Invasie van notenkrakers in ons land ENERGOL! Siberische vogel, die zelden bij ons gezien wordt basalt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 SINDS VIJFTIG JAAR /~\P HET OGENBLIK komen van alle kanten berichten binnen, dat men de Siberische notenkraker heeft gezien. Reeds eerder werd daarover geschreven. Niet alleen uit Friesland en Drente, maar ook uit Apeldoorn, Woudenberg, Eemmond, Overveen en uit de omgeving van Leiden kwa men berichten. Het blijkt, dat hun plotselinge verschijning ook in Dene marken, Duitsland en België reeds is opgemerkt. De notenkraker is een kraaiachtige, die gerekend in z'n manieren enige gelijkenis vertoont met de Vlaamse gaai. De grootte van deze vogels is iets kleiner dan een kauwtj. Het verenkleed is grotendeels chocolade bruin met witte druppelvlekken. De bo- venkop is ongevlekt. De slagpennen geheel zwart, terwijl de zwarte staart- pennen witte uiteinden hebben. Het renkleed der beide sexen verschilt zo goed als niet, evenals in de verschillende sei zoenen. De jongen hebben over het al gemeen een lichtbruine grondtint in het verenkleed. In het veld zijn het sterk witgevlekte verenkleed en de donkere staart met de witte uiteinden zeer in het oog lopend. Zij leven in de Siberische naaldwouden ei^verlaten in het najaar het broedgebied in wisselend aantal. Volgens Kleinschmidt, een Duits ornitholoog, zouden hier nim mer volwassen vogels onder zijn. De trek is dan westwaarts over geheel Europa, soms tot in Engeland en Frankrijk. Be reikt zo'n invasie ons land, dan worden de eerste notenkrakers eind September tot eind November waargenomen, soms ook in December en Januari. Van Februari tot half April werden enkelingen gesigna leerd. Ditmaal zijn de eerste waarnemin gen van begin October. Over het over winteren in ons land zijn geen duidelijke gegevens bekend. Slechts één zomerwaar- neming is bekend, namelijk een wijfje op 3 Juni 1918 te Borculo. Tiek De notenkraker leeft in Siberië 's ters hoofdzakelijk van de vette zaden de arve-den of Russische ceder (Pinus cembra). De misoogst van de arve-noten wordt vaak als oorzaak genoemd, dat de notenkrakers massaal naar midden Euro pa trekken. Vaak loopt zo'n trek op mas sale vernietiging uit. Grote invasies zijn bekend uit de jaren 1753, 1840, 1847, 1850, 1864, 1885, 1886, 1893, 1900, 1911 en 1913. Kleinere invasies uit de jaren 1887, 1888, 1889, 1895, 1907, 1912, 1917, 1931 en 195o'. De laatste veertig jaren zijn notenkrakers echter steeds een grote bijzonderheid weest. Sommige jaren werden er eens of twee gezien, maar daar bleef het dan ook bij. if De in ons land waargenomen noten krakers behoren vrijwel altijd tot de berische notenkrakers (Nucifraga caryo- oatactes macrorhynchus Brehm). In de Zwitserse en Oostenrijkse Alpen, Scan dinavië, Russische Oostzeelanden, Oost- Pruisen en het Duitse gebergte (Beierse Alpen, Hartz, Reuzengebergte) komen echter ook notenkrakers voor. Zij worden de Europese notenkraker (Nucifraga c.carycataotes (L.). De Euro pese notenkraker werd slechts driemaal in ons land vastgesteld. Het enige ver schil tussen deze beide notenkrakers is Opmerkelijk is het, dat zij volgens de Zweedse ornitholoog Swanberg ongeveer 90% van de verborgen no ten terug kunnen vinden. Zelfs als de grond met een dikke laag sneeuw L bedekt, kunnen zij hun verborgen schatten met de grootste nauwkeurig heid terug vinden en met de stevige snavel uit de sneeuw peuteren. Merkwaardig is het verder, dat reeds gebruikte bergplaatsen niet opnieuw worden opgezocht, wanneer de noten hieruit zijn verwijderd. Ook wanneer de sneeuw alle