Morg en gaan naar de de Ver. Staten stembus In het geding: alle zetels Huis en één derde Senaat Geen beslissing genomen over fusie Chr. handelsreizigers Op uw kantoor air-wick Scheppingsorde laat vrouw niet toe in ambt Geen aanvaarding van hogere loongres zonder meer BICAHPAN iBWiWIfcuar 1— Puzzle 2 MAANDAG 1 NOVEMBER 1951 REPUBLIKEINSE OF DEMOCRATISCHE WINST DE CAMPAGNE voor verkiezingen in do Verenigde Staten, die morgen zullen plaats hebben, gaf aanvankelijk het beeld van een trage, rustig vloeiende stroom, maar thans ontdekken wij. nu het zo kort dag wordt, de stroomversnellingen. Deze verkiezingen gelden voor het gehele Huis van Afgevaardigden en voor één derde van het aantal leden in de Senaat. Bovendien wordt een aantal locale functionarissen gekozen. Anders dan bij de verkiezingen voor een president der Ver. Staten, is er nu veel minder „tam-tam". Uiteraard worden verschillende prognoses afgeschoten, voorspellingen, wie uit deze verkiezingen winst xulien boeken, de Republikeinen of de Democraten. Toen op 7 Novem ber 1950 de Amerikanen een nieuw Huis van Afgevaardigden kozen, alsmede 36 van de 96 Senatoren en gouverneurs voor 32 staten, incas seerden de Republikeinen aanzienlijke voordelen. Het is in de Ver. Sta ten meestal zó gesteld, dat de partij, die aan de macht is (en dat waren j toen de Democratene) zetels aan de oppositie moet afstaan, wanneer niet het presidentschap in het geding is. republikeinse slogans ontbreekt het niet: „Geen kans op depressie; geen vrees voor oorlog, geen vrees voor werkloosheid; maar uitbreiding van handel, meer inves teringen, minder dollars naar het buiten land. Atoombommen in dienst van de vrede, betere woongelegenheid, tuist daling van de werkloosheid ja, 1954 is het voorspoedigste Amerikaanse vredes jaar!" Negentig sleutel- De verhoudingen (Laatste gegevens) De verhoudingen in Huls en Senaat zijn als volgt SENAAT: 49 Republikeinen 46 Democraten 1 Onafhankelijke (Gegevens ontleend aan Ass. Press) Er moeten dit Jaar 37 zetels van de Senaat worden bezet. Momenteel zijn er 22 bezet door Democraten en 15 door Republikeinen. HUIS: 219 Republikeinen 215 Democraten 1 Onafhankelijke (Gegevens ontleend aan „Congres*- sional Directory" van 18 Jan. 1954). Alle 435 zetels van het Huis zijn in het geding. GOUVERNEURS: 29 Republikeinen 19 Democraten Een „mid-term" verkiezing is er een. die halverwege de ambtsperiode van de pre sident valt. Nu wordt het feit geconsta teerd. dat de Democraten slechts eenmaal in de laatste achttien Jaar bij zulke ..mid term" verkiezingen hun meerderheid kon den vergroten. Dit geschiedde in 1934. toen Roosevelts „New Deal" op haar hoog tepunt was. Op de herverkiezing van de democraat Roosevelt In 1944, volgde in 1946 een succes voor de Republikeinen De Republikeinen behaalden toen. zelfs de meerderheid in beide Hulzen, zodat de democratische president Truman voor het moeilijke probleem stond, hoe twee jaar lang te regeren met een Congres, dat lang niet altijd achter hem stond Afgaande op het voorgaande zou men dus kunnen districten Met al deze tegenstrijdige reclame zul len de redacteuren der grote Amerikaan se. hetzij democratische of republikeins* bladen, wel enigszins met de handen in zeggen, dat nu, bij de verkiezingen op 2! het haar zitten. Hoewel, het grote Ame- November, de Democraten zouden win-irika. met zijn grote pers. is voor geen nen. Men beroept zich daarbij op de uit-1 kleintje vervaard. Een grote meerder- slagcn in de staat Maine, waar reeds dei beid van krantenredacteuren is van oor- verkiezingen hebben plaats gehad. De deel, dat de Democraten bij de verkiezin- morgen de meerderheid in het Congres zullen veroveren. Corresponden ten van de New York Times hebben in 32 staten de stand opgemaakt van de verkie- zingstendenz en men concludeerde, dat de Democraten vóór liggen op de Republi keinen. Men is dus van die zijde van ning, dat de Democraten genoeg zetels zullen winnen om de meerderheid In het Huis van Afgevaardigden te behaien. Men houdt er dus rekening mede. dat de democratische tendens, welke