KERK >h SCHOOL De betekenis van de West- duitse herbewapening Minister Zijlstra voorziet een nieuwe industriële revolutie Beseft men nog wel dat concurrentie een normaal verschijnsel is? I DDD s4 POPENT .M.N ««g, 4^ Puzzle 2 VRIJDAG 19 NOVEMBER 19!i Meer productie, groter luilkzacht (Van onze militaire medewerker) TVE VERDEDIGING, die door de N.A.V.O. gedurende de afgelopen vijf jaren in West-Europa werd opgebouwd, is niet sterk genoeg om een algemene Sowjetaggressie te kunnen weerstaan. Zij is slechts in staat, de Russen er van te weerhouden, een oorlog overijld, door misrekening of zg. per ongeluk te doen ontbranden. Op het eerste gezicht lijkt de waarde van een dergelijke verdediging gering. In werkelijkheid beslist zij echter over oorlog of vrede. De tijd van keizer Wilhelm en van Hitler, die nog de illusie konden koesteren, dat de oorlog, welke zy ontketenden, binnen bepaalde perken zou kunnen worden gehouden, is voorbij. Ingeval van een militair opdrin gen naar het Westen zullen de Sowjets onmiddellijk op het schild van ae N.A.V.O.-troepen stuiten. Dit betekent onherroepelijk oorlog met alie N.A.V.O.-landen. Elke hoop, dat het zulk een vaart niet zal lopen, is ijdel. Zelfs een be trekkelijk licht treffen met het N.A.V.O.-schild zal voldoende zijn om als door een electrische ontsteking een wereldoorlog te doen ontbranden van een omvang en een heftigheid, die het voorstellingsvermogen te boven gaan. Het N.A.V.O.-schild kan in zijn huidige vorm de Sowjets er van w houden, onbedachtzaam te handelen, en vervult als zodanig een rol van uitzonderlijk groot belang voor ons allen. TNTUSSEN BLIJFT de mogelijkheid bestaan, dat de Sow jetheersers op een kwade dag de grote sprong zullen wagen en de oorlog zullen be ginnen, ondanks de risico's van een uiteindelijke nederlaag, verwoesting en ondergang, welke daarin voor hen zijn gelegen. Natuurlijk is het voor West-Europa van de grootste betekenis, dat het in dit onverhoopte geval krachtig zal kunnen worden verdedigd en zoveel mogelijk gevrijwaard zal blijven voor bezetting. Wel zal de oorlog tot ver achter de fronten de vreselijkste verwoestingen aanrichten en alom dood en verderf zaaien, maar deze onheilen zullen minder zijn dan die, welke zullen ontstaan, indien het oude Europa door het barbarendom onder de voet zou worden gelopen. Tegen deze laatste eventualiteit moet het schild worden versterkt. Een belangrijke stap daartoe vormt de Duitse herbewapening. ZoaU de zaken zich momenteel ontwikkelen, lykt het waarschijnlijk, dat de herbewapening van West-Duitsland tegen het begin van 1955 inder daad een aanvang zal kunnen nemen. Men denke niet, dat er dan reeds meteen een gevechtsklaar Duits leger, een parate Duitse luchtmacht en een nieuwe Duitse Marine zullen zyn. WEL BESCHIKT Duitsland over honderdduizenden bekwame en ervaren officieren, onderofficieren en manschappen, die in aanmerking komen om in de nieuwe strijdmacht te worden opgenomen, maar deze zullen ge heel opnieuw moeten worden geoefend en uitgerust. Het kader, de piloten en de technici zullen daartoe moeten worden uitgezonden naar de Verenigde Staten, Canada en andere N.A.V.O.-landen voor het volgen van opleidingen van allerlei aard. In Duitsland zelf zullen de kazernes, magazijnen, werkplaatsen en oefenterreinen voor zover niet reeds bij de geallieerden in gebruik moeten worden heropend. Enorme hoeveelheden wapens en uitrustingsstuk ken zullen moeten worden aangevoerd en eenheden uit de grond gestampt. Blijkens de officiële schattingen zal het nog zeker twee jaar duren, vóórdat de Duitse divisies zullen kunnen worden opgenomen in de strijd krachten van de N.A.V.O., en zelfs drie jaar, vóórdat de Duitse luchtmacht haar taak in het kader van de N.A.V.O. zal kunnen