Jlieuure £ciiisf(|e ÖTourmit Afgrijselijke ellende bij Belgische treinramp de Te Moskou Rode NAVO opgericht van 8 satellietstaten „Ik zou niet in dat toestel willen zitten" Eisenhower wil Ver. Naties hierbij inschakelen Wist U VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steens traat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Poetrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6 40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENT1EN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vijf en dertigste Jaargang No 12018 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Bed.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantpastlcli Is gheMeoen oign bert ta fcgtjenspoct" kalkafrcttinK 1: De e c h t e (J KNOFLOX pastilles zijn groen. het bloed Jong en voorkomt AANTAL DODEN TOT 20 GESTEGEN logelijke oorzaakgrote snelheid bij passeren van wissel ET AANTAL DODEN bij het spoorwegongeluk te Leuven in België, dat zoals wij meldden, gistermorgen vroeg gebeurde, is tot 20 ge- gen. Tot de slachtoffers behoren 18 Duitsers en 2 Belgen. Het aantal wonden bedraagt ongeveer 80. Van dezen zouden velen in levens- vaar verkeren^ Hoewel de definitieve oorzaak nog niet bekend1 is, is ontsporing volgens deskundigen toe te schrijven aan een te grote dheid bij het passeren van een wissel, (78 km). De trein, bestaande 12 rijtuigen, vervoerde ongeveer 700 Duitse supporters, die de voet wedstrijd EngelandDuitsland hadden bijgewoond. chaos na de ramp was afgrijselijk, locomotief, die met vier rijtuigen de ffwegberm was afgereden, liet hevig md golven gloeiende stoom ontsnap- en in zijn val waren de machinist en koker op afschuwelijke wijze om het D gekomen. Toen het oorverdovend as van de ontsporing was weggestor- klonken overal uit de wirwar irijzelde rijtuigen de kreten op vai htoffers, vermengd met het geluid in, die werden ingeslagen. Overal zag half versufte reizigers uit de wrak ken klauteren en met bebloede kle- rondlopen. Een man was door de Arikkelijke schok uit zijn coupé ge- erd en hing beklemd tussen twee om geschoten rijtuigen. Men slaagde er in hem uit de ineenstrengeling van al te bevrijden. Eerst na twee uur hij. Talrijke reizigers werden uit de ans geslingerd en lagen op de berm of it land naast de spoorweg. De gehele en i3 men met kraanwagens en snij- lers in de weer geweest om nog in- ten slachtoffers te bevrijden, de plaats van de ramp zou zich drie i geleden ook reeds een ontsporing kn voorgedaan, zonder dat dit even- ernstige gevolgen had. Men acht het onmogelijk, dat daarbij de wissel be- iu zijn, zonder dat dit bemerkt Redding moeilijk middellijk na het bekend worden van »mp werd van alle kanten hulp ge- Rode Kruis-auto's verschenen ter en vervoerden spoed-gevallen in naar de ziekenhuizen in de om- 1. De redders werden bij hun po- om slachtoffers te bevrijden bij gehandicapt door de enorme ra- welke veroorzaakt was. Met touwen iders moesten zij zich staande hou- op de hellende wanden van de wa rn zij konden slechts met moeite ringen tot het inwendige. Waar ■ijk sloeg men de ruiten van de rij- in om naar binnen te dringen. Verscheurende taferelen speelden in de chaos van door elkaar ge- i omhooggestoten wagons af. it Stuttgart, wiens kleren wa- Bcheurd en wiens gezicht met won- was doorkerfd, liep radeloos van de jfclllMII ene reddingsploeg naar de andere, terwijl hij uitriep: „Es fehlt uns noch jemand" (er ontbreekt ons nog een). Vier militai ren zag hij tenslotte een gewonde weg dragen. Deze bleek zijn vriend te zijn. „Gott sei Dank" riep hij wenend van vreugde, toen hij bemerkte dat de ge wonde er niet zo ernstig aan toe was. De niet gewonde reizigers bestormden na het ongeluk de plaatselijke