Bevrijding van Walcheren lilt iiilijSüii Australische planten vermoorden Australische paarden De Wachter h€BBen Atoom-explosies invLoeö op het weeR? Sterfle-percenlage van 70% geen uitzondering NOG GEEN GENEESMIDDEL GEVONDEN Met ontsteltenis stelden de veehou ders vast: In de loop der laatste tachtig jaren heeft zich in Zuid-West- Queensland en in delen van het Noor delijk Territorium een gevaarlijke paai denziekte verbreid, d ie reeds dui zenden slachtoffers maakte. Daar bet aanvankelijk de schijn had, dat de ziekte beperkt was tot het gebied van Birdsville, gaf men de ziekte de naam „Birdsville ziekte". Deze pestilentie hief een zware tol. Op vele bedrijven vielen 70% der paarden er aan ten offer. De ziekte last het zenuwstelsel der dieren aan. Zij verliezen de controle over hun benen, wankelen en vallen op hun zij. Dan sterven zij van honger of hielden zich met het probleem bezig, doch vonden geen antwoord. Eindelijk echter kwam een botanicus uit Queensland op het juiste spoor. naar de oorzaken van de daar voor komende Kimberley-ziektc, die even eens honderden paarden in de dood jaagt. Op grond van de symptomen dacht men aan verwantschap tussen de Kimberley- en Birdsville-ziekte. Men stelde vast, det „whilewood" in kleine hoeveelheden door de dieren ge vreten, in sommige gevallen de ver moedelijke oorzaak der Kimberley- ziekte was. Maar niet overall Is de whilewood-slruik dan op sommige plaatsen wel, op andere niet gevaar lijk? Proeven moesten het antwoord De proefdieren kregen deels white- wood-bladeren, deels whitewoodzaden. De bladvreters vertoonden geen symp tomen van de Kimberley-ziekte, doch de zaadvreters stierven binnen vijf da gen! De ziekteverschijnselen hadden veel weg van die, veroorzaakt door de indigo. Toch is in het geval van de Kimberley-ziokte de oorzaak vermoe delijk iets gecompliceerder dan in dat HBMHHI tekende er bij aan, of de plantensoort veel of weinig voorkwam, alsmede, in welke mate de paarden de plant vra- Na een onderzoek van vele maanden wist hU, dat de ziekteverwekker slechts een van een viertal planten kon zijn. Door systematisch verder te weiken kwam hij nadien tot het inzicht, dat de Birdsville indigo (Indogophera En- neaphylla) de moordenaar was. De Juistheid dezer ontdekking vond bc- *t_i p[ant aitjjd de ziekte Ni* Men is hiertoe overgegaan, om dat bleek, dat op de Barkley Table lands jaarlijks 150 tot 300 koeien per kudde van circa 40.000 stuks stier ven aan een ziekte, die veel geleek op de Kimberlcy-ziekte. De sterfte be tekende per eigenaar een jaarlijks ver lies van een kleine f 20.000, Die proeven met koeien wezen uit, dat jonge whitewood-bladeren ook als ziekteverwekker fungeerden, doch als de dieren oude bladeren te vreten kre gen, manifesteerden zich geen symp tomen. Het merkwaarige is, dat de koeien juist de jonge whitewood-bla- De proeven met koeien en paar den gaan verder. Tot de definitieve conclusies is men nog niet gekomen, al heeft ook het onderzoek der cadavers van aan de Kimberleyziekte gestorven beesten reeds veel geleerd. Zolang de aard van het whitewood- gif niet met volstrekte zekerheid vast staat en er geen tegengif is gevonden, kan de wetenschappelijke staf van de A.I.D. (te Alice Springs) niet veel meer doen dan de veeboeren op de hoogte brengen van het gevaar en hun goede raad geven. De betekenis van de Australische on derzoekingen inzake de beide veeziek ten g aat ver buiten de Australische grenzen uit. Meer en meer worstelt de mensheid met de problemen, die de voedselvoorziening betreffen. Alles wat die voedselvoorziening bedreigt, is een gevaar voor gans het mensdom. Alles wat dient om die bedreigingen en ge- Het afnemen van voedertests door ambtenaren van de A LD. Nauw keurig wordt nagegaan hoe de dieren hierop reageren. varen te neutraliseren, strekt dus tot heil van de gehele mensheid. Weinig mensen in zowel als bul ten Australië zijn op de hoogte van het werk en de onderzoekingen der A.I.D.ja, zelfs in belangrijke veeteelt- landen (Argentinië, Nederland