Jlieuiue geihsctje GTmirant jRel door overplaatsing techn. J hoofdambtenaar IEMCO Engeland lag gisteren onder zeer dikke mist-deken Den Haag wijst alle Indon. praatjes van de hand Officiële foto voor goed doel Tsjechoslowaakse versterking langs Westgrens Het echtpaar Field ligt in een ziekenhuis in Boedapest Wist U VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstreot 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0,50 per week. Vijl en deriigete Jaargang No 10198 De echte KNOFLOX pastilles xijn groen. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken RIJKSWERKPLAATS IN DISCUSSIE j Werd Van der Putten slachtoffer van zijn grote activiteit? Voor TELEVISIE en RADIO NIEUWE RIJN 30-31-32 100 pet SERVICE HET AMBTENARENGERECHT te Utrecht heeft vanmiddag kennis genomen van de klacht van de technische hoofdambtenaar F. H. van der Putten te Bussum tegen zijn overplaatsing voor straf naar het V.C.A. te Assen. De naam Van der Putten roept herinneringen op aan het conflict, dat deze zelfde man enige jaren geleden had toen hij, in de zaak vcm de vermoorde vaandrig Aernout opkwam voor ce rechten van de weduwe en daarbij, persoonlijk in de klem raakte, door zijn. ont hullingen over toestanden in Indonesië. Een soortgelijke gebeurtenis deed zich thans opnieuw voor. dragen had. door de informaties aan de officiële commissie buiten zijn supe- "euren om te doen. Van der Putten is er niet de man aar. om daarin te berusten. Men zal ch uit de zaak-Aernout herrinneren. at een commissie, onder leiding van de auditeur-militair, mr J. Zaaier, een rap port uitbracht, dat o.m. ok tot voorwerp van onderzoek had: de moeilijkheden in de Centrale Werkplaats te Bandoeng. Op de Centrale Werkplaats van dei Dienst Materieel Landmacht te Utrecht was Van der Putten tot volle tevreden heid van zijn superieuren werkzaam op de afdeling motorenrevisie. Hij zag kans. om dc productie op te voeren met 200 tot 250 pet. in de tijd van anderhalf jaar. Er waren naar zijn mening even wel externe tegenwerkende factoren, die het onmogelijk maakten om tot een ho gere productie te komen. De heer V. d. Patten maakte, in rapporten, de lei ding van de Centrale Werkplaats daar op attent, doch resultaten van zijn klach ten bleven, naar zijn mening, uit Toen er een efficiency-commissie van wege het departement van Oorlog ver scheen, kreeg Van der Putten de kans in die commissie bekend te maken, dat er nog 67 pet meer geproduceerd zou kunnen worden, indien de belemmerin gen werden weg genomen. Als gevolg van die mededelingen volgde Van der Putten's overplaatsing naar Assen. De commandant van de Cen trale Werkplaats ln Utrecht liet hem na melijk weten, dat hij zich ondiciplinaii Nariiman uit ziekenhuis Ex-koningin Narriman van Egypte, die 1 Lausanne een lichte operatie heeft ondergaan, heeft het ziekenhuis verlaten im haar intrek in een hotel te Lau- Zij zal nog een maand in Zwit serland blijven. Koningin-moeder Elizabeth van geland is Donderdag aan boord va Queen Mary uit New York naar Londen vertrokken, na een bezoek van drie an de Ver. Staten en Canada. Texelse jager schoot twee hazen in één schot De 79-jarige heer M. A. Lange- veld te Den Burg (Texel) heejt gistermiddag tijdens de jacht met een schot twee hazen doen sneven Dc tweede haas die de jager en passant neerschoot, kwam n.i. plotseling te voorschijn pal achter het dier waarop hij zijn geweer had gericlit. Ofschoon het zeer onwaar schijnlijk lijkt, is het beslist geen jagerslatijn, want het gebeurde in tegenwoordigheid van twee dry- Die