aanvaarden. Maar hoe dan ook, de komst van een nieuwe Duitse strijdmacht lijkt zij het dan ook over enkele jaren dichterbij dan ooit. DE VORMING van deze strijdmacht betekent intussen niet, dat hiermede in de militaire krachtsverhoudingen tussen Oost en West de balans thans in ons voordeel zou kunnen doorslaan. Wel nemen onze strategische mogelijkheden en onze afweerkracht toe, maar de Russische overmacht vooral aan troepen blijft. Het front tussen de Alpen en de Noordzee wordt versterkt, maar zal voor de vijand niet ondoordringbaar worden. Blijkens de mededelingen van generaal Gruenther, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, zullen de N.A.V.O.-strijdkrachten eerst dan een goede kans maken om Europa tegen een Sowjetaggressie daadwerkelijk te kunnen verdedigen, indien daarbij ter versterking gelijktijdig twee middelen worden aangewend, nl. door enerzijds West-Duitsland bij deze verdediging in te schakelen en door anderzijds in den vervolge voor de ver dediging van West-Europa op grote schaal gebruik te maken van atoom wapens. Terwijl de maatregelen voor de inschakeling van West-Duit9land m versneld tempo voortgang vinden, bereiden de geallieerden zich aan de andere zijde thans ook in toenemende mate voor op het gebruik van ato- inische strijdmiddelen. De aankomst in Europa van steeds meer atoombatterijen, de verster king van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland met geleide projectieier. (Matadors) e.d. wyst er op. dat ook met de inschakeling van de atoom wapens ten behoeve van de Westeuropese verdediging met voortvarendheid wordt gewerkt. TVT IEMAND MINDER dan veldmaarschalk Montgomery heeft hier enkele dagen geleden op gewezen. „Het gaat er niet langer om, of de atoom wapens misschien gebruikt zullen worden. Het is absoluut zeker: zij zullen worden gebruiktals wy worden aangevallen. Tenzij wij atoomwapens inzetten, zyn wij niet opgewassen tegen de strijdkrachten, die tegen ons in het veld kunnen worden gebracht. Wij hebben ten aanzien van het gebru k van atoomwapens het punt bereikt, waarvan geen terugkeer meer moge lijk is.... Het hoofdkwartier der Atlantische strijdkrachten te Parijs. Shape, baseert al zijn operationele plannen op het gebruik van atoom- en waterstofwapens ter verdediging van het Westen". De verdediging van West-Europa zal in de komende jaren snel van aangezicht gaan veranderen. Terwijl men tot nu toe slechts in staat was de Sowjetunie te weerhouden van onberaden daden van aggressie. rijst achter het lichte N.A.V.O.-schild reeds een geheel nieuwe militaire macht op met een vervaarlijke kracht. De Duitse herbewapening heeft daarin, op zichzelf genomen, slechts een relatieve betekenis. De „Frankfurter Allgemeine" drukte dit als volgt uit: „Duitsland zal nimmer meer een militaire macht van de eerste rang worden. In de weegschaal van de legersterkten geven de Duitse divisies niet meer de doorslag". Samenvallend met de vorming van een verdediging, welke zich baseert op het gebruik van de atoomkracht, kan de inschakeling van een nieuwe Westduitse strijdmacht echter aan de Westeuropese defensie een kracht geven, die de Sowjets tot nadenken zal moeten stemmen. Alt U wocht op de volmookte bromfiets, dan is nu Uw tiid gekomen i D« SIMPlEX-bromfiets me» I «Je beroemde SACHS-motorJ 5a«I •n.twfto versnellingen IJ (Van onze Parlementsredacteur) TTET LAAT ZICH AANZIEN, dat de wereld staat aan de vooravond -■-J- van een tweede industriële revolutie: er is een grote toeneming van de ontwikkeling van synthetische stoffen (plastics), daar is de ontwikke ling van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden en er is de moge lijkheid van electronische besturing van installaties, waardoor bijv. enkele mensen een hele fabriek kunnen