Nieuwe geitecfft (Courant Stroef getuigenverhoor in Berkelse zaak Republiek Zuid - Molukken begint actie tegen K.P.M, Wist U DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10191 Het Evangelie in Oost-Azië Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. L ENSERINX CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^lanUutlctlitltMnra ngn farl fa lamspot»" VERDACHTE SCHERP TERECHTGEWEZEN President Haagse Hof houdt zich strak aan richtlijnen (Van een onzer verslaggevers) HET NIEUWE ELEMENT, dat mr Huygens gisteren voor de behan deling van de Berkelse zaak heeft aangekondigd, is er niet in geïntroduceerd. Een getuige, a décharge, door de verdediger gedag vaard, werd na interventie van de president r.iet gehoord; mr Van Berckel kan het verband tussen de eventuele verklaringen van deze getuige en de Berkelse zaak n i et zien. Daarmee toonde dc president eens te meer. dat het hem de grootste ernst is om zich aan vaste richtlijnen met betrek king tot deze zaak te houden; hij laat geen zijsprongen toe. De getuige in kwestie was de 56-jarige mevrouw N. Groen-Maasdam uit Den Haag. Op 13 October 1938 kwam zij met haar jongste kind 's morgens thuis van boodschappen doen in haar woning aan de Molenslootstraat in het Laak kwartier te Den Haag. Zij vond het huis in een enorme wanorde en miste haar veertienjarige dochter Greta. Maar toen -ï deur die naar de bovenverdieping leidde en met een deksel van onderen was geklemd, losduwde, viel het lijkje van het meisje tegen haar aan. Hoewel de moeder direct aan moord dacht en daarvoor zelfs aanwijzingen had; hoewel de politie en justitie de zaak met alle energie aanpakten, liepen de sporen dood. Daarna nam men offi cieel zelfmoord aan. hoewel mevrouw Groen daarin tot op de huidige dag nog niet gelooft. Of zij zich dat allemaal nog herinnerde, vroeg mr Huygens. Interven tie Hier kwam de president tussenbeide. „Dit is een tamelijk lange vraag, meneer Huygens. Maar wat heeft dit met dez* zaak te maken?" Mr H.: „Dat hoop ik straks bij mijn pileidooi aan te tonen." Pres.: „Maar het Hof wil dat nu ai graag weten". Mr. H.: „Ik wilde er op wijzen, dat, hoezeer alles in de richting van moord wijst, men toch zelfmoord niet moet uit sluiten. zo lang moord niet bewezen Pres.: „U bedoelt dus critiek op de wijze, waarop het vooronderzoek is uit geoefend1?" Mr H.: „Ja". Pres.: „Wilt u soms in uw pleidooi heropening van het voor-onderzoek i Hof 1 Mr H.: „Ik wilde het weging geven." Pres.: „Maar daartoe zal het Hof eerder geneigd zijn na het horen van verklaringen van deze getuige. Afls u iniet nader kunt belichten, ben ik bang dat ik het horen van deze getuige met kan toelaten." Mr H.: „Toch zou ik dat graag willen Pres.: „Maar bij de overwegingen, waarop het Ho fzijn vonnis baseert, zal dit niet zijn." Mr H.: „Goed. meneer de president dan trek ik deze getuige terug". Eerste dokter Het was weer stroef gelopen. Dat ging ook zo met de volgende getuige, ae ste der doktoren, dr Hoedemaker. de wat traag antwoordende arts uit Berkel. die een tumor als doodsoorzaak bij het slachtoffer had ingevuld. Waarom? Om dat hij het van anderen gehoord had. „Zonder verwijten te maken, moet i zeggen, dat een dergelijke medische ve klaring weinig waarde heer", oordeelde mr Van Gilse. Getuige bleef hierop het antwoord schuldig Pres.; Maar waarom heeft u niet als doodsoorzaak onbekend ingevuld' Get.: Dan had ik waarschijnlijk last met politie en justitie gekregen. Daarvoor was toen nog geen aanleiding, naar ik meende. Toen de