Zeven Leidenaars zweefden aan parachutes Prof. Horring tegen al te grote overheidsinvloed NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 EEN RUK... EN DAN DE VRIJHEID In Frankrijk behaalden leden van de E.N.P.C. hun brevet T7EEL MENSEN DENKEN, dat parachute springen een gevaarlijke bezig- V heid ia, die minstens gebroken armen en benen met zich meebrengt, om van ergere gevolgen maar niet te spreken. Bovendien menen zfj, dat para chutisten alleen in oorlogstijd een actieve rol kunnen spelen. Ze vergeten echter, dat in talrijke landen Rode Kruisploegen worden opgeleid in het parachute springen. Eveneens worden, bijvoorbeeld in Canada en in de V.S., parachutisten gebruikt bij het bestrijden van bosbranden. Met vol ledige brandblusmiddelen worden zij afgeworpen op die plaatsen, waar zij het gunstigst uitbreiding van het vuur kunnen bestrijden. Maar vooral moet men de sportieve zijdo niet vergeten. In sommige landen, zoals Frankrijk en Joego-Slavië, wordt het parachutespringen als sport op grote schaal bedreven. Vorig jaar werden in Frankrijk de wereldkampioenschappen parachutespringen gehouden. Een van de onderdelen van deze kampioenschappen was het maken van een „óoellandir-z", dit ls toet zo dicht mogelijk landen bij een afgebakend punt. Het komt hierbij, be- halve op het springen op het juiste mo ment, ook erg aan op een goede bestu ring van de parachute tijdens het dalen Dg hierbij bereikte resultaten zijn ver bluffend. In Nederland is het parachutespringen als sport nog vrijwel onbekend Na de oorlog besloten oud-parachutisten, die ln Engeland en Indonesië him opleiding hadden genoten, tot oprichting van de Eerste Nederlandse Parachutistenclub. de E.N.P.C. Groot zijn in ons land echter de moei lijkheden. die men bij het bedrijven van deze sport ondervindt: Er te geen oplei dingscentrum, en ook heeft Nederland geen verplichtingen in militair verband parachutisten op te leiden. Eén van de grote problemen is de aanschaffing van bet zo kostbare materiaal Opleiding Om te verhinderen, dat het „parachu- tisme" in ons land zou uitsterven, heeft de E NP C naar een middel gezocht om nieuwe leden op te leiden en zo de sport in stand te houden. Door de zeer ener gieke werkzaamheden van zijn secreta- ris-penmdngmeester, de heer W. B. ten Cate Brouwer uit Leiden. !s de EN.P.C er ln geslaagd dit Jaar een aantal nieuwe leden een opleiding te geven in Frank rijk. De Franse regering bevordert het parachutespringen door het geven var grote subsidies. Op 16 October vertrok een groep en thousiaste mensen naar het Centre Na tiona! de Paracbutisme ln Btecarrosse ten zuiden van Bordeaux Dank zij de grote medewerking van de zijde van de Kon. Ned. vereniging voor Luchtvaart en het nationaal luchtvaartfonds konden de kosten laag worden gehouden. Uit Leiden gingen mee: de heer Ten Cate Studenten daalden aan valschermen Parachutespringen kan ln Neder land (nog) niet worden geleerd. Toch is het een mooie sport, die ook voor zeer vredelievende doe len kan worden benut. Daarom werd in Nederland de Eerste Ne derlandse Parachutisten Club op gericht. Een groep leden er van, onder wie zeven Leidenaars (van wie zes studenten), ie daarom naar Frankrijk getogen om het brevet te halen. Het is allemaal keurig raar wens verlopen, behalve voor één der Leidse studenten, die in een boompje terecht kwam en daar door een enkel verstuikte. De ge slaagde studenten, allen lid van Pro Patria, hopen nu, dat de mi nister van Oorlog hen zal toe staan, de militaire ..parachutisten- vmk" op de daartoe bestemde plaats van bun uniform (anno 1868) te mogen dragen. Over de ervaring van de Leidse springen leest U in nevenstaand artikel. chute automatisch opentrekt, waarna deze hand afbreekt. Leren vallen De eerste week werd besteed aan de grondtraining: het leren vallen, de „exit houding" bij het verlaten van het vlieg tuig en het vouwen van de parachute Iedere cursist vouwde ziin eigen para- Daama kwam het springen zelf. Het te moeilijk onder woorden te brengen welk Sierlijk daalt de