Royal Derby IHcuwc £riJtsrfjr UTouranl Scherp Ned. landing op protest tegen Nw-Guinea Sociëteit voor verpleegsters Hoger salaris voor personeel in gemeentedienst Eisenhower wijst aanvallen op rood China af Wist U Wisjinsky bereid te praten over internationaal bureau DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraa: 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: j 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10189 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tS tantwQ4ticft Is gbfbleuen tnyn jirrl ia fegfjenspoel* Zie pag. 3 INVASIE Wj4S GOED VOORBEREID Met donderend geweld verlaat deze Amerikaanse vliegende bom, de Martin Matador B-61, de lanceertoren. Krachtige Al lison turbo-straalmotoren stu wen het gevaarte met zijn ex plosieve lading op grote hoogte door de lucht, op weg naar zijn doel. Van de grond af wordt de koers bepaald. De Matador kan door de geringe afmetingen der mobiele start-inrichting van een betrekkelijk klein terrein worden afgeschoten. Dat ge schiedt door middel van een start-raket, die onder de staart is bevestigd. Op Amerikaanse vliegvelden in het Westen van Europa zijn reeds tal van Ma tadors opgeslagen. Debat over de Saar uitgesteld Adenauer redt de situatie Het Wcstduitse parlement zal de Pa- rijse verdragen deze week niet bespre ken, aldus de corr. van het A.N.P. te Bonn. De moeilijkheden, die door de li berale oppositie tegen de Saar-overeen- komst zij nopgeworpen, zijn thans zó groot geworden, dat dr Adenauer in een bijeenkomst met de leiders dre rege ringspartijen heeft verklaard, dat hij Don derdag geen regeringsverklaring zal af leggen. Op grond daarvan, heeft de li berale fractie van een debat over de verdragen afgezien. Dr Adenauer heeft voor de coalitie leiders verklaard, dat hij de Parijse ver dragen in de eerste helft van December, ter ratificatie aan het parlement wil voor leggen. Wanneer de Bondsdag over de ratificatie zal beraadslagen, hangt nog af van dé vraag, of de Bondsraad gebruik zal maken van zijn recht, om bezwaren in te brengen. Dr Adenauer had het plan, reeds deze week Donderdag, met een ver klaring over de verdragen voor de Bonds dag te treden en daardoor een ver trouwensvotum voor zijn beleid te vra gen. Nu van Franse zijde generlei animo getoond ls. om op Adenauers verlangen naar spoedige onderhandelingen over de interpretatie van het verdrag over de Saar in te gaan, zijn de moeilijkheden in de Bonnen-coalitie zó groot geworden, dat de bondskanselier blijkbaar de tijd voor een debat hoogst ongunstig acht. De bondskanselier wil deze week vooi alle fracties van de regeringspartijen af zonderlijk spreken, om deze er toe te brengen, de Saarregeling te aanvaarden, teneinde daarmee het geheel der Parijse verdragen te redden. (Men zie het „Ver klaarde Uitzicht" in dit nummer). Half millioen terug voor berging Faustus Als afkoopsom voor de ten behoeve het in de Rotterdamse Waterweg gezon ken s.s. Faustus gemaakte oprulmlngskos- ten heeft de Engelse verzekeringsmaat schappij rond een half millioen gulden terugbetaald. Dit blijkt uit de gewijzigde begroting van het departement "an keer en waterstaat voor 1953. In plaatsen beneden 100.000 inwoners Wedden worden opgetrokken lot maximumgrenzen gen met de geringste verhoging van 13-458 tot 13.800. Voor de in grootte daartussen liggende gemeenten is een uitgebreide schaal opgesteld van verho gingen, die niet regelmatig en rugspringend aflopen. T ussenrang Om de verhogingen van de salarissen, die worden afgeleid van dat van de eer ste ambtenaar ter secretarie niet te ver te doen doorwerken, geeft de minister in overweging, een nieuwe tussenrang in te stellen, wanneer de salarissen