zich' in de Maine en Alaska heeft afgetekend, zich ook elders zal realiseren. Het Huis Afgevaardigden is. volgens de on beschikking staande gegevens, als volgt samengesteld: 219 Republikeinen, «z onder één zetel, de vacant is; 215 Demo craten met inbegrip van drie vacante zetels. Om de meerderheid te behalen is voor de Democraten een winst van dri» zetels voldoende. Het zal speciaal van 9( sleuteldistricten afhangen of de Republi keinen dan wel de Democraten de meer- staat Meinc is republikeins en er werd democratische gouverneur gekozen. Een wet voor Meden en Perzen behoeft dit in de Ver. Staten echter nog niet te zijn. De begrippen republi keins en democratisch In de buitenlandse pblltiek, waarvan de richtlijnen niet slechts worden uitgestip peld door Washington, maar waar men in acties en reacties mede afhankelijk Is van Mqpkou en Peking, is er niet zoveel ver schil tussen Democraten en Republikei nen. Ten aanzien van de Amerikaanse binnenlandse politiek ligt het geval an ders. Een leek vraagt zich wel eens af, wat men nu feitelijk te verstaan heeft onder de begrippen „Democraten" en „Republikeinen" Men kan zich er niet van af maken door te zeggen, de Demo craten zijn absoluut „links" en de Repu blikeinen zijn „rechts". Evenmin ligt het zo. dat de Democraten sulver progres sief* en de Republikeinen verstokte aervatieven" rijn. Er zijn zowel conser vatieve Democraten als progressieve Re publikeinen. De vaak geinig smakelijke verwijten, die de candidaten bij de verkiezingen richten tot hun tegenstanders, moet te serieus nemen. Bij de prestdentsver-j kiezingen is dat doorgaans nog veel erger, men scheldt elkaar uit voor alles wat lelijk is. om daarna candidaat en tegen- candidaat weer broederlijk verenigd te zien bij blitzlicht cn heildronk. Stokpaardjes en slogans Wij hebben reeds gezegd, dat velen zich aan voorspellingen hebben gewaagd. Er zijn lieden, die in de vaste overtuiging leven, dat Eisenhower nog altijd werkt als een magneet op de grote massa, zodat de Republikeinen met winst uit deze ver kiezingsstrijd tevoorschijn zullen treden. Vice-president Nixon heeft reclame moe ten maken met vrijwel oude stokpaardjes, zoals het échec in de buitenlandse poli tiek (een erfenis van Truman) ten aanzien van Azië (Formosa. Korea. Indochina), terwijl hij zich eveneens keerde tegen het gevaarlijke communisme, te veel be moeiing van de overheid met het particu liere bedrijfsleven, corruptie, waarbij dan in positieve zin de naam Elsenhower ai» trekpleister naar voren wordt gebracht Van de zijde der Democraten is het Ste venson. die dé Republikeinen verwijt, de oorzaak te zijn van hoge kosten levensonderhoud, werkloosheid, terwijl het veel omstreden en beruchte geval ..McCarthy" wordt uitgespeeld Tegenover de verwijten der Democraten heeft Eisen hower. die lange tijd ter verpozing liever] hengelde en eindelijk uit zijn slof schoot. zich krachtig verweerd. Hij slingerde zijn, tegenstanders een programma naar het hoofd, waarvan het doel zou zijn. in min der dan t.en jaren de waarde der natio nale productie te brengen van 356 milliard op 500 milliard dollar Dtt zou dan neer komen np een gemiddelde toeneming van j meer dan drieduizend dollar voor elk tegenwoordig Amerikaans gezin. Aan derheid in het Huis van Afgevaardigden zullen veroveren. Het zijn deze districten, die de reputatie genieten van politieke on stabiliteit. Zo blijft het dus als altijd bij prognoses, want tegenover de juichtoon der Demo craten staat weer de lyrische ontboeze ming der Republikeinen, dat hun partij beslist tien twintig zetels zal winnen. Volledigheidshalve laten wij nog volgen, dat van de 37 Senaatszetels waar net in November om gaat, er 22 bezet zijn door Democraten en 15 door Republikeinen. Resumerende: zal de wereldnaam „Eisen hower" de aarzelende kiezers er toe be wegen, hun stem toch vóór de Republikei nen uit te brengen? Ruim 200 Koreavrijwilli- gers in ons land lerug Met de Prinses Beatrix zijn Zondag avond te Hoek van Holland 166 officieren, onder-officieren en manschappen van het Nederlandse Detachement