Moordende dagmarsen door spookachtig oerwoud Parij se accoorden nu meer in gevaar niet MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 MENSENETERS IN AMAZONEGEBIED Franse expeditie in aanraking met i verwilderdprimitief volk rAls u met door de krokodillen of miereneters wordt opgevreten, dan zullen het de kanibalen zijn, die u zullen roosteren." Dit waren de woorden die de 23-jarige Franse ontdekkingsreiziger Alain Gheerbrant, steeds weer, het] eerst in Parijs en daarna in Caracas en in Bogota, te horen kreeg. Met twee ng. j landgenoten en een Columbiaan wilde hij ondanks die waarschuwingen proberen, wat vóór hem nog geen enkele blanke had gedurfd, namelijk van Columbia uit door de gevreesde Sierra Parima naar Brazilië gaan. De Sierra Parima oftewel „De Groene Hel" is de hoogste en ook de meest uit gestrekte jungle van het Amazone-gebied. Er zijn slechts twee Indianen stammen die in de schemerachtige duisternis van dit gigantische oerwoud leven: de Maquiritares, die tamelijk betrouwbaar zijn en enigszins be schaafd en de gevreesde, barbaarse Guaharibo's. dan de eerste overwinning van Mozart in de jungle. Van dat ogenblik af bleek steeds weer de 26ste Symphonie Es-dur als een magisch medium te nnen dienen. In de muziek van Mozart vond men i bijzondere bekoring," 6chrijft Gheer brant. „Zowel op de Indianen als op ons oefende ze, naar 't scheen, een kalmeren- erking uit. Zij opende de geheime deuren van onze harten." Grofe armoede Met behulp van de door Mozart op deze wijze voor hen gewonnen Maquiritares gelukte het de expeditie in het voorjaar an 1950 in het gebied van de prae-histo- sche Guaharibo's door te dringen. Na een wekenlange mars door de rim boe, die zo dicht was dat men overdag bijna de indruk had dat het nacht eikten ze de eerste nederzetting de Guaharibo's. at ze hier te zien kregen, tartte iedere :hrijving. De nederzetting „stonk" en alles getuigde van een ontstellende ar- Zelfs had men de bodem van de jungle nog niet kunnen bereiken. Men leefde op een rottende vegetatie Het was somber, duister, donker en onheil spellend. De spookachtige bevolking was bleek cn uitgemergeld en de huid van deze oer woudbewoners was met uitslag overdekt. Zij zagen er uit of ze nog nooit in aan- iking met het zonlicht waren geweest. Men kon de nederzetting nauwelijks als Opgedoken uit het dichte struikgewas staarden de Guaharibo's ons onbeweeg- als had «en ontzettende schrik hun ledematen versteend. Langzaam wen den wij ons aan de aanblik van deze •historische mensen, die zich door een bijzonder toeval op dit gedeelte van onze planeet in leven hebben kunnen houden. De expeditie bleef enkele dagen in deze ipookachtige nederzetting. Lang genoeg >m het leven van de Guaharibo's te kun- ïen gadeslaan, hun te kunnen fotogra- Volgens de verhalen die Gheerbrant en jn mannen te horen kregen, waren de Guaharibo's nog kannibalen Gheerbrant zijn drie vrienden lieten zich echter niet afschrikken. De uitrusting der expeditie bestond uit kano's, twee jachtgeweren, fototoestellen, vire-recorder met „muziekbandjes" rder tal van geschenken: aluminium kookgereedschap, kammen met paarlen bezet en bontbedrukte doeken. Na moordende dagmarsen wisten de iannen na 330 dagen de andere zijde an de „Groene Hel" te bereiken. De collectie foto's en aantekeningen, ie ze hadden meegebracht, bleken van latonschatbare waarde voor de anthronolo- gen te zijn. Macht der muziek Gheerbrant, die zün avonturen in het Duitse weekblad Der Spiegel heeft be schreven. wilde met behulp van de Ma quiritares in het centrum van het land der Guaharibo's doordringen. Daartoe moest hij eerst het vertrouwen winnen de hoofdman der Maauiritares, die de expeditie tegemoetgekomen was. Hij de3 liet zich echter niet bewegen, kano's en nnen