Bewoners van Molenblok doen hun beklag bij gemeente Vissen en vrachtvaren Katwijker bommen met Adres aan verschillende instanties kreeg1 180 handtekeningen Winkelbeurs in Bloemenlust al direct succes NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 MISÈRE IN KATWIJK AAN DEN RIJN Het ergst zijn de lekkages aan de puien, tengevolge van het naar binnen open gaan van deuren. Bij regenval, vooral vanneer er stoot- of rukwinden voorko nen, zijn er geen teilen, emmers, zemen aatdoeken genoeg om het door cfe voor pui binnenkomende water op te vangen. Er plegen zich in zulke gevallen TN VERSCHEIDENE openbare vergaderingen van de Katwijkse ge- meenteraad heeft het lid, de heer A. Wassenaar, gewezen op het feit, dat zeer vele van de 262 Molenblokwoningen te Katwijk aan den Rijn gebreken vertonen. Reeds in de vergadering van 1 October vorig jaar stelde dit raadslid vragen over de toestand, waarin deze woningen verkeerden. Op die datum was alleen het laag gebouwde gedeelte van de woonwijk nog maar gereed. De flatgebouwen moesten nog worden opgetrokken. Op 23 November, ruim anderhalve maand later, wijdde het co He ge van B en Wna de commissie van fabricage te hebben gehoord, een prae-advies aan deze kwestie. „Van de 262 in aanbouw zijnde woningen,'' aldus dit prae-advies, „worden 76 ééngezinswoningen gebouwd volgens een ontwerp van het architec tenbureau Van Tijen en Maaskant cn 186 étage -woningen naar ontwerp van het architectenbureau Merkelbach en Biling. Bij het onderzoek, dat is inge steld, bleek, dat van emsüge klachten over lekkage of van ernstige construc tiefouten geen sprake is. De woningen worden geheel volgehs bestek en tekeningen opgeleverd; van fouten ln de bouw kan niet worden ge sproken. Bij de met hevige slagregens gepaard gaande Zuidwester-storm in Sep tember j-L is inderdaad door de spon ningen var. deuren enzovoort water naar binnen gekomen Bekend is, dat zulks bij vele andere woningen, ook nieuw gebouwde, eveneens het geval is geweest Ter verfrssing van woon- en slaapka mers is in één der bovenramen een gla zen jalouzie aangebracht Door deze be wegende delen wordt hier bij veel regen en wind water doorheen ge jaagd. Dit is niet te voorkomen. Enkele dakconstructies zijn nog niet gereed, waardoor waterdoorslag mogelij k is Wanneer de constructies klaar zijn, zal dit euvel zijn opgeheven. Bij enige glas- en etemitpanelen. dde onvoldoende met kit waren verzorgd, zal de aannemer deze volgens bestek opleveren." Tot zo ver haaiden wij het prae-advies aan. Ongegrond B. en W, besloten het prae-advies met de verklaring, dat zij de opmerkingen van de heer Wassenaar ongegrond acht ten. Het antwoord ven deze laatste hier op luidde, dat hij de hoofdaannemer met aansprakelijk wilde stellen, maar wel de architect. Het deed spreker echter genoegen, dat „ook al probeerden B. en W dan ook de gestelde vragen te kleineren en van geen belang te achten," het onderzoek toch al het resultaat bad opgeleverd, dat enkele voorzieningen en verbeteringen noodzakelijk werden geacht. HU haalde een uittarting aan van de directeur van de Amsterdamse wonlngdienst, luidende, dat de na-oorlogse bouw ln het alge meen slechts een levensduur van 25 jaar zal hebben. Maar spreker was van oor deel. dat de woningen in het Molenblok die levensduur niet zouden balen en hij V.VV1 do critlek van B. cn W. op zijn vragen al Wijzigingen Lange tijd na 23 November van het vorig jaar hoorde men toen officieel geen klachten meer over de toestand, ■waarin de woningen in het Molenblok verkeerden. Intussen kwamen echter de flatwoningen gereed, die onmiddellijk werden betrokken. Toen kwam de kwes tie ineens weer aan de orde, ln de ge meenteraad In de vergadering van 29 Juli J.l. vroeg de heer C. van Bcelen. of de nog te bouwen flatwoningen volgens hetzelMe systeem zouden worden opge trokken als de reeds bestaande Wethou der H. P. Block gaf ten antwoord, dat er welhcht enige wijzigingen in het con structieplan zouden wonden aangebracht. Daarbij maakte de heer N. J. van Duy- venbode de opmerking, dat hij zich kenschap gaf van het feit, dot er bij de gereed gekomen woningen con«touctie- fouten wanen gemaakt. Hij verzekerde echter, dat alles in het werk zou den gesteld om verbeteringen in