Jltemue £tih$(l)t (ümiranl Na de schittering van 't paleis de davering der werf Meerderheid in het Huis en in de Senaat Ethiopische sleepboot gleed in Kinderdijk op vorstelijk bevel te water Wist U voor u DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijl en dertigste laargnng No 10185 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stent «atrtcti li atittlrrm mm trrrt in Itgfirnspott" Hangt aan een draad Een keizer gaat uit. Na het noenmaal in het paleis op de Dam gebruikt te hebben, begaf de heerser van Ethiopië zich gistermiddag, vergezeld van de Prins, naar het Amsterdamse stadhuis. De foto toont de vorst en zijn gastheer tijdens het vertrek van het paleis. J Razzia in gebied van Algiers ParijsCairo moet zich er builen houden De Franse autoriteiten hebben Alge rijnse nationalisten, communistische lei ders en vakbondsleiders in hechtenis ge nomen. Er werd een grote razzia gehou den, na de aanvallen der verzetslieden. Onder de arrestanten zou zich Moelay Merbah, secretaris-generaal van de natio nalistische beweging, bevinden. Het com munistische weekblad Liberté werd op last van de gouverneur-generaal in be slag genomen wegens een opruiend arti kel. In het berggebied van Aurès ten Zuiden van Batna. is de toestand drei gend door de aanwezigheid van gewapen de benden. De Franse staatssecretaris van oorlog, Chevallier, heeft verklaard, dat de streek feitelijk in een staat van revo lutie verkeert. Passen, wegen en dorpen zijn in! het betreffende gebied door ver zetslieden bezet, terwijl de telefoonver bindingen verbroken zijn. Er zullen ster ke veiligheidstroepen nodig zijn, om het gebied van Aurès tc zuiveren. De Franse regering heeft bij Egypte geprotesteerd tegen het feit, dat radio-Caïro in de uit zendingen van de „Stem van Arabië" toe- juichingen heeft gericht aan het adres der anti-Franse verzetslieden. In dit ver band zij nog vermeld, dat de Franse re gering ook geprotesteerd heeft tegen de arrestatie van drie Fransen in Egypte. Tuindersknecht dTonk dodelijk vergif Tengevolge van het bij vergissing drin ken van een vergiftige vloeistof is de 23- jarige tuindersknecht G. Weel uit Nibbix-, woud (N.H.) om het leven gekomen. W.. die op het land werkzaam was, ging even naar een in de nabijheid staande schuur om uit te rusten. Blijkbaar in de mening verkerende, dat het water was, dronk hij enige teugen uit een geopende, met een heldere vloeistof gevulde fles. De inhoud van de fles bevatte echter een zeer zwaar vergif met een hoog arsenicumgehalte, dat gebruikt wordt voor het doodspuiten van onkruid. De man is ter plaatse overleden. De dames aan de hoofdtaiel zat aan het galadiner om de hoofdtafel gegroepeerd. Wij vonden daar de kaartjes van: De ambassadrice van Pakistan, de Begum Liaquat Ali Khan, de gezante van Ierland, mevrouw Mc. Neill, mevrouw Repelaer van Driel, dame du palais van H.M. de Ko ningin, mevrouw J. J. Vlirtheim, echtgenote van de consul-generaal van Ethiopië en mevrouw Smitt Avis, particulier secretaresse van de Koningin. Verder: mevrouw A. J. L. baro nesse de Smeth. waarnemend groot- meesteresse van H.M. de Koningin en mej. mr M. Teilegen. directeur van het kabinet der Koningin. Amerikaanse Democraten juichen De overwinning der Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Ver. Sta ten plaatst de regering-Eisenhower tegen een Congres, waar nu de oppositie sterker geworden is. De Democraten ver overden de meerderheid in het Huis met 232 zetels tegen 203 van de Republikeinen, meerderheid van 29 dus. Volgens de definitieve cijfers hebben de Democraten netto 18 zetels gAwonnen. In de Senaat de laatste, onofficiële telling: Repu blikeinen 47. Democraten 48, Onafhanke- lijken 1 zetel. De onafhankelijke Senator Wayne Moise heeft meegedeeld, dat hij democratisch zal stemmen, aldus Reuter. President Eisenhower heeft reeds ver klaard, dat hij de democratische