Jlicuuio geifcrt)* (tfouraitl ederland werd met 'n kluitj e in Nw-Guinea's riet gestuurd 't eind van mijn reis De aangenomen resolutie is voor ons volkomen onaanvaardbaar Heelal gioeit voortdurend Churchill: Ik kom nu aan chili vierde zijn tachtigste ver jaardag. Vast staat evenwel, dat de vreugde rond de ver jaardag van de grote staatsman door geen enkele andere ge beurtenis kon worden overtrof fen. Per slot van rekening wordt iemand maar één keer in z'n leven tachtig jaar! Men had dan ook die mensenmenigte eens moeten ziendie zich voor de ambtswoning van de premier verdrong. Tal vaji Londenaars, die dat voorrecht hadden, com bineerden beide evenementen: zij gingen eerst naar de stoet van de koningin kijken en daar na trokken zij naar Downing- street no. 10 om hun kranige eerste minister stormachtig toe te juichen. Dominici naar Marseille overgebracht De oude boer Gaston Dominici (77 Jaar), die is schuldig bevonden aan moord op de familie Drummond en tot de dood door de guillotine werd veroordeeld, is gisteren van Digne naar de gevangenis te Mar seille overgebracht. Iets voor u? De wijde swagger heeft afgedaan. De losse mantel valt recht naar beneden. De grote kragen schij nen voor de mantels ook te ver dwijnen. Dit model is daar een voorbeeld van Het werd uitpe- voerd insuède, dat weer populair schtjnt te worden. Het is een ontwerp van Vico. Overweldigende ontvangst in Westminster Hall voor jarige staatsman SIR WINSTON CHURCHILL, één der grootste staatslieden in de geschie denis, heeft gisteren op zijn 80-ste verjaardag de volgende woorden gesproken: „Ik kom thans aan het eind van mijn reis. Ik hoop dat ik nog enige diensten kan bewijzen, maar van welke aard die ook zullen zijn en wat er ook zal gebeuren, ik ben er zeker van dat ik de emoties van deze dag nooit zal vergeten...." De Britse premier sprak deze woorden met een stem die trilde van ontroering en diep gevoel. Toen verliet hij zich zelf weer geheel meester langzaam buigend en glimlachend de West- minster Hall, waar hem een overweldigende ontvangst was bereid. critlsh oog naar en gaf toen deze parle mentaire analyse: „Het portret is een prachtig voorbeeld van moderne kunst. Stellig is het krachtig en oprecht: dit zijn eigenschappen zonder welke geen actief parlementslid het kan stellen of waarvoor hij bevreesd moet zijn Sutherland verwacht critiek op zijn werk, maar hij heeft reeds gezegd, geen portret te hebben geschilderd om applaus te krijgen maar Churchill te hebben ge schilderd. zoals hij hem in werkelijkheid Churchill vierde zijn verjaardag met :n traan en een lach en met de hint. dat hij geen onmiddellijke bedoelingen heeft om af te treden Een golf van emotie en van hulde betuigingen is over de bejaarde premier heengegaan en zelfs de feeststemming rond de kleurrijke koninklijke stoet, welke ter gelegenheid van de opening van het parlement op dezelfde dag dooi de Londense straten trok. werd door de vreugde om Churchill in de schaduw gesteld. Voor de „grand old man", die drager van vele der hoogste onderscheidin gen welke de wereld kent, was het de gedenkwaardigste gebeurtenis in zijn openbare leven. Soms lieten zijn wel sprekendheid en gevatheid hem in de steek en kon hy op de gelukwensen al leen maar antwoorden: „Thank jou thank you, thank you Tegenover zijn collega's in het parle ment. waarin hij meer dan 50 jaar ge diend heeft, bekende hy. door emoties te worden overweldigd: door trots en door nederigheid. Maar hij kon niet zeggen, welke overheerste. En toen vriend en vijand in de politiek opstond hem gezondheid en nog vele jaren te wensen, maakte de oude hij zelden doet, een toespeling op zijn leeftijd De legendarische schelmsheid leeft echter nog te sterk in hem om haar op deze dag te kunnen onderdrukken. Nadat hem door de socialist Attlee geschilderd portret van hemzelf en boek met handtekeningen van verreweg de meeste parlementsleden was aange boden. grapte hij: ..Ik moet bekennen, dat deze plechtigheid met al haar char- en praal misschien wel heel wat heeft afgedaan