telefoons om hun familieleden in Duitsland op ds hoogte te stellen van de ramp. De In woners van het plaatsje Wilsele verstrek ten hun levensmiddelen en warme dran ken. De stoffelijke overschotten werden naar de gemeentehuizen van Wilsele en Herent overgebracht, terwijl de go- kwetsten in ziekenhuizen te Leuven wer den opgenomen. Nog gunstig Het mag nog een geluk worden ge noemd, dat de trein niet een paar secon den later is verongelukt. Als dat het go- was geweest, dan zouden de meeste reizigers van de eerste drie rijtuigen Een beeld van de geweldige ravagewelke veroorzaakt werd door de spoorwegramp bij Leu venwaar, zoals gemeld, een Hrein met 700 Duitse supporters, die de wedstrijd Engeland Duitskind hadden bijgewoond, Reeds negentien personen zijn hierbij om het leven gekomen. Voor het leven van velen der zwaargewonden wordt nog ge vreesd. In allerijl toog men met snijbranders aan het werk om de slachtoffers uit de hoop ver wrongen staal te bevrijden. waarschijnlijk de verdrinkingsdood zijn gestorven in de rivier de Dyle. welke door de spoorbaan wordt gekruist. Naar verluidt, zou een gewone trein de internationale trein enkele minuten later hebben gevolgd. De machinist bemerkte echter tijdig, dat er iets buitengewoons op de lijn gaande was en kon nog tijdig afremmen. Naar aanleiding van de ramp heeft de Duitse ambassadeur in Brussel de ont vangst, die gisteravond ter ere van een toneelgezelschap uit Bayreuth in de am bassade zou \%jrden gehouden, afgelast. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn 'nog twee zwaar gewonden In het ziekenhuis overleden. Voorts werden de lijken van twee nog niet geïdentificeerde personen onder de wrakstukken vandaan gehaald. De toestand van de andere gewonden is over het algemeen bevredigend. De spoorbaan (van het traject Brussel- Luik) kon vanmiddag weer in gebruik worden genomen. Overdaad schaadt Molotoi tekende het accooid Afgevaardigden van acht communisti sche Oosteropese landen hebben te Mos kou een verklaring ondertekend, die aandringt op de aaneensluiting van hun strijdkraohten en de instelling van een gezamenlijk opperbevel, als tegenmaat regel, indien het Westen de Parijse over eenkomsten over de herbewapening van West-Duitsland bekrachtigt. De acht landen van de toekomstige Oostelijke militaire organisatie zijn: de Sowjet-Unie, Oost-Duitsla nd, Tsjecho- slowakije, Polen, Hongarije, Roemenië, Vernietigend rapport over nieuwe slaapzak Naar de Nieuwe Leidse meldt hebben de officieren artsen der derde divisie een vernietigend rapport geschreven over de slaapzakken, die een en ander maal genoemd zijn in de verslagen over verblijf van de troepen dier divisie in Duitsland. De dokters komen tot de con clusie, dat de slaapzak ongezond is en voor het gebruik in Nederland ongeschikt. Het is dan ook twijfelachtig of Oorlog tot het aanschaffen van deze slaapzakken voor het gehele leger zal overgaan. Ze waren gedurende deze herhalingsoefenin gen bij de divisie op proef in gebruik. Op de vraag of in het Belgische leger dezelfde slaapzak wordt gebruikt, luidde het antwoord: „wij zetten ook wel eens iets af naar het buitenland, dat binnens huis niet zo heel goed voldoet!" Spoorwegman overleden na schot hagel Aan zijn verwondingen is in het St Annaziekenhuis te Oss overleden de 47- jarige heer Lips, die in dienst was van de Ned. Spoorwegen en bij de spoorbrug over de Maas bij Rav ostein werd ge troffen door een schot hagel, dat was af- gevi'u.d door de jager W. v. d. K. uit Ilavenstein. Burgarije en Albanië. Men verwacht dat een Russische maarschalk lot opperbe velhebber zal worden benoemd. De Chinese waarnemer, Tsjang Wen- Tien, had vóór de ondertekening ver klaard. dat zijn land zijn volledige steun