raadsman dokter H. vroeg, of hij voor de doodsoorzaak van een tumor niet de verantwoording op zich zou kun nen nemen, antwoordde de getuige ver legen, dat hij mevrouw O. nooit op eer, tumor had onderzocht. Uitvoerig werd deze medicus op de be kende punten ondervraagd door presi dent, procureur en advocaat. Wantrouwen Dr W. v. d. Horst, die arts tc PUnackct is, was de volgende getuige. Hü was de eerste geweest die buiten de familie om wantrouwen had gekregen, naar aanleiding van de plotselinge dood van men (mevrouw O. mankeerde niets, er werd althans niets bij haar gevonden), kwam het ook ter sprake, dat verdachte had gesproken over het bedienen, van Pres.: „Bedienen" zegt u? Get.: Jazeker. Pres. (tot O.): Hoort u dat ook deze getuige weer over bedienen praat niet over de laatste sacramenten? O.: En toch heb ik dat gezegd. Pres.: Wel vreemd hè. dat ook deze getuige weer zo tegen u is. O.: Mag ik er op wijzen, dat al deze getuigenverklaringen tot stand gekomen zijn nadat ik officieel als de moordenaar ben gedoodverfd? Pres.: Dus het is een soort samenzwe ring tegen u7 O.; Ja. onderbewust waarschijnlijk wel. Pres. (zeer scherp): Verdachte, een van de redenen, waarom U' In hoger beroep bent gekomen is, volgens u. de partijdig heid van de rechtbank geweest. Ik ge loof, dat u onvriendelijkheid als partij digheid beschouwt. Ik ben er niet bü ge lest en weet het dus niet. Maar waai stelselmatig alle getuigenverklaringen tot leugens stempelt, zoals hier, lokt onvriendelijkheid en geïrriteerdheid zelf uit. Of vindt u onze behandeling somd ook partijdig? O:: Dat zal mijn raadsman te zijner tijd in zUn pleidooi wel toelichten. Merkwaardig was ook, wat hier na volgde: verdachte, langdurig door de president, mr Van Berckel. ver hoord. sprak van het bedienen van zijn vrouw. De president veerde weer op. „Be dienen, verdachte?" „Ehlaatste sacramenten, be- Het paard in het verkeer Het paard is een edel dier, als men het „bladstil" met gebogen kop ziet staren over de weiden. Het paard is voor de mensen als trekkracht eens van groot nut ge weest. Helaas, als trekkracht, heeft het aanmerkelijk aan waarde inge boet. Men zou thans het paard kun nen kwalificeren als „de stervende middenstand tussen mens en mo tor". Het probleem van het paard is in het Enge'.se Lagerhuis aan de orde geweest. Het dier levert ge vaar op voor het drukke autover keer. Momenteel is aan ook het rijden met paard-en-wagen in som mige Londense straten, tijdens de spitsuren verboden. Echter heeft de Britse minister van verkeer het voorstel van de hand gewezen om alle paard-en-wagens uit Londen en andere grote steden te bannen- Speelden hierbij deze Engelse mi nister ook gevoelsargumenten een rol. toen hij op een desbetreffende vraag antwoordde: „Het aandeel van de paardentractie in het ver keer is toch al uiterst klein en bezig te verdwijnen en daarom ge loof ik niet dat een algemeen ver- bo dnoodzakelijk is" Hoe denken echter de Engelse paarden zelf over dit vraagstuk? doel ik." zei deze. in verwarring ge bracht. Een ogenblik kon men denken, dat er weer een incident zou ontstaan. Mr Huygens was gaan staan naast de nerveuze verdachte; de spanning werd voelbaar. Maar mr Van Berckel bleef ook nu meester van de situatie. Hij trapte iedere mogelijke vonk. die een vuur tje zou kunnen worden, uit door strak verder te gaan met het verhoor van de getuige dr Ten Berg. Hierna begon het bijna eindeloze onder vragen van deze getuige door mr Huy gens. die zich een halve arts toonde bij tijden