Blad OOK HET ZIEKEN BEZOEKEN VAN IS EEN KUNST Qroet een vrind en help een NET ECHT BONT kinö€RqeB€öen moeteibegrypetylz zyn citRoenvL& ONS CHMISTELIJK GEZIN SANSEVIERA I 195( NIEUWE LEIDSCHE COUEANT de Hu. ■loper, lat df 1 uw ellen. 1Z. i-c cipat< nho^ 'Ivaq 'idsty oge i Bloemen, die fleur g ziekenkamer ik vind het natuurlijk erg zielig Het gesprek begon op dreef te ko- men. want iemand uit het gezelschap, die het langdurig ziek zijn uit ervaring kende, zei dat het allemaal zo begrij pelijk was. van dat humeur. Ook al word je nog zo goed verzorgd tijden: een langdurige ziekte, er komt een tiji dat alles je volkomen onverschillig laat en dat je het gevoel hebt, van de we reld afgesloten te zijn. Dat soort stem mingen kan soms heel kort zijn. bij vlagen, soms duurt het dagen, wel eens weken voor een patiënt er over heen raakt en zichzelf weer kan opwerken tol een staat van opgewektheid, die voor zijn omgeving prettiger is hem zelf veel beter. Het kunnen kleine oorzaken zijn. die de patiënten, of ze nu thuis in zieken huizen of in sanatoria verpleegd wor den. uit hun evenwicht brengen. Een onaangenaam woord, een onaardige be jegening ach, in de dagelijkse om gang komen ze zoveel voor en ze wor den ook zo gauw weer vergeten. Men heeft zijn werk. zijn bezigheden men komt er gemakkelijk overheen. Maar een patiënt, teruggeworpen op zichzelf gaat er over denken, en van het den ken komt piekeren en tobben. zoek En die omgeving kan er zoveel toe doen! Neem alleen maar eens het be zoek. De mevrouw, die vertelde dat ze ..maar weer eens" naar dat zieke meisje toeging illustreerde alleen ai door haar lijdelijkheid hoe zo'n bezoek in zijn werk gaat Een patiënt heeft het o zo gauw in de gaten als het be zoek eigenlijk liever niet dan wel komt. En heus, dergelijke bezoeken kunnen veel beter achterwege blijven, evenals de bezoekjes van mensen, die tot het soort behoren die vinden dat je zieken maar zoveel mogelijk moet beklagen. ,,Meid, meid, wat zie je er uit zo witjes. Eet je eigenlijk wel goed? Of smaakt het niet nee, als je ook een hele dag in bed moet lig gen, hè Kun je 't nou wel uit houden, zo steeds maar niets doen? Of gaat dat nog al? Verveel je je nou nooit?" - Verveel je je nou nooit. Het schijnt voor sommige mensen als een paal bo ven water te staan, dat zieken, lang durig of chronisch zieken dan altijd, zich vervelen en met hun tijd geen raad weten. Niets is minder waar. want er zijn zoveel dingen te doen, allerlei werkjes op het gebied van handenar beid, waar men in het dagelijks leven niet aan toe komt, het onderhouden van een correspondentie, die ongedacht groot en uitgebreid is, en het lezen van boe ken, waarvoor men in gewone omstan digheden geen tijd had. Natuurlijk, het is maar ..lapwerk", zo als we eens een zieke hebben horen zeggen. Het is het soort bezigheid, dat de ledigheid van lange uren moet voor komen. Maar een mens kan nu een maal niet „niets doen", en daarom is het doorkomen van zo'n hele lange dag in veel opzichten hetzelfde wat het werk voor een gezond mens is. 3larteiyhl\eicL, begrip en meeleven ió nodig DE mevrouw, die op visite teas, zei..Ja, en dan ga ik ptorgen maar neer eens naar dat meisje van dinges, je neet teel, die al zo lang ligt. Dot wordt toch ook niks, hoor. 't Is een zielig geval, ik ga er eigen lijk helemaal niet zo graag naar toe." .