JHetttue geitectyt (Couraitl Adenauer v de Ver. naar loog vanmorgen Staten Binnen half jaar beslissing? Luchtbrug A'dam-Londen steeds belangrijker Wist U DINSDAG 26 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand: 0,50 per week. -per i (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Ornsheken .Slaatvastidi f« «hrbtcora ■ïqn hert la fggljenspott" Vijf en derligeie jaargang No 10177 Zie pagina 5 PARIJSE BEURS POLITIEKE BAROMETER Mendes-France met socialisten versterken zal zijn kabinet BONDSKANSELIER ADENAUER is vanmorgen per vliegtuig naar ce Ver. Staten vertrokken. Hij reist met een speciale Superconstellation van de Amerikaanse luchtmacht. Op zijn reis naar Amerika, waar hij besprekingen zal voeren met Eisenhower en Foster Dulles, wordt hij vergezeld door de Weslduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken. Hallstein, de chef van het protocol, baron Von Herwarth, het hoofd van de Westduitse voorlichtingsdienst Von Eckhardt. alsmede de Ameri kaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Conant. De grote tegen speler van Adenauer op de Parijse conferentie, de Franse premier Men- dès-France, die thans vijf dagen uitrust van de vermoeiende besprekin gen, zal op 13 November naar de Ver. Staten en Canada vertrekken. In de komende veertien dagen zal Mendès-France socialisten in zijn coalitie-kabinet opnemen en zich daarmede van de ratificatie der Parijse overeenkomsten Betreffende de herbewapening van Duitsland verzekeren. Zoals men weet, hebben de socialisten eerder in deze maand ongeveer 100 stem men bijgedragen tot de imposante meer derheid van 350 tegen 113 stemmen, die Mendès-France voor de Londense accoor- den behaalde. Thans moet nog slechts be. slist worden, welke portefeuilles de socia listen zullen krijgen en wie tot het kabi net zullen toetreden. Bondskanselier Adenauer verklaarde na zijn terugkeer in Bonn, dat het onjuist is, het Saarvraagstuk op zichzelf te be schouwen. Men moet volgens hem de be sluiten van Parijs in hun geheel zien. Hij voegde er aan toe, dat Saarland naar alle waarschijnlijkheid aan Frankrijk zou zijn gekomen en later „met ons" bij de Sowjet- Unie, indien Mendès-France en hijzelf hat accoord niet hadden gesloten. Adenauer weea er voorts op, dat men het gevaar heeft onderschat, waarin W.- Europa zich bevond ln de periode tussen de mislukking van de E.D.G. en de Parijse conferentie. Amerika dacht er toen ernstig over, Europa de rug toe te keren. Dit is de harde werkelijkheid en ln dit licht moet men de Saarregeling beschou wen. Onmiddellijk na zijn terugkeer uit Amerika (waarheen hij als gemeld van morgen per vliegtuig vertrokken is) zal Adenauer de Parijse overeenkomsten aan de Bondsdag voorleggen. Vermelden wij nog, dat Frankrijk en West-Duitsland tijdens de onderhandelin gen te Parijs een handelsverdrag voor de duur van drie jaar hebben gesloten. Het betreffende communiqué zou vandaag worden uitgegeven- Het Duits-Franse ac coord over de Saar en de, door de radio afgelegde, verklaringen van premier Mendès-France veroorzaakten een vast» stemming op de beurs van Parijs, waar de vraag voor Franse en internationale fondsen zeer groot was en waardoor aan zienlijke koersstijgingen werden geboekt. Minister Foster Dulles heeft na zijn terugkeer in Washington de Amerikaanse regering verslag uitgebracht. Deze kabi netszitting werd via radio en televisie uit gezonden om het Amerikaaiise volk in Voor vluchtelingen thans 435.090 gld. Bij de 390.000 gulden, die tot en met Zaterdag