enige vrouw onder het gezelschap parachu tisten, mejuffrouw J. Silver uit Haarlem, aan haar hollend val scherm naar de Franse aarde. een sensatie de eerste sprong is. Na het verlaten van het vliegtuig valt men on geveer 45 meter, waarna de parachute Deze foto werd genomen voor de vierde sprong. De adspiranl- parachutisten staan voor de Junkers, Ju 52, waaruit de sprongen werden gedaan. Op de voorste rij van links naar rechts: Monsieur Chancerel (chef du centre), M. Barthère (piloot), M. Suize (Franse pa rachutist), H. Derksen (Nijme gen), G. Krijgsman van Span genberg, mej. J. Silver (Haar lem), luitenant-kolonel C. van der Meyde (Den Haag), F. Pels Rijcken (Leiden), H. van der Vlugt (Utrecht). Tweede nj v.l.n.r.: F. F. Everts (Leiden), H. J. Prévot (Fransman), H. de Rooy (Den Haag), M. Prick (instructeur), sergeant-para chutist H. Plaizier. Achterste rij v.l.n.r.: J. A. J. Knijff (Lei den). G. Schoemdker (Leiden), W. B. ten Cate Brouwer (Lei den), F. Molhuysen (Leiden), F. Salomonson (Leiden). zweeft. Er werd gesprongen op hoogten, variërend van 500 tot 900 meter. Iedere parachutist werd uitgerust met twee pa rachutes. één op zijn rug en een kleinere op de buik deze laatste kan in nood gevallen worden geopend. Een moeilijk moment is steeds de lan ding zelf Men moet tijdig de land: houding aannemen: voeten gesloten, be nen iets opgetrokken, hoofd gebogen handen aan de sohermkoorden van parachute. Het is echter zeer lastig vlak boven de grond gekomen, precies het moment te bepalen, waarop men de grond zal raken. De aanraking komt al tijd vrij onverwacht. Een enkele maal verliep een landing minder goed. Eén van de cursisten kwam in een boompje terecht en kneusde zijn enkel, waardoor deze Leidenaar niet verder kon springen. Alle andere deelnemers hebben hun bre vet gehaald. Hiervoor moesten acht sprongen worden gedaan, sommigen de den er zelfs negen. Laten we hopen, dat het spoedig gelijk zal zijn in eigen land deze rr en nuttige sport te beoefenen. Rode Kruis Rijnland breidde het bestuur uit Colonne gal geslaagde demonstratie van hulp bij een ongeluk De afdeling Rijnland van het Rode Kruis genoot gisteravond een ongekende belangstelling, toen zij in hotel Het Witte Huis een buitengewone leden vergadering hield. De waarnemend voorzitter, ds B. C. Visser, Hervormd predikant te Oegstgeest, opende deze samenkomst en wijdde enige gevoel volle woorden aan zijn overleden voorganger, de heer J. C. Baumann. Spr. schetste hem als een man met grote ijver voor het werk van het Rode Kruis en dacht met dankbaarheid aan zfjn vele arbeid in het belang van deze organisatie verricht. kiezen, hetgeen hierna bij acclamatie ge schiedde. Volgens de statuten zullen de functies in het bestuur onderling wor den verdeeld, zodat op dit ogenblik nog niet met zekerheid te zeggen is wie de voorzittershamer van deze Rode Knus afdeling zal gaan hanteren. Brouwer, en een zestal studenten, name lijk de heren F. Pels Rijcken. J. A. J Knijff. F. Salomonson, mr F Molhuysen. F F Everts en G. Schoemaker Dit waTen allen leden van de Lektee studenten- weerbaarhekiaverenlginc Pro Patrla De meer gevorderden ln dit gezelschap kreten m Frankrijk een opleiding de zogenaamde vrije vak waarbij de pa rachute pas na een aantal seconden door Jibuti* r.lf woedt t-op-od D. 2T it overt gr Men. .Ismodd met it goede verbinding tot stand Buitengewoon ingenomen was ds Vis ser met de grote opkomst. Sprekend over de transportcolonne roemdé de waarnemend voorzitter het werk van de leden en bracht dank aan de artsen He.d en Keegstra voor hun leidend werk Voorts wees spr. op de belangrijke vre destaak van het Rode Kruis. Aan de orde was daarna de bestuurs verkiezing. Om een goede taakverdeling mogelijk te maken hadden alle be stuursleden hun zetels beschikbaar ge steld. In het bestuur hadden tot dusver zitting ds Visser, de heer M. Hins als secretaris en mevr. P. H. Smits—Wit vliet als pemungmeesteres en voorts de dames Höweler, Von Fisenne en Stapen- zia en de heren dokter Van der Laan. dr