Jlieume £eihsd)e ÖTeurant Westduitse „souvereiniteit" op een oor na gevild Geen uitstel voor her-ontdekking Dulles: de Londense belofte zal Parijse werkelijkheid worden Opzienbarende massamoord in een Frans dorp Autobus en volkswagen bij Berkel te water WfstU DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0,50 per week. Vijf en. dertigste jaargang No 10173 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaaUftfticfe l< «helicon mgn hert (a f«gl)easpott" POLITIEKE BIJENKORF IN DE LICHTSTAD DE WESTELIJKE grote drie en West-Duitsland hebben gisteren flinke vorderingen gemaakt op de weg rxxar het herstel van de West- düitse souvereiniteit. In hoofdlijnen en slechts op één enkel punt na is men het met elkaar eens en men laat nu de formulering en enige detail kwesties door de deskundigen uitwerken. De grootste moeilijkheid is. hoe het recht van de Westerse mogendheden te ofhschrijven, om in Duitsland te interveniëren, in geval van aggressie van buitenaf, en de kwestie waarop het recht van het handhaven van de Geallieerde bezet ting in Duitsland gebaseerd moet worden. Indien dit immers gegrond zou worden „op toestemming van de Duitse regering" zouden de Russen kunnen stellen, dat de Geallieerden dan het recht om West-Beriijn te bezetten, verspeeld hebben (West-Berlijn behoort officieel immers niet tot de Westduitse Bondsrepubliek). den, daar de vraag of de Westerse troe pen in Duitsland zullen blijven, buittn kijf Is. Vandaag zouden de vijf landen van Brusselse pact (Engeland, Frankrijk de Beneluxlanden) bijeenkomen om pact uit te breiden met West-Duitsland en Italië, zoals op de Londense conferen tie is overeengekomen. Het pact zal, zoals eerder gemeld, voortaan de naam dragen van West-Europese Unie. Morgen zullen daarna de landen var de NAVO bijeenkomen om West-Duits land o!s lid toe te laten. Daarmee zal Duitsland zijn plaats als vrij en zelfstan dig lid van de volkerenfamilie dan her kregen hebben. Of dit allemaal zo vlot zal verlopen als de meesten hopen, is echter nog de vraag De Fransen hebben nl. voorgesteld om alle overeenkomsten, die deze week geslo ten zün, of zullen worden, eerst Zaterdag in een zeer plechtige bijeenkomst te dertekenen. Het is niet terwille van u<= plechtigheid, dat de Fransen de onderte- kening proberen uit te stfJlen Er zijn nl. twee grote kwesties, die nog moeilijkhe den baren: de Saar en de bewapenings- poo, en sommigen vrezen, dat de Fran sen weer hun oude tactiek zullen toepas sen: moeilijkheden scheppen en uitstel Baseren de Geallieerden hun bezet tingsrecht op de overeenkomst van Pots- i dam van 1945, waarbij destijds het be zettingsregiem voor de vier mogendhe den werd opgesteld, dan zouden de Duit sers kunnen beweren, dat hun republieK officieel moeilijk als een souvereine staat kan worden beschouwd. Hoe dan ook, j men is er van overtuigd, dat men voor dit probleem een oplossing zal weten te vin- Madame Carven, de kleine Pa rijse modeontwerpster, die het nu eens niet in het opvallende maar wel in het perfecte zoekt, liet dit tailleur uitvoeren. Het is van be drukt fluweel. Het is heel een voudig, maar de details zijn uiterst verzorgd. De halslijn is even opgeknipt, waardoor het kraagje, dat niet tot midden voor doorloopt, zo mooi zit. De onderkant van het jasje en de smalle manchetjes zijn afgebiesd met zwart tres. Stand werd gisteren 324.000 gulden Het bedrag, dat aan de vluch telingen ten goede komt, wordt met de dag hoger. Gisteren kreeg het Comité Vluchtelingenhulp er 41.000 gulden bij. Het totaal vin giro 5100 is nu 324.000 gulden ge worden. Melkprijs misschien omhoog vragen. (Het bericht van gisteren, dat over de Saar in principe reeds een accoord werd bereikt, was dus voorbarig. - Red Mendès-France heeft gezegd, dat hij zonder regeling van de Saarkwestie, niet het herstel van de Duitse souvereini- en de Duitse herbewapening bij zijn parlement hoeft aan te komen. Daarom heeft hij Adenauer voorgesteld, de kwes tie op te lossen in het kader van een groot economisch program: Duitsland zou poli tieke concessies moeten doen en moeten mmen met een Europeanisatie