zeer diep op medische punten inging. D aandacht van de volle verslapte uiteraard weer. (De zitting duurt voort) (Ongecorrigeerd) Voor vluchtelingen nu 1.084.000 Het Comité Vluchtelingenhulp "54 (•giro 5100) heeft gisteren f54.000 aan bijdragen ontvangen. Daardoor is het totaal verzamelde bedrag ge worden f 1.084.000 Vandaag 36 jaar geleden Einde van de strijd aam Westelijk front Vandaag is het 36 jaar geleden, dat de eerste wereldoorlog beëindigd werd. Trompetters aan het Westelijk front, waarover Remarque zijn wereldberoem de boek schreef „lm Westen nichts Neues", kondigden het einde strijd aan. In het Argonnerwoud omhels den de Amerikanen en Fransen elkaar van vreugde. De oorlog zou nu voorgoed uitgebannen zijnZo dachten politici generaals bijna een generatie lang. Maar met de machtswellust van Adoif Hitier brak toch de tweede wereldoorlog De oude loopgravenstrijd van 1914 leek nietig in vergelijking volgende massaslachtingen. De wapen stilstandsdag van 1918 werd bijna tiek" Maar de mannen, die in de eerste wereldoorlog sneuvelden, worden van daag herdacht. Te Verdun zullen Ameri kaanse cn Franse soldaten de eer bewij- aan de. ruim een milliocn soldaten, die daar in de verschrikkelijke veldsla gen het leven verloren. In andere plaat- en. waar 36 jaar geleden soldaten uit ele landen de. toen beroemde soldaten liederen zongen ,.It 's a long way to Tipperary" en Madeion", worden pa rades gehouden Franse en Amerikaanse soldaten zullen gezamenlijk door Toul marcheren. Duitsland zal de wapenstil standsdag rustig herdenken. longen in 's-Gravenzande door zandauto gedood In de Van de Kaeteelestraat te 's-Gra- venzande wilde gistermiddag de acht jarige jongen Van der E. op zijn f iet: stappen, maar kwam door onopgehelder de oorzaak ten val juist voor een pas serende zandauto. De jongen kreeg de zware wagen over zich heen er slag dood. De verkeersgroep van de rijks politie stelt een onderzoek in. Firefly verongelukt op Curacao Marinevlieger Renkema om het leven gekomen Een Firefly van de Marineluchtvaart dienst op Curasao, is na een oefenvlucht in eskaderverband verongelukt. Het toe stel gleed' af en vloog in brand. De brand weer was niet In staat de bewusteloze korporaal-vlieger F. Renkema uit Berkel te redden. Het ongeluk gebeurde nabij het dr Al- bert Plesmam-vliegveid te Willemstad. Korporaal-vlieger Renkema trad op 25 Augustus jl. in het huwelijk. In Sep tember begaf hij zich naar Curacao ter voortzetting van zijn vliegeropleidlng. Het stoffelijk oversoHot werd heden op de militaire begraafplaats op Curacao met militaire eer ter aarde besteld. Het op Curacao gelegerde M.L.D.-squa dron 1 omvat tien vliegtuigen en is be last met de voortgezette gevechtsoplei ding. Omtrent de toedracht van het ongeluk zijn nog geen inlichtingen ontvangen. Nederl. vrouwen steunen vluchtelingen-gezinnen De Nederlandse Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening (secr. Dr Kuyperstraat 3. Den Haag. giro 1428). waarbij nagenoeg alle grote en kleine vrouwenorganisaties in ons land zijn aan gesloten. is een geldinzameling begonnen met het doel de vluchtelingengezinnen in Karinthië eer, menswaardiger bestaan te verschaffen. Verzoek tot strafvervolging Ruim 10.000 handtekeningen naar minister Van Thielniet terug naar Indonesië (Van een onzer verslaggevers) ONDANKS DRUK en tegenslag zet de republiek der Zuid-Molukken haar strijd om de vrijheid, onafhankelijkheid en erkenning met kracht voort. Door de jongste ontwikkelingen ten aanzien van de Nederlands-In