leiders' in het Huis zaj uitnodigen tot samenwer king en dat hij met hen zal confereren ver zijn wetgevend program voor het ■olgend Congres. Bij het bepalen van de buitenlandse politiek werd de afgelopen twee jaar voortdurend overleg met de democratische leiders gepleegd. Eisen hower wilde niet zeggen of hij zich in 1956 herkiesbaar zou stellen als president, in ieder geval heeft deze verkie zingsuitslag in zijn plan geen verandering gebracht. Hij betreurde indertijd de term „koude oorlog" gebruikt te hebben voor het geval de verkiezing van een demo cratisch Congres zou leiden tot moeilijk heden tussen het uitvoerend en het wet gevend regeringsorgaan. Inmiddels heeft de procureur-generaal an New York, Goldstein, opdracht ge- aven een onderzoek in te stellen naar ïregelmatigheden, die zich bij de ver kiezingen in verscheidene stembureaux in aat New York zouden hebben voor gedaan. De New Yorkse effectenbeurs heeft gunstig gereageerd op de uitslagen der Amerikaanse verkiezingen met koersstij gingen. Vermelden wij nog, dat in het ve Congres ook drie negers zitting zullen hebben. Een 31-jarige begrafenis ondernemer uit Detroit, genaamd Charles Diggs, is de eerste neger, die de staat Twee kinderen omge komen door kolendamp Toen de heer Kikken, wonende aan de Hagenstraat te Amby, bij Maastricht, gis teravond thuis kwam trof hij tengevol- an kolendamp zijn vrouw en de twee kinderen van resp. 1 en 5 jaar in bewus teloze toestand aan. De kinderen warer niet meer te redden. De echtgenote were naar het ziekenhuis St Annadal te Maas tricht overgebracht. Haar toestand is re' delijk wel. Nieuwe boodschap Ike's aloomplan is nog niet van de baan Dulles, de Amerikaanse minister var ambassadeur te Washington, Zaroebin, buitenlandse zaken, heeft de Russische een boodschap overhandigd, betrekking hebbend op Eisenhowers atoomplan. De boodschap is het antwoord op het Rus sische memorandum van 22 September, waarin te kennen werd gegeven, dat de Russen de onderhandelingen over het atoomplan willen hervatten, zo meldt Reuter. Michigan vertegenwoordigt. Diggs is democraat. Er hebben nog twee negers zitting in het Congres namelijk de Demo- n Adam Powell voor New York en Dawson voor Chicago. Voorts werd de oudste man in de Senaat herkozen. Het is de democratische Senator Theodore Fran cis Green, 87 jaar oud, van Rhode Island afkomstig. HET KEIZERLIJK BEZOEK AAN NEDERLAND (VAN ONZE VERSLAGGEVERS) FEEST EN ARBEID zijn de twee elemen ten in het bezoek van Keizer Haile Selassie aan ons land. Feest was het gisteravond in het paleis op de Dam in Amsterdam, waar H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hun gast een gala-maaltijd aanboden. Het was één schit tering van uniformen en avondtoiletten. Arbeid bracht de dag van heden, die de Keizer noopte om half elf in Kinderdijk te zijn, waar hij de, op de scheepswerf van L. Smit en Zoon op stapel staande sleepboot „Shegnew" te water liet. Het is één van de vier boten, die hier voor rekening van Ethiopië worden gebouwd. Negentig gasten zaten aan 't diner. On der hen bevonden zich slechts een klein aantal dames De grote meerderheid der gasten waren: ministers, hoge dienaren de staat en hoge militairen, de leden het corps diplomatique en van de hofhoudingen van de Keizer en de Ko ningin. In het midden van de hoofdtafel zat de Keizer. Ten- linker zijde bevond zich H.M. de Koningin met. naast haar de Hertog van Harrar. Ter rechtezijde van Zijne Keizerlijke Majesteit zaten Prins Bernhard en de Hertogin van Harrar. Prinses Sara Het schouwspel van die prachtige mar meren Burgerzaal met het geschilderde, hoog oprijzende plafond, zou men ieder- willen laten zien. Door een warnet van gangen en gangetjes, langs plekken, waar geen vorst ooit zal komen, al is het zijn eigen paleis, zijn we gisteravond dat feestelijk middelpunt van keizerlijke en koninklijke verblijfplaats