Verenigde Na ties aangekomen. Deze Koreavrijwilligers zijn op 15 September J.L uit Korea trokken en het detachement kwam giste- met het Engelae troepentransportschip Dunera in Southampton aan. Nadat de militairen wegens de staking zelf hun bagage hadden gelost, reisden ze per trein Harwich. Van daar voeren zij de Prinsses Beatrix naar ons land. De commandant van het regiment Van Heutz, luitenant-kolonel S. da Costa, reik- aan de militairen het kruis voor recht; vrijheid uit. De ontscheping werd o.a. bijgewoond door kapitein W. Bijlsma, die Prins Bern- hard vertegenwoordigde. Vandaag kwamen per vliegtuig oj Schiphol nog 55 Koreavrijwilligers aan J. H. Bramlage directeur topografische dienst Tot directeur van de topografische dienst der Kon. Landmacht te Delft is, met ingang van 1 November a.s. benoemd de heer J. H. Bramlage, thans hoofd de opmetlngsdienst De heer Bramlage volgt kolonel C. A. J. von Frijtag Drabbe op, die de dienst met pensioen heeft ver laten. Nu ook 6 pet in de Friese landbouw Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw is teruggekomen van haar aanvankelijke beslissing om d< 6 pet loonsverhoging van de hand U wijzen Na een bespreking met het hoofdbe stuur van de Alg. Ned. Agrarisohe Be drijfsfond heeft ze besloten deze verho ging alsnog met terugwerkeende kracht van 4 October af te betalen. Dit geschied de aan de vooravond van een protestver gadering der Friese landarbeiders, die niettemin toch doorging, daar de leden met de nieuwe beslissing nog niet op de hoogte waren. VERTROUWEN BLEEF (Van onze sociale redacteur) We kunnen teleurgesteld zijn over deze vergadering. In ieder geval is er dit goede dat het vertrouwen in het bestuur niet is op«e_egd. Zo ongeveer waren de slotwoorden van voorzitter A. Graafland (Apeldoorn) in de Zaterdag te Utrecht gehouden buiten gewone algemene vergadering van de Ned. Vereniging van Chr. handelsreizi gers en -agenten (NCVH), die bedoeld als een beslissende over de nog altijd hangende kwestie van fusie met de Ned. Christelijke Beambtenbond. waarin een we NCVH. een Ned. Christelijke Han delsreizigers-Verband gevormd zou wor- Er is. na de algemene vergadering op 15 Mei in alle afdelingen over gesproken er is een speciale besturenconferentie over geweest en men is ook nu geen stap verder gekomen. Was er een beslissing genomen, dan zou de fusie zijn, want alle afgevaardigden waren bindend mandaat van hun afdelingen vergadering gekomen. Tenslotte bleek de van „het eigen huisje" een grote rol. Maar zou het gevoel bevredigd zijn, als men op dood spoor kwam? Een handels reiziger moet zich snel kunnen aanpassen. Da verdeeldheid onder de Christelijke handelsreizigers over de organisatievorm moet ophouden! Thans spinnen de huma nistische organisaties er zijde bij. Er ontstond na dit openingswoord eer brede bespreking, die niet altijd uitmuntte door logif a en organisatorisch besef. De heren Graafland en Ruppert, de voorzit ter van het CNV. poogden vergeefs, vele misverstanden weg te nemen, waren er, die eerst per se een beslissing wilden doordijven. Tenslotte gelukte het. De voorzitter van de afd. Rotterdam, d^ heer Leeuwenburg, wees cr op. dat deze vergadering een blijk ls van teleurstelling. De stemming in deze vergadering zal op de verdere gang van zaken ongetwijfeld invloed hebben. Hoewel enkele aanwezigen bij de rond vraag opnieuw een beslissing poogden te forceren, wees de vergadering dit af. bestaat 200 jaar De universiteit van Columbia, „glam punt der Westelijke beschaving" (Spaak), bestond Zaterdag 200 jaar. Tal van 's we relds vooraanstaande persoonlijkhedei waren op de receptie in New York aan wezig, onder wie koningin-moeder Eli zabeth van Engeland. Hammarskjbeld, al gemeen secretaris van de Ver. Naties, ei Spaak, de Belgische minister van buiten- behartiging der handelsreizigers nooit ge-jiandse zaken. Koningin-moeder Elizabeth oee kan opbrengen. bracht later een bezoek aan het hoofd- Heto sentiment speelt bij de verdediging kwartier van de Ver. Naties. het beroep, dat de NCHV heeft ingesteld tegen de uitspraak van de