B Woont U in een kamer of een meubelopslagplaats? o Herinner Bromelia aan oude Zo kan ze er tegen omgeving Kinderen worden almaar knapper Italianen fantaseren met hun ,Jijnen' I nieuwe leidsche courant 0 VOOR de deuropening groep ten een paar vrouwen samen. In de kamer zelf stonden er nóg twee de een critisch, de ander als een schoolkind dat zijn huis werk beoordeeld ziet. Ze zei: „Dat daar hadden we als zitje gedacht. En dat bloemenrek moet een hoekenkast voorstellen. Enne dat tafeltje, dat staat wel een beetje raar, maar dat is dan het bureau. En dat is de eethoek." „0," zei de binnenhuisarchi- tecte, want zij was de critiek in dit geval. „Juist. Maarre heeft u om een hoekje gedacht waar de kinderen met hun speelgoed uit de voeten kunnen?'' „In het midden van de kamer, dachten we," zei het meisje, maar ze bloosde een beetje, want het was duidelijk dat „we" er niet aan gedacht hadden. ..Dat gsat niet zo best," vond de binnenhuisarchitecte. „Een kind houdt er van zijn eigen afdelinkje te hebben. En midden in de kamer wordt het veel te rommelig, iedereen loopt er langs of door of over heen; het kind zal niet rustig kunnen spelen." „Ja, dat is ook zo", gaf het meisie toe, en de anderen knikten instemmend. De opdracht leek zo eenvoudig: een kamer inrichten voor een jong gezin met kin deren maar er waren nog heel wal voetangels en klemmen! .Wonen wfl werkelijk? Of huizen we alleen maar?" Dat was de vraag waarom het draaide, die cursusweek op de volkshogeschool ..Ovcrclnge" te Havelte. Daar waren huisvrouwen, maatschappelijke werksters, gezins verzorgsters, kamerbcwoonsters en leerkrachten by het huishoudonder- wfjs byeen gekomen en ze deden nieuwe ideeën op hoe de kamer of woning een werkelijk middelpunt kan zijn van rust en gezelligheid. Een kamerbewoonster, die zich bij voorbeeld met een „pijpenla" tevreden moet stellen, kan haar toevlucht nemen tot een opklapbed, maar erg practisch is het niet. Overdag wordt weliswaar ruimte uitgespaard, maar als het bed neergeklapt wordt, moeten de andere meubeltjes tegen elkaar aan gestouwd worden. Gemakkelijker is het, een divan, bed te nemen, waarvan het matras in d< lengte dubbelgevouwen wordt. Op die manier kan men er gemakkelijk ee soort zitbank van maken. Een kastje, ter hoogte van 1.20 of IJ meter kan. als er geen ingebouwde klerenkast aanwezig is. heel goed als zodanig dienen. Het is helemaal niet nodig om een hoge kast aan te schaffen de jurken zijn toch niet langer! Maar om hierover te theoretiseren is vaak ge makkelijker dan het in praktijk bren gen! Neem een paar lege kamers er grote hoeveelheid meubelen en maak daar nu eens een gezellig, bewoonbaar appartement van Eenvoudig....? Ze hadden de avond tevoren geoefend met modelletjes van meubels op platte gronden. En ook dat leek weer zo heel erg simpel: je schuift dat. wat een tafel moet verbeelden, maar ergens ii. ruimte, groepeert er een paar stoelen om heen, maakt ergens in een hoek zitjeMaar de architect, die vooraf een inleiding gehouden had, moest heel wat verbeteringen aanbrengen, zegt Rie Emmerig. die samen met ir. A. Doorninck belast is met de leiding „Overcinge". Hij bekeek de plattegron den, schoof en verschoof maar een paa „meubels" en de „kamers" kregen ee geheel ander aanzien! Maar na de theorie de praktjjk In „Beursinge", dat zoveel als de depen dance is van de volkshogeschool, en eubiieren Hikt ge ma kkelijk Vanna voelt er niets voor Nee, Vanna voelt er niets voor. Een maand geleden kwam ze uit Milaan naar Los Angelos om te trouwen met een Ameri kaan, met wie ze anderhalf jaar gecorrespondeerd had. Ze was serieus van plan om met deze 58-jarige Elmer W. Brass