ter beschikking te 6tellen voor tocht. Gheerbrant beschouwde de on derhandelingen reeds als mislukt, toen an zijn mannen de wire-recorder in werking stelde en de „Stars and Stripes"- ïars liet horen. De hoofdman luisterde zwijgend toe. Vervolgens liet men de jazz-trompet van Louis Armstrong weerklinken. Ten slotte erd Mozarts Symphonie nr. 26 in Es-dur .fgedraaid Toen raakte de hoofdman in opgewonden toestand. „Welke muziek is vroeg hij. Wij legden hem uit wat -as en hü antwoordde na een kort stilzwijgen: „Boven in de bergen maken Maquiritares ook muziek. U moet mee komen en naar hen luisteren en de mu- iek op uw machine opnemen om ze in w land te kunnen voorspelen. Dan kunt zeggen: „Dat is de muziek van de Ma quiritares, van de beste Indianen." lien we er morgen naar toe gaan?" de recorder te kunnen opnemen. In tegen- telling tot de Maquiritares, die op jacht ;aan, kennen de Guaharibo's geen geor- ;aniseerde jacht. Zij vechten niet voor hun levensonderhoud in de natuur. Zij strijden niet tegen de natuur, doch trachten door list de natuur producten af te dwingen. Dientengevolge komen zij zelden in het gneot van wildbraad. Zij voeden zich hoofdzakelijk met gevangen vogeltjes, kleine dieren en insecten. En als de gelegenheid aanwezig is ook met mensen. Zij verzamelen bessen en honing en eten wormen, rupsen en grote bloe men. waarvan de kelken dikwijls vol ma den zitten. Zelfs eten ze soms aarde Wanneer 't hen eens mag gelukken om wild neer te leggen, dan eten zij dit rauw. zonder de huid er af te nemen. Zij ken nen zelfs geen zout. Alleen door het ge bruik van vuur en doordat ze op hun benen staan onderscheiden ze zich van de dieren. We zagen meermalen, zo schrijft Gheer brant. dat een Guaharibo-moeder tegelijk een kind en een hondje of een aap zoogde. Eén Guaharibo en drie Maquiritares zijn met de Franse expeditie naar de be woonde wereld teruggekeerd. „Onze avonturen waren voorbij." zo schrijft Gheerbrant. „hun avontuur begon pas." In Beieren en Hessen stemden 9 millioen Duitsers De laatete parfum - c re a t i e van L.T. PIVER. Paris Parfums resp. f 2.95, 6.25 en 14.- Lotions resp. f 5.75 en f 22.50 houden. Negen millioen West-Duitsers togen ter stembus voor de verkiezingen van nieuwe parlementen. De verkiezings campagne had een fel verloop. De herbe wapeningscoalitie van bondskanselier Adenauer alsmede de Saarkwestie vorip- den de belangrijkste inzet Plaatselijke kwesties kwamen nauwe lijks ter sprake. Het resultaat der ver kiezingen geeft aan. welke partijen er in de komende vier jaar in Beieren en Hessen zullen regeren. En dus betekent dit ook, hoe de vertegenwoordiging van deze staten in de Westduitse Bondsdag (Eerste Kamer) zal zijn samengesteld. Allereerst Hessen: De Westduitse sociaal democratische partij verloor, volgens Reuter, bü deze landelijke verkiezingen haar absolute meerderheid. Wel kwa men de socialisten met 42 6 procent van het aantal stemmert als sterkste partij uit de bus. doch de C.D.U. van Adenauer en de Vrije Democraten bleken samen meer •zetels dan de socialisten verworven te (hebben. De zetelverdeling is in Hessen lals volgt: Sociaal-democraten 43. Chris ten-democraten 25, Vrije democraten 21 en Vluchtelingen part ij 7 De hier bereikte percentages zijn: So cialisten 42,6, Christen-democraten 24,1, Vrije democraten 20.5, Vluchtelingenpar- tü 7,7. Communisten 3.4. Duitse partij 1,2. andere partijtjes 0,5 procent. Nu Beieren. Toen de uitslagen van 180 der 191 kiesdistricten bekend waren, was de verhouding: Christen-democraten 40 procent. Sociaal-democraten 26,2, Vrije democraten 6,7, Vluchteiingenparty 11, Beierse partij 13.5, Communisten 1,5 kleine partijtjes 1.1 procent. Doordat Adenauers partij in Beieren de leiding heeft behouden, is het zo goed