Blad y Als Sinterklaas'™ verjaardag nadert l KAARSEN IN HET VIERKANT GATENPLANT De jacht naar het bezit NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gehoord: LEGERTJE HULPVERKOOPSTERS HELPT DRUKTE HET HOOFD TE BIEDEN DOOR het hele gebouw weerklonken kinderstem metjes per gramofoonplaatOhkommeris- kijké wattikimmeschoe-hoentje vind..." Een jongetje, aan de hand van zijn moeder mee getrokken door de mensenmassavroeg: ..Gaan we nou naar Sinniklaas. mammieEen verkoopster aan de kassa zei: Dat is twee. drie. mét vijf gulden vijftig, ziet u wel? En u, mevrouw?" Twee meisjes, veertien jaar misschien, met eigenwijze oorbelletjes, smoesden tegen elkaar, giechelden wat, stootten elkaar aan en overlegden toen ernstig bij de kunst afdeling: „Dat vaassie? Meid, wat een eng ding vind je dat nou leuk voor je tante?" Sinterklaasdrukte in een warenhuis. Het is er altijd druk. er is altijd ge roezemoes van stemmen en beweeg van vele, vele mensen en kinderen maar in een tijd als deze is dat dubbel zo sterk. Dan zijn het drommen mensen, die de winkels en de warenhuizen be zoeken. Voetje voor voetje schuifelen ze langs de toonbanken, kijkend, keurend, kopend. Het is wel niet zo, dat het geld los in de Dortemonnaie zit, maar het wordt v gemakkelijker uitgegeven. Die en die moet een cadeautje hebben, die en die een aardigheidje en dus gaat de omzet in zo'n bedrijf met spron gen omhoog. Maar ze hebben er op gerekend, de winkelier zowel als de bedrijfsleider. Ze moeten de drukte ..aankunnen" en daar om hebben ze hulptroepen gerequireerd! Bij de kleinere zaken zal moeder en/of dochter wat-langer en wat vaker mee werken, maar bij de grote bedrijven is het een kwestie van organiseren, waar mee al in October, soms nog eerder, wordt begonnen. Dan wordt er een be roep gedaan op het legertje hulpver koopsters en er worden nieuwe krach ten ..aangeworven". Want de klant is koning en de klant moet, zelfs ia. de grootste drukte, vlot geholpen kunnen worden. Wie zijn zij, die hulpverkoop sters op wie in drukke tijden een beroep wordt gedaan? In elk ge val toch vrouwen, die vrije tijd ter beschikking willen én kunnen stellen! En waarom doen ze het? Alleen om er iets bij te verdienen of ook omdat ze het wel een ge- zcllige afwisseling vinden? Kun nen ze goed opschieten met haar collega-verkoopsters? En hoe re gelen ze. als ze getrouwd zijn, haar huishouden? We zijn eens gaan dwalen door zo'n groot warenhuis en hebben geprobeerd in één oogopslag te constateren wie nu de vaste krachten en wie de hulpver koopsters waren. We dachten het te kun want, zo redeneerden wij. als we zelf werk moesten doen waaraan we niet ge wend waren, zouden we bepaald stunte lig zijn in ons optreden. Niet alzo de hulpverkoopsters! Na tuurlijk, er zijn er bij die nog nooit ach ter een toonbank hebben gestaan, maar het gros kent de kneepjes van het vak door en door. Het zijn meest getrouwde vrouwen, die het beroep, dat zij voor haar huwelijk uitoefenen, zo af en toe weer eens opnemen. Vindt ze het leuk? En schieten haar eigen Sinterklaasvoorbereidingen er nu eigenlijk niet bij in, nu ze de hele dag weg is? Het jonge vrouwtje, dat bij de af deling bijouterieën werkt, schudt ge decideerd haar hoofd. „Helemaal niet", zegt ze. „Dat doe ik 's avonds. Nu bof ik natuurlijk reuze dat ik bij mijn schoonmoeder inwoon en dat zij voor het hele huishouden zorgt, zodat 's avonds, als ik thuis kom, alles al klaar is. Ik heb dus gelegenheid genoeg om 's avonds surprises