enz.) is weinig bekend over de activiteit van de A.I.D. en wat ernstiger is over de gevaren en ziekten, die deze dienst bestrijdt. Tooh zou men in die landen vroeg of laat ook te kampen kunnen krijgen met soortgelijke moeilijkheden en vee ziekten. Veevoeder is immers in menig land niet langer een product van eigen bodem, dooh deels importgoed. slechts paarden, ook koeien worden getest op hun reacties op bijmenging van whitewood-zaad in het Ik ben de wachter op de muur Men vraagt: Wat is er van de nacht? Gij hieldt toch niet vergeefs de wacht in dit voor 't Polk benarde uur? De nacht is zwart. De najaarslucht hangt dreigend boven 't moerbeidal. Dreigt in dit uur de overval en wacht het volk een bange vlucht? Zwijg. Niet vergeefs hield ik de wacht in dit voor 't volk benarde uur. 'k Ben slechts de wachter op de muur, maar Jahwe waakt ook deze nacht! ANTHONIE STOLK. zich manifesteerde. v&è«l< qehooRöe Bewemnq, zonöeR emq Bewijs mal Industry Division" van Tiet bestuur van het Noordelijk Territorium zich met de zaak bemoeien. Deze dienst koos een aantal paarden uit, dat nooit levoron Birdsville indigo had gevreten. Zij werden „vastgezet" en kregen uitsluitend indigo als voe der. De resultaten waren ontstellend. De dieren vertoonden in hevige mate alle symptomen van de gevreesde xiok- le en stierven tenslotte. Daar de boeren in Australië, als el ders, zelden voetstoots geloven aan „theoretische" proeven, namen de amb- a.I.D. nng in de vrije de theorie bewezen. stond stellig t, dat J' Men roesmiddel effect symptomen, die konden wijzen op een tekort aan vitamine-B), doch het rc- proeven besparing betekenden voor de farmers. Toch kon de A.I.D. geen afdoende hulp brengen, want de Birdsville in digo komt voor in een gebied van 130.000 km2, zodat van uitroeiing geen sprake kan zijn. De boeren kregen echter de raad. letten als zij met hun paarden op trek zijn en de paarden zoveel doenlijk des avonds te voederen. Q teeds zijn de A.I.D.-ambtenaren pa- u raat, als hier of daar veeziekten worden gemeld. Zo heeft onlangs een A I.D.-dierenarts uitgebreide onder zoekingen ingesteld in West-Australië ZEER velen menen het slechte weer van de af gelopen zomer ln ons land, de zware regens in de Alpen, de wervelstormen over Ja pan en andere natuurver schijnselen van de laatste maanden, toe te moeten schrijven aan atoomexplo sies. Degenen die dit beweren zijn natuurlijk „profeten die brood eten", want om dit maar zo voor de vuist weg te durven zeggen, moet men ook bewijzen hiervoor kunnen leveren. Gebleken ls echter, dat ook de geleerden over dit punt nog verschil van mening heb ben. Zo heeft onlangs de Japan se professor Mishiwaki, een deskundige op atoomgebied, in een voordracht te Heidel- berg, beweerd, dat dc atoom explosies wél invloed op het klimaat hebben. Volgens de ze professor zouden bij derge lijke explosies millioenen ra- dlo-actleve stofdeeltjes tot op ongeveer 55 kilometer hoog te net heelal worden ingc- sllngerd, waar zij dienst zou den doen als kristallisatieker nen. Een enkel geïoniseerd deeltje zou in staat zijn 30 000 regendruppels te pro duceren. Verschillende atoomgeleer den en natuurkundigen tot hen behoort ook prof. Otto Hahn, winnaar van de Nobel prijs - beweren daarentegen, dat de atoom-explosies het klimaat niet beinvloeden. Het zal niet meer nodig zijn om met veel cijfers aan te tonen, dat wij, (zoals de volksmond zegt) een „slech te zomer" achter jjc rug heb ben met heel weinig warm te, weinig zon en meer regen dan menig vacantieganger lief was. Gemiddeld over het gehele land waren in de laat ste 100 Jaar twee zomers nog natter, n.l. die van 1894 cn 1927. Ook de zomers vanaf 1950 waren regenrijk, maar er is veel leed dat gauw ver geten wordt. Nu zijn wij geen atoomge leerden, cn zouden daarom ook niet durven en kunnen beweren, dat atoom-explosies een slechte invloed op het weer hebben. Wat wij wél kunnen doen ls op enkele fei ten te wijzen, die echter niet gunstig zijn voor de bewerin gen van genoemde Japanse