van de Saar, terwijl het in ruil daarvoor econo mische voordelen zou krijgen en o.a. mee mag werken aan de ontwikkeling van Frans-Noord-Afrika. Dit onverwachte voorstel verraste Adenauer volkomen, vooral toen Mendès-France zijn oude tac- van tijdslimiet stellen, weer gebruik te en voorsloeg de Saarkwestie nu binnen uur te regelen. In allerijl ontbood Adenauer, zoals ver meld, de partijleiders van zijn coalitie regering naar Parijs om de zaak te be spreken. De bewapeningspool En dan is er nog de kwestie van bewapeningspool, een internationaal gaan, dat Frankrijk wil doen instellen de bewapening en de strijdkrachten de West-Europese landen te doen contro leren en aan beperkingen te doen onder werpen. In feite is dit natuurlijk bedoeld, om een mogelijkheid te scheppen de Duit se herbewapening in de gaten te houden en er voor te zorgen, dat de Franse strijd krachten altijd sterker dan de Duitse zul len zijn. Behalve Frankrijk wil geen der andere Westerse landen echter iets var een dergelijke bewapeningspool weten. Reuter meldde gisteravond, dat Enge land, Frankrjjk en Amerika in beginsel overeenstemming hebben bereikt over het herstel van de Westduitse souvereiniteit De ministers hebben hun deskundigen op dracht gegeven, om de definitieve teksten der verdragen reeds gereed te maken voor ondertekening. Foster Dulles klaarde tegenover verslaggevers: „De be lofte van Londen zal verkeren in de kelükheid van Parüs". Politie zoekt de bossen ai Smid vermoordt zijn vrouw, de drie kinderen en zijn bejaarde schoonouders De Gaulle reorganiseert zijn „beweging" Plan wordt op 4 Dec. bekend gemaakt Een woordvoerder van generaal De Gaulle, aldus Reuter, heeft gisteravond de berichten ontkend als zou De Gaulle be sloten hebben om de hem trouw gebleven parlementariërs toestemming te verlenen stemmen, voor wie en wat ze wilden. Het hoofdkwartier van de R.P.F. ver klaarde, dat de beweging op 4 December algemene nationale vergadering zal houden, tijdens welke de generaal zal uit eenzetten, hoe de beweging zich dient te ontwikkelen om gelijke tred te houden iet de omstandigheden. Wij herinneren er aan. dat eerder be richt was. als zou De Gaulle reeds beslo- zijn, zijn machtige politieke organisa tie. genaamd „Rassemblement du Peuple Francais" (R.P-F.) te ontbinden. Zijn 75 volgelingen in het Franse parlement zou den zich dan vrijelijk kunnen aansluiten bij welke politieke partij zij wensten. Ernstig ongeluk ie Wassenaar Leidenaar levensgevaar lijk gewond Op de Rijksstraatweg bij de Eikenlaan te Wassenaar is gisteravond de 42-jarige paedagoog jhr G. W. Èeckhout uit Leiden, toen hij weifelend overstak, aangereden door een volkswagenbusje, bestuurd door de Hagenaar B. Het slachtoffer werd on geveer 11 meter meegesleurd. Jhr E. een zware hersenschudding, ver moedelijk een schedelbasisfractuur en brak beide benen. In zeer ernstige toe stand is hij in de Ursula-kliniek te Was- naar opgenomen. Onderscheiding voor Haile Selassie in het burgerlijk recht, aldus A.P. De ramp in Holland Marsh (Can.) Koninklije deelneming met de slachtoffers H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard hebben telegrafisch aan de Neder landse ambassadeur in Canada verzocht hun oprecht medeleven over te brengen aan de slachtoffers van de ramp, die Hol land Marsh bij Toronto heeft getroffen. De 48-jarige Nederlandse immigrant Albert Brasz uit Enschede, die leven kwam. werd in Weston ter aarde besteld en bij deze plechtigheid vertegen woordigde vice-consul P. Pel de Neder landse regering. De teraardebestelling va: Van Gelder, het andere Nederlandse slachtoffer, heeft nog niet plaats gehad, omdat men wilde afwachten of zijn ouders in de gelegenheid zijn per vlieg tuig over te komen. De vrouw van wijlen Brasz en diens vier kinderen hebben de ramp overleefd, maar een zwager, de Canadees Louis Wilson, die in hetzelfde huis woonde, dat door de wilde vloed werd meegesleurd, vond Een 33-jarige smid Bardoux heeft bij Chateauroux, gelegen in Midden-Frank rijk, zijn vrouw, drie kinderen en zijr schoonouders vermoord, waarna hij zijn woning in brand