Varekamp. burgemeester De Graaf en de heer Panhuizen. Er waren geen can- d.daten door de leden gesteld. De voor zitter merkte echter op dat het bestuur het op prijs zou stellen, indien dit col lege zou worden aangevuld met vier personen, waarbij hij de namen noemde van mevr. Van Heurn, dr J D. Mulder, majoor Harnuen en de heer D. Landzaat. Alvorens tot verkiezing oveT werd ge gaan deelde de voorziter nog mede. dat cr in de boezem van het huidige bestuur grootse plannen leefden: de parate kracht zou moeten worden ontwikkeld zodanige taakverdeling Leidenaars waren rog niet maakten daarom de automatische sprong, colonne, waarbij de parachute wordt opengetrok- wordt gebracht ken door de .static line", een band, die i Uit de vergadering werd echter voor- vastgemaakt aan een haak bij de deur- gesteld de zittende bestuursleden te her opening in het vliegtuig en die de para-1 kiezen en de voorgestelden alsnog te De colonne gaf vervolgens een demon stratie van hulp bij een ongeval, waarbij drie monteurs door een gesprongen cy linder ernstig waren gewond. Dokter Keegstra gaf hierbij een explicatie. De helpsters mogen tegenwoordig, i E.H-B O., ook een korte tehandeling ge ven in afwachting van medische ht Ds Visser sjfrak zijn grote erkentf heid uit voor het werk der colonne .p deze avond en in het algemeen en had er waardering voor. dat deze dames en heren veel van hun vrije tijd willen op offeren in dienst van de lijdende mens heid. Tot slot werd de Deense Roode Kruis- fikn: „Wat Leni Rosner beleefde" ver toond. Het was een aangrijpende rol prent. waarin de ware Rode Kruisgeest naar voren kwam en waaruit bleek, welk een enorme taak deze menslievende or ganisatie heeft Ds Visser besloot deze avond met een kort slotwoord. Het bestuur van de Vluchtelingenpartij heeft na een vergadering van dr Ade nauer met de leiders der coalitie beslo ten, in de Westduitse coalitieregering te blijven. Agenda van Leiden Vrijdag De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- tandEngeland, prof. dr A. A. Prins over English Cathedrals. Het Centrum (ingang Moriaansteeg). 45 uur: Ned. Herv. Mannenvereniging op G.G. „De Heere ls onze Banier", j; vergadering, ds N. Kleermaker over „Ge reformeerde Prediking". Rehoboth. Rapenburg 10.' 8 uur: Kring van A.R. vrouwen, mevrouw mr I. Geel kerken—Brusse over loonronde en ma dement. Gulden Vlies. 7.30 uur: C.B.T.B., fill avond Kali-lmportmaatschappij. Koor Pieterskerk. 7.157-45 uur: Avond gebed. Oegstgeest. zijzaal W. de Zwijger- kerk, 8 uur: Commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting, mej. M. Mac intosh over „Sfeer in het gezin". Zaterdag Collecte Oorlogsgravenstichting (Klap roosdag). Lakenhal, 3 uur: opening tentoonstel ling „Kindertekeningen uit vele landen" door wethouder Van Schaik. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum „Madam Tic-Tac" door Falkland L. Cary en Philip Weathers. Antonius-clubhuis, 8 uur: Het Leids Toneelgezelschap met „De Zondaar" door mr J. H. Penning. Ontspanningszaal H.C.W., 8 uur speel tuinvereniging „Zuiderkwartier", cabaret, avond. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde „Europa verwarring en opkla- Zondag Pieterskerk, 10 uur bijzondere zendings- dienst, ds H. A. C. Hildering van Oegst geest Maandag Gerecht 10. 8 uur: K. en O., begin cur sus „bloemen schikken". H.B.S. Hoge Rijndijk. 8 uur: K. cn O., begin cursus Ned. taal Station, 8.20 uur v.mexcursie Ned. huisvrouwen raar Den Haag (Sierkan Planetarium) Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Besturen bond, gro-te propaganda-avpnd, W Wie- rinig over „Onze weg en ons doel", me dewerking van Serrnpre Avanti's „Jong en Jolig". Gerecht 10. 815 uur: Oud-Katholieke Kerk, pastoor A. R. Heyhgers uit Am sterdam over „Waarom heb ik de Kerk nodig?" Oegstgeest, koetshuis Oud-Poel geest, 7.45 uur: Les Comédiens de l'Etoile. Voorschoten. Chr. Belangen. 8 uur: Nut pianorecital Theo van der Pas. Tentoonstellingen Prentenkabinet. Kloksteeg 25, 25 foto's van Nico Jesse (tot 4 December). In de Spaanse Pot, Kloksteeg 2: aqua rellen van Han Werz (tot 27 November) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. te!. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Haagse politierechter Zaak aangehouden Een firmant uit Katwijk had op 18 Mei aan de Katwijkseweg te Wassenaai aantal bermplankjes vernield, doordat hij onder Invloed van sterke drank niet ln staat zou zijn geweest zijn auto behoren te besturen. Verdachte had zijn zoon weggebracht en gaf toe, dat hij op de terugweg in een café vier borrels had gedronken. Dat hij echter niet in «taat zou zijn geweest, zijn auto te besturen, ontkende hij. In verband hiermede achtt» de politierechter het noodzakelijk, enlgi getuigen te horen, en de zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Boete voor dronken fietser Door twee borrels, tien glazen bier een wankele fietstocht over de Haarlem merstraat in Leiden kwam een Leidenaar voor de Haagse politierechter terecht. D( officier van Justitie eiste twintig gulden boete of 10 dagen hechtenis, de politli rechter veroordeelde hem tot 15 boet* subs. 5 dagen. Zoon met klomp geslagen „Ik moest van de nood een deugd ken," verklaarde een 77-jarlge los-arbeider uit Alphen aan den Rijn voor de Haagse politierechter. Verdachte had 30 Juli dit jaar zijn zoon met een klomp geslagen De verhouding was vroeger niet best, maar nu is het weer bijgelegd, verklaard; verdachte. Het was net zo goed zijn schuld De zoon vertelde hoe het was gegaan. Zij hadden woorden gekregen en de had de vader toen bij de revers var jasje gepakt om hem tot bezinning te brengen, verklaarde hij. Toen had dachte zijn klomp uitgetrokken en hem geslagen. De officier van Justitie eiste een van 10 of 5 dagen. Verdachte vertelde, dat hij dat niet betalen kon. Hij zat alleeD en leefde van Drees, daarom kon hij niets missen. De politierechter ve deelde hem. rekening houdend met de omstandigheden tot 3.oete of 1 dag. Dronken fietser kreeg boete Vijf en twintig gulden boete of 10 dagen eiste de officier van Justitie tegen 21-jarige uit Koudekerk aan den Rijn. Verdachte had vijf glazen bier en een rel gedronken en fietste daarna ov< Oude Singel in Leiden. Hij kwam daar in een hoop grint terecht en werd gehouden. Hij kreeg 15.boete subs. 5 dagen hechtenis. Weer boete geëist Bevestiging van de door de kantonrech ter opgelegde 35,boete vorderde d< officier van Justitie tegen een timmerman uit Hazerswoude. Deze was van een pad. dat afloopt naar de Rijn, de Rijndijk met zijn vrachtauto opgereden. Hij had hiei bij geen rekening gehouden met een pei soncnauto, die van rechts met vrij grol snelheid naderde. De automobilist had getracht achter de vrachtwagen o rijden, maar was tegen een lantaarnpaal gebotst, die afknapte. Verdachte betoogde, dat hij de auto door de in de nabijheid gelegen brug niet had kunnen zien. Volgens enkele getuigen zot de automobilist genoeg ruimte hebben ge had om de vrachtauto te kunnen passeren Uitspraak 25 November. Boeiende lezing voor de Veron Drie keer was de spreker op wog naar de deur. drie keer werd hem nog een vraag gesteld en steeds kwam hij weer terug. Zó interessant was de lezing, die deze spreker, de heer De Leeuw van het physisch laboratorium van het T.N.O in Den Haag, gisteravond voor de afdeling Leiden van de vereniging voor experi menteel radio-onderzoek hiekL De heer De Leeuw had het over 2 meter-conver- ters. waarvoor de belangstelling in de Leidse afdeling groot is. De soundercursus van de afdeling wordt elke Woensdagavond om 8 uur bij old man Van Weerloe gehouden. Dief- steeg 17. Wie aan de techniekcursus wil deelnemen moet zich elke Dinsdag- en Vrijdagavond om 8 uur op hetzelfde adres vervoegen. Hij wordt dan onder wezen door de heren Grimbergen en Bleek er. In Mei volgend jaar: Tentoonstelling creatieve arbeid in gehoorzaal Voor Teca 1955 kan ieder werkstukken inzenden Zoals men weet zal K. en O. volgend jaar zijn tienjarig bestaan herden ken. Mede in verband met dit heuglijk feit wordt dan in de stadsgehoor zaal een tentoonstelling gehouden, die