donesische uniebesprekingen, waarover de Staten-Generaal zich binnen kort gaan beraden, en aan de vooravond van het Nieuw-Guinea-debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, in een offensieve po sitie gebracht, hebben de Zuidmolukse vertegenwoordigers in Nederland besloten een eerste aanval te richten op de K.P.M., de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij. Deze maatschappij verleent volgens de gezonden. Dit aantal, zal. daar de hand- lingenactie nog niet is afgelopen, nog vele worden aangevuld. Mocht de regering echter overgaan tot het plan om de Ambonnezen in de Nederlandse gemeenschap te assimileren, zoals enkele Kamerleden hebben voorgesteld, dan is de republiek hier in principe niet tegen. Meegedeeld werd, dat de Amerikaanse raad van Christelijke Kerken een lutie heeft aangenomen, waarin e de Amerikaanse regering op wordt gedrongen de republiek in haar politieke strijd bij te staan. Hierin wordt er aan herinnerd, dat- reeds vior Jaar geleden de toenmalige president van de Veilig heidsraad, Warren Austin, heeft toege zegd, dat de kwestie Zuid-Molukken door de Veiligheidsraad in behandeling zou worden genomen. Deze belofte is nog steeds niet nagekomen. Ten aanzien van de daadwerkelijke verzetsstrijd op Ceram deelde dr Nikilujuw mee, dat de TNI volgens de laatst ontvangen berichten, flinke verliezen zijn toegebracht. Inf iltratiebatal j on voor N.-Guinea Indonesië leidt Papoea's daarvoor op Op het kruispunt van de Rijkswegen 15 en 26 bij Deil is weer eens een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat de slechte naam van deze k ruising opnieuw be vestigde. Gisteravond, toen het zicht door het gure herfstweer uitermate slecht was. kwam de zware vrachtwagen van de fruitgrossier Arie Storm uit Wateringen in botsing met een uit de richting Utrecht komende personenauto. Met een geweldige klap reden de wagens op el kaar in. De personenauto tolde enkele n in het rond cn kwam zwaar be- schodigd tot stilstand. De vrachtwagen van Storm kapseisde en de lading (drie ton fruit) rolde over de weg. Later had het passerende verkeer al spoedig een groot deel van het fruit tot appelmoes gereden. Wonder boven wonder kwam de stuurder van de personenauto er geheel onbeschodigd van af. De chauffeur de vrachtwagen had slechts een onbedui dend schrammetje hier endaar. Dokter Van der Horst was op verzoek van de politie bij O. gekomen. Deze voelde er aanvankelijk niet veel t maar toen zijn collega hem duidelijk maakte, dat er dan wel een ander, onbekende, zou komen, stemde O. Anderhalf uur na het aankondigende telefoontje (nee, zegt dokter O., een uur a drie kwartier) was hii bij O.'s huis aangekomen. O. deed volgens hem theatraal bij het lichaam van zijn vrouw cn had gezegd: „Nu willen ze me zelfs nog beletten, voor mijn kindertjes te zorgen." O had zijn collega ook verteld, dat h(j zijn vrouw kininepoeders had gegeven. Dokter Van der Horst had het niet trouwd en sectie gevraagd- Reprimande Het horen van de derde arts. dokter J. A. G. ten Berg. internist van het St. Franciscus ziekehuis te Rotterdam, waar mevrouw O. in observatie was geweest, was voor de president aanleiding om ver dachte een zeer scherpe terechtwijzing te geven. Dat ontstond zo: Nadat men nog eens de verklaringen, die al tijdens de eerste zittingen w afgelegd, onder de loupe waren geno- Te weinig soldij voor de soldaten Wordt „oorlog" niet veel te groot Zeer vele Kamerleden wezen op het feit, dat in de afgelopen jaren de soldij van dienstplichtig