sporen uitgewist heeft en het niet meer valt te con stateren, of de noten van zo'n plek (Advertentie) 10 vinger sy -KL .aL SL JHJl blind rhythi STENO-™; DOORLOPENDE CURSUS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 D.E.V. bijeen Kerstshow bij voldoende deelneming De Leidse tuiniers- en bloemistenver eniging ..Door Eendracht Verbonden" hield gisteravond in café Aniba een ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. H. Smit, deelde in zijn openingswoord mee. dat de maatschappij voor tuinbouw en plantkunde bij voldoende deelneming een Kerstshow wil organiseren. Hij wekte de leden op, hieraan deel te nemen. Aan de deelnemers aan de bollenwed- strijd werden twee potten met narcissen- bollen uitgereikt, en het is de bedoeling, dat in Maart prachtige narcissen ter keu ring worden aangeboden. De problemen uit dc ..Vragenbus" en „Wie weet hoe ik heet" werden beant woord door de voorzitter en de heer De Pree. De heer De Pree hield hierna een causerie over besdragende heesters. De bessen vervangen in de herfst de bloe menpracht. Deze heesters zijn een sieraad voor de tuin. Deze avond konden ook nog enige in zendingen bewonderd worden. De heer Breedijk had een vaas chry santen ingestuurd, die 8 punten verwierf. De Crassyla's van de heer Roman kregen 6 punten, en de 25-kg wegende reuzen- pompoen. die de heer Hofman meege sjouwd had, werd 7 punten toegekend. De avond werd besloten met de tra ditionele verloting en de even gebruike lijke rondvraag. Feest militair tehuis Zoals wij reeds mededeelden, herdenkt 't Chr. militaire tehuis aan de Breestraat Donderdagavond om 8 uur zijn twee-ja rig bestaan met een toneelavond in de nieuwe cantine van de koksschool. Wij vermeldden bij dat bericht, dat de voor stelling voor iedereen vrij toegankelijk is. De avond is evenwel alleen vrij toeganke lijk voor de militairen van het garnizoen Leiden, voor contribuanten van de bond Pro Rege en voor genodigden. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der Leidse huisart sen wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, Gaasbeek, De Graaff, Kors, Mastenbroek en Van Wingerden. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 October 13 uur tot Zaterdag 6 Novem ber 8 uur waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48, tel. 21060. wel de dikte van de snavel. De Siberische notenkraker heeft een veel zwaardere snavel. Deze kegelvormige, gelijkmatig smaller wordende snavel, welke in een wigvormige horizontale spits uitloopt, blijkt bijzonder geschikt te zijn voor het kraken van de harde zaden van de arve- den en de hazelnoten. Verbreiding De verbreiding van de notenkraker staat in nauw verband met het voorkomen de arve-den. De eerste keer dat wij notenkrakers ontmoetten, was enkele ja- geleden in woeste wouden van mid den-Zweden. Afgelopen voorjaar ontmoet- ve weer notenkrakers, ditmaal in de Zwitserse Alpen, in het nationale park dichtbij de Italiaanse en Oostenrijkse grens. Deze Europese soort kan als stand vogel worden beschouwd. Evenals gaaien, zij veel mee gemeen hebben, kun- ze rumoerig lawaaien en twisten. In de drie herfstmaanden besteden zij het grootste deel van hun tijd aan het ver zamelen en verbergen van hun voedsel. Vooral gedurende de periode als de zaden ran de arve-den op het punt staan uit te 'allen. De noten worden de gehele dag, naar wel vooral 's morgens en in de na middag, verzameld en verstopt bij 3 tot 9 stuks bij elkaar. Zij trachten hun schat- n voorraadschuren te bewaren voor de winter. De notenkraker is er weer. (Tekening: H. J. Slijper) zijn geconsumeerd, komen de