aan mijn strijdbaarheid als partijpoliticus, maar ik zal wel deze reactie heenkomen en een poosje weer mezelf zijn...." Som mige politici konden hun tranen niet bedwingen Churchill, die er voor zijn leeftijd be wonderenswaardig fit uitzag, toonde zich duidelijk vergenoegd met de feestelijk heden die 's ochtends begonnen opening van het parlement door koningin Elizabeth. Het was bewolkt en regenach- net af en toe een zonnestraal. In ouderwetse, geklede pas en met een spikkelde vlinderdas begfa Churchill zich de andere leden van het Lagerhuis het Hogerhuis in die vorstelijke geving luisterde hij naar de achterklein dochter van Victoria de koningin onder ie hij zijn parlementaire carrière begon. Met zijn handen op de vergulde leuning achter in de zaal gezeten, keek hij ernstig de jonge vorstin, die in haar rede toezegde, het welzijn van haar volk i de wereldvrede te zullen bevorderen. Buiten wachtte de "menigte in de regen, zelfs nadat de koningin in de staatsie koets naar Buckingham palace was terug gekeerd. Churchill kreeg een enorme ova tie. Daarna zagen millioenen mensen op het televisiescherm de overhandiging de geschenken in de eeuwenoude West- er Hall. Churchill zat in zijn stoel te wiebelen toen zijn politieke vrienden en tegenstanders hun lof over het uitgoten en hij glimlachte toen Attlee. de leider van de oppositie, zei: „k kom niet om Caesar te begraven, maar om hem te prijzen. Het portret De blauwe gordijnen werden wegge trokken en men zag het door Sutherland geschilderde portret, dat de ouderdoms- lijnen niet verdoezelt. Churchill, zelf schilder, keek er met een zag. In zijn toespraak zeide Chturchlll nog: „Dit is werkelijk het treffendste voor beeld van het karakteristieke beginsel van het Britse parlement: haal de politiek niet in het particuliere leven! Iets als dit is in de Britse geschiedenis nog niet voorgeko men. Ik twijfel er werkelijk aan, of In één van de moderne democratieën in het bui tenland ooit zulk een mate van vriende lijkheid en edelmoedigheid zou worden getoond Jegens een partijpoliticus, die zich nog niet heeft teruggetrokken Toen de plechtigheid ten einde was, hielp Lady Churchill de bejaarde premier met haar vrije hand de treden van het podium af, terwijl zij in de andere hand een groot bouquet rozen droeg. Koningin Elizabeth wenste Churchill nog vele gelukkige Jaren, toen zij hem gisteravond in tegenwoordigheid van de koningin-moeder en prinses Margaret ont ving. Enige seconden voordat Churchill op Buckingham-palace arriveerde, cirkel de een vliegtuig boven het paleis, waarop met rode, verlichte letters stond: „Hoera voor Churchill! Gisteravond laat heeft Churchill ont huld. wat hij zal doen met het vele geld, dat hem uit alle delen van de wereld is toegezonden. Hij is voornemens, een „Winston Churchill Birthday Trust" te vormen, waarin het geld bijeengebracht zal worden. „De leiding van die trust zal mij een voortdurend genoegen zijn In de maanden of Jaren, die mij resten", aldus Churchill. Verwacht wordt, dat er tegen het einde van het jaar meer dan tien mlllloen gulden ln de trust gestort zal zijn. Drie hoofdprijzen van loterij Prins Bernhard Stichting Gisteren ls de trekking gehouden van de 15e aerle der loterij van de Prins Bern hard Stichting. De eerste prijs (een be drag van 2000 gulden) ia gevallen op num mer 59298; de tweede prije (groot 1Ó00 gul den) op lotnummer 42428 en de derde prije (van 500 gulden) op nummer 40771. Hoe kwam die daar? Granaat in motor van Britse duikboot In één van de twee hoofdmotoren van de Britse onderzeeër Arthemia ia een zeer effectief geplaatste granaat gevonden, ter wijl het schip op zee voer tussen Ierland en de Schotse kust. De lading was groot genoeg om de dieselmotor te verwoesten en de zes man die dienst deden in de machinekamer, te doden of te verwonden. Een ongeluk ia uitgebleven, doordat de betreffende motor niet was gebruikt. De Arthemis, die een volledige beman ning van zestig koppen aan boord had. ia dadelijk na het melden van de gevaar lijke vondat teruggekeerd