gaf aan de verklaring van de acht landen. Namens de Sowjet-Unie tekende de minister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotow, de 18 pagina's tellende „beginsel verklaring" die het sluitstuk vormde van de conferentie van het communistische blok. Als voorzitter van de slotzitting der vierdaagse conferentie verklaarde de Tsjeohoslowaakse premier Viliam Shi- roky: „De vredelievende staten, die aan deze conferentie deelnemen, geven uiting aan hun onwalkelbare vastberadenheid om in geval van bekrachtiging van de Pa rijse accoorden onmiddellijk gezamenlijk stappen te doen voor de integratie van hun landstrijdkrachten en de oprichting van een gezamenlijk opperbevel plus de andere maatregelen, die nodig zijn om zichzelf tegen mogelijke aggressie te be schermen." De deelnemende landen verklaren voorts overeengekomen te zijn, de toe stand opnieuw te zullen beschouwen. In geval de Parijse verdragen bekrachtigd Voor vluchtelingen bijna 2 millioen Het comité Vluchtelingenhulp 1954 (giro 5100) heeft opnieuw 47.000 gulden ontvangen. Hterdoor is dc stand nu geworden 1.927.000 gulden. Paus had weer een hartaanval Toestand is zeer ernstig De Paus heeft gisteravond opnieuw eer hartaanval gekregen. Zijn dokters vrezen dat het hart van het 78-jarige hoofd var de R.K. kerk de grote spanning als ge volg van voortdurend hikken overgeven niet zal kunnen verdragen. De toestand is dan ook ernstig. De Instorting van gisteren was de cli max op de terugkeer van de aanval van Januari, waardoor zijn levenskrachten ge vaarlijk werden aangetast en waarvan hij nimmer geheel herstelde. Al vele dagen had de Paus al niet meer op normali wijze voedsel tot zich genomen: daardoor is hij thans buitengewoon zwak. Zijn lijfarts, dr Riccardo Galeazzi-Lisi, heeft vrijwel voortdurend aan het bed de Paus vertoefd. Gisteren ontbood hij prof. Pietro Valdoni, één van Italië' knapste chirurgen om de mogelijkheid van een operatie te bestuderen, die een pijnlijk gezwel in de tnaagstreek van de Paus zou moeten wegnemen. De twee zusters en drie neven van de Paus hebben de nacht in zijn paleis door gebracht. De verloven van de Zwitserse Garde werden ingetrokken. Met de Pau selijke gendarmerie betrokken de Zwit- de wacht op de wegen die naar de Pauselijke appartementen in het paleis Rome leidden. Kort voor middernacht werd ieder, die geen officiële reden had, ich dn het paleis te bevinden, verzocht heen te gaan. Rondom de Pauselijke vertrekken heer ste daarna absolute stilte. De Italiaanse politie zette het grote plein voor de ba siliek van Sint Pieter af. Bij da afzetting vertoefden tot laat in de nacht nog vele mensen, van wie er sommigen op straat knielden om voor de Paus te bidden. Toen president Eisenhower op de hoog te werd gebracht van de instorting var de Paus, zei hij van mening te zijn, dat edereen evenals hij vurig hoopte, dat de Paus spoedig zou herstellen. In Boston hebben leiders van de Ame rikaanse Protestantse kerken gebeden om de Paus in zijn ziekte kracht te geven. Koningin Elizabeth deed inkopen voor Kerst Koningin Elizabeth heeft vandaag Kerstinkopen gedaan voor haar kinderen. Zij bracht meer dan e?n uur door op de speelgoedafdeling van een Londens wa renhuis en kocht cadeaux, uiteenlopend °en ruimtevaartspel van f 2,70 tot een poppenwagen van f 113. Haar zoon. prins Charles, is zes jaar oud en haar dochter prinses Anne vier. Bonn erkent zelfstandig heid van Oostenrijk Ans-chluss van de baan De Westdultse regering heeff een ver klaring uitgegeven, waarin zij de onaf hankelijkheid en zelfstandigheid van Oos tenrijk officieel erkent. De regering be schouwt de „Anschluss" van Oostenrijk als opgeheven. Onderzoek ramp Triton Een douanebeambte voorzag het verongelukken van het K.L.M.