noten krakers hier niet meer terug. Instinct Het instinct om zich voor de komende winter veilig te stellen door middel van hamsteren van voedsel, is bij deze vogels ,erg sterk ontwikkeld. Overigens leven zij ook van beukenoten, eikels, zaden van dennen en sparren, insecten, wormen, slakken en andere kleine dieren, bessen e.d. Ook in ons land werd deze maand het wegstoppen van wintervoorraad ge constateerd. Iemand uit Apeldoorn schreef mij: „De vogels zijn hier al en kele weken en bevinden zich steeds ln bij bomen met hazelnoten, waarvan zij behoorlijke porties verorberen en zeer veel noten overal wegstoppen. Als de no- tentijd voorbij is, zullen zij echter wel vertrekken." In Overveen nam men er een waar ter wijl hij kegeltjes van een fijnspar af pikte. Volgens de tuinman aldaar at hij ook zaden van thuja's. Hoelang zij hier zullen blijven en hoeveel er nog deze herfst en winter gezien zullen worden, valt niet te zeggen. Dat we de grootste tie sinds 50 jaren beleven, is echter wel zeker. Jaap Taapken. Agenda van Leiden Meisjes-H.B.S. Garenmarkt, 11 uur: af scheid directrice mej. J. L- van Hoorn (35 uur: receptie). Antonlus-clubhuis, 8 uur: contactavond speeltuinvereniging Rondom de Water toren, toneel politiegezelschap. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. De To neelvereniging met „De duivel kwam uit Dublin" van Paul Vincent Carroll. Maandag School Hoge Morsweg 12, 25 en uur: wijkgemeente Morskwartier. bazar ten bate van orgel Maranathakerk. Rehoboth, 211 uur: Evangelisch Lu therse Gemeente, bazar ten bate kerkinterieur. Plantsoen 61, 25 uur: receptie zilve ren jubileum nachtveiligheidsdienst. Schouwburg. 7.45 uur: Leids Acad. Kunst centrum, Haagse Comedie met „Maria Stuart" van Schiller. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Bond van foto handelaren, fotoflitsavond onder leiding van Wim Jansen. Dinsdag School Hoge Morsweg 12, 2f uur: wijkgemeente Morskwartier, bazar ten bate van orgel Maranathakerk. Rehoboth, 2II uur: Evangelisch Lutherse Gemeente, bazar ten bate kerkinterieur. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. vereniging, filmavond over Zwitserland, Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. ei cursus t.Het genieten van moderne ziek" door Wouter Paap. Nachtdienst apotheken. Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel.24807, en apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Jaarverslag van de Coöp. Melkcentrale Steeds meer boeren zien noodzaak van coöperatie in Verschenen is het jaarverslag van d< C. M. C., de grootste leverancier var consumptiemelk in het Westen van om land. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal leden 11.649, die te- imen 509,022,632 kg melk leverden. In de loop van het boekjaar kon leden netto worden uitbetaald f108,903,810,31, wat neerkomt op 21,39 ct. per kg. geleverde melk. De omzet schreed de f 125.000.000, terwijl r schrijving en reservering nog bijna twee millioen beschikbaar blijft voor vereffe ning met de leden. Het is gebleken, dat steeds meer veehouders de noodzaak va: coöperatieve verwerking en afzet va: melk gaan inzien. LUXOR-GESPREKKEN De gesprekken op Zondagmorgen in het Luxor-theater, uitgaande van de Her vormde commissie voor bijzonder Kerke- werk te Leiden, trekken steeds meer be langstelling. In de laatstgehouden bijeen komst ontstond inderdaad een gesprek. Dit stemt de initiatiefnemers tot grotei voldoening. Bovendien blijkt de onder linge discussie nieuwe gezichtspunten te openen voor volgende bijeenkomsten. De onbeperkt van omvang ei gen blijven zeker niet aan de opper