Gillette Duitsland vindt de oplossing verplichte Berufsschule Huishoudelijk onderricht naast karakter vorming van het grootste belang in de DE CO-EXISTENTIE ROND FORMOSA! Het cadeau Sleepboot Hunter redde Deense kustvaarder Vega ZUIVERE TIJDMETING Moskouse conferentie door Molotof geopend 7 DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 OPVOEDING VAN HET FABRIEKSMEISJE (Van een onzér verslaggevers) et jonge meisje, dat in fabriek, ate brood verdient, toch voor te bereiden op haar toekomstige taak van huisvrouw en moeder, is reeds vele jaren een sociaal probleem. In Belgie begon men na de oorlog met het Mater Amabiliswerk, dat later in Neder land werd overgenomen. In Katholieke kring onder de zelfde naam, in Prot. Christelijke kring werd het Klimopwerk en in neutrale kring werd de Zonnebloem als symbool gekozen. In stichtingsvorm met overheidssub sidie wordt thans moeizaam getracht het voort te zetten. Moeizaam, om dat middelen en medewerking, hoezeer de noodzakelijkheid beseft wordt, toch slechts te verkrijgen zijn, wanneer ook de werkgever zijn steun geeft Het is namelijk zo, dat het werkende meisje gedurende één middag per week vrij moet hebben om op een huishoudschool lessen te volgen in huis houdkunde, koken, naaien, kinderverzorging e.d. Deze middag vrij geven betekent echter voor de werkgever, en vooral in het kleine bedrijf een belangrijk offer. In de grote bedrijven gaat het iets gemakkelijker, maar ook daar is het slechts een uiterst klein percentage van de arbeidsters, dat in de gelegenheid gesteld kan worden om de lessen te volgen. leerplichtig blijft. Ook al wordt na het verlaten der lagere school werk gevon den in een fabriek. Het is namelijk zo, dat de ongeschoolde arbeider en ar beidster een opleiding ontvangt in de Berufsschule. Eigenlijk kunnen we zeg gen: ..Er bestaat een leerplicht tot 18 jaar." Ook voor de jongen en het meis- Het percentage jeugdige arbeidsters, dat aan het Mater Amabilis, het Klimop of Zonnebloem-werk kan deelnemen blijft een fractie van het totaal aantal. En toch.zal het overgrote deel na enige jaren de leiding van haar huls houding en haar gezin in handen krij gen. Zal de jonge vrouw het weekloon, dat de man thuisbrengt grotendeels be steden moeten, de kinderen grootbren gen. hun kleren naaien en verstellen, ze in dagen van ziekte moeten verplegen. Een taak, die toch werkelijk wel voor bereiding en een zekere mate van ken nis eist. Met de voortschrijding van tech niek en industrialisatie zal de omvang van dit probleem toenemen, want steeds meer meisjes vinden werk in fabrieken en kantoren. Voor een gedeeltelijke oplossing heb ben wij naar België gekeken, een radi caler systeem bezit Duitsland waar elk meisje (en elke jongen) tot 18 jaar l/OT 'I Verklaarde uifzichf A MERIKAANSE en Europese diploma- ten houden zich nog steeds bezig met het vraagstuk of de communistische en democratische wereld rustig naast elkaar kunnen bestaan. Het was Moskou, dat het eerst het voorstel deed voor een inter nationaal. politiek ..gezelschapspel", het welk co-existentie genoemd wordt. Mis schien dat voor deze voorgespiegelde co- existentie nog eens een „Modus vivendi" gevonden kan worden, maar altijd zal toch het gevaar blijven dreigen, dat twee totaal verschillende ideologieën met el kaar in botsing komen en de vonk zal uitslaan. In ieder geval, momenteel is er van een „Vreedzaam-naast-elkaar-leven" van de communistische en de niet-com- munistische wereld in de Chinese wate ren rond Formosa nog totaal niets te be- Efc; speuren Amerika en nationalistisch China zijn het in hoofdzaak