van de eerste ambtenaar en de daaropvolgende groep te ver uit elkaar zouden komen te liggen. Voor hoofden van gemeentewerken geldt een salarismaximum van 90 percent van de wedde van de gemeente-secretaris. Voor de andere hoofden van dienst is dit percentage gesteld op 85, wanneer zij productiebedrijf beheren, op 80 als ;en uitsluitend distributiebedrijf lei den. Deze salarissen dienen eventueel met de standplaatsaftrek verminderd te wor- Hoofdagent van politie v. Krieken r blijkt te zijn ontvoerd DE NEDERLANDSE Hoge Commissaris in Indonesië heeft op 6 Novem ber jl. te Djakarta krachtig geprotesteerd tegen de landing van Indonesische militairen bij Fak Fak op Nieuw-Guinea. Tevens heeft hij de vrijlating en terugzending geëist van de Nederlandse hoofdagent Van Krieken, die door de Indonesiërs is ontvoerd. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken deelt het volgende over deze landing mede: Op October jl. verschenen Etnabaai (Zuidwest-Nieuw-Guinea) twee Indonesische prauwen, waaruit zich bende van 48 man ontscheepte, die kampong in de baai overlast aandeed, o.m een Chinese toko plunderde, en volgens verder de Etnabaai binnenging Bij de landing werd de hoofdagent van politie, de heer Van Krieken, die ziek was achtergebleven van een door de con troleur van Kaimana ondernomen pa trouillegang, door de bende gevangen ge nomen. Men neemt aan. dat hij medege nomen Is In de vermoedelijk naar Dobo op Indonesisch grondgebied teruggekeer de prauw. De bende trok het binnenland in en de bevolking maakte aanstonds melding van het gebeurde. Bij de volging dezer infiltranten door de rine, gesteund door de politie, werd op 2 November jl een vuurcontact ver kregen. waarna de bende met achter lating van documenten en voedsel in verschillende richtingen wegvluchtte. Uit de documenten kon men vaststellen, dat de bende 18 October het eiland Dobo had verlaten en behoort tot het op de Aroe-eilanden gelegerde Indonesische 25ste regiment. De wijze, waarop de bende opereert en de gevonden foto's en kaarten wijzen op een goed voorbereide infiltratiepoging. Bij een volgend treffen werden enige bendeleden neergelegd en een groot tal hunner gaf zich met wapens en De maximumgrenzen, gesteld aan de salarissen van een deel van het perso neel van gemeenten met minder dan 100.000 inwoners, zullen worden verhoogd, aldus blijkt uit een circulaire aan de be trokken gemeeneen. In feite betekent dit, dat de huidige salarissen tot die maxima zullen worden opgetrokken. De minister binnenlandse zaken heeft hierin toe gestemd, na overleg met de colleges van Gedeputeerde Staten en met de Centralen an Overheidspersoneel. Blijkens deze circulaire kunnen de sa larissen van de gemeente-secretarissen worden verhoogd met bedragen die variëren van 1050 tot 342. Een eerste ambtenaar ter secretarie, die 80 percent van het salaris van de secretaris van zijn gemeente krijgt, heeft volgens de nieuwe regeling bovendien het voordeel, dat zijn standplaatsaftrek (van 6 percent) voor een n 3e klas gemeente niet meer mag bedragen dan 252 of (van 3 percent) ccn 2e klas gemeente hoogstens 126. Zijn periodieke verhoging moet minstens 156 zijn. Voor de salarissen, waarvoor de eerste ambtenaar ter secretarie op zijn beurt norm staat, geldt dat de nieuwe verho ging hoogsten in twee der naast aanlig gende rangen mag doorwerken. Ook de hoofden van dienst, van wie de salaris sen 10 tot 20 percent beneden die van de gemeentesecretarissen liggen, hebben profijt van de nieuwe regeling. De nieuwe wedden kunnen betaald worden met terugwerkende kracht tot 1 Januari van dit jaar. Tegen het geven van voorschotten heeft de minister geen bezwaar. Do grootste salarisverhoging