bekend zal staan onder de naam Teca 1955. Dit is een afkorting van „tentoonstelling creatieve arbeid", waarbij de term „creatief" in de ruimste zin moet worden genomen. Het wordt een manifestatie van wat individuelen en groepen in hun vrije tijd aan kunstvaardigs weten te scheppen, met de nadruk op het persoonlijk element in de tentoon te stellen werkstukken. Men moet zich vooral niet laten af slikken door het in de naam van de tentoonstelling verwerkte woord ,.crea- Het is de bedoeling van K. en O. stap vooruit te doen na de in 1948 in de Lakenhal met zoveel succes gehouden rpositie van huisvlljtartikelen. Het gaat nu om werkstukken in een aantrekke lijk geheel te verenigen, die duidelijk het stempel van de maker dragen. Gedacht •ordt aan iets eigensi het vorm geven an dingen waarmee de geest zich bezig houdt. In de persoonlijke uitbeelding im- schuilt de vreugde van de vervaar diging van een werkstuk. en O. rekent daarbij niet ten on rechte. zoals reeds is gebleken op de medewerking van verenigingen, die zich op dit terrein bewegen. Voorzover de adressen van deze verenigingen bekend waren zijn dezer dagen de uitnodigingen aan haar adres uitgegaan. Verheugende reacties zijn het resultaat geweest en ook op een vergadering met vertegenwoordi gers van verenigingen is gebleken, dat in Leiden zeer veel animo voor zo'n ten toonstelling bestaat. Wanneer er nog ver enigingen mochten zijn, die wel mee wil len doen doch nog geen uitnodiging heb ben ontvangen, dan kunnen zij zich in verbinding stellen met K. en O. Individueel Hoezeer de medewerking van groepen en verenigingen ook gewenst is. K. en O. wil zeer zeker ook ruimte laten aan de prestaties van individuele personen, zo wel uit Leiden als uit de omgev)pg. Met nadruk moet ook wel worden vermeld, dat het uitsluitend gaat om werkstukken van amateurs. K. en O. is er van over tuigd, dat de met zoveel ijver en kunst zin vervaardigde voorwerpen in grote ge tale zullen binnenkomen. De technische uitvoering, zoals de datum van inzending, moet nog nader worden geregeld. Reeds nu kan worden gemeld, dat de Teca 1955 Vrijdagavond 6 Mei zijn poorten zal ope nen. De expositie zal een week duren. Binnenkort wordt de indeling van de stadsgehoorzaal vastgesteld aan de hand dan toegezegde inzendingen. Het is dus wel zaak zo vroeg mogelijk op te geven wat men wil inzenden. Haagse rechtbank Controleur benadeelde Blindenstichting Voor de Haagse rechtbank werd ze. maanden gevangenisstraf geëist legen een 48-jarige controleur uit Leiden, die ten nadele van de Blindengeleidehon- denschool De Wolfshond te Dordrecht gelden had verduisterd. Verdachte wierp tegen, dat hijzelf nog vorderingen had op de stichting en hij kwam terug op zijn aanvankelijke bekentenis. Hij was propa gandaleider en controleur van de stich ting geweest. Voor elk busje, dat ge plaatst werd, kregen de medewerkers 2( cent. Ook belastte verd. zich ongevraagd met de verzending van geld voor een Leidse colporteur. Hij rekende niet alles af. omdat zijn onkostenvergoedingen uit bleven. Verd. was reeds enige keren we gens verduistering veroordeeld. Uitspraak 25 November. Vishandelaar benadeelde Het ligt niet in het zoals in 1948 het geval ls gewees', de in zendingen aan de beoordeling van een jury te onderwerpen voor het eventueel toekennen van een prijs. De werkstuk ken worden, naar het oordeel /an de ten toonstellingscommissie, vervaardigd onder veel verschillende omstandigheden, dan dat het doenlijk zou zijn tot rechtvaardige prijsverdeling te ko kan nu eenmaal niet met ajle f; rekening houden en zo men bijkom stigheden zou verwaarlozen, dan is de beoordeling onjuist. Daarom zullen aan de deelnemers alleen maar herinneringen in de een of andere vorm worden uitgereikt. Niet statisch Natuurlijk kan in dit stadium nog geen afgerond beeld van de Teca 1955 worden gegeven. Maar toch is het wel mogelijk een algehele karakterschets van de ex positie op te stellen. In ieder geval li het de bedoeling een statisch karakter tc vermijden. De expositie wordt