vlakte. Zondagmorgen om half elf zal dr P. L. Sohoonheim een inleiding houden over vraag, die door de bezoekers zelf aan de hand is gedaan: ,;Christen zijn zon der Kerk?" Velen hebben immers moeite met de algemeen heersende opvatting.dat Christen lid moet zijn van een kerk. Waarom zou men slechts Christen zijn binnen ccn kerk? In verband hiermede wordt door riet- Kerkleden gewezen op „De Mantel". Daar staat niet de Kerk op de voorgrond. Men ontdekt echter daar Christenen, die be antwoorden aan de eisen, die aan een Christen gesteld mogen worden. Zo geeft het bovengenoemde onderwerp tevens aanleiding een samenvattende beschou wing over „De Mantel" te geven. Museum van oudheden weer open op Dinsdagavond Op 2 November zal de avondopenstel- ng van het museum van Oudheden op Dinsdagavond tussen 8 en 10 uur gedu rende de wintermaanden worden hervat. Dan zullen de zalen voor de klassieke en de Egyptische beeldhouwwerken, voor het klassieke glas en brons en voor de Egyptische mummies en mummiekisten, welke zalen in de laatste jaren geheel nieuw zijn ingericht, weer voor het pu bliek bij kunstverlichting te bezichtigen zijn. 80°/o Minder motorslijiage 10°/o Benzinebesparing Volrrtdhe BP Special Energol «nering beletent: Btrh VERMINDERING VAN MOTORSUJTAGE LAGER BENZINEVERBRUIK* BETERE PRESTATIES J VISCO-STATIC Door uitgebreide laboratoriumproeven en road-teiti li bewezen, dat BP Spe cial Energol Motoroll met BP Super+08 In de benzinetank gedurende itadirltten met veel stoppen en starten een ben- zlnebeiparing van 1 8% oplevert en een gemiddelde besparing van 10%. terwijl radlo-actleve proeven eveneens bewe zen, dat de motorslljtage over de gehele gebruikstijd van de wagen met 80% wordt verminderd. De Vlsco Statische eigenschappen van BP Special Energol garanderen een vol- omstandlgheden. bij de koudste start en de hoogste werktemperatuur. Daardoor houdt BP Special Energol een nieuwe motor nieuw en spaart de kosten van SPECIAL MOTOR OIL BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N V. AMSTERDAM Manifestatie van vrije-tijdsbesteding In Mei K. en O.-expositie in gehoorzaal Nadat door het Leids Juweel en he Amateur-Festival in de achter ons lig gende twee seizoenen speciale aandacht gevraagd voor de prestaties van amateurs op het gebied van toneel muziek, heeft het bestuur van K. en besloten aan het einde van het seizoen 19541955 het seizoen dus, waarin O. tien jaren bestaat een ten toonstelling te organiseren van. hetgeen vrije uren door amateurs met de han den werd vervaardigd; men zou dus kun- spreken van een manifestatie vrije-tijdsbesteding in de goede betekenis het woord. Een commissie van kundigen is inmiddels met de voorberei dende werkzaamheden begonnen. Alle stukken, individueel of in groeps verband vervaardigd en vallend onder het algemeen begrip „huisvlijt" in de ruimste zin, zijn welkom, mits van min of recente datum en mits aanvaard door een speciaal samen te stellen be oordelingscommissie. Deze voorlopige en nog algemeen gehouden publicatie dient in hoofdzaak om allen, die in hun vrije tijd zich met creatieve arbeid bezighou den, op te roepen aan het werk te gaan tijdens de komende wintermaanden werkstukken te vervaardigen, die de vele bezoekers op onze aanstaande tentoon stelling in verrukking zullen brengen. De tentoonstelling zal worden gehouden in Mei 1955 in de grote zaal van de Stads gehoorzaal. Reeds nu kan men zijn opgave van deelneming inzenden aan het bureau Plantsoen 25, waar ook alle gewenste in lichtingen kunnen worden verkregen. Nadere gegevens volgen in 't December- het maandblad