ls binnen het bereik gekomen van da secretarissen van gemeenten met een inwonertal tus sen 1000 en 2000; het maximum van hun wedde, dat eerst 5070 was, is verhoogd tot 6120. De secretarissen van gemeen ten met 80.000 tot 100.000 inwoners stjj- Storm op zee Loodsdiensten gestaakt Man overboord op Neder lands schip Het Nederlandse m.s. Corilla heeft ge seind, dat tijdens de storm van vannacht een man overboord is geslagen op enige afstand ten zuidwesten van Brest. Het Spaanse schip San Joséll (3000 brt.) uit Costa Rica geraakte voor de kust bij Hoek va nHolland in moeilijkheden we gens machineschade. Met assistentie van de Ebro werd het schip de haven van De Hoek binnen gesleept. Vanmorgen werden diverse loodsdiensten gestaakt. Guldennotering le Djakarta De guldennotering van de Bank Indo nesia te Djakarta is thans voor telegra fische overboeking van guldens gewij zigd in aankoop 2.98%—3.02 roepiab Sabotagedaden van de Algerijnse rebellen Gevechten duren voort De rebellen ln Algiers zijn tot nieuwe acties overgegaan. Hun aantal is reeds tot 3000 gestegen. De telefoonkabel Algieri Marokko werd in de afgelopen nacht doorgesneden, waardoor de saboteurs ln slaagden, de verbinding tussen de twee belangrijkste delen van Frans Noord- Afrika te verbreken. Meer en meer blijkt, dat de terroristen ook bij de Marokkaanse grens zeer actief zijn. De vijandelijkheden blijven dus niet beperkt tot het onto< gankelijke Aurès-gebergte. In de buurt van Rebeval vielen enige doden bij overval op een autobus. Ten Oosten Oran vonden gevechten plaats tussen roristen en de Franse strijdkrachten. Er worden steeds meer arrestaties verricht, omdat de Franse autoriteiten nil i overvallen vrezen. Inmiddels heeft in Frankrijk de Alge rijnse nationalistische leider Messali Hadj, wiens beweging voor de democratische vrijheden, door de Franse regering werd verboden, een rechtsgeding tegen de Franse regering aanhangig gemaakt. In dit geding wordt de regering het recht betwist, hem Sables d'Olonne als gedwon gen verblijfplaats aan te wijzen. Hij dien de met zijn twee advocaten een aanklacht in tegen de prefect van de Vendée, v willekeurige maatregelen in strijd zouden zijn met de Individuele vrijheid. Ge noemde Messali Hadj werd twee jaai leden uit Algerië verbannen en onlangs naar Sables d'Olonne, aan de kust va Atlantische Oceaan, overgebracht. Wat Tunis betreft, de premier Tahat Ben Ammar zou vandaag in Parijs het overleg hervatten over de. door Mendès- France in het vooruitzicht gestelde, gro tere mate van zelfbestuur. Hij zal ook de aandacht vragen voor de terroristische activiteit in het Westen van Tunesië, dat is het gebied grenzende aan de nieuwe onrusthaard in het Oosten van Algiers. VIRGINIA CIGARETTES Famous for Generations nitie over- De vervolging der overigen vindt verder voortgang. Van de zijde der bevolking wordt de grootst mogelijke medewerking verleend bij de opsporing der bende Dit is zover reeds bekend de tweede Indonesische inval op Nieuw-Guinea He', heeft de schijn alsof de vorige inval een parti<$iliere onderneming van een Mena- donese sergeant is geweest, welke mis lukte door het snelle en krachtige op treden der Nederlandse strijdkrachten. De deelnemers aan deze eerste inval zijn onlangs tot gevangenisstraffen veroor deeld. De Indonesische autoriteiten put ten zich toen uit in allerlei verhalen over arme schipbreukelingen, die op Nieuw- Guinea aanspoelden en door de Neder landers slecht behandeld werden. Thans, nu de schuld van de Indonesische auto riteiten onomstotelijk vaststaat, zwijgt men te Djakarta en laat van officieuze zijde mededelen, dat het wel AriVbonne- Vluchtelingenhulp nadert het