of zo te ma ken!" Ze is ruim vier jaar getrouwd, ver telt ze verder, en heeft een zoontje van 2 jaar. Voor haar huwelijk werkte ze ook als verkoopster en wel in verschil- -0- „Van wat ik ver dien geef ik geen stuiver uit, alles leg ik apart." breiwedstrijd een m Neel Vidal maakte ei en behaalde daannei mét een rand franje, die verkregen was door een aantal draden uit de stol te rafelen. Bij de jumper werd een smal shawltje gedragen van de- gerui stof. evt (rafel-)franje. Gelezen: dat in „Blad Zij" van de vorige week. sen zilveren ringvinger ge- met rinkelende muntjes als j. Maar dat moest natuurlijk irtrCrtrirtrttirtt _i transparant (echter niet week) en de in reliëf aangebrachte versie ring springt door de schaduwwerking Er zijn kaarsen en kaarsen; er zijn gladde, gedraaide, lange, korte, gekleurde, witte. Daar zijn nu ook reliëf-blok- kaarsen bijgekomen. Een Nederlands bedrijf brengt deze kaarsen, die uit een massief blok van een speciale was- compositie bestaan. Twee zijden van de kubus dragen een af beelding in reliëf: een zeemeermin, sneeuw man. een eekhoorn, een hertje. Als de kaars brandt, wordt de sommige zijn de afmetingen 17 X 8 X De brandduur is natuurlijk veel langer dan bij gewone kaarsen en varieert van 50 tot 100 uur. Wie de gewoonte heeft, een bran dende kaars in een rokerige kamer t f. -^drilver het best eens met zo'n kaars-blok kunnen proberen. {ftcó-trü-fr-ötrtvtcictctrüiiir-CvtrtctiivtrCi-tcitivtrtiirtrttii-üivüirtoii-trtrtctcbtvivCttiïtiitr-tvüirictrir-ictcivtrtrüïr-tctctttrb en duisternis verdraagt kachelwarmte Zou Sint wel weten waarnaar zijn interesse uitgaai? lende branches: stoffen, kunstvoorwer pen, herenmode, parfumerieën. Ze vindt het prettig om haar oude beroep weer eens op te nemen. Bovendien, het leven is duur en je komt er op die manier toe. ..grote stukken" in je huishouden aan te schaffen. Iets extras De hulpverkoopster op de hoedenafde- ling is in dat opzicht anders ingesteld. Het huishouden behoeft na een huwelijk van twintig jaar wel weer eens aanvul ling! Servies- en linnengoed moeten ver nieuwd worden en er zijn zoveel andere dingen die je je moet aanschaffen. ..Het is niet eenvoudig om dat te doen als je er niet iets extra's bij verdient! En mijn zoon. die nu elf is, wordt ook ..duurder"! Ze behoort tot de verkoopsters die I voor de oorlog al ,,in het vak" zaten en in het warenhuis rekent men haar tot de zeer gewaardeerde krachten, die in tijden van grote klantentoeloop j altijd op het appèl is. Een gerouti-1 neerde verkoopster dus en haar kun nen we wel de vraag stellen die on willekeurig in zo'n verkoop-paleis naar voren komt: „Zijn vrouwelijke klanten heus lastiger dan mannelij ke? Of is dat nou maar een kwestie van overlevering, zo'n opvatting van: zijn nu eenmaal lastiger, ze me hielpen. Ik heb dit werk nog nooit gedaan, moet u weten, en zo'n eerste dag is erg vermoeiend. Maar ik ben er nu al helemaal aan gewend en ik vind het werk enig. U weet niet, hoe trots je je voelt als je de eerste bon uitschrijft!" Ze is pianiste van beroep, vertelt ze en daarom heeft ze gevraagd of ze op een afdeling mocht werken die een beetje in haar lijn ligt. En dat is met de gramofoonplaten zeker het geval. Het is prettig, met de klanten te praten over het soort muziek dat ze willen horen en kopen en daar bij uit eigen ervaring te putten. ,,L' heeft zeker wel veel interesse in he Wij noemen haar „gatenplant" op zijn Hollands, maar haar ware (en sierlijker) naam is „Philo- dendron pertusum." Het zijn die planten, die in de donkere dagen van herfst en winter met hun fraai groen blad onze huiskamers zo echt gezel lig kunnen maken. Behalve de genoemde Philodendron zijn er nog twee soorten, die eveneens in de huiskamers goed op hun plaats zijn: de Philodendron Panduriforme en de Philodendron Scandens. Een huis-, tuin- of keukennaam kennen we voor deze beide planten niet Het zijn echte kamerplanten, om dat ze meer dan enige andere zo goed tegen kachelwarmte (zelfs centrale verwarming!) kunnen en op een zeer don kere plaats nog gedijen. ü- Ze zijn sterk, deze planten: ze kunnen bijvoorbeeld zonder bezwaar op de schoorsteenmantel geplaatst worden, zelfs ais de kachel heel flink brandt, en doorstaan evengoed een temperatuur daling tot bitter koud! ■fr Het is wel zaak, er op te letten, dat de Philodendrons niet te droog staan. Als ze op een heel warme plaats staan, moeten ze dus ook naar verhouding vak," heeft een klant haar eens ge zegd en dat beschouwt ze als het bes te compliment dat haar ten deel kon „Wat doet u nu met het geld dat u op deze wijze verdient? Gaat het onge merkt op in het huishouden?" „Nee," zegt ze heel beslist. ,Ik leg het helemaal apart, geen stuiver ge bruik ik er van. En als mijn werk er hier opzit, ga ik eens gezellig met m'n man en dochter overleggen wat we er mee zullen doea Misschien kopen we er wel een „groot stuk" in het huishou- Het wordt drukker in het wa renhuis, en vooral op de speel goedafdeling is er al een geleide lijke stroom van bezoekers. Men hoort er het vraag- en antwoord spelletje van iedere dag: „Kan ik u helpen, mevrouw?" „Juf frouw, hoeveel kost zo'n gummie beestje?" Het jonge verkoopster tje bij de teddie-beren zegt ver rukt tegen een klant: ..Vindt u deze niet enig? Ik vind het zelf ook zo'n dot." Kleine jongens en meisjes staan dromerig bij een tafel waarop speelgoed, dat vaak in tweeërlei opzicht onbereikbaar i-s„Mag ik datte. mammie?" En mammie, in het gelukkige be sef ganselijk niet in haar paeda- gogische taak te kort te schieten: ,Dat moet je maar aan Sinter klaas vragen, hoor." De kinder stemmetjes op de gramofoonplaat nngen: alle-es gekregé 'an die goeie Sint!" scherp zand) geplaatst worden. Philodendron Panduriforme is als hangplant t "Sü meer water hebben. Flink nat moet de potgrond echter nooit zijn, wel matig vochtig. En als dan wekelijks of nog vaker de bladeren afgenomen worden met een natte spons of zeem. zullen de planten goed tieren en aller bewonde ring afdwingen. -5} Als de Philodendron Panduriforme in het voorjaar wat wild in de groei is geworden, mag men gerust met het aan het werk gaan; een flinke snoei draagt ze goed. De afgesneden takken groeien het best als ze in luchtige grond (bladgrond, turfmolm, oude koe mest en fcherp zand) geplaatst worden. zeer geschikt nen. De Philodendron Scandens glanzend groene bladeren, die aan de tak geplaatst zijn. 1: gaarne langs een rekje of spijlen leiden. Hoe is liet eten daarginds? Wie een vacantie in het buitenland heeft doorgebracht, zal bij zijn terug keer onveranderlijk de vraag moeten beantwoorden „Hoe was het eten?" En het antwoord op die vraag zal even onveranderlijk zijn, dat het eten „daar ginds" heel anders is dan in Holland. Wie emigreert, zal zich er op moe ten instellen, dat het vreemde eten (dat wil dan zeggen, het op een andere wijze toebereide voedsel) geen zaak van tijdeliike aard is, maar een om standigheid, waaraan men zal moeten wennen. Daarom