten. Door dit alles steeg het vermogen ^erk uit de Tweede Kamer heeft georganiseerde samenwerklngsorgai per inwoner van f 1.360 tot f 1.400. enige tijd geleden verslag uitgebracht I Uiteraard dient men de uiterste voor- Rijnsaierwoude ?vpr haar be*oek aan de gezinsoorden Leiderdorp In deze gemeente steeg het aantal mi of meer kapitaalkrachtige inwoners va 118 tot 139 en hun gezam. vermogen va 4.2 tot 5.6 millioen gulden. Doordat heel wat opschuivingen naar hogei groepen plaats vonden geeft de laagste groep een daling te zien: in 1947 waren hier 27 ingezetenen met een kapitaaltje beneden vijftien mille cn nu nog maa 23. Hiertegenover staat, dat het aantal lieden met een bezit tussen vijftien en twintig mille is toegenomen van 1! tot 23. zodat het dus meer dan verdubbeld is. Voorts waren er destijds 32 en nu 33 inwc met een vermogen tussen twintig en der- In de groep van de middelgrote mogens ging het aantal mensen, die sen dertig en vijftig mille bezitten, t van 26 tot 24. terwijl het aantal vermo gens tussen vijftig en honderdduizend gulden juist gestegen is. en we! va tot 36! Onder deze 36 zijn er nu 10. die meer dan een ton bezitten; tezamen heeft dit tiental te beschikken over 1.6 mill gulden! Het vermogen per hoofd va Geen piactische aanknopingspunten Voor maatschappelijk zwakken schiet omleiding tekort zichtlgheid te betrachten, alvorens ln het internaten van het departement van kad(!r van de. a-sociabteitsbegtryding In deze gemeente steeg het aantal ge- Maatschappelijk Werk voor maatschap- goede inwoners relatief heel sterk, na- melijk van 25 tot 41. en het totale ver mogen van 1 tot 1.5 millioen. dat wil zeggen met 50 procent! In 1947 was het niet mogelijk de 25 gegoeden nader te classificeren; de mees ten van hen bezaten tussen de dertig en vijftig duizend gulden, slechts enkelen vielen in de groep van vyftig tot hon derd mille, terwijl er tenslotte nog één twee en drie to.i. Van de 41 gegoeden van thans zijn er 11 met een kapitaal benede., twintig mille. 19 met een vermogen tussen twintig en vijftig duizend gulden, terwijl de overige 11 inwoners méér bezitten dan een halve ton. Tezamen bezitten deze 11 inwoners ruim achthonderdduizend gulden; onder hen zijn er die de grens van honderd pelijk ohaangepaste gezinnen en perso nen. ,De minister van maatschappe'ijk werk heeft de Kamer nu een nota naar aanleiding van dit verslag doen toeko men. Hieraan is het volgende ontleend: Het zwaartepunt van de aanpak der on- n van een maatschappelijkheid ligt naar de mening i|en afkomstig Sein op onveilig Ontgoochelde spoormensen keerden uit Z.-Afrika terug Voelden zich achteruitgezet, bedrogen en benadeeld Alexandeistiaat 8. Den Haag Prot. Chr. Werkgevers in eigen huis Het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers, heeft sinds een week een representatief eigen gebouw, een statig herenhuis aan de Alcxanderstraat 8 in Den Haag betrokken. Vorig jaar Februa- werd het gebouw aangekocht en sinds dien heeft het een grondige restauratie ondergaan, waardoor het een doelmatig bureau is geworden. Voor het bestuur is er een stijlvolle bestuurskamer, versierd met schilderijen uit het bedrijfsleven van Roeland Koning en een sierlijke beschil dering met tekeningen uit de Dierentuin. Het betrekken van dit gebouw betekent belangrijke stap vooruit, ten behoe- ran de representatie van het Werk geversverbond. Ook het secretariaat van enkele vakorganisaties en dat van het Convent van Christelijk-sociale organi saties, waarin de Christelijke werkge- en werknemersorganisaties met el kaar verbonden zijn, werden hier geves tigd. Geheel gereed is het gebouw nog niet. De officiële opening zal plaats heb ben op 24 Februari a.s. wanneer het Ver bond in het Kurhaus te Scheveningen bijeenkomt. Na een korte huishoudelijke vergade ring zal prof. dr L. M. Koyck (die eind