personeel gelijk is ge bleven, terwijl er in het particuliere be drijfsleven een aantal loonronden is ge weest. Een navenante verhoging soldij leek hun zeer gewenst. Een verhoging ven de soldij voor de dienstplichtigen achtten enige leden in verband met de gestegen prijzen absoluut noodzakelijk. Het burgerlijk personeel van het de partement van oorlog is in het afgelopen jaar verontrustend gestegen en bedraagt thans 3025 man, waarvan 1439 schrijvers- Gevraagd werd. wanneer de vervanging van militair personeel door burgerlijk personeel haar beslag zal hebben gekre gen. Het departement breidt zich steeds meer uit. Men vroeg de minister er voor <e waken, dat het geen bureaucratie ia de slechte zin van het woord wordt. Ook wordt herziening gevraagd van de subsidiëring van militaire tehuizen. uit de Zuid-Molukken ontvangen rappor ten door troepentransporten nog steeds hulp aan de Indonesische regering. Laatstelijk zouden troepenzendingen en zendingen oorlogstuig geschied zijn met de K.P.M. schepen Van Riebeeck, Wai- balong, Tasman, Van Swoll, Baud en Van Riemsdijk. Op grond hiervan heeft dr Nikilujuw, algemeen vertegenwoordiger van de republiek, aan de procureur-gene raal bij het Gerechtshof te Amsterdam- een verzoek ingediend tot strafvervolging tegen de leden van de directie van de K.P.M. te willen overgaan. Men Is van oordeel dat de direotie zich ernstig schul dig gemaakt heeft aan het misdrijf van artikel 100 van het wetboek van het strafrecht: Hij die, in geval van oorlog, waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk enige handeling verricht waardoor de on zijdigheid van de staat wordt in gevaar gebracht, wordt gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste zes jaren. Zou de procureur-generaal dit verzoek afwijzen, of erger zou de Nederlandse re gering verhinderen, dat de proc-generaal strafvervolging tegen de K.P.M. zou instellen, dan schept de regering, aldus dr Nikilujuw, het gevaar, dat zij later rechtens, moreel en politiek aansprake- wordt gesteld voor de ellende, die het met artikel 100 strijdige vervoer van T.N.I.-troepen met bijbehorend oorlogs- over het Zuidmolukse volk heeftStafofficieren van het Indonesische le- gebracht en zal brengen. De Nederlandse £er zy" naar Anw>on vertrokken voor KPM-hulp aan de republiek Indone.la I besprekingen met het 25ste regiment In gaat reifs zo ver. dat de door de KPM- ^'aarvsn 43 man een landing schepen naar de Zuid-Molukken vel. hebben uitgevoerd op Nieuw-Gumea. voerde TNI troepen voor infiltratie in Nederlands Nieuw Guinea worden ge bruikt. De jongste landing van de twee TNI troepen van het 25ste regiment In fanterie in de Etna-baai in Nederlands Zuid-Nieuw-Guinea vormt, zo waarschuwt de republiek Zuid-Molukken, slechts een schakel van de vele infiltratie-acties die op het programma staan van het hoofd commando der TNI- Niet naar Indonesië Op een persconferentie in Den Haag heeft dr Nikilujuw hiervan gisteren me dedeling gedaan. Hierop liet hij zich ver der uit over de politiek van de Neder- lanse regering ten aanzien van de repu bliek Zuid-Molukken. „Wij krijgen het ge voel, dat de Nederlandse regering zich niet zo serieus als zij wil doen voorko men. bezig houdt met het oplossing van het probleem der ruim 15.000 hier verblijvende Zuid-Molukkers Ook al wenst de Nederlandse regering de republiek niet als zelfstandige staatsge- meenschap te erkennen. Wat zou haar beletten de Zuidmolukse leiders horen voor wat betreft genoemd pro bleem?" aldus spreker. Hij