Leven van Jan van der Togt hangt aan een draad Geen crisis in de verkoop tweedehands auto's Minister Cals vroeg advies over toekomstige spelling Sneeuwbalsysteem voor nylons niet in strijd met de wet? DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 HET GELD LIGT OP STRAAT Met nijptang startten broers fabriek op zolder (Van onze §-redacteur) "l^AN Z'N ZEVENTIENDE JAAR AF heeft het leven van Jan van der Togt uit Zwijndrecht letterlijk aan een draad gehangen. Maar het was een stevige draad en thans voedt hij niet slechts zijn eigen bestaan, maar ook dat van de 500 arbeiders en employées, die, èn in Zwijndrecht op de fabriek, in Dordrecht op het kantoor en in Etten-Leur in het nieuwe be drijf aan de productié van de huishoudelijke artikelen voor Tornado werken, wat betekent: „Togts massa-artikelen Dordt". Die plaatsaanduiding Dordt is in dit verband veelzeggend. Want daar werd in 1923 door Jan en Willem van der Togt „de fabriek" gesticht. De wijze, waarop dat geschiedde is kenmerkend voor de broers, die, zonder verdere schooloplei ding dan Ambachtsonderwüs, doch met m Tegenslag voor Eisenhower T>IJ DE VERKIEZINGEN in de Ver Staten hebben de Democraten een be hoorlijke overwinning behaald. Voor de regering-Eisenhower zal het manoeuvre ren op het terrein der binnenlandse poli tiek ongetwijfeld nog meer tact vereisen Ten aanzien van de buitenlandse politiek die niet slechts door Washington en de Europese partners, maar ook door de zet ten van Moskou en Peking bepaald wordt, valt geen andere koers te verwachten Dat is zelfs niet het geval geweest, toen bij de presidentsverkiezingen de Repu- bliekein Eisenhower het won van zijn democratische tegenstander Stevenson Thans ging het bi) deze „mid-term", dus tussentijdse verkiezing, om de vernieuwing van het Amerikaans# Congres. De uitslag dezer verkiezingen Is niet slechts voor Amerika, maar ook voor Europa van groot belang, waar sinds de tweede wereldoorlog alle isolationisme als het ware tot een „prae-historlsch" tijdperk behoort en Amerika met Euro pa economisch, politiek en militair, sterk verbonden is. Men denke hierbij slechts aan de verwerkelijking van het Mar shall-plan en de N.A.V.O. Het is wel niet zó gesteld, dat het Con gres de Amerikaanse regering de wet voorschrijft, maar het beschikt over een enorme macht Op het eerste gezicht lijkt het dat de populariteit van een wereld figuur als Eisenhower de uitslag niet ten gunste van de Republikeinen heeft kun nen beïnfluenceren. Eisenhower is vóór alles een militair strateeg en het is best mogelijk, dat velen van zijn politiek be leid te veel hebben verwacht. De mani pulaties van de onbesuisde senator McCarthy kunnen aan het cachet der Re publikeinen geen goed hebben gedaan. De Republikeinen hadden tot de kiezers een dringend verzoek gericht, de positie van president Eisenhower te consolideren, maar nu zal hij toch moeten werken met een Congres, waarin de oppositie, dus de Democraten, méér Invloed hebben. Reeds wordt er rekening mede gehouden, dat deze „mid-term" verkiezingen een dui delijke aanwijzing zijn voor de uitslag van de strijd om het presidentschap in 1956. Dit is weliswaar nog toekomstmu ziek, maar Averell Harriman, de nieuwe democratische gouverneur van de staat New York, die zijn republikeinse tegen stander versloeg, heeft zich in die zin uitgelaten. Bij alle beschouwingen over de oor zaken der republikeinse verliezen en de winst der Democraten, dient men in het oog te houden, dat de democratie in de Ver. Staten een sterk individualistisch ka rakter draagt. Toen in 1950 verkiezingen voor Huls en Senaat plaats hadden, hoop ten velen, dat ten aanzien van Azië, Ko rea, Indochina een