de ■tructie aan te brengen. De heren Van Bee ie ii en Wassenaar wezen er nog op, dat zU tegen het hoog bouwplan hadden gewaarschuwd Het was hierna, dat de bewoners van het Molenblok zelf in actie kwamen. Dei» actie vond zijn besluit in een adres, dat door 180 gezinshoofden werd onder tekend. Een groot aantal bewoners van hulzen ln het Molenblok te Katwijk aan den Bljn heeft dezer dagen een klachtenlijst ge zonden aan alle leden van de Katwijkse gemeenteraad. In die lijst wordt •omming gegeven van een verbazingwek kend aantal Individuele en algemene klachten. Afschriften ervan «Un toege- sonden aan de Katwijkse bouwvereniging, aan het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de Woningraad te Amsterdam. Op 29 September is vanwege de geza menlijke bewoners van het Molenblok een brief aan het gemeentebestuur gezonden, waarin men zich hoogst verwonderd toont over het uitblijven van reacties van die zijde op reeds eerder geuite klachten Men acht het betreurenswaardig, dat het gemeentebestuur niet bevredigend heeft geantwoord op ln de raadsvergaderingen gestelde vragen en de vraag wordt ge steld, of het adres wel de ambtelijke weg heeft bewandeld. In de brief wordt ver der geconstateerd, dat het gemeentebe stuur blijkbaar nog niet voldoende is doordrongen van de noodtoestand, die bij regenachtig weer in de huizen Molenblok heerst. Het valt nu te verwachten, dat in de openbare raadsvergadering, die vóór het einde van deze maand wordt gehouden, de klachtenlijst zal worden behandeld, waarover de leden van de raad nu be schikken. Wellicht worden dan tegelijker tijd diverse rapporten over de zaak door B. en W. ter tafel gebracht In het bijzon der dat van de commissie van fabricage aldus de opstellers van het klachten boek, die hierbij zeggen te denken verloop van eerder in de raad gehouden Trieste rij ben. Hjj schoof B. en W het bagatel-li seren van de in het Molenblok gemaakte fouten in de schoenen Het bevreemdde hem ten zeerste, dat de ui de voorgaan de vergadering uit de gemeenteraad be noemde commissie va-n onderzoek aan de raad geen rapport uitbracht. Hij maakte de opmerking, dat B. en W. direct de toezegging hadden gedaan \#r- beteringen aan te brengen, maar dat daar een jaar la-ter nog niets van was gekomen. Het kwam hem voor, dat het college geen uitweg meer zag Voor veel bewoners van flats achtte de heer Wassenaar de toestand onhoud baar. HU stelde daarvoor noch B. cn W., noch de commissie van fabricage, noch de tegenwoordige directeur van gemeen tewerken aansprakelijk, al meende hij, Deze kelder onder een flat aan de Dahliastraat in het Molenblok staat al lang blank. De foto werd onder moeilijke omstandigheden genomen. Het binnendringen van het water wordt geweten aan verkeerde aanleg der rioleringsbuizen. Van deskundige zijde is men indertijd attent ge maakt op de fouten. De waarschuwingen werden echter in de wind geslagen. Foto D. Kruyt rige tonelen af te spelen. Gordijnen en overgordijnen worden nat en beginnen te verschimmelen. Zelfs lopen hier en daar de kleuren dooreen. Vooral bij de bewoners van de beneden- hulzen in de hoogbouw komt het voor. dat plafonds nat worden en gaan drui pen. Vloerbedekkingen en het viltpapler daaronder worden doorweekt met water, schimmelen en verteren bij het opdro gen. Het verteringsproces bij vaste vloer bedekkingen ls niet te stuiten. Haarden kachels verroesten, spiegels het in de onmiddellijke nabijheid voorpul staande meubilair wordt vochtig, dat alles klam aanvoelt en gevaar, dat de gebruikers van natte fau teuils rheumatiek oplopen, niet denkbeel dig is. Tuimelramen zijn niet goed ingezet lekken allemaal. Alle ramen laten water door, omdat niet één ruit met stopverf is Ingezet. In douchecellen en toiletten ko- lekkages voor, waardoor i verdraaglijke stank ontstaat. Ontris Op de binnenmuren van de voorpui) irmen zich zwarte, dikbeschimmelde plekken. Schoorstenen lekken of trekken niet. Het is door de lekkages vrijwel niet mogelijk, schoorsteenversieringen brengen, wanddoeken of spiegels op te hangen, en electrlsche klokken en sche merlampen. Over de rioleringen wordt het adres van de Molenblokbewoners gezegd, dat die in de meeste woningen en overlaat. In sommige huizen han gen onfrisse luchtjes. Er