weerlegde de mening van minister mr F. J. F. M. Thiel, dat de Ambonnezen naar Indone sië willen terugkeren met het resultaat van een onder de vijftien duizend Am bonnezen gehouden enquête, waaruit blijkt dat zeker 10.200 van dezen op geen enkele voorwaarde willen terugkeren. Zij wensen alleen terug te gaan naar een vrij en onafhankelijk Zuid-Molukken. Dr Nikilujuw toonde een koffertje met handtekeningen van deze mensen, dat aan minister Van Thiel zal worden door- De Tel. Het betreft in feite de inspectie van het onlangs op Ambon samengestelde bataljon Irian, hetwelk de geheime taak heeft op uitgebreide schaal en bij wijze van speldeprikken infiltra ties uit te voeren op Nieuw-Guinea. Het bataljon beschikt over enkele hon derden goed geoefende Papoea's, die kort voor de souvereiniteitsoverdracht door Indonesiche agenten waren bewerkt en in prauwen naar Indonesië zijn ge bracht. Gebleken is. dat het infiltratie- commando. hetwelk in de Etnabaai land de. opdracht hadden aanraking te zoeken met oproerige elementen onder Indonesi sche arbeiders in het oliebedrijf Dat de' infiltratiepoging dit jaar is gedaan uit Dobo van de Aroe-eilanden. vindt ten dele zijn verklaring in de Zuidelijke winden, waardoor het voor prauwen mo gelijk wordt NIeuvr-Guinea in ander halve dag te bereiken. Iets Sir Winston Churchill richtte zich op het jaarlijkse banket Londens Guildhall tot de nieuwe Lord Mayor (burge meester) van de Britse hoofd stad, Alderman Seymour Ho ward (links). De echtgenote van de Lord Mayor en de aarts bisschop van Canterbury, dr Geoffrey Fisher, ziet men hier aandachtig luisteren. Samenwerking Japan en V.S. in Azië Accoord tussen Josjida en Eisenhower De Japar.se premier Josjida en presi dent Eisenhower hebben te Washington besprekingen gevoerd. In het uitgegeven communiqué staat, kort geformuleerd: 1. Amerika en Japan zullen in samenwer king met de vrije landen van Azic de pogingen blijven voortzetten vrede en welvaart in Azië te bevorderen. 2. De doeleinden van beide regeringen zijn vreedzaam, 3. De economische toestand van Japan is van belang voor de gehele vrije wereld. 4. Er is een algemene over eenkomst tot stand gekomen, waarbij Amerika zich bereid verklaart. Japan te steunen in zijn financiële en economische toestand; de handelsbetrekkingen zullen worden uitgebreid. 5. Amerika betuigt zijn spijt over het voorval, waarbij de 23 Japanse vissers het slachtoffer werden van de gevolgen van een Amerikaanse atoom proef. Andere onderwerpen waren: „Het te gengaan van. de communistische pogingen om de vrije regeringen van Azië te ver zwakken en in discrediet te brengen; de kwestie van de Japanse oorlogsmisdadi gers en de status van. de Rioe Kioe- en Bondrt Eilanden. (Japan verlangt, dat de bewoners van de Bondm Eilanden weer naar dit gebied terugkeren.). 't Vliegtuigincident bij Japan „Ike" aarzelt Russen te beschuldigen President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een zeer gematigde verklaring afgelegd over. het vliegtuigincident bij Japan. A»r.fc<_..ien Je situatie volgens de president niet duide lijk is en er geen zekerheid bestaat om trent de Juiste toedracht van het ge beurde, weigert hij het optreden van de Russen ronduit te veroordelen. Zoala men weet, vond het incident plaat9 in een gebied, dat zowel door de Sowjet Unie als door Japan wordt op geëist. Het gaat om een kleine eilanden groep vlak ten Zuiden van de (Russische) KoeriUen. De Russen hebben nu. zo verklaarde Eisenhower voorts, een heel andere hou ding