krachtiger houding zou worden aangenomen, maar niet te ontkennen valt, dat het initiatief in de wereldpolitiek toch meer bij Moskou en Peking gelegen heeft. Het probleem- Korea werd „gesettled", een oplossing is echter nog lang niet gevonden en men moest ook in de V.S. lijdelijk toezien, hoe een groot deel van Frans Vietnam ten prooi viel aan het communisme. Zeker, in Europa werd de situatie gunstiger, doordat de N.A.V.O. krachtig funct'on- neert, maar een oplossing voor het pro- bleem-Duitsland, al wordt West-Duitsland dan bij de N.A.V.O. ingeschakeld, is nog niet gevonden. Ook het nieuwe Ameri kaanse Congres zal grote invloed hebben op het uitstippelen van de politiek v Europa. Wij denken hierbij als vo beeld ook aan het moment, dat In Ver. Staten weer stemmen opgingen, zich van Europa te distanciëren, toen, na do verwerping van de E.D.G. door de Frans# nationale vergadering, het dreigende ge vaar van een Westduits „vacuum" naar voren kwam. Zulks strookte in het geheel niet met de Amerikaanse plannen. De laatste jaren is West-Europa als het ware overstroomd geworden door Amerikaanse senatoren, die dus met eigen ogen de gang van zaken hier hebben gadegeslagen. Wij merkten reeds op, dat deze tussen tijdse verkiezingen vooral van invloed zullen zijn op de binnenlandse politiek. Immers de Democraten golden steeds als meer „links", progressief, hetgeen een sterk stempel op de democratische partij drukte, nadat Roosevelt door de New Deal en Truman door de Fair Deal be langrijke sociale hervormingen invoerden. In het algemeen zijn de Democraten voor lage invoerrechten en de Republikeinen, ter bescherming van de industrie, voor hoge. De laatste tijd werd bij herhaling gesproken over samensmelting va twee grote arbeidersorganisaties, C.I.O. (Congress of Industrial Organisa tion) en de A.F.L. (American Federation of Labour): de arbeiders nu staan door gaans achter de Democraten. Waar het nieuwe congres mede een weerspiegel is van de stromingen in het Amerikaanse volk, is het duidelijk, dat er gemakke lijker botsingen met de regering kunnen ontstaan. Eisenhower is er echter de niet naar, om gauw te struikelenI ?n goed stel hersens, en een vastberaden il om te slagen, een doel voor ogen had den: „een fabriek van massa-artikelen op te zetten." De geniale gedachte ontstaat daar. aar mensen de moeite nemen hun ogen de kost te geven. Voor jongens als de Van der Togts waren er in 1923 even weinig mogelijkheden, als voor andere ondernemende jongemensen thans. Wil lem had echter wat technische ervaring opgedaan en zyn broer Jan beschikte de nodige commerciële feeling Samen hadden z\j de medewerking van hun moeder en kregen zy de beschikking over haar zolder. Die zolder was de fa briek. Omdat de relaties misschien schrik, ken zouden, als ze bemerkten, dat in de De la Reystraat, waar de familie woon de, helemaal geen fabrieken stonden, schaften de broers zich een postbus aan. Met behulp van een vindingrijk familie lid ontstond het handelsmerk „Tornado", dat thans bij de huisvrouwen een be grip is. Het bedrijfskapitaal was ƒ70, het heie machinepark werd gevormd door een buigtang, het grondstoffen-areaal door één bosje draad, voorloper van vele mil- lioenen meters. Het eindproduct: behang- haakjes. Nieuwe markt De haakjes waren eenvoudig te maken én er was vraag naar. Duitsland leverde die dingen al. Zij werden gebruikt, om, tegen opgespannen behang, schilderijen andere wandversiering te hangen. De beide broers maakten een voorraad Jan trok er dan op uit om ze aan de man te brengen. Dat werd natuurlijk in eerste instantie een teleurstelling, te gro ter. waar een der afnemers nalatig ble-f met het betalen van de