professor. West-, Midden- en Noord- Europa heeft over het alge meen een periode met slecht regenrijk weer achter de rug. Daarentegen heeft men in Spanje en niet te vergeten in Rusland een zeer warme en zonnige zomer gehad. Madrid kreeg drie keer een hit tegolf met temperaturen bo ven de 35 gr. C. Moskou kreeg deze zomer twee maal een hittegolf. Tot zelfs aan de Witte Zee en binnen de Poolcirkel werden in de voor zomer temperaturen van bo ven de 30 gr C. waargeno men, hetgeen in deze stre ken zeldzaam is. Een enkel radio-actief stof deeltje zou 30.000 regen druppels produceren atoombommen worden gehou- dep, en dan vragen we ons toch af waaraan die Russen deze zeer warme zomer te danken hebben gehad. Volgens de Japanse profes sor had men in Japan een droge zomer voorspeld (pas op, want „voorspellen" ls ge vaarlijk!), terwijl het de ge hele zomer zeer regenrijk is geweest, hetgeen professor Mishlwaki toeschrijft aan wa terstofbom-explosies in de Stille Oceaan, welke proeven de Japanners zwaar op de maag liggen, hetgeen wij ons ook wel kunnen voorstellen. Zou deze uitkomst niet eer der een falen van de Japan se meteorologen zijn ge weest, dan een gevolg van de waterstofbom-explosies? In ons land hebben wij geen enkel bewijs, dat er iets nieuws onder de zon is. Wij hebben, de boeken wijzen het uit, zelfs nog koudere en nat tere zomers gekend, en dit in tijden dat er nog geen atoombommen tot ontploffing werden gebracht. Ruim 3000 doden bracht de laatste wer velstorm, die over Japan trok; maar de wervelstorm in 1789 maakte in Bengalen 20.000 slachtoffers. En zo kun nen wij meer voorbeelden aanhalen. Nuchter bezien kunnen wij dus niet beweren, dat een mensenhand ons klimaat in grijpend kan veranderen, en laten we blijven hopen, dat het ook nooit zover zal ko- Tien jaar geleden: eiste enorme offers »ZEELANDS TUIN* WERD DOOR DE ZEE OVERSPOELD Maandag a.s. is het tien jaar geleden, dat de 4e commando brigade van de British Liberation Army landde om Walcheren te be vrijden. Dit prachtige eiland, terecht ,,Zee- lands tuin" genoemd, had een vre selijke maand achter de rug. Vele Zeeuwen, die de oorlogshandelingen op Walcheren hadden meegemaakt, dachten niet anders of dit eiland was voor altijd bezit van de zee geworden. Het had dan ook een heel hoge prijs voor de bevrijding van Nederland moeten betalen. Reeds in de eerste oorlogsdagen van Mei 1940 werden in dit deel van Zeeland grote verwoestingen aange richt, maar het bombardement van de zeedijken was wel de ergste ramP» die dit eiland kon overkomen. We weten nu wel, dat dit besluit van de geallieerde legerleiding onvermij delijk was. Om de oorlog zo snel mo gelijk te beëindigen moesten de be vrijdingslegers kunnen doorstoten naar bet Duitse grondgebied. En daar voor was de haven van Antwerpen no dig als aanvoerbasis. Maar over die haven kon niet worden beschikt zo lang de Duitsers, die van Walcheren een zware vesting hadden gemaakt, de Westerschelde beheersten. De Duitse troepen moesten genood zaakt worden het eiland zo spoedig mogelijk te verlaten. Daartoe bestond maar één middel: de zee moest te hulp worden geroepen. Op Zondag 3 October 1944 werd de zeedijk bij Westkapelle met 6 tons bommen bestookt en dit was de in leiding tot de laatste acte van het Walcherense drama. Een dag te voren hadden geallieer de vliegtuigen strooibiljetten uitgewor pen, waarin de bevolking werd mee gedeeld, dat zij zich moest voorberei den op langdurige bombardementen met gevaar voor overstromingen. Deze op het laatste ogenblik gegeven waarschuwing bleek niet overdreven. In de Westkappelse dijk ontstond een gat van ongeveer 150 meter. Wat dit betekende voor Westkapelle zelf heb ben we onlangs uitvoerig in ons blad kunnen lezen. Meer dan veertig men sen stierven hier de verdrinkingsdood. Ook andere dijken op het eiland werden gebombardeerd. Duizenden mensen moesten voor het water de vlucht nemen. Dat was hier bijzonder moeilijk, omdat de vluchtelingen ook 1 Geval zonder eind (XVI) Uit de VOLKSWIJK QELIJK de natuur, zo