stak. Volgens een later Reuterbericht, zou het drama zich heb ben afgespeeld bij Dun de Poelier. De brandweer wist het vuur echter spoedig meester te worden en de stoffelijke res ten te bergen. De voortvluchtige smid heeft in een briefje aan de postbeambte van het dorp gezegd, dat hij niet krank zinnig is en zelfmoord zal plegen, als hij nog een paar mensen zal hebben gedood. Een grote Franse politiemacht speurt nu sinds gisteren in de bossen rondom Chateauroux naar deze waanzinnige Onmiddellijk gaf de burgemeester op dracht, dat vrouwen en kinderen zich in de huizen moesten barricaderen. De poli tie bewaakt alle uitgangen van het dorp met de revolver ln de hand. De straten zijn verlicht met zoeklichten. Tot zover het betreffende Reuterbericht. De moor den kwamen volgens Ass. Press aan het licht, toen de brandweerlieden het, in vlammen staande, huis probeerden bin nen te dringen om de bewoners te zoe ken. Daar vonden zij tot hun ontsteltenis de vrouw van Bardoux in een kelder, blijkbaar vermoord door een klap op haar hoofd, toegediend met een zwaar voor- Later werden in een schuurtje de lijken der drie kinderen en van de schoonouers gevonden. De buurman, een oud politie agent, stond net in zijn tuintje, toen de krankzinnige met een revolver in de hand het brandende huis uitstormde. Bardoux in zijn angst, heeft toen de revolver leeg geschoten op deze toevallige getuige. De politie deelde mede, dat de smid in het dorp bekend stond als een stille, gesloten die zich vrijwel niet met anderen bemoeide. De politie houdt nu speurtoch ten in het bos. De auto van de dader werd brandende aan de zoom van het bos gevonden. Voorts verluidt, dat de politie een 29- jarige vrouw, Romaine Jauger, met wie de smid in de loop van die noodlottige dag gezien was. vast houdt. Na een klopjacht, waaraan honderden politiemannen hebben deelgenomen, is vanmorgen het Hik gevonden van Roger Barboux, de dorpssmid van Dun le Poe lier, die gisteren in een vlaag van waan- Weer een Haagse advo caat aangehouden Motiefverduistering van een halve ton Er is al weer een Haagse advocaat aangehouden. Ditmaal mr W. F. H. Z., die door de Haagse politie in zijn woning werd gearresteerd, zulks op last van de officier van Justitie, mr J. C. Maris. Mr Z. wordt er van verdacht gelden, die hij van verschillende men sen onder zijn beheer had, te hebben verduisterd tot een totaal bedrag van zeker vijftuig duizend gulden. Het onderzoek in deze gecompliceer de zaak is nog gaande. Te Huis ter Heide is het rusthuis der Advent-kerk, Huize Vredenoord, officieel geopend. zin z(jn vrou^, zün drie kinderen en zün schoonouders van het leven beroofde. Barboux- had zich met een karabün een kogel door het hoofd geschoten. Zün lük is in een riviertje in de buurt van zün woonplaats aangetroffen. De Citosabus lag scheefgezakt op de resten van de Volkswagen, waarvan nog slechts het totaai ontwrichte voorspatbord met een koplamp boven water uitstak. Rotterdams echtpaar omgekomen Alle 45 buspassagiers kwamen er vrijwel ongedeerd af Doordat de remmen weigerden is gis termiddag op de grens van Berkel en Rodenrijs een autobus van de N.V. Citosa te Boskoop, die op de lijn Rotterdam— Zoetermeer reed, van de weg geraakt en met de neus in het water terechtgekomen. De autobus sleurde een personenauto mee, die onder de bus in het water ver dween. Twee inzittenden van de auto, de 48-jarlge Rotterdamse verzekerings agent de heer D. Krijgsman en zijn 49- Jarige echtgenote, mevrouw A. Krijgs man-Van- Haasteren, uit de Dordtselaan 66 in de Maasstad, hebben tengevolge daarvan de dood gevonden. Hun zevenja rig zoontje werd ernstig gewond. De 45 inzittenden van de autobus konden het voertuig vrijwel ongedeerd verlaten. De autobus schoof bij de botsing over de personenauto, een bruine volkswagen, heen, zodat de carrosserie en het chassis van dit voertuig van elkaar werden ge rukt. De bus bleef op de walkant hangen, waardoor de .inzittende passagiers er goed zijn afgekomen. DAT de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, op 19 November het nieuwe ver- keershuis van de VVV