van K. en O. Ons Genoegen De buurtvereniging Ons Genoegen (Ce- lebesstraat en omgeving) bestaat in Augustus 1955 tien jaar. Men hoopt dit tweede lustrum op feestelijke en gezel lige wijze te vieren. Daartoe wordt onder een verloting georganiseerd. Zeer uitbundige hulde Menuhin schitterde op eerste abonnementsconcert Residentie-Orkest speelde ook onbekend werk van Petrassi De bijzonder grote belangstelling voor het eerste abonnementsconcert van het Residentie Orkest in dit seizoen, dat weer onder leiding stolid van Willem van Otterloo, was stellig minder gericht op de uitvoering van een ons onbekend werk van de Italiaan Goffredo Petrassi, dan wel op het op treden van de wereldvermaarde violist Yehudi Menuhin, die immers so- liëerde in twee overbekende concerten, namelijk dat van Bach in e en dat van Mendelssohn in e. En voorlopig schijnt het wel juist aan Yehudi Me nuhin meer aandacht te besteden dan aan Petrassi. Na een degelijke, wat plechtstatige en routine-achtige uitvoering van Haydns 86ste symphonie in D, een betrekkelijk weinig gespeeld werk, mochten we dus de grote violist begroeten, wiens vermaard heid nog steeds onverminderd voortduurt en nauwelijks haar gelijke vindt. Het vioolconcert in E van J. S. Bach werd door Menuhin voorgedragen op- zeer strakke wijze, met vrij snelle tempi, bijna :onder enig rittardando. Hetgeen wellicht vooral zo diep trof in deze vertolking, de aristocratische beheersing en de noblesse van de toon, vooral ln het mid dendeel, waartoe de zeldzame kwaliteit het instrument In hoge mate bijdroeg. Wij hadden de Indruk, dat de solist dit concert anders zag dan Van Otterloo, die het blijkbaar liever wat breder en plech tiger wenste. Het magistrale spel Menuhin, wiens onfeilbare techniek grootse voordracht boven alle critlek heven waren, maakte niettemin deze uit voering tot de climax van de avond, al thans naar ons gevoel. Menuhlns gaven, hoe uitzonderlijk ook, zijn stellig beperkt op het gebied vi gevoelsleven. Mendclssohns romantische temperament bezit hij niet voldoende zonder affectatie diens vioolconcert te doen leven. Was de toon In Bach st nerveus, hier werd de nervositeit tot rianier om gebrek aan Innerlijke ge voelsdiepte te compenseren. Dat wil niet :eggen, dat deze Interpretatie niet VAN MENS TOT MENS Roosje Drieseen UET IS EEN gezellig huis, Mont- foortlaan 52 in Den Haag, waar Roosje Driessen woont. Terwijl wij er, zonder een bepaalde aanleiding, een genoeglijk praatje maakten, lag de poes Woutertje Pietersen te dom melen op de vleugel. En Roosje ver telde. Hoe het leven zelf haar als het ware gevormd heeft tot voordrachts kunstenares. Van haar prille Leidse jeugd af (haar vader is de bekende oud-direc teur van Gemeentewerken) had ze in de overtuiging geleefd, dat de muziek haar leven zou beheersen. Ze was met hart en ziel pianiste en studeerde energiek onder de beproefde leiding van vooraanstaande kunstenaars in Wenen. Toen kreeg ze de suggestie om haar kunst ook in woorden uit te beelden. Roosje Driessen ging voor dragen. Langzaam maar zeker was ze van de ene kunst naar de andere ge gaan. Ze heeft twee gaven, die haar bij de declamatie bijzonder dienen: een enorm geheugen en een sterk ontwik keld gevoel voor talen. Haar decla matie had succes, en dit succes werd haar een stimulans om voort te gaan. Een veelsoortig publiek heeft reeds genoten van Roosje Driessens kunst: in Leiden en in Den Haag, in andere steden van Nederland en in Brussel- Ze heeft in gevangenissen gedecla meerd, in Indonesië voor onze jongens, in clubhuizen en voor kunstkringen. Maar er is nog een