commissie adviseerde toen aan mi nister Staf. om Van der Putten aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Minister Staf desavoueerde evenwel dit rapport cn rehabiliteerde Van der Putten als ambtenaar. De Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, die de belangen van Van der Putten behartigde, boekte daarmee een succes. Thans zijn opnieuw bepaalde toestan den bij een Centrale Werklpaats. die van de D.M.L :n Utrecht, in discussie. De heer Van der Putten staat op het stand punt. dat hij. als verantwoordelijk en kundig ambtenaar en tevens als staats burger. de plicht heeft de aandacht te vestigen op verkwistingen en verkeerde arbeidsmethoden, die tot onnodig geld- uitgeven hebben geleid en nog leiden. De commandant van de Centrale Werk plaats eist echter, dat Van der Putten slechts zal uitvoeren, wat zijn superieu ren hem opdragen. Zijn stnadpunt werd door de Staatssecretaris van Oorlog ge deeld. die dan ook bevel gaf tot Van der Putten's overplaatsing Tegen dit bevel is Van der Putten in verweer gekomen. Hij wordt voor het Ambtenarengerecht bijgestaan door de heer J. van Baten burg de Jong, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Mei doeken en maskers op straat dit i tot De zwaarste mist dusverre heeft gisteren in verschillende delen van Engeland het verkeer ernstig belemmerd. In Londen had de mist zich al heel grillig over de stad gespreid. De s en bussen reden nu eens in helder licht, om het volgende ogenblik in ee;t bijna ondoordringbare nevel te verdwij nen. In de voorstad Mitcham moesten de conducteurs met zaklantaarns voor hun bussen uitlopen om de weg te wijzen aan de chauffeurs, terwijl op het achterbalcon passagiers de bel luidden om achterop komende voertuigen te waarschuwen.' Op London Airport werd het luchtver keer stilgelegd. In de loop van de morgen werd de nevel echter dunner en loste ge leidelijk op. Het ministerie van Luchtvaart liet vooi de tweede maal in dit seizoen de „smog" de vermenging van roet en mist welke zc schadelijk voor de gezondheid wordt ge acht, onderzoeken. De hoeveelheid kool- monoxyde in de atmosfeer bleek ver be neden het gevaarlijke peil te liggen. Toch hielden de Britten, die gisteren persé de straat op moesten, sjaals en om slagdoeken voor de mond. Tal van Lon- delaars droegen de mistmaskers die sinds kort in de handel zijn. Everest is hoger dan men dacht De Mount Everest is nog hoger dan sinds 1852 de hele wereld heeft gedacht. Berekeningen waarover een dienst van de In dische regering drie jaren heeft gedaan, hebben als uitkomst, dat de Mount Everest 7.9 meter hoger is dan men altijd had ge meend (8847.9 meter i.p.v. 8840 meter). En deze uitkomst is nauwkeurig of in ieder geval bij na nauwkeurig: de berg kan nu nog drie meter hoger of lager zijn, maar meer ook niet, menen de geleerden. Heldin van Dien Bien Phoe Geneviève de Galard, die zich tijdens het beleg van de Franse junglevesting Dien Bien Phoe als verpleegster bijzon der onderscheidde, is uit Parijs naar In dochina vertrokken om te helpen bij de repatriëring van de gewonden. Vier Italianen in de Alpen doodgevroren In de Italiaanse Alpen zijn ln de nacht van Woensdag op Donderdag vier perso- Delits land doodgedrukt De 7-jarige jongen M- uit Delft is gis termiddag op een afgesloten terrein aan de Ezelsveldlaan aldaar bekneld geraakt lussen een auto cn de zijkant, van een ka- 'oeluitgraving. Vanmorgen ls hij aan de I gevolgen overleden. Nieuwe Nederlandse nota Vast staatNederlandse arrestanten werden door onderdompeling gekweld