al» zeker, dat de partiji riugscoalitie in de Bondsraad in het be- zit blijven van een meerderheid van twee- Na brand Istanboel 1300 mensen straatarm Volgens officiële schatting heeft de brand, die Vrijdagavond laat uitbrak in de, uit het Jaar 1460 stammende, bazaar van Istanboel voor meer dan 500 millioen Turkse ponden (600 millioen gulden) schade aangericht. Wij hebben hier eer der melding van gemaakt. Ruim 1.300 mensen zijn door de brand geruïneerd en 20.000 personen werkloos geworden. President Bajar en ministers begaven zich naar het toneel van de ramp, toen de omvang van de schade be kend werd. De overdekte bazaar, waar Turken en vreemdelingen generaties lang kleden en andere voorwerpen hebben ge kocht. bestaat uit 64 straten met meer dan 3.000 winkels. De brand was de hevigste sinds meer dan dertig jaar. Drie leden van de brandweer werden bevangen door de hitte en de rook. in hun strijd tegen het vuur in de nauwe stra- Italianen moeten plaatsen van Duitse soldaten innemen Naar verluidt zijn op het ogenblik be sprekingen gaande om 100.000 geschoolde Italiaanse arbeiders te werk le stellen in de Duitse industrie, zulks In verband met de formatie van een Duits leger, dat op vele jonge Duitsers beslag zal leggen. Naai de stembus In het communistische Tsjeohoslowakije werden, wat daar genoemd wordt, „alge mene verkiezingen" gehouden; 368 candi- daten voor 368 parlementszetels. Bij de IK0RS televisiedebuut Boeiende prediking in beeld en gebaar Het IKOR heeft gisteren zijn televisie- debuut gebracht: de dienst in de Janskerk te Utrecht. De regisseur Erik de Vries stond voor de moeilijkheid aan een gees- I telijke boodschap zichtbare gestalte te geven. Hij heeft dit op een stijlvolle wijze opgelost. Even gingen onze gedachten te- t rug naar het Middeleeuwse mysteriespel. I toen ook in de kerk het Evangelie in spel vorm werd gebracht. Ds W. Barnard leid de de dienst; de schriftlezing, en in de I spelfragmenten zorgde hij voor de stem. I Het spel zou de titel kunnen dragen: „de i pelgrimage van Gods Boodschap door de I wereld, uitgebeeld in de zwerftocht van I Abraham. Irak en Jakob en het Joodse volk. naar de stad. waarvan God do fun- damenten uitmat" Dc predikanten ds J. Wit en G. M. de Vr.es hadden eer van hun werk. Alleen het derde en laatste deel vormde niet de climax, die het zou I hebben moeten brengen. Dit experiment, waaraan onvermijdelijk de fouten van ieder begin kleefden, ver- I dient zeker navolging in de toekomst. Vrijwillige verkiezingen in N.O. polder Zaterdag Is In de Noordoostpolder een j nieuwe poldercommissie, een op grond i van vrijwillige verkiezingen in het leven geroepen adviesorgaan, gekozen. De oude j poldercommissie, bestaande uit 13 leden, (was op 16 Juni 1951 gekozen en achtte I zich niet meer representatief, aangezien ;edertdien het aantal inwoners was ver dubbeld. De nieuwe poldercommissie telt 4 leden meer dan de oude. zodat 17 zetel» ren te verdelen Hiervan kreeg de •d.A. 5 zetels (oud 3), de K.V.P. 4 (3), A.R.P. 4 (3), de C.H.U. 3 (3) en de V.V.D. 1 (1). Van de 8279 kiesgerechtigden kwam een zeer groot percentage op: er werden 7404 geldige stemmen uitgebracht. raad geen gevaar meer dreigen voor de Paryse accoorden inzake dc herbewape ning van West-Duits]and. De uitslag der erkiezingen in Hessen Is in dit opzicht 7 r. uaieu voor joo parlementszetels, e stonden stalletjes met i *n m Ku>n <*nn "Hi (vermoedelijk varianten van „rode tocraten in Hessen aan het bi blijven, zal er in de Bondsraad geen wy-j :iging ten nadele van de huidige rege ringscoalitie komen. Op 54-jarige leeftijd is te Amsterdam j plotseling overleden de algemeen secre- taris van de Kamer van Koophandel voori Utrecht en Amersfoort mr J. Reinders. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ds K. Zuidersma, pre dikant der Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland te Hoogeveen. Te Haren (Gr.) is op 67-jarige lief tijd overleden tandarts dr Tamme Hoeksema, wethouder van Openbare Werken voor de Prot. Chr. fractie. Vrijdag 17 Dee. zal aan de rijks-uni versiteit te Utrecht voor het eerst in ons land een Pakistaans onderdaan promo veren. Het is de heer M. M. R. Khan van het Instituut voor Sociale Studies te Den Haag. Zijn proefschrift handelt over Do Verenigde Naties en Kashmir radijs") en de zaak was gauw'beklonken. De candldaten werden allen, door het onder communistische leiding staande, n tionale front aangewezen. Voorts zijn in geheel Hongarije nieuv gemeenteraden gekozen Alle candidati waren gesteld door het patriottiscl volksfront. De stembiljetten vermeldden uitsluitend hun namen Het uitbrengen van de stem bestond in het dichtvouwen van het biljet, dat daarna, zonder dat enig teken op was aangebracht, in stembus werd gedaan Wie tegen de offi ciële candidaten wilde stemmen, kon de naam van de candidaat doorhalen. In Uruguay was gisteren de verkiezings temperatuur „om het vriespunt"; de rege ringspartij „Colorado" won. waardoor deze liberale partij de absolute meerderheid verwierf. In Griekenland boekten de linkse Griekse partijen enige successe de verkiezingen voor de gemeenteraden en wel in de tweede ronde. derden. Dientengevolge z de Bonds- jk... HUNTER feugjk.! A-geleerde Fermi overleden Prof. Enrico Fermi, de in Italië geboren Nobelprijswinnaar, is gisteren te Chicago in de Ver. Staten op 53-jarige leeftijd aan kanker overleden. In October had hij een buikoperatie ondergaan. Fermi construeerde de eerste Ameri kaanse atoomreactor; ook was hij een van de ontwerpers van de eerste atoombom. Nog enkele weken geleden werd prof. Fermi de eerste winnaar van een speciale Prijs van 25.000 dollar, welke onlangs door het Amerikaanse Congres werd ingesteld voor bijzonder verdienstelijke bijdragen tot de ontwikkeling, het gebruik en de controle van de atoomenergie. Bij de vele telegrammen van deelne ming was er één van de Italiaanse presi dent, Einaudi, waarin gezegd wordt: ..Italië buigt zich diep en eerbiedig voor de nagedachtenis van de eminente ge leerde. die door in de problemen der kemphysica door te dringen, zijn voor eeuwen heeft verbonden ai vooruitgang der wetenschappen Prof. Fermi was de eerste die in 1934 een uranium-atoom splitste Gelders dorp voelt zich zwaar beledigd Bewoners wenden zich tot de rechters De bewoners van het Gelderse Rijn dorp Herwen en Aerdt voelen zich diep gegriefd door het pleidooi, dat de verde diger van een der jeugdige bewoners van de plaats, mr Dirkzwager uit Arnhem, de Gelderse hoofdstad heeft gehouden. Volgens dit pleidooi zou niet de van oplichting beschuldigde 20-jarige cliënt de pleiter schuldig zijn. doch de dorpsgemeenschap, inclusief de dominee, de pastoor en de jeugdleiding. Van dat laatste zou namelijk niets terechtkomen dit dorp. dat leeft van de Rijnschip pers. die er, uit Duitsland komend en naar de vreemde varend, behalve contant ;eld ook ruime verdiensten achterlaten. Als gevolg van dat laatste wordt in Her- Aerdt (aan schippers) de meeste drank in Nederland verkocht. De advocaat stelde, dat in die omge ving de verdachte wel mis gaan moest, doch de dorpsbewoners hebben zijn be weringen stuk voor stuk weerlegd en zich tot de Arnhemse rechter gewend om eerherstel. Nu ook Gronings op school vinden Groningers Nu de Friezen het er door hebben ge kregen. dat het onderwijs In het Fries gegeven wordt, vinden de Groningers, dat nu ook het Gronings zijn intrede moet doen op de lagere school. Dit kwam naar voren op het landelijk congres, dat de vereniging Grunnen in Dordrecht heeft gehouden. Men kon niet tot