bij het Comité Vluch telingenhulp 1954 waren binnenge komen, is gisteren een bedrag var 45.000 gulden gekomen. Het comité verwacht, dat vandaag of morgen de half millioen zal worden be reikt. staat te stellen, uit Dulles' eigen mond de geschiedenis van de zo u.terst belangrijke Parijse conferentie te vernemen. In de politieke commissie van de V.N. verklaarde de Rus Wisjinsky dat de Lon dense en Parijse accoorden inzake West- Duitsland naar nieuwe gevaren leiden. Volgens de Rus dromen de Duitsers al weer van „revanche". De onmiddellijke buren van Duitsland zullen daaronder het eerst lijden, aldus Wisjinsky. Voorts acht te hij het onmogelijk, in één adem spreken over vermindering van de bewa pening in de V.N. en de herbewapening van Duitsland. Minister Eden verklaarde in het Lager huis, dat de Westerse eenheid nu aan zienlijk is versterkt. Wanneer de defen sieve en strategische stabiliteit in 't Wes ten kan worden bereikt, eerst dan zal vol gens Eden de basis gelegd zijn voo vergelijk met het Oosten. (Oost-Duitsland —de Sowjet Unie). Eenzaam avontuur ten einde Hagel van mitrailleur kogels bracht deining in Wassenaar Gevolg van technische fout op het vliegkamp Valkenburg (Van onze correspondent) Grote opschudding Veroorzaakte van morgen omstreeks 9 uur in de omgeving van de Oostdorperweg te Wassenaar een hagel van ongeveer 150 mitrailleurkogels, die van het Marinevliegkamp Valkenburg afkomstig bleken te zijn. Tijdens het la den van een Neptune-marimevllegtuig schoot namelijk een 2 cm Hispano-mitrail- leur zijn gehele lading door 'n technische fout weg. Wonder boven wonder zijn er geen slachtoffers gevallen, maar we verschillende ruiten het ontgelden, terwijl ook enkele dakpannen werden vernield en een gat in een dak werd geslagen. De eerste melding kwam van de heer Schmal, een kweker aan de Oostdorperweg bij wie de ruiten van enige kassen stuk sloe gen. In de Bloemluststraat kwamen vel schillende kogels op binnenplaatsjes te recht. Hier sneuvelde ook een ruit. De heer De Groot, die op de Bloem- iustweg woont, was juist een metalen buis aan het doorzagen, toen hij een tik achter zich hoorde. Zich omdraaiend, zag hij kogel rondtollen. Een werkplaats aar andere kant van de Oostdorperweg werd door vier kogels getroffen, die door deur en dak gingen. Gelukkig waren alle ko gels zonder springlading en, naar men het eind van hun baan. van onderzoek, bestaande uit twee marine-officieren van het vlieg kamp, is spoedig na het gebeurde aange- Verhuizer overleden na val van 13 meier De 21-jarige verhuizer J. van Wierin- gen uit Rotterdam, die op 12 October van een 13 meter hoog dak viel, is in het Westerziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Bontekoe nu half boven' water Nogmaals een oproep om. te getuigen De rijksluchtvaartdienst is nog steeds werkzaam met het onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de Willem Bontekoe, die op 23 Augustus ter hoogte van Egmond, in zee stortte. Men ver moedt. dat de Willem Bontekoe vóór de ramp in de omgeving van IJmuiden en elders boven land is geweest Enige getuigen, die het toestel tussen twaalf uur en één uur menen te hebben gezien, deden reeds mededeling van hun waar neming. Anderen hebben tot nu toe blijk baar geschroomd hun bevindingen aan de bevoegde instanties te vertellen. De rijksluchtvaartdienst verzoekt thans dit alsnog te doen aan het bureau van onder zoek ongevallen van de Rijksluchtvaart dienst op Schiphol of aan de plaatselijke politie. De bergingswerkzaamheden