Spreeuwen storten zich op de rijpe Zeeuwse appels In de Zuidbevelandse fruitboomgaarden hangen op enkele plaatsen nog appels die nog wat moeten bijkleuren. De fruit kwekers worden thans echter gedwonger deze met spoed te plukken, want de aan dacht van de spreeuwen i? er de laatst* dagen op gevallen. Grote zwermer spreeuwen trekken van de ene boom gaard naar de andere en waar zij appels vinden worden deze grondig vernield. In het bijzonder hebben ze het voorzien op de Jonathan en de Golden Delicies. Sowjet-hetze tegen Parijse accoorden I Tsjechoslowakije is gedwongen een reeks versterkingen langs de Westgrens te onderhouden, want het kapitalistische ^West-Duitsland is de vijand van het i Tsjechoslowaakse volk gebleken. Aldus de «trekking van een toespraak van generaal Cepicka, eerste vice-premier en minister van defensie van Tsjechoslowakije. De rede was afgedrukt in het nummer van Rudo Pravo, getekend 17 November. De Prawda (het Russische partijorgaan) waarschuwt, aldus AP, dat de Sowjetunie zich niet zal verzoenen met de Westelijke verdedigingsstructuur, waarin Westduitse divisies zijn opgenomen. Deze Russische waarschuwing vormt een onderdeel van een heftige campagne in de Sowjetpers tegen de ratificatie der Parijse accoorden. Het Sowjetblok zal tegenmaatregelen ne men. nu het Westen afkerig is van een 'conferentie over de Europese veiligheid, zoals door Moskou voorgesteld. I De Prawda schreef: „De Sowjetunie, die tijdens de laatste wereldoorlog met de levens van millioenen harer zonen betaal- Laatste nieuws van Binnenhof het De broodprijs is vrij. oor de vernietiging van het Duitse militarisme, zal zich nooit verzoenen met de vorming van een aggressief blok, van de drijfkracht geleverd wordt door divisies van een herboren Wehr- macht." En dan volgt in het regerings blad Izwestia: „Vanzelfsprekend zullen vredelievende Europese volken zich gedwongen zien, nieuwe maatregelen te nemen om hun veiligheid te waar borgen. (De opmerkzame lezer zal begrijpen, dat de Izwestia met „vredelievende volken" ran het Sowjetblok bedoelt. Over de door aggressie verworven macht wordt door het Russische blad vanzelfsprekend gerept. De inschakeling van Duitse divisies is slechts het gevolg hiervan, dat anders West-Europa tegenover de Sowjet unie niet te verdedigen zou zijn. Adenauer en Theodor Blank hebben verzekerd, dat het nieuwe Duitse leger geschoeid zal zijn op democratische leest. Van een herboren Wehrmacht is geen sorake. Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit Deze week derde dodelijk ongeluk te Haarlem Voor de derde maal binnen vijf dagen in Haarlem een dodelijk verkeersonge luk gebeurd. Gistermiddag omstreeks twee uur reed de 57-Jange gemeente ambtenaar J. W. Wesselink per flets op de Wagenweg. Hij wilde linksaf ken om naar de Hazcnpaterslaan te gaan. Op hetzelfde ogenblik naderde een auto bus. die de wielrijder aanreed. Ernstig gewond is de heer W. naar het Diaco- nessenhuis vervoerd, waar hij kort o aankomst is overleden. Dramatisch begin in Mexico Reeds drie doden vóór autorace begon Nog vóór de grote Zuidamerikaanse autorace Panamericana was begonnen, heeft hij reeds aan drie personen het le ven gekost. Dc Argentijnse automobiliste Delia Borges heeft zichzelf vergiftigd, omdat zij geen vergunning kon krijgen ln de race te starten. Zij had haar huis voor verkocht Twee andere would-be deelnemers s de race kregen onderweg naar de start in Mexico een ongeluk: beiden kwamen om het leven. Binnenkort verschijnt in de handel bovenstaand officieel portret