KUNST EN LETTEREN Van der Niet en zes van zijn mannen verlieten de actieve dienst K. v. d. Berg, aan zijn hand groot geworden, tot schipper benoemd Wereld-verbruikersprijzen vrijwel stabiel Hondjes van wijlen koning George zijn geen lievelingen nieuwe leidsche courant 6 DINSDAG 19 OCTOBER 1951: Nooidwijkse redders namen afscheid „Het afscheid van wat wij „de oude garde" kunnen noemen is enigszins pijnlijk. Een ketting is zo sterk als zijn zwakste schakel, maar Noordwijk aan Zee is altijd één van de sterke schakels geweest in de keten van de Kon. N.Z.H. Reddingsmaatschappij. Daarom te meer is dit afscheid zo bij zonder, omdat niet minder dan een .zevental oude getrouwen die deze schakel hielpen vormen, ons nu gaan verlaten." Deze woorden vormden het begin van de toespraak, die de directeur van de Kon. N.Z.H. Reddings maatschappij, de heer H. de Booy, hield ter gelegenheid van het gezamen lijk afscheid van zeven Noordwykse redders, die gelijktijdig de actieve dienst gaan verlaten. hij vergezeld liet gaan van een per soonlijk woord en een cadeautje. Vervolgens voerden het woord de heren Eschauzier. Vrolijk (die een schemerlamp aanbood). Roeleveld en de nieuwe schip per, de heer C. v. d. Berg. De laatste wees er op, dat het een stuk van een leven Is, waar men een streep onder zet, als men na zo lange tijd afscheid neemt. Spr. roemde de goede geest onder de be manning, wat voor een groot deel het werk was van V. d. Niet en zijn vrouw. De heer V. d. Berg bood een fruitmand Behalve de heer De Booy waren ook aanwezig de voltallige plaatselijke com missie van de K.N.Z.H.R. Mjj. een groot aantal Scheveningse redders en commis sieleden. o.w. schipper S. den Heyer van de ..Arthur", de heer H. Eschauzier ha venmeester, K. Roeleveld onderhaven meester. de reder M. Vrolijk, benevens een aantal bemanningsleden van de Sche veningse reddingsdienst. De voorzitter van de plaatselijke com missie, burgemeester mr G. F. W. van Berckel nam als eerste het woord. U zult ongetwijfeld tegen deze avond hebben opgezien, aldus de burgemeester, en U zult met weemoed hebben terug gedacht aan vroeger. Toch is deze dag ook een vreugdevolle, want U kunt terug zien op wa'. gedaan is voor de mede mens. Het feit, dat gij hier kunt neer zitten, bewijst, dat gij in de loop der Jaren veel hebt kunnen doen in het be lang der gemeenschap. De bevolking van Noordwyk is nogal vloeiend en gij zult U vooral echt thuisvoelen onder de echte „zeeërs". Maar allen, inwoners, badgas ten en van elders Ingekomenen zijn doordrongen van de betekenis van Uw Gij zvjt altijd paraat geweest tegen een onberekenbare vijand. Bij Uw afscheid vergezellen U de beste wensen van Noordwijkers, van Nederlanders en zelfs van buitenlandera. Vervolgens las de burgemeester de namen voor die heengingen. Schipper Jan Niet, schipper van 1927—1954, Wiel, vuurpijlrichter van 1915—1954. B. v. d. Wiel, vuurpijlrichter van 1911—1954, A. J. van Kan, roeier, van 1919—1954, S. Verloop, idem. van 1919—1954, J. P. C. van Kan, idem, van 1918—1954 en A. Duindam, idem 19301954. Goed station De heer H. de Booy zeide, dat Noord- wijk aan Zee altijd een buitengewoon goed station was. Wel was de laatste grote, dramatische redding in 1919 (toen drie opvarenden van de reddingboot dronken) maar dit neemt niet weg dat U altijd paraat was, en dat b(j oefeningen ook het gevaar soms niet denkbeeldig Schipper V. d. Niet heeft 27 J: verantwoordelijkheid gedragen. Uw op- volger zal ervaren, dat dit niet gemak kelijk is; wij vertrouwen dat we het roei in goede handen hebben gegeven. Spr. herinnerde er aan, dat nu de gebr. Van Kan afscheid namen, deze naam