van de verongelukte KLM-machine gaan in middels door. Een vloot van vijf ber- gingskotters, door de KLM gecharterd, :s bij goed weer nog steeds bezig met het opsporen van wrakstukken. Naar schatting is op het ogenblik ongeveer de helft van de Willem Bontekoe boven wateur gehaaid. De 61 -jarige Amerikaan William Willis, die men hier zijn echtgenote zo hartelijk ziet kussen, is zojuist in New York teruggekeerd na een tocht van 10.400 km. ("115 dagen) op een vlot van balsahout. Willis liet zich gewoon met de stroom meedrijven van Peru naar Pago-Pago op de Samoa-eilanden. Hij kwam 2400 km. verder dan het beroemde vlot Kon Tiki in 1947. De kat die zo vredig op Willis' arm ligt, heeft nog een moord op zijn geweten. Willis was namelijk met kat en papegaai uit Peru vertrokken, maar drie dagen voor de aankomst in Pago-Pago vrat de kat de vogel op. Piloot gedood bij noodlanding van straaljager Manoeuvre om Eindhoven voor ramp te behoeden, kostte hem het leven Tegen half vier gistermiddag heeft een Thunderjet-straaljager (Type F 84) van de vliegbasis Eindhoven even buiten dt bebouwde kom van Woensel een nood landing gemaakt. De piloot, de 37-jarige kapitein-vlieger B. W. Schippers, slaagde het toestel een buiklanding te laten maken op een weiland aan de Lieven de Keijlaan, maar door de zware smak liep de piloot zulk een ernstige inwendige wonding op, dat hij aan de gevolgen daarvan nog voor aankomst in het Bin- nenziekenhuis te Eindhoven overleed. De vlieger maakte een zgn. routinevlucht. Toen hij bij terugkeer naar het vliegveld nog drie mijl van het begin der landings baan was verwijderd, heeft hij wa; schijnlijk motorstoring gekregen. I seinde, dat hij het toestel zou afdraai voor het maken van een noodlanding, teneinde te voorkomen, dat de machine ln de stad Eindhoven zou neerstorten. Dit is hem gelukt, doch het heeft hem het leven gekost. Het toestel had reeds zoveel hoogte verloren, dat het met een «mak neerkwam. De omgekomen piloot woonde in Eind hoven. was gehuwd en vader van één kind. Prins Bemhard jaagt in Frankrijk Gistermiddag om kwart over drie zijn Koningin Juliana-en Prins Bemhard per Dakota van Soesterberg vertrokken voor het aangekondigde privé bezoek aan het jachtslot Rambouillet als gasten van de Franse president Coty. Bij hun aankomst op het Parijse vlieg veld Orly werden zij begroet door ver tegenwoordigers van president Coty en het Franse ministerie van buitenlandse zaken, alsmede door de Nederlandse am bassadeur, baron Van Boetzelaer van Oos terhout. Men vertrok onmiddellijk per auto naar Rambouillet. De prins gaat vandaag me: de president jagen. Donderdagochtend keert het koninklijk paar naar Nederland terug. Koningin Juliana cn mevrouw Coty zullen samen een kleine tocht per auto maken. Koningin ontvangt Vrijdag in Den Haag In het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag zal H.M. de Koningin op Vrijdag 29 dezer achtereenvolgens, ter overhandiging van hun geloofsbrieven, ontvangen de ambassadeurs van Mexico en Argentinië en de gezant van Dene marken Friese hulp voor de vluchtelingen Het college van Gedeputeerde Staten van Friesland en het gemeentebestuur van Leeuwarden hebben besloten hun medewerking te verlenen aan de natio nale hulpactie ten bate van de vluchte lingen. door het uur loon, dat het perso neel van de provincie en de gemeente vrijwillig voor dit doel zal afstaan, met een gelijk bedrag te verhogen. Het ontwapeningsdebat Menon wil alvast een bestand afkondigen De afgevaardigde van India bij de