doen werken. Het laat zich aanzien, dat deze ontwikkeling steeds verder voortschrijdt. Dit kan leiden tot een grote welvaartsvermeerdering. Daar zijn zeer grote investeringen voor nodig. Er zal echter ook een zeer moeilijke overgangsperiode zijn, waarin zich allerlei vraagstukken zullen voordoen, ook buiten het eigenlijke eco nomische terrein. Als er minder dagen gewerkt behoeft te worden, krijgen wij bijvoorbeeld het grote probleem van de vrije-tijdsbesteding. Hierop en op andere met dit toekomstbeeld samenhangende vraagstukken moeten wij ons tijdig bezinnen. schikking klaar ligt tégen de prijsverho gingen na de laatste loor.ronde voor haar den en kachets: deze worden nl. niet ver antwoord geacht. In het algemeen vroeg de bewinds man zich af, of het bedrijfsleven zich wel voldoende losgemaakt heeft van de achter ons liggende jaren van verstarring tijdens de crisis-periode, de oorlog en de na-oorlogse schaar ste. Wij leven nu toch in een meer normale toestand. Beseft men nog wel, zo riep de minister uit, dat con currentie een normaal verschijnsel is in een ondernemingsgewijs opge bouwd productie-apparaat? Het Aldus minister Zijlstra, toen hij giste ren in de Tweede Kamer de begroting van Economische Zaken moest verdelgen Allereerst ging de bewindsman de eco nomische plaatsbepaling van ons land in 1954 na. Daarbij worden wij, aldus de bewindsman, geconfronteerd met de pro blemen van structuur en conjunctuur en de samenhang daarvan. Eén van de Nederlandse structuur-pro blemen is de bevolkingsaanwas, maar daarnaast is er het probleem van de inves tering, Tot nu toe is dit probleem vooral in de breedte bekeken, maar wij zullen het nu meer in de diepte moeten zoeken: wij moeten overgaan van de kwantita tieve investeringen naar de kwantitatieve. Aan de hand van de geschiednls van de Engelse industrialisatie, die zich heeft vol trokken langs een patroon, dat ook voor Nederland geldt, kwam de minister tot de conclusie, dat wij onze productie moe ten opvoeren en onze ruilvoet moeten ver beteren. De ruilkracht van onze goede ren op de wereldmarkt moet worden op gevoerd door het vervaardigen van pro ducten van steeds beter kwaliteit. In de komende nipuwe industrialisatie nota zal een analyse van de investerin gen. die tot nu toe hebben plaats gehad, worden gegeven. Waarschijnlijk zal dan blijken. dat het investeringsprogram vermoedelijk wat aan de krappe kant is gebleven. Ten opzichte van 1938 ligt er op het ogenblik ruimte voor een welvaarts stijging tussen de 5 en 10 pet per hoofd van de bevolking. Met betrekking tot de verdeling van deze welvaart zeggen deze cijfers overigens niets. Of de jongste loonronde gedragen kan worden Is een vraag, die niet voor alle bedrijfstakken gelijk beantwoord kan wor den. De bewindsman vroeg zich In ver band hiermee af, of een loonpeil moet worden aangehouden, dat te dragen is door de marginale bedrijfstak. Het eigenlijke eatbeleld zai aan de oree komen nadat de bewindeman een sve gasnota heeft ingediend. Nu reeds gaf hij de verzekering, dat hij de eenmaal getrokken lijn consequent vasthoudt, ook betreft de gas voorziening van het midden aes lands. Hij zou er bezwaar tegen hebben, wanneer in Utrecht, waar het knooppunt ligt, een blokkade gelegd u worden. Wanneer hier de oplossing gevonden, zal het beleid wel helemaal doorzichtig worden. Als de technische be slissingen zijn genomen, zal aanstonds het Initiatief worden genomen tot oprichting van een Nationale Gasmaatschappij. Naar afbetalirngsvraagstuk-ken is een onderzoek gaande. Wanneer blijkt, dat daartoe aanleiding bestaat, zal aan de hand van het kartelbesluit opgetreden worden tegen te hoge renteberekening. Het voorgestelde subsidie aan de Con sumentenbond zag de minister niet als blijvend, doch