grensregelings commissie van het vakverbond, die tot de fusie concludeerde Voorzitter Gaafland zette aan de hand van een woord van prof. Anema uiteen, dat het opgeven van de positie als eigen organisatie verstandelijk juist zou zijn, omdat bij de ontwikkeling naar bedrijfs- ganisatie de NCHV voor de belangen- air-wick houdt de atmosfeer fris Waar velen b()een zijn en vlijtig wordt gerookt, wordt de atmosfeer spoedig bedorven, 's Morgens vóór het werk begint, de wiek uit de Air-Wiek flacon 5 cm omhoog trekken de lucht blijft de gehele dag fris en aangenaam. Een flacon Air-Wiek f 2.40 is voldoende Gebruik het ook vergaderingen etehêr.ü winkel... keuken... kinderkami VOOR MENSEN MET EEN FIJNE NEUS Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Nw.-Beijerland cand. Huizinga te Groningen; te Putten (derde pred.pl.) H. Talsma te "s-Gravenhage. Bedankt: voor Tholen (toez.) Westland te Waarder. Aangenomen: naar Terhorne C. Duin. vic. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken (vac.-A. J. iveld. Aangenomen: naar Andijk (vac.- v. d. Woude) drs J. Vegh te Wons, die bedankte voor Nieuwe Pekela. dankt: voor Nederhorst den Berg M D. Geleynse te Wlnsum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Rotterdam-Centrum vac.-J. P. Geels) J. H. Velema te Zwolle. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Middelharnis T. Dor- •esteijn te Opheusden. Herv.-Gerel. Mannenbond Ook Heilige Schrift niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar (Van onze kerknieuws-redacteur) 'ij menen dat de vrouw uit het ambt geweerd moet worden. Dat betekent niet, dat wij de vrouw willen achterstellen bij ïan. Het gaat ons om de plaats waar God de vrouw gesteld heeft. De vrouw in de gemeente prachtig werk ver richten, maar wie de plaats wil veran deren, waarin God haar gesteld heeft, trekt de wijsheid Gods in twijfel, al dus ds L. Kievit, Hervormd predikant te Woerden, in een referaat dat hij Zater dagmiddag in Utrecht hield op de bonds- ARTSEN LATEN PROTEST HOREN In een vergadering die van 2 uur 's middags tot 9 uur 's avonds gehouden werd, heeft de Kon. Ned, Maatscnappü ter Bevordering van de Geneeskunde gesproken over de verhoging van do -loongrens van de verplichte ziekenfonds verzekering van ƒ5300 tot ƒ6000. Het bestuur heeft na afloop medegedeeld, dat het niet heeft kunnen besluiten zonder meer de gevolgen van een eventuele ver hoging van de loongrens voor het zie- keniondswezen te aanvaarden. Duidelijk is gebleken, aldus het bestuur, dat de vergadering het optreden van het zen oomiité van actie, waarover de laatste dagen vele persberichten zijn versche nen. betreurt. Ongeveer twee weken geleden is er, zoals we meldden, een brochure ver schenen, geschreven door dr H. L. Kun neman. flicrin wordt gepleit voor terug keer naar het stelsel van de vrijwillige en particuliere ziekteverzekering, waaT- bij het levensverzekeringsbedrijf zich bereid verklaart een premie te bereke nen. die bij een inkomen grens van ƒ5000 op het zelfde niveau ligt als de zieken fondspremie. Met de inhoud van deze brochure ver klaarden zich negen Amsterdamse artsen accoord. Alle artsen in Nederland ver zochten zij adhaesiebetuigingen te zen den, doch slechts enkele honderden van de in totaal ongeveer tien duizend artsen en specialisten in ons land, reageerden hierop. De hele gang van zaken heeft bij het bestuur van de Kon. Ned. Maat schappij ontstemming gewekt en ter vergadering zijn hierover harde woorden gevallen. Andere wegen Men wil andere weger, zoeken om tot een betere basis van het ziekenfondswe zen te komen. Daarbij gaat men uit van de gedachte, dat sociaie voorzieningen moeten worden verstrekt naar behoefte en er dient persoonlijke verantwoorde lijkheid te bestaan, waar deze redelijker wijze gedragen kan worden. In een plan van de arts Blanksma is gepleit voor een stelsel van getrapte verzekeringen, waarbij de inkomensgrens verleert voor bepaalde groepen van verzekerden. Het is niet de bedoeling van de leden van het comité van actie om zich van de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevorde ring van de Geneeskunst af te scheiden De medestanders wil men binnen de Nauwer contact tussen beambten van CNV en KAB Tussen de verschillende beambtenorga- nisaties in het CNV en de KAB wordt de breuk in de raad var. vakcentralen hecht contactorgaan in het leven ge roepen. Plannen daartoe worden thans uitgewerkt. De voorzitter van de RK Bond hogere, middelbare en lagere technici deelde dit Zaterdag op de algemene gadering van deze organisatie te Breda Hij voegde er aan toe, dat in dit tactorgaan ook de verschillende kwesties liggende op het terrein van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden, zullen wor den besproken. Uitzending beursberichten De A.V.R.O. zal zendtijd ter beschik king stellen van de Vereeniging voor den Effectenhandel en zal elke Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 'oenevens een: in de 14 dagen ook Maandag van 1,55 tot 2 uur n.m. beursberichten uitzenden, na melijk een Indruk van de stemming bi opening en een aantal koersen van di hoofdfondsen in het eerste tijdvak. De N.C R.V. geeft in haar rubriek „Vandaag, Radiokrant voor Nederland" reeds vijf jaar een kort beursoverzlcht van 8 tot 8 uur 20 n.m. elke Maandag, Woensdag Donderdag en eens in de 14 dagen ook op Vrijdag. maatschappij organiseren, om op die manier druk uit te oefenen op de maat schappij in verband met de komende besprekingen in de Kamer. (Advertentie) KALO DERMA GELEE mWM maakt handtn zacht als fluweel ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, (V.U.), 29 Oct. Geslaagd voor cand theologie; D H Borgers, Utrecht en K H B Bolwijn. Den Haag. DELFT. 30 Oct. Geslaagd voor inge nieursexamen scheikundig ingenieur: R N Bersma. Den Haag; C J E A Bulder. Voor burg; H Geelen, Scheveningen; H G Gerrit sen, Den Haag; W F van Glls. Delft: D L J van der Griend, Den Haag; R Karper, Den Haag: W Kooistra. Delft; P J van Lier, Rijs wijk; M C J Nlevaart, (met lof). Leiden; B Ph Pelix. Den Haag; D Thoenes, Scheve ningen; Touw Tjoon Liat, Delft. Ingenleursex. natuurkundig ngenieur: W de Bruin, Leidschendam; R F Klaver. Delft; B Kuiper. Den Haag; A J Doetjes. Brussel- Woluwe (of Den Haag); J v Lookeren, Den Haag: O H A van Royen. Den Haag; M T Vlaardingerbroek, Den Haag; E H Vlier boom. Den Haag; F W van Vollenhoven. Den Haag. Cand. natuurkundig ingenieur; A van den Beukei Delft- J F Dirks Den Haag- J K Landré. Delft; mej T I Potgieser. Voor- DELFT. 30 Oct. Geslaagd v scheikundig ingenieur: nschcde; C L de Bloijs. r Eijk, Dordrecht; J Geuz eld; t lof 1 Rot- H M Nieuwenhiis. A'dam; D H •nhuizen. Zeist; J M Oelderik, filversiim; J A Potting. Simpel- N Schuijtvlot. Bussum: L Sonneveld, J R Sti Ingenieursex. natuurkundig ingenieur: Bakker. Dordrecht; M M van Berlo. He mond; H Mensen. Dordrecht; E Netten. Ro terdam; R R Vierhout (met lof). Nijmegei F G Insinger, Amersfoort. •kundig ingenli W G Elnt- irlem; D Folmer, R'dam; A Ham- H P A M Hospel, Bilthover lAdi'i minimi""',1.115^ Maagp»in i u ku„, u- iSïKWS-'ï; ..CC"'» - __J smaakloos. VOOR HEM GEEN BAZUINEN DOOR NELIA GARDNER WHITE 74. „Nee, natuurlijk niet. Ik ben onbeleefd en ik weet het. En het betekent een complimentje voor u, ofschoon u dit waarschijnlijk niet zult kun nen inzien... Maar ik heb nu al enige weken lang kunnen zien hoe de strijdkrachten tegen dominee Phillips worden samengetrokken en ik wil er geen deel van uitmaken. Dat u hem niet mag is uw zaak maar zelfs dit diner is een onder deel van de slag tegen hem. En ik ben niet een van uw soldaten. Ik mag de man graag. Heel graag zelfs! U probeert tegen hem te spelen met gemerkte kaarten en dat had ik van u mei ver wacht. Byington en Eldridge... wel, wat wil 't? Maar van u had ik eerlijk spel verwacht." Koud keek Gabriël zijn gastvrouw in de ogen. „Ik neem je die laatste opmerking kwalijk, Gabriël", antwoordde juffrouw Pyne. „Ik heb mijn hele leven voor de Grote Kerk gewerkt en als ik denk dat deze man niet goed genoeg is, betekent dat nog niet dat ik vals speel. Het is jouw goed recht hem graag te mogen. Maar het is mijn goed recht een hekel aan hem