Januari met een inaugurele rede zijn professoraat aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam hoopt te aan vaarden) voor de Chr. Werkgevers spre ken over: Tien jaar welvaartspolitiek in Nederland Besï geslaagde candidaten middensiandsbanken Voor het middenstandsexamen alge mene handelskennis 1954 zijn dit Jaar met de hooisje cijfers (vijf vakken een tien en een vak een negen) geslaagd de heren D. J. ten Hove uit Oosterwolde en G. Pol uit Hoogeveen. Zaterdag is door dr W. L. Groeneveld Meijer, direc teur-generaal van de middenstand en het toerisme, namens de minister van economische zaken de bronzen legpen ning vxan dit ministerie aan hen uitge reikt. Aan het middenstandsexamen algeme ne handelskennis 1954 namen 19 404 per sonen deel. van wie 11.397 of 59*/» (in 1953 58%) het diploma hebben behaald. Finse tentoonstelling in Den Haag De Scandinav:sch-Nederlandse eniging houdt •bleven en dat volgens hun beschrij- ...g zeer kaal was. verplicht waren naai de bioscoop 'te gaan en te zingen onder leiding van een voormalige Duitse pro fessor financiële vooruitzichten warer uiterst somber. Een getrouwde spoorweg arbeider had al die maanden geen gulden huis kunnen zenden. Hij bracht thans, als resultaat van zijn werk f 60 Wie mogen er straks nog verzekeringen afsluiten Het Tweede Kamer-lid de heer Peschar heeft aan minister Van de Kieft de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Mag worden aangenomen, dat, n afkondiging van de wet assurantiebemid deling binnenkort ls te verwachten zi der dat een lijst van met het beroep tussenpersoon onverenigbare beroepen bedrijven gereed Is gekomen, de opstel ling van de richtlijnen, aan de hand waarvan de S.E.R. tot onverenigbaarver klaring zal kunnen overgaan, met meeste spoed zal worden voortgezet? 2. Is de minister van mening, dat de ln vraag 1 bedoelde lijst, eenmaal tot stand gekomen, tot gevolg zal hebben dat de namen van de tussenpersonen, die op dat moment ln een der registers staan inge schreven. maar een dan met het beroep van tussenpersoon onverenigbaar gewor den beroep uitoefenen, ln de registers zullen worden doorgehaald? 3. Zo het antwoord op de tweede vraag ontkennend mocht lulden, is de minister dan bereid op korte termijn een wetsont werp tot wijziging van de wet assurantie bemiddeling ln te dienen, waardoor de In de vorige vraag bedoelde doorhaling als nog mogelijk zal worden? Kapitein van Spanker had schuld aan stranding De stranding van de Spanker, op 7 Aug. op de pier van Hoek van Holland, is het gevolg geweest van onjuiste navi gatie door de gezagvoerder. Aldus heeft de Raad voor de Scheepvaart geconclu deerd. De aanvaring van het s.s. Leopolds- kerk met het Panamese stoomschip Do- minator op de rede van Vllssingen (25 Augustus 1954) Is volgens de Raad te wij ten aan wellicht twee misverstanden. Zijn uitspraak eindigt met een aan beveling tot het invoeren van enigerlei sein waarmee de route van schepen die de rede van Vlissingen verlaten duidelijk kan worden aangegeven Ver- Amsterdam grote tentoonstelling in Den Haag en wel van 13 t/m 24 December ln de Hoogstraat 10—16. De. expositie laat iets zien van de producten, volksvlijt, lite ratuur, kunst, muziek en folklore van Finland. Bezwaren tegen de fusie Een aantal leden van de Ver. van Chr. Onderwijzers in Ned. heeft een werk comité opgericht om te protesteren tegen de fusie van de Chr. onderwijzersbon den: Unie en Grote, op 30 Oct. J L Een de bezwaren is het hoofbestuurslid- maatschap van een Pvd A -lid in de nieuwe vereniging. Zes afdelingen neo- een referendum aangevraagd, opdat leden zich persoonlijk over deze kwestie kunnen uitlaten. Zuivelfonds V strooit met surprises Het beatuur van het bedrijfschap zui vel heeft besloten in deze Sinterklaastijd een bedrag uit het zuivelfonds V van on geveer 37.5 millioen gulden