van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het vorstelijk paar heeft hier voor op Prinsjesdag geposeerd voor de fotograaf M. C. Meyboom in het Paleis Korte Voorhout in Den Haag. In de boekhandel waar de foto als prentbriefkaart verkrijgbaar zal zijn was de laatste maan den grote vraag naar een nieuw portret. Het voorlaatste dateert al uit 1948, toen bij gelegenheid van de inhuldiging van de Koningin, foto graaf Meyboom een staatsieportret van het vorstelijk paar heeft ge maakt. Op het nieuwe officiële portret is Prins Bernhard gekleed in het generaals-uniform van de Koninklijke Luchtmacht. De opbrengst van de foto heeft de Koningin bestemd voor de Juliana- en Bernhard- fondsen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken I deelt mede „Op 18 October J.l. heeft het Hoge Com- lissariaat der Nederlanden te Djakarta in de Indonesische regering een nota verhandigd. waarin werd geprotesteerd tegen de mishandeling van een aantal Nederlandse arrestanten in Indonesië. Deze nota is op 21 October door de Indo nesische regering afgewezen. Op 17 November 1954 heeft het Hoge Commissariaat te Djakarta thans een nieuwe nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld, „dat de Nederlandse rege ring niet kan berusten in het verstrekte antwoord op haar nota van 18 October 1954". Voorts wordt ln de nota van giste ren nog opgemerkt: ..Mitsdien handhaaft de Nederlandse regering de juistheid van alle door haar tot dusver gesignaleerde onrechtmatige handelingen tegenover Nederlandse arres tanten van de Indonesische politie en haa; daarop bij vorige nota's gegronde verzoe ken. In dit verband moge het Hoge Commis sariaat hierbij ten gerieve van een nader door de Indonesische regering in te stel len onderzoek naar de juistheid va voorgebrachte klachten omtrent de ge pleegde mishandelingen van arrestanten het ministerie hiernevens doen toekomen een situatieschets, waarop de ligging li aangegeven van de zich op een aan d< weg naar Lembang gelegen perceel be vindende vijver, waarin enkele Neder landse arrestanten werden ondergedom peld, teneinde hen tot het bekennen bepaalde handelingen te bewegen. De Nederlandse regering doet vi onder de aandacht van t brengen, dat in de nota van 'net Hog* Commissariaat van 18 October 1954 onder de garantie van de Indonesische regering wordt verzocht, dat de Neder landse arrestanten, die al9 getuige ter te rechtzitting van het tegen de Nederlan der H. C. J. G. Schmidt aanhangig ge maakte proces op hun tijdens het voor onderzoek onder dwang afgelegde verkla ringen wensen terug te komen, gevrij waard zullen blijven van represaille* tegen hen en hun nog ln Indonesië blijvende gezinnen. Aangezien in de bovenaangehaalde van het ministerie de verzochte waarbor gen niet werden aangetroffen, en de be trokken Nederlanders binnenkort als ge tuigen zullen worden verhoord, zal het Hoge Commissariaat de ontvangst vi gevraagde toezegging gaarne alsnog op korte termijn tegemoet zien". Morgenmiddag om kwart o vier zal Sinterklaas door het indrukken van een knop op het bordes van het Oude Stadhuis de Haagse lichtweken officieel openen. Hier een voorproefje uit de Lange Poten, dat kan wedijveren met het buitenland. Voor vluchtelingen f 84.000 er bij Het comité Vluchtelingenhulp 1954 (giro 5100) heeft gisteren f 84.0UG ontvangen. Daarmee is het totale bedrag geworden f 1.458.000. Het comité verwacht dat begin Decem ber zeer grote dagtotalen zullen worden bereikt, daar van verschiliende grote be drijven bericht is ontvangen, dat de actie