Nederlandse energie stichtte de Groententuin van Kopenhagen De levensloop van PIETER PEUTER j 66. Twee bussen, oorspronkelijk be stemd voor cacao, Kwamen vervolgens aan de einden van 't touw; De ene bus, daar praatte hij door, D» andere hield hij aan z'n oor; Maar geen geluid Kwam er uit. Ook al schreeuwde Hij nog zo luid! 65. De knop van de deur was het hoofdstation, Waar de telefoonverbinding begon; Een Chinese vaas was het tweede kantoor, En zo ging het heel de kamer door; Kortom, hij bond Al wat er stond, Met touw aan elkaar. Overal in het rond. 67. Toen Pieter zich nu om wilde keren, Om zijn leiding te repareren, Struikelde hij over het tabouretje; Hij viel op z'n neus, en da's geen pretje! Zijn neus kreeg 'n douw! Zijn scheen zag blauw! O, wat zat De „Directie" in 't nauw! 68. Bij zulke omstandigheden is Hard schreeuwen de beste lafenis; Piet zet dus een keel op van geweld „Wat hebben we nu weer!" roept Moeder ontsteld. Met open mond Kijkt ze angstig rond; Het kopje, dat ze droeg, Valt op de grond..M 69. Ze holt naar de kamerdeur, rukt die open, Maar ach, dat moet ze duur bekopen! Want daar alles aan de deurknop hing, En de deur naar buiten openging, Vloog met 'n ruk Alles, stuk voor stuk. Suizend door de lucht! Wat 'n ongeluk! 70. Na zo een luchtreis te hebben gemaakt. Werd alles op de grond gekraakt; 't Was 'n gerinkel van geweld, Het kostte een kapitaal aan geld! Wat een ruïne! 't Was om te grienen! Zoveel kon Pa In geen maand verdienen! 71. Toen Vader thuiskwam, kreeg Pietertje slaag, Hij moest naar zolder met 'n lege maag! „Je komt hier vóór bedtijd niet meer Zei Pa, die hem nog Piet had berouw En bedacht gauw, Hoe hij het kwaad we> Goedmaken zou af!" oorvijg gaf. 72. Gauw had hij een oud portret gevonden. Dat dit niet ophing, vond hij zonde. HU zocht overal en vond weldra De timmerkist van zijn papa. HU timmerde vol vuur, Stevig en secuur, Zo diep hU kon Een spijker in de muur.... Zaterdag 6 November 1954 Wekelijkse bijlage ^lollandóe nederzetting in CDenemarken lijk alle protesten van de hand: Ama- gcr wenste hij toe te wijzen aan een aantal Nederlandse boeren uit Water- DE emigratie van de Waterlandse landbouwers en him gezinnen vond plaats in 1521 en het daarop vol gende voorjaar. Men noemde de im migranten de ..Amagerboeren des JConings". Onder deze benaming zijn de Nederlanders op Amager nog steeds zeer bekend. De 184 Waterlanders introduceerden behalve hun moderne landbouwmetho den in het Deense land ook hun durf, ondernemingslust en doorzettingsver mogen. Behalve op de landbouw, ging men zich toeleggen op de visserij en handel. De Nederlandse boeren verwierven een uitstekende naam om hun pro ducten van hoge kwaliteit. Zij ver bouwden alles wat in de keukens van arm en rijk nodig was. Amager werd en is dat door de eeuwen heen ge bleven de „groententuin van Ko penhagen", in eenzelfde omvang en betekenis als Dalmasarne voor Stock holm, Vierlanderne voor Hamburg en het Westland voor Den Haag en Rot terdam. De vrouwen van de Waterlanders lieten zich niet onbetuigd. Zij legden zich toe op de sierteelt. Aanvankelijk waren het hyacinten en tulpen, maar later kweekten de vrouwen in de tuin en onder glas ook andere Ne derlandse bloemen. De kweek van bloemen nam dusdanige vormen aan, dat de Nederlanders na 100 jaar hier in een nieuw handelsobject vonden. De Denen spraken altijd over „de Nederlandse pronktuinen"... DE Waterlandse boeren bouwden ook hun eigen kerk. Zij verrees in Store Magleby, bet „Holland centrum van Amager". Reeds spoe dig bleek zij te klein. Door een ver bouwing moest de vereiste uitbrei ding worden verkregen. Een tegel in de kerk herinnert hier aan. Er staat in gebeiteld: „Anno 1611 hebben deisse kerspelmenn (een ker spel is een kerkelijke gemeente) lat ten deisse kerek verbetteren up eirn eigene wnkoste". In St. Magleby hebben zelfs gerui me tijd Nederlandse predikanten ge staan. De preken werden tot ver in de 17e eeuw in het Nederlands gehou den en ook de tekst van de psalmen was Nederlands. In vele kerkgezangen, die men thans zingt, komen vele Nederlandse woorden voor. Van twee Nederlandse predikanten van de Nederlandse ko lonie op Amager zijn ons de namen bekend. In 1668 was het ds. Mathias en in 1681 deed ds. Jacob Andersen Hummer zijn intrede. De invloed, die de Nederlanders op het Amager' volksleven hebben uitge oefend en op de landbouw in het bij zonder, is zeer aanzienlijk geweest. In het midden van de 18e eeuw bedroeg het aantal Nederlandse ge zinnen reeds 130. Men neemt aan dat (Voor vervolg pag. dj Vlak langs de kust varen de vis sersboten, die meisjesnamen dragen: „Leise", „Grith", „Trein" namen, die aantonen dat hier Nederlanders hebben gewoond of nog wonen. Wij lezen de namen van de hofsteden: „Wijbrandts Minde" (Minde is ge dachtenis), Hollands