eens geworden over de bepalingen van een defensieverdrag. Hierin wordt be paald, dat de Ver. Staten bescherming zullen verlenen aan Formosa, de Pesca dores en misschien enikele kusteilanden, die thans in het bezit zijn van nationa listisch China, onder leiding van Tsjang Kal-sjek. Voortdurend wordt de wereld min of meer in alarmtoestand gebracht door be richten, dat een sterke, communistisch- Chinese vloot wacht op een kans haar slag te slaan met een invasie. Oorlogs bodems zouden naar het gebied van Swa- tow. tussen Hongkong en Quemoy. zijn overgebracht. Al ontkomt men niet aan de indruk, dat van nationalistisch Chi nese zijde de zaak wordt opgeblazen, toch blijven deze communistisch-Chinese .speldeprikken" gevaarlijk, omdat men niet weet. welke acties er op kunnen volgen. Enige dagen geleden was er weer zon alarmerend bericht, afkomstig van het Chinese nieuwsagentschap, waarin werd gezegd, dat op het eiland Woeitsjioe communistische troepen waren geland. Woeitsjioe is een eilandje, dat op 100 km ten westen van Formosa en op 25 km van het vasteland is gelegen. Er ontston den gevechten, maar de nationalistische vliegtuigen en kustbatterijen wisten de landing der communistische Invasie-vloot te verijdelen. De strijd speelt zich hoofd/- zakelijik af om het bezit van kleine eilan den als Quemoy, Matsoe, Woeitsjioe en Tatsjen. Het State Department te Washington heeft bij herhaling doen blijken, dat het in deze woelige, allesbehalve van „co- existentie" getuigende, wateren de zaken niet op de spits wil drijven. Generalissi mus Tsjang Kai-sjek zou maar al te graag zien. dat de Amerikaanse vloot hier actief ingreep, maar die animo is bij de Amerikanen voorlopig uiterst gering, al zal een MacArthur hier anders over denken. Trouwens de Amerikaanse zeven de vloot heeft slechts tot taak, de be langrijke .burcht van Tsjang Kai-sjek" Formosa, alsmede de groep der Pesca- dores-eilanden te beschermen. Zoals men weet, Is Formosa in een sterke, militair- strategische positie gebracht, waar er be halve een behoorlijke luchtmacht een leger van ongeveer 500.000 man aanwezig is. Toen op het Chinese continent, in de strijd met de communisten tijdens de burgeroorlog, de kansen van Tsjang Kai- sjek verkeken waren, heeft deze zich op Formosa ..teruggetrokken", nog altijd hopende dat het getij zou keren. Enige tijd geleden heeft onze reizende corre spondent Alfred van Sprang een boeiend beeld gegeven van dit, in de internatio nale politiek weer sterk de aandacht trekkende, Formosa, dat sinds de Koreaanse oorlog het doel der commu nisten schijnt te zijn. Meermalen heeft Peking verkondigt, dat Formosa bevrijd zal worden, hetgeen dus zou betekenen, dat Amerika dit strategische bolwerk moet prijsgeven Sinds Truman verklaarde dat de Amerikaanse zevende vloot in de Straat van Formosa een beschermende taak kreeg, is het onaannemelijk dat Formosa zal worden prijsgegeven. Het is immers in de militair-strategische gor del. gevormd door Japan. Okinawa (Rioe Kioe-eilandenï en de Philippijnen van zeer grote betekenis. Met lede ogen zien de communisten, dat Amerika Tsjang Kai-sjek financieel en met wapenmate riaal blijft steunen, al hoedt Washington zich er voor. daadwerkelijk in de strijd verwikkeld te geraken. Hoe dit alles zich in de toekomst gaat ontwikkelen valt niet te voorspellen, omdat, zoals wij meermalen schreven de verschuiving van geen vakonderwijs maar vormingsonder- rieht. Toch bezit de Berufsschule in Wupper- tal een installatie voor de lopende band! Het werken aan de lopende band wordt door vele meisjes verkozen boven an der