zoveel mo gelijk een dynamische weergave van df te maken werkstukken zelf. De zelfwerk zaamheid wordt in zo ruim mogelijke mate gedemonstreerd, en dat is ook heel goed mogelijk doordat groepen worden ingeschakeld. Men denkt daarbij schooljeugd en vorming buiten schoolver band, alsmede aan de arbeids-therapi ln inrichtingen, zoals Endegeest en Voor- geest. Voorts zullen sommige inzendingen zelf een dynamisch karakter dragen. We denken daarbij aan miniatuurspoorweg- materiaal, de verrichtingen van de smal filmliga en de vereniging voor experi menteel radio-onderzoek. De voorlopige commissie voor de Tec; 1955 ziet er als volgt uit: H. S. H. Stenz, voorzitter, M. B. dc Jong, secretaris, T. P. Volkers, hoofd van een school, A. N. Zekveld, ambachtsschool, M. Zaalberg, dr J. J. Keuning, vereniging voor handenar beid, H. Kors, opleiding jeugdleiders, Steinbach, ook van handenarbeid; mej. Fllippo, lerares kweekschool fröbelonder wijzeressen; J. J. Rober, Leidse lucht vaartclub, Albelman, speeltuinvereni gingen, en R. van Weerlee, Veron. collega De Haagse rechtbank heeft een 44- jari-ge vishandelaar uit Katwijk aan Ze< wegens zware m tehandeling van een col lega. veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie Jaar Tegen hem werd twee-en-een-haLf jaar De veroordeelde liep met een wrok te gen zijn collega rond, omdat deze zijn vroegere, lucratieve stand-plaats door het betalen van- een hogere pachtsom in. han den hadi gekregen. In een dronken bui, op 27 Juli. stormde hij met zijn vismes op zijn collega af onder het uiten van de kreet: „nu te het uit", wierp zijn slacht offer op diens viskar en verwondde zijn gezicht zeer ernstig. Het slachtoffer loopt nu nog met een beschadigd gezicht rond. Kanonnen tegen ballonnen De Russische bezettingstroepen nemen met luchtafweergeschut en mitrailleurs de zg. vrijheidsbal- lonnen onder vuur, die in het Wes ten by gunstige wind worden op gelaten en die pamfletten in Oosi- Europese talen dragen. Sedert Mei van dit jaar zijn er boven Tsjecho- slowaklje meer dan 50 milliocn pamfletten, vlugschriften, Infor matiebulletins en ander voorlich tingsmateriaal door ballons ver spreid. De communisten vrezen de pamfletten zeer. Enige weken ge leden werd een geheim Tsjechisch agent, die tot opdracht had het 9tation waar de ballons worden op gelaten. op te sporen en in brand te steken, in VVest-Duitsland ge arresteerd. Vorige maand werd begonnen met een „papieren bombardement" van Hongarije. Minder werkloosheid in October dan anders In de afgelopen maand is het aantal werkloze mannen toegenomen van 31.678 tot 32 572 en is het aantal arbeiders op aanvullende werken van 5131 tot 3269 gedaald, zodat het aanbod van ar beidskrachten in totaal met 968 afnam Deze daling van de geregistreerde ar beidsreserve terwijl de werkloosheid In October gewoonlijk ongeveer 5000 ho ger komt te liggen is een gevolg van het ongunstige weer voor de aardappel en bietenoogst. waardoor uit vrijwel alle beroepsgroepen aibeidskrachten bij de oogstwerkzaamheden konden worden in geschakeld. De vraag naar mannelijk personeel daalde in de verslagmaand van 52 609 tot 46.751. De vraag naar personeel beneden 19 jaar daalde van 16 132 tot 14 574. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 5805 tot 5506 De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 29.488 tot 28 839. Herinnering Horecaf-vakschool in het zilver hotel De Witte Brug te Den Haag receptie gehouden. De heer J. G. Meijer, voorzitter van de Horecaf en di recteur van de school deelde mede. dat het de bedoeling is dat de Horecaf in September 1956 een nieuw gebouw in Den Haag betrekt. Vee! van de scholieren hebben een betrekking gevonden te land, de lucht. De heer J. F. Flink, voorzitter van de vereniging van oud- scholieren, bood een herinnerings-plar quette aan. Bartje's beeld was in Gronings plantsoen Het beeld van Bartje, dat een dezer nachten uit het gemeentelijk plantsoen van Assen was ontvreemd, is teruggevon. den. Naarstig hebben de Asser politie mannen gezocht en het