een definitief omlijnd voorstel komen cn daarom wordt er op de volgende landelijke vergadering op de landdag in Leeuwarden, weer over gesproken. Toch is het so DRAAIEN DER AARDE 211) We hebbi teld dat de ai matig loopt. Nieuwe Israëlische gezant Yoran (46), de nieuwe ge- zart van Israël in Den Haag, is heden per trein uit Parijs in Nederland aangekomen. Hij werd in Polen ge boren en emigreerde in 1925 naar Palestian, waar hij als landbouwer in Hadera en Givat Ada werkte. Later studeerde hij in Parijs en Brussel en behaalde zijn doctors graad in de rechten. In 1949 werd hy benoemd lot rechter in het district Tel Aviv. In 1951 werd hij gezant \n Joegoslavië, vanwaar hij naar Den Haag werd overgeplaatst. Dr Yoran is gehuwd en heeft één zoon. Ontstellende cijfers Duitse scholieren gaan achteruit in prestatie Grole klassen en te druk leven wreken zich Op grond van omvangrijke onderzoe kingen over de prestaties van de Duitse schooljeugd is de MUnchener psycholoog prof. dr Huth tot zorgwekkende resul taten gekomen. Het concentratievermo gen van de scholieren is volgens hem se dert 1930 met 12 procent achteruitgegaan, het geheugen met 26 procent, de nauw keurigheid met 29 procent. Bij wijze van voofbeeld: een veertienjarige presteert thans net zoveel als een twaalfjarige in 1930. Deze onderzoekingen worden bevestigd door ervaringen van werkgevers en dagogen. In de kinderkliniek van Hamburgse universiteit bleek de helft de 2000 onderzochte kinderen aan wstoringen te lijden. Een op de vijf kinderen had voedingsstoornissen; een op vijf kinderen had last met slapen, had pathologische gewoonten of viel op door motorische onrust. Artsen en paedagogen noemden de vol gende hoofdoorzaken. De schoolklassen zijn te groot; het „meer-ploegen-onder- wijs", zoals men dat in Duitsland kent, dwingt de kinderen tot niet te verwer ken wijzigingen in de dagindeling. Dan is er de verstedelijking: film, radio, en televisie, de geïllustreerde weekbladen, lawaai en onrust van de grote stad over stelpen de jeugd van heden met sensa ties. waartegen zij niet zijn opgewassen. Niet in de laatste plaats noemde men de rlading van het lesrooster, het tekort i vrije tijd. Een gewoonweg ontstel lend symptoom noemde men het. dat de afgelopen drie Jaar bij twintig kinderen maagzweren vastgesteld werden; dit komt anders alleen bij volwassenen voor. Scheveningse logger aan de grond Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf is de logger Sch. 284 Martina bij het binnenlopen van de Scheveningse h aan de grond. Het schip verkeerde ir woelige water in hachelijke positie. Er stond op dat ogenblik 16 palm w maar schipper Teun Kuit wilde het r nemen, omdat hij twee leden van de manning, die gekwetst waren, zo mogelijk op de wal wilde krijgen. Nadat de logger eerst op de havenbodem bij de Zuidelijke pier vastzat, schoof het schip door de stroming langzaam op het Noor delijke havenhoofd aan. De reddingboot Arthur was spoedig ter plaatse en zette met behulp van de vletterlul lijnen van het schip naar de pier om de logger vast te leggen. Zo kon men althans de Martina in bedwang houden. Verder net wachten nog slechts op het rijzen he; water. Omstreeks kwart voor tw de logger met behulp van de Arthu een lier losgekomen en veilig de h binnengekomen De Sch. 284 is een schip van de rederij Unie en zal. voor het zee kiest, eerst voor een bodemirupi naar de sleephellinf verdwijnen. Society-huwelijk te Wassenaar Te Wassenaar werd Zaterdag het huwelijk voltrokken tussen de heer F. Th. Roeters van Lennep en mej. Yolanthe Reynders. Het bruidspaar wordt hier gelukgewenst door (l.) mevrouw baronesse Van Wijngaar- den-Michiels van Kennenich, de echtgenote van Wassenaars burge meester en (midden) de Ierse gezante, mevrouw Josephine McNeill. Het