is het zo prettig, dat de Stichting voor Huishoudelijke voor lichting ten Plattelande een mapje met vouwbladen uitgeeft voor de huis vrouw. die naar Canada emigreert. Nu is men er ook toe overgegaan een boekje samen te stellen voor de toekomstige bewoonsters van Australië en Nieuw-Zeeland. In het Nederlands en Engels worden tal van zaken be handeld. zoals voedingsvoorschriften, boodschappen doen. maten en gewich ten, het bereiden van vlees, het twaalf uurtje op school. Een handig boekje, J-' an veel waarde zal blijken te zijn haar die van plan is de grote stap die emigratie heet, te wagen. stoof schoteL Echt Nederland»? wintergererhten alt stamppot, erwtensoep of bonensoep kunnen nóg so smakelijk ign i« dienen toch ook eens afgewisseld ta worden met iets anders. Zo'n afwisse ling, en een zeer smakelijke bovendien, is een stoofschotel van groene erwten, winterwortelen en aardappelen. Voor dit gerecht hebben we voor vier personen nodig: 250 g erwten, i 1 kg winterpeen, 1% 2 kg aardappelen. We de i de avond tevoren in ongeveer sliter wa ter tr weken. De volgende dag in het weekwater bgna gaar koken. We schillen de aardappelen en de winterpeen en snjjden ze in stukje». Deze stukjes leg gen we op de erwten en laten het geheel 30 inin. gaar koken, let vocht gieten we al in een pannetje en binden het met maïzena. Met even tueel wat gehakte peterselie er doorheen geroerd als saus te presenteren. De aard appels, stukjes wortel en erwten mengen we voorzichtig door elkaar zodat allea keurig in stukjes blijft en doen het ge heel over in een schaal. ipó voor iSint (de laatote) Van marsepein worden allerlei etenswaren nagebootst: worsten, kazen, vis, worteltjes. Is het bij u traditie dat de gezinsleden bij wijze van grapje ro'n marsepein- geval krijgen, onder het motto: Sint weet waarvan u houdt? Leg dan in de doos van de banket bakker eens een échte worst of doe in het bonbonzakje een stuk je kaas. Flauw hè? Maar u zult eens zien hoe verbluft ze zijn. En die marsepeinen dingetjes komen tóch wel. Dat kan niet Miss Mabel Jones. Crewe (En geland) stond terecht wegens roe keloos rijden. Haar auto had een schuiver over de weg gemaakt en een tegenligger aangereden. „Ja, maar hoort u eens, edel achtbare," zei miss Jones, „u kunt me niet straffen." De rechter keek verbluft.' ,JCijk eens hier", zei miss Jo nes, „ik moet ingedut zijn achter het stuur. Weet u. het roas een rechte weg en als ik wakker was geweest, had ik dus die andere wagen moeten zien. Maar als ik sliep, dan kan ik toch geen auto bestuurd hebben, vindC u zelf wel? En dan kan ik toch onmogelijk roekeloos hebben gereden!" De rechter liet miss Mabel Jones in vrede gaan. ■üü-ü-ü-ü-CvCiir-irtrCrü-üirü-tvirCr-Cc ■ü-üirüü->-üiiïrir-jit-ttii-ü-ü-to-ütrti-Cririitr-(rir(i-£-ü-ü-ü>'it-iz-to-{i-b-&-ü-{i-b-Cr-to<riib-(rtrCrirto-üirirtr{r{rt,{r{t-{l-tr{rCt,üii-(r(i-(i<r{r-{rti1rCrtrü-CrirCtii-tr(t-{i-tr-trtt dus De verkoopster kijkt ietwat peinzend. „Nou ja," zegt ze dan. „eigenlijk is het wel zo. Ziet u, mannen kopen bij voorbeeld, laten we zeggen een kop ert schotel. Ze bekijken het critisch, van on deren en van boven en dan vragen ze: „Vindt u het nou aardig, juffrouw?" Zeg je „ja", dan vragen ze naar de prijs en valt die mee, dan zeggen ze: pakt u maar in. En als ze het pakje in ontvangst genomen hebben, heet het: „Ja, toch wel een reuk ding. hè juf frouw?" Ziet u, zoiets zul je bij vrou welijke klanten niet gauw hebben! Die zijn heus besluitelozer. vooral dan in