daar ook zal worden gevoerd. Hoewel over de besteding van de op brengst nog niets definitief vaststaat, is we! bepaald, dat het geld ten dele zal worden gebruikt voor het geven van af doende hulp in een bepaald aantal ge vallen. Een ander dee! ervan zal worden besteed voor hulpverlening in een deel van de schrijnendste-noocgevallen. In Utrecht tb het voorstel om het door de uurloonactie van het gemeentepereo- neel bijeen te brongen bedrag <plm f 10.000) te doen verdubbelen door de ge meente. door de raad met 18 tegen 21 stemmen verworpen. In de vorige ver gadering staakten de stemmen over he* voorstel. Koningin ontving H.C. voor vluchtelingen H. M. de Koningin heeft gisteren op paleis Soestdijk de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, ontvan gen. Deze was in gezelschap van de voorzitter van het Comité Vluchtelingen hulp 1954. de heer M. A. Reinalda. Hare Majesteit heeft zich door belde heren laten voorlichten over het verloop van de actie voor de vluchtelingenhulp Op een persconferentie in Amsterdam verklaarde de heer van Heuven Goed hart met „gereserveerd optimisme" uit de Verenigde Staten te zijn teruggekeerd. Het feit, dat de Verenigde Naties zijn vijf- Jarenplan hebben goedgekeurd, waarmee 12 millioen is gemoeid, betekent echter niet, zo zeide hij, dat het nodige geld nu ook automatisch ter beschikking komt Een commissie moet daar nog over be slissen. In Januari zal hij een reis beginnen door ongeveer een derde deel van de wereld om de regeringen opnieuw hulp ragen. De actie in Nederland noemde een stukje werk, waar Nederland een stukje historische eer mee inlegt". De heer Van Heuven Goedhart wil voorts een Europese conferentie doen houden over de status van de plm 700 a 800 ongewens- e vluchtelingen. Dit zijn mensen, die luchteling zijnde, het land van asyl ver aten en naar een ander land van asyl gaan. maar daar geweigerd worden. In gelijke gevallen weigert ook het eer ste land van asyl deze mensen terug te Per 16 December is benoemd tot burgemeester van Barsingerhorn (N.-H.) de heer A. Wiedijk. wethouder dier ge meente. Maken het „tamelijk goed" De Amerikaanse gezant te Boedapest, Christian M. Ravndal, en de eerste secretaris van de legatie, Donald Downs, hebben gisteren een bezoek ge bracht aan Noel en Herta Field. „Beiden schijnen er tamelijk goed aan toe te zijn," verklaarde Ravndal later tegenover de pers. „Noel Field lijdt aan een maagaandoening en beiden gaan zij vandaag naar een ziekenhuis in Boedapest voor onderzoek en behandeling." De Fields hebben de gezant met nadruk verzocht, hun adres en telefoonnummer niet bekend te maken. Ook wilde de gezant niet zeggen waar z(j de vijf-en-een-half jaar door gebracht hebben sedert zij verdwenen waren en ook vertelde hij niet hoe zij behandeld werden. DAT door diverse gemeenten de stich ting Rijwielpaden O.-Overijssel tot stand is gekomen, die het onderhoud van rij- ielpaden aldaar op zich zal nemen. DAT het echtpaar J. Bolhaar—A. Twee- brugge (88 en 86) te Hengelo Maandag 65 jaar is getrouwd. DAT Oostenrijk en Nederland een over eenkomst hebben gesloten over de uit wisseling van arbeiders, die wederkerig als gasten te werk zullen worden gesteld DAT de aannemers Peeters. Jansen en De Krom uit Eersel en Steensel met 247.895 de laagste Inschrijvers waren voor de bouw van een nieuw gemeente huis te Eersel (N B.) (hoogste inschrijving 281.980). DAT de Beweging van Europese Fede ralisten in Nederland Jean Monnet ge lukwenste met zijn bsluit om na het neer leggen van zijn ambt als hoge