te Apeldoorn zal openen. DAT Dinsdag prof. dr J. Zijlstra de zesde machine van het Rotterdams ener giebedrijf in gebruik zal stellen, waar mede de centrale geheel zal zijn vol tooid. DAT door het afslaan van de motor de motorboot Rini ln de Parkhaven te Rot terdam werd overvaren door het sleep- schip Mathilda en de twee opvarenden te water raakten, doch met een sloep konden worden gered. DAT de geleidehond (wolfshond, zwart dek, verder geelachtig) van de blinde marktkoopman Klaas de Voogd uit Zand- voort, die op het ogenblik in een Amers- (oorts ziekenhuis ligt. uit zijn tijdelijk ver blijf te Amersfoort is weggelopen. DAT de 32-j. voormalige chef van de marinewerkplaats op Kattenburg te A'dam veroordeeld werd tot 1 Jaar, waarvan 7 mnd. voorw., en 3 jaar onder medisch toezicht tegen alcoholisme, wegens meer malen gepleegde verduistering van mate rialen in dienstbetrekking. DAT de boerderij van J. Kanis aan de Kamperzandweg te Ens (NOP) afbrandde, toen er niemand thuis was, doch het vee en het voorhuis konden worden gered. DAT ln A'dam de 30-j. opperman B. M. uit Huizen veroordeeld werd tot 12 mnd.. waarvan 7 voorw. en 3 Jaar onder medisch toezicht tegen alcoholisme, wegens dief stal van 6 ton betonijzer, maar 2 smeden uit Blaricum van schuldheling werden vrijgesproken. DAT de administrateur A. H. van de voormalige Elburgge gasfabriek is aange houden verdacht van verduistering ln dienstbetrekking (omvang nog onbekend) DAT tot persattaché van de Zuidafrl- kaansc ambassade in Den Haag eind Jan '55 benoemd werd M. S. C. Schoemav als opvolger van M C. Lomberg, die naai Parijs is overgeplaatst. DAT het wapen der Kon. Marechaussee 26 Oct. 140 jaar bestaat, t g. waarva commandant een krans zal leggen bij het monument te Apeldoorn, op 27 Oct. een mars door Apeldoorn wordt gemaakt en 30 Oct. het jaarlijks officiersdiner gehou den wordt. Dat R. uit Groenlo in Zutphen veroor deeld werd tot 1 mnd. wegens moedwillige verlating van zijn twee kinderen, terwijl zijn vrouw in een zenuwinrichting was opgenomen. DAT wethouder De Roos van A'dam de zilveren speld van de heemkenniskring „Ons Amsterdam" uitreikte aan 14 dames en heren, die zich verdienstelijk maakten voor de A'damse heemkennis. DAT ter al of niet stilzwijgende goed keuring aan de Staten-Generaal zijn overlegd het protocol bij het verdrag van handel en scheepvaart met Urugay en de Internationale Tin Overeenkomst. DAT de grootste ooit in Europa gebouw de sleepboot, de Edgar Bonnet (cap. 4500 pk) bij L. Smit cn Zoon te Kinderdijk ge bouwd voor de Suez Kanaal Mij, morgen gaat proefvaren. Dit gebeurde echter ten Ijoste van leven van het echtpaar Krijgsman-Van Haasteren. Passagiers van de bus, wie wjj na het ongeluk een gesprek had den, gaven als hun mening te kennen, dat zij (menselijkerwijs gesproken) hun leven te danken hebben aan het feit, dat de bus eerst de volkswagen aanreed, voordat zij in het water terecht kwam. Enkele mensen, die zich op de plaats van het ongeluk bevonden, begaven zich terstond te water om te trachten, de in zittenden van de volkswagen te redden. Zij slaagden er in. de man en het jonge tje op het droge te brengen. Een tijd lang heeft men de heer Krijgsman met het hoofd boven v moeten houden, terwijl men bezig was hem uit de vernielde auto te bevrijden. Het zoontje, dat zware verwondingen (ook in het gezicht) had opgelopen, gilde van ontzetting. Bij de vader bleken de levensgeesten, toen hij op het droge gebracht, evenwel reeds te zijn geweken. Onmiddellijk toegepaste kunstmatige ademhaling bleek niet meer te baten. De redders, die in dé mening verkeerden, dat er slechts twee mensen in de v< gelukte auto zaten, staakten daarop hun pogingen. De familie Krijgsman had in Berkel een receptie bezocht. Afgaande op mede delingen, verkregen op het adres waar deze receptie was gehouden, veronder stelde men aanvankelijk dat mev Krijgsman niet bij haar echtgenoot in de auto zat, maar per bus was vertrokken. Groot was de verbijstering toen bij het optakelen van de wagen echter ook het lichaam van mevrouw Krijgs man-Van Haasteren ontdekte. Het moet