te hebben. En dat heeft niets te maken met het feit dat hij absoluut ongeschikt voor deze gemeente is. Julia geeft me volkomen gelijk." „Dat weet ik", mompelde Gabriël. De bel ging en de stem van mevrouw Brothers klonk in de hall. Gabriël stond weer op. „Mijn eerste ingeving was de beste", zei hij. „Goedenavond, juffrouw Pyne. Het spijt me van de tafel." Hij verdween vlug als water, terwijl juffrouw Pyne hem woedend bleef nastaren. Zij hoorde Julia's stem: „Maar Gabriël, waar ga je heen?" Gabriël's antwoord kon zij niet verstaan. „Maar Gabe, dat kun je niet doen", zei Julia. „Dat kan ik wèl doen", zei Gabriël. „U ziet eruit als een sierroos, mevrouw Fellowes." De deur ging dicht. Juffrouw Pyne bleef doodstil zitten. Zij voelde zich diep beledigd en de slag kwam nog harder aan omdat hij toegebracht werd door een kwa jongen als Gabriël Ficke. Zij wist dat zij zich moest beheersen en haar andere gasten begroe ten. luchthartig alsof zijn desertie niets voor haar betekende, maar zij kon niet. Zij zou graag wil len dat het diner achter de rug was, dat zij het nooit had georganiseerd en dat zij nooit meer plannen hoefde te maken voor een dergelijk par tijtje zolang zij leefde. Nooit had zij zichzelf als oud beschouwd, maar nu voelde zij plotseling de last van haar jaren. Maisie Fellowes, die er werkelijk als een sier roos uitzag zoals Gabriël had opgemerkt, zei: „Leuk om hier te komen, Agnes!" De doffe on verschilligheid week een beetje en juffrouw Py ne trachtte zich te herstellen. „Prettig dat je er bent", zei zij. „Goedenavond, Julia. Goeden avond, bisschop Fellowes. Ga zitten, allemaal." Zij was nog steeds niet gaan staan en zij had het gevoel dat Julia haar zonderling aankeek toen zij vroeg: „Waar is Gabriël toch heenge gaan?" „Hij verveelde zich", antwoordde juffrouw Pyne weinig overtuigend. „Ik vermoed dat hij zich ergens anders gaat vermaken." „Gabe?" zei Maisie Fellowes verbaasd. „Dat is anders niets voor Gabe." „Misschien verveel jij hem niet", zei juffrouw Pyne „Maar ik geloof dat het beter zo is. Ik kan niet met jonge mensen omgaan. Ik houd me maar bij partijtjes voor volwassenen." Julia kleurde alsof deze opmerkingen voor haar bestemd waren. Doch zij glimlachte vrien delijk en zei: „O, maar juffrouw Pyne, Gabriël is zo dol op u. Dat is hij altijd geweest... Ik geloof dat er een meisje in het spel is!" „Dat betwijfel ik. Maar trek het je niet aan, Julia. Alles is in orde... Mag ik jullie even al leen laten...? Ik moet naar de keuken om met mevrouw Brothers te spreken." Zij stond op en liep kaarsrecht naar de deur, maar zij had het gevoel alsof haar benen dubbel zouden klappen. „Vreemd!" zei Maisie Fellowes zacht. „Erg vreemd!" HOOFDSTUK XIX Julia Ficke nam de hoorn van de telefoon die naast haar bed stond en zei met zachte stem: „Hallo." Zonder verdere inleiding kwam de stem van dr. Fielding: „Ga je met me eten?" „Als je wilt. Waarom kom je niet hier eten?" „Ben je alleen?" Een spoor van boosheid klonk in zijn stem. „Ja." „Goed. Om een uur dan", zei dr. Fielding en hing op. Zij kleedde zich en haar bewegingen verrieden geen spoor van opwinding. Maar toen zij klaar was om naar beneden te gaan bleef zij even aar zelend in de kamer staan. Toen ging zij naar de trap en riep: „Jennie!" Een meisje met een eigenwijs mutsje op ver scheen in de hall. „Ik wil mijn koffie graag boven hebben." Jennie keek lichtelijk verbaasd, want mevrouw Ficke at nooit op haar kamer. Maar bijna on middellijk kwam zij boven met koffie, een stukje toast en een glas sinaasappelsap. „Dank je wel", zei Julia afwezig. „Ik krijg een gast voor de lunch. Jennie. We zullen de cotelette dan maar eten in plaats van vanavond. En maak iets stevigs voor na. Och. nee. laat ook maar- Perziken en cake is wel voldoende." „Komt meneer Gabriël ook thuis?" vroeg Jen nie. (Wordt vervolgd) F G Insingcr, Amersfoort; G J W Kor, A'dam; P J Krijger, Wagcningen; W C Mid delkoop, Dubbeldam; A Niewold, 's-Herto- genbosch; J van Schie, R'dam; L A Schip per. Oud-Be ijerland. LEIDEN. 