•Bedoelt u, dat het moeilijk is om met haar te pratenvroeg iemand anders. „Nee", zei de mevrouw. „Dat niet. Maar ze is zo vervelend. Ik bedoel voor haar dat ze zo'n tijd moet bij verschrikkelijk gewoon." Stemmingen Maar goed. niet iedereen begrijpt en ook zal lang niet iedereen de stem mingen aanvoelen van een patiënt, die plotseling en schijnbaar zonder enige noodzaak of reden, opvliegt of driftig wordt bij het minste geringste dat hem in de weg wordt gfelegd. Dan kan hij onberedeneerd woedend worden over het feit. dat iemand anders, vóór hem. de krant heeft ingekeken waarop hij ge abonneerd is. Niét iedereen verstaat de kunst want een kunst is het om met zieken om te gaan. Zij, die denken dat ze het liefst maar volop moeten ..preken'' hebben het net zo goed this als degenen die een opgeschroefd soort vrolijkheid demonstreren. Ze bereiken er slechts mee dat de klacht, door veel zieken geuit ,xe snappen er niks van" alleen maar weer een nieuwe voedingsbodem vindt. Misschien is het daarom wel, dat er groepjes mensen of enkelingen zijn. die dit bezoeken van zieken of correspon deren met hen zich tot een taak stel len. Een zware taak. want het vereist een zich verplaatsen in omstandigheden, die een buitenstaander toch nooit hele maal kan aanvoelen. Maar wie het doet in het besef, dat er liefde voor nodig is om het hart van een zieke iberei ken, zal er in kunnen slagen. Als men maar voor ogen houdt, dat boxing ner gens toe dient, maar wel een spontaan en daadwerkelijk medeleven. begrip voor moeilijkheden, begrip van iemand van wie men „op aan kan". „Dit is een geschenk van het Riek Steenbergenfonds", stond op een eti ketje. geplakt in een boek, dat een zieke ontvangen had. Hij had dat boek ..zomaar" gekregen het was een har- telijkheidje, hem betoond door vreem den. die van hem niets anders wisten dan dat hij ziek was en dat gotde lec tuur welkom was. Dat Riek Steenbergenfonds is een ty pisch voorbeeld van hoe het contact- werk pnder zieken kan uitgroeien. De ran deze maand bestond dat fonds jaar als stichting, maar al veel langer was de secretaris, de heer A Schreuder, bezig met het corresponde ren met zieken, het toezenden van ble ken af en toe, of een bezoekje. Het benodigde geld putte hij uit een klein fondsje, dat de naam kreeg van een van deze jeugdige zieken, die aan die briefwisseling en dat contactwerk een grote steun heeft gehad. Nu is dat fondsje een stichting ge worden en in de notariële acte staat het doel omschreven: lectuurverzorging en contactwerk onder zieken van alle gezindten in sanatoria, ziekenhuizen, enz. Dit alles op c h r i s t e 1 ij k e grondslag, zonder dat daarbij enig ker kelijke richting wofdt voorgestaan of gepropageerd. Het bestuur van de Stich- is ais volgt samengesteld: ds A. J. Sluys, pred. der Gereformeerde Kerk te Harlingen. voorzitter; ds C. W. Coolsma. emer. predikant der Ned. Herv. Gem. te Groningen, vice-voorzit- Schreuder, Irisstraat 215, Den en boeken, die fleur geve aan het dagelijks leven van d Haag, secretaris; A Roest. Rijswijk, penningmeester; W. van Lankeren, arts Den Haag; J. H. C. Voorhoeve. Den Haag. Allee:: maar een brief af en toe of een boek, alleen maar wat hartelijk heid. begrip en meeleven het is eigenlijk o zo weinig wat een zieke no dig heeft. En het is zo eenvoudig om Gehoord Gezien een zelfgemaakt „schilderij", bestaan de uit een stuk kaTton waarop bloe men waren geplakt, die uit prijscou ranten van bloemzaad- of bollen- handelaren waren geknipt. Gelezen in „Readers Digest", dat ee Yorkse dame een specialist wat te doen tegen haar grijz „Bewonder het", was zijn an het te tonen' Het bestuur van dat Riek Steenbergenfonds heeft dat ook wel de gelijk begrepen. En het verstrekken van goede lectuur vooral is een taak, die het fonds ernstig neemt. Met de aanvullingen van patiëntenbi bliotheken gaan grote kosten gepaard. Een enkel mensenleven kost de ge meenschap vaak meer dan een halve ton aan geld en dat blijkt soms r.og wel eens vergeefs opgeofferd. Dat is de harde praktijk in het leven der zie- ken. Dr. Albert Schweitzer heeft het eens zó gezegd: „Hebt u er wel eens bij stilgestaan hoeveel uzelf aan an deren te danken hebt? En vroeg u zich dan wel eens af of er ook men sen zijn die aan u verplichtingen heb ben? Voor hen die veel verdriet ge kend hebben is er een heel bijzondere taak. Daar is bijvoorbeeld de ver wantschap met hen die het