geleid. Ondier de enorme, fonkelend schitte rende luchters stond de vorstelijkp tafel, in hoefijzer-vorm, opgesteld. Win ter- chrysanten in allerlei kleuren vormder de tafelversiering. Het damast was he z.e. Hortensia, daterend uit 1837 en ah fafelstukken dienden grote Franse pla beaux, die goudtglazen weerkaatsten Het servies was van Sèvres porcelein. het_ glaswerk was ..Amsterdams" t was dezelfde pracht en schitte ring als bij vorige h°zoeken. Alleen de bloemen verschilden en dus ook de geu- in de Burgerzaal. B'i het bezoek van Koning Frederlk van Denemarken wa- er lentebloemen. De heer en me- w Coty zagen een overvloed van rozen, de Ethiopische keizer wordt ge- eerd met de herfsttooi' uit onze kassen. Hun grote avond Voor de leerlingen van de school voor koks en hofmeesters van de Koninklijke Marine in Amsterdam is dit een grote vond. Veertien van hen. onder com mando van majoor-hofmeester B. de Boer, stonden namelijk gisteravond, ge stoken in het blauw met gouden statie- gewaad van het Hof. in de dirierzaal, aar zij, met 42 lakeien dienden. Aan de hoofd-tafel diende een lakei of Eisenhower, de president der Ver. Staten, figuur van wereldreputatie en in de eerste plaats „soldaat" zal zich door de nederlaag der Republikeinen niet uit het veld laten slaan. Wy zieri hem hier in gezelschap van de voorzitter der Republikeinse partij, Leonard Hall, de verkiezingsuitslagen volgen, pre cies zo, in hoop en vreze als ieder rechtgeaard Nederlander bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. De Democraten hebben dit offensief ge wonnen, maar reeds weer blaast Eisenhower „moedig hofmeester op elke drie gasten. Aan de zijtafels was de verhouding één op acht, met dien verstande dat er nog veLe aan- dragers van spijzen, schenkers en andere dienaren waren. Te voren heeft deze schare in het Pa leis Noordeinde dn Den Haag. bij een volledig gedekte tafel „drooggeoefend". Vandaar, dat men gisteravond, bij hot aanflitsen van de rode lampen, wist wat er gebeuren moest. De hofmeesters ontvingen voor hun optreden alle een decoratie. Toen wij het paleis verlieten, kwamen we de leden van de Kon. Militaire Ka pel tegen, die zich naar hun plaats, bo ven in de Burgerzaal begaven, waar zij. onzichtbaar, maar goed te horen, een programma van symphonigche muziek uitvoerden. Redevoeringen Het menu. dat geserveerd werd, sloot zich aan de tradities van matigheid, dae de Keizer met zoveel zorg handhaaft. Het bestond uit een voorgerecht kin, een heldere ossenstaartsoep, als vis gerecht was er tong, het vleesgerecht was een kalfsoester met artisjokken, als nagerecht diende een ijsfantasae. kleine gebakjes en fruit. Tijdens deze maaltiid hebben zowel de Keizer, als H.M. de Koningin gesproken. De Keizer herinnerde er aan. hoe. na de beproevingen, die beide landen door stonden. Ethiopië en Nederland de vTlondschaDsbanden versterkten Met dankbaarheid gewaagde de Kei zer van de handelsrelaties, die zich ont wikkelden tussen beide landen en hij memoreerde het bezoek van ZK.H. Prins Bemhard. Hij hoopte op toenemende en groeien de gemeenschappelijke belangen van beide landen Na zijin rede werd het Nederlandse volkslied gespeeld. H.M de Koningin, die de rede beant woordde. sprak haar bewondering uit voor het heldhaftig verzet van Ethiopië tegen de onderdrukking der oorlogs- Zij dankte de Keizer voor de. tijdens de watersnood ondervonden hulp en zij hoopte, dat beide landen „die leven wil len uit de geest van het Evangelie", beide-zouden sla-zen in het bereiken van hét ideaal: geluk en voorspoed der volken. Na deze rede werd het Ethiopische volkslied gespeeld. In Kinderdijk Zoals gezegd: het was. na dit avond feest, weer vroeg dag voor de vorstelijke Dersonen. Om half elf vanmorgen stor.d heel Kinderdijk uitgestroomd langs de THEE NOG EENS 8 CENT PER 100 GRAM DUURDER Met ingang van gisteren zijn de prijzen van alle