meer ter aanmoediging. De producenten kunnen in concrete gevallen hun stem laten horen en dat is voor de consumenten ook wel aanbevelenswaar dig (Maar de producenten vragen daar voor geen subsidie, interrumpeerde dr Schouten!. Tegen deze subsidiëring de Kamer nogal wat te berde gebracht, maar het eigenlijke cebat hierover wi uitgesteld tot de behandeling van 1 desbetreffende begrotingsartikel. p. b. o. Ds v. Heest, Luth. Synode, met emeritaat De president van de Evang. Lutherse Synode, ds J. P. van Heest, Luth. predi kant te Amsterdam zal. wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, op 2 Januari '55 in de Oude Kerk aan het Spui te Amsterdam afscheid preken. De GaS i daS daarop zal hij recipiëren. Ds Van Heest, die in 1889 geboren ls. aanvaardde in 1917 het predikambt bij de Evang. Luth. gemeente te Medemblik. Daarna stond hij te Groede ('20). te Deventer ('23) en Amsterdam ('28). In 1946 werd hij pre sident van de Evang. Lutherse Synode, in welke functie hij zich alom in den lande grote bekendheid verwierf. Er heeft zich een comité gevormd om de scheldende predikant een afscheidscadeau aan te Na minister Zijlstra sprak minister De Bruijn als opper-stimulant van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de productie. H\j constateerde, dat de P.B.O. op mars is en dat niets haar vaart zal kunnen stuiten. Met betrekking tot de instelling van een productschap voor het zuivelbedrijf constateerde hij, dat het 1.1 overleg tussen betrokkenen nog gaande lijkt er soms wel op, dat men con-j^ Daarom wilde h\j nog geen standpunt currentie moreel niet meer verant- j bepalen. Ook in de Kamer bestond over woord acht. Maar wie de onderne- de y>" het oplengen zonder .overeenstemming geen eenstemmigheid, mer leert, via prijsafspraken enz. niet j Gistermiddag nog hadden de heren Kik- meer zelf te calculeren, neemt eenjkert (c.h.) en Van der Ploeg (kath. v.t 9tuk verantwoordelijkheid weg. Na-izich aangesloten hij het standpunt-Ha- tuurlijk kan concurrentie desatreus zijn en daartegen moeten waarbor gen in het leven geroepen worden. Maar ik weiger, aldus minister Zijl- zenbosch (a.r.): geen oplegging, zulks tegenstelling tot drs Roemers (soc.). die ..geen stap achteruit" wenste te doen. Binnenkort zal in het staatsblad een J besluit tot instelling van een Bedrijfschap Vleeswaren worden gepubliceerd. Brochure contra „de vrouw in het ambt" Het comité tegen de vrouw lm het ambt (ln de Herv. Kerk) heeft een brochure uit gegeven: „Waak op, waak op Deborah". Men kan dat geschrift, waarin de bezwa ren van het comité worden uiteengezet, bestellen (a 0.25) bij de heer P. Maris, Plaswijcklaan 41, Rotterdam. Bond van Ver. voor Chr. M.O. en V.H.O. De algemene vergadering van de Bond van Verenigingen voor Chr. Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs zal Vrijdag 3 December a-s. te Utrecht in K. en W. onder presidium van- prof. A. M. Donmer van Amsterdam worden ge houden. In de morgenvergadering ko men de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering zal dr A. la Fleur, rector van het 2e Chr. Lyceum te Haarlem, refereren over: „Het pro bleem van de overlading bii het V.H. M.O MEENK'SjÉ^j POEDERS hoofdpijn, en penod i tot t voerig college over de vraag, wat ln moderne economische opvattingen eigen lijk inflatie en deflatie is. Op het ogenblik de toestand zo. dat de som van de o.n- nenlandse en de buitenlandse vraag zo groot is. dat er enige spanning in het pro ductie-apparaat heerst. Een binnenlander Inkrimping van de bestedingen zou leiden pn van de vraag uit .tot buitenland. Het is in het algemeen zo. dat de productiecapaciteit achter blijf' bij de afzetmogelijkheid. De minister zag een causaal verband tus«en ons loon- cn pcijs- raag naar onze producten