te trouwen (zelf is ze 26), maar nu is ze van haar voornemen afgestapt. „Vroeg in het voorjaar ga ik naar Italië terug", heeft Vanna verklaard. „Ik ben diep ge schokt door het feit dat de ge middelde Amerikaanse vrouw haar eigen huis moet schoon houden en zelf moet koken."' Vanna behoort blijkbaar tot die vrouwen, die er aan gewendl zijn een hele stoet bedienden om zich heen te hebben. En\ Brass? Het spijt hem niet eens, dat Vanna van standpunt ver- j anderd is. Hij zei: „Ik heb me er kostelijk mee vermaakt haar i reactie op mijn land te zien."| V., waar de medewerksters wonen, wa ren een paar kamers leeggeruimd. Fabrikanten hadden voor meubels gezorgd: riet en blank eiken. Er wa ren hypermoderne stoelen en ta feltjes. waar het blijkbaar meer ging om de exclusieve vormgeving dan om het practisch nut, en waarover de deelneemsters vrywel unaniem ver rukt waren. Maar toen het er op aan kwam, de kamers in te richten, ble ven toch die lange ruststoel en dat grillig gevormde lage tafeltje een zaam in de gang achter „want ze zfjn zo onpractisch" Het leek zo gemakkelijk ook nu weer. Maar degenen, die het met de meubilering op kleine schaal vrij goed hadden gedaan, stonden toch wel even te kijken, toen het er op aan kwam te vertellen welke kleur bijvoorbeeld de vloerbedekking moest hebben. „Dit is een kamer op het Westen", zei de binnenhuisarchitecte, mevrouw Nico- lai uit Emmen. „Vrij zonnig dus, en daarom kan er heel goed grijs linoleum gebruikt worden met een zwarte mat". En toen ze de inrichting van een ka mer, die op het Zuiden lag, bekeèk, zei ze: „In zo'n kamer zou het nou aardig zjjn om de muren verschillend te be hangen". In het pijpenlaatje, dat het do mein voor een kamerbewoonster voor stelde, meende ze: „U moet zich voor stellen, dat een kamer net een doos i». Als één wand een andere kleur krijgt, ontstaat een U-vorm, en daardoor ver krijgt men een ruimte-effect. Een effect, dat vooral bij langere kamers nog ver- hoogd kan worden, door de „kop" var de kamer in een donkere kleur te hou- den, donkerder dan de rest. De gordij nen moeten dan dezelfde tint hebben.' Veranderingen Vreemd Eigenaardig Toch niet zó. als men bedenkt dat dergelijke zo op het oog vreemde maatregelen het gevolg zijn van een gedegen studie. Het is eigenlijk zo jammer, dat nog zovelen zich i liever houden aan de meubilering de kamer zoals die nu eenmaal is. Als onze jonge dochters door weer en wind naar school moeten, is een stevige, war me regenjas noodzakelijk! Dit raglan-modelletje met grote opgestikte zakken en brede manchetten is wel bijzonder geschikt. De capu chon heeft een voering van een klein ruitje iets wat voor de binnenvoering van het jasje zelf ook heel aar dig staat. Een ceintuurtje houdt de ruimte in de taille bij elkaar. U heeft er 1.80 meter a 1.30 breed voor nodig. Het patroon, nr. 178, is verkrijgbaar voor de leef tijden 6, 8 en 10 jaar (12 jaar op bestelling). Het is tot en met 13 November aan onze bureaux te verkrijgen voor f 0.40. Bestellingen per post kunnen geschieden door aan de voorkant van een briefkaart, naast de fran keerzegel, f 0,50 aan post zegels te plakken. „O nee, stel je vóór!" zegt U. Alles goed >n wel, maar zo proppen velen hur huis-, zit-, woonen eetvertrek dan toch der zich er voor in te spannen, door hi aanbrengen van een kleine verandering een verbetering teweeg te brengen. Na tuurlijk. er zijn heel wat huisvrouwen die er van houden met meubels te gaan „slepen", maar dat wil nog niet zeggen, dat daardoor de inrichting van de karna doelmatiger wordt. Prop d>e kamers niet te vol! En wan neer u de beschikking heeft over slechts één kamer, die als zit-, eet-, speel-, en