theesoorten met 8 cents per pak je van 100 gram verhoogd. Deze ver hoging Is een gevolg van de aanhoudende hausse op de wereldtheemarkt- In de koffieprijzen is geen verandering ge komen. In Veiligheidsraad Egypt, afgevaardigde zakt in elkaar De Egyptische afgevaardigde Mahmoed Azml is gisteren in de Veiligheidsraad nde Ver. Naties overleden na een hartaanval. Dit gebeurde tijdens de be handeling van de Israëlische klacht over de Egyptische bemoeienis met naar Is raël varende schepen in het Suezkanaal. De zitting werd onmiddellijk verdaagd. DAT 35 Ned. meisjes in Nieuw Zeeland aankwamen om zich bij haar verloofden voegen. DAT de 70-j. mevr. W. van Harn-Ver- wey uit Beekbergen reeds sedert 10 dagen wordt vermist. DAT de commissaris der Koningin in Limburg Dinsdag 23 Nov. het nieuwe raadhuis te Wanssum (L.) zal openen. DAT mr A. Baron v. H. te A'dam ln hoger beroep in een clv. procedure voor een 5e deel schuldig werd bevonden aan de invaliditeit van het door hem aan gereden 12—j. meisje T. v. K. uit Amstel veen. wier vader 188.000 schadevergoe ding had gevraagd. DAT de Belgische eis om sommige hout achtige planten bij invoer uit ons land met Pruisisch zuur te behandelen Is In getrokken. DAT de Automobiel-technische Club. ver. ter bevordering van de autotechniek, in '53 toenam van 1833 tot 2045 leden en van 22 tot 24 afdelingen. DAT G. G. Loggers, voorheen te Wie- ringermeer, geïnstalleerd werd tot burge meester te Aalsmeer. DAT in R'dam 4 uit Duitsland per lich ter gearriveerde Krupp-stoomlocomotie- (elk van 130 ton) in het s.s. Jalval- labh voor India werden ingeladen. DAT het Natuurhistorisch Museum te Maastricht als nieuwe aanwinsten ont- een 5e halswervel van een reuzen- hert, enkele beenderen van een mam- en een schouderblad van een groot rund, welke praehistorische vondsten ge daan werden' in de uiterwaarden van de Maas onder Hateboer (L.). DAT van de 51247 doorgelichte Nijme- genaren (61 procent der totale bevolking) 96,4 procent geen tuberculeuze afwijkin gen vertoonde, hetgeen een goed resul- is, aangezien Gelderland een tbc-ac- tief gemiddelde van 1 procent aanwijs* DAT in A'dam ln hoger beroep beves tiging van het vonnis ln 1ste instantie (1 mnd. voorw., 100 boete en verbeurd verklaring van de roulette en de bedragen van 20 en 250) werd geëist tegen de 37-j. veehouder R. D. v. d. W. uit Loos- drecht, wegens het gelegenheid geven van hazardspel. DAT er op 1 Nov. In ons land 1.942.105 radiotoestellen waren aangegeven t 1-931.683 op 1 Oct., en er 1 Oct. 49 aansluitingen op de radiodistributie ren tegen 498.826 op 1 Sept. DAT Dinsdag in Hoensbroek (L.) het ernleuwe Spar-groothandelsbedrijf (110 j levensmiddelenzaken in Zuidlimburg) in gebruik genomen wordt DAT de Ned. delegatie op het 11 en 12 ov. in A'dam te houden congres van de int. bond van zaadhandelaars bestaat uit ir D. J. v. d. Have. P. K. Woldtjk en C Karsbergen. DAT wachtmeester le kl. van de rijks politie R. M. Teensma te A'dam in groot tenue in de Singelgracht sprong, waaruit hij de 7-J. H. Deugd uit de Dapperstraat an de verdrinkingsdood redde. DAT kol. R. Dawson namens het vierde Britse commando sprak op de herden king van de tiende verjaardag van Vlis- singens bevrijding. DAT vanmorgen het Ned. m.s. Hector (19Cfi brt) als 15.000s'» schip van dit iaai de R'dams» haven binnenliep en vorig jaar het 15.000ste schip eerst op 7 Dei arriveerde. DAT ln Haarlem de 51-J. A. E. ward aangehouden verdacht van onttrekking van 2182 aan een nalatenschap, waarover hij het beheer voerde. DAT de raad van Nijmegen een credlet van 2.550.360 toestond voor de aanleg van een tweede havenarm langs het Maas- en Waalkanaal. straten en dijken, om de keizer te ver welkomen. Ethiopië is een van de werkgevers van deze gemeente, want voor rekening van dat land staan een viertal sleepboten op stapel, waarvan de eerste, de Shegnew. vanmorgen om