-vliegtuig ,,De Triton trok mijn aandacht op het moment, dat deze zich voort begon te bewegen over de startbaan. Het geluid van de motoren was anders dan van welk vliegtuig ook. Ik zei tegen mijn chef: „Ik zou niet graag in dat toestel willen zitten". Hij kwam bij mij staan en samen keken wij het vliegtuig na. Het leek heel lang op de grond te blijven. Ik dacht, dat de 'herhaald machine tegen de dijk zou verpletteren, maar ze kwam er net overheen. Tegen een brandweerman zei ik te geloven, dat de Triton in de rivier was gestort." ,,H\j dacht er over na en zei: „Denk j'e De tweede boordwerktuigkundige C. dat ik me met de brandweer in verbin- Kievits, verklaarde, dat een man en zijn ding moet stellen?". Dat is alles wat ik vrouw hardop zaten te hidden op de weet tot het moment dat iemand van de voorste ri) van de hoofdcabine. Hfj kon bemanning uj-en later bemodderd binnen- kwa Deze opmerkelijke verklaring legde gisteren de douanebeambte Thomas Kearny voor het Ierse hof af. Gedurende drie jaren ziet deze man voor zijn kan toor toestellen vertrekken. Hij moet de vertrektijden noteren. Het is routinewerk geworden, maar bij het vertrek triton rende hij naar buiten. Hiertegenover staan de verklaringen van de bemanning, die unaniem luiden, dat het toestel een volkomen normale start had. Een andere bijzonderheid van de zitting van gisteren was, dat de dictaphoonma- chines van Shannons verkeerstoren „aar het woord" kwamen- Dit zijn toestellen, waarop alle gesprekken tussen de ver keerstoren en vliegtuigen automatisch worden vastgelegd. Toestellen dus die geen twijfel laten aan de juistheid de „getuigenverklaring". Gebleken is, dat nadat de Triton was neerge stort, nog geen enkele zekerheid omtrent het toestel bevond. Kort na de start had de verkeerstoren talloze radiostations op geroepen. Tussen de gesprekken mengde zich plotseling een radarpost met de. als geruststellend aangemerkte mededeling, dat de post het vliegtuig op het radar scherm 23 mijl ten westen van Shannon Schokken tussentijds Edward Roy Parfitt, de Engelse eerste vlieger van de Triton, verklaarde kort na de start schokken te hebben gevoeld, die hij vergeleek met remous bij zwaar on- „De lichtjes van de instrumenten doof den snel en Ik geloof, dat het toestel op dat ogenblik naar rechts begon te zwaai en. Terwijl ik mij bukte voor mijn zak lantaarn, begon het stoten opnieuw. In het donker riep Parfitt de stewardess toe, de noodluiken te openen, maar hij kreeg geen antwoord. Later hoorde hij, dat de twee stewards en de stewardess bij de ramp om het leven waren gekomen. W in lersportvacan tie Kon. familie weer naar St. Anton De koninklijke familie zal dit jaar de wintersportvacantie weer in Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk doorbrengen. De Koningin en de Prinsessen zullen op 27 December per trein uit ons land ver trekken. Prins Bernhard zal enkele dagen later gaan. Hij wordt voor de jaarwisse ling in Sankt Anton verwacht. Iets voor u? hen ér niet toe bewegen, het vliegtuig te verlaten. De man was blind. Later slaagde Viruly er in, beiden uit de ma chine te halen. De passagiers reageerden abnormaal," aldus Kievits. Door de be dwelmende benzinedampen wist hij zelf ook niet meer of hij waakte of droomde. De derde piloot. Evert Webbink, zei, dat hU geprobeerd had een passagier er uit te krijgen, die schuim op de niond had. maar Mi zat onder water met zyn benen vast. Webbink deed nogmaals het relaas van zijn tocht door de modder naar het vliegveld. Mensen die hü tegen kwam. diep hij toe. dat er een /amp was gebeurd, maar er was in het geheel I geen reactie Eerst by het hoofdgebouw ontmoette Webbink de gezagvoerder een Zwitsers toestel, de eerste