merkte ken dragen van pijn of verdriet. Bent u misschien door een operatie van de dood verlost of van dagelijkse kwellingen, dan hebt u verplichtin gen! Van dat ogenblik af is het uw taak om datgene wat u gered heeft, ook voor anderen mogelijk te maken. Ik hoor alweer iemand zeggen; „Oh, als ik geld had zou ik grote dingen doen om andere mensen te helpen." Maar allen kunnen wij rijk zijn in liefde en medelijden. Als wij daar van met zorg uitdelen, als wij letten op de speciale nood van degenen die onze hulp nodig hebben, dan ontvan gen wij rente op rente aan liefde en zorg. Het is een oude en beproefde waarheid, dat wie liefde geeft, meer zal ontvangen!" MET betrekking tot het wereldgebeuren is er soms sprake van getallen, die ons in huh ontstellende omvang nog Mevr. J. W. S. de H. Uw brief trof mij. De weg was voor U wel èrg diep. Maar Hi.i bleef en blijft vlak naast U. Ik hoop zo. dat U dit telkens weer reëel er- - ii -j i =i varen mag. want dan zult U moed en h nauwelijks een beeld van de werkelijkheid kunnen geven, want k recht hebben Uw weg toch r.og met wat betekenen bijvoorbeeld voor ons die vijfhonderd millioen i^Jj^^hap te reizen, tot zegen voor Uw 1 kinderen, over de hele wereld verspreid, die in bitterste ar- Hartelijk dank voor je brief, moede en onder de ongunstigste omstandigheden moeten leven? E: die ik tnt niiin spü* niet persoonlijk kan Post van Margaritha Uit vele landen J Aan Ameri kaanse universi teiten studeren vrij veel buiten landse studenten, meestal door middel van een beurs. Gemiddeld blijven zij een jaar in de Ver enigde Staten. Hier ziet u zo'n groepje meisjes, uit verschillende landen afkom stig, in een van de zitkamers van Scripps College, in Claremont Californië. Links staat Henriette Lieftinck uit Hol land, naast haar Helen Hardin, de oraeses van het studentencorps, 'tit New Mexicö en op de bank zit Jil Harris uit Honq Kong. Zij bekijken een -eldzaam exem plaar van een Shakespeare- uitgave. Vijfhonderdmillioen. Van dat on voorstelbaar grote aantal zijn er 25 millioen in meer dan 80 landen, die althans enigszins geholpen worden en wel door de UNICEF (United Na tions International Children Emer gency Fundi, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Dat fonds bestaat sinds 1946 en is in het leven geroepen om kinderen ongeacht geloof, ras, huidskleur of politieke overtuiging hulp en bijstand te bieden. Op het gebied de kinder- hygiëne. hét onderwijs, de voedsel voorziening. de bestrijding ziekten is ontzaglijk veel te doen. Vandaar dan ook. dat de Dag der Verenigde Naties (24 October) ditmaal speci aal aan de Unicef gewijd is Hulp, financieel gesproken, krijgt de Unicef uit vrijwillige bijdra gen van regeringen en particulie ren. En er kan gezegd worden, dat er weinig ..aan de strijkstok blijft I beantwoorden momenteel. Later hoop ik hangen", zoals de uitdrukking luidt. nog eens op een en ander terug te ko- want van iedere gulden komt 96 cent S1 men. Hoe wonderlijk zijn jullie weer rechtstreeks ten goede aan de in door al die zorgvolle weken heengodra- nood verkerende kinderen. =i gen! Vooi je plannetje heb ik nog geei Gelegenheid voor particulieren om =1 adres, maar ik houd het iets te doen is er te over! Er zijn Een fijn :dee hoor. o.a. felicitatiekaarten uitgegeven door de Unicef, getekend door de Zwitser Roger Duvoisin en kinderge- noegens in verschillende landen voor- stellend: een wajangvoorstelling Bedrieglijk veel lijkt dit jasje op een ..echteM bontmantel. Maar wie goed toekijkt, ziet dat het geen bont, maar flausch is, met een ocelotprint. Voor wie zich de uitgave van een heuse bontmantel niet kan permitteren is dit wellicht een aantrekkelijk model, ook al door de royale zakken en de flatteuze shawlkraag. EEN terrein van de Godsdienstige opvoeding van de mens, dat eeu wen en eeuwen braak heeft gelegen, wordt in de laatste