werk. Psychologen verklaren dit met de stelling, dat het meisje bij deze eentonige, bijna automatische, arbeid haar gedachten vrij spel kan laten. Zij staat daar en doet haar werk. Maakt ze een fout -dan vindt zij mis schien daar de terugslag van op haar loon. Dat ergert haar en er is een grote kans. dat bij herhaling, haar reactie een voudig is: ..Ik zoek een andere baan." De zin van het werk ziet zij niet, noch de samenwerking die in het bedrijf heerst, noch de verantwoordelijkheid voor haar kleine taak. Bediijt in het klein De lopende band in de school te Wup- pertal dient om de meisjes een idee te geven van dit alles. De klas voert een miniatuur bedrijf. Besloten werd bijv. potloodhouders voor een bureau te ver vaardigen. Hiervoor waren verschil lende handelingen nodig. Blokjes hout moesten op een viltlaagje geplakt wor den en voorzien worden van een pot loodhouder. Men liet de meisjes bespre ken hoe de verschillende onderdelen en de benodigde apparaten het beste opge steld konden worden. Er bleken 25 handelingen nodig om het voorwerp te maken. Er werden ploegen gevormd, een chef benoemd (de lerares) en het bedrijf kon beginnen. Al gauw bleek, dat er nogal eens wat haperde. Werkte een der meisjes afwezig. Ze moest ver rangen worden en de anderen ervoeren ;r de last van. Zo leerden de meisjes, dat haar plaats ian de lopende band geen onbewoond 'iland is. maar een plaats in de maat schappij. waard om goed vervuld te v/orden. Op deze wijze wordt evenzeer de persoonlijke karaktervorming als het bedrijfsleven gediend. Trouwens het bedrijfsleven zelf kan ln de Berufsschule nog een behoorlijk lesje krijgen. Bij voorbeeld door de op stellen te bestuderen, die door de leer lingen geschreven worden cn waarin met naïeve openhartigheid dikwijls over de werkplaats, de arbeidsgemeenschap, en de ..bazen" wordt gesproken. Er zijn meisjes, die met het hart in de schoe nen naar haar werk gaan; er zijn cr ook, die trots zijn op het bedrijf waar zij werken. De werkgever kan uit die ge schriften van de 14- tot 18-jarigen eens horen hoe goede werkplaatsen, behoor lijke wasgelegenheden, en een goedkeu rend woord op prijs worden gesteld of.... bitter ontbeerd worden. De practlsche vakken als koken, naaien kinderverzorging en ziekenverpleging ontbreken, zoals we reeds zeiden, niet. Wat het eerste vak betreft wordt daar bij voortgebouwd op de kennis verwor ven op de lagere school, waar het een leervak is. Zelfs kleine dorpsscholen be zitten een leskeuken, waar dikwijls de inmaak in de kasten staat te pronken! De Nederlandse bezoekster staat by dit alles wel even bewonderend te kij ken, maar in Duitsland zelf acht men alles nog in een proefstadium. Welis waar werd juist deze zomer (op 29 Juli) de honderdste geboortedag van de stich ter der Berufsschule. Georg Kerschen- steiner, herdacht en kan de idee dus niet nieuw genoemd worden, maar toch voelt men zich nog in het experimentele stadium, omdat juist in deze eeuw de techniek een dusdanige invloed op de maatschappelijke instelling van de mens heeft gehad, dat oude normen dikwijls moesten worden losgelaten. De eerste eis! Maar de eerste eis. die de maatschap pij desondanks blQft stellen, is toch die van het hechte evenwichtige gezin. Aan dit gezin hebben de oorlogen gerukt en het schade berokkend. Een schade, die nauwelijks meer te herstellen scheen. Hoe meer de vrouw ingeschakeld wordt ln het arbeidsproces hoe meer dit gezin bedreigd zal worden. Wanneer het meisje ln de jaren, dat zij het gevoeligste is. slechts leert om geld te verdienen en van dit loon zóveel mogelijk plezier te maken, dan