kooppenningen Het gebrek aan middelen is evenwel alti.id stimulerend geweest voor de acti viteit van deze bouwers aan een eigen bedrijf. Toen z(j startten, begonnen zij te werken met iets, dat niets kostte. De buigtang, hierboven genoemd, had Wil lem van der Togt geconstrueerd uit een naaimachine-onderdeel. Na het behanghaakje volgde een aard appelstamper en daaruit groeiden de ar tikelen, die het bedrijf in de volgende jaren in steeds groter hoeveelheid ging maken: etalage-stand4ards, bordehan gers, zeefjes enz. Het groeide Zo groeide hetin 1924 in een pakhuis. In 1925 in de oude Lipsfabrieken. In de winter 1928-'29 vernielde een brand, wat gebouwd was, doch men verrees gro ter uit de as. In 1934: opening van d« Daarnaast is hy een man, die wat durft. In 1948, toen zijn kennis van de Engelse taal nog gering was, toog hij naar Ame rika. Daar aangekomen, begaf hij zich terstond naar een van de grootste be drijven op het gebied, waarop hij zich in Nederland zelf bewoog. Hij maakte er af spraken voor samenwerking. Daarin openbaarde zich wéér de zeventienjarige, die zich een postbox aanschafte. De Ame rikaan was multi-millionnair, maar Van der Togt sprak met hem op voet van vol komen gelijkheid. Nu verkoopt hij de Amerikaanse producten hier, maar dc Amerikaan brengt zijn draadartikelen ginds op de markt. En dat gaat „lekker". H(j was in de nieuwe wereld gefasci neerd door de manier, waarop de zaken er aangepakt werden en hy stippelde hier richtlijnen voor zijn personeel uit, om het in gelijke geest te doen. Amerikaanse productiemethoden wer den hier ingevoerd. Verpakking en Van draad tot afdruipbak is één van de gedaanteverwisselingen, die de fabrieken van Jan van der Togt te zien geven. Mareis autobedrijf betoogt Slechts veranderde mentaliteit: men verlangt zekerheid (Van onze verkeersredacteur) MAAKT DE HANDEL in tweede hands automobielen op het ogenblik een crisis^oor, als na de oorlog nog niet eerder is voorgekomen Men zal zich herinneren, dat dit de tendens was van een artikel, dat wij onlangs publiceerden, op gezag van cijfers, die vele handelaren en dealers hadden bekendgemaakt. Maar van de zijde van de firma Van der Marei te Wasse naar heeft men het ons met klem ontkend en ons als bewijs daarvoor spre kende cijfers over de omzet getoond. Neemt men deze cijfers als uitgangspunt van zijn redenering, dan is er dus géén downperiode. En, zo verklaarde men ons van deze kant, ook de bekende collega- bedrijven van Klein ln Asperen en Rot terdam en Van Kooy in Den Dolder, heb ben soortgelijke ervaringen. Maar, als de cijfers van deze drie bedrijven, samen met misschien enkele andere, uitzonderingen vormen tussen vele anderen, dan bewijst dit wel degelijk iets. Dan bewijst dit, dat de mentaliteit van de Nederlandse koper aan het veranderen is. Direct na de oorlog waren er nauwe lijks auto's te krijgen. Voor tweede hands Vragen van Kamerlid beantwoord Op scholen een zo groot mogelijke eenheid van schrijfwijze Een grote dag in het leven van Jan van der Togt. Hij kijkt toe, terwijl de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr J. E. de Quay de vlag hijst boven de nieuwe fabriek te Etten-Leur, die een oppervlakte heeft van 13.000 m2. uitziend. Het liefst filosofeert hy er ovei hoe de balans 1960 er zal uitzien. Dat 1- erg vruchtbaar, omdat hy het bedrijf zó in zijn hoofd heeft, dat hy nauwkeurig wat kan en wat niet. Hy is daar door een goed onderhandelaar als de eigen zaken in het geding zyn. Particulier heeft hy weinig liefhebbv- ryen. Het lezen van de vele tydschrlften, nodig voor het bedryf, slorpt zyn litte raire belangstelling op. Boeken leest ni,1 vrywel nooit. Hy gunt er zich geen tyd Werken