kwart voor elf te water gleed. Dat geschiedde, nadat de Keizer, door een druk op de knop, het mechanis me in. werking had gesteld, dat de stapel loop mogelijk maakte. Met een doffe slag sloeg de fles cham pagne tegen de voorplecht van de Sheg new in stukken. Daarmee had het schip Scheepsfluiten en fabriekssirenes ver kondigden luide over het waterland, dat het schip zijn element gevonden had. Marjora Geertruida den Hartog, doch tertje van de adjunct-directeur van de scheepswerf L. Smit en Zoon, bood de keizer direct daarna een klein model van de nieuwe sleepboot aan. Om half twaalf vertrok men naar Rotterdam Ook daar begaf de vorst zich naar een werf, namelijk die van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, waar hij zich a boord van de „Piet Hein" inscheepte, gezelschap uiteraard van H.M. de Konin gin en de Prins. Het Koninklijke jacht voer langs het Prins Bernhard dok, waar de kruiser De Zeven Provinciën gereed gemaakt wordt voor de reis. Hoewel er op de kruiser geen saluut werd gegeven, werd er wel geparadeerd en „gejoeld". Bij de Schiemond lag Hr. Ms. Evertsen. die 21 saluutschoten afgaf. Bij de Maashaven Oostzijde ging aan land. Per auto begaf het vorstelijk bezoek zich daarop naar 't Beursgebouw, waar het noenmaal gebruikt werd. Jaques Griffe ontwierp voor zijn „Boutique" dit eenvoudige en semble. Het is tweed in rood en blauw. Een steenrode jersey blouse en een mutsje van het zelfde materiaal completeren dit geheel. De modekoningen zijn wat democratischer geworden in hun „Boutique", dat wil zeg gen, dat de prijzen daar niet zo schrikbarend hoog zijn als by de haute couture, maar dat de modellen dan ook niet absoluut „exclusief blijven. Toch is dit model wel bijzonder. Hoofdzake lijk door de blouse, die van vo ren met een grote strik aan de hals sluit. De strik ts gemaakt van een aangeknipte brede slip, die de corsage in een draperie trekt. Voor het eerst van hun leven zagen vele Amsterdammers gis teren een echte keizer, die, over- eenkomstig de inhoud van zijn naam „leeuw van Juda" leeu wenmanen op zijn steek draagt. Hierboven de keizer in vol or naat. H.M. de Koningin maakt zich gereed, de leden van haar gevolg aan Z.K.M. voor te stellen. Ridder Grootkruis M.W.O. Hoge onderscheiding voor Keizer van Ethiopië H.M. de Kojüngin heeft de Keizer van Ethiopië benoemd tot ridder grootkruis in de Militaire Willems orde. Na de heldhaftige strijd om de vrij heid van zijn land, waarbij Z.M. per soonlijk op bezielende wijze z\jn volle leidde, moest hü uiteindelijk capitu leren en zich in ballingschap begeven. Ook toen bleef hij doorstrijden voor vrijheid en voor recht en persoonlijk organiseerde hij het verzet, zodat h\j in 1941 aan het hoofd van zijn troe pen zijn rijk weder kon binnentrek ken. Na de bevrijding heeft hij bo vendien de economische hulpbron nen in Ethiopië ingeschakeld ten be hoeve van de gemeenschappelijke vrijheidsstrijd. Ook hierdoor heeft de Keizer op krachtige wijze medege werkt aan de uiteindelijke algehele overwinning der geallieerden. Londense stakers wéér aan het werk De bijna 10-000 Londense havenarbeiders die gisteren voor de derde maal ln sta king gingen, zijn hedenochtend weer aan het werk getogen. Voor hoe lang....? Voor vluchtelingen nu f 775.000 Bij het Comité Vluchtelingenhulp (gironummer 5100) is gisteren een bedrag van rond ƒ40.000 binnenge komen. Tot Dinsdagavond was in totaal rond ƒ735.000 ontvangen, zo dat tot gisteravond het totaal ƒ775.000 bedraagt. HET WEER IN EUROPA 1 licht bew. licht bew. regen bew. iff! Si s 2 zo 3 li 1T 4 Enkele buien Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Iets minder koude nacht. Wisselend bewolkt met en kele buien. Matige tijdelijke krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon van 7.40 tot 17.06; maan: an 1432 tot 24.43 uur. Op 10 Nov. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1