autoriteit der Europese KSG zich geheel te gaan wijden aan de strijd voor de Europese tegratie. DAT burgemeester C. Boekhoven van ieuwe Pekela aldaar een nieuwe in dustriehal opende en in huur overdroeg aan de meubelfabriek Hulmefa. DAT de ANWB Maandag In Limburg ook de route Geleen-Nuth-Heerlen in zijn wegenwacht opneemt DAT minister lr H B. J. Witte zijn ambtsgenoot uit Nord Rheinland West- phalen, Willy Speyer. met een vijftal medewerkers. Donderdag voor een drie daags bezoek aan A'dam in het stadhuis aldaar zal ontvangen. DAT de KAB de krotwoningen in Lim burg telt om een kruistocht te beginnen tegen de wantoestanden op het gebied der huisvesting in deze provincie DAT op Donderdag 2 Dec. in K. en W. te Utrecht de tweede gemeenschappelijke reprografische studiedag 1954 gehouden wordt DAT de directeur van de cultuurtechni sche dienst, dr ir Herweyer. in Meerkerk het rapport over de Vijfherenlanden over droeg aan de Stichting Landbouwbelan gen Alblasserwaard en Vijfherenlanden. DAT aan de Vismarkt te Groningen gis teren een warenhuis van Galeries Moder- nes is geopend. DAT de Utrechtse raad besloot de ji edde der wethouders te verhogen van 10.000 tot 12.000. DAT Venlo de Kroon verzocht het de Maas liggende Zuidelijke deel Grubbenvorst te mogen annexeren or een tweede haven voor het Westelijk stadsdeel aan te leggen. DAT B. en W. van R'dam de raad ver zochten te willen medewerken aan het plan van de woningstichting Onze Woning om 510 woningen en 30 winkels te bou wen (kosten ƒ8.482.326) en aan het pian van Tuinstad Zuldwijk om 12 winkels, met 12 bovenwoningen en 15 garages t« bou wen (kosten ƒ462.801) DAT B. en W. van R'dam de raad voor stelden voor de havendienst 3 boten aan te kopen ter vervanging van 3 motorvlet- ten, die niet voldoen, (kosten per boot 150.000). DAT het bestuur van Satoe-Ampa! Zaterdag a.s. om 16.45 uur een krans bij het nationaal monument op de Dam te A'dam zal leggen ter herdenking van de gesneuvelden van 14 R.I. DAT Trygve Lie morgenavond om acht uur in de kleine zaal van het Amsterdam se Concertgebouw een voordracht zal houden. Prins Bernhard naar onze Iroepen in Duitsland Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek gebracht aan Nederlandse troepen eenheden die in Duitsland aan het oefe nen zijn. De prins vloog gistermorgen naar een vliegveld In de buurt van Han nover en keerde des middags laat naar Valkenburg terug om in Den Haag nog I een vergadering bij te wonen. (Advertentie) Smyrna Tafelkleden „DESSO" 90 x 90 100 x 100 140 x 170 69.50 Bijpassende dressoir- en schoorsteenlopers 17.50 Oosterse dessins Iets roor u? BULTHUIS BOTERMARKT 23 HET WEER IN EUROPA Berlijn Frankfo Geneve Wenen geh. bew. j ZZO ONO I ONO NNW i windstil Nylon is het meest geschikte materiaal voor deze blouse. De mouw is naar onderen toe wijd gesneden en wordt onder de elle boog door een nauwe manchet bijeen gehouden. Keizer Haile Selassie is thans in Noorwegen Keizer Haile Selassie van Ethiopië is voor een staatsiebezoek aan Noorwegen te Oslo aangekomen. Koning Haakon be groette de keizer aan het station. geh. bew. licht bew. Zuidelijke wind Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met ln de nacht hier en daar vorming van mist. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Vannacht plaatselijk ln het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt van morgen om 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon van 7.07 tot 16.43; maan an 2.51 tot 14-17 uur. Op 25 Nov. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1