uit de actieve reddingsdienst verdween, wijdde enkele gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van de bekende Noord- wijkse redder Jan van Kan. Vervolgens reikte de heer De Booy de bronzen medaille met oor konde uit. Dit ereblyk van de K.N. Z.H.R. Mij was vergezeld van een enveloppe met inhoud. Mevr. v. d. Niet ontving bloemen. Namens de plaatselijke commissie bood de bur gemeester aan schipper v. d. Niet een windwijzer aan, welk geschenk Haagse politierechter Weck brommen voor los-werkmsn De officier van justitie bij de Haagse politierechter eiste een week gevangenis straf togen een niet verschenen los-werk man uit Roelof ar endsveen. Deze wa zes borrels en twee biertjes te hebben gedronken, op zijn fiets geklommen. Prompt was hij aangehouden omdat hij niet in etaat bleek te ztjn, het vervoer middel naar behoren te besturen. De politierechter vond het daarom vooral zo'n bedenkelijk geval, omdat verdachte kort tevoren ook al eens was veroor deeld voor eenzelfde feit. Overeenkom stig de eis veroordeelde hij de los-werk- man tot een week gevangenisstraf. Grssdroger stal twee fietsen Een 22-]arige grasdroger uit Katwijk moest voor de Haagse politierechter ver schijnen. omdat hij een fiets had gesto len. Verd. bekende dit. De zaak was al eens behandeld, maar aangehouden om een voorlichtingsrapport over verdachte in te winnen. Intussen was gebleken, dat de grasdroger nog een tweede fiets had ontvreemd. „Maakt u daar een soort lief hebberij van?" informeerde de rechter. De verdachte ontkende dit, maar kon geen reden voor zijn handelen opgeven. De rechter bracht hem onder het oog. dat de fiets bovendien nog van een ar beider was. die het voertuig ook drin gend nodig bad. Het reclasserlngsrapport was niet erg rooskleurig. Wel was verd- nog niet eerder veroordeeld, maar vroe ger was er eens een verbaal tegen hem opgemaakt wegens oplichting. De officier van Justitie vond het een ernstig feit. Fietsendiefstallen komen veelvuldig voor en eigenlijk zijn het beschermde voorwerpen. Het geval met de tweede fiets kwam uit, omdat de eige naar zijn eigen fiets herkende en de zaak ging nasnuffelen. De officier m voorts, dat verd. onvoldoende inzicht toonde. De eis luidde: twee maanden ge vangenisstraf. De verdachte verzocht geldboete, maar hiervoor vond de rechter de zaak te ernstig. Tenslotte werd verd. veroordeeld tot vier maanden gevanze- ninsstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. met toezicht van de reclas sering. Opnieuw aangehouden Voor de tweede maal diende vooi Haagse politierechter een zaak tegen bureelambtenaar uit Leiden, aan wie mis handeling van zijn schoonmoeder tenlastegelegd. Verd. gaf wel toe. dat hij haar flink had aangepakt, maar ontken de mishandeling. Aangezien de verklaring van zijn schoonvader een vorige maal niet duldeltjk liet uitkomen, of e dan niet mishandeld was en de getuige het zelf niet goed meer wist, was bij de eerste behandeling besloten nog een ge tuige te horen. Deze. mevrouw H M N was echter niet verschenen. De zaal werd daarom weer aangehouden en ei werd iaat gegeven bij de volgende be handeling de getuige mee te laten bren gen door de politie. Schipper V. d. Niet sprak een dank woord, mede namens de andere schei denden. Hij zei, dat er een tijd van ko en van gaan is, wat allen treft. Als zijn plicht heeft gedaan dan valt het echter toch weer mee. Ook roemde de scheidende schipper de goede geest, die onder de bemanning heerste. De nieuwe schipper Kees v. d. Berg is als het ware m'n hand groot geworden, aldus v. Niet; ik ken hem voldoende om alle vertrouwen te hebben. De heer P. de Groot vertoonde vervