Belastingverlaging per 1 Juli, maar ook huurbelasting melodie en woord/ cj&yihwxe/tgoumj KERK e» SCHOOL Vleesbereidende wouwen Chr. beambten vierden 60-jarig jubileum van hun bond IPnzzleI VAL DA 2 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 TWEEDE KAMER VERSLAG Haagse ziekenhuis plannen zijn toonbeeld van verkwisting Kamer vraagt om hoger zeeliedenpensioen De Tweede Kamer heeft, blijkens het verslag over het wetsontwerp Verhoging met een toeslag var, de pensioenen der zeelieden-oorlogsslachtoffers, opneming in dit wetsontwerp van verdere voorstellen tot verhoging der pensioenen gevraagd. De Kamerleden vestigden de aandacht op de recente loonsverhogingen van zes pro cent en meenden, dat, om tydsverlies te voorkomen, de door hen voorgestelde pft>cedure de vlugste is. Raad voor revalidatie Minister Suurhoff heeft tot leden van de raad voor revalidatie o a. benoemd: Ph. J. van der Burg (plv. voorz), mej. mr L. Tol. L. L. Marseüs en mr J. v. Doorn van het ministerie van socia'e za ken en volksgezondheid, dr P C J van Loon en mej. W. A. Hillen van het mi nisterie van maatschappelijk werk. dr ir D R. Maneholt. directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening. J. A Mens. ge neeskundig inspecteur van de volksge zondheid. F Bezemer. medisch adviseur bij de arbeidsinspectie. P P Kuntze van het ministerie van oorlog, jhr G. M. Ver- snyek. te 's-Gravenhage. d-r J van der Spek. arts te 's-Gravenhage. drs P Bran- des. te 's-Gravenhage. dr J. D Mulder, arts te Leiden. P. C. Cleyndert jr. arts te Delft. Met ingang van 1 November j.l. Is benoemd tot commissaris van politie in de gemeente Ede de heer H. C P. van der Werff te Apeldoorn, waarnemend commissaris aldaar. (Aduert KOU GEVAT.. Bedek keel Ö/ERMOGÉNE Uit de Kamer was aangedrongen op revaluatie van de gulden, maar evenals vorig Jaar, toen dit middel werd aange- 'oerd als compensatie van de loonsver hoging, verwierp minister Van de Kieft het ook nu weer. Men moet, aldus de minister, geen span ningen in het binnenland afreageren, door de wisselkoers te wijzigen. Dat "is »n gevaarlijk experiment De nadelen van revaluatie zijn velerlei, voordelen zijn uiterst twijfelachtig. Vandaar, aldus spr., dat het standpunt der regering sinds vorig jaar niet is ge wijzigd. waren bi] het debat opmerkingen ge maakt over de Staatsbalans en de Schuld balans. Thans zeide de minister als ant woord er op. dat aflossen van schuld in tijden van hoogconjunctuur een nood- TVTIJ KUNNEN ons voorstellen, dat bovenstaande titel op het eerste ge- zicht wat vreemd aandoet. Wat is er nu te schrijven over vrouwen die vlees bereiden? Althans op deze plaats in dit blad! We hopen echter, dat het de lezers straks duidelijker zal worden, waarom deze titel gekozen werd. Het is bijna een gemeenplaats, maar we moeten het helaas wel toe geven, dat het m onze politieke en maatschappelijke organisaties veelal een slappe boel is. Er is slechts een kleine kern die meeleeft. De rest ge looft het wel. De belangstelling is vaak miniem. Soms heeft men het gevoel, dat men de sprekers nog wel aanhoort, maar direct weer overgaat tot de orde van de dag. Ook al is het moeilijk te constateren, we zien vaak zo weinig vruchten van het organisatiewerk. De activiteit-, het medeleven laat in vele gevallen te wensen over. HET KERNPROBLEEM bij dit alles is de vraag, op welke wijze daad werkelijke invloed op het denken en handelen van de leden kan worden uitgeoefend. Elke vergadering moet de aanwezigen eigenlijk „iets" doen, en tot intensiever medeleven en medespreken aansporen. De vraag van het beïnvloeden van een bepaalde groep op de meest doeltreffende wijze doet zich op allerlei gebied voor. Niet alleen in de kent en in de organisatie, maar ook in de fabrieken en de samenstelling in haar geheel. Het is het probleem van de activering van de groep. Aan dit vraagstuk wordt gedurende de laatste jaren veel aandacht besteed. Niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten. Men neemt op dit gebied zelfs proeven. Een van deze proeven, in de Ver. Staten ondernomen, deed ons de titel van dit artikel aan de hand. /GEDURENDE DE laatste oorlog ontstond in de Ver. Staten een tekort populaire vleessoorten. Er was wel een overvloed aan voedzame dierlijke organen lever, nieren enz. maar de Amerikaanse huisvrouw had er bezwaar tegen, deze te bereiden. Zij waren dit ook niet gewénd. Er werd besloten een propagandacampagne op touw te zetten om het gebruik van het weinig populaire dierlijke voedsel te stimuleren. ER WERDEN zo vertelt prof. Oldendorff in zyn boek „De psychologie van het sociale leven" twee vormen van propaganda gekozen, nl. de voordracht en de groepsdiscussie. Bij de eerste vorm werden aantrek kelijke voordrachten gehouden door een voedselspecialiste, die na haar uit eenzetting aan ieder de gelegenheid gaf tot het stellen van vragen. Aan de discussiegroep de tweede vorm werd de algemene vraae voorgelegd: „Kunnen de huisvrouwen er toe worden gebracht een proef te nemen met vrij onbekende vleessoorten?" Dezelfde voedselspecialiste was wel bij de discussies tegenwoordig, maar trad niet op de voorgrond. Ze gaf alleen, zo nodig, zakelijke infor matie. En wat bleek nu later bij controle? Dat slechts 3 pet. van de deel nemers aan de voordracht in feite een proef had genomen met de nieuwe voedselsoorten. Bij de deelnemers aan de discussiegroep was dit percentage echter veel hoger, nl. 32. UIT DEZE proef blijkt overduidelijk, welke kant wij uit moeten met de beïnvloeding van de leden van onze diverse organisaties. Er is op onze vergaderingen nog teveel het „éénrichtingsverkeer". Er wordt vaak een vloedgolf van woorden over de vergaderden uitgestort, maar de passiviteit bij de hoorders zet zich ook in de practijk van het leven voort. De groeps discussie en de groepsgedachte moeten meer worden gestimuleerd. De rede voeringen, die worden gehouden zijn meestal ook te lang en geven vaak te weinig aanknopingspunten voor discussie. Een ander bezwaar is ook, dat de leden teveel zaken kant en klaar worden voorgezet. De vorm waarin de zaken worden voorgedragen, heelt torns teveel van de zorgvuldig samengestelde poeder, die alleen maar „ge slikt" behoeft te worden. Natuurlijk moet er leiding worden gegeven. Ook hebben we er oog voor, dat de individuele leden recht hebben op een gedegen voorlichting. Vaak kunnen zij de vraagstukken niet overzien. Maar toch moet er steeds rekening mee gehouden worden, dat men in de besluitsvorming betrokken wil worden. Er moet wisselwerking zjjn tussen leiders en leden. Deze werkwijze vereist veel tact en wijsheid. Maar de zaak is het waard. T\E AMERIKANEN hebben een mooie uitdrukking voor dit streven om kJ met elkaar beslissingen te nemen. nl. „decision-making". Op het gezamenlijk „beslissingen maken" komt het aan. Dat bleek ook het middel om een deel van de Amerikaanse huisvrouwen aan het be reiden van ongebruikelijke vleessoorten te krijgen. Hetzelfde resultaat werd ook bereikt in een ander geval, toen het er cm ging een veranderde productiemethode in een fabriek ingang te doen vinden. Ook de arbeider wil gekend worden bü de voorbereidingen en uit werking van gewijzigde arbeidsmethoden en dergelijke. Al discussiërend laat men dan reeds allerlei vooroordelen schieten, die men bij zichzelf had gekoesterd. De onderlinge menselijke verhoudingen worden er gunstig door be ïnvloed. En dat is een van de belangrijkste voorwaarden voor het wel slagen van werkelijk leidinggevende arbeid. PROF. DR W. RIP (Van onze parlementsredactie) TTET DEBAT in de Tweede Kamer heeft zich gisteren in hoofdzaak op een -*■ belastingtechnisch niveau bewogen. De belangrijkste mededeling van minister Van de Kieft, die, zoals wij in een deel onzer editie van gisteren nog meldden, het eerst aan het woord kwam, was, dat de bewindsman er naar zal streven, om, tegen 1 Juli van het komende jaar, de belastingver lagingen effectief te doen zijn. Dat met deze belastingverlaging de invoering van een huurbelasting gepaard zal gaan, schijnt wel zeker te zijn, want de minister bevestigde, dat er een huuregalisatiefonds zou komen. Hij trok een parallel met het Landbouwegalisatiefonds, doch alleen wat betreft de vraag, onder wie een dergelijk fonds zal functioneren. De minister liet er geen twijfel over be staan, dat zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, het beheer zou voeren en dat die minister het Fonds ook in de Kamer zou verdedigen. Ook Staatssecretaris Van den Berge hield zich op de vlakte wat de huurverhoging en de daarmee samenhangende belasting betreft. Hij stelde slechts, dat een verhoging van 5 procent een bate van 5 tot 10 millioen belasting zou opleveren. zakelijke politiek ls. En aflossing dollarschuld is. economisch, absoluut nodig. De schuld, die Nederland bij de Inter bank heeft, bedraagt op het ogenblik 130 millioen dollar Verlagingen in persoonlijke sleer Staatssecretaris Van de Berge, die n: de minister het woord kreeg, liet zijn des kundig licht schijnen over de technische zijde van de belastingverlagingen. Hoewel zij in de persoonlijke sfeer liggen en niet in die van de ondernemingen, blijven laatstgenoemden er toch niet buiten. Niet alleen de belastingdruk wordt vermin derd (wat dus een kwestie van nieuwe ta rieven is) ook het belastingrecht zal wor den gewijzigd. De staatssecretaris vestigde er voorts de aandacht op. dat het de bedoeling is, om bij de belastingverlagingen te komen tot matiging der progressie. Het is niet de bedoeling om de ongehuwden minder verlagen, dan de gehuwden. Een van eerste voordelen is. dat de kleine be zitters geholpen zullen kunnen worden. Aan de afschaffing der opcenten op de grondbelasting ten behoeve van de ver geten groepen (de heer v. d. Heuvel (A.R.) had daarop aangedrongen) zijn. volgens de staatssecretaris, grote bezwaren ver bonden. Aan de technische herziening der hef- fingswetten gaat een algemene wet voor de rijksbelastingen vooraf. Zij is thans an Justitie gezonden. Kamer niet tevreden Bij de replieken openbaarde zich een zekere ontevredenheid in de Kamor over de antwoorden van de Minister en de Staatssecretaris. De heer Hofstra (PvdA) meende, dat een gunstige conjunctuur niet terstond door belastingverlaging moet worden gevolgd. Men staat Immers rme uitgaven? Waaruit moeten het Deltaplan, het kemplan der gemeen ten. de verschillende tunnel- en bruggen- plannen worden gefinancierd? De heer Van Leeuwen (V.V.D.) drong an op een zuinig personeelsbeleid. Het niet de vraag of er te veel mensen wor den aangesteld, doch of zij, die een aan stelling hebben, geen duimen zitten te draaien. Spr. gaf de minister in over weging eens na te gaan, hoeveel perso neel er op verschillende gezantschappen ambassades zit en dan een vergelij king te treffen met Beigië. Deze spreker meende, dat ouden van dagen en rente trekkers een zeer grote ontheffing van de betaling van loon- en inkomstenbelas- ng moet worden gegeven. De heer Van den Heuvel (A.R.) stelde de vraag, welke tegemoetkoming de mi nister wil vinden voor de vergeten groe pen, als hij niet aan een verlaging van de opcenten op gebouwde eigendommen wil beginnen. De heer V. d. Wetering (C.H.) drong nogmaals aan op grote zui nigheid. Als voorbeeld van verspilling noem de hij het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag. Er zijn kapitalen uitge geven voor uitbreiding en onteige ning en thans wil men een nieuw ziekenhuis bouwen, dat dertig min moet kosten en waarvan de capaci teit niet veel groter zal zijn, dan die van het oude ziekenhuis- Als men aan de openbare ziekenhui- tnannen die „gezien" zijn, preiereren BRYLCREEM voor mooi, gezond haar i Ltd., B tan more, England - Jaeq. Mot .V.V., Amsterdam Moeite en zegen Groolse manifestatie bracht velen uit Zuid-Holland- West naar Haagse Dierentuin (Van een onzer verslaggevers) Den Haag heeft met de Ned. Chr. Be- ambtenbond de jubileumtrompet gestoken. Maar niet alleen uit de residentie, ook uit de omtrek, tot zelfs uit Leiden n kantoor- en handelslieden, winkel bedienden en technisch personeel naar de Haagse Dierentuin gekomen om deel te hebben aan het 60-jarig bestaan van hun vakorganisatie. De jubileumrede van de bondsvoorzitter, de heer H. J. Vermeulen, heeft er evenals de revue van K. Norel. ,Van Stastok tot Stavast" toe bijgedragen, dit feest te maken tot een manifestatie an Christelijke saamhorigheid. De Bondsvoorzitter sprak over „Worste ling, Zegen en Verantwoordelijkheid". Hij herdacht met grote dankbaarheid werk van de stichters van de Bond. Het i principiële keus, die zij in 1894 heb ben gedaan. In een periode van neutrali- waarin zelfs de geestelijke leidslieden van Christelijk Nederland de noodzaak :en eigen vakorganisatie, gegrondvest op het woord Gods, nog niet zagen, sloe gen zij de handen ineen voor een arbeid, die ernstig en moeilijk was en die vruch- ïoest dragen voor het leven van elke dag in bedrijf en beroep. Toen nog de Ned. Chr. Ver. van Kantoor- en Handels- personeel, was de Bond de eerste lande lijke vakorganisatie op Christelijke leest geschoeid. Zij was geen sociale jongelings- reniging, maar verdiepte zich in prin cipiële zaken en ging ook in elk opzicht practisch te werk. Omdat de mannen van toen de hand op de Troon hadden en Gods wil poogden te verwezenlijken, bleef de zegen niet weg. Deze zegen hield in, dat bepaalde idealen werkelijkheid werden en de Bond medezeggenschap kreeg in de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden. Natuurlijk t daarvoor heel wat moeite gedaan worden en wanneer men thans denkt, dat de verbeteringen in de arbeidsvoorwaar den vanzelf komen heeft men het mis. ~ok nu wordt nog onvermoeid gestreden. In deze strijd komt het aan op de ver antwoordelijkheid. die daaruit bestaat, het ontvangene te bewaren en uit te bou wen. „We zullen onze organisatie moeten zien als orgaan in de maatschappelijke strijd van deze tijd en haar als zodanig verdedigen. Bedenk daarbij, dat ook onze hand moet zijn op de Troon". Staande zong men daarna het lied van de Chr. (Advertentie) ELKE DAME weet het: IWITSAim zen eens dezelfde zuinigheldseisen stelde als aan de particuliere! zo ver zuchtte deze spreker. Nadat de heer Lucas (KVP) nog had opgemerkt, dat invoering van de belas tingverlaging op 1 Juli a.s. de helft van de beschikbare 500 millioen zal ver gen, drong de heer Gortzak (comm.) er opaan, om aan alle werknemers een cir culaire te doen uitgaan, die hun mee deelt, dat bij ziekte of werkloosheid loon belasting teruggevorderd kan worden. vakorganisatie „Het arbeidsvolk ontrolt De revue van K. Norel belichtte op hu moristische wijze enkele fasen uit het Bondsleven. te beginnen bij het kantooi anna 1900. Het gezelschap „Podium" voer de o.l.v. Dirk Verèl op hartveroverende wijze „Van Stastok tot Stavast" op. Hier bij werd gezongen door Gerard Ielo, die reeds daarvoor enkele negerliederen ten gehore had gebracht en de zaal aanzette tot het zingen van enkele goed-Hollandse liederen. De piano werd bespeeld door Tony Janus. De voorzitter van de Haagse afd. van de N.C.B.B., de heer A. de Graaf, opende de jubileumbijeenkomst. K.N.A.C. strijdt voor beter licht Lichtgevend© stroken op achterbumpers De KNAC heeft haar leden een aantal '.ichtreflecterende stroken ter beschik king gesteld om. gedurende het donkere jaargetijde, op de achterbumper van hun wagen te plakken. Na de vele waarschuwingen, die in ri-ge jaren tot de weggebruikers zijn ge richt. is thans een grootscheepse actie no- dig gebleken. Beschenen door de kop lampen van achterop rijdende auto's, zijn deze stroken reed6 van verre zichtbaai Men hoopt dat vele ongelukken, die tot dusver een gevolg wajren van slechte ach ter-verlichting, op deze wijze kunnen wor- den voorkomen. Tegen ongelukken met aanhangwagen De A.N.W.B. heeft het C.B.S. een on derzoek laten instellen naar het aantal ongelukken, waarbij wielrijders zijn aan gereden door de aanhanger van een vrachtauto Uit dit onderzoek blijkt dat in 1951 en 1952 in totaal 251 van dit soort ongelukken zijn voorgekomen, met als gevolg 18 doden en 61 ernstig ge wonden. De A.N.W.B. heeft thans minister Ai- gera verzocht verplicht te stellen dat vrachtauto's die een aanhanger voort trekken een bij avond verlicht geel drie hoeksteken aan de rechtervoorzijde Een naar de mening van de A.NW.B. geheel afdoende maatregel is de bevei liging door enige grote busmaatschap pijen toegepast, namelijk het aanbrengen brede, wit geverfde flexibele banden ter weerszijden tussen trek-bus en aan hanger, waardoor deze combinaties vi sueel één geheel vormen. Voorts heeft de A.N.W.B. zich tot de minister gewend om ondeugdelijke kop pelingen tussen vrachtauto's en aanhang wagens tegen te gaan. In 1952 heeft zich 154 maal een onge luk met een losgeraakte aanhangwagen voorgedaan. Bj1 28 hiervan waren doden of gewonden te betreuren. De A.N.W.B pleit daarom voor invoering van de door een commissie ontworpen en inmiddels aanvaarde veilige genormaliseerde kop- Bijbelkennis op Middelburgs gymnasium ingevoerd Middelburg heeft n 3 blanco stem men besloten een verplicht lesuur In te stellen voor leerlingen van de hogere klassen van het gymnasium aldaar, waar onderwijs zal worden gegeven in de ken. nis van de Bijbel en de cultuurgeschie denis ran het Christendom. Aan dr H. van der Linde, Hervormd predikant te Middelburg werd opgedra gen deze lessen te geven. Dr Huet, v/h Haags arts, wordt 75 jaar Dr G. J Huet, oud-geneesheer-direc teur ran het Amsterdamse kindersana- iorium Hoog-Blaricum, wonende te Bussum, hoopt Dinsdag 23 Nov. 75 jaar te worden. Dr Huet, die te Amersfoort geboren werd, studeerde te Leiden, waar hij na een assistentschap in de chirurgische kliniek van prof. Korteweg in Den Haag. in 1914 cum laude promoveerde op het proefschrift: „Bacteriologisch Bloedonderzoek bij sceptische Ziekten". Daarna werd hij hulpgeneesheer aan het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag, waar hij zach tevens als arts vestigde. In 1919 werd hij geneesheer-directeur van het kindersanatorium Hoog-Blari cum, waar hij dertig jaar gearbeid heeft. In 1949 werd hij benoemd tot voorzitter van de Ned. Ver. voor Kindergenees kunde. Als zodanig zal hij binnenkort af treden. Vrijetijdsbesteding moet meer aandacht hebben Op een conferentie van de Ned. Jeugd Gemeenschap in Arnhem is door de spre kers meer aandacht gevraagd voor de vrijetijdsbesteding van de rijpere jeugd. ou zelfs reden zijn voor minister Cals, raad voor de vrijetijdsbesteding in te steLlen, zulks als pendant van de raad oor de jeugdvorming. De heer R. Beumer uit Groningen, kon lang niet elke vorm van actieve vrijetijds besteding positief waarderen. Sprekende over agressieve en destructieve neigingen vestigde hij de aandacht op de zi. ge vaarlijke gang van zaken in de voetbal- I sport in ons land. Pater dr Nic. Perquin S.J, uit Nijmegen achtte de oprichting van efficiënte en goed doordaohte opleidingen van jeugd leiders noodzakelijk. (Advertentie) MIJNHARDTJES: sterke A bestrijders van kou en griep. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Den Andel H. C. Boer vic. te Thamen a. d. Amstel. Bedankt: voor Berlikum (Fr.) A. van Es te Beilen (Dr.). Bedankt: voor Harderwijk (3e pred. pl.) L. Blok te Kampen. Geref. Keiken Art. 31 Beroepen: te Overschie W. G. Vries te Winschoten. Academische examens Dr.- 'r.ü'.s-Vclsen. NIJMEGEN. 10 Nov. Geslaagd voor car medicijnen: AAM Blbmjous. Breda: J van Dijk. Zwolle; W J Chr van Gestel. Ein. hoven; J M S Jansen, Oldenzaal; mej A C M van Kalmthout. Gennep; R M A Kurs jens. Tegelen; mej E M E W Mares. Maa tricht; J L M Nooren. Wouw; JLJMPe ters. Weert; J M van den Thlllart. Den Bosc mej T M Voss, Bussum. Kosten 2 millioen Algehele resiauralie Huis ten Bosch De kosten van de restauratie van Hu ten Bosch zullen In totaal f2.050.000 gaan bedragen. De voltooiing kan in 1956 tege moet worden gezien. De minister van Fi nanciën deelt dit aan de Tweede Kamer mee. Bij de werkzaamheden werden steeds nieuwe gebreken ontdekt, zodat ze uit groeiden tot een algehele restauratie. Directeur van FOA-bureau bezocht ons land John K. Meskimen, de onlangs benoem de dir. van het F.O.A. bureau buitenlandse werkzaamheden te Washing, ton heeft voor besprekingen functionarissen van de vakverenigings federaties een bezoek gebracht aan Ne derland. Hij bezocht ook de sociaal-economische raad, het ministerie van sociale zaken en sprak met enige autoriteiten van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Gemeenten krijgen 580 millioen De ministers van binnenlandse zaken en van financiën hebben de Kamer bij nota van wijziging der ontwerpbegroting 1955 van het Gemeentefonds meegedeeld, dat voor algemene uitkering aan de ge meenten een bedrag van f 580.760.000 dient te worden uitgetrokken, zodat f 50 mil lioen voor toevoeging aan de reserve kan worden bestemd. Over de verdeling van deze millioenen is nog geen beslissing genomen. VRIJDAG 12 NOVEMBER rsum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws wij de muziek 7.30 Gram. 7.45 Een lededellngen 12.33 Gram. 12.53 Gram. Dl. 1.47 Grar 1.15 Klein 2 05 Schoolradio 2.35 Omroeporkest 3.45 Gram. 4.00 Tulnl 1.50 Voordracht 5.20 Viool stemmen van overzee 6 00 Gram. 6.15 Orkes t 6.35 „Tegenstellingen op een emigran- soliste 3.25 Voordracl latje 4.15 Gr f en piano 7.00 Niei tenschip", litzending: Verklaring en toelichting" n opgenomen het emigratiepraatje 'ram. 8.00 Radiokrant 8.20 Gram. 8.3< eugd vlieet uit" hnnrcr.pl Q fin Uolhl Maler" Nieuw: :hoonheid 11.45—12.00 Gra Hilversum II. 298 m. VARA: 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gra 7.30 11.15 Langs weger 9.00 Gymi '0 Scho :t kindei 8.18 Gram. 8.45 Voor de hutsvrouw Dor de vrouw 9.10 C VPRO: 10.00 Avonturen VARA: 10.20 Voor de kleuters 10.40 Orge 11.05 Radiofeuilleton 11.25 Grai AVRO: 12.00 Metropole-orkest 12.30 Land- Juinbouwmededelingen 12 33 Sport en pro lose 1248 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Mededelli sberichten 2.00 Voordracht 2.20 Vlot i VARA: 4.00 Orgelspe .30 Voor de jeugd 5.00 Gram. 5.20 Muzikah auserie 6.00 Nieuws 6.15 Actualiteiten 6.21 Lichte muziek 6.45 „De strijd voor meer wel :ugd 7.10 Klank- 8.05 De dichter Adrl, VARA; 9.00 Theaterorkes 9.35 I inlands i sol. 10.16 Lichte nv wijding VARA:''Tr.O0Nieuws 11.15-^-12.00 ramofoonmuziek. Televisieprogramma. VARA: 8.15 Actuali- óten 8.30 Film 8.55 Pauze 9.00 ..De Brug,, t Service. 330 r 8.00 ..Starlight" VOOR HEM GEEN BAZUINEN DOOR NE LI A GARDNER WHITE 83. „Van juffrouw Agnes Pyne. Bijna de hele steeg is van haar. De naam komt van haar pappa, die lang geleden gouverneur van de staat geweest is. Soms, dominee, zit ik in de kerk met haat in mijn hart. Dan zit ze daar rechtop alsof ze niets op haar geweten heeft. En ik moet den ken aan de stank van de steeg en aan de hui zen die eruit zien alsof ze lang voor de dag des oordeels in puin zulien vallen. Maar misschien koester ik verkeerde gedachten. Ze ziet eruit als of ze niet anders aan haar hoofd heeft dan haar eigen belangrijkheid. Maar misschien komt het omdat ze in de war is. zoals u gezegd hebt, dominee. Al die oorlogen en oorlogsgeruchten doen je gauw alle andere dingen vergeten. Dat zie ik nu wel in en ik zal ophouden met haten. Elvira's mamma zei ook altijd dat haat de men sen opvreet." ,.Ik geloof dat Elvira's mamma een wijze vrouw is geweest. Ik wou dat ik haar gekend had, me neer Jones. Haat is niet goed. En toch vraag ik me af of we onverschilligheid en blindheid niet moeten haten. Gaat die klok goedIk moet om drie uur in de kerk zijn... Het was zo prettig hier dat ik helemaal niet meer aan de tijd heb gedacht." Hij stak Ocky zijn hand to$. „De koffie was heerlijk,'' zei hij. „Zelfs zon der een ei. Ik hoop dat u mij ook eens komt op zoeken, meneer Jones. En mag ik nog eens te rugkomen?" Ocky Jones veegde zijn hand zorgvuldig af aan het papieren servetje voor hij die van Paul drukte. „Ik vind het fijn als u nog eens komt, domi nee," zei hij. Hij beloofde echter niet dat hij ook eens bij Paul zou komen. Paul liep de nauwe trap weer af. Zijn auto stond nog voor de deur. Aan het einde van de straat bij de rivier speelden een paar kinderen en op een hoge stoep voor een der huizen zat een dikke vrouw. Maar ondanks deze tekenen van leven maakte de steeg nog steeds een in druk van grote verlatenheid op hem. Hij reed naar de kerk en vond Maisie Fellowes rustig in zijn kleine kamer zitten. Haar rust scheen voort te komen uit een sterke innerlijke kracht. Toen zij hem glimlachend aankeek moest hij haar .plotseling met Ocky Jones vergelijken. Twee mensen, zo geheel verschillend, die over dezelfde eenvoud beschikten en allebei tegelijker tijd zo trots waren. „Hallo," zei zij. „Ik dacht dat u niet meer zou komen en het deed me bijna plezier. Het is hier zo vredig. Ik begon al op eigen kracht over mijn moeilijkheden heen te komen." „Ik heb iemand een bezoek gebracht." zei Paul. „Ik heb nooit geweten dat u moeilijkhe den kon hebben." „En toch is het zo. Hebt u nooit moeilijkhe den?" „Vaak. Maar niet zo vaak meer als vroeger." Toen vroeg zy onverwacht: ..Hebt u niet ge merkt dat Jeanie niet zo is als ze zich voor doet?" Haar vraag verraste hem, doch hij antwoord de onmiddellijk: „Natuurlijk heb ik dat gemerkt, mevrouw Fellowes." „Ik weet dat het een persoonlijke kwestie is. Een familiegeschiedenis. En gewoonlijk spreek ik niet met buitenstaanders over familiezaken. Doch deze keer voelde ik behoefte aan steun... Maar daar ben ik niet meer zo zeker van als een half uur geleden. Toen u binnenkwam was ik al aardig op weg met mezelf in het reine te komen." „Nee, mevrouw Fellowes, ik geloof niet dat u mijn hulp nodig hebt." zei Paul langzaam. „Maar ik vind het prettig dat u gekomen bent. Met Jae- nie komt het wel weer in orde. Innerlijk heeft ze veel van u, is het niet? Zojuist heb ik met iemand over het verschil in de generaties ge sproken. Er is een bepaald verschil, vindt u niet? Het gebrek aan vertrouwen en de opstan