terug te be talen- De gelukkigen zijn die, aan wie ln het melkjaar November 1953 54 de hef fing van het zuivelfonds werd opgelegd. Terugbetaald wordt f0.20 per percent vet per 100 kilogram over door zuivel fabrieken en standaardisatlebed rijven van veehouders ontvangen melk of room. Op door boerenkaas-producenten be reide kaas wordt f 8.60 per 100 kg terug betaald. Tenslotte zal over iedere honderd liter volle melk, welke door melkveehouders rechtstreeks of via alijters in consumptie gebracht werd f2.75 worden teruggestort. Geen wetswijziging, wel vorming bedrijfschap Met 24 tegen 15 stemmen heeft de Soc. Econ. Raad Vrijdag uitgesproken, dat een wijziging in de wet op de Publiek rechtelijke beek ytsorgaotóa tie moet wor den gebracht, ten behoeve van a:e groe pen. waarin geen vertegenwoordiger van de arbeiders aanwezig ls. Dat Is met name de détail- en de gmootinanoei. De raad koos daarbij voor een minder heidsstandpunt, dat een andere oplossing dan wetswijziging zoekt, namelijk: vor ming van organen in een hoofdbedrijf schap. dan wel instelling van een be drijfschap bij de wet In een volgende vergadering komt het geheel omgewerkte advies van de Kaad nu nog eens aan de orde- Oud-burgemeester van Pijnacker overleden Gisteravond ls in het R.K. ziekenhuis te Hilversum overleden mr dr P. H. G. W. van den Helm. die vijftien Jaar burge meester van Pijnacker is geweest. Hij was precies 70 Jaar. Dreigbrieven aan Joden in West-Berlijn VUf vooraanstaande leden van de West- berlUnse Joodse gemeenschap (die on langs protesteerde tegen het herlevend anti-semletlsme in West-Duitsland), heb ben brieven ontvangen, waarbij foto's van Hitier, Goebbels en andere Nazi-leiders Ingesloten waren en waarin gedreigd werd met nieuwe Jodenvervolgingen. de minister plaatselijk Het Ugt in I In het ka<Jer van terrltorlale de. het byzoiKier op de weg van de gemeen-:cen.ralisatie der gezinsoorden wordt ilhans overwogen in het komende laar gezinsoorden te vestigen in of het Zuiden van het land an een nieuw te bouwen ge zinsoord. geschikt voor het opnemen van gezinnen, worden geschat op onge- spreken van „hopeloos". Bij voortduring wordt grote aandacht gegeven aan de wenselijkheid, de nazorg UromnelSer deed aoaeilJKe in goede banen te leiden. Maatregelen! zijn getroffen om sterker nog dan voor- 1 vcu heen en ook vroegtijdiger, de plaatselijke! BH Ankeveen is de 24-jarige bromfiet- organen in te schakelen voor het opvan-|ser M. L. de Wit, nadat hij een voetgan- gezin. dat Uit de gezinsoor-g(vr had aangereden, zo ernstig komen te I vallen, dat hy ter plaatse stierf. lelijke overheid tiatief terzake verantwoorde maatrege- j0f t„, len tot ontplooiing te brengen. Het rijk het Westei» zal dit plaatselijk werk kunnen steunen |(OSten door het geven van advies en zonodig ook door het verlenen van subsidies- Waar plaatselijk de beïnvloeding en heropvoeding van onaangepaste gezinnen en personen wordt ter hand genomen is hier een belangrijke taak voor het par ticulier initiatief weggelegd. Met name Van hier en daar - in 't kort Prins Ber «hard heeft - te Sennelager (Duitsland) het 32ste regiment infanterie bezocht, dat daar oefeningen heeft ge houden en thans naar Nederland >s terug gekeerd. Ds J. J. Ph. Valeton, Hervormd pre dikant in Den Haag. die ter observatie in het academisch ziekenhuis te Leiden was opgenomen, is in zün woning terug gekeerd. Op de schsepsslopjrij De Koophandel te Nieuw Lekker land heeft zich m een semp een geweldige ontploffing voorge daan. waarschijnlijk door gasvorming waarbij de 24-jarige ongehuwde snij brander K. de Leeuw uit Streefkerk om het lieven kwam. In Juni of Juli 1955 verwacni men in Den Haag de 600.000ste inwoner. De voorzitter van d; Surinaamse Ma ten. de heer H. M. C. Berger, heeft mee gedeeld. dat hij ontslag zal vragen om dat een motif van verwouwen in