kan men moeilijk ver wachten. dat zij later andere normen zal aanleggen wanneer het erom gaat de werkelijke waarde van het leven voor haar gezin te bepalen. Ook in óns land wordt dit begrepen en erkend, zoals wij in het begin zeiden: „Er wordt aan gewerkt". Maar de mid delen waarover men beschikt zijn te j gering. Naast de financiële steun van de over heid is grotere medewerking van het bedrijfsleven onontbeerlijk. Men zal ons tegenwerpen, dat het bedrijfsleven reeds genoeg belast is, maar.... uit deze lasten vloeien ook baten. Het fabrieks meisje van nu, is de arbeidersvrouw van Is ook de moeder der komende generatie. Door haar de kans te geven ch te ontwikkelen en voor te bereiden op dit alles geeft men al die toekomstige gezinnen en dus de maatschappij een kans. Hoeveel energie, hoeveel arbeids- en hoeveel kapitaal gaat er verlo- door de onkunde van die vrouwen, die met linkse handen voor haar huis houdelijk werk staan en die ook psy chisch niet in staat zijn de verantwoor- delykhc'l van een gezin te dragen, door dat zij hierop niet voorbereid zijn. We zijn een stap vooruit gekomen. Niet Havenga maar Strijdom gekozen Als opvolger van dr Malan; De Zuidafrikaanse Nationale Partij heeft Johannes Strjjdom tot premier gekozen. Hij volgt de demis- sionnaire premier, dr Malan, op. Dr Malan heeft zich, zoals eerder gemeld, wegens zijn vergevorderde leeftijd, teruggetrokken. Strijdom is de „sterke man" van de Nationale Partij, die zich herhaaldelijk voor de republikeinse status van de Unie heeft uitgesproken. De vergadering. werd, de Een scheerapparaat. Geef met St.NicoIaas deze Gillette 52ADaar beleeft iedere man, élke morgen weer plezier van. Het is ééndelig precisie apparaat, zware uitvoering, in sierlijk étui: met dis penser, bevattende 10 Blauwe Gillette mesjes Prij9 Gillette precisie scheerapparaten verkri F. 1.10 tot F. 25.- Een „goeie morgenbegint met Gillettel vierde In die vijf jaren nl. heeft de dirigent Piet Ketting, die tevens gisteren zijn 50ste verjaardag vierde en overstelpt werd met bloemen, met talrijke moeilijkheden te kampen gehad. Zo groot waren deze dat het bestaan bedreigd werd. Doch Ketting en de orkestleden zetten door nu zijn er 40 beroepsmusici bijeen, die Twee matrozen overgezet Bemanning trolseerde storm en woeste zee Deze wandschildering in de Berufsschule te Neuss beeldt de huishou- lijke kundigheden uit, welke ieder meisje dient te beheersen. Oók het meisje, dat in fabriek of bedrijf haar brood verdient. je. dat geen middelbaar of universitair onderwijs kan volgen. Ook wanneer geen huishoud- of ambachtsschool wacht. Gaan zij werken, dan moet de werk gever één ochtend of middag vrijgeven voor het volgen van de lessen aan ae Berufsschule. Waar Hfet ons hier gaat om het vraagstuk van de jonge arbeid ster zullen we ons bepalen met de or ganisatie van dit onderwijs. Prof. dr Emmy Wingerath, die wij in het Culturministerium te Düsseldorf spraken, is een van de enthousiaste werksters voor dit onderwijs, dat meer wil zijn dan het aanleren van enige huishoudelijke handigheden. De Berufsschule wil meer. Zij wil een positief antwoord geven op het sociale en paedagogische probleem, dat de op voeding van de jeugdige fabrieksarbeid ster stelt. Nu de werkgever door de wet gedwon gen is zijn medewerking te verlenen aan de verdere vormingsmogelijkheden van zijn werkneemster. heeft hij ook het recht verworven van deze opleiding pro fijt te trekken. Dit prpfijt ligt voorna melijk in: beter sociaal begrip bij zijn werknemers; meer kameraadschap en verantwoordelijkheidsgevoel. De Be rufsschule is er