naar haar baaia Rothesay aan de Firth of Clyde. HOE DE, V.N. SOLT MET ONZE BELANGEN.. JE NEDERLANDSE RECHTEN zijn ge- schaad door de uitspraak van de po- èke commissie" in de Ver. Naties over euw-Guinea. In een resolutie van India irdt de hoop uitgesproken, dat de rege- m (gen van Indonesië en Nederland hun po- igen zullen voortzetten, een oplossing te en voor het geschil, zulks in overeen stemming met de beginselen van het Hand vest der Ver. Naties. Deze resolutie, mede- ondertekend door Argentinië, Costa Rica, Cuba, Ecuador, El Salvador, India, Syrië en Joego-Slavië (tout étonné de se trouver en semble) werd goedgekeurd met 24 stemmen vóór, 14 tegen en 10 onthoudingen. ilhelm Furtwangier overleden bevat geen uitnodiging aan de secretaris-generaal der V.N., aan bijstand te verlenen, zoals de oorspronkelijke Indonesische reso- rzocht. Weliswaar is het standpunt van Djokja hierdoor enigszins maar voor Nederland is ook deze nieuwe resolutie onaanvaard- De stemmencijfers maken het duidelijk, dat ook de Algemene Ver waar een tweederden meerderheid nodig is, met deze oplossing zal gaan. Wij laten hier de landen volgen, die vóór-, tegenstemden of zich van onthielden. resolutie stemden: Afghanistan, en Engeland. Brazilië, Canada, Chili, Chi- Bolivia, Birma, Wit-Rusland, na, Dominicaanse Republiek, Indonesië, Cuba, Tsjechoslowakije, Ecua- Israël. Nicaragua, de Philippijnen onthiel- den zich. en de Verenigde Staten, Pana- a en Haïti waren afwezig. Te sterke Indonesische sambal voor V.N. Op het moment, dat de oorspronkelijke resolutie in stemming zou worden ge bracht, vroeg de vertegenwoordiger van Menon, die blijkbaar de Indonesl- i sche sambal voor de V.N. toch wat te scherp vond. de bijeenkomst een uur te schorsen. Het nieuwe gepeperde gerecht in de vorm van een andere ontwerp resolutie van India betreffende Nieuw- Gudnea was echter voor Nederland even- genietbaar. De Nederlandse vertegen- ordiger, de heer D. J. van Balluseck, verklaarde dan ook zeer terecht, dat uwe onderhandelingen onmogelijk tot i accoord zouden kunnen leiden, aan gezien Indonesië alle aangegeven midde len reeds had verworpen. De nieuwe reso lutie is geen verzoek om een compromis, beoogt een toegeven door Neder land aan de Indonesische eis. Het geschil t Indonesië ontstond niet over de p o- lltleke status van Nleuw-Gulnea. r de overdracht van de louve- it; slechts de toekomstige be stemming was in het geding. Nederland poogt voorwaarden te scheppen voor zelf bestuur der bevolking, hetgeen in geen enkel opzicht 'n bedreiging voor de vrede vormt, zoals van Indonesische zijde wordt betoogd. Toegeven aan de eis van Indo nesië voor souvereiniteitsoverdracht be tekent een schending van het Handvest der V.N. en is volkomen in strijd met emen der Nederlandse regering, de bevolking te gelegenertild onafhanke lijkheid te verlenen. Het standpunt van Zuid-Alrika De Zuidafrikaanse afgevaardigde, de heer W. C. du Plessis, herinnerde aan de bezorgdheid van Australië en Nieuw- Zeeland, dat een kunstmatig veroorzaakte verstoring van de vrede in dat deel der wereld de veiligheid van hun landen in gevaar brengt. Zuid-Afrika twijfelt er niet aan, dat de souvereiniteit over Nieuw- Guinea alleen bij Nederland berust. Aandrang op heropening der onderhan delingen betekent een stilzwijgende er- Vilhelm Furtwangler, de be- oemde Duitse dirigent, die be- «nd stond als één der grootste Wolkers van Beethoven, is gis- Pfcöond op 68-jarige leeftijd in pden-Baden overleden aan de ptrolgen van een longontsteking. ftee foto is van recente datum. kenning van Indonesië's aanspraak op reiniteit over Nieuw-Gulnea. De In- ische resolutie is een poging om het Handvest te schenden. Aanneming der lolutie zou de Ver. Naties maken tot i klankbord voor onenigheid en een •um voor het aanwakkeren van on vriendschappelijke betrekkingen. Aanne- ing kan slechts leiden tot onheil en mis lukking, tot het schokken van het ver ouwen der volken, en het wegnemen in de grondslagen der V.N. Wij wijzen er nog op. dat Indonesië niet ■eer aangedrongen heeft op een stem- ilng over de eigen, oorspronkelijke reso lutie. De Nederlandse minister van Buit. Zaken, mr J. N. A. Luns, heeft ver klaard, dat de zetel van Nederland niet bezet zal zijn als de kwestie- Nieuw-Guinea op de agenda der zit- ting-1955 van de Algemene Vergade ring geplaatst wordt. Na dit jaar neemt Nederland niet meer deel aan het debat over Nieuw-Guinea. Meer oorlogssche pen naar Nieuw- Guinea Op de rijksmarinewerf in Den Helder wordt koortsachtig gewerkt om de oorlogsschepen H.M. Johan Maurits, H.M. Ceram en H.M. Woen- di gereed te maken voor spoedige uitzending naar Nieuw-Guinea. Reeds verscheidene dagen wordt op de marinewerf tot 's avonds laat overgewerkt. De activiteit op de werf is een di rect gevolg van de toezegging van staatssecretaris H. C. W. Moorman, dat meer oorlogsschepen naar Nieuw- Guinea zullen worden gezonden. Zoals gemeld, kwam de vorige week reeds een Nederlandse torpedo- bootjager in Nieuw-Guinea aan. Voor vluchtelingen nu 1.880.000 De oogst van de actie voor de vluchtelingen heeft gisteren 24.000 gulden beiopen. De stand is nu: 1 860.000 gulden. Het gironummer van het comité is, zoals men weet. 5100. Vrienden en „vrien den" in de Ver. Naties "DIJ DE BEHANDELING van de Indonesische resolutie inzake Nieuw Guinea heeft Ne derland kunnen ervaren, wie in de Ver. Naties de ware vrien den zijn. De, door de „politieke commissie" aanvaarde compro mis-oplossing is voor Neder land geen oplossing. Duidelijk is dit onder woorden gebracht door de Australische afgevaar digde, Spender, die zeide, dat weliswaar de woorden der nieuwe resolutie anders waren, maar dat het doel hetzelfde is. En de Canadese afgevaardigde, Johnson, verklaarde, dat het verzoek van de Ver. Naties om de onderhandelingen te her vatten, absoluut een „weerleg ging" aan liet adres der Neder landers inhoudt. De Engelse af gevaardigde Anthony Nutting, heeft er met klem op gewezen, dat juist Nederland aan zijn verplichting tot onderhandelen had voldaan. Nederland is thans niet verplicht, deze onderhan delingen te hervatten. Vandaar dat Engeland twijfelde of de Algemene Vergadering der V.N. wel bevoegd is om deze kwes tie te behandelen. Het Britse standpunt is het enig juiste, dat namelijk de Algemene Vergadering, die dus na de „poli tieke commissie" aan het woord komt, geen enkele resolutie inzake het vraagstuk Nieuw Guinea be hoort te aanvaarden. He tstemt be moedigend in moeilijke omstandig heden te ervaren, wie de ware vrienden zUn. Wij zouden er liefst het stilzwijgen over bewaren, dat de Ver. Staten gedurende het ge hele debat zwegen als het .graf en zich van stemming onthielden. Is Nieuw Guinea na Formosa niet van strategisch belang? Mag Frankrtfk wel en Nederland niet de bezem hanteren als zulks nodig blijkt? Wij zullen het bjj deze vracen laten In Sassenheim komt een D. K. W.-aulofabriek Eerst 20, later 100 auto's per dag Met Ingang van 1 Mei 1955 wordt de Rhenaniafabrick aan de Warmonderdam In de gemeente Sassenheim, waar men zich bezig houdt met het asfalteren van gasbuizen, overgeplaatst naar Nijmegen of Amersfoort. In dezelfde maand zal de Duitse D.K.W.-autofabrick in het vrijge komen gebouw de productie van auto's beginnen. Aanvankelijk zullen er 20 auto's per dag worden gemaakt, maar men hoopt dit te kunnen opvoeren tot 100 auto's per dag. De directie van Rhenania heeft tien van de ongeveer veertig werk nemers overplaatsing naar haar nieuwe Bedrijf aangeboden, terwijl nog bespre kingen worden gevoerd over het lot van de overige werknemers. 311 WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belancTiilro Ir/vHn^i belangrijke korting). CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste Jaargang No 10208 .SUatwticftlf «helleen wgn hert ia fegfjenspatt" (Zie pag. S) De Londenaars waren gisteren getuige van twee grote gebeur tenissen: koniiygin Elizabeth reed in een kleurrijke stoet uit om het parlement te openen en last but not leastChur- Politici weenden

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1