echter zeer onwaarschijnlijk geacht worden dat zij, ook al had van het begin af geweten dat zij zich ln de auto bevond, nog gered had kunnen worden. Het achterstuk van de auto, waarin ze zat, bevond zich namelijk ge heel onder de autobus. Uit mededelingen van de buspassagiers en de politie zou men kunnen opmaken, dat tijdens de rit, op een gedeelte het wegdek wordt hersteld, een grote ijzeren plaat tegen de onderkant va autobus ls geslagen, waardoor de lucht kabel ls gebroken. De passagiers hoor den een harde klap, maar aangezien de bus gewoon doorreed, schonken zij hier- Door een kraanwagen werd de verongelukte Volkswagen op de kant gehesen. Toen bleek, dat zich nog een slachtoffer in de wagen bevond. Twee leuke snapshots van terugkeer van Prins Bernhard van .zijn .Zuidafrikaansereis, die gistermiddag, voor zover ze door de lucht ging, op het vlieg veld Soesterberg eindigde. Te Parijs had de Prins nog een tus senlanding gemaakt om de auto-tentoonstelling te be zichtigen. aan verder geen aandacht. Na het onge luk brachten zij evenwel het een en an der met elkaar in verband. De buschauf feur. de heer Van der Meer uit Boskoop, heeft nog gebruik gemaakt van de hand rem, maar toen was er al niets meer aan te doen. Enkele buspassagiers liepen lich te verwondingen op. Begrijpelijkerwijs ontstond er een kleine paniekstemming in de bus. Via een ladder en planken wisten zij zich uit hun benarde toestand te bevrijden, daarbij geholpen door om wonenden. Ook een dode bij Zaandijk Verblind door een tegenligger is de heer L. Hertogs uit Zaandam gisteravond tus sen Wijde Wormer en Zaandijk met zijn auto op een andere tegenligger gereden, een vrachtauto van de Ford-fabrieken. Hij zelf werd zwaar gewond, maar zijn 70-jarige schoonmoeder, mevr. Blokker, eveneens uit Zaandam, was op slag dood. Voorts ls de 31-jarlge Amsterdamse werktuigkundige L. Korting ln Harder wijk met zijn auto tegen een vrachtauto gebotst. Hij kreeg een ernstige schedel breuk. Zijn toestand is zorgwekkend. Thans 43.000 stakers Staking uitgebreid tot Southampton De havenstakingen in Engeland hebben zich thans tot Southampton uitgebreid. Gisteravond ging koningin-moeder Eliza beth daar aan boord van de Queen Eliza beth. Twintig met-stakende stuwadoors zorgden voor haar bagage. Vandaag zou het schip naar de V.S, vertrekken. Het Amerikaanse vlaggeschlp United States, dat van Le Havre vla Southampton naar de V.S. zou terugkeren, gaat nu recht streeks van de Franse haven naar New York In totaal staken 43.000 van de meer dan 76.000 Britse havenarbeiders. De staking, die al 18 dagen duurt, dreigt de voedsel voorraden in gevaar te brengen. Tenzij er binnen een week een wyziging komt, zal de regering au reeds gemeld het leger inschakelen om de meer dan 200 door de staking getroffen scnepen te lossen. Gisteren werden 62 schepen opgehouden ln het kanaal van Manchester, doordat 55 loodsen verstek lieten gaan. Zij zijn evenwel niet officieel in staking gegaan. Het kabinet van Churchill heeft de sta kingstoestand opnieuw besproken, maar heeft nog niet besloten, wanneer het leger zal worden ingeschakeld. Reuter seinde hedenmiddag nader: Ruim 51.000 arbeiders zijn thans in sta king. De Britse handel overzee ligt voor minstens de helft stil. Op 400 schepen In zeven havens wordt niet gewerkt. Goede ren ter waarde van 75 tot 85 millloen pond worden opgehouden. De havens, waar gestaakt wordt, zijn Londen, Liver pool, Birkenhead, Garsten (bij Liverpool), Southampton, Rochester en Hull. De toe stand wordt nog meer precair, waar 3000 arbeiders, die de installaties van het ka naal van Manchester bedienen, dreigen in staking te gaan, als hun looneisen niet worden ingewilligd. Nu en dan regen Het K.N.M.I. te De Bil» verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of mot regen. Matige tot krachtige wind ln hoofdzaak tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. Opgemaakt vanmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag zon van 7.15 tot 17.33 uur; maan an 2.40 tot 15.40 uur. Dinsdag nieuwe

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1