niet om de technische vaardigheid van de arbeidsters in het beroep, waarin zij werkzaam zijn, te ver groten. Dit zou organisatorisch trouwens moeilijk uitvoerbaar zijn. Immers juist het jonge meisje verandert herhaaldelijk van werkkring. Vandaag staat ze in een wasserij, morgen aan de lopende band en een maand later heeft ze misschien atelier werk gekozen. Ze kan bij elke beroeps wisseling moeilijk in een andere klasse komen. Bovendien, het onderwijs is het accént in de Europese politiek ge volgen heeft voor de Aziatische politiek. Het is niet denkbeeldig, dat na ratifi catie der Parijse en Londense aceoorden, waarbij het Sowjetblok een Westduits leger van voorlopig 500.000 man aan zyn grens krijgt. Moskou en Peking nieuwe moeilijkheden in de pacific zullen uit lokken. Van nationalistisch Chinese zijde lanceerde men berichten, dat Russische onderzeeboten actief waren in de wate rend de nationalistische eilanden Tatsjen. Matsoe en Woeitsjioe langs de kust van communistisch China dus. Peking negeert de Amerikaanse protest- nota's inzake het neerschieten van vlieg tuigen. waarbij Amerikaanse militairen en burgers het leven lieten; Peking wil de gevangen genomen Amerikanen niet vrijlaten en het is dus begrijpelijk, dat het wantrouwen in de voorgestelde ..co- existentie" periodiek toeneemt. Het State Department wil niet dat Formosa in handen valt van de commu nisten, Formosaja. daar heeft men grote offers voor over. maar is het dan niet vreemd, al waje het slechts gegrond op politieke motieven, dat men zich in Amerikaanse kring ten aanzien van Nieuw Guinea nog zo lauw toont? één te langzaam, dan stokte het. Was het vilt slordig gesneden, aan werd het product lelijk. Ook de prijs werd in de lessen berekend en daarbij kwam naar voren, dat er vele factoren waren, waar mede men niet gerekend had. Licht en electriciteit zijn posten. die het .-be drijf" drukten. Bij een volgende les was i een wel zeer avontuurlijke thulsri is de sleepboot Humber van L. Smit Internationale Sleepdienst giste avond om kwart over elf te Maassluis binnengelopen. De bemanning heeft ee flink aandeel gehad ln de grootscheeps hulpverlening tijdens het stormweer va de afgelopen dagen toen de SOS-sein( niet van de lucht waren. Zij gaf ee staaltje van grote moed en knap vak- ïschap ten beste door het ver Deense kustvaartuig Vega op sleeptouw t nemen en behouden binnen te brengen. Aldus mtldt het A.D. Toch is liet so (212) Geen horlng* Inapt vnlmnnkt goed. Zelfs het grandioze eeuwige rhythme ran het zonnestelsel is niét volstrekt nauwkeurig. Maar welk ding ter wereld is dan wil volkomen accu raat? Wil men de onnauwkeurigheden van chronometers, of van de astrono mische klok constateren, dan tal toch beschikking i het kristal1 wekken dus eledri op. Maar ook het c val. Want wordt kanten van het kristal verschil aangebracht, da een beetje in, of het set en bij een bepaalde quentie tal het kristal makkelijk in een eigen igekeerde is het ge- het kristal bestaat uit een regel matige bouw van atomen, die deels positiefdeels negatief geladen tijn. Druk np het kristal of uitrekking daar- rl spinier trillingen Trillingen olstrekt gelijke frequenti ie klok in het alleronguns •én seconde in 317 jaar verkeerd lor Deze preciese tijdmeting ver<chilt inntienlijk van da tijdaankondiging De andere zijde van het kwa Sadruk verboden Rotterdams Kamerorkest zijn jubileum VERRASSEND WERK VAN 19-1ARIGE ZOON VAN DIRIGENT KETTING HET ROTTERDAMS KAMERORKEST vierde gisteravond muzikaal en feestelijk een jubileum. Dit feit is niet alleen van plaatselijk, doch eigenlijk van nationaal