studeervertrek moet dienen, maak dan eens een schema van ruimte. Zet er niet te veel „elementen' in, maar zorg voor een paar hoofd groepen, bijvoorbeeld een zitje of een eethoek, die diagonaal tegenover el kaar komen te staan. T\ACHT u werkelijk dat het zo eenvoudig was? Verbeelden jullie, ouderen, je maar niet dat wij met vage antwoorden op onze vragen wensen te worden afgescheept. En wat let ons, of wij veranderen onze leerboeken zélf D E echte Bromelia is geen ka- geven. Op een onderlaag potscherven komt wat blad en bosgrond, gehakt veenmos en varenwortels en een paar stukjes houtskool. Op die manier kan de „Bromelia", zoals we haar voor het gemak nog maar even zullen noe men, in een verwarde kamer wel goed gedijen, 's Winters mag ze in de zon staan, van het voorjaar tot de herfst niet. mer-, maar een grote kas plant. Wat wij een Bromelia noe men is een familielid van de Ananas, een Bromelia-achtige dus. Ze zijn afkomstig uit Zuid-Ame- rika en leven daar op bomen, zon der er evenwel op te parasiteren. Door kweken zijn er enkele soor ten ontstaan zoals de Bilbergia, Nidulariu en Vriesea, die het ook in de kamer kunnen doen. Maar dan moeten ze wel een beetje aan hun oude omgeving herinnerd worden. T\E plant moet geregeld water heb ben op de grond en ook en dat is heel belangrijk! in het hart van de plant. Het bladroset moet, behalve in de rusttijd, steeds water bevatten. De dikke bladeren, breed en geste- keld, grijsgroen van kleur en met zilverkleurige arcering (zoals bij de Bilbergia, zie de afbeelding) houden het water goed omsloten en laten het niet weglopen. Uit het hart van de plant ontwikkelt zich een fraaie bloem in een opval lend mooie kleur, bij iedere soort weer anders van tint. NA ,d' bloei gaat de plant echter ten onder. Maar naast de oude plant komen jonge spruiten opschieten, die, als ze de halve hoogte van de moe derplant bereikt hebben, met een zeer scherp mes diep ii aarde van de wortel afgesneden worden en in een kleine, on diepe pot met bovengenoemd grondmengsel gezet kunnen worden. U kunt ook de oude plant diep wegsnijden en op die manier enkele jonge planten in een pot bijeen tot bloei brengen. Al s men in de groeitijd en ook in de bloei de plant om de twee weken wat kamerplan- ienmest geeft en haar behandelt op de aangegeven wijze, kan men veel plezier van de „Bro melia" beleven! f-f EBBEN ons uiterlijk en het evangelie iets met elkaar te maken? Naar het uiterlijk van vele Christenen te oorde len, zou men geneigd zijn, deze vraag ontkennend te beantwoorden. En af gaande op de denigreren de uitingen van sommigen betreffende dat uiterlijk zou men zelfs tot de ver onderstelling kunnen ko men, dat het eerstgenoem de een bedreiging voor het tweede zou kunnen betekenen. ,,'t Komt er niet opaan, hoe je er uitziet, als de vreze des Heren maar in je hart woont". „Besteed een minimum van tijd aan je uiterlijk, laat dat aan „de wereld" over, je kunt die minuten beter gebruiken." Dit klinkt allemaal erg degelijk en vroom. Onze Moeders hielden het ons voor, toen wij nog kleine ijdeltuitjes waren en wij vermanen op onze beurt onze coquette dochtertjes weer: „kind, geef toch niet zoveel om je uiterlijk! Als 't er van binnen maar goed bij je uitziet." EN natuurlijk: overdrij ving schaadt, ook in dit opzicht. Maar toch vraag ik mij af, of wij ook hier niet met het badwater het kind over boord gooien? Ik geloof n.l. dat ons uiterlijk evengoed als ons leven een aanbeveling voor het evangelie moet vormen. We zijn er ons zelf in de praktijk van iedere dag te weinig varf bewust, dat wij door Gods genade in Christus, Ko ningskinderen zijn. Dit impliceert