jaren, haast on gemerkt, vanuit Amsterdam ontgon nen. Daar is namelijk prof. dr. E. L. Smelik in alle stilte bezig (ja. ik geloof dat ik inderdaad moet zeggen', voor het eerst!) verantwoorde aan dacht te wijden aan het gebedsleven van de kinderen. Het is eigenlijk merkwaardig, dat men zich zo weinig bekommerd heeft om het geestelijke leven van het kind. Wil len of niet willen, en begrijpen of niet begrijpen, dat deed er eenvoudig niet toe. !s het een wonder, dat zo vele volwassen-wordende kinderen, vanuit de achtergrond van een dergelijke gees telijke opvoeding, dan ook de hele zaak de rug toekeren, en zeggen: dat De grote waarde van de arbeid van prof. Smelik ligt wel allereerst hierin, dat hij het grote gevaar gezien heeft. Maar niet alleen neeft hij het gevaar gezien, hij is tevens doende dat gevaar te bezweren. Het is een groot geluk, dat wij daarvoor in Nederland een man hebben, die alle kwaliteiten die daar voor nodig zijn, in zich verenigd heeft. GOEDE ERVARING Van zijn hand is allereerst versche nen een bundeltje ..Kindergebeden" door hem zelf vervaardigd en van een inleiding voor de ouders voorzien. In dit boekje (waarvan reeds 4 drukken verschenen, en dat voor het luttele be drag van 1,40 verkrijgbaar is) staan gebeden, die tenminste door het kind begrepen worden, en die het dan ook graag bidt. Een goede ervaring heb ik daarmee opgedaan tijdens de catechisaties, die n Openbare Lagere School moest Wij hebben het zo gedaan, dat niet de predikant „voorgaat" (vreselij- j ke uitdrukking), maar dat wij allen met elkaar een gebed zeggen. Dat heeft voor delen: de kinderen luisteren nu niet, maar bidden zelf: ze horen geen onbe- grijpelijke woorden, maar weten wat zeggen, want het gebed is van te srcn uitgelegd en verklaard; en ze enncn er aan. het gebed niet te laten l>v.i, maar dit zelf te verrichten, er ,mt orde In hun eigen geestelijk le- Dit baden wij (het is van prof. Sme- gedachten. Indonesië, een sprookjesverteller in Iran, kinderdansen op Korea, blinde- 5 manspel in Mexico en skisport in Oostenrijk. Die kaarten kunnen als Nieuwjaarsgroet dienen, maar er H zyn ook blanco exemplaren te koop a f 4.per doos bij de Nederlandse in- s lichtingendienst voor de Verenigde Naties. Alexanderstraat 2, Den Haag, postrekening 71800. n Groet een vrind cn help een kind! het motto voor deze actie. worden kwast. Voor de meest uiteenlopende ►rdt dezf vrucht gebruiktvoor •or een /.elfgeinakktc handlotion, in rake, in puddingen, by hel stoven van peertjes, in thee, in slaatjes, by vis kortom, haast ontelbaar zyn de mo gelijkheden. i Citroenvla is een van de heerlykhedgn irht ki ken. Het is beetje tijd heel onder sl zonder koker luchtig door rrkje, dat flanel ia warm ER zijn vele dames, die er de voorkeur aan geven, haar, nachtjaponnen en dergelijke zelf te maken. Voor haar ts bijgaand model zeer geschikt, het is eenvoudig, doelmatig en door het kantje dat langs de vierkante pas gezet wordt, flat teus. De rok heeft voor drie cn achter twee banen cn is dus zeer ruim. De blousende mouw heeft een smal manchetje. Ge maakt van flanel, zal het een heerlijk warme dracht zijn voor de komende winter. Het patroon, nr. 177, is ver krijgbaar in de maten 44, 46 en 48 (maat 50 en 52 op be stelling). U heeft er 5 a 5i meter stof voor nodig a 90 cm breed. Het patroon is aan onze bureaus verkrijbaar tegen beta ling van f 0.40. Na ontvangst van f 0.50 aan postzegels, ge plakt aan de voorkant van een briefkaart, naast de gewone frankeerzegel, wordt het toege zonden. Na 30 October kunnen geen bestelling meer worden aangenomen. §TAAT in de a.s. week het gezin in t alge meen,'in het middelpunt der belangstelling willen nu eens even :aal en dergelijke ijdele zette tijden te bidden, dan Ziet U wel, dat het ook ermaken, voor ons inhae- zal in de tussenliggende hier niet gaat om zgn. ent aan „wereldgelykvor- uren ons