zijn cheuren vertonen, waarschijnlijk tenge- olge van verzakking. In de Dahliastraat staan bij regenval kelders blank, de riolen lopen dan vol, hot grondwater stijgt en ontstaat op die manier een eldorado v< ongedierte. Als het water weer zakt. ls de stank bijna niet te verdragen. dat de commissie van fabricage, die zioh de kok van de gemeentelijke huishou ding durfde noemen, toch wel een stuk van de verantwoordelijkheid moet gen. Het grootste deel der schuld werd aan de architecten gegeven, die mooi- weer-woningen zouden hebben gebouwd Drie andere raadsleden steunden toen de heer Wacsenaar. te weten de heren H. Haasnoot, dr G W. Overdyking en n Beelen. Zij onderschreven alles gezegd was. Ook mr J. van der Marei was het met de heer Wassenaar Hij wilde, zo bij een onderzoek de klachten gegrond mochten blijken, uit gezocht zien wie voor de fouten aan sprakelijk zijn. de architecten of de aan nemer. B. en W zegden daarop een snelle behandeling van de zaak toe. Bezoek Om een beeld te krijgen van de i kelijke toestand in het Molenblok heb ben wij gistermiddag lukraak in enkele woningen een bezoek gebracht. Op drie adressen im het flatcomiplex hebben wij slaapkamers gezien, waar het behang van de buitenwand was gescheurd, dat het was vergaan tengevolge door de buitenmuren naar binnen gesla gen waiter. Een week lang ail worden in de hele omtrek door gemeentewerklie den horstel werkzaamheden uitgevoerd Op een adres in de Anjerstraat was van gemeentewege een grote kachel ge plaatst, waarmee de buitenmuur, die aart de buitenzijde met een waterwerend middel was behandeld, moest worden drooggestookt. Sinds dit huis wordt be woond hebben de bewoners deze daaip- kamer nog niet hunnen gebruiken. Kelders blank Aan de Da-hliastraat staan alle ge meenschappelijke kelders aan de ach terzijde van de huizen blank. Een maand geleden werd één der bewoners toege zegd. dat zijn kelder zou worden leeg gezogen. Tot nu toe is dat niet gebeurd. In een woning aan de Molenweg was vloerbedekking sterk door vocht getast, behang was vergaan en een grote tekening was. door vochtwerking, uit de lijst gesprongen. De kamer wordt nood gedwongen gebruikt. Vanwege gebrek alle door te duiden De uitvoerder van IJsselstems mingsbedry f N.V. te Gouda achtte het overgrote deel der klachten overdreven. Stank in badkamers weet hij bijvoor beeld aan onoordeelkundig gebruik var de afsluiters op de afvoerbuizen. Stank in W.C 's werd volgens hem veroorzaak' door valwinden in de ventilatiebuizen. Naar zijn oordeel hadden de flats ten minste nu in de voorgevels er van zo genaamde Franse balcondeuren zijn aan gebracht andersom moeten staan. D< uitvoerder vertelde, dat van het winkel- blok, waar de Franse balcondeuren d e Oostkant zijn aangebracht, geen klachten zijn binnengekomen. Van deze slaapkamer in een huis aan de Anjerstraat hebben de bewo ners, sinds het betrekken van hun woning, geen gebruik kunnen maken. Regenwater sloeg door de muur naar binnen. Volgens deskundigen is bij het optrekken van de spouwmuur geen gebruik gemaakt van een lat, waarop gemorste kalk doorgaans wordt opgevangen. Op sommige plaatsen zou de ruimte tuisen buiten- en binnenmuur zijn overbrugd door de snel verharde kalk. Het gevolg daarvan zou zijn, dat door de buitenmuur geslagen water ook doorsijpelt naar de binnenmuur. De be woners van het huis, waarin de afgebeelde slaapkamer is te vinden, waren na alle ellende toch in hun schik met de hulp, die bij het opknap pen van de muur van gemeentewege wordt geboden. Foto D. Kfuyt R11NSBURG Als de vijfde December in zicht komt gaan de Rijnsburgse winkeliers het ph- bliek duidelijk maken, dat men in de eigen plaats heel goed terecht kan om de al of niet zoete kinderen een passende beloning te geven. Het was gistermid dag burgemeester Höweler. die de ope ning verrichtte van de derde winkel- beurs. die in de veilingzaal van BJpemen- lust wordt gehouden. Hij prees dit ini tiatief. De heer Berkemeijer heette allen wel kom en bood mevrouw Höweler bloemen aan. Vanzelfsprekend kwamen vooral 's avonds de dames in groten getale eeh kijkje nemen Zij zullen bij de rondwan deling door de zaal wel tot de conclusie zijn gekomen, dat de gedachten van de winkeliers inderdaad kunnen