is hoofdzaak. Alleen voor éen goed concert maakt hy tyd vry. Dat deze werklust voor de eigen familie (er ziin twee zoons en een dochter) niet al- jven leuk is. behoeft geen toelicn- ting. Het is gebeurd, dat men. drie we ken met vacantie zynde, na twee weker eer terugkwam, omdat vader het ginds „niet harden" kon. Voor een directeur is hU veel op de zaak. Daaruit vloeit weer voort, dat er hard aangepakt wordt, want het oog van de meester maakt de paarden vet! Weer zo'n figuur, die het geld, dat h\1 zocht, vond, omdat hy deed. wat h(1 zich voornam te doen. En het goed deed! B. en W. van A'dam willen de ver- makeiykheidsbelasting voor bioscopen verlagen van 35 tot 25 pet en die voorstellingen met een Ned. speelfilm als hoofdfilm zelfs tot 10 pet. Hele dozen vol huishoudelijke artikelen gaan dagelijks de fabriek uit en overal héén. fabriek in Zwijndrecht, die uitgroeide tot •n bedryf van 10.000 m2. In 1939 was de tendenz voor de groei in na de oorlog er al. De huisvrouwen gingen hogere eisen stellen aan allerlei gebruiksvoorwerpen. De oorlogsjaren werden daarom gebruikt voor het be studeren van de plannen, want men wist: viel wat te doen. En nog maar nauwe lijks was de vijand geweken, of, met be hulp van „prefab" gebouwen, breidde men de fabriek uit: met machines uit legerdumps werd het machinepark ge moderniseerd en daarna rolden de eerste thee- en koffiezeefjes weer de fabriek uit. In die eerste na-oorlogse jaren was er grote vraag naar dergeiyke artikelen. Zo zelfs, dat zjj, via allerlei kanalen op de zwarte markt terecht kwamen. Voor een zeefje betaalde men daar graag een ryksdaalder. want er was niets! Jan en Willem van der Togt zyn, in de loop der jaren, verschillende wegen ge gaan. De oudere Willem werd directeur van de dochteronderneming Tozindo (Togts Verzinkery Dordt) en is boven dien commissaris van het moederbedryf. Progressief mens Zyn medewerkers beschryven Jan van der Togt als een „progressief mens". Dat is geen politieke qualificatie, maar een ethische. „Hy zoekt", zeggen zy, „al tijd weer nieuwe dingen". Hy verstaat d.s kunst een oud artikel nieuwe glans tc geven, door het een fraaie verpakking te laten ondergaan. De plaats, die het artikel uit ztln fabriek ln de huishouding kriiet te vervullen, is voor hem zeer be langrijk. Als héél jonge man al. had hy het vermogen, om zich in de gedachten- vormgeving werden nog belangrykei. Zyn grenzeloos vertrouwen in het vei- vaardigen van grote aantallen die herr zyn fabriek een van „massa-artikelen" deed noemen bracht hem tot steeds nieuwer wenkwyzen, die een groteie productie waarborgden. Ging een artikel eens niet vlug genoeg, dan verhoogde hy de aanmaak ervan, om de prys te kuu- •n verlagen Op het ogenblik is het zo, dat de helft der gefabriceerde goederen dustrie. de andere helft naar de huishou ding gaat! Roosters, kratten en m den, allemaal van draad, zyn, naast lerlei keuken-attributen, de producten van de fabriek. Drie millioen meter draad wordt er thans per maand verwerkt. Dat is dus een kleine 40 millioen meter per jaar. De hulshoudeiyke afdeling gaat bin nenkort van Zwyndrecht naar Etten-Leur over. Daar wordt nameiyk de laatste hand gelegd aan een zeer moderne fa briek van 13.000 m2. Deze fabriek is ont worpen door de Rotterdamse architecten Van Maaskant en Van Herweynen. De fabriek te Zwyndrecht gaat zich met alle kracht toeleggen op de vervaar diging van het technische assortiment. De heer Van der Togt meent, dat die wyze van werken de overzichteiykheid ten goede zal komen. Dagbegin labrieks- wandeling Zyn werk ls zyn hobby. Hy begint de dag met een uitgebreide wandeling door Hy denkt graag „prospectief", Minister Cals heeft thans geantwoord op vragen die het Tweede Kamerlid mevr. Font&nierDe Wliit (lib.) onlangs heeft'gesteld over de toepassing van de toekomstwee spelling van de Nederlandse taal De minister deelt mede, dat hy aan de betreffende vaste commissie onder meer de vraag heeft voorgelegd, of en, zo ja welke nchtiynen wenselyk zijn voor de toepassing van de woordenlijst van de Nederlandse taal bij het onderwijs Na ontvangst van het advies der commissie zullen zo spoedig mogeiyk ter zake aan wijzingen worden gegeven. Op de vraag: „Is de minister van oor deel dat voor de scholen een zo groot mogeiyke eenheid van spelling dringend geboden is", antwoordt de bewindsman bevestigend. Alvorens een beslissing kan worden genomen over de vraag, welke spelling voor het onderwijs de voorkeur ver- dierut (zoals bekend is. laat de commissie- Haeringen voor diverse woorden spellingen toe), dient het advies van genoemde commissie echter te wor den afgewacht. De bewindsman verklaart voorts bet gewenst te achten, dat ln het op één na hoogste leerjaar van alle onderwijsinstel lingen zo spoedig mogelyk de „nieuwe spelling" wordt onderwezen, opdat de Met infra-rode kacheltjes Brussels „Kalverstraat" wordt verwarmd Een hele Brusselse straat, de Nieuw- straat, terzyde van de grote Boulevard, zal binnenkort met aan de gevels hangen de infra-rode kacheltjes verwarmd wor den, meldt de corr. van de Vkrt. aan zijn blad. De hoofdstad gaat dit nieuwtje in voeren ter gelegenheid van de komende December-verlichting. De ministers, die op 3 December deze feestelijkheden ope nen, zullen dan-aan de ingang van deze Brusselse Kalverstraat uitgenodigd wor den hun overjassen en bouffanten aan de rijdende garderobe af te geven. Na de plechtigheid kunnen zy hun winterse spullen aan het andere eind van d« Nleuwstraat afhalen. "Dit Is slechts een onderdeel van de verrassingen, die Brus sel als naar gewoonte ln de December maand voor de Belgen en de duizenden toeristen uit het buitenland in petto heeft. De kordate middenstanders var stadscentrum, gelukkige uitvinders va „feeërieke lichtmaand" hebben besloten de actualiteit op de voet te volgen: vlie gende schotels en Marsmannen, luidt dit Jaar het parool voor de verlichting. Ook ls voor de nodige kunstmanifestaties ge zorgd. De opera van Bayreuth komt de eerste week van December in de Munt schouwburg drie opvoeringen brengen van Tristan en Isolde onder leiding var twee Wagner-nazaten. Volgt een Finsi week met een Sibelius-concert en de bal letten van Helsinki. Ook richt Brussel tentoonstelling In aangaande de artistieke beroepen in België. (Zou deze verwarming met infra-rode kacheltjes ook niet iets zijn voor het regeringscentrum Den Haag, als straks de „lichtweek" reeds zorgt voor avondzon ln de wlnterT Red.). Toch is het so! LENGTE NOCH BREEDTE (188) Het is eigenlijk lat vele van de op zichielj vernul ige instellingen altijd ergens spaak voeten lopen, ffe hebben destijds eens ■kuaardig kele afwijking van da nulmcridio let dichtstbij gelegen land korst waar geen lengte te bestaat. U suit wel kunnen voorvoelen dat dit punt ligt op de kruising van de nul-meridiaan (de meridiaan van Greenwich) met de equator. Dit punt, gelegen in de Golf van Guinee, bij de Westkust van Afri. ka. heeft geen breedte omdat het pre cies op de equator ligt, maar het heeft (Nadruk verboden). leerlingen niet in het jaar, waarin zij examen moeten doen, zich de nieuwe spelling nog moeten eigen maken. De mdmister vestigt er intussen de aan dacht op, dat een i-erkeerde indruk zou kuninen worden gewekt door in dit ver band te spreken van „nieuwe spelling". Het gaat hier om een regeling van en kele onderdelen van de spellingswijzi ging. dde in 1934 bij het onderwijs is ingevoerd en in 1947 in een ook voor de overheidsdiensten geldende wettelijke regeling is vastgelegd. (Advertentie). Versterkende voeding •verhoogt Uw energie. wagens werden toen hoge prijzen betaald en de malafide handelaren maakten er een gretig gebruik van. Veel aanbod Langzamerhand ls de markt overstroomd- met gebruikte wagens. De koper is te genover de verkoper dus weer iets ster ker komen te staan: hij behoeft niet alles meer te nemen, wat hem wordt aangebo den. Geen wonder, dat de handelaren, die niet al te beste wagens verkopen, en daar al enkele jaren practyk van hebben ge maakt. steen en been klagen. Maar geen wonder ook, zo vindt men bij Mareis Autobedr. dat men by de bo nafide bedrijven daar niet veel van merkt. Want hier. in Wassenaar, zijn alle te verkopen wagens voorzien van een testrapport van de ANWB: dat wl ldua zeggen, grondig in orde gemaakt, voor ze de mogelijkheid lopen, verkocht te wor den. Natuurlijk kunnen er dan nog „ver borgen gebreken" zijn: die slippen door het zorgvuldig onderzoek en door de beste test vaak heen. Maar ook daarvoor is gezorgd: een enkele maanden geldend# garantie is ook in dit opzicht voor de ko per het bewijs, dat hij zich niet bekocht zal voelen. Investeren Natuurlijk worden er in het najaar ln he talgemeen minder tweede hands wa gens verkocht dan in het voorjaar. Maar dat heeft Mareis Autobedrijf onlangs nog ln een rapport aan de Bovag ter ken nis gebracht in het najaar moeten de tweede hands autoverkopers juist inves teren: de wagens kopen, die zU na enkele maanden weer hopen van de hand te Bovendien is de tijd omstreeks October- November oud en nieuw voor de auto's. De meeste wagens (nieuwe) worden in deze maanden verkocht (direct na de grote Paryse, Londense of Amsterdamse auto tentoonstellingen), waaruit dus weer volgt, dat de meeste wagens ook om streeks deze weken en maanden worden ingeruild. Dat de klanten van het Wassenaars# bedrijf vertrouwen hebben in de tot nu toe gevolgde politiek en gedragswijze, zou men uit de stijgende omzetcijfers mogen afleiden. Die hebben uitbreiding noodzakelijk gemaakt: Juist dezer dagen Is de vergunning afgekomen, om 2000 M2 t# bebouwen. Men zal er zeer apoedig mee beginnen. Geen succes Helaas is de expositietuin (midden vorig jaar geopend) nog geen 6ucces ge weest. Let wel: nóg niet. Wat niet is, kan komen. Maar er zijn factoren ln dit land. die zich zelfs in de beste en zorg vuldigst opgezette projecten niet laten mee-berekenen. Zoals het weer bljvoor.- beeld. En dat had de Oegstgeester boe renzoon Jan van der Marei, die door zijn energie, durf en integriteit ln enkele jaren een tot over de grenzen bekend be drijf opbouwde, ook niet kunnen weten. Maar datzelfde bedrijf maakt winst, in tegenstelling tot vele andere. Dat ls bet bewijs van een stelling, van de stelling, die wij in dit artikel uiteengezet hebben. Principiële uitspraak uitgelokt Voor de kantonrechter te Schiedam heeft gisteren een zaak gediend, wa de bedoeling voorzat, een principiële uit spraak uit te lokken inzake een i naamd sneeuwbalsysteem, waardoor ny lonkousen aan de man werden gebracht. Dit systeem werkt met bonnen, waa een gedeelte weer doorverkocht moet worden aan andere liefhebbers. Wie bepaald bedrag bijeen heeft, ontvangt als beloning een zestal nylonkousen. Pluimveetentoonstelling in Utrecht geopend Vierduizend stuks pluimvee zullen tot en met Zaterdag in de Bernhardhal het Utrechtse jaarbeursgebouw te zien zijn. Dit ln verband met de Internationale pluimveetentoonstelling van Ornithophl- lia, die vanmorgen door de commissaris van de Koningin in Utrecht, mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, ge