millioen Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 (giro 5100) heeft gisteren 56.000 gulden ontvangen. In totaal is nu 969.000 gulden binnengeko- ENGELSE HOFPREDIKER NAAR RUSLAND Volgende week vertrekt opnieuw een groep Engelse predikanten naar Rusland, om in Moskou en Leningrad met Russi sche ambtsbroeders te confereren. Tot de groep behoort kanunnik C. E. Raven, hof prediker van Koningin Elizabeth II. Hij is Ln Maart in het huwelijk getreden met de 80-jarige Amerikaanse million-naire Ethel Paine Moors, die een maand later overleed. De delegatie wordt geleid door dr Do nald Sopper, oud president van de Me thodisten-conferentie. en reint op uitno diging van de Russische Orthodoxe Kerk Dr Sopper heeft verklaard in Rusland vragen te zullen stellen o.a. over concen tratiekampen en over hen. die het met de communistische partij niet eens zijn. zen zullen zijn geweest, die van Ceram overstaken. Dit verhaal is, gezien de plaats der landing en gezien dc gevonden documenten, een volkomen verzinsel. Advies stalchels werd verworpen Op 12 September heeft president Eisen- >wer zijn veto uitgesproken over het plan, van drie der vier leden van de Ame rikaanse commissie van stafchefs, oir der zekere voorwaarden toe te staan, dat bepaalde bases op het Chinese vasteland worden aangevallen, teneinde een lan ding van de Chinese communisten op Quemoy te verhinderen. De drie standers waren: de voorzitter admiraal Radford, de marine-stafchef admiraal Carney en de luchtmachtstafchef, gene raal Twining. Alleen generaal Ridgway, bekend uit de strijd in Korea, was (als stafchef voor het leger) tegen het plan. Aldus meldt Chalmers Roberts, diploma tiek correspondent van de Washington Post. De drie stafchefs drongen er bij Eisen hower op aan: 1. De Chinese nationalisten van Tsjang Kai-sjek toe te staan, onmiddellijk schillende doelen op het vasteland te bombarderen. 2. De Amerikaanse luchtmacht hetzelf de toe te staan, als de communisten een rechtstreekse aanval op het eiland Que moy zouden doen. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, stond achter de drie stafchefs, maar Bedell Smith (Dulles' plaatsvervanger) steunde Ridgway. Bedell Smith (die in de oorlog Eisenhowers staf chef was) verzocht de president, een spoedbijeenkomst van de nationale veilig heidsraad te beleggen, voordat hij eer Zoutpan van 10.000 kilogram Vannacht is een nieuwe 10.000 kilo wegende zoutpan, bestemd voor de Mar- res' zoutziederij te Maastricht, naar deze fabriek vervoerd De afzonderlijke delen, van de grootste meer dan 15 m lang is. wegen ieder ongeveer 3000 kilo. nieuwe zoutpan heeft een opper vlakte' van 15 bij 8 meter en dient voor het. raffineren van zout- De Marres' Zoutziederij behoort tot de weinige ziederijen in ons land en tot een 'an de oudste bedrijven in Maastricht. Prinses Margaret brak met een traditie Prinses Margaret van Engeland heeft en traditie gebroken en heeft met een vriendin en twee vrienden op Zondag- iddag een bioscoop bezocht, 's Morgen» is zij naar de kerk geweest en daarna ,ar Whitehall, waar haar zuster Konin gin Elizabeth de mannen en de vrouwen eerde, die in de oorlogen gevallen waren, doch 's middags ging zij naar de bios coop. Bij vele Engelsen, die altijd zeer ijveen voor een strenge Zondagsviering heeft dit optreden een storm van veront waardiging gewekt. DAT ter al of niet stilzwijgende goed keuring aan de Staten-Generaal is voor gesteld het met Brussel gesloten verdrag tot afschaffing van Essen als overgangs- DAT de Nationale Handelsbank N.V. in het Schiedamse Vest. hoek Schilder- straat te R'dam, een nieuw gebouw be trok. DAT de Finse spoorwegen het In ons land gebruikte systeem van de N.V. Spoorwegreclame zullen toepassen en de directeur L- J. L. M. van Erp naar Fin land is om te helpen het in te voeren. DAT in Oct. 1.850.000 personen de grens- kantoren in het rayon Aken passeerden en dit 60.000 minder is dan in Sept., doch een stijging met 190 procent bij Oct. v. J. DAT ook Arnhem nu de vermakelijk heidsbelasting heeft verlaagd, maar het percentage voor culturele films is gesteld op 25 en niet op, zoals voorgesteld. 