worden gerealiseerd. Of het nu gaat om de aan schaffing van een wandkleed of h stoel, een paar rubberlaarzen of m< elegant schoeisel, men kan in Rijnsburg terecht. Een mooi leeslampje of een goed boek. een stofzuiger of heerlijk fruit, kan er te kust en te keur krijgen. Men kan er leren breien en de kinderen zorgen, uit de grabbelton een geschenk opdiepen, demonstraties van de nieuwste snufjes op huishoudelijk gebied bijwo- Oud-Katwijk her leeft .Vooral in de laagbouw is de ventilatie niet ln orde. Toiletten, keukenkasten en douchecellen hebben er helemaal geen ventilatie en met de ventilatie van de keukens U het zo gesteld, dat de buren kunnen meegenieten van etensluchtjes. Die luchtjes dringen tot in de slaapka- door. In het Lupinehof komt bij re genval het water zo hoog. dat de vloe de daarop liggende bedekking nat wonden. In vrijwel alle woningen sluiten de deuren niet goed, waardoor kie- ontataan, die met geen enkel middel wtnddlcht zijn te krijgen. Er wordt over permanente tocht geklaagd, over het niet goed sluiten van brievenbussen en over 'Hegenplagen. De gezamenlijke bewoners van het Mo lenblok zijn van mening, dat er een nood toestand heerst. die met alle het ge meentebestuur ter beschikking staande krachten moet worden opgeheven. En dat stond en zonder langdurige bespre kingen op hoog niveau. Vóór het begin herststormen en de regenval. Op- wordt in het adres geschreven, de wantoestand voor goed verdwenen zal zijn, opdat ziekten en epidemieën verre Katwijk zullen blijven, opdat men in het Molenblok de winter met een gerust hart tegemoet ral kunnen zien. Er moet worden gezorgd, zo staat er verder, dat als er een commissie van onderzoek wordt benoemd, die commissie baar taak zal verrichten bij storm en slagregens om goed overzicht te krijgen van d« euvels aan genoemde woningen. Het adres wordt besloten met de op merking. dat het de bewoners van het Molenblok voorkomt, dat er veel wo ningen zijn opgetrokken, die naar de gel dende maatsta-.-en niet bewoonbaar mogen worden geacht. Ze ..moesten zwaar zeylen om op die hoogte te blijven cn kreegen veel water over zoo dat zy lieden de pompon niet lens konden houden. Des namiddags om drie uuren de storm noch aanhoudende waayden het groote zeyl aan stukken en gingen als toen ten anker doch kon den het niet voor anker houden door dien dat zy Lieden vreesden daar onder door te zullen worden gehaald, dat in de noodzakelijkheid gebracht om het anker te kappen en ter consefvatie van schip, laading cn volk het vaartuyg even bezuyden het dorp Catwyk aan Zee aan strand te zetten. zijnde alstoen den stuur man tdit was van Duyvenbooden) in de Land' zee over boordgeslaagen. doch ge lukkig gered. Zynde by het uytlossen 9 stuks kaaten en een baal mos of Schots Ctriav&n vermist zonder dat zij Deposanten kun- wieven zcg2cn waar di„ Kebieeven zijn" Aan de raedsagenda voor de vergade- ARA. Not. Arch Katwijk nr 5046 1). ring van 30 September j 1. was op ver-1 In een op hetzelfde voorval betrek soek van de heer Wazonaar een punt king hebbende verklaring van de stuur- toegevoegd. dat luidde ..Bespreking van man. d.d. 13 2 1802. de bebouwing m het Molenblok." Toen dat de bom 's avonds dit punt aan de orde kwam ontstond een strand werd gezet. nogal heftige discussie, waarbij de heer boord geslagen was. Worsteling met de zee moest vaak met de dood worden bekocht de bomschuit niet slechts diensten bewees aan de visserij, maar even zeer benut werd voor de vrachtvaart. Zo was het reeds in de 15de eeuw, zo was het ook nog in de Franse tijd. Misschien herinnert men zich nog, hoe Cornelis Schaap, een oudere broer van de bekende Katwijkse koop vaardijkapitein Maarte Schaap, op het eind der 18de eeuw geregeld zijn boter- en kaasreizen naar Londen maakte voor Anthony van Hoboken? manning van de bom gedurende een week logies. Ankers verloren Zeventien dagen later teisterde ander maal "n zware storm onze Noordzeekust- Na op 18 Jan. 1802 van Huil vertrokken te zijn met een lading aardewerk met bestemming Emden. noopte een hevige storm de bom „de Vijf goede Vrienden" boord schipper Willem Pronk. Jacob Ouwehand en de ma- Gijsbert de Mol en Teunis Schaap onder de Engelse wal voor anker te bly- De 20ste evenwel trok men de stoute