spoor leidde naar Groningen omdat men dacht, dat de stu denten hierin wel de hand zouden heb ben. Men vond het beeldje tenslotte in het Noorderplantsoen te Groningen. Men heeft Bartje in de wagen gezet en op transport gesteld naar Assen. Haagse 105-jarige gehuldigd Mevrouw K. J. de Calonne-Meister heeft gisteren in haar woning, Laan van Meerdervoort 340 in Den Haag, heel veel cadeau's en gelukwensen in ontvangst mogen nemen. Daarvoor werd zij dan ook 105 jaar, waarmee zij nu op één na de oudste inwoonster van ons land is. De oudste is de eveneens 105-jarige me- vrouw Ch. Kamebeek-Baks („Chrisse- meuje") te Eibergen- Onder de vele cadeau's bevond zich grote taart met één grote kaars en kleintjes van de Haagse afdeling der Ned. banketbakkersvereniging en schenken van de Ambonnezen, ovei zij zich altijd zo zeer bekommert. Ook di burgemeester kwam zijn oudste inwoon ster gelukwensen en natuurlijk was ook de radio present voor een vraaggesprek. Mevrouw De Calonne vertelde hierin, dat ze het erg prettig vond, zo oud te zijn geworden en dat ze dankbaar was, nogi zo gezond te zijn. Van 1719 December Grote dierenshow in Haagse Dierentuin De Haagse Dierentuin zal van 1719j December weerklinken van het gekakel van kippen, het gekoer van duiven en de geluiden, die pelsdieren plegen voort te brengen. Onder voorzitterschap van de directeur van de Haagse Plantsoenen dienst, de heer S. G. A. Doorenbos, wordi er die dagen een van de belangrijkste landelijke tentoonstellingen op het gebied van pluimvee, duiven en konijnen gehou den. Uit alle delen van het land zullen de inzendingen binnenkomen. Ruim tachtig prijzen zijn er voor de meest voor- treffelijke exemplaren beschikbaar ge steld. Eerste landbouwcongres C.H.U. Vrijere prijspolitiek kan beter de productie richten dan straffe ordening van boven af De C.H.U. hield vandaag in Utrecht haar eerste Landbouwcongres. Als voor zitter trad op de heer W. P. Cn ossen uit Woerden, tevens voorzitter van de agrarische commissie van de C.H.U. Op het congres werd het woord ge voerd door prof. J. Horring uit Den Haag en mr J. W. van der Hoeven uit Rotterdam over resp. Doeleinden en Mid delen voor de Landbouwpolitiek in Ne derland en De Autonomie der Weten' schappen. Prof. Horring begon z\jn rede met eer pleidooi voor het opnemen van alle agra rische groepen in de Stichting voor de Landbouw en straks in het Landbouw schap: zowel van grote en kleine bedrij ven. In onze tfjd kan overheidsleiding niet meer ontbeerd worden, daar de bur gers van de staat werkgelegenheid en bestaanszekerheid eisen. Hy waarschuw de echter tegen verstarring van de maat schappij by een te groot offer aan per- sooniyke vrijheid en zelfstandigheid. De overheid, dient alleen te grote schom melingen in productie en prijzen te voor komen, daar anders de industrie door werkloosheid en de landbouw door ar moede zou worden getroffen. Een plan in onderdelen voor de produc tie ls hiervoor niet nodig. Dit zou het algemeen welzyn slechts schaden. By het streven naar welvaart en bestaans zekerheid moet men daarom ook niet tc ver gaan. Een eindeloos aantal loonron- den zou een sterke inflatie en gevaar- lüke muntontwaarding bewerkstelligen. Hiertegenover wees spr. op onnodig grote belastingopbrengsten, die slechfs worden gebruikt om het staatsaandeel in het productie-apparaat te vergroten, wat neerkomt op een geleideiyke natio nalisatie. Tegen de achtergrond van deze alge meen politieke factoren wilde spr! de landbouwpolitiek bespreken. Bij de landbouw mag de regering zich wel bemoeien met zaken, die het alge meen welzyn betreffen, bgv. het bestrij den van de aardappelmoeheid, maar rechtstreekse bemoeienis met de be drijfsvoering zy uitgesloten. In dit verband zag hy met zorg de toenemende afhankeiykheid der rijks consulenten van de centrale diensten in Den Haag. De rykslandbouwvoorlich tingsdienst gaat zo propaganda maken voor een van bovenaf opgelegde opvat ting. Aan de vorming van rationele bedrij ven, wat betreft de grootte en verkave ling. wordt nog