in het buitenland Bezorgd toonde de bew'ndsman zich min of meer o-.vr de kartelafspraken en prijsadviezen tijdens de thans heersende hoogconjunctuur. I.i dit verband gewaagde hij van onderzoek n^'en. die er onder an dere toe henoen geleid, dat er een be- stra, de uitzondering tot regel te O/er het ontwerp-instellingsbesluit maken. ivoor een Hoofdbedrijfschap Detailhandel Ls er overeenstemming tussen de S.E.R. Con ju nctuurpolitiek De bewindsman durfde niet te advise- j Middenstand Staatssecretaris d-r Veldkamp besprak de aangeroerde middenstandszaken. Tegenover de heer Weiter (kath. nat.) sloot hij zich san bij de heer N. van den Heuvel (kath. v.), die had opgemerkt, dat het op de middenstandsnota ge gronde beleid zich slechts geleidelijk kan manifesteren. Zo zijn de gelden voor de middenstandsvoorlichting voor het eerst uitgetrokken op de begroting-1955 men kan moeilijk verwachten, dat de desbetreffende dienst nu al volledig func tioneert. Een kleine voorlichtingsdienst die over verschillende deskundigen kan beschikken, heeft de minste kans op bot singen met voorlichting, die in het kader van de P.B.O. zal kunnen worden ver leend. De heer Van de Wetering (cJi.) had vragen gesteld in verband met de ver oordeling van een bakker, die na winkel- sluitingstijd nog had bezorgd. In ver band hiermede deelde de staatssecretaris mede, dat bij de komende herziening van de Winkelsluitingswet een bepaling zal worden opgenomen, dat na zes uur vervoer van brood wordt toegelaten. De heer Peschar (soc.) had een en ander gevraagd over het vreemdelingen verkeer. De staatssecretaris deelde mede, dat de structuurwijziging van de A.N.V.V. nog steeds niet heeft plaats gehad. Hij bestreed de opvatting, als zou het pro- paganda-materiaal van deze vereniging niet goed zijn. Integendeel, maar er niet voldoende. Vandaar ook, dat eer hoger subsidie is gevraagd. De bewinds man zag geen plaats voor directe over heidszorg met betrekking tot het vreem delingenverkeer, zolang er een particu liere organisatie is, die zich er op voor treffelijke manier kan bezighouden. Tot na middernacht hebben nog enige leden gerepliceerd. Vanmiddag werden deze replieken voortgezet. I beperking van de besteding: ci moet geen verandering gebracht wor den in de gevolgde politiek. Over het toekomstige conjunctuurver- loop wenste de minister geen uitspraak te doen. Wel volgt uit de huidige structuur een groter stabilitei-t. maar het is vraag, of deze groot genoeg is. Ook sprak de -bewindsman als zijn ning uit. dat de overheidsinvesteringen de laatste jaren zijn geremd: zou er meer Geen inkrimping zou er m*er «e- Minister Zijletra z»t voorts een uit- Uitvoerig ging de bewindsman ook ln oo de internationale conjunctu-urpolitiek. HU constateerde, dat de Kolen en Staal Gemeenschap ln een enigszins critiek stadium verkeert en daarom is, hoe spij tig ook. een uitbreiding van door dit lichaam te voeren conjunctuur-politiek r.iet reëel te verdedigen Bir.r.en Beneluxverband kan het niet ver meer af liggen, zich te beraden een gecoördineerd conjunctureel beleid. De toelating van Japan tot de Interna tionale Tariefsovereenkomst achtte de bewindsman niet te bestrijden met een beroep op het daar heersende lage loon peil: binnen de Benelux is steeds be toogd. dat verschil In loonpeil neen recht op protectie biedt. De tariefsovereenkomst heeft zeer heil zaam gewerkt na de tweede wereldoor log, a! is men nog lang niet waar men wezen moet. Wat da K.S.G. betreft gaf de bewinds man uiting aan zijn beduchtheid, dat de krachten, die er een gesloten gemeen schap van willen maken, dus een soort superkartel, aan kracht winnen. In- het ministerseomité zou hU daartegen steed6 ten scherpste stelling nemen Wat de verhouding tussen migratie en regionale «preiddng van de industrialisa tie betreft wees minister Zijlstra er op, dat de overheid met het ontsluiten van de ontwikkelingsgebieden is begonnen, omdat de migratie hetft gefaald. Op zich zelf Ls Industriespreiding wenselijk, maar dat moet men niet overdrijven. Migratie o vrliheld werkt ook vaak p-unstie: dar. Beioepingswetk Ned. Herv. Kerk roepen: te Ridderkerk J. i Velden te De Bilt: te Ouderkerk j IJssel W. L. Tukker te Delft: te Biel vliet W. S. Evenhuis, vic. te 's-Gravej hage-Loosduinen Geref. Kerken Beroepen: te Hoogstede (Dtsld) Neerken te Bodegraven. Aangenomen: naar Coevorden 1 - J. Bouwhuis te Noordbergum. Examen: de olassis Zaandam hed praeparatoir geëxamineerd en berof^ baar verklaard J. D. B. v. d. Meuls cand. aan de V.U.. te Landsmeer, die studieredenen nog geen beroep in - weging -kan nemen. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Texel (2e pr.pl.) j T. v. d. Zwaag te Tjalleberd. Geref. Gemeenten Tweetal: te H.I.-Ambaeht L. RjjJ sen te Middelburg en F. J. DielemanjJ ind rechten: G J Jwarshuis te Voorbui eerdheid de heer J Schipper, te Leiden."] NIJMEGEN. 18 Nov. Geslaagd voor c« !i - happen: Th J 0 ■aam, Nijmegei ■tenschappcn; A P Th Da ROTTERDAM, 18 Nov. Wijs Oosterbeek; Cana sociale ;laagd voa G M van Vloten. W Haag; J D Aarnoutse, R'dam; H P van Soes R'dam; J W van der Ben. Den Haag en Lie Kian Tlong, Delft. Doet economie: P Moser, R'dam: M vt der Velden. R'dam; W Griffioen, Den Hl* Ned. letteren: me Cand ex geneeskui J Knoppers: Ame iwolle; Th J Litji Pagter, Middelburg; weep, Utrecfc; j. Insma, Utrecht van de Linè 8 urn; A G F 4 H Sloten, Socr ida; P M Vuister, Brei -i™, s<3' G J de Gier. Utrecht: A Vrij, Den Bosch «nej B J M van Hemel. Hilversum: M R va fi Érp Taalman Kip, Arnhem. v ;e. de haerr. clinlsche verschijnselen t v operatieve therapie" is d doctor in de geneeskunü jr siteit te Groningen, de het 1.00 Voor de zieken 11.45 Kamerkoor 12.00 Angelus 12.03 Lichte muziek 12.30 Land. en ulnbouwmededelingen 12.33 Piano en Ham- nondorgel met zang 12.55 Zonnewijzer 1.00 fleuws 1.20 Gram. 2.00 Boekbespreking 2.10 iram. 2.20 Engelse les 2.40 Muzikale cause- leugdorkcst 5.20 Voor de 5.15 Journalistiek weekoverzicht 6.25 Gram. 5.30 Parlementair overzicht 6.40 Instrumen tal octet 7.00 Nieuws 7.10 ..Lichtbaken", rauserie 7.30 Avondgebed 7.45 Gev. program- na 9.00 Actualiteiten 9.15 De gewone man 9.20 Gram. 10 00 Muzikale luisterwedstrijd 10.30 Dansmuziek 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 11.2212.00 Gramofoonmuzelk. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gram. 7.45 „Even opkrikken!" 7.50 Gram. 8.00 Nieuws - "5 Orgelspel 8.55 Voor de vrouw •ijdlng VARA: 10.20 Voor do arbeiders in e continubedrijven 11.30 Piano en hoorn 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Vara- ia 1.20 Lichte muziek 1.45 Voor de Jeugd Sportpraatje 2.35 Dansmuziek 3.00 Volks- ïsen 3.25 Veiligheidskwartiertje 3.40 Viool plano 4.00 „Van de wieg tot het graf" iserie 4.15 Radio Philh. Orkest 5.00 Rad weekjournaal 5.35 Orgelspel 6.00 Nieuws ommentaar 6.20 Amusementsmuziek 6.45 tegeringsultzendlng: Atlantisch allerlei: Eer n ander over de 14 landen van het Atlan- isch Pact" 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: .30 Stemmenspel 7.55 „Deze week", VARA; 8.00 Nieuws 8.05 Gev. progra: Socialistisch commentaar 10.15 Wei muziek 10.45 ..De molen aan de rivier", spel 11.15 Nieuws 11.30—12.00 Gram. 3 Nieüït d 3 h 12.00 1.00 Parlementair e muziek 1.45 Causei 2.30 Orgelspel 2.45 Voor de kleuters Amusementsmuziek 3.45 Gram. 4.00 fSpo: 5.00 Orgelspel 5.15 Militair orkest muziek 6.3t Causerie 8.1 spel 9.30 Hersengymnastiek 10.00 Gram. 11.1 Nieuws 11.15 Dansmuziek 0.501.00 Nieu NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuj 1.00 Nieuws 1.10 Lachte muziek 3.00 Mann koor 6.00 Lichte muziek 7.00 Nieuws Koorzang 8.00 „Zigeunerllebe". operette Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Ork concert 1.00 Nieuws 2.17 Concert 4.30 Gi 4.55 Kamermuziek 5.55 Gram. 6.15 Klass muziek 6.30 Amerikaanse uitzending Gram. 8.00 Orkestconcert 8.30 Hoorspel Gram. 10.30 Piano en viool 11.25 Gram. VOOR HEM GEEN BAZUINEN DOOR NEL1A GARDNER WHITE 90. „Nee? Maar spreek je nu niet over lichame lijke aantrekkelijkheid?" „Waarschijnlijk. Maar zo is het nu eenmaal in de wereld. Dat noemen we liefde." „Ja, dat weet ik. Het is moeilijk die twee te scheiden. Maar ik noem het nooit liefde als het niet met een zeker geloof gepaard gaat. Be grijp me niet verkeerd. Ficke, ik schuif de li chamelijke liefde niet terzijde. Die bestaat wel degelijk en is belangrijk genoeg. Maar ik geloof dat het voor een huwelijk met bestaansmoge lijkheden niet voldoende is. En jij?" „Ik weet het niet. Het huwelijk heb ik nog niet geprobeerd. En ik twyfel eraan of ik het ooit zal doenVolgens mij verteert de liefde je. Ik ken er een paar. Hartstocht verteert je misschien Maar liefde? Dat geloof ik niet." „Wees niet pietluttig!" zei Gabriël. „Je trouwt uit hartstocht en één keer op het millioen groeit er iets anders uitMensen trouwen niet om geestelijk gezelschap te krijgen. En als je harts tocht hebt gekend, vind je de rest alleen maar vervelend." „O"!'" vroeg Paul. Toen ging hij verder: „Laten we ophouden, Ficke. Je bent doodmoe en ik ge loof niet dat je praten wilt." „Nee. Je hebt gelijk," zei Gabriël op vlakke toon. Paul stond op. „Blijf hier nog een poosje uitrus ten," zei hij. „Niemand zal je hier storen. Ik ook niet." Zonder een spoortje van cynisme in zijn gezicht keek Gabriël hem aan. Toen legde hij zyn armen weer op tafel, liet zijn hoofd er op rusten en sloot zijn ogen. Zacht verliet Paul het vertrek. HOOFDSTUK XXIV. Dr. Fielding kwam uit het ziekenhuis en op 'straat za£ hij Agqes Pyne voorbijgaan. Hij ba- gon langzaam te rijden en riep: „Wilt u mee rijden, juffrouw Pyne?" Zij bleef staan en keek hem afwezig aan. Zij zag er keurig uit in haar donkere mantelpak, doch Fielding dacht: Wat is ze oud geworden. „Graag", zei zij. Zij liep naar de auto en stap te in, terwijl hij de deur openhield. „Gaat u naar huis?" vroeg hij. „Ja. Ik merk dat ik geen paar kilometer meer kan lopen zonder het te voelen", zei zij nors, alsof zij het niet wilde toegeven. „Waarom probeert u het dan? Ik zou me maar aan de luiheid overgeven als ik u was." „Ik haat luiheid." „Bent u de laatste tijd onderzocht? Misschien is er iets niet in de haak, dat met een paar pillen verholpen kan worden." „Wilt u zaken doen, dokter?" „Absoluut niet. Ik heb het al druk genoeg." ..Het enige wat me mankeert is dat ik vijf enzestig jaar oud ben", zei juffrouw Pyne bruusk. „In onze familie leven we lang en we houden onze krachten tot het einde. Het bevalt me niet dat ik zwakjes begin te worden. Dat maakt me prikkelbaar.Weet u dat u er zelf uitziet alsof u honderd bent?" Dr. Fielding lachte. „Dat heet een boemerang", zei hij. „U hebt gelijk. Ik voel me honderd. Maar ik heb er een reden voor. Wat voor reden hebt u?" „Geen enkele, voor zover ik weet. Maar het bevalt me niet, dokter.. Ik heb nooit gedacht dat ik mijn belangstelling in de mensen zou ver liezen hoe oud ik ook werd. Maar nu interes seren ze me niet meer. Ik had zelfs geen zin om met u te praten, maar ik was moe en had uw auto nodig." Weer lachte hij. Agnes Pyne had hem altijd geamuseerd, doch nu werd zijn plezier getem perd door medelijden. „Het spijt me", zei hij. „Ik zal mijn mond houden." Zwijgend reed hij de straat uit. Het was juf frouw Pyne die de stilte verbrak. „Ik heb ge hoord dat Julia Ficke u de bons heeft