niet, dat wij ons zonderling en on natuurlijk, overdreven wereldmijdend moeten gedragen, maar wel moet het van onze hele per soonlijkheid, van ziel en lichaam dus, afstralen, dat wij blijde, vrijgekochte kinderen Gods zijn. Een orfverzorgd uiterlijk is allerminst een reclame voor de zaak des Heren. Als wij ervoor zorgen, er altijd netjes, schoon, aan trekkelijk, stijl- en smaak vol uit te zien, zullen anderen, om wier zielen het ons te doen is, zich tot ons aangetrokken voe len. EN ook al ontmoeten wij geen anderen, maar zijn alleen in huis aan 't werk ,dan nog mogen we er niet als een slons bij lopen. Dat past eenvoudig niet bij een kind varf God. De Here Jezus heeft ook de kleding niet ge- met 45 jaar." Hieruit proe ven wij het geforceerde, het hopeloze vechten te gen dat onafwendbare, waaraan niemand ont komt: de ouderdom of de dood. Een gelovige vrouw kan rustig constateren dat zij op haar 45e de licha- melijk-beste jaren achter de rug heeft zonder hier over in zak en as te zit ten. Zij ervaart dat iedere leeftijd zijn eigen schoon heeft, in de volle rijp heid van haar leven ont dekt zij schatten, die vroe ger voor haar verborgen bleven en ifeigt haar le- Overpeinzingen van Margaritha negeerd! Hij droeg tij dens Zijn omwandeling op aarde dat mooie kleed zonder naad, door een vrouwenhand liefdevol ge weven. Hij belooft ons witte klederen in het nieuwe Jeruzalem. Als in onze uiterlijke verschijning onze ziel zich weerspiegelt en ifa- tuurlijk is dit zo zal deze van een gelovige cor rect moeten zyn. Vanzelfsprekend bedoel ik hier geen dure kleren en overdreven make-up mee. Integendeel. Een voud is hier zeker ken merk van het ware. De reinheid en de schoon heid kunnen door armen en rijken gedemonstreerd worden. En dan kleden we ons vanzelf niet op- ziohtig, want dat is lelijk. Dan stellen wij vrouwen ook geen krampachtige pogingen in het werk, om er vele jaren jorfger uit te zien, dan wij zjjn. WE hebben onze glim lach over die in Ame rika opgerichte Vrouwen club: „Het leven begint ven naar de avond, dan weerspiegelt zich in haar ogen, in heel haar wezen de glans van de nade rende eeuwige Morgen, waarin zij altijd jong zal zyn. Hoe aantrekkelijk kan zo'n oude dame, die in haar uiterlijke verschij ning blijk geeft van rein heid. gevoel voor kleuren combinatie, vorm en lijn, passend bij haar leeftijd, er uitzien! Als wij een levende brief van Christus willen zijn, dan moet deze niet in een beduimelde, zwar te of gekreukte envelop zitten Dan grijpt niemand ernaar! En om Zijn ge tuigen te zijn, leven we toch. Want het is wel het ergste wat een gelovige zeggen kan, wat Mijnheer A. M. uit Den Haag mij schreef: „Wat Gandhi van ons zegt, hebben we niets mee te maken, evenmirt met wat humanisten, communisten, socialisten en rationalisten van ons zeggen." H LS het gaat om het beleven van ons Chris telijk geloof, Mynheer M., als wij met onze daden anderen verhinderen om tot Christus te komen is dit een van de verschrik kelijkste, zo niet de grootste) zonde (n). U waarschuwt zo tegen „al lerlei wind van leer", (wat een afschuwelijk af gesleten, dode term is dat overigens!) maar een (in 't oog van mensen darf altijd nog) hyper-zuivere leer zonder een daadwer kelijk leven in Godsvrucht, zonder de innerlijke drang anderen voor Christus te winnen, is zo dood als een pot. Laten onze daden en ook onze uiterlijke ver schijning een aanbeveling voor onze Konirfg, de Za ligmaker der werefld zijn. Levende brieven in schone enveloppen. En dan dat „schone" in twee erlei betekenis: rein en mooi. MARGARITHA P.S. Nu volgt blij nieuws. Aan mijn oproep tot de lezers in R'dam en omgeving, om woongele