KARS0TE RA IB L Puzzle _J 7% m Koopki'achtvermeerderiiig door belastingverlaging Nederland zelf schuldig aan ondergang Indië KERK |nSCHOOL SPRINGBOK 2 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 De JONGSTE LOONSVERHOGING heeft uiteraard de vraag doen op komen, in hoeverre de betrokkenen daarvan per saldo beter zullen worden, met andere woorden: of de loonsverhogingen niet na korter of langer tijd door prijsverhogingen zullen worden gevolgd, zodat men daar door de cirkelbeweging van de inflatie slechts versnelt. Ook in de kringen der loon trek kenden zijn er daarom velen tegen een nieuwe loonronde ge kant en onder hen zijn er, die daarom voor revaluatie het pleit voeren Nu moge allereerst worden opgemerkt, dat lonen en prijzen doorgaans elkaar wel volgen, maar dat toch niet elke loonsverhoging een prijsstijging behoeft te veroorzaken. Dan zou immers elke loonsverhoging voor de maat schappelijke samenleving schadelijk en te veroordelen zijn. En dit is zekei niet het geval. Bij de vorige loonronde is er van verschillende zijden op gewezen, dat gepoogd moest worden een prijsstijging als gevolg daarvan te voorkomen door een grotere arbeidsproductiviteit en in tal van bedrijven heeft men door rationalisatie en mechanisatie de kostprijs der producten dermate kunnen drukken, dat hierin compensatie voor de loonsverhoging gevonden werd. De directie van Philips heeft dit o.m. met zoveel woorden in haar jongste jaarverslag erkend. TTET IS ECHTER allerminst zeker dat een zodanige aanpassing ook dit- maal weer mogelijk zal zijn. De voorzitter van de K. van K. in Twente, de heer H. van Heek Hzn., heeft gezegd, dat we door de steeds weerkerende loonronden in een stadium van hand over hand toenemende inflatie zijn geraakt en dat zij tot een steeds verder gaande stijging van het kosten niveau leiden. Bij een teruggang van de conjunctuur, waarvan hij voor enkele sec toren van het bedrijfsleven reeds de tekenen ziet, worden de export bedrijven onmiddellijk in het nauw gedreven en de exporterende bedrijven zullen niet langer aan de buitenlandse concurrentie het hoofd kunnen bieden. Aan de andere kant zijn er ook, die menen, dat er met name in de textielindustrie nog meer kan worden gedaan op het stuk van de rationa lisatie en dat men o.m. in nog sterkere mate moet overgaan tot een ver hoging van de productie per man-uur, door middel van arbeidsbesparende machines. TTOE DIT ZIJ, de vrees voor een verdere inflatie, d.i. een verdere ver El mindering van de koopkracht van het geld, is thans in ons land on tegenzeggelijk aanwezig, wat ook geen wonder is, als men over een langere periode de koopkracht van het geld in ogenschouw neemt. Prof. Witteveen heeft onlangs opgemerkt, dat een geleidelijke inflatie van 4 pet. per jaar, door de werking als samengestelde interest, in een ge neratie (30 jaar) een prijsstijging van 324 pet. oplevert. Dit betekent, dat de geldswaarde tot minder dan 1/3 zou dalen. Het verleden is in dit opzicht leerzaam, daar het doet zien, dat dej gulden in Januari 1954 nog slechts 27 pet. van de koopkracht in 1939 bezat, het pond 30 pet., de Franse franc 3,8 pet. Zelfs de Amerikaanse dollar is, in koopkracht uitgedrukt, nog slechts 44 pet. waard van wat ze in 1938 waard was. Van dit gezichtspunt uit is het begrijpelijk, dat men in de revaluatie een stijging van de buitenlandse waarde van de geldeenheid een middel ziet om voor de loontrekkenden en vele anderen een reële inkomensver meerdering te verkrijgen. Het aantrekkelijke hierbij is, dat bijv. ook dc rentetrekkers en de gepensionneerden automatisch in een betere positie komen, gelijk ze door de devaluaties van 1937 en 1949 op gevoelige wijze in inkomen en vermogen zijn achteruitgegaan. rPOCH MENEN WIJ, dat deze overwegingen niet tot revaluatie moeten -*■ leiden. In de eerste plaats valt het te betwijfelen, of inderdaad bij een revaluatie door prijsverlagingen de gezinsuitgaven zullen dalen. Men be denke, dat het bedrijfsleven in deze tijd sterk is georganiseerd en dat, ais de export door de hogere prijzen wordt bemoeilijkt, de productie der be drijven moet worden verlaagd en tengevolge daarvan de kosten zuller stijgen. Men leest thans reeds van een verscherpte concurrentie op de buitenlandse markt en het is zeker niet uitgesloten dat andere landen, als Nederland revalueert, naar middelen zullen zoeken, om aan de gevolgen daarvan te ontkomen. Maar ook al zouden de gevolgen van revaluatie voor bepaalde groepen van de bevolking gunstig zijn en daardoor een deel van het vroeger ge leden sociale onrecht worden goedgemaakt, dan nog is het onjuist, het ene onrecht met het andere onrecht te bestrijden. \\f A NT OOK REVALUATIE is een 90ciaal onrecht. Het wil aan de een geven wat het van de ander neemt en het zet heel de basis van ons bedrijfsleven op losse schroeven. Het is principieel onjuist, dat de rege ringen met het geld gaan manipuleren om het economisch leven te be ïnvloeden. Het door de voorstanders van revaluatie genoemde voordeel, dat men er altijd op kan terugkomen, is juist het grote beswaar tegen zulk een maatregel, omdat daardoor niet alleen aan de regeringen een te grote macht wordt gegeven en politieke overwegingen daarbij dikwijls voorzitten, maai ook omdat op handels- en industrieel gebied verschuivingen optreden welke onbillijk en schadelijk zjjn. Bovendien, aanvaardt men principieel het denkbeeld dat de regeringen door devaluatie en revaluatie het economisch leven moeten reguleren, dan is daarmee voor het bedrijfsleven een sterke prikkel weggenomen om lanr normale wegen tot betere bed rij fs voorwaarden te komen. Terwijl ook de Teceringen de prikkel verliezen om op normale wijze tot een vergemakke lijking van de bedrijfsvoorwaarden mee te werken. Zy kunnen dit o.m. doen door na een periode, waarin de belastingen tot een onredelijk en improductief niveau werden verhoogd, tot belasting verlaging over te gaan, waardoor immers ook de koopkracht van de loon trekkenden, de rentetrekkers en de gepensionneerden wordt vergroot, maar tevens de kostprijs der producten daalt. Deze belastingverlaging heeft het grootste effect als zij mogelijk wordt gemaakt door de verlaging der staats uitgaven, en het is hierop, dat in onze tijd moet worden aangedrongen Was men eerder tot een ferme belastingverlaging overgegaan, dan zou allicht de actie voor een nieuwe loonronde achterwege zijn gebleven. De gelukkige combinatie het pittige Troika parfum met de frisse 4711 „Keulse" Eau dc Cologne heeft met haar spor tieve allure een aparte charme. Overnameprijs baconvarkens Het bedrijfschap voor vee en vlees I heeft met het oog op de huidige prijs ontwikkeling op de varkensmarkt en in het belang van het behoud van de be- staande afzetmogelijkheden besloten d# 11 overnameprijs voor baconvarkens met in-1 gang van 15 November as. met twee cent te verlagen. Met ingang van genoemde datum bedraagt de overnameprijs voor baconvarkens van de tweede kwaliteit 2.34 per kg. koud geslacht gewicht. Het verschil van acht cent per kg tussen de richtprU* en de overnameprijs van ba convarkens zal in het vleesfonds worden gestort. Adv>r'entxi> i Prof. Geibzandy WIJ MOETEN NIET AARZELEN DE HAND IN EIGEN BOEZEM TE STEKEN Wij zijn èn door Amerika èn door Engeland in 1945 in de steek gelaten, maar er is een derde mogendheid, die meer nog dan Amerika en Engeland direct bij de chaos in Nederlands-Indië is betrokken, namelijk Nederland, aldus schrijft prof. mr. P. S. Gerbrandy in de Haagse Post. De oud-premier schrijft dit naar aan leiding van het boek van Charles Wil- loughby ..Mac Arthur 19411945", waarin de schuldvraag inzake de ondergang van Nederlands-Indië wordt aan de orde ge steld. Hierin verklaart MacArthur name lijk. dat hij van plan was geweest met Australische troepen naar Java te gaan daar het Nederlandse gezag te her stellen, maar dat hij hierin door Washing ton verhinderd was. MacArthur noemt dit de ernstigste fouten, die in de oorlog zijn gemaakt. Prof. Gerbrandy schrijft, dat tot de con ferentie van Potsdam in Juli 1945 het ge bied van Nederlands-Indië zo verdeeld dat Engeland de verantwoordelijk heid zou hebben voor Sumatra en Ame rika voor de rest. Op deze conferentie werd echter besloten geheel Nederlands- Indië onder Engels commando te plaatsen. De toenmalig Nederlandse regering pro testeerde daartegen niet. Het kabinet van Gerbrandy te Londen heeft nooit enig initiatief genomen tot een dergelijke andering. Wel heeft de Nederlandse re gering na de val van Java met alle macht gepleit voor een strategie, waarbij Java als springplank zou worden gebruikt voor »n offensief tegen Tokio. Onder de Nederlanders te Londen heerste het gevoelen, dat men met Mac Arthur beter af was dan met de Britse admiraal Mountbatten. Daartegenover stond de politieke kant van de zaak. Want Churchill had driemaal verzekerd, dat Engeland wenste mede te werken aan het herstel van de Nederlandse macht in het Oosten. Van de Amerikanen was men minder zeker, want bij veel Amerikaanse staatslieden heerste de gedachte: „Geen druppel Amerikaans bloed voor herstel der Europese Imperia. Ondanks de ver zekering van president Roosevelt was Gerbrandy persoonlijk niet gerust. Op de vraag of men concluderen mag. dat Engeland en Amerika ons op schande lijke wijze van onze positie in het Oosten hebben beroofd, antwoordt prof. Ger brandy ontkennend. Het is onmogelijk de schuld af te schudden op de bondgenoten. Langs lijnen van geleidelijkheid ls de houding van leidinggevende Nederlanders in het Verre Oosten. Van der Plas I Mook, langhaam maar zeker ook Nederlandse naoorlogse regeringspersonen geworden een onderhandelen met opstan- voorkinderen,meHhijm en Honing 'delingen, die gedreven werden door haat Decreet van Kioetsjel Gelovigen niet meer beledigen Retireren communisten in strijd tegen de kerk Het decreet van Kroetsjef, voor ei deel der editie gisteren reeds gemeld waarbjj de communistische partij-in* ties worden aangemaand bij hun anti godsdienstige propaganda zich van bele digende aanvallen op geestelijken en ge lovigen te onthouden, wijst er op. aldus Reuter, dat de communisten in hun strijd tegen de kerk de verliezende partij zijn. echter geen sprake van een funda mentele wijziging in de houding van het Kremlin tegenover de godsdienst. Men wil met dit decreet slechts zeggen: „Wij zijn nog steeds tegen God en de kerk. wij willen soepeler worden in on-ze pogingen de van nature godsdienstige plattelandsbevolking te overtuigen, dat godsdienst slechts bijgeloof is." t was reeds uit berichten van Wes terse correspondenten duidelijk geworden, dat de partijmensen te ver gegaan waren met hun atheïstische propaganda en dat zij inplaats van de mensen van de kerk te vervreemden, hen juist nader tot de kerk brachten. Russische tijdschriften d-rukten spotprenten af van een dergelijk gehalte, dat zelfs de heren in het Krem lin geschrokken moeten zijn. Er zijn sterke aanwijzingen, dat zij be seffen. dat er in Rusland een godsdien stige wederopleving gaande is. Er gaan veel meer jonge mensen naar de kerk en zelfs werd er melding van gemaakt, dat een partijsecretaris in het openbaar bad. Ondanks dit alles blijft de godsdienst nog opium voor het Russische volk, zoals nog steeds op het op last van