belang. Is het Rotterdams Kamerorkest in feite uitgezonderd de radio natuurlijk niet het enige kamerorkest in ons land, zeker in deze volledige bezettingt« In de Rotterdamse Schouwburg vierde dit orkest zijn eerste lustrum. Oud is het ensemble dus nog niet, maar dit jubileum mag toch wel eens afzonderlijk worden genoemd. stuk voor stuk prestaties leveren. Een fraaie strijkersgroep, prachtige hobo'i (luiten en ook goed ingespeelde koper blazers. In de luttele vijf jaren heeft Piet Ket ting ook kans gezien van die 40 musici een homogeen team te maken. Zoals dit orkest gisteravond het verrukkelijke werk van Ravel „Le tombeau de Coue- prin" speelde, stond op een peil dat dere grote stedelijke orkesten nog niet hebben bereikt. Laat men nu volgend jaar in het Holland Festival eens niet tijdelijk een kamerorkestje gaan vormen, maar het Rotterdams Kamerorkest In schakelen ln ons nationale muziekfeest. Met twee sprankelende ouvertures werd het concert od het met bloemen getooldt podium begonnen: van Rossini de gees tige „LTtaliana ln Algeri" en van Boiel- dieu het volksfeest in „La fête du village voisln". Piet Ketting gaf beide werken juist die aristocratie die nodig Is om ze niet banaal te maken. Van de Nederlan der Alphons Diepenbrock werden de bal- lettten en de finale uit de toneelmuziek bij Aristophanes' „De Vogels" uitgevoerd, ou de tekst muzikaal en beter kun- •oordragen dan Diepenbrock's doch ter Joanna. Hier werd een sublieme heid bereikt tussen voordracht en mu dank zij het eenvoudige maar suggestieve voordragen van Joanna Diepenbrock het bewogen spelen van het orkest. Een verrassing was het werk van 19-jarige zoon van de dirigent, de c servatoriumleerllng Otto Ketting, door zijn vader ook als componist getraind. De Sinfonietta voor kamerorkest van Otto Ketting is een uitzonderlijk knap stuk k. dat op een enkele plaats misschien nog wat maakwerk is, maar waarin toch uiterst muzikale, lyrische passages zitten. Ten slotte was er de eerste uitvoering ln Nederland van de „Pastoral" van de En gelse componist Arthur Bliss, een met soms wat impressionistische lyriek door drenkt werk, harmonisch van grote schoonheid en melodische in een soepele beweging. Bliss heeft de teksten van de die hij verklankte, meesterlijk aangevoeld; hij heeft de romantiek opge heven uit het sentimentele. Allereerst hulde aan het strijkorkest, dat hier heel gematigde, 71-jarlge minister van Financiën. Havenga verslagen, werd achter gesloten deuren gehouden. De 80- jarige Malan was niet op de -vergadering van de partljtractle aanwezig. Hy ver klaarde, dat hU zich op zijn boerderij bij Kaapstad zal terugtrekken. Vandaag dient Malan zijn ontslagaanvraag offici eel by de gouverneur in en dan zal deze de nieuw aangewezen premier opdragen, een kabinet te vormen. Zo is dus Johannes Gerhard us Strijdom, |de man die de Nationale Partij groot aanzien verleende, gekozen tot opvolger van dr Malan. Zoals men weet, was zijn tegenstander in deze strijd Nicolaas Christiaan Havenga, in de wandeling „Oom Klasie" genoemd. Havenga was mi nister van Financiën, leider van de Afrikaanse Party, die een fusie aanging met de Nationale Party van dr Malan en minister Strijdom. De nieuw benoem de, Strijdom. Is al sedert 1934 leider Van de Nationale Party in Transvaal en af komstig uit de Kaapprovincie. Hy werd 14 Juli 1893 naby de havenstad Port Eli zabeth geboren en studeerde rechten aan de universiteit van Stellenbosch. In 1914 verhuisde hy naar Pretoria, waarna hy in 1918 advocaat werd in Nyi- stroom. In 1929 werd hy gekozen tot lid van de Volksraad van Zuid-Afrlka. In