die enige maatregelen nam. Hevige stormen in Noord Engeland De zwanen zwommen in de sir aten Ncord-Engeland, vooral het merenge bied, wordt geteisterd door de hevigste overstromingen sinds meer dan 25 Ift South Westmorland is de rivier de Kent buiten de oevers getreden, waardoor het water de huizen binnenstroomt, hou ten garages meesleept en duizenden hec- i bouwland blank zet. In de plaats Kendal zwommen de zwanen In de stra ten. Een stevige sportieve mantel. De mouw is wijd aangezet, maar loopt naar de pols nauwer toe. Even onder de rechterschouder is een zakje (met klep) gemaakt. Een brede ceintuureen brede lip om de pols en een dikke door gestikte rand om de revers die nen om het stoere effect te verhogen. De 11 Amerikanen in Rood China Grijpt de V.N. ook in bij het lot van velen in Indonesië In de stootkamer van de Rijksmunt te Utrecht heeft H.M. de Koningin gisteren de machine in werking gesteld, waarmee de nieuwe zilveren guldens worden vervaardigd, die in de tweede helft van 1955 in circu latie zullen komen. Uit handen van rijksmunimeester dr J. W. A. van Hengel, ontving H.M. de Koningin enkele minuten later twee guldens, die ze zelf had geslagen. DAT in A'dam de 80.000ste telefoon- aansluiting tot stand is gebracht. DAT de.gewezen commandant van de Belgische rijkswacht, M. J. F. Godfroid, benoemd werd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. DAT de Ned. torpedobootjager Evert- ;n weer uit Bergen (Nwg.) vertrok, ■aarheen 't de Deense schoener Svaerd- fisken had gesecondeerd, toen deze op de Noordzee in nood had verkeerd. DAT gistermiddag een auto met aan hangwagen Mi de overweg tussen Krab- bendyke en Rilland-Bath moest uitwij ken voor een paard, waardoor de wagen naast de weg terecht kwam en de spoor lijn twee uur blokkeerde. DAT de plv. secretaris van de K.v.K. voor A'dam, mr dr H. Fortuin, gehuldigd werd i.v.m. zijn 25-j. jubileum bij deze DAT burgemeester d'Ailly van A'dam de commissie installeerde, die de maat regelen moet voorbereiden voor de bouw van een nieuw stadhuis in de hoofdstad. DAT een delegatie van de band oud strijders „7 December" Dinsdag een krans zal leggen bü de Indonesische um van het voorl. nationale monument op de Dam te A'dam en op dezelfde dag de ge- •allenen van de „7 December"-divisie op het ereveld Menteng Poelo te Dja karta worden herdacht. DATde commandant van het lste leger korps, It -gen. A. Th. C. Opsomer, aan- DAT het grootste waterschap in de wezig was bü de kranslegging bü hetprovincie Groningen, Hunsinco, op 19 monument voor de gefusllleerden bü de Januari zijn eeuwfeest viert in Onderden- Koning Willem III-kazerne te Apeldoorn. dam en in de provinciale hoofdstad. DAT de Amerikaanse consul-gen. P. J. Reveley de gouden medaille voor buiten gewone verdiensten uitreikte aan de 60-j. J. H. Dun, Ned. employé van het Ame- rik. consulaat te Rotterdam. DAT tegen de 33-j. oud-eigenaar van een hondenschool te,A'dam in hoger be roep vrüspraak, bevestiging van het rechtbankvonnis, werd geëist wegens de beschuldiging van dierenmishandeling. DAT het Noorse tankschip Kosmos V (19.000 brt.) op de Nieuwe Waterweg nabü Poortershaven aan de grond liep, maar door de sleepboten Ebro en Blan kenburg werd vlotgetrokken en thans onbeschadigd in Pernis is Elsenhower heeft verklaard, dat de Ver. Naties zich verantwoordelijk dienen te voelen voor het lot van de elf leden der Amerikaanse luchtmacht, die in dienst de Ver. Naties waren en in commu nistisch China tot zware gevangenisstraf fen zyn veroordeeld. Op zijn persconfe rentie zeide de president voorts niet te weten tot welke actie de Ver. Najies dien- - te gaan. Het departement van buitenlandse zaken moet beslissen op welke wijze deze zaak moet