andere kant aan haar talent. Zij gaf en geeft vele cur sussen, met steeds een flink aantal deelnemers. De paedagogische waar de van haar kunst reikt zelfs nog ver der. Dikwijls roepen de ouders van pubers haar hulp in om de kinderen over hun minderwaardigheidscom plexen, eigen aan die leeftijd, heen te helpen. Daar ls veel geduld en inzicht voor nodig, maar er ligt een enorme voldoening in dit werk, waarbij een onhandig schuw wezen zich leert ont plooien tot een evenwichtig volgroeid Plastic tijdperk TT/TJ HOUDEN niet zo erg van plastic; we vinden het zo onper soonlik. Maar handig is het in heel veel gevallen. Geen wonder dus, dat we meer en meer in het plastic tyd- perk komen te leven. Hofmeester Van Putten De vereniging Nederlands Fabri kaat deelt ons mede, dat de I.K.I. te Voorschoten thans een „alleraardigst zwart mokkakopje" brengt. De vorm schijnt uitstekend te passen by het gebruikte plastic-materiaal. mcla- mine genaamd, dat practisch onbreek baar Is. vrU van aanslag blUft, geen bysmaak heeft cn zwaar aanvoelt. Tot nu toe is plastic serviesgoed ln ons land nog niet byzonder populair. De oorzaak ligt veelal in dc weinige zorg, die aan een goede vormgeving wordt besteed, aan het toepassen van materialen die zich voor dat doel minder goed lenen, cn aan het feit dat het publiek zelf de kwaliteit van de grondstoffen niet kan beoordelen. De I-K.I. schijnt deze bezwaren te hebben overwonnen. Onvermoeid QNVERMOEID, Onbevreesd, On verschrokken en Onversaagd zo heten de vier oceaanmijnen- vegers, die door de Amerikaanse marine aan de Nederlandse zijn overgedragen, te Seattle en te Bos ton. Twee er van worden in De cember in Nederland verwacht. De Leidenaar J. G. van Putten (Timorstraat 42) is hofmeester eerste klasse aan boord van Hr Ms Onvermoeid. Cijferaar i ken- ir, op het stempel van deze brief staat: de 21ste van de 14de van 1954. Terwijl elk jaar nog steeds hoogstens twaalf maanden heeft gehad, en October de tiende maand van het Jaar is". „Doe niet zo lollig", was onze re actie. „In de eerste plaats spreken we niet meer van Tante Pos, maar van De P.T.T. En dan moet Je op dat kruisje letten, die Romeinse tien. En die 14 betekent, dat de brief om 14 uur is afgestempeld op het Leidse postkantoor, 's middags om 2 uur dus". „Zo is het", beaamde de kennis. „Het klopt dus allemaal. Het klopt zelf9 nog beter dan je gedacht had, want als je dat kruisje als een écht kruisje wilt beschouwen, krijg je een vermenigvuldiging: 21 maal 14. En weet je wat het grappige daarvan is? „Dat je een product krijgt", zeiden we. „Maar om nou te zeggen dat dat grappig is. „Wat voc cijferaar. „Nou Ja.... nnnnn294"- „Juist! En is dat niet grappig? Die 21ste October was op de kop af de 294ste dag van het jaar. Reken maar dat naast een frnitzaak enkele per celen werden afgebroken. Ze hebben plaats gemaakt voor een nlenw «a- kenpand en een verbrede straat. Dit geval heeft de verkeersdesknn- digen altyd dwars gezeten, omdat de Kabeljanwsteeg door de fietsers zeer frequent wordt gebrnikt, vooral als het verkeerslicht aan de Breestraat op rood staat. Vroeger heeft biykbaar de veror dening gegolden, dat de fietsers vóór de bocht KabeljanwsteegBoommarkt moesten afstappen. Maar de witte letters op de gryie plank vervuilden, en niemand stapte meer af. Het uitzicht, ook naar de Prinsesse- kade, kan men nu niet beter wensen. De Boommarktschool heeft bovendien een ruim voorplein gekregen, en ook heeft men nn een aardig uitzicht op de Rlin en de Apothekersdyk. Zo'n doorkyk fleurt bet stadsbeeld altyd op. product", vroeg de Tja r"\P DE HOEK van