Lenin bij de Noordelijke ingang van het Rode Plein geplaatst bord te lezen staat. Studentental in Delft zo goed als ongewijzigd Het aantal ingeschrevenen aan de T.H. bedraagt thans 4508. een even groot aan tal als op dezelfde datum van het vorige studiejaar. De verdeling over de studierichtingen, waarbij de cijfers tussen haakjes de ge tallen van de vorige cursus aangeven, zijn: civiel 616 (657): bouwkunde 347 (385); werktuigbouwkunde 993 (972); schee-ps- bouwkur.de 103 (121): vliegtuigbouwkun- de 200 (174); electrotechr.iek 692 (722); scheikunde 856 <838); mijnbouwkunde 184 '177); natuurkunde 349 315gedesie 56 '52); metaalkunde 31 <22); ijken 6 <2>; alle lessen 46 (36): enkele lessen 29 (35) He: aantal voor de eerste maal inge schrevenen bedraagt thans 765 tegen 665 op dezelfde datum m de vorige cursus. EXAMEN AKTE WISKUNDE M.O. DEN HAAG. 10 Nov. Geslaagd voor akte wiskunde M.O. KI: J G Wouters. Am sterdam- en P van Dijk, Rljsscn; Wiskunde M.O. KV: J J de Jong, A'dam; F J Plaat. Dordrecht en M P de Leeuw den Bouter. Rotterdam. Op 2 Dec. zal ds J. de Bruijn, Herv. predikant te Leeuwarden, bij prof. dr M. van Rhij-n te Utrecht promoveren op een proefschrift: „Thomas Chalmefs en zijn kerkelijk Streven". tegen het blanke ras en door het ideaal van volstrekte losmaking van Nederlands- Indië van Nederland. In wezen duurt deze houding nog steeds voort. Wie dit in het oog vat en weet, hoe nog in 1947 generaal Spoor verklaarde, in staat te zijn in weken de opstand geheel de baas te v den, die kan nooit volhouden, dat Neder land vrijuit gaat. Het was Nederland zelf, hetwelk ten bate van de lusten en be geerten van ten hoogste één millioen in woners in het oude Nederlands-Indië de 70 millioen onschuldigen, die eenmaal in opgaande lijn veiligheid, vrijheid en klimmende kansen tot welvaart en ont wikkeling onder de schutse van het Huis van Oranje Nassau, hadden verkregen, heeft verkocht en verraden. Laten wij niet verzuimen de hand in eigen boezem te steken, aldus prof. Gerbrandy. 1 Voorz. Maatschappelijk Wezk Jhr Quarles van Ufford volgt mr De Monchy op Jhr dr C. Q. C. Quarles van Ufford. commissaris van de Koningin in Gelder land, heeft het voorzitterschap van de Ned. Vereniging voor Maatschappelijk Werk op zich genomen. Zoals men weet trok mr S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van Den Haag zich verleden jaar van dit voorzitterschap terug met het oog op zijn gezondheids toestand. Jhr dr Quarles van Ufford was vroe ger secretaris van de vooroorlogse Ver eniging voor Armenzorg en Weldadigheid die in de Ned. Ver. voor Maatschappelijk werk werd opgenomen. In Utrecht een geval van mond- en klauwzeer Op terrein van veeartsenijkundige faculteit Op het terrein van de veeartsenijkun dige faculteit te Utrecht heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorge daan. Er zijn drastische maatregelen ge nomen om de kans op verdere uitbreiding uit te sluiten. Herkauwende dieren er varkens worden voorlopig niet ter behan deling aangenomen. De beh&ndeling var paarden wordt niet gestaakt, maar deze dieren mogen dan het terrein van de fa culteit voorlopig niet verlaten. De kliniek voor kleine huisdieren werkt op de ge bruikelijke wijze door. Beroepingsweric Ned. Herv. Kerk 'roepen: te Sexbierum J. Brou- te Koudum. angenomen: naar Zwolle (schip- perspredikamt) J. van Lokhorst te Nieuw- poort. Bedankt: voor Wezep J. R. Cuperui te Doornspijk. Geref. Kerken Beroepen: te Den Andel (Gr.) cand. A. C. Schaap te Heerlen. Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te Smilde-Diever cand. N. Wesselin-g te Schiedam. Aangenomen: naar Nijmegen R. Houwen te Garrelsweer. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Delft Ivac. H. van Leeuwen) C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Doopsgez. Broederschap Aangenomen: de benoeming tot voorg. der afö. van de N.P.B. aldaar mej. dra H. G. ZjjJstra te Stadskanaal. Academische examens AMSTERDAM (G.U.), 10 Nov. Bevor derd tot arts: mevr L L Newsum-Siliacus, mej S Rientsma, Ch A van Leesten, Liem Khe Hoo, P J L Bosch, A'dam: A Timmer, Zaandam en G A F Luitman. DIemen. Arts- ex. Ie ged.: mej H Posthumus, G J Addens, ie- O J ten Thije. Leeuwarden; B C its' Heiloo; A C J M Erens, Maastricht; I Si Schellings, en P A Dierick. beiden lekamp; B J Kijlstra. E J Ebels. R Nij- i. E van Linge, H C Schalij. M Saan. A C heer J C de Rijk t Leiden; T H As der Dussen te I Haag; R Meiier heren R R Hugenholtz t selman te Leiden; F O va lomburg; J G Habets te De te Amsterdam; E M Mitra J G Bonte, G< J Th Groosmullei vijk- G T Bóné, R'dam; 1 ichiedam: J H Kajuiter, 1 ioeyen Voorburg; Artsej teyn, R'dam; G Wielengi tobers. Ermelo. R E Hamrath, Voorburg; da en H C Swaagman, Doet economie: L Fröberg^ -an der Lende, n on B H van ïej L Klaver- Advertentie). Ik kon gewoon niet uitscheiden Morgen is het Klaproosdag. Dat is een herinnering aan de dui zenden bloemen van die naam, die eens, in de eerste wereldoor log, de velden van Vlaanderen kleurden waarop de bloem van Europa verbloedde. Klaproosdag is een herinnerings- en een of ferdag. Voor de nagelaten be trekkingen van hen die vielen kan men dan zijn gaven geven. Vergeet U de bussen niet Gasbeleid in Z.-Holland De minister heeft met kende Zuid-Hollandse gemeenten bespre kingen gevoerd, welke er toe hebben ge leid, dat een volledige samenwerking op technisch gebied tussen beide afnemers van het kraakgas zal plaats vinden. On der meer heeft deze samenwerking tot resultaat gehad, dat, wanneer een kop peling van het kraakgas en het aardgas zal plaats vinden, ln gemeenschappelijk overleg één leiding van Pernis in de rich ting van midden-Nederland zal worden Nog zelden probeerde ik een wasmiddel met zo'n schitterend resultaat. Mijn enthousiasme voor Caslella Parels werd zó groot, dat ik gewoon ging zoeken naar din gen, die ik zo en passant „even kon meenemen". Want dat is het wer- lijk: het gaat zó vlug, dat ik abso- luut geen pijn in mijn rug krijg. Nu ik Castella Parels gevonden heb luidt mijn devies „Niet langer dralen Nooit iets anders meer Dan Castella Parels halen." Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen U vliegt nil -door de was heen! en a/ wei... de nieuwe SENATOR 'n Genoegen om te eohenken 'n Genot om te drinken Heerlijke zoete rode Kaapse wijn n moscato! gtimp. door OUD HaarUm VOOR HEM GEEN BAZUINEN NEL1A GARDNER WHITE 84. ,,Nee," zei hij, „dat heeft ze niet, mevrouw Fellowes." Zü ging staan en zette haar hoed op. „Het is prettig hier." zei zij. „Prettig en rus tig... Goede middag, dominee." Hij bleef alleen zitten en zijn gedachten hiel den zich bezig met Ocky Jones, met Jeanie en met mevrouw Fellowes. Ook dacht hij aan Caro line. „Hoe kan ik anderen helpen als het in mijn eigen huis niet goed is", vroeg hjj zich af. Hij dacht aan de band van liefde en goedheid die de bisschop en Maisie Fellowes tezamen hield. Zo zou elk huwelijk moeten zijn. Hij zou nu naar huis moeten kunnen gaan en Caroline vertellen van Ockv Jones; hoe hij had gezegd: „Soms zit ik in de kerk met haat in mijn hart", van Pvne Alley en van Jeanie... Een koud gevoel van droefheid overviel hem. want hij wist dat hij met Caroline niet kon praten over de dingen die voor hem belangrijk waren. In zijn geest zag hij haar bij de tafel staan met een schotel in haar han den. koel en mooi... maar met de schoonheid van een standbeeld. Hij moest denken aan de zusters uit het sprookje van Assepoester, die ook mooi waren en toch padden en adders uitspogen. Nee, Caroline