1 Nov. Geslaagd voor het doc- rt'ISKUNDE M.O. wiskunde L.O.; H de ag van de Bold van Ned. Herv. Man- anverenigingen op Geref. Grondslag. De referent aide, niet alleen gedre- sn te worden door een traditie van vele auwen; die imtiers is geen norm maar de Heilige Schrift. Wil de Synode nu een raditie doorbreken omdat de Schrift :ulks eist. zoal» eenmaal Luther deed? Geenszins. Niemind verdedigt, dat de Schrift de toelating van de vrouw tot het ambt volstrekt eist. De theologie, vol gens welke de Schrift heden kan eisen, wat zij gisteren nog niet eiste, verwierp spr. Het Oude ïestament kende geen priesteressen eri het Nieuwe Testament geen vrouwelijk» apostelen, ouderlingen of diakenen. Tejenover het argument, dat de tijd toen anders was. stelde spr. at er toen toeft vele heidense prieste- >ssen waren. In de opvattinj van dr G. Huls con stateerde spr. een foutieve mening over het ambt. Het imbt van ouderling en diaken is niet slechts het verbijzonderde ,ambt aller gelorigen". Dan zou men in derdaad sterker jtaan om ook de vrouw toe te laten. Mair in het ambt komt ook Christus tot Zijn gemeente tegenover de gemeente. Dit ambt ontleent zijn gezag niet aan het algemene ambt der gelovi gen, maar aan Christus zelf. Ds Kievit besloot zijn referaat met de opmerking, dat dit vraagstuk de kerk is opgedrongen vanuit de maatschappelijke ontwikkeling en de algemene waardering van de vrouw. De bondsdag werd 's middags geleid door de voorzitter, de heer M. Noteboom uit Hilversum en 's morgens door de tweede voorzitter, ds A. Vroegindeweij uit Veenendaal. Deze herdacht de on langs overleden ds E. van Meer. die ook aan het orgaan van de bond. De Hervorm de Vaan, heeft meegewerkt. Hij riep de vergadering op tot gehoorzaamheid aan Gods Woord. Die zullen wij niet van an deren mogen eisen, wanneer wij zelf er niet aan voldoen. Wie slechts wat oud en traditioneel is, in ere houdt, gehoorzaamt daarmede nog niet aan de Schrift. Zelf zullen wij moeten onderzoeken, wat Gods woord ons te zeggen heeft. De vergadering werd gecomplimen teerd door de heer J. Lebbing namens de Federatie van Mannenbonden en door prof. dr J. Severijn namens de verschil lende Herv. Geref. organisaties. Vervolgens gaf de voorzitter zijn broer, ds L. Vroegindeweij uit Gameren, het woord voor een referaat over het gezag der Heilige Schrift n.a.v. de desbetref fende pubiicatie van de Synode der Ned. Herv. Kerk. In dit geschrift onttrekt de synode zich volgens spr. aan de Schrift. Hoewel vele malen gesproken wordt van onfeilbaarheid en Woord Gods, zo belijdt zij volgens spr. toch dat de Schrift slechts een woord van mensen is, dat bovendien onjuist is op vele punten. De bondsdag is besloten met een opwekkend woord van ds H. Harkema uit Zeist. Ds J. Overduin spreekt voor Chr. Werkgevers Voor de Haagse club van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers zal in samen werking met de Rotterdamse en de Rijn landse club Vrijdagavond 5 November a.s. in De Witte Brug te Den Haag ds J. Over- duin, Geref. predikant te Veenendaal spreken over zijn Zuidafrikaanse reisin drukken cn daarbij het rassenvraagstuk, het kerkelijk leven en de sociale toestan den behandelen. Ds Overduin keerde zo juist terug van een reis naar Zuid-Afrika. Tot rector van het Grotluscollege (Chr. Lyceum) 'e Heerlen is benoemd Ir. G. Boerma, oud-lector in de mechanica aan de hogeschool te Bandoeng. DINSDAG Z NOVEMBER Hilversum I 402 m K.R.O. 7.00 Nieui Gram. 7.50 Morgengebed Nieuws weerbericht en Gram. 8.25 Plechtige Requii standen 9.40 Gram. "in" Vor Gram. 10 30 Lich vrouw U.bO Gram 12 30 Land en tuinbouw mededelingen Gram. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws en kath. nieuws 1 20 Metropole orkest 2 00 Gram. 226 Viool en cello 2.50 Gram. 3.25 Idem 3.30 Ben Je zestig? 4.00 Voor de zieken 4.30 Ziekenl* jeugd 5.45 Regerlngsuitzend-ing de wereld: „Het oude en het nieuwe vaderland van de emigi Mr J. A. U. M. - -- Nederlai 6.00 Voor de Jeugd' 6.20 Sportpraatje 6.30 Gram. 7.00 Nieuws 7.10 Gram, 7.30 Avondgebed en lit. kal 7 45 Clavecimbelvoordraeht 8.15 Rep. uit Rome'8.30 Gram. 9.00 Act. 9.15 De gewone man 9.20 Omroepkoor en orkest en sol. 10.46 Uit het Boek der Boeken 11.00 Nieuws 11.15 —112.00 Gram. Hilversum II 298 m A.V.R.O. 