schoenen aan. hieuwde het anker en zette de reis voort tot de volgende mid dag 3 uur. Op dat moment was het ten gevolge van een hevige zuidwesterstorm onmogelijk geworden om nog maar het geringste zeil te voeren; de mast werd gestreken en ..De Vijf goede Vrienden" ging andprmaal voor anker. Des avonds loopt de wind noordwest ..met een geweldige storm, als wanneer zy van hun anker wierden gegooyd, en resolveerde een tweede anker direct klaar te maken 't wflk door hun is uit geworpen. doch dit niet langer dan 2 a 2Vz uur houdende, alstoen des avonds om 10 k 11 uur het Derde anker hebben uytgeworpen. het welke het meede niet langer dan 1 a 1>£ uur heeft gehouden, zij alstoen raad en reddeloos zynde, het op Gods genaade hebben laaten heen dryven tot des morgens van den 22e derzelve maand te raade zyn geworden ten eynde zylieden het roer niet kunnen de gebruyken De mast met de daaraan zynde touwwerk ten beste van Schip cn iaading te kappen en alzoo met behulp van een opgerichte staak zijn gedreeven tot in den Goeree." Vandaar vertrok men in de avond van de 23ste om twee dagen later in Maas sluis het schip van mast. ankers, kabels en touwen te laten voorzien. Zo arriveer de men 5 Februari te Katwijk ..om de Bom te laaten timmeren". ARA. Not. Arch. Katw. nr 5046/3). Op het eind van de Aprilmaand van het volgend jaar werd de vissersvloot ter hoogte van Lowestoft door een der mate zwaar weer belopen. ..dat bijna de geheeie vloot door het harde weer van haar ankers was geraakt", lm- 5046/33). „De Triumph" Het Katwijkse strand Welnu, by een tweetal rampen, die vrachtvarende bomschuiten op het Kat wijkse strand troffen in het prille be gin van de 19de eeuw, willen wij eerst een ogenblik stilstaan. De Januarimaand van 1802 kenmerkte zich door uitzon derlijk stormachtig weer. Dat ondervond allereerst Willem van Duyvenbooden. stuurman op de bom ..Expeditie", die op r 23 November 1801 van Amsterdam ver- LUCnijeS trok jn lading voor Londen. Eerst wa ren ze al gedwongen om als bijlegger Enkhuizen binnen te lopen, vervolgens waren ze op 30 November genoodzaakt te gaan bijleggen op de rede van Tessel en op 't Nieuwedlep. en toen ze tenslot te de 21ste December naar zee zeilden, waren ze ter hoogte van Kamperduin gedwongen naar Tessel en het Nieuwe- diep terug te keren wegens contrarie- Daar overviel hen de vorst, en vroren ze in. Op 3 Januari 1802 slaagden ze er evenwel in des avonds om 8 uur, met behulp van sloepen het Nieuwediep uit te komen en met oost-noordoosten wind zee te kiezen. Ter hoogte van Wijker- duin gingen Klaas Schol die onder de naam van de Emdense schipper Tho mas Thomassen voer om Fransen en Engelsen te misleiden en zijn mannen voor anker Na de volgende morgen weer onder zeil gegaan te zijn. werden ze in de namiddag ter hoogte van Kat wijk belopen door een noord-noordooster storm, weshalve de schipper besloot bij te draaien. Zeil aan stukken Steen en been klagen de Molentalokbe- wonere. Hat Is een trifste rij klachten. die door hen werd opgeeteld en ongel wil- J feld beeft de raad er met verwondering dit punt aar. de orde kwam ontstond een strand werd gezet, en de sloep kennis van genomen, niet bewuat als men ogal heftige discussie, waarbij de hee- boord geslagen was waarna deze rich blijkbaar ls geweest van de ernst van Waasenaar fm«iw grieven tegen de verbrijzeld^ werd aan bet strand.^ Huig da toestsrid 'commissie van fabricage bleek te heb- Kruyt de Katwy- kers werden echter meer rechtstreeks dan bij één der voorgenoemde rampen betrokken in de scheepsramp van het bomschip ..De Triumph"', schipper Jacob Corr.ei^s Ouwehand. stuurman Cornelis Ouwehand. De bom was op 10 November met zware zuidwestenwind en regen van Londen gezeild met een lading van 25 vaten suiker. 