gegeven", zei zij rustig. „Ik wil niet zeggen dat het in orde was zo vlak na haar mans dood, maar ze heeft iemand nodig die haar op het goede pad houdt en u zou goed voor haar zijn geweest." „In aanmerking genomen dat de mensen u niet meer interesseren bent u nog goed op de hoogte", zei hij. Hij draaide haar straat in en •typt» voor het lelijke grote huiy Zij stapte uit en zei: „Dank u, dr. Fielding.. U zou ook een goede invloed gehad hebben op die onuitstaanbare jonge Gabriël." „Nee", zei hij scherp. „Ik zou geen goede invloed op Gabriël hebben gehad, juffrouw Py ne.. Zorg goed voor uzelf!" Meteen reed hij weg. Kaarsrecht maar niet zo vlug liep juffrouw Pyne haar huis binnen. Mevrouw Brothers begroette haar en zei: „Do- mine Phillips is hier geweest, juffrouw Pyne." „Wie?" „Dominee Phillips. Hij zei dat hij terug zou komen." „Als hij komt ben ik niet thuis, mevrouw Brothers." „Het leek mij toe dat hij u dringend moest spreken, juffrouw Pyne." „Dat betwijfel ik. Ik hoop dat u goed hebt begrepen dat ik niet thuis ben als hij nog eens mocht komen." „Uitstekend", zei mevrouw Brothers, maar zij liet duidelijk merken dat zij juffrouw Pyne's houding afkeurde. Juffrouw Pyne ging naar boven. Zij was in derdaad erg moe. Zij zou het liefste een poosje naar bed gaan, maar zij had altijd laten merken dat zij mensen die overdag gingen slapen ver achtte en schaamde zich voor mevrouw Brothers. Zij ging aan haar bureau zitten en hield zich bezig met haar brieven. Het gaf haar een zeke re voldoening te weten dat haar post en haar rekeningen steeds met zorg werden behandeld. Haar geldbeleggingen liet zij aan haar zaakwaar nemer over, maar zij boekte zorgvuldig wat zij uitgaf en zorgde dat zij waar voor haar geld kreeg. Maar vandaag vond zij deze bezigheden onbelangrijk. Tot vijf uur bleef zij echter onaf gebroken aan haar schrijftafel zitten. Toen hoor de zij de bel en verwachtte dat mevrouw Bro thers haar zou roepen. Maar zij ving alleen wat gemompel in de hall op; de deur werd weer ge sloten en mevrouw Brothers ging terug naar de keuken. Toen zij beneden kwam om te eten zei me vrouw Brothers: „Dominee Phillips is weer ge weest." „O", zei juffrouw Pyne en begon aan haar maaltijd die zij altijd alleen gebruikte. „Hij vroeg wanneer u wel thuis zou zijn", ging mevrouw Brothers verder. „Ik heb gezegd dat ik het niet wist." {Wordt vervolgd) 11.45 Operettemuziek 12. Gram. 4.45 Engelse les 5.00 Nieuws Beiaardspel 5.14 Gram. 5.30 Orgelconcert Kamerkoor 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nie 7.40 Gram. 7.45 Omroep-Ommeganck 9.15 1 zoekprogramma 10 00 Nieuw* 10 15 Li. muziek 10.45 Gram. 11.00 Nieuws 11.05 Gi 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Gram. 1.00 Nieua >ekpro i 3.30 Bel 10.00 Ni< muziek 11.55 BBC Europ Nederland: 5.00-5.15 Sngelse les Relingen (op 224 en 49 m.l; 10.00—10: Nieuws; Zoë' ik 5.00 Nieuws 5.30 Jaj 7.30 Nieuws 8.00 Lichte i 5 10.15 Lichte muziek 11.00 Dans- ice. Uitzendingen voer I Kruiswoordraadsel No. 227 HORIZONTAAL: 1 Geluid. 3 lobbes, 5 onoep. voornaamwoord, 6 afdeling van een warenhuis, 9 kleur, 11 onbeweeglijk 13 verstand, 15 Ind. gewoonterecht, 1" dennenaald, 19 gezet, 20 schrede, staafje. VERTICAAL: 1 Oestervat, 2 harde slag, 3 kubieke meter, 4 gedoe zonder be tekenis, 7 zangstem, 8 streek, 10 delfstof, 11 band, 12 op de aarde betrekking heb bend, 14 rivier in Wales. 16 grote by!, 18 bestemming. Oplossing vorige puzzle No. 226 HORIZONTAAL: 1 Voorbarig, 7 aria ras, 10 bè, 11 aks, 13 e.o., 14 orka 15 auto, 16 la, 17 pap, 19 N.N., 21 gal' 22 Bach, 25 natuurlijk. VERTICAAL: 1 Verbolgen, 2 ra, 3 brok, 4 ai, 5 rat, 6 gewoonlijk, 9 aera 11 aap, 12 sap, 13 Etna. 18 accu, 20 abt' 23 au, 24 Hr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2