worden aan gepakt. De Ver. Naties dienen zich het n deze gevangenen aan te trekken, anders zouden zij hun zelfrespect verliezen. De veroordeling der Ameri kanen lijkt volgens Eisenhower op een loverwogen poging de Ver. Staten 1 Impulsieve actie te prikkelen. De lel— van de Amerik. delegatie bij de V.N. de heer Cabot Lodge, heeft In New York reeds met de Amerikaanse bondgenoten uit de Koreaanse oorlog vergaderd »n eventueel ingrijpen door de V.N. Wij vragen ons af: maken de Ameri kanen zich ook zó bezorgd over het lot van vele Nederlanders in Indonesië? Voelen de Amerikanen er niets ook hierbij de V.N. in te schakelen? Indien, aldus Eisenhower, communis tisch China de Ver. Staten wil uitlokken tegenactie, dan ls de verzoenende toon die Rusland de laatste tijd aansloeg niet veel meer dan een „aanfluiting". De reeds genoemde Amerikaanse afgevaar digde Lodge zelde, na ruggespraak met de zestien landen die ln Korea onder het commando der V.N. hebben gestreden, dat de Ver. Staten en de Ver. Naties zonder twyfel een belangrüke stap zullen doen, waarbij zij er op vertrouwen steun van de zestien Korea-partners te zullen ver krijgen. Aan de andere kant heeft Eisen hower gezegd, dat Mj niet van plan ls zich door de communisten te laten aan zetten tot Impulsieve acties, die tot oorlog zouden kunnen leiden. Amerika moet zorgvuldig zijn koers be palen. Eisenhower ls van oordeel, dat een blokkade van rood-China een oorlogsdaad >u zijn. Hij verschilt hierin van opinie iet senator Knowland en anderen, die »ze blokkade juist wel eisen. Eisenhower is voorts van mening, dat Amerika niet gediend zou zijn met het verbreken van de diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie. Eerder moet Amerika zich, volgens hem, toeleggen op positieve maatregelen, zoals de verster-1 king van de kracht der bondgenoten. De kwestie der twee burgers die even- :ns ln communistisch China wegens spionnage werden veroordeeld, zal op an dere wijze worden opgenomen. Engeland, dat met bezorgdheid de ont wikkeling in het Verre Oosten gadeslaat, heeft een beroep gedaan op rood-China, niet tot overhaaste acties tegen de natio nalistische eilanden rondom Formosa over te gaan. Vermelden wij voorts dat het weder zijds militaire beveiligingsverdrag tussen Amerika en nationalistisch Chlno geslo ten, gisteren officieel is getekend. Tsjoe en Oe Noe: Wat nu? Inmiddels verklaarde de premier van communistisch China, Tsjoe Enlal te Pe king. dat het Chinese volk weliswaar krachtig gekant is tegen een oorlog, doch dat het zich geen vrees zal laten aan jagen door de gepantserde vuist van het (onder Amerikaanse leiding staande) oor- logsblok. Tsjoe sprak op een banket, ge geven ter ere van de Birmaanse premier, Oe Noe. die een bezoek van twee weken aan China brengt. Tsjoe veroordeelde krachtig de Amerikaanse blokvorming in het Verre Oosten en het Zoavo-verdrag, hetwelk de belangen der Aziatische vol ken in gevaar brengt. HET WEER IN EUROPA Stockh tlsinkl Oslo 1 onbew. I NNO EVEN NADENKEN. VOOR CESCHENKEN! Bij de Rijkspostspaarbank is in No vember f39,7 millioen ingelegd cn f35 millioen terugbetaald, zodat er een over schot is van f4,7 millioen. In de eerste 11 maanden van 1954 is f60,1 min ge spaard of tweemaal zoveel als e n jaar tevoren. Tijdelijk opklaringen He-1 K N M I te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, morgen weer toenemende bewolking en later op de dag enige regen. Overwegend matige, later «ot krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Wo/t. Minder zacht. (Opgemaakt vanmor- get) om 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon van 8.29 tot 1631; Maan van 13.11 tot 1.02 uur. Op 10 Dec. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1