50 kisten blik en 1000 stuk- het Waaigat verleende de be^ ken hou: aan boord. By Harwich was men in zee gestoken, en in de avond van 12 November, om 7 uur dus terwijl de avond reeds gevallen was kwam de schuit bij zuidwesterstorm voor Katwijk. Tot zover was alles goed gegaan, maar omdat het tengevolge van de hoge zee onmogelijk was onder zeil te blijven was de bemanning genoodzaakt het anker te Tot 1 uur 's morgens hield het anker; toen zag de bemanning zich door de wind gedwongen het anker te kappen en het schip ..na de strand te zetten". Bij het naar het strand zeilen bleef de schuit evenwel op de buitenbank steken en werd in de grond geslagen. Veel lading spoelde weg. Intussen zag het op het strand zwart van het volk. Herhaaldelijk deed men pogingen, om met boten tou wen naar de bom over te brengen. Tel kens weer trachtte men met wagens, dan wel te paard gezeten ..De Triumph" te bereiken. En als ge dit leest, hóórt ge de korte bevelen van de voerlui, waar mee ze de paarden aanzetten, en het kletsen van de zwepen wegsterven in het geraas van wind en golven; ge ziet de angstige bijeengedromde schare, die zwijgend of met een enkele, korte be moedigende kreet de reddingspogingen vanaf het strand gadeslaat; ge hóórt ook dc ontzetting en schrik zich baan breken door al die Katwijkse monden, wanneer de boot met zijn onverschrokken beman ning door een machtig klauwende golf- kam wordt teruggeslagen. Maar alle wak kere pogingen waren tot vruchteloosheid gedoemd, zodat het voor de opvarenden van de bomschuit ..eyndelyk zoo ver liep dat het achterschip in de grond begon te zinken en zij na het uytstaan van veelen gevaaren met de vlugt hun leeven moesten sauveeren en zyn op leevens- gevaar behouden aan Land gekoomen." (nr 5046/51). Wrakstukken Wanneer men de hele reeksen wrak stukken. met of zonder naamborden of spiegels, volgt, die opgetekend zijn in het register door Jacob Kruyt en Willem Taat, gesubstitueerde strandvonders te Katwijk aan Zee bijgehouden, dan kan men enigszins een beeld krijgen van het schrikbarend grote aantal schipbreuken, dat zich in de eerste helft der vorige eeuw langs onze Noordzeestranden voor deed. Zoals we reeds zagen, kreeg ook de visserij zijn volle aandeel in deze on heilen. De kans. om met één of ander wrak achter zich naar huis te komen, was dan ook niet zo klein als wij mis schien denken. Een treffend voorbeeld hiervan biedt een aantekening van 8 April 1840. die ons laat zien zien hoe drie Scheveninger Pinken, respectievelijk on der stuurman Jan de Jager, stuurman Ary Vrolijk en andermaal een stuurman Ary Vrolijk, benoorden Katwijk aan brengen ..het wrak van de hier te huis behoorende visscherspink de Nyvere Visscher stuurman M. v. d. Oever". Maar het meest volledige beeld van een stormig Katwijks strand omstreeks het midden van de 19de eeuw bieden ons toch nog steeds ..Eenige aanteekeningen gehouden Door D. Meerburg, 1853" (Ar chief Meerburg). Wat dunkt U bijvoor beeld van zijn ontboezeming uit Sep tember was dat jaar; ..Sept. Trokken onze schuiten die be stemd waren ter haringvisscherij op. als H Leen: W. Dirks: K. Plas: Teun Plas: D Kese: Jacob Plokker; Kregen na eene week omhoog gestaan te hebben eene de jeugd is bij de attracties ook niet vergeten- Elke bezoeker ontvangt een gratis lot 1 verder hebben de organisators het goede idee gehad de baten van de beurs storten in de kas van het Groene Kruis. De beurs is vandaag en morgen open. Mor genavond half elf vindt de trekking loting plaats. Over het bezoek gisteravond mochten de deelnemers al vast niet klagen. Borgstellingsionds voor de tuinbouw Provinciale Staten hebben ln hun ver gadering van 7 Juli van dit jaar om prae- advies in handen van Ged. Staten gesteld een adres van enige ingezetenen var Rijnsburg met het verzoek tot medewer king aan de Instelling van een borgstel lingsfonds voor de tuinbouwbedrijven al- Uit een schrijven van de stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw Zuid-Holland aan Ged. Staten blijkt, dat naar aanleiding van het adres door deze stichting is besloten, in het gebied, wa binnen zij haar werkzaamheden is gonnen, ook de gemeenten Rijnsburg Oegstgeest te betrekken. Om daartoe geraken, heeft het bestuur zich reeds in verbinding gesteld met de betrokken ge meentebesturen, veilingsverenigingen standsorganisaties en banken. Ged. Staten stellen derhalve vooi ln hun handen gestelde adres voor ken nisgeving aan te nemen. Waarom Arjos? De heer D. de Best hield gisteravond in de zaal achter de Voorhouterwegkerk voor de Arjos een inleiding over he denwerp „De Arjos en ik". Spr. behan delde allereerst het doel van de club: iets te leren begrijpen van wat zoal in de politieke wereld omgaat. Dit blijkt erg nuttig, aangezien vele jongeren niet precies weten, wat ze eigenlijk wel zijn Ze worden maar A-R.