Ver. Naties, Krishna Menon. heeft gisteren voorgesteld, een „bestand i:i de bewape ning" te sluiten, zolang men het over de ontwapening nog niet eens was geworden Hij was verder van oordeel, dat de Alge- men? Vergadering ln December niet ver daagd zou moeten worden, maar aliéen op reces behoorde te gaan, zodat zij onmid dellijk bijeen kan komen, wanneer do ge heime besprekingen tussen de vijf grot< mogendheden over de ontwapening succe; gehad hebben. Wisjinsky heeft in de „politieke com missie" gezegd, dat naar zijn mening, de plannen voor ontwapening van Oost en West thans dichter bij elkaar kwamen, dan ooit tc voren. Hij verklaarde zich ac coord met de instelling van een perma nent contréle-orgaan met uitgebreide be voegdheden, waaronder een blijvend recht van inspectie. Dit orgaan zou op het zelfde tijdstip moeten worden ingevoerd, waarop een verbod voor atoomwapens van kracht werd. Arbeider werd in het water geslingerd Tragische gevolgen van aanrijding te Loenersloot Op de brug over de Angstel, onder rle gemeente Loenersloot. is gistermiddag een metselaar die daar aan het werk tragische wijze om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een auto, de bestuurder de macht .over zijn wagen verloor, en metselaar, auto en bestuurder te water raakten. De automobilist kon worden gered maar de metselaar, de 33-j M. Valkenburg, verdronk. Hij was gehuwd 1 vader van twee kinderen. Maar er gebeurden helaas nog andere dodelijke ongelukken. In Emmeloo stak de vierjarige V. IJben plotseling de weg werd daarbij door een auto, bestuurd door H. S. uit Bantega, aangereden er gewond. In het ziekenhuis te Kam pen is het ventje later overleden. Op pre cies dezelfde wijze raakte het driejarig ■oontje van de familie Kölker te Erica onder een vrachtauto; hier trad de dood vrijwel onmiddellijk in. Vannacht is de 32-j. vertegenwoordiger van O. uit Almelo in Apeldoorn dodelijk verongelukt, toen hfj met zijn auto achter op een langs de weg gepar keerde goed verlichte vrachtwagen reec De 30-j. J. S. K. uit Wageningen, die it hem zat, werd ernstig gewond. Ter plaatse van het ongeluk is gister avond het stoffelijk overschot opgehaald van de 21-jarige C. Klaassen uit Den Hel der, die zoals wij gisteren meldden Zondagavond met een motor in 't Noord- hollandsch kanaal was gereden Tien Nederlanders in vrijheid gesteld Van de elf Nederlanders, die op 2k September op last van de Indonesiscr.e autoriteiten in arrest zijn gesteld, is be kend dat cr pas tien op vrije voeten zijn gesteld, aldus meldt Aneta Havenstaking duurt al vier weken Voor tal van Britse industrieën dreigt noodzaak tot sluiting D ,E BRITSE HAVENSTAKING duurt nu reeds vier weken en het ziet er nog niet naar uit, dat deze spoedig beëindigd zal worden. Integen deel, Reuter meldt, dat de staking zich gisteren heeft uitgebreid tot de grote binnenhaven van Manchester, waar meer dan 500 arbeiders het werk hebben neergelegd. Weliswaar zijn dan in Londen, Liverpool en Huil circa 1000 arbeiders naar het werk teruggekeerd, maar daar staat dan weer tegenover, dat de stakingsleiders hun actie tof Schotland pogen uit te breiden. Eén hunner, Barrett, is met het oog hierop naar Glasgow vertrokken, dat er een regeling kan wórden getroffen, zonder dat de troepen behoeven te wor den ingeschakeld. Blijkbaar acht het ka binet de situatie nog niet zo noodlottig, dat de bestaanszekerheid van het Britse volk wordt bedreigd. Echter heeft „The Economist" het verwijt gericht, dat men te lauw staat tegenover de