genheid af te staan voor dat echtpaar met twee kindertjes, heeft geen mens gehoor gegeven, maar God hoorde èrf ver hoorde de gebeden van die twee. Van totaal onge dachte zijde en geheel on verwachts werd hun een spiksplinternieuwe, com fortabele woning toege wezen, waar zij begin Dec. in kunnen trekken. Op dezelfde dag ontving die man een extra premie voor zijn werk. Ze kon den het niet op, die twee. Het leek een droom, maar het was een reëel, een tastbaar Worfder V8n God, die ook hier mild en over vloedig geeft en niet ver wijt. Wij zijn dankbaar en blij met dit gezinnetje, dat zo heerlijk geconfron teerd is met de wonder volle zorg van hun hemel se Vader. M. IS het samenstellen van een encyclopaedie voor vol- wassenen al geen geringe toer, om er een voor de jeugd te maken is eveneens een niet te onderschatten opgave. De vragen, waarop de jeugd een antwoord wil hebben, zijn helemaal niet gemakkelijk en in sommige gevallen zelfs zo moeilijk, dat de redaae van de L Amerikaanse kinderencyclopaedie „Brittannlca Junior", druk moet ploeteren om de antwoorden te leveren. De hoofdredacteur van deze vraagbaak voor de jeugd, de heer Don A. Walter, is van mening dat de mensen altijd het verstand van de jeugd hebben onderschat. Jongens en meisjes van tegenwoordig, zegt de heer Walter, zijn ver voor bij wat wij denken dat zij kunnen doen en leren. Hedentendage zijn de terreinen van hun belangstel ling zo gevarieerd, dat ouderen de haren te berge rijzen. En de heer Walter kan het weten, want hij heeft op lagere en middelbare scholen les gegeven en was lector aan de Universiteiten van Kansas City en Washburn. Welke vragen er alzo gesteld worden? In elk geval heel andere dan die welke de kindertjes van vroeger bezighielden. Die vroegen dingen als: Hoe hoog is die toren? of: Waar gaan de sterren heen als het dag is? Maar tegenwoordig is het: Wat voor een gevoel heb je. als je de «eluida- barrière doorbreekt? Welke spelletjes spelen de jongens in Indo-China? Wanneer kan ik een ruimteschip krijgen? Hoe ziet het er uit op Mars. De tweede wereldoorlog en de oorlog in Korea hebben er veel toe bijgedragen om de kinderlijke belangstelling te verbreden en vragen op te werpen, Als thans in een aardrijkskundeles de Philippynen, Hirosjima of Hawaii ter sprake komen, kan menige jongen zeggen: daar is mijn vader ook geweest. Hij heeft persoonlijke verhalen gehoord over vreemde landen en volken en hij stelt er belang in. Hij wil er meer over weten en de onderwijzer, die niet aan zijn weetgierigheid kan voldoen, „zit er lelijk tussen", aldus Walter. Dan is er de televisie, die het gehele perspectief van de kinderen heeft gewijzigd en uitgebreid tot bijna het gehele terrein van het menselijk weten Er zijn maar weinig onderwerpen, waarmee de televisie zich niet van tijd tot tijd bezig houdt. De ouder, die werkelijk probeert alle vragen welke de gemiddelde jongens en meisjes in de loop van een jaar stellen, te beantwoorden, zal heel wat algemene ontwikkeling opdoen De heer Walter is er van overtuigd, dat het goed is van de kinderen zelf te horen welke dingen zij zich afvragen. Kinderen willen niet meer alleen maar weten „wat", zij vragen ook naar het hoe en het waarom, Er zijn volgens hem veel te veel leerboeken geschreven van het gezichts punt van de volwassene uit, en hij is stellig van mening, dat een commis sie van jeugdige redacteuren de producten van tal van uitgeverijen van schoolboeken uitstekend zou kunnen verbeteren Vrijwel elke Italiaanse mode ontwerper, die lid is van de „Italian Syndicate of High Fashion", brengt een speciale lijn. Mingolini Guggenheim, de nieuwe ster aan het Italiaanse