onbewuste leven grove zonden, maar juist wij migheid". Zodoende stonden van gebed doordrongen om die zonden, die in men- wij met onze rug naar die zijn. De duivel komt er na- senoog misschien niet schijnwerper speciaal op grote invalspoort, waardoor tuurlijk telkens hij het Christelijk Gezin rich ten. Dat kan er aan de toegang had. buitenkant, voor wie heel oppervlakkig kijkt, al leszins godsdienstig" uit zien. Pa is ouderling, Ma een prima huisvrouw, de kin deren gaan trouw ter hele kerk. catechisatie en ver eniging. Laten we zeggen, dat ze Hendriksen heten. Pa en Ma Flipsen houden het hun weerbarstige kin deren meermalen voor: ..moet je eens naar die kinderen van Hendriksen kijken!" en dan wordt de lof der jonge Hendriksens in velerlei toonaard be zongen. Ze moesten eens weten, dat vader en moe der Hendriksen precies hetzelfde ten opzichte zijn trawanten vrije laat b.v. juist als wij bid- grof zijn, blijkbaar Gods oog wel Deze den, de bel of de telefoon ons in dit hoofdstuk voor- God alleen weet en ziet gaan, of een kind komt gehouden nieuwe levens- de gevolgen: een man, die binnenhollen. Toch volhou- wandel moeten we aller- in grof egoïsme zijn vrouw den Als we dit doen met eerst onze kinderen voor- tiranniseert, een vrouw, het lezen in de bijbel zullen leven. Alleen dón mogen die met haar zwartgallige alle boze geesten móéten wij aanspraak maken op humeur een druk op het wijken. Die ellendige uit- 't praedicaat „Christelijk". legt. kinderen, vlucht van „ik heb het die grote, brutale monden druk" is één van Satans opzetten. Ruzie tussen modernste wapens. Een man en vrouw, ruzie tel- Christen kan het zich een- kens en telkens maar weer voudig niet veroorloven tussen de kinderen onder- het te druk te hebben om ling. Cynische woorden, te bidden, in de bijbel Overpeinzingen van Margaritha Flipsens deden HET is ook heel erg moei lijk, om in onze dyna mische tjjd, in deze ner veus-gespannen, voortge- gezin, jaagde mensenwereld, met gezin, een stel opgroeiende kinde ren uit. voor en met Chris- \JLT I tus te leven. Het is een on- eindig veel zwaardere op- dig gaaf binnen de intieme maar kring van je gezin, je als waari een kind van God te open baren. dan daarbuiten. Veel en veel te lang heb ben wij ons blind gestaard op die invalspoort, waar door Satan wellicht binnen sterke oude zou komen vallen, die wij eronder krijgen In de .de besmetting gierigheid, ondankbaarheid, ontevredenheid, onreinheid Alles binnen de om muurde vesting van het het Christelijk 2 kunnen naar buiten dan nog wel een aar- schyntje ophouden, er zijn momenten, n we de hel van bin- Dan maken we onze man, >nze vrouw gelukkig en .'oeden samen onze kinde en op voor God. En dan is >ns gezin een krachtcel, van waaruit onze kinderen voor hun hele leven teer kost meenemen. De onder linge liefde, vrede en barm hartigheid stralen dan in wijde omtrek van zo'n ge zin uit. ZEG niet: ,,by ons giét dat niet". Als U er om lezen of zyn (haar) taak blyft bidden doorbreekt te verrichten in het Ko- God alle banden van zonde ninkryk Gods. Bidden, nee en dood Laat alle inner- sméken om de Heilige lyke spanningen en com- Geest in de harten van plexen varen. Geef ze aan onze kinderen, in het hart Hem over. die Uw leven van onze man of vrouw. van stap tot stap leidt. Als En dan kómt die Geest we werkelyk volkomen op ook absoluut en kunnen God vertrouwen in blij en we van Hem grote dingen vast geloof zullen we van verwachten. bezorgdheid, innerlyke con flicten en spanningen vry JK vind het altijd zo mooi zijn. En in zo'n blijde, ont- Hoe benauwd kunnen v het daaronder krijgen En toch kunnen wtf Gods kracht Satan reld" de duivel zijn klauw steken, om onze kinderen mee te sleuren naar schouwburg, bioscoop, dans- fat God in Efeze 4 over spannen, rustige sfeer ligt onze nieuwe levenswandel groeikracht voor onze kin- zegt. „Bedroeft den Heili- deren. Is