stakingsacties van de laatste tijd, omdat hier duidelijk communistische tendenzen aanwezig zijn. De secretaris van de Londense Kamer van Koophandel deelde mede, dat het gevaar bestaat, dat diverse Londense fa brieken spoedig zullen moeten sluiten. Volgens een woordvoerder van het En gelse ministerie van Arbeid, worden goederen met een totale waarde illioen pons sterling door de stakingen opgehouden. Dit bete kent dus, dat enorme hoeveelheden goederen op de kaden of in de ruimen van de schepen ter verzending liggen te wachten. Het merkwaardige is, dat zo wel de regering als sommige vakbonds leiders er bij de stakers op blijven aan dringen, het werk te hervatten. Maar de stakers verscherpen hun maatregelen, teneinde te voorkomen, dat door werk willigen toch de arbeid wordt voortge- honderd man, die in de Lon dense haven weer aan net werk gingen, maakten het mogelijk dat er gisteren een schip met bananen kon worden gelost. Zoals in een deel onzer edities reeds vermeld, blijft de luchtbrug van Amster damSchiphol naar Londen op volle toe draaien en worden er steeds meer bijzondere vluchten uitgevoerd. Telkens dt ongeveer 10 ton vracht meegeno- Uit Nederland o.a. boter, kaas, mar garine, vlees en textiel, terwijl uit Enge land Britse industrieproducten, machine onderdelen. metaaldraad en katoenen stoffen naar Nederland worden overge- Het Britse kabinet kwam gisteren bijeen, om de precaire situatie te spreken. De regering hoopt nog steeds, Van Schiphol is gisteren de DC 4 Aalsmeer uan de K.L.M. voor de eerste chartervlucht met emigranten naar Zuid- Afrika vertrokken. Het vertrek ging met enige plechtigheid ge paard en werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de K.L.M.de Nederlandse en de Zuidafrikaanse emigratiedien- tten. Met de Aalsmeer zijn 55 passagiers, onder wie neger, kinderen, naar Zuid-Afrik a vertrokken. Nu een vliegende schotel boven Rotterdam Gisteravond belde een Rotterdammer de politie op met de mededeling, dat hij, toen hij zich ln de Middellandstraat bevond, een vliegende schotel had gezien. Het voorwerp kwam omstreeks kwart over negen uit zuidoostelijke richting, ver scheen boven Rotterdam om daarna to keren cn weer in dezelfde richting to verdwijnen. Volgens de waarnemer, die zeide, niet de enige te zijn geweest, die de vliegende schotel had gezien, heeft het voorwerp een rossige gloed gehad. Ten slotte zei hij nog overtuigd te zijn, dat do schotel bestuurd moet zijn, omdat het voorwerp niet ln rechte lijn had gevlogen, maar gezigzagd. Nederlandse, regering zegt Geen sprake van „spionnage' in de zaak Petersen Grieks koningspaar vertrok naar Duitsland Koning Paul en Koningin Frederika 'an Griekenland zijn Zondagmiddag te ijf uur twintig op paleis Soestdijk ge arriveerd. Gistermiddag om twee uur is het Griekse koningspaar, dat een reis door West-Europa maakt, vertrokken Duitsland. Gaat Canada Westduitse vliegers opleiden Er bestaan, volgens Reuter, plannen krachtens het Atlantische verdrag, West duitse vliegers in Canada op te leiden. Aldus is in welingelichte kringen te Ot- nomen. In de afgelopen drie jaar heeft Canada 3.000 piloten van ander» NAVO-landen opgeleid. Wissel en sein bij Eindhoven in orde Men heeft de oorzaak van de trein ontsporing te Eindhoven, waarbij een locomotief met vier wagons derailleerde. kunnen ontdekken. Weliswaar geschiedde het incident vlak bij een wis- 'sel, maar deze en het nabijgelegen sein zich in de juiste stand. In de zaak Petersen is aan Nederlandse kant geen sprake geweest