de Boommarkt en het Kort Rapenburg heeft het verkeer beter uitzicht gekregen, door- Schrikbeeld J)RINK IK TE VEEL, zo zei een haring, Dan word ik zuur, i« mijn ervaring; Eét ik te veel, dan word ik vet, Zo vet als spek nee: zeebanket. Maar als ik 't roken niet kan staken, Zal ik als bokking eens ontwaken. terlijk zou zyn; zij was dit ln technisch opzicht zeer zeker; cn ln menige passage ook ln ruimere zin. Het snelle vibrato, het opvoeren van de tempt op emotionele hoogtepunten en vooral ln de finale ver hinderden naar onze smaak tóch 'fife'f 'tot sland komen van een Ideale vertolking. Niettemin was het applaus van ongekend® hevigheid en mocht de solist dus een zeer uitbundige hulde ln ontvangst nemen. Tot een toegift kwam het hier echter niet, ln tegenstelling tot wat in Den Haag en Am sterdam was geschied. Ons rest nog enige opmerkingen te ma ken betreffende Petrassi's Récréation Concertante, een recent werk van een componist, die in Nederland weliswaar geen onbekende ls. doch wiens werk te Leiden waarschynlqk nog niet heeft ge klonken vóór deze avond. De titel van dit werk suggereert, dat deze compositie be doeld ls als een ontspanning; de min of meer verbijsterende inzet moest die ont spanning al dadelijk teweeg brengen, doch schoot haar doel wat voorby door eerder verbazing te verwekken. Wat dan volgt is een reeks van soms merkwaardige, soms alleen maar vreemde instrumentale ef fecten, zonder veel logica achter elkaar gezet; men krijgt soms de Indruk dat diverse groepen uit het orkest leder af- zonderlijk een andere partituur aan het oefenen zijn. In elk geval heeft Petrassi weinig tim bres, effecten en groeperingen van instru menten vergeten. Wat dan volgt is een tamelijk onbelangrijke serie van min of meer lyrische gegevens, welke geen van alle op lets van belang schUnen uit te lopen; de compositie schynt wat te ver zanden, totdat een kernachtig slagwerk effect de lyriek komt afbreken, waarmee de componist biykbaar heeft willen zeg gen, dat hij het nu wel voldoende vond, welke visie we kunnen delen. Wij zijn stellig voorstanders van het uitvoeren van hedendaagse composities, en Van Otterloo heeft op dit punt al veel belangrijk werk verricht. Wij vragen ons toch wel af, of dit werk van Petrassi wel waard was er zoveel energie aan te besteden. De toege wijde uitvoering verdient in elk geval alle lof. J. van der Veen. Collecte voor het P.I.T. Volgende week wordt de collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront gehouden. Giften aan het P.I.T, komen ten goede aan de yloot-, leger- en lucht machtpredikanten voor bijbels, lectuur- verspreiding enzovoort; ln de tweede plaats aan de Ned. militaire bond Pro Rege, die meer dan vyftlg Prot. Chr. mi litairen tehuizen onderhoudt, en tenslot- ian de Chr. militaire bond voor Oost West. die militaire tehuizen in de overzeese rijksdelen exploiteert. Ook gaan er dit jaar Kerstpakketjes naar de soldaten overzee. De Inrichting van mili taire tehuizen In de nabijheid van nieuwe legerplaatsen kost handen vol geld. Een milde gift komt dus wel goed terecht. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hermina J E, d v J J van Waas en E Stroo; Anton H z v H Zomer huis en J G Wasslnk; Evelien, d v H Bui- tenhuijs en W J A de Vries; Daniel M M D G A Kuiper en E Vos; Huibert z van Vliet en P C A van Veen; Marcel v J H ten Wolde en J C H van Dru- ten; Mathilda W A d v M Geerllngs en A G J Kors; Johannes z v G v d Steen en A van den Oudenaller. Overleden: A Reekers, vrouw, 71 J., F. Rijsbergen, wdnr., 67 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3