kent óók het huwelijksleven zijn tijden van vliegende stormen, schotels en dakpannen. Ik overdrijf met als ik zeg dat Sjaan en Sjaarlie op dit punt van hun geschiedenis midden in de depressies zitten. De een drachtige samenwerking van kerk, overheid en zakenwereld mag hun finantiële aangelegenheden dan al behartigen, daarmede zijn de morele problemen nog niet van de baan. Ons tweetal begint zo lang zamerhand te beseffen, dat het niet de prettigste levenspartner gekozen heeft. Wanneer geen meisjes en vrouwen meer tegen Sjaan zeggen: „Meid, joh, wat een moordmantel heb jv daar aan I" en wanneer geen zakenrelaties langer tot Sjaarlie waarderend opmerken: „Nou, zeg, die vrouw van jou mag er wezen ach, dan zakt de wederzijdse hoogachting met stukken. Het is ook een hele ver andering om de ene dag tegen bont en de volgende dag tegen een gescheurd jurkje aan te kijken, of om van vandaag op morgen een glanzend gloednieuw pak te zien aftakelen tot een door regen ge krompen, door vlekken ontsierd en door onheuse behandeling ver pieterd. lor I En nóg erger is wan neer in lorrencostuum en lorren- jurkje twee mensen rondwandelen, waar het chagrijn tnct soeplepels van valt af te scheppen. Terwijl er niet eens meer een radio present is om de moed er in te houden Wat doet een man in zo'n ge val? Academisch gesproken zijn er wellicht nog vele mogelijkheden en varianten van mogelijkheden, maar Sjaarlie is niet academisch onderlegd. Dus keert hij zijn aan gezicht naar de wand en zijn vrouw kan tegen zijn rug aankijken. Een ronkende rug meestentijds. Een bokkige rug gedurende de spaar zame uren dat hij wakker is. Een vervelende rug gedurende het ganse etmaal. En wat doet een vrouw in zo'n gevalZij wandelt weer geregeld naar het gebouwtje, waar ze een begrijpende en medevoelende ziel aanwezig weet: de sociale werkster. Laat mij toch even tussen haakjes het beleid prijzen dat vrouwen in het kerkewerk inschakelt. Heus, ik maak daar geen voortijdig pleidooi wan over vrouwen-in-het- ambt. Ik wacht me daarvoor, want anders krijg ik daar weer allerlei principiële brieven over te lezen, en ik heb daar toch niet de rechte tijd of lust voor. Maar ik moet onderstrepen, dat ik innig dank baar ben dat ons werk ook vrou welijke krachten telt en dan niet van die vrouwen, die deze ver trouwensposities zo even tussen de zorgvoor hun mannen en die voor hun kinderen in behartigen, maar die heel de lieve dag klaar staan voor alle Sjaantjes en Merie- tjes, die begrijpende zielen zoeken. Wat zou ikzelf met hen moeten beginnen? Nog daargelaten dat we allicht niet de juiste woorden zouden vinden en mannelijk- zakelijk zouden reageren op vrouwelijk-gevoelsmatige klachten, denkt men dat de Sjaarlies het vertrouwen en némen zouden als hun wettige huisvrouw onop houdelijk een ander manspersoon achterna draafde? Ze zouden daar al heel gauw iets over te zeggen hebben En wie de chronique scandeleuse van het kerkelijk leven vreselijker lot dan dat van het verweesde kind. Geen inrichting, geen pleeggezin kan die aller- g laatste stut en steun vervangen. Maar echtscheiding loopt heel vlug op zo'n situatie uit. Gescheiden Sjaantjes zijn zo stuurloos. Gescher- n- den Sjaantjes zoeken andere man- netjes. Gescheiden Sjaantjes gaan weer werken, en laten Opoe voor g het nageslacht opdraaien, terwijl Opoe zelf beter object van ver- T zorging kan zijn, dan nu nog opvoedster te spelen. En daarom: Sjaan. weet wat je begintDoe Boven: Engelse aanval op Wal cherense dijk. Links: Middel burg onder water. hun vee zo veel mogelijk in veilig heid wilden brengen. Onmiddellijk vóór de bevrijding werden nog vele offers gevraagd door het geweldige granaatvuur, dat zich op 1 November ontlastte over Vlis- singen ter voorbereiding van de lan ding aldaar en dat nog enkele dagen Souburg en Middelburg teisterde, toen vanaf een op de Schelde liggende kruiser telkens een spervuur werd gelegd in de richting van de Sloedam, die door de Duitsers stertc werd ver dedigd. Op 1 November kon de poging om Walcheren