-man of -v omdat hun vader en moeder het ook zyn- De Arjos nu wil een „opleidingsschool" jn, waar men beginsel en strijd van de A R. partij kan leren. Helaas is de groep in RynSburg naar verhouding nog veel te klein en daarom wordt het tyd, dat de Jongeren, die nog geen lid zijn, hun ping verstaan, aldus spr. Opbrengst collecte De collecte voor het Prot. interkerke lijk thuisfront, die alhier werd gehouden, heeft 360 opgebracht. orkaan uit het NW met een buitenge- >ne hooge zee. Botsingen .Waardoor de schuiten die omlaag nog stonden hiermee is bedoeld aar vloedlijn, en niet tegen de duinhelling of op de wurref) ter uitoefening van de kantvisscherij' in gemeenschap kwamen met de reeds opgetrokkene, eenige botste hevig tegen elkander, waaronder dan ook W. Dirks was. Zijn geheel boord werd weggenomen, waardoor 2',4 gang verbrijzelde. ..Vier schuiten waren reeds van Kat wijk afgevaren zijnde 2 van Plokker n Haasnoot. Een dezer vier lag de Hollandsche kust ten anker, die hem getrosseerd had met veflies van zwaard, r-mast, de boeg een weinig ingedrukt Het zeil een weinig gescheurd kwam naar den storm aan land. Zonder Haring en voer na 2 dagen weder af. Het s p.teun." Ir is weinig verbeelding nodig, om weinig benijdenswaardige positie voor te stellen van P. Teun en zijn maats een besomming-boek uit hetzelfde jaar wordt het bovenstaande beeld nog een weinig gecompleteerd: hadden wij aanzienlijk schade aan onze visschers- rtuigen te betreuren. Buitengewoon hoog, ofschoon dood-stroom, rees hel water- veel wierd daardoor van de duin- gronden afgenomen, en de vaartuigen als vare door een en op elkander geslin gerd, en bijna alle ligt of zwaar bescha digd wierden; één onzer visschers deel- n het laatst en maakte eene schade pim. f 160. Gezamenlijke schade be droeg f 230. welke schade binnen negen dagen wierd hersteld." (Dit slaat uiter aard slechts op de schade aan Meerburgs schepen! Ter vergelijking: een nie' schuit kostte toentertijd compleet f 3000.) Vloedgoll Tenslotte willen wij van dezelfde hand Dg een aantekening uit 1854 geven Febr. 1854 woei het hard uit 't WZW ■aren plm. 30 schuiten aan land, acht. Twee uuren na hoog water schoot de wind uit met een hevige bul. vergezeld met donder en bliksem in WNW. Daardoor ontstond een oploop water, waaraan de naam toekwam Baar. (bedoeld ls dus een vloedgolf In een punt des tyds waren alle schuiten die reeds vast stonden vlot, van enkelden. wiens boegtouwen braaken, aan zee haalden, van welke wij e n hadden die met een schuit der Maatschappij ook van het.Land gehaald zynde in dc breking liggende, zoo zeer nbotsing kwam. dat laatstgenoemde schuit geheel ontredderd het volgende tij KATWIJK AAN DEN RIJN Katwijker in Colhen onder tractor gedood De uit Katwijk aan den Rijn afkom-; stige 25-jarige J. Imthom is Maandag, middag tijdens werkzaamheden met ee: te Cothen (U dodelijk veron-l gelukt. De tractor is tijdens het Wertl op het land geslipt en achterovergesla- gen. zodat het slachtoffer er onder ge raakte. De gevolgen van het ongelu*' ernstig, dat het slachtoffer! spoedig daarna overleed. Gevaarlijke bocht De bocht in de Noordwijkerweg en d« Achterweg in de richting Katwijk aan Zee ■ooral voor grote auto's zeer gevaar lijk omdat het wegvlak hier niet meehelt. Snel rijdende auto's vliegen hierdoor somj .t de bocht. Dit gebeurde gistermorgen eer met een vrachtauto, geladen met enen van de Kalkzandsteenfabriek, eze kwam in de berm terecht en kan- flde gedeeltelijk, waardoor een groot aantal stenen in de lager gelegen tuin van de heer Van der Gugten terecht kwam. Schade aan auto en afzetting was het gevolg. Het wordt tijd, dat de bocht aan de buitenzijde wordt opgehoogd. KATWIJK AAN ZEE N. van der Plas op zee verdionken De vijftienjarige Katwijkse'jongen N. van der Plas, wonende J. yan der Vegt. straat 57, opvarende van de logger KW 5, volle zee overboord geslagen er dronken. De logger is eigendom v: rederij D. F. E.