er iets wat ze zo gen Geest Gods nietnodig hebben in onze ver- Alle bitterheid, gramschap, warde wereld vol onrust en die toorn, getier en gevloek onvrede? Zoals do sterren worde uit Uw midden ge- aan de nachtelijke hemel bannen evenals alle kwaad- Gods luister vertellen, zo plaats door te bidden, aardigheid. Maar weest je- zouden onze Christelykc gens ejkander vriendelijk, gezinnen als millioencn Een Christen zonder gebed barmhartig, elkander vet- stralende lichtpunten in is een christen zonder gevend, zoals God ln Chris- deze donkere wereld Gods tus U vergeving geschon- üefde moeten vermelden, ken heeft". MARGARITHA gen Heus. we bidden te Heer. zie óns in genade Gij gaaft vannacht ons nieuwe kracht, bescherm ons, Gij hebt grote macht. Maak Gij ons tegen zonden sterk en zegen ons in al ons werk. Dit is een gebed voor de maaltijd, voor de leeftijd van 3—4 jaar: „Wij zitten stil en wachten even. Wil Heer ons nu uw zegen geven." En dit een avondgebed voor 36 Jaar: „Lieve Heer, de nacht komt aan en wij moeten slapen gaan. Wilt Gij voor ons allen zorgen, wek ons weder in de morgen. En al zijn we nu nog klein laat ons Uwe kind'ren zijn. Amen." En zo zijn er in dat boekje nog veel meer heldere, voor het kind (eindelijk) begrijpelijke gebeden: voor een vacan- tiedag. bij ziekte, bij de naderende ge boorte van een kind in het gezin zelfs.. Dat prof. Smelik zijn poëtische en zijn psychologische gaven in dienst heeft willen stellen van deze pioniersarbeid om het kind op geestelijk terrein te geven waar het recht op heeft, vervult mij met diepe dankbaarheid. Want niet met veel gepraat over apostolaat en oecumene, niet met nieuwe kerkordes en nieuwe theologieën zullen we de toekomst der Kerk kunnen redden, maar wel met de kinderen van nu op een modern-vrome wijze tot Christus te brengen, en hen niet langer met onze grootmenselijke onbegrijpelijkheden te „verhinde- Christus zei: „Laat de kinderen tot Mij komen van alle kerkelijke gezindten!) en verhindert ze niet". Zou Hij dat ook niet gezegd hebben met dit oogmerk: dat het kind van vandaag de generatie van morgen is? A De Sanseviera, met haar rechtopstaande dikke bladeren van flinke lengte is een plant, die vr(j goed tegen droge kamer- warmte kan. Daar door komt het mis schien, dat zehoe langer hoe meer in de huiskamers ge zien wordt. Maar té droog moet men de plant ook weer niet zetten, want dan gaan de bladeren zich om de lengte as omkrullen en vor men dus een soort koker. Als dat het geval is, geef dan de plant een keer of een flinke dou- kan goed tege 11 warmte Zet de plant zo, it ze veel licht ont vangt. Ben warme ?r is, zoals ge zegd wel goed, maar de Sanseviera niet te dicht bij de warmtebron. Een koude kamer is vrij wel altyd verkeerd. •ooral wanneer men lan ook nog de pot grond vochtig houdt. De bladeren rotten dan bij de grond af, wat men vaak paside geelgerandc Sanseviera later in het voorjaar opmerkt. Met an- stekken komen! Soms bloeit de* San- riere woorden: houdt de plant vrij droogI seviera met kleine, lelievormige bloe als ze koel staat en giet alleen mei men. Later kunnen er rode bessen aan lauw-warm water langs de potrand, i komen. Men zet de Sanse viera liefst in een kleine ondiepe pot. De plant wortelt n.l. maar zeer opper vlakkig. Een kleine pot is daarom ge schikt, omdat de spruiten dan dicht by elkaar opkomen. Het kan gebeuren dat de pot stuk gaat door de druk van de zich ontwikkelende wortels. Neem dan een iets grotere pot fnet zeer voedzame potaarde. Br zyn twee soor ten Sanseviera's: groene en geelge- rande. De laatste komt het meest voor. De groene kan. men stekken door een volgroeid blad in stukken van plm. 7 cm. te snijden en die op een warme plaats in matig vochtige stekaarde (een deel turfmolm en twee delen scherp zand)' te zetten. Denkt U groene

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5