te bevrijden met kracht worden doorgezet. Van drie zijden tegelijk bestormden toen de legers van Eisenhower het eiland: driekwart van de 4e com mando-brigade van de British Libe ration Army landde van de Noordzee uit, gedekt door de vloot, bij Westka pelle onder het razende vuur van de Duitse bunkers op de zeedijk; het res terende kwart van de commando-bri gade en de T55e brigade van de 52e Lowland Division staken van Bres- kens in Zeeuws-Vlaanderen dc Wester schelde over en sprongen bij Vlissin- gen aan land en van Zuid-Beveland uit trokken twee Engelse brigades over de Sloedam Walcheren op. De bevrijding van Walcheren was begonnen en zou zeven dagen later zijn voltooid. De offers, die het daar voor moest brengen, waren nog niet bekend; aantal en omvang zouden pas ruim een jaar later kunnen worden geschat, toen zijn dijken waren ge sloten en zijn polders leeggepompt. werkster iets om nu maqr in Sjaar- Dan was haar. Hoe kent, zou beamen, dat ze deze be zwaren werkelijk niet helemaal zonder enige reden zouden koeste ren. Maar nu, gelukkig is Sjaan- tje op de sociale werkster ge oriënteerd. K\jk, daar zitten ze alweer. Van morgen is Sjaan opnieuw huilend binnengevallen. En ze is begonnen met luidkeels uit te roepen: „Ik houw het niet langer uit; ik gaan scheiden I" Dat is niet zo'n best plan, vooral niet als er al een dreumes is en men op alledag loopt van nummer twee. Kinder tjes kunnen niet zonder ouders. Zelfs de allerslechtste en aller onaardigste ouders en ik zal nooit zeggen dat Sjaan cn Sjaarlie met al hun kunsten tot die groep be horen 11 zijn nog beter dan helemaal geen ouders. Er is geen het niet Dat zegt dc sociale dan ook. Had ze nu mat bij aan te haken. Was e één, nog zo klein detail lie's houding te prijzen het gemakkelijker voor vaak heeft ze in andere voor komende gevallen zo'n tijdelijke crisis niet bedwongen door de overkropte echtgenote attent te maken op bepaalde deugden in 's mans karakter en aard. „Hij werkt toch goed hu doet toch zyn best hu brengt toch al zijn geld thuis hij is toch 'n flinke kerel Dat helpt altijd. Je moet op zo'n eigenwijs wip neusje een brilletje planten, waar door het recalcitrante vrouwtje haar gemaal weer in rooskleuriger licht gaat zien. Als een ander vrouwspersoon hem prijst, nou, dan kan hij toch niet zo onmoge lijk wezen, is het wel?! Maar Sjaarlie is, zeker momenteel, een nul en niets dan een nul. Een snurkende, bokkige nul De sociale werkster zint en zint. De man kan geen reden tot langere trouw blijven. De kinde ren? ach. twee vindt Sjaan allang twee te veel. Het huis? daar zou niemand graag inzitten Dc begrippen zoals liefde, hoop, geloof? die kent die hele Sjaan niet eens van horen zeggen. Dan spreekt ze aarzelend: „Kom meid, hij heeft toch ook wel eens zijn best gedaan, niet? We gaan pro beren werk voor hem te vinden. Als hij nou maar eerst aan de slag komt, dan zorgt hij weer best voor jullie. Hij verdrinkt het toch ook niet? Nou dan. kop op. meid! Als dat kleintje er nu eerst maar eens is, dan zie je de dingen weer minder zwart. Nog even volhouden, en dan is dat ook weer achter de rug Het helpt nog ook. Als Sjaan na een half uur wegmarchecrt. huilt ze althans niet meer. Al ziet ze er dan ook nog niet bepaald stralend uit, maar men moet niet te vetl opeens willen WIJKPREDIKANT. SERPENTINE •ontji (7). oplossing vormen dc van erda vakjea van binnen elezrn een gezegde, ■and (5), contra (5), plant (3). vogel (5). j (5). uitvlucht >ogmocdig behof Ut (S). d rij f til (5). (3). dik touw (31. (5). lijfwacht (5). kul* (7). rond- bijl (41, vlaje (B). aangeboren drank (4). peulvrucht (4), man- kleed bij oosterse volken (6), In gen per briefkaart uiterlijk Don- t 8; 2. f 2 50. 3. I a Oplossing kruiswoord raadsel 23 October HORIZONTAAL: S Ulthulrlg. 7 zeke ter 12 ar. 13 cl. 14 eg. 15 sla. 16 ma tig. 16 Das. I» te. 20 al. 21 ga. 22 oe VERTICAAL: 1 fctln. 3 thee. 3 cld sik. «tempel. 7 Zr.. 8 kalebas. 9 pla of. 24 el. 35 ona, 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 10