Groene Kruis hield zijn jaarvergadering Tijdens de Zaterdag in het Rotterdamse Beursgebouw gehouden 57e algemene ver gadering van de Zuidhollandse Vereniging Het Groene Kruis heeft de voorzitter, dr J. W. Noteboom uit Voorburg, meege deeld,dat aan de Heemraadsingel in de Maasstad een gebouw is aangekocht, waar de vereniging een bureau zal vestigen. Hij waarschuwde tegen een al te grote re organisatie. Voorts is er een stichting in het leven geroepen in verband met de voor- en nazorg van geesteszieken De verschillende kruis-verenlglngen zullen bij dit werk in meerdere mate betrokken worden dan tot nu toe het geval is ge weest. In de grote steden zal meer decen tralisatie moeten komen met groter eigen verantwoordelijkheid voor de sub-afdelin gen. Dank werd gebracht aan dr M. D. Horst voor zijn werk al« directeur-ad ministrateur van de ontsmettingsdienst. Aan het eind van dit jaar zal hij deze functie, die hij sedert 1937 heeft vervuld, neerleggen. Dr Horst ontving de zilveren ere-medaille. Tot hoofdbestuurslid werd herkozen mr J. H. de Vey Mestdagh. In de vacature- C. L. van Es van Have verd gekozen de heer C. Romeyn te Dordrecht. Dr C. den Hartog. directeur van het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Gevaren-classificatie voor Ongevallenwet Op 1 Januari treedt het Indelingsbesluit 1954 industriële ongevallen-verzekering in werking. Daarin zijn. In vergelijking met het vroegere besluit, dat van 1948 dateert, vrij veel wijzigingen aangebracht. Van de 285 bedrijven zijn er 153 (meer dan de helft) in een lagere klasse ingedeeld, van 44 bedrijven bleef de indeling ongewijzigd en 88 bedrijven zijn in een hogere klasse ingedeeld. De gevarenklassen voor sanatoria en ziekenhuizen (waar tuberculose als be roepsziekte voorkomt) zijn. na een tussen tijdse verhoging in 1951, thans wegens de verminderde tbc onder de verpleegsters weer verlaagd. (Sanatoria voorheen klasse 40, middencijfer 50. Thans klasse 22, mid- dencijfer 22.) Bedrijf 63 (slopen van bouwwerken) heeft nog steeds de hoogste gevarenklasse (58) en bedrijf 434 bis (administratie) de laagste n.l. 3. Deze gevarenklasse-indeling is van be lang voor de premie voor de Ongevallen- Dramatisch einde van secretaresse refereerde over „De sociale betekenis van het voedingsonderzoek en de voorlichting op voedlngsgebied". De Jaarvergadering werd o.a. bijge- oond door dr A. in 't Veld. inspecteur an de volksgezondheid en het lid van Gedeputeerde Staten, mevr. Chr. d« Ruyter—De Zeeuw. Weer een opstellenwedstrijd van de N.A.V.O. Ook in 1855 zal er weer een NAVO- opstellenwedstrijd worden gehouden. De wedstrijd is verdeeld in twee leeftijds groepen. namelijk beneden 19 jaar en 19-30 jaar. winnaars van iedere groep krügen retour-overtocht per vliegtuig van hun land naar Parys. alsmede een gra tis verblyf van een week aldaar. Het opstel, dat in het Engels of in het Frans moet worden ingediend, mag niet 3000 woorden omvatten. Er keuze uit drie onderwerpen worden gemaakt. (Gegevens verstrekt de secretaris van de Atlantische Commissie, Gevers Dey- nootweg 190 te Scheveningen). Grandioos spel in Bartoks Suite Belgisch Radio-Orkest TN PLAATS van 't Concertgebouw- orkest, dat zyn tournee door Amerika zo langzamerhand zal gaan besluiten, speelde Zaterdagavond in K. en W. op het 3de Abonnements concert het Symphonie-Orkest van het Belgisch Nationaal Instituut van Radio-Omroep, in de wandeling het N.I.R. genoemd. Franz André, de bouwer en vaste diri gent van dit ensemble, even befaamd om Zaterdagavond is een 20-jarige secreta resse l. Wennekes uit den Haag met een zo goed als nieuwe Italiaanse auto in de Zuid Binnensingel aldaar gereden. Hoe wel de omwonenden en twee leden van de Haagse brandweer nog in het water sprongen, kon men er niet in slagen het slachtoffer uit de wagen, die omgekeerd in het wlaer lag, te bevrijden. 