van om zichtigheid of nalatigheid. Dit deelt de regering mede in antwoord op de schrif telijke vragen, die uit de Tweede Kamer over deze zaak zijn gesteld. Van regeringszijde wordt in dit band nog opgemerkt, dat, hoewel in de pers hier het woord spionnage is gebe zigd, dit woord door de Amerikaanse autoriteiten noch in het officiële pers communiqué, noch in de akte van be schuldiging tegen Petersen wordt ge noemd en in dit geval dan ook niet op zijn plaats is. Het is juist, deelt de regering mede, Iets voor ut Eigenaar van geheimzinnige koffer nu opgedoken Een dezer dagen heeft de eigenaar van de geheimzinnige koffer, die ruim een jaar geleden bij 't Utrechtse hotel Thalia door hem werd achtergelaten zich bij de Stichtse politie gemeld Het was inderdaad de 60—j. Tjaart Doornbos, die 35 jaar ge leden naar Canada emigreerde, daar bij een goudmijn werkt en van tijd tot tijd een reis naar Europa maakt en sinds 16 October in hotel De Weeva in Groningen logeert. Behalve over de 38 dollars die de koffer inhield, had hij zich over de ver dere inhoud geen zorgen gemaakt, want de effecten zijn volgens hem waardeloos. De koffer was inmiddels aan de Canadese 'ambassade in Den Haag doorgegeven. De heer Doornbos zal binnenkort op nieuw naar Utrecht gaan, waar een politieman hem zal vergezellen naar de Canadese ambassade. Daar kan hij dan zijn koffer terughalen. De heer D. toonde zich zeer veront waardigd over het rumoer, dat rond de geheimzinnige koffer ls ontstaan en het vele, dat daarover is gepubliceerd. DAT de chef-redacteur van het Kath. Ned. Persbureau J. H. Hetzlér in Den Haag benoemd werd tot hoofdredacteur van dat bureau. DAT in de Ueno-bibliotheek te Tokio 3600 oude Ned. boeken, daterende van 16031867. werden gevonden. DAT de hoofdredacteur van De Maas bode. L. Hazetzet, in St. Antoniushove te Voorburg moest worden opgenomen. DAT de 76-jarige mevrouw W. J van HamVerweij sedert Zaterdag uit haar woning te Apeldoorn wordt vermist DAT het echtpaar A. Bouma—de Groot te St. Annaparochie 60 jaar is getrouwd DAT burgemeester Rijpstra van Smilde (Dr.) het nieuwe fabriekscomplex van de Verenigde Ned. Speelgoederenfabnek El- cee-Haly C.V. opende. DAT de Ned. kustvaarder Limfjord (187 brt) gisteren in de mist in de Archipel ten Zuiden van Stockholm aan de grond liep, maar weer werd vlotgesleept. DAT voor de Utrechtse rechtbank tegen de 41-i. vertegenwoordiger L. v. d. W van een schrt.Umachjnefabriek aldaar wegens verduistering van f 21.000 i iaar (m.a.) werd geëist. DAT de 1ste insp. der militaire lucht vaart. It. gen. b.d. M. Raaymakers, Vrij dag 80 jaar hoopt te worden DAT prof. dr C. C. Krieger te Utrecht door familieomstandigheden niet de eer ste KLM-superconstellationvlucht naar Tokio kan meemaken, maar prof. dr W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinker ken) nu in zijn plaats gaat DAT de 19-j. J Chr. Grimyzer verdwe nen is uit het Jongenshuis De Beien van de Ver. Het Hoge Land te Voorst. DAT de Flakkese bevolking de Zuid hollandse prov. waterstaat een schilderij heeft aangeboden uit dank voor het dijk herstel na de watersnood. DAT de Ned -Duitse onderhandelingen over de Ned. deelneming aan de Rijn scheepvaart in Duitsland, die op 21 Oct. n onderbroken, op 9 Nov. te Dussel- i dorf worden voortgezet DAT de Eindhovense raad besloot de architecten C. H. de Bever, ir C. G. Gee- ir R. T. Oskam te Eindhoven en de gebr. Kraayvanger te R'dam op te dragen een nieuw schetsplan te maken voor een schouwburg (totale kosten: f 4 min.). DAT besloten werd o.l.v. Jhr H. Repe-! _er van Driel een ver. van oud-leerlingen der Alkmaarse 'cadettenschool op te rich ten en de laaiste bijeenkomst voor du laai gehouden wordt op 4 Nov. in BoachJust in Den Haag. DAT tegen de „runner" van een min der gunstig bekend staand hotel te A dam in hoger beroep bevestiging van het von nis (f 25 boete) in lste instantie werd ge- eist, wegens het aanbieden van diensten aan Amerikaanse verlofgangers op het C S. te A'dam. DAT de directeur van N.V. Vermaats Bakkerijen te Haarlen, S. V.. veroordeeld werd tot 5 maal een boete^van f 15. we. jgens overtreding van de winkelsluitmgS' wet door de bezorgers Zaterdagmiddag n; 16 uur nog brood te laten afgeven. DAT vertegenwoordigers van de 53ste Welsh division aanwezig waren bij kranslegging bij het Engelse gevallenen- «--■ - in Den Bosch. Noord uitbrandde en de bewoners door hun hond op de brand opmerkzaam wer den gemaakt. DAT Vrijdag een gezelschap Spaanse studenten uit Valencia op reis door West- Europa. de gast zal zijn van het Spaans Instituut der R.U. te Utrecht. DAT de 27-j. student J. S. lid van het R.K. studentengezelschap Veritas met een eigen gefabriceerd ootploffingsmiddol de ruilen van het studentenhuis op Lepelen- burg te Utrecht liet sneuvelen, doch ceen proces verbaal werd opgemaakt. dat Petersen geheime inlichtingen aan Nederland heeft doorgegeven. Dit ge schiedde op basis van wederkerigheid. D» uitgewisselde inlichtingen waren niet van politieke of strategische aard. Ze droe gen een technisch karakter. Daarbij wer den van Nederlandse kant gegevens ver strekt, die van nut konden' zijn voor de Amerikaanse autoriteiten. De inlichtin gen, die aan Nederlandse kant zijn ont vangen, zijn alleen voor intern Neder lands gebruik gebezigd. Geen provinciale subsidie voor Zuidhollands Orkest De Stichting Zuidhollands Orkest heeft aan de Prov. Staten van Zuid Holland verzocht een subsidie van f250 te ver lenen voor elik in het winterseizoen 19541955 in de plattelandsgemeenten van Zuid-Holland te geven concert Ged. Staten stellen voor afwijzend op het ver zoek te beschikken, daar er meer dege lijke orkesten in Zuid Holland zijn °en de consequenties nog niet kunnen wor den overzien. Het vraagstuk van de con certen ten plattelande zal eenter wel worden bestudeerd. HET WEER IN EUROPA MB Tweed is de grote mode voor deze winter. Dit redingote model l* bijzonder geslaagd. De slank- makende lijn wordt versterkt door de garnering van zwart astrakan, waarvan ook het klei ne ronde mofje gemaakt is. Op merkelijk is de wijd ingezette mouw. die vrij kort is. Men moet hier steeds lange handschoenen bij dragen. Dit model toonde het modehuis Leeser in de winter collectie. fil a 1 i s ui e y 4 -C 1 Stockholm onbew. Z e 5 7 Kopenh Londen A'dam zw. bew. half bew. ZW 10 windstil ZW 4 4 0 6 1 Parus Bordeaux Grenoble Nice nevel nevel motregen zw. bew nalf bew. ZZW 2 windstil O 3 windstil NW 2 3 il 1 0 12 6 5 0.3 11 1 Frankfort Münphen half bew. windstil WZW 2 3 0.6 4 8 zw. bew. licht bew geh. bew. ONO 4. WNW 4 3 0 8 11 8 19 1 Rome Helsinki geh. bew. ZO 2 7 4 ZW 5 'B l 8 6 WEERBERICIfT J Meer wind en bewolking Het KNMI te De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind. hier en daar mist en in het oosten van het W land plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuidelijke wind. Weinig ver andering In temperatuur. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon van 7.24 tot 17.23 uur;

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1