Minde, Hollaen- dergaarden... steeds weer wordt men herinnerd aan de 184 Waterlandse boeren, die zich in 1521 op Amager vestigden en die met hun nakomelin gen een Nederlands stempel drukten op dit Deense eiland. TUSSEN Noordzee en Sont ligt een klein land, een rijk van bijna 500 eilanden, waarvan er slechts 108 zijn bewoond. Denemarken! Het grillig gevorm de, vruchtbare schiereiland Jutland, als een havik optornend uit Sleeswijk, en honderden eilanden als uit een reusachtige peperbus rondgestrooid tussen Sont en Kleine Belt. panorama. Gezien vanuit een vlieg tuig, kan men zich voorstellen, dat Amager het bonte palet van een schil der voorstelt, waarvan Kopenhagens voorstad Sundby dan het duimgat met de grijs en bruin bemorste duim vormt en de vele hofsteden, boom gaarden, hyacinthen-, tulpen-, graan- en koolvelden de op het palet ge smeerde, glinsterende verfkluiten zijn. Paardrijden i» de geliefde sport van de afstammelingen van de Waterlandse boeren. Vooraan de stoet wordt altijd de Deense vlag meegevoerd en om hun afkomst niet te verloochenen gaat vaak ook de Nederlandse driekleur mee, zoals rechts op de foto te zien. Hoewel niet geheel Nederlands, vertoont de Amagerdracht toch veel overeenstemming met Nederlandse volksdrachten. De personen op deze foto zijn allen van Nederlandse afkomst. Eén van deze kleine eilanden is Amager, de „groententuin van Ko penhagen", zoals de Denen het vlakke eiland noemen. Amager levert jaar lijks alle groenten, die de bevolking van Kopenhagen behoeft. Het eiland vervult deze belangrijke functie sinds bijna 200 boeren uit Wa terland zich vier eeuwen geleden op uitnodiging van koning Christiaan II op Amager vestigden. De koning wen ste de landbouw op Amager te mo derniseren en hij achtte de Neder landers daartoe het best in staat. Gedurende meer dan vier eeuwen heeft de ene generatie na de andere de vruchtbare akkers van Amager be bouwd en de thans beroemde bóeren- beschaving geschapen, die zich met Hollaenderby als uitgangspunt over hei gehele land heeft verbreid. Door de feesten, de kleurige klederdrach ten en het dialect, dat een mengel moes is van Zweeds, Deens, Fries en Hollands en zo vriendelijk en zange- tv' klinkt, waant men zich op Ama-_ gêr soms op Nederlands gebied... Slechts weinigen weten welk een rijke, door Nederlanders gemaakte historie, in dit kleine part van Dene marken verborgen ligt. AMAGER is een Deens eiland in de Sont, door een nauwe zeestraat, waarover twee bruggen zijn gespan nen, van Kopenhagen op Seeland ge scheiden. Op Amager, dat een lengte heeft van 15 km, en een breedte van ten hoogste 7.5 km., ligt een deel van Kopenhagen, Cristianshavn genaamd. De nauwe zeestraat vormt een schit terende haven, waar de IJsland- en Groenlandvaart zijn geconcentreerd. Amager met zijn 100.000 inwoners, ls het land der tegenstellingen, waar men oud en nieuw, het platteland en de voorposten der grote stad, ver mengd aantreft. Heuvels en hoogten zijn aan dit land ontzegd: het land is vlak als een presenteerblad. Het biedt een schilderachtig, weelderig J^EEDS lang voordat de Waterlandse boe ren zich op Amager vestigden, bestond er een levendige handel tussen de Noord- Nederlandse haven steden en de Hanze stad Drager op Ama ger, waar de overwel digende haringvangsten uit de Sont werden aangevoerd. Aanvankelijk verliep het handelsverkeer stroef vanwege de ab normaal hoge tolgel den en belastingen, die door koning Valdemar werden gehe ven. In 1342 werden belangrijke ont heffingen verleend aan een koopman uit Kampen, waardoor de handel tus sen Amager en Noord-Nederland aan zienlijk toenam. In 1346 werd een soort handelsverdrag gesloten tussen Dragör en Zutphen. Later volgden nog andere transacties, die er oor zaak van waren, dat zeer nauwe ban den tussen Nederland en Amager be stonden. Ook de Nederlandse land bouwproducten vonden toen reeds hun weg naar het Deense eiland. De toenmalige Deense koning, Christiaan II, toonde zich over de kwaliteit en de variatie van de Ne derlandse groenten zo verrukt, dat hij zijn vertegenwoordiger in Amster dam, Poppe Ockeszoon, in 1515 op dracht gaf besprekingen te voeren met een aantal boeren uit Waterland en hun uit te nodigen zich met hun gezinnen op Amager te vestigen. De koning diende hiermede een tweeledig doel: in de eerste plaats zou hij op deze wijze de „kostelijke Nederlandse producten" vers van het land op tafel kunnen brengen en voorts oordeelde hij de Nederlandse boeren in staat de landbouw op het vrucht bare Amager, die er toentertijd slecht voorstond, te moderniseren volgens Nederlandse opvattingen. De 736 Amagerboeren, die de 115 hofsteden op Amager bewoonden, ver zetten zich vanzelfsprekend met „hand en tand" tegen de plannen des konings. Maar deze wees onverbidde-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 13