20 procent. DAT deze week op de Roermondse eier mijn 9 min eieren werden aangevoerd en dit de grootste weekaanvoer in het 50-j. bestaan dezer eiermijn was. DAT de Arnhemse middenstand de actie De Luchtbrug organiseert om in Juli t.m. Augustus '55 tien jaar wederopbouw van deze stad grootscheeps te vieren DAT burgemeester Metser van Arnhem gisteren het nieuwe damclrcuit bij de Rijnbrug opende. DAT de 18—j. R. E. uit Westerbork ls ge arresteerd verdacht van ten minste één brandstichting in deze gemeente. DAT de 31—J. electrlciën G. van T.. uit Nijmegen, gearresteerd werd verdacht van diefstallen in Nijmegen. Arnhem. Wychen, Beek en Eist DAT de hoofdingenteur-dlr. van de wederopbouw en volkshuisvesting ln de prov. Groningen ln Nieuwe Pekela de eerste steen legde voor een bejaarden centrum (bestaande uit hoofdgebouw. 36 eenpersoonskamers, 12 tweepersoons kamers en 4 flatwoningen voor 32 echt- DAT de metaalindustrie het plan om bij de havens van A'dam en R'dam woon- kampen voor arbeiders uit de overschot- gebieden in te richten heeft laten varen nu het rijk daarvoor bepaalde voorwaar den heeft gesteld. DAT de Doetinchemse Ijzergieterij N.V. op 18 Nov. zal recipiëren t.g.v. het 60-j. bestaan en 20 Nov. in een fabriekshal een feestelijke bijeenkomst wordt gehouden. DAT de A'damse rechtbank ln hoger beroep de Amsterdammer A. S.. die voor 4 gld per dag plus vrije kost gasten voor een minder gunstig bekend staahd hotel „runde", conform het vonnis van de kan tonrechter tot f 25 boete veroordeelde. DAT de dir.-gen. van de Landbguw, Ir A. W. v. d. Plassche, ln Sneek een mo dern composteringsbedrijf opende, waarin faecaliën en straatvull verwerkt worden tot edelcompost. DAT de met een Ierse vrouw getrouw de Ned. ex-SS-er Leo Dalderup in een bij Hodder en Stoughton te Londen uitgeko men boek verteli hoe makkelijk het voor hem was In de RAF te komen en er 3 Jaar dienst te doen. beslissing nam. Het resultaat was. dat Eisenhower zijn veto uitsprak over de in grijpende plannen. Gisteren heeft de president in een re devoering verklaard, dat het schrikbeeld van de oorlog minder dreigend is. dan in lange tijd het geval was, zulks ondanks de provocatie, gevormd door het neer schieten van een Amerikaans vliegtuig door Russische jagers. Aankomst Korea-vrijwilligers vanavond om 7 uur Het contingent van 55 man van het Ned. Detachement Ver. Naties, dat aan vankelijk Zondag uit Korea op Schiphol werd verwacht, zal nu onvoorziene omstandigheden voorbehouden heden avond om 19.00 uur met een gecharterd toestel uit Cairo op Schiphol arriveren. Het vliegtuigincident Rusland protesteert bij Washington Tot grote verontwaardiging van Ame rika heeft Rusland in een nota geprotes teerd tegen „de schending van de Rus sische grenzen door een Amerikaans vliegtuig". Volgens de Amerikaanse le zing werd het toestel boven Japans ge bied dcor Russische straaljagers neer geschoten. In de Russische protestnota wordt nu gezegd, dat het toestel boven Russisch gebied vloog en bovendien het eerst vuurde. By het Incident kwam één Amerikaan om het leven De Ver. Staten hebben op de Russische nota geantwoord met een waarschuwing, dat in de toekomst op andere wijze op dergelijke daden zal worden gereageerd. Naar aanleiding van het incident heb