mijn branche, de hoeden. Ik vind het altijd maar prettig als een klant haar man meeneemt, want die hakt de knoop nog wel eens door wanneer zijn vrouw- geen keuze kan maken!" „En hoe doet u het nu met uw huis houden? Heeft u hulp!"' „Nee. mijn man helpt me 's avonds mee en dan is het zó gebeurd. Het is natuurlijk wel vervelend, als je 's mor gens de deur uitgaat, de boel onopge ruimd te moeten achterlaten, maar ik ben gelukkig niet zo, dat ik daar voort durend over pieker. Als ik hier bezig ben. kan ik de gedachte aan mijn huis houden rustig van me afzetten." Eerste dag: vermoeiend al de eerste dag blij dat ik niets aai mijn huishouden hoefde te doen en da mijn man en mijn dochter vgftien i HET heerlijk avondje is niet verzadigd". En even weer gekomen, of staat verder: „Zoet is de slaap te komen. Ik hoop dat Sint in ons land allemaal dank bare, blije mensen en kin deren achterlaat. Dankbaar laat hem voor en tevreden met, de slapen". grote en de kleine dingen, waarmede hij ons verraste. Hebben we met onze inko- Die pen niet alleen aan onszelf, maar ook aan die zieke, die zijn greep, e die eenzame, die ver- in heeft. Als hem die werkt, of hij veel verzadiging van de rijke huwelijksfeest het geheel niet Tante, tegen boel i helft Hoe waar is dit. Meer, steeds meer wil de mens. Mammon heeft een ook een Christen in ;ze er erg der eerste andere helft drietige gedacht, die wij gevolgen van dit gevangen Maar met (dus gehuichel- kennen? Zo ja, dan zal dat gegeven geschenk nog onze grootste blijdschap uitma ken. Hoe onverzadigbaar van geld en goed de moderne mens is. demonstreert zich ieder jaar duidelijker in de overdreven grote cadeaux, die volwassenen en kinderen en egoïsme. te kunnen geven zullen er varen. HOEVELEN verrichten hun Als wy op Sinterklaas dagtaak volkomen vreug- avond eens alle huizen bin- deloos, zonder enige toewij- nen zouden kunnen kijken, ding. Alleen om het geld. weet ik nog zo net niet, of Het „werkt niet om de er in de huizen der rijken eens niet meer zijn, zullen spijze die vergaat", staat meer blijdschap zou zyn dan we maar beginnen met de blijkbaar niet in hun bijbel, in die der minder met aardse tweeën te delen. De evenmin als het „dient el- goederen bedeelden. Er is de kander door de liefde". uiteindelijk ook geen kunst t". Wee ons als geld verdie- aan, met een bom geld naar >n ontaardt in geldzucht, de winkel te gaan en duur speelgoed te kopen. echtpaar, dat er „warmpjes" inzat, op het veertigjarig Oom en de andere kant zei: „Zeg, als Oom en Tante er hij verwachten en dikwijls ook krijgen. Hoe bitter weinig 'arnan kinderen zijn nog echt blij met een taai- of speculaas pop! En in het tegemoetko men aan die hoge eisen, in dit verwennen schuilt zo'n ontzaglijk voeden ze zo „prachtig" op tot de jacht naar het bezit. Die jacht naar geld heeft ons te pakken eer we het beseffen. Laten wij op onze hoede zijn in deze wereld, waar de Mammon op zijn zijn door het geld, zien wij iemand bezit, des te minder Oom met de haar eigen vinding rijkheid aan het werk is gegaan, waar soms nachte- lijke uren geofferd zijn, om hartelukheid compll- Dan zitten wt) erop en sche- t^h nog moois te ma- menteerde ditzelfde echtpaar pen de armen, de kerk, de ^en voor één der lieven Tante over hun nog Zending en alle andere ar- daar zal een daverend blij beid in het koninkrijk Gods feest gevierd worden. Zó'n met een fooitje af. Zulken gOTde ouderwetse Sint- kunnen ook zelf van de ruk- NjcoiaMavond ander kan