'J oen de brandweer de auto opgetrokken had, kon men de bestuurster uit de auto halen. Hoewel nog kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Keiken over de apartheid Van 7 tot 10 December wordt in Jo hannesburg (Zuid-Afrika) een grote ker kelijke conferentie gehouden over het rassenvraagstuk. Ongeveer 150 afgevaar digden. zowel blanken als niet-bianken. zullen 33 kerken vertegenwoordigen. Bo vendien worden leidende kerkelijke per soonlijkheden uit het buitenland en waarnemers van de Zuidafnkaanse re gering verwacht Een predikant van de Ned. Hervormde Kerk is voorzitter van de commissie van voorbereiding. t interpretatie van de i vang- zyn kennis u. aerne muziek. rijke gestalte .leidde zyn orkest i tig. spaarzaam gebaar. Zo Duits, in de beste zin van het woord, als het Berlijns Philharmonisch Orkest is wat welluidend-zwaar van klank, zeer bekwaam en kundig van techniek zo fTrTa"* *'an *ard is dit orkest van het N.I.R. Helder als kristal, spits is hier de klank, in de strikers als één strak ge spannen metalen boog, Ln de blazers van en bijzonder virtuoze beweeglijkheid en de menging van beide groepen heeft dat felle en kleurige, dat vinnige en levendige dat wij b.v. ook bü hek Orkest van de Franse Omroep konden constateren. Wer- kclük een orkest van formaat, een ap paraat met enorme mogelykheden, en zelfs als men 't Duitse timbre zou prefe reren boven het Franse, dan nog kan men onmogelyk de oren sluiten voor de poten tiële kracht en waarde, die er in dit Bel gische orkest schuilen. Nu onden wij voor de dirigent Franz André niet dezelfde bewondering opbren gen als voor zijn orkest. Hij heeft iets droogs, iets nuchter-zakelyks in zyn mu siceren, waarin wü ook de dynamische spankracht sterker aanwezig wensten. Het lijkt wel volstrekt a-romantisch gericht, hetgeen ook past by zyn geheel op de moderne muziek ingestelde geest. Dit bleek duidelijk uit de twee „klas sieke" werken, die op het programma voorkwamen. Zü werden het zwakste deel van de avond, n.l. de Suite uit „Céphale et Procris" van Grétry (in de bewerking van Mottl) cn vooral de Haydn-Variaties Brahms, waarvan de eerst* variaties wa rempel het karakter kregen van „som bere muziek over het St. Antoni-Choral". Maar de moderne muziek kreeg een an dere behandeling, hoewel ook hier de nuchterheid bleef. Daar w:; de Serenade van Michal Spi- sak: een goed stuk werk, speels van houding en in de afwisseling van con trasten knap gedaan. In de beheersing van het moderne idioom behoudt Spisak een eigen gezicht en men kan hem in de duidelijke uiteenzetting goed volgen. Het zou wel de moeite waard zyn dit werk nog eens ten gehore te brengen. Dan was er Ravels Pianoconcert, waar in Cor de Groot solieerde. In het eerste deel vonden wij hem wat weinig brillant, in het prachtige Adagio kon zijn toucher gerust meer kleuring verdragen, maar toen in 't Presto de vonk ineens tot vuur vlamde, toen bleef men büna ten achter bij de snelle en driftige vaart der bewe ging. En het orkest speelde de begeleiding mei een gemak, waardoor elke facet, elke kleur ln de partituur zichtbaar werd. De topprestatie kwam met de weergave van Bartoks Suite uit de pantomine „De wonderbaarUjke Mandaryn". Verbluffend- grandioos. zoals hier het Belgische orkest deze rhythmische en harmonische inge wikkeldheden speelde Wij vergaten hier- voor totaal het morbide Lulu-achtige li bretto en wij hadden geen oren genoeg deze laaiende, schroeiende klanken- in de talloze orkestrale vondsten valt te houden. Ook hier zouden wy een her haling van deze Bartok-Suite gaarne wen- WeLk orkest durft het aan! Dra H. E. Kokeevan den Berge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5