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. V.P.R.O.; 7.50 Dagopening AV.R.O.; 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 9 40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 Voor kleuters 11.00 Voor de zieken 11.30 Alt- 5ZO en piano 12.00 Lichte muziek 12.30 id- en tuinbouw mededelingen 12.33 Voor het platteland 12,40 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen en gram. 1.25 Tiroolse muziek Beursberichten 2 00 Voor de huisvrouw 2.15 Gram. 2.40 Schoolradio 3.00 Cello en piano 3 30 Voor de vrouw 4.00 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5.30 Jazzmuziek 6.00 Nieuws 6.15 Piano spel 6.25 Reportage 6.30 Amateurprogr 8.05 Gevarieerd pro- Amerlk. uitz. 7.00 mermuziek 9.50 Klankbeeld 10.35 Gram. 14.45 —12.00 Nieuws. Brussel 324 cn 484 m. 11 45 G-ram. 12.30 Weerbericht 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Voor de sold. 2.00 Gram. 3.30 Kamerork. en solist 4.00 Koersen 4.02 Koorzang 4 30 Omroep Or kest 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 6.00 Voor de jeugd 6.30 God 3d. halfuur 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 8.00 Symph. orkest, koor en sol. 9.15 Omroep orkest 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. 12,00 Ork. conc. 1.00 Nieuws 1.20. 2.00. 3.00 5.00 Niei 10.15 Jedcrland. 10:00—10.30 Nieuws, zoëven ver ehenen en: Boeken en schrijvers, (op 224 m). TELEVISIE PROGRAMMA N.C.R.V. 8.15 Journaal en weerberichten o.30 „Horen en zien" 8.05 ..Gesprek met zijn jeugd" TV-spel 9.35—9.46 Dagsluiting. Filrrrpraatje 8.00 Nleui ma 9.15 Lichte muziek 9 35 Mededelingen Gevarieerde muziek 10.20 De antwoord- 10.35 Kamermuziek 10.55 „Ik geloof, dat rie 11.00 Nieuws 11.15 New York Cal ling 11.20—12.00 Filmprogramma reland BBC Home Service 330 m 12.00 de scholen 1.00 Gram. 25 Voor de ar- rs 1.55 Weerbericht 2.00 Nieuws 2.10 «sie 2.55 Intermezzo 3.00 Voor de scho- 1.00 Critieken 4.45 Lichte muziek 5.30 Vragenbeantwoording 6.00 Voor de kinderen --- -,v<y-Nv..-".:e-- 7 r. N.c7:5 V---- co n 7.35 Sport 7.30 Dicrenstemrr.cn 7.45 concert 8 30 Voordracht 9 30 gevar. pro- ma 10.00 Nieuws 10.15 Causerie 10.43 Recital 11.85 Voordracht 1146 Pari. overzicht 12.00—0.08 Nieuws. ;eland BBC Light Progr. 1500 en 247 m ..Mrs Dale's Dagboek" 12 15 Voordracht 12.30 Lichte muziek 1.00 Pari. overzicht 1.15 Dansmuziek 1.45 Ork. concert 2.45 Voor de c-inderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Lichte mu- '.iek 4.45 Fabrieksfanfare 5.15 „Mrs. Dale's dagboek" 5.30 Orgelspel 6.00 Lichte muziek 6 45 Dansmuziek 7 15 Voor de ieugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Hoorspel 9.00 Gevar. Programma 10 00 Hoorsoel 10.30 Licht programma 11.00 Nieuws 11.15 Klank beeld 11.45 Dansmuziek 0.05 Voordracht 0.20 Dansmuziek 0.50—1.00 Nieuws N.W.D.R. 309 m 12.00 Amua. muziek 1.00 Nieuws 1.10 Symph, orkest 2.15 Lichte muziek 4.00 Viool en p!»n© 4.20 Pianorecital 5.00 Nieuws 5.45 Gevar. muziek 7.00 Nieuws 7.15 Omroep orkest 9.45 Nieuws 10.10 Koorconcert M.05 Klassieken muziek 11.30 Orgelconcert 12.00 Nieuws 0 Pi Frankrijk Nationaal Progr. 347 m 12.30 Or- Kruiswoordraadsel Nieu- Horizontaal: 1. onvriendelijk; 5. arcti sche vogel; 8. gem. in N.-Holland; 9i lied; 10. kindergroet; 11. vissoort; 13. zangnoot; 14. vervoermiddel; 17. bleu; 22. bijwoord; 23. Jap. parelduikster; 24. maat; 26. leid sel; 28. vreemde munt; 30. boom; 31. plant. Verticaal: 1. rustplaats; 2. de eerste man; 3. rondhout; 4. niet breed; 5. slede; 6. kleur; 7. uitgebakken stukje vet; 9. drank 12. bitter aftreksel; 15. houding; 16. klacht; 17. oude wrok; 18. god der liefde; 19. jong dier; 20. avondkleding; 21. Rom. keizer; 25. watering; 27. voorzetsel; 29. ter Oplossing vorige puzzle Vluchtig; gastronoom; massa; amper; rente; esp; pal; lente; ervaren; netelig; gewoonte; eenhoorn; neus; sober; ruïne; 2.05 Recital 5.53 Amate-ursprogr. 6.30 i eind-r; COMPAGNON.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2