aangenomen dan bij vorige gelegen heden: Zij schijnen meer verzoeningsge zind. Niettemin is Amerika van oordeel, dat het neergeschoten Amerikaanse toe stel het recht had, zich te bevinden, waar het was- Het protest aan de regering van de Sowjet Unie was in opdracht van Eisenhower verzonden. HET WEER IN EUROPA voor u: DAT het ndeuwe tankschip Gaza (15 000 brt) op weg van Bremen naar Curagao in de Golf van Biscaye, motorstoring kreeg en naar Bremen voor reparatie terug keerde DAT mr J. W.. een der leiders van de voormalige NESB. Dinsdag in Almelo moet voorkomen, i.v.m. illegale grensover schrijding, waarvan de Enschedese kan tonrechter hem ontsloeg van rechtsver volging. maar waartegen de ambtenaar O.M. in hoger beroep g:ng. DAT B. en W. van Bloemencaal in ho ger beroep gingen tegen de uitspraak Haarlem in kort ged-ing inzake het af breken van de particuliere dierentuin op Liodenheuvel. waarbij zij in het ongelijk werden gesteld. DAT de ambachtsschool'.ecrling W. j galows op het vroegere Bruinenberg (14) sinds Vrijdagmorgen plaatste a'.9 strafoord DAT het Schoonhovende raedjlid N. C. DAT de «etapvoerder I. L. nisseeuw de| Simons, die naast het stadhuis woont, zijn KLM super-constellation Position in 9 huis niet wil laten onteigenen voor dc uur 51 minuten rechtstreeks van New uitbreiding der gemeentesecretarie en de York naar A'dam vloog en dit sneller is raad (met 7 tegen 3) besloot hem nu een dan het record van 14 Jan. j.l. (10 uur. 13 rechtsgeding aan te doen. minuten). Wac. DAT het dep. van O. K. en W. de ge- Benialen'in o°tïï!""kw.m ore op herland toealemmin, „f| nodiging van de Nedesco waterbouwkun- voor het aanbrengen in de toren dige problemen te bestuderen 1. polderwerken in India. DAT de verkenningsboring van de Ned. Aardoiiemaatschappij aan de Aalderink- singel te Almelo geen resultaat had dicht daarbij gaat pro beren. DAT na de directeur nu ook de vroa- gere chef-fitter H. v. d. W. van de voor malige gasfabriek te Elburg is aangehou den verdacht van verduistering- DAT de gemeente Bergen (N.-H.) 4 bun- oonwagenkamp grote Lemmer van een door Nico Onkenhout I vervaardigd reliëf ter herdenking van de in de oorlog gevallen bewoners dezer ge- DAT in Zaandam het hui9 Blauwe Pad 100 afbrandde, toen de bewoonster. De Vries, haar zoontje naar school bracht en het belendende pand van H. J. Stroo eveneens door het vuur werd aangetast, maar behouden kon blijven (schade 10.000». DAT de aardewerkschilder G. E. H. en zijn Zwitserse echtgenote in Arnhem ver oordeeld werden tot elk 4 maanden voor waardelijk wegens oplichting in Zürichl van de bank Courvolsier et Cie te Neu-| chatel voor 1500 Zwitserse francs (1350). Negresco noemde de Zwitserse ontwerper dit model van ge streepte poplin. Platte paarle moerknoopjes vormen de slui ting op de lichte paffe midden voor. De streep is buitengewoon fraai verwerkt. Speciaal de mouwinzet is het bestuderen waard. Stockh. Oslo Kopenh. Nice Warschav Berlijn Franlcforl München ZUricb Genève Wenen Innsbruck Rome 1 SII: windstil WNW windstil WEERBERICHT Veel wind Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aanvan kelijk wat lichte regen of rl motregen. Morgen opklarin gen en enkele verspreid op tredende buien. Krachtige tot harde en langs de kust stormachtige Zuidwestelijke wind, draai end naar West tot Noordwest en ieta afnemend. Morgen Iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 7.53 tot 16.54; Maan van 18.09 tot 10.32 uur. Op 17 Nov. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1