mode-firmament, zegt dat hij geïnspireerd werd door de wer velwind, de gezusters Fontana beweren dat haar lijn geba seerd is op de zandloper en weer een ander heeft zijn ideeën geput uit het Quirinaal te Rome. De rcintiiurs laag. de Ijjfjes zo lang mogelijk. De echte swcater-lyn ia nog lang niet zo sterk doorgevoerd als by de Paryse ontwerpen. De rokken voor de ochtend zijn nauw en omsluiten de heupen, die voor de middag zyn half wijd, voorzien van plooien en/of klokken, en de avondkleding heeft rokken, die wel een meter of acht <Schuberth loffen betreft, daar springt ral Guggenheim nogal wonderlijk om. Hy verwerkte bijvoorbeeld k^iouanelu- in-_ i|ot gpor' semhles. En gekirde avondtaillei twierp hy va., wollen tweed, waarin n harlekynpatroon werd gewevi jScia wollen fantas Qerdinandi aakte Schuberth een japon die volgens hemzelf de „fanfare-lijn" heeft. Het- costuumpje heeft een dubbele ry knopen en een ty pische aoldatenkraag. Streng mi litair, maar de rok is weer hyper vrouwelyk door de draperieën, die aan do achterzijde een queue De gezusters Fontana brengen een zwart-lakense denx-piëers met, zoals gezegd, de „zandloper-lijn". Mingolini Guggenheim vervaardigde een ensem ble van wollen fantasiestof, het jasje is van Engels camelhair. Honingklettrige tweed gebruikte Fer- dinandi voor een fantasiecostuum met driekwart mouwen. Aan de voor- zowel als aan de achterzijde maakte hy een sluiting, iets wat wel van fantasie en durf getuigt. Giovanelli-Sciarra koos vuurrode wol len fantasiestof voor ren namiddag japon. Rood, van heel licht tot diep donker is voorbestemd om een mode kleur te worden, want in alle Franse en Italiaanse collecties vinden we een aantal modellen die van rode wollen stof zyn gemaakt. clV,ingoi.ini Guggenheim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^fontana iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiin'iiiiiiiiiiiiiiiinir Gezien Gehoord dat een televisiestation In Denver ter wille van een t.b.c.-patiënt een week lang elke middag foto's uitgezonden heeft van diens paigeboren dochter. Het ia het eerste land van korporaal en mevrouw Ramon Gray. In Noord- koreaanse krijgsgevangenschap liep Gray t.b.c. op. Hongaarse surprise Inplaats van soep vooraf is een „Hon gaarse surprise", zoals het volgende re cept van paprika's genoemd wordt, een smakelijke afwisseling. Voor vier perso nen heeft u nodig: 2 liefst rode papri ka's. so g Goudse kaas, 4 kleine eieren, wat peper, zout en boter. Was de papriko's af en snyd deze in de lengte door. Verwijder voorzichtig kroon tje, steel en pitten. De gehalveerde pa prika's gebruiken we nu als hakje en leg gen deze naast elkaar in een platte vuur vaste schaal. We bestrooien ze met wat zout en peper en laten het geheel onge veer 10 min. met een stukje boter in een bodempje water byna gaar smoren. Nu leggen we in elke paprika wat plak jes kaas en breken hierop een ei. Op het rauwe ei wat zout strooien. We plaatsen de schaal weer op het vuur of in de oven tot de eieren gestold zyn. Dit duurt ongeveer 5 min. Wanneer we hardere eieren willen hebben wachten we wat hoedeapelden, die gemaakt waren van gewone stopnaalden, met aan een eind een kraal vastgelijmd. We sagen overigens óók hoedeapelden, waarvan de knop was afgebroken en die er uitzagen als stopnaalden zonder oog Gelezen in de Sunday Pictorial, dat de één jarige John William Hall weinig minder weegt dan zijn moeder, de 40-iarige Betty Hall uit Murton, Durham (G.B.). Zowel mra. Hall als haar 42-)arige echtgenoot John zijn dwergen. De doktoren zijn van oor deel, dat baby föhn een normale lengte zal krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11