was niet boosaardig. Zij liep alleen maar in het gareel. Zij zou niet worden geschokt door het feit dat juffrouw Pyne de eigenares was van die verschrikkelijke huizen, maar zij zou den ken zoals Ocky had gezegd dat de zwar ten niets beter verlangden en ook niet verdien den. ,,Ze laten toch altijd alles verwaarlozen. Je kunt het de mensen niet kwalijk nemen dat ze hun geen fatsoenlijke huizen willen verhuren," zou zij zeggen. Hij zou haar graag die kleine schone kamer willen laten zien. en haar de war me gastvrijheid van Ocky laten voelen. Graag zou hij willen dat zij iets overnam van Ocky's gevoel voor waardigheid en van zijn verlangen om goed en rechtvaardig te zijn, dat hem deed uitrijzen boven de trieste grauwheid van zijn leven. Maar de gedachte aan het proberen haar deze dingen te laten zien deed zijn hart reeds stil staan... Ook Jeanie kon zij niet begrijpen. Zij bewonderde haar maar zag niet dat haar ziel in gevaar was. Ze had het niet prettig ge vonden dat Keziah Woodlev bij de bespreking aan wezig was geweest die avond. Niet haar liefde voor hem deed haar op die wijze reageren. Nee, zij was boos omdat zij zich achteruitgesteld voel de en haar woede concentreerde zich op het meis je dat wel had mogen komen. Toen hij de pastorie binnenkwam was Caroline bezig ae tafel te dekken. Ongeduldig keek zij op. terwijl zij een paar borden in haar hand hield. Zo had hij haar enkele minuten geleden in zijn verbeelding gezien. ,,Je bent verschrikkelijk laat," zei zij. „Je kunt beter meteen de kachel opstoken." HOOFDSTUK XXIL Caroline hoorde de bel en ging naar de deur. Een telegram-besteller overhandigde haar een ge le enveloppe. Zij tekende voor ontvangst en gaf de jongen een fooi. In de zitkamer opende zij de enveloppe, hoewel hij aan Paul geadresseerd ,,Mei vannacht gestorven. Wil jij tijdelijk voor Margaret zorgen? Brief volgt. Mark." Zij las het telegram verschillende malen. Het oude gevoel van teleurstelling kwam veer bo ven en oveiweldigde haar. Haar lippen werden idun. Zij trok haar mantel aan en liep met het telegram in haar hand naar de kerk. Paul zat in zijn kamer te lezen. Zij overhandigde hem het telegram. „Mark's vrouw is gestorven", zei zij stijf. „Nee toch! Arme kerel." Hij vouwde de gele enveloppe open. „Het is natuurlijk onmogelijk," zei Caroline op dezelfde geforceerde toon. „Om het kind in huis te nemen, bedoel ik." „Waarom?" „Dat is toch duidelijk, zou ik zeggen." „Ik vrees dat ik niet begrijp wat je bedoelt Dat hoop ik tenminste.. Natuurlijk moet ze ko men. We hebben plaats genoeg... en ik vind het prettig." „O, Paul, stel je niet zo dom aan. We kunnen hier toch geen Chinees meisje hebben. Je weet dat ze precies op haar moeder lijkt. Dat schreef Mark toch? Het zou verschrikkelijk voor haar zijn... en voor ons ook." „Waarom?" vroeg Paul weer. „Omidat het duizendjarig rijk nog niet gekomen is. Daarom. Je weet best wat ik bedoel. Wat zouden mensen als juffrouw Pyne. bijvoorbeeld, er wel van zeggen als ze hoorden dat jij een Chinees nichtje hebt. Ik wil niet beweren dat het erg is... in China. Maar we zijn hier niet in China en je weet wat de mensen van dergelijke dingen zeggen. Als Mark met een Chinese vrouw wil trouwen moet hij ook de gevolgen kunnen dra gen... Zelfs als het ons niet in verlegenheid zou brengen, zou het voor het kind toch geen leven zijn." „Ik hoop dat we het leven prettig voor haar kunnen maken." zei Paul. „Natuurlijk weet ik wel dat sommige mensen vooroordelen tegen ge mengde huwelijken hebben. Misschien zal Mar garet wel iets van die vooroordelen merken, maar als wij genoeg van haar houden is het misschien niet zo erg voor haar. In elk geval kan ik het Mark niet weigeren." (Wordt vervolgd) 1 zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk j schuim. Geen papje vooraf te maken! Aile vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu delijk eens een 100% veilig wasmiddeL En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven; haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! 