mis- jeugdig en gezond uiterlijk Slapeloze nachten door Dat echtpaar zelf al bo- de zestig bezat ge- waarachtigheid komt ook een - noeg, nm tot aan hun dood dom en schatten, die God ien toe. Laat u nog eens pet-oor. We M'" 1J' oude Oom en Tante, van wie men in de toekomst een er- fenis(je) verwacht, behoorlijk leven hun gegeven heeft, niet ge- goed dit ondermaanse te lei den. Maar... meer, meer!! „Men weet niet, wie het na zich nemen benauwd zijn - - - u.v gedachten gaan meten De prediker zegt ov,r 2iekc een eenzame, daarvan, „dit is ydelheid en een verdrietige, die even- bitter lijden Doods- tueel in uw buurt WOOnt vroeger weinig of nooit zal", zingen we. Vrijwel al- eens te omkeek, opeens met veel les in deze wereld draait angst verteert hun leven. wie nog best met ver strijkages en liefdoenerijtje: i het geld. Het is Satan's Hébben, hébben, hébben If,!» ien„ eende krachten een gezellig pakje is klaar te maken? Denkt u ook aan hen, die op bezoek. Men waagt het meest doeltreffende wapen Het zit er al zo vroeg ui OD deze av0nd dienst heb- .gokkie" om voor Tante een en heeft een vernietigender bij de mens. Ouders, die hun jn zjekenhuis. apotheek. cy Een zakkammetje, met zilver- papier omwikkeld, in de huls van een chocoladereep; ziedaar weer zo'n „surprise" die nog best op de valreep, gemaakt kan worden. En waarom zou u alleen echte cadeautjes geven? Juist de onzin maakt het allemaal gezellig. Pak de pantoffels, die manlief altijd laat slingeren, in een schoenen doos; doe in een juweliersdoosje, dat u vast nog wel ergens heeft, een paar plukjes watten en leg daar een katjesdropje of een chocolaadje op: iets voor een ijdeltuit in de familie! -H- D U hebt toch wel gedacht aan iets hartigs na al het zoet? Als u ver geten heeft toast in huis te ha len, snijdt dan vierkantjes uit boterhammen (er kunnen best vier uit één) en beleg die met pittige lekkernijen. Een paar augurkjes in waaiertjes gesneden, dobbelsteentjes worst of kaas, stukjes roggebrood, eveneens met iets hartigs belegd, kunnen de schaal met deze lekkernijen nog completeren. Garneer het geheel met een takje peterselie. Voor ieder uur van de dag *ELD goed kan bloemetje sigaartje mee 't vooruitzicht de enkele want de duivel koopt r meestal honderden of duizenden gul- zielen in menigte mee. maken wij het tot een vloek. dens, die komen zullen. In De Prediker zegt: „Wie geld dit ge-fleur zit beslist iet« liefheeft, wordt erzinwekkends uitwerking dan alle water- kinderen tot Jezus willen vervoersmiddel of' w.zr dan stofbommen bij elkaar, leiden zullen hen van jongs- 00)<* af opvoeden bij het: geven, En laten wij dinkbaarzijn geven, geven. Eens zal in dlt di, nog het leven van die kinderen schonken wordt, de tijd komen, waarin zij de diepe vreugde, het echte MARGARITHA Iets klokkend is de rok van deze japon, speciaal bedoeld voor grotere maten, geknipt. Het voor pand heeft een teuke grote kraag met een overslag, die in een stolp plooi in de rok doorloopt De inge zette mouwen worden aan de on derkant met een paar knopen ge garneerd Een gezellig model, ge schikt voor ieder uur van de dag Voor dit patroon nr ISO heeft ii 2.75 m stof van 1.30 meter breed nodig. Het patroon is tot en met 11 December aan onze bureaux ver krijgbaar tn de maten 44. 46 en 4S voor f 0.40. Onk kunt u het pa troon bestellen en wel door aan de voorzijde van een briefkaart naast de frankeerzegel, 0,50 aan post zegels te plakken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5