Transvaal was Strydom het enige Volks raadslid, dat zich kantte tegen de coalitie van Hertzog en Smuts. Toen beide gene raals een nieuwe party, nam el Uk de Ver. Zuidafrikaanse Nationale Party sticht ten, sloten bijna alle Transvaler» zich bij hen aan, maar Strijdom richtte met een gering aantal aanhangers de nieuwe Na tionale Party op. De breuk, die in 1939 ontstond tussen Hertzog en Smuts, bracht een gunstige wending voor Stry dom. In de afgelopen tien jaar heeft StrU- dom in de Volksraad enorm veel werk verzet Hy werd de eerste Transvaalse doordat het meisje niet voor haar vyf- tiende jaar de fabriek in mag, mat resten ons nog vele schreden tot het doel: het meisje, ook wanneer het reeds vroeg moet meehelpen de kost te dienen, tenminste enigszins verantwoord op haar toekomstige taak voor te De marconist van de Nederlands» sleepboot zat Vrijdag onafgebroken t< luisteren naar noodseinen. Die kwamen in de namiddag van het 340 brt metende Deense coastertje, dat in het Kanaal vocht tegen de orkaan en zware zeeën. Het was voor dit nietige vaartuigje een ongelijke strijd. Op de noodseinen kwam vrij spoedig hulp. De Humber betrok al na enige uren de wacht bij het in nood verkerende schip, samen met een Britse oorlogsbodem, zodat enkele koopvaardij, schepen hun weg weer konden vervolgen. Maar met het vallen Tan de duisternis ging het spannen op de Vega. De acht leden van de bemanning kregen het be nauwd en zij zouden graag op de veilige sleepboot over willen gaan. Daar was hei weer echter te slecht voor. Tenslotte werd een reddigboot van de wal te hulp geroepen. Die arriveerde spoedig en wist &n lijn over te brengen. Via de lUn brachten de mannen van< de Vega zich dwars door de woest* golven in veiligheid. Het was een knap staaltje van redding ln volle zee. Maar intussen zaten Hollandse zee lleden te popelen om het kustvaartuig op sleeptouw te nemen. Ze wilden aan boord om een HJn over te brengen. De kapitein van de reddingboot vond het welletjes na wat hU al gedaan had en liet het afweten. Dan maar zelf doen, vond kapitein A. Poot van de Humber en na diverse mis lukkingen slaagde hij er in. de matrozen Aalbregt en Van der Linden over te zet ten. De tros werd vastgemaakt en voort ging het, naar de Theemsmonding. On derweg was het aanvankelijk helemaal geen pretje, want het weer was nog altijd bar slecht. Niettemin bleef de Deen drij- le en zo kon een trotse bemanning de Humber het geteisterde scheepje Zaterdagmiddag weer overdragen aan de Deense zeelui, nadat de Vega was leeg gepompt. De Humber is hartje zomer uit Maas sluis vertrokken naar het Midden-Oosten as via Engeland onderweg naar de thuishaven. leider sedert 1910, die werkeiyk diep doordrongen is van de beginselen van het nationalisme. By de verkiezingen van 1948 beleefde hy met dr Malan zyn hoog ste triomph. Er leeft in de nieuwe leider een krachtige Calvinistische geest en in zyn redevoeringen beroept hy zich vaak op de Bijbel. Zo Is dus in Zuid-Afrika de „strijd om de macht", na het aftreden van dr Malan, beslist ten gunste van Strydom, die thans 61 jaar is. De vraag rijst of er nu opnieuw een splitsing in de Nationale Party zal ontstaan. fijnzinnig werk leverde. Dan aan de flui tist Koos Verheul voor zijn stemmings vol solospel en ten slotte aan de mezzo sopraan Rosemary le Gras. die tn „The Pigeon Song" een ontdekking bleek te Mooi. vol materiaal, uitnemende ademsteun cn gezonde muzikaliteit, Ro semary le Gras, die een leerlinge is van Johanna Zegers de Beyl, moet meer op treden. Het Rotterdams Kamerkoor gaf goede, maar wat de mannenstemmen be