7.15 Gr: 8.20 Gram. 9.00 Vooi iterstanden 9 40 Voor d Plechtige H. Mis van Requii Morgengebed kleuters 9.55 ■n 11.30 Voor Angelus 12.03 Gram. 12.30 nd- en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram. 55 Zonnewiizer 1.00 Nieuws 1.20 Prome- Je-orkest 2.00 Boekbespreking 2.10 Liedjes de gitaar 2.20 Engelse les 2.40 Amateur- igramma 3.15 Kroniek van letteren en nsten 3.55 Gram. 4.00 De schoonheid van Gregoriaans 4.30 Voor de jeugd 5.00 8.30 Hoorspel 8.55 Gram. 9.00 Hoorspel 10.30 I Solistenconcert 11.25 Klassieke muziek 11.45 —12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Radio-almanak 2.30 Gram. .45 Accor- deonmuziek 4 00 Gram. 4.15 Accordeonmuzlek 4.30 Gram. 4.45 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.20 Liturgische gezangen 5.30 Gram. 6.00 Omroeporkest 6.30 Voor de soldaten 7.00 i 7.45 i s 10.15 Gram. 11.00 Niet s 11.0; iek 10.00 i. 5.20 Voor de jeugd 6.00 G: Journalistiek weekoverzicht 6.25 Gi lof 6.40 Gram. 6.45 Rcgt aliteiten 9.15 De in 9.20 Gram. 10.00 Wie 't weet mai i 10.30 Gram. 11.00 Nieuws 11.15 NI aeranto 11.22—12.00 Gramofoonmu: Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gr 6.15 Jederland: Engelse les essen 143 en 144. deel 6 10.00—10.30 Nieuws; Zoëv Even opkrikken! 7.50 Gra Gram. 8.55 Voc VPRO: 10.00 „Ti.1- leiUK uitgeschakeldcaus. 10.05 Morgcnwil- iing VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de ■ontinubedrijven 11.40 Bariton en piano 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tulnbouwmededelin- ;en 12.33 Gram. 100 Nieuws 1.15 Vara-varia .20 Gram. 1.45 .raatje 2.35 Lichte r iding 3.25 VPRO: 7.30 „Betje Wolf en Aagje Deken". h< 7.55 ..Deze wee' g 8.05 Gev. prgori mentaar 10.15 molen aan de rivier", hoorspel 11.15 Niet 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC Dome Service. 330 m. 12.00 Dansmuziek 12.30 Gev. muziek 12.55 Gev. programma 2.00 Nieuws 2 10 „Have a go!" 2.50 Sport 3.05 Ge. aus. VARA: 8 00 1 10.00 Socialistisch com- 10.45 „De Hoorspel 4.30 Schot Causerie 6.00 Voo 7.15 Sport 7.30 Gei i kim solist 5.45 l 7.00 Niet 9.00 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Avondge beden 12.00—0.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Voor de jeugd 12.30 Instrumentaal sextet 1.00 Parlementair overzicht 1.15 Dans muziek 1.55 Sportparade 2.15 Orgelspel 2.45 Voor de kleuters 3.00 Amusementsmuziek 3.45 Dansmuziek 4.15 Voetbalwedstrijd 5.15 tiek 10.00 Gi 11.35 Dansmu: NWDR. 309 1.10 Licht emuzlel Volksliederen en iek 6.00 Lichte rzanc 8.00 C; jws 10.10 Symph< 11.00 Nieui k 0.50—1.00 1 12.00 Gev. n 1105 Rhythmische 0.15 Dansmuziek 1.00 J .10 Orkesti ello 5 55 Gram. 6.15 Gl e uitzending 7.21 4.55 Zang. piar NO. 221 Horizontaal: 1. Gekristalliseerde suiker; 5. afgestompt; 7. zangstem; 8. be teuterd; 10. pers. voornaamwoord; 12. dichtbij; 13. reptiel; 15. gedwee; 17. enge-j ordend huishouden; 19. lijkbus; 20. speel goed; 22. vogel; 24. maat; 25. boom; 27. peengras 28. schamele woning; 29. bouw val- Verticaal: 1. Turks vaartuig; 2. arctische vogel; 3. deel van de bijbel; 4. bevroren water; 5. strijkmes voor zalf; 6. roem; 9. binnen; 11. hemellichaam; 13. ge bak; 14. kloostervoogd; 16. reeds; 17. ju nior; 18. gezichtsorgaan; 19. staat in de V.S.; 21 dunne plek ln weefstels; 23. tan deloos zoogdier; 24. telwoord; 26. vreemde munt: 27 onmeetbaar getal Oplossing vorige puzzle No. 220. 1. Bank. Amor, nooi, kris; 2. PER DOOS 0.75 «H

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2