digheid in de wereld schijnen zich in de jonge mensen te weerspiegelen. Ik vermoed dat ze het niet kunnen helpen. Ik twijfel eraan of men u ooit zoveel verdriet had kunnen doen als Jeanie is aangedaan. En als het gebeurd was had u op een andere, meer waardige manier gereageerd... Toch geloof ik dat Jeanie veel van u heeft en dat ze na enige tijd haar evenwicht terug zal vinden. Maar ik kan haar daar niet bij helpen, mevrouw Fellowes. Ik schijn haar te prikkelen... Maar ik geloof in haar. Ik vermoed dat alles wel in orde zal komen, als ze haar strijd met zichzelf heeft uitgevochten." „GoedGoed", zei zij met een vriendelijke, grappige glimlach. „Misschien ben ik van streek geraakt door de storm van vannacht. Alles be gon zo ingewikkeld te lijken. Maar het mense lijk hart is ingewikkeld, nietwaar? We zouden het niet anders willen. Dat maakt zo'n groot avontuur van het leven... Maar moeders kunnen niet zoveel voor hun dochters doen, als men wel zou denken. En als ik alles objectief bekijk ge loof ik dat dat goed is. Kinderen moeten onaf hankelijk worden, zelfs als het met pijn gepaard gaat... Jeanie is altijd een zachtaardig liefheb bend kind geweest. Maar ik weet dat ook zij de pijnen van het volwassen worden moet voelen... Ik kwam hier eigenlijk omdat ik plotseling het gevoel kreeg waarom weet ik niet dat zij u in vertrouwen had genomen." Hij schudde zijn hoofd. (Wordt vervolgd) Klankbeeld 9.30 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.15 Causerie 10.45 ..Personal Column" 11.15 Recital 11.45 Parlementair overzicht 12.00—0.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Voordracht 12.30 Amusementsmuziek 1.00 Parlementair overzicht 1.15 Fabrieksfanfare 1.45 Orkest- concert 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw 4.00 Dansmuziek 4.45 Amusements- Mrs Dale's dagboek 5.30 Orgel spel 6 00 Polit.le-orkOL Muziekclub 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws Sport 8.30 Gev. programma 9.00 Gram. Discussie 10.00 Gev. muziek 11.00 Ni 11.15 Actualiteiten 11.20 Dansmuziek Voordracht 0.20 Dansmuziek 0.50—1.00 Ni NWDR. 309 m. 12.00 Lichte muziek :k 4.00 Ki 8.24 i.OO Nieuws 5.35 Macbeth", opera 9 oncert 12.00 Niei 7.00 Nieui 5 Nieuws 11.10 0.25 Rhythmiscl concert 1.00 Nieuws 1.55 Israëlische ding 2.37 Zang 6.30 Amerikaanse uit 7.01 Gram. 8.00 ..Thais opera 10.45 1 4 00 Koersen 4.02 Gram. 5.00 Ni Gram. 6.10 Voordracht 6.20 Gram. 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Volkszang 8.00 Symphonie-orkest (20.35 Kunstkaleldoscoopi 1.00 Niet 1.20 Gram. 3.00 Italia en sol. 3.45 Gram. 4.05 Lichte muziek Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Pianorecital Gram. 7.30 Nieuws 9.45 Gram. 10.00 Nii 10.15 Parijs bij nacht 10.55 Nieuws. Engeland. BBC European Service. Ui1 ding voor Nederland; 10.00—10.30 Nle Hoe do weekbladen het zien (op 224 m. No 220. Horizontaal en verticaal dezelfde -fl den invullen. 1. Meubel, god der liefde. Z. Afr. meisje, Ind. wapen; 2. jong roof dier, wild zwijn, juichkreet, groente; 3. vruchtennat, vogel, voedsel; 4. tik, vreem de munteenheid, regelmaat, oude zee- »an; 5. deel van de hand, denkbeeld, aar beneden, vrucht. Oplossing vorige puzzle No 219. Horizontaal: 1. Park (Parkiet); 3 stel (uitstel); 5. alp (alpino); 6. raat (ka raat); 8. laag (hinderlaag); 10. smak (sma kelijk); 12. kant (kantoor); 14. ade (adelaar); 15. rein (terrein); 16. rage (courage). r tic a al: 1. Pier (vampier); 2. kast (kasteel); 3. spel (spelonk); 4. loog (proloog); 7. arm (armada); 9. aan (ba naan); 10. ster (duister); 11. kaan (orkaan); 12. kier (plankier); 13. tele (telegram). (Advertentie). TEGEN HOEST PASTI LLES VALDAHILD

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2