opend is. Meer dan 50 keurmeesters, onder wie een aantal uit België en Engeland, hebben de dieren (er worden alleen jonge dieren getoond) beoordeeld. De Rijksvoorlich tingsdienst voor de Pluimveeteelt heeft in samenwerking met het Nederlands Eler- contróle Bureau een stand. Men zal hier bij de eerste resultaten bekend maken van de proefnemingen over de vraag, welke rassen of kruisingen de beste zijn. De kwaliteitsverbetering is n.l. vooral van belang voor de export. (De uitvoer van eieren bedroeg in de week van 18 tot 23 October bijvoorbeeld 57.907.540 stuks.) Koningin Juliana heeft een medaille ge schonken voor de beste koppel fokhancn (drie stuks) van een erkend fokbedrljf. Prins Bernhard loofde een medaille uit voor de sportafdellng. De belangrijkste bekroningen waren: prijs van de Koningin: J. Stoffelen te Heumen (N.-Br.); prijs van Prins Bern hard: J. B. A. Giesbers te Warmond met een Hollandse kropper (duif); prijs van minister Mansholt: J. Bekelbrede te Bar- neveld met geslacht pluimvee; prijs van de commissaris der koningin ln Utrecht: G. Nijman te Hellendoorn met een wit Wener ram (konijn); prijs van de direc teur-generaal van de landbouw: J. Voort man uit Rijssen met een wit rex voedster (konijn). De Augustinusherdenking van de Vrije Universiteit zal gehouden worden op Vrijdagmiddag 12 Nov. om half vier in de Lutherkapcl. Gerrit van der Veen- straat 36 te Amsterdam. Sprekers: prof dr A. Sizoo en prof dr D. Nauta. Dit systeem gaat uit van Krletallux, waarvan de Schiedammer P. M. firmant is. Het werkt sinds enkele Jaren over ge heel Nederland. De ambtenaar O M. achtte het systeem ln strijd met de Loterij wet en eiste een boete van 11 subs, elf dagen hechtenis. Als verdediger trad op mr Trifels uit Maastricht, die stelde, dat hier wel dege lijk sprake is dat de betrokkenen invloed op de afloop kunnen uitoefenen ln de geest van artikel 1 van de Loterijwet. Mede daarom achtte hij het systeem niet in strijd met deze wet. De kantonrechter, mr Kos, zal 17 Nov. schriftelijk vonnis wijzen. Weddenschap uit 1944 Na lien jaren terug op slagveld Overloon Maandagmiddag om één uur ontmoet ten een Britse officier en een Schotse soldaat elkander na tien jaar op het slagveld te Overloon (N.B.) Tien jaar geleden hadden zij op dezelfde piaaits de weddenschap gemaakt, dat zij elkaar daar weer precies op deze tijd zouden ontmoeten. Zij mochten elkander in de tussentijd niet aan de weddenschap her inneren en wie niet zou komen zou de reiskoeten van de ander moeten vergoe den. Ontroerd gaven zy elkaar de hand. Tien jaar geleden: toen was de officier gewond en had de soldaat hem uit het vuur gered. Nu was de Schot haven arbeider en had hU vUf jaar voor deze moeten speren. Toen was Overloon puinhoop en nu een herbouwd dorp, dat zij niet meer konden herkennen. Op de graven van hun wapenbroeders ont waarden zy met ontroering de daar door de bevolking neergelegde witte bloemen. Ambassadeur der sterren Eerste burger van het heelal „Eén planeet, één regering, één volk" aldus een proclamatie van een zekere Sal- kazanof, die besloten heeft, een oproep naar 127 observatoria ln de wereld te zenden, waarin hij de astronomen ver zoekt, onmiddellijk een buitengewone ver gadering van het Internationale astrono mische genootschap te beleggen. Op deze •ergaderlng zou men een uitnodiging aan de leiders der verschillende landen, om „eenheid op de planeet tot stand te bren gen moeten opstellen. Salkazanof noemt zich ambassadeur der sterren, eerste burger van het heelal en bedelaar van de vrede, titels dus, waar door zijn oproep gevaar loopt, niet ge hoord te worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5