te weinig aandacht be steed. Een staatscommissie onder leiding van prof. Hofstee heeft deze kwestie thans in studie. Op basis van vrijwillig heid ls hier weinig te bereiken. De prijzenpolitiek Komend op de prijzenpolitiek gaf spr. toe dat in de crisisjaren het vertrouwen in de vrije prijsvorming ernstig is ge schokt. By volledige werkgelegenheid te de vrije prijspolitiek echter veel beter in staat de productie tc richten dan een perfecte prijzencontróle. Hier is men sterk afhankelijk van in- en uitvoer en dus van de prijzen in het buitenland. Een stelsel van miniumpry- zen achtte hy een uitnemend middel om de bestaanszekerheid te verwezeniyken zonder al te storend op productie en afzet in te werken. De pacht- en melkprijzen op de zandgronden leveren nog grote moeiiykheden op Pachtprijs is nog een noodzakeUjk minimum, maar de melk prijs wordt hoger dan by export kas worden verkregen. Dit zal etteiyke mil- lioenen aan de schatkist kosten. De lo- nen, die Ln één jaar met 20 pet zijn ge stegen, zün hiervan de oorzaak. De ho-i gc-i-e melkprijs komt dus niet, ten goede aan de lage pachtprijzen op de zand gronden. Om de melkprijs en daarmee de pachtprijs ten koste van de schatkist voor de boeren nog meer op te trekken, keurde spr. af. Ook voor het instellen van een egali satiefonds voor de landbouwgrond, via welk fonds de betere gronden uit hui netto inkomen gelden doen toekomen aan de lichtere gronden, voelde spr. niets. De autonomie der waterschappen moe ten wij als een groot goed bewaren! Dat was de draad, die heenliep door een rus tige en deskundige uiteenzetting, van mi J. W. v. d. Hoeven, zyn onderwerp was: Autonomie der waterschappen. Hij zette uiteen, dat aan de waterschappen de be hartiging van speciale belangen is opge dragen. Zij-zijn, als doelcorporaties typisch; Nederlandse organen, die binnen het ter rein der provinciale reglementen en onder het oppertoezicht van het Rijk keuren kunnen maken, die verbindend zijn en waarvan de naleving kan worden afge dwongen. Die autonomie is een groot goed. Doch zy wordt bedreigd door centrale regelin gen. Vooral is een moeilijkheid, dat het belastinggebied der waterschappen onvol doende is door de kunstmatig laag gehou den pacht- en grondprijzen. Bovendien; staan zij voor allerlei verplichtingen va: onderhoud der quartaire wegen bijv., di( onkosten op hun rekening brengen, welki maar gedeeltelijk ten bate der ingelanden ■gemaakt worden. Er is nu een post van 1 millioen op de rijksbegroting uitgetrok ken, om hierin te voorzien, doch dit is on voldoende. Belangrijk zou in dit verband zijn, als van de grond- en straatbelasting die onbillijk op landerijen drukken, eet gedeelte naar de waterschappen kon wor den overgeheveld. Ook worden waterschappen voor zee: hoge lasten gesteld voor ongemakken, di( buiten hun schuld zijn ontstaan. Delfland, en Schieland bijv. in verband met de ont- zilting. Spr. noemde voorts de zuiverinf van het water, dat verontreinigd word! door afvalstoffen van fabrieken en grotil bevolkingsaglomeraties. Toch moeten de waterschappen dit: werk niet door anderen laten opknappen doch het zelf biyven doen. Belangrijk zoo het zijn, als de waterschappen het voor beeld volgden van enkele, die niet allee: van onbebouwde, doch ook van bebouwdi grond rechten heffen. In Zuid-Hollandl wordt het in dezerichting opgelost. Ge meentelijke bijdragen wees spr. af, juistj met het oog op de autonomie, doch we! wilde hij de gemeenten ln de gelegenheid! stellen, de bestuursvertegenwoordigerl voor de heffingsplichtigen aan te wijzen Ook wees spr. op het grote belang van centralisatie, door polders of taken bijeen; te voegen, zoals dat met groot succes o; Goeree en Overflakkee, Voorne en Put- Rozenburg en IJsselmonde is ge schied. Door deze centralisatie kan d' outillage worden aangeschaft voor grotij werken, zoals bijv. het beheer der buiten dijken. De vergadering bleek het over het alge-, een met de uiteenzettingen van mr Van der Hoeven eens te zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4