zyn beleid wiet met algemene stemimen wera aangenomen. Op 3 Februari 1955 zal voor het eerst sinds jaren en tevens als enige uitvoe- ring in Nederland het orkest de Wie ver Pltilharmoniker" optreden, onder leiding van Raphael Kubelik. en wel m de Margriethal van de jaarbeursgebou wen te Utrecht. De 39-jarige wisselloper D. L. Ouee is op de hoek Schalk burgerstraat—Boeren, straat in Den Haag door een auto gegre pen en gedood. De in Rotterdam teruggekeerde Water, man had twee verstekelingen aan boora: een Duitser en een Oostenrijker, die zich bij het vertrek uit Zuid-Afrika in Ie bioscoopzaal in het schip hadden uiten insluiten; ze zyn aan de Vreemdelingen dienst overgeleverd. President Pc con heeft nieuwe verorde tóngen afgekondegd, die neerkomen op de vrijwel algehele afschaffing van godsdienstonderwijs; het geld komt de schooleezondheidsdnenst. waai aan volgens Pcron „beter is besteed" veer f 350.000 k f 400.000 Omtrent de voorwaarden, waaraan een gezinsoord zijn ligging moet voldoen, ls reeds studie gemaakt. Thans wordt nagegaan, welke streken aan deze voorwaarden voldoen. Met instemming heeft de minister ken nis genomen van de waardevolle suggesties aanzien van de opleidin-g van perso- i. werkzaam ten behoeve van de maat- schappelijk-zwakke en ontmaatschappe- lij-ke gezinnen- De bestaande opleidingen bieden inderdaad in het algemeen nog te weinig aanknopingspunten practijk van het werk onder deze groep gezinnen. Het is gebleken, dat voor sommige be woners uit de gezinsoorden een herscho lingscursus in de rijkswerkplaats is U verwezenlijken. Een moeilijkheid is evenwel, dat ver schillende van deze bewoners aan de al gemene eis. dat de cursisten de lagere school doorlopen moeten hebben niet kunnen voldoen. Vólgens enkele deskundigen zou ln ons land het aantal onmaatschappelijke en maatschappelijk-zwakke gezinnen teza men gesteld kunnen worden op ca 3% van het totaal aantal gezinnen terwijl \TILZ Tien procent bonus bij worden gerekend. Dat zo weinig exacte cijfers verstrekt kunnen worden is mede een gevolg van het enerzijds zo gecom pliceerde en anderzijds zo betrekkelijke karakter van het probleem der a-sociald- Inleressanle expositie in Postmuseum In het Nederlands postmuseum ean d< Zeestraat te Den Haag is thans een ten toonstelling ingericht, speciaal gewijd aar drie van de oudste Nederlandse postzegel uitgiften. nl. de emissies 1852. 1864 en 1869. Verscheidene unieke objecten uit de voor- geschiedenis der zegels zijn uitgestald, zoals een originele schets voor de eerste postzegel en afdrukken van Kaisers gra vure. De uitgifte 1864 biedt naast verschil lende ontwerpen twee vrijwel onbekende plaatreconstructies van A. J. Warren, di bekende Engelse philatelist. Bij erfeniszaak in Dordt 7 meinedigeri? By een erfeniszaak voor de rechtbank in Dordrecht werden door de twaalf ge tuigen zulke tegenstrydige verklaringen afgelegd, dat besloten werd zeven van hen wegens meineed ie vervolgen. De zaak tegen de 74-j. J. L. die er van be schuldigd werd ƒ2500 by de uitkering van de erfenis van wyien J. B. te heb ben achtergehouden, werd aangehouden totdat de 7 meineedzaken (het betreft hier 5 zoons en dochters en 2 schoon dochters van de overledene) zl)n onder zocht. teiit. Van Gelder Zonen Aan een buitengewone aandeelhouders vergadering der N V Van Gelder Zonen te Amsterdam zal ten laste van de agio- reserve voor preferentp en gewonp aande len een bonus van 10 procent worden voorgesteld in gewone aandelen ten volle delend in de resultaten van het lopende boekjaar Faillissementen 'Opgegeven door Van der Graaf N.V UITGESPROKEN: W H de Vrl« Stccndrukbi .rijf Ahoy. Rustenburg 37 dam. cur mr J A M Thljssen. GEC1NDIGD: J L A Ketjmel. Den t'dam; H J Floc iu Dordrecht. SURSéANCE 1 (Holland Ahes Uiterwaarder

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7