ben Amerikaanse afgevaardigden bU tie Ver. Naties de receptie van Wysjinsky ln New York (ter gelegenheid van de ver jaardag der Russische revolutie) niet bijgewoond. Buiten het gebouw waar de ontvangst plaats had, liepen demonstran ten met borden, waaron stond geschre ven: „Weg met de communistische moor denaars!" Iets voor u? if- De klassieke overhemdblouse heeft in de loop der jaren vele variaties ondergaan. Daar is dit exemplaar een voorbeeld van. Het kraagje wordt gevormd door een brede bies, die aan één zijde doorloopt en sluit met een grote knoop. Deze knoop vindt men in kleiner afmeting terug aan de manchet, die nauw de pols om sluit en waarin de mouw ruim is gezet. Het is een Zwitsers ont werp. Vreedzaam gebruik van atoomenergie Wisjinsky, de Russische afgevaardigde by de Ver Naties, heeft in de „politieke commissie" van de Algemene Vergade ring zijin bereidiheid uitgesproken, om verdere onderhandelingen te voeren over de opstelling van een program voor sa menwerking op het gebied van atoom energie voor vreedzame doeleinden. De Rus ontkende, dat de $owjetunie het standpunt inneemt alleen te willen sa menwerken, indien Amerika er van te voren mee instemt 't gebruik van atoom wapens te verbieden. Hij heeft het Wes ten eohter gevraagd de plannen, zoals die door Amerika, Frankryk en Engeland in voorgesteld, toe te lichten, daar deze naar zyn mening aanmerkelijk ver- Vriend van de padvinders schilden van het plan van Eisenhower voor een internationale atoombank. Zoals bekend, stelde Eisenhower vorig jaar December, onmiddeLlyk na de Ber muda-conferentie voor het forum der V.N. een groots ontwerp voor. inzake in ternationale samenwerking by de ont wikkeling van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Namens Amerika diende Henni Cabot Lodge jr, vorige week een enigszins ge wijzigd plan in, dat door Frankrijk en Engeland werd' gesteund. Er werd ook een resolutie door zeven landen inge diend om een internationale conferentie te houden, waar alle atoomvraagstukken besproken moeten worden. Ook de Nederlandse afgevaardigde, onze permanente vertegenwoordiger, de heer D. J von Balluseck, en de Fransman Jules Moch. namen aan de debatten deeL Beiden steunden het Eisenhowerplan, zo als dit nader was uitgewerkt in het voor- Wij kunnen veel méér naar Z.-Amerika exporteren Wij kunnen vyf maal zo veel naar Zuid-Amerika uitvoeren al9 thans, aldus verklaarde de heer G. Essink, die voor de Nederlandse Export-Combinatie dri» maanden in Zuid-Amerika heeft gereisd en orders heeft geplaatst voor chemisch» artikelen, stofzuigers, levensmiddelen, verf, machines, zilverwaren, schuimrub ber en textiel in Nederland. Vertegen woordigers van het bedrijfsleven zijn nodig aan de Oostkust en de Westkust, «eide hy en hy wees in dit verband tevens op de enorme concurrentie, vooral van Duitse zijde. WEERBERICHT Als hoofdcommissaris van de vereniging De Nederlandse Pad vinders is de Haagse leraar dr J. S. Zaneveld gekozen: voor het eerst iemand op deze plaats, die al van jongs af aan lid van de padvindersbeweging was. Dr Za neveld vertoeft momenteel in de West voor een onderzoek naar de flora en fauna op de Nederlandse Antillen. Opnieuw regen Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Van nacht opklaringen en langs de kust nog enkele buien. Morgen weer toenemende be wolking en later regen. Aan vankelijk overwegend matige Westeiyke wind later tot krachtig of hard toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde mlddagtemperaturen. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: Zon van 7.50 u. tot 16.58 u.; Maan van 16.26 u. tot 7.49 u. Morgen: V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1