* Meerburg en staat onder bevel van schipper G. Varkevissér. Het jeugdige slachtoffer voer voor het tweede jaar. Het ongeluk gebeurde Dinsdag. Veilig Verkeer vergadert De vereniging voor veilig verkeer houdt Vrijdagavond om acht uur in het jeugd-i huis de algemene jaarvergadering. Hoog en laag water Donderdag 11 November: hoog water .05 en 15.24; laag water 11.19 en 23.431 VOORSCHOTEN Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand October ingelegd een b»- drag van f 39.482.90 en terugbetaald f 44.385.46. Spreekuur burgemeester. De burgemeester ls verhinderd Vrijdag' spreekuur te houden. Tafeltennissers redden het wel De tafeltennissers van SVLV kunnen het in de derde klasse, waarin zij dit jaar voor het eerst uitkomen, wel redden. Het! bleek al dadelijk dat een klasse hogerl spelen meer van de spelers zou vragen, doch de teams behalen successen. SVLV 1 ontving HBS 6 en bleef met 6—4 de meer. dere. Wil v. Wissen was topscorer met 8 punten, Joop Lamboo haalde er twee binnen, Nico v. Wissen kon geen winst' behalen, doch in een dubbel met zijn broer Wil was hij in uitstekende vorm,! beiden wisten op de sportief spelende' HBS-ers de punten te veroveren; 6—4. De stand ln de top van de derde klasse is nu: SVLV I 4 gesp. 3 gew. 1 verl. 6 pt.; Netbal 4 2 gesp. 2 gew. 4 pt.; Scylla 4 3 gesp. 2 gew. 1 verl. 4 pt.; St. Hoger 3 gesp. 2 gew. 1 verl. 4 pt. Nieuwe Leidsche Courant ook in Katw ij k het meest gelezen dagblad. in gezonken toestand daarhenen lag, ter-; wijl de aan ons toekomende schuit, met! herstelbare schade in de boeg, weder in l •de rij der schuiten mogt komen en alzoo Willem Dirks boven Jacob Plokker, eene; onmisbare bewaring ten deele viel. In opgenoemde storm waren drie onzer schuiten in zee Pari, D. v. Duin en Korn. Plas. De eerstgenoemde gelegen hebben- de. de Egmoonder vuuren in het zigt, J van zijn rigting \Vi touw afgegooid en behouden gebleven, de twee andere zon-| der verlies tot ons weergekeerd In ditzelfde noodweer verging een Scheveningse bom met man en muis.... Zandvoort Wie een klein beetje thuis is in de historie van onze zeeplaatsen, weet dat soortgelijke gebeurtenissen met ramp-j zalige afloop de gehele 19de eeuw door' en zelfs in de 20ste eeuw onze visser»! niet bespaard gebleven zijn. Het Zand- voortse strand vooral stond bij de Kat- wijkers in een kwade reuk: Februari 1853 strandde er de bom .De Vereeniging". van de combinatie Schaap-Meerburg; 16 November 1861 verontgelukte op het Zandvoortse strand in stormweer een bom van Gijs Verdoes, en in December 1863 sloeg de bom ..Vrouw Neeltje" on der schipper Jacob van Beelen om in de nabijheid van Zandvoort. Bij al deze scheepsrampen verloor de gehele beman ning het leven. Wij denken ook aan de Octoberstora van 1331, en aan het jaar 1891, toen een schuit van B. van Dam werd omgegooid, en aan de storm op die Decemberzondaf in 1894. die vooral onder de Scheveningse vloot aen ware slachting aanrichtte. Aanvaringen Wij willen dit artikel evenwel besiui- ten met de herinnering wakker te roe pen aan een tweetal aanvaringen van Katwijkse bomschuiten. In 1903 werd de KW 6 van Meerburg overvaren door het stoomschip Minerva". Uit de schaar- gegevens in het archief Meerburg liet zich hierover alleen vinden, dat de aan varing plaats vond bij maanlicht, en een nevelige kim, doch by vry goed zicht. De bomschuit werd even vóór de mast getroffen. Bij de aanvaring vielen doden te betreuren. De kapitein van de Miher- va" werd eveniwel door de Raad van Tucht onschuldig geacht, aangezien het rode vuür van de KW 6 niet voldoende gebrand zou hebben. Het volgend jaar werd door de Rahusen (verzekerings maatschappij een bedrag uitgekeerd ter vergoeding van de door de aanvaring der KW 6 gederfde inkomsten De andere aanvaring trof in 1906 een bomschuit van Taat. de KW 21. in volle een dag na de afvaar: van Katwijks strand. De bom werd by nacht over- n door een Batavierboot, waarbij groot gat voor aan bakboord ont stond. Een dóór in het vooronder slapen de jongen kon door de kapitein van de Batavierboot worden gered. De bom zelf 1 bleef drijven op zijn. lege tonnen! Aldus het verslag van wijlen de heer D. Taat. Het lied van lang verlee, dat de golven J in Katwyks strand zingen, ontbeert I elke romantiek: het is eer. hard lied. een van vechten om het behoud van de schuit, van het vege lyf en van het sobere bestaan; en vaak een treurzang. W. A. Poort

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4