treft nog niet fraaie, medewerking ln de werken van Diepenbrock en Bliss. Lang durig werden dirigent, solisten, de jonge nnponist en koor en orkest toegejuicht Tijdens de pauze recipieerde het bestuur dc Stichting Rotterdams Kamerorkest in de foyer. Onder hen die hun felicita ties kwamen aanbieden merkten wc ook op dr Rudolf Mengelberg, directeur van Het Concertgebouw. Cdrn. Basoskl Communistisch China heeft geweigerd, ie Amerikaanse protestnota. met betrek king tot de 13 Amerikanen, te accepteren In de .iota werd gepro'.es'.c-erd tegen de gev- ngenisstraffen. die de Amerikaan i rljse verdragen. Communistische N.A.V.O. in de maak wegens spionnage zijn opgelegd. Toen Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, gisteren de Moskouse conferentie (van negen munistische landen) over een Europees veiligheidspact opende, waren de ver tegenwoordigers der Westeiyke landen afwezig. Tot de landen, die voor de Rus sische uitnodiging hadden bedankt, hoorde ook Nederland. In een nota aan de Sowjet-Unle zegt onze regering, zich te verheugen over de belangstelling welke de Russen tonen voor het probleem der Europese veiligheid. ZU Is teleurgesteld, omdat de Sowjetunie slechts een overhaaste conferentie heeft voorge steld, maar geen concrete voorstellen heeft ingediend, die het mogelyk zouden maken een positieve mening te vormen omtrent de vraag, of er een basis aan wezig is voor een vruchtbare conferentie. Zolang er geen redelijk vooruitzicht be staat op het welslagen van zulk een con ferentie, zal Nederland er niet aan deel- Frankryk deed ln een nota aan Moskou vyf voorstellen over de Europese veilig heid 1. Overeenstemming over een Oos tenrijks vredesverdrag; 2. Opheldering /an het Russische standpunt inzake vrUe lerkiezingen in en hereniging van Duits land; 3. Diplomatiek overleg over alle andere Europese vraagstukken met name die over Europese veiligheid, welke later ap een viermogendheden-conferentie be handeld zullen worden; 4. Een conferen tie van de Grote Vier kan gehouden wor- ratiflcatie van de Pa- goede kans op staat; 5. Een bespreking van de Europese veiligheid, waaraan alle Europese landen en betrokken partyen deelnemen. In zyn openingstoespraak op de con ferentie van communistische landen be treurde Molotof het. dat niet alle uitge nodigde landen waren gekomen. Hy be pleitte een actie tegen dc Wcstduitse herbewapening en de vorming van een collectief beveiligingssysteem in Europa. Indien de Paryse verdragen bekrachtigd worden, aldus Molotof, moeten de „vrede lievende staten „hun defensieve maat regelen versterken Hierin ziet men voornameiyk een dreigement, dat een communistische „N.A.VO," zal worden gevormd, als West-Duitaland wordt her bewapend. Het essentiële van Molotofs rede is, dat de communistische landen hun strijd krachten met spoed moeten consolideren en aanzieniyk versterken. Indien de Pa rijse accoorden over dc Duitse herbewa pening worden bekrachtigd. De landen die aan de conferentie In Moskou deel nemen, zyn: de Sowjetunie, Tsjechoslo- wakUe, Albanië, Bulgarije, Honga-ye, Roemenië, Polen en Oost-Duttsland. ter wijl rood China vertegenwoordigd is door een „waarnemer". De Nederlandse nota werd gisteren tn Den Haag overhandigd door de secreta ris-generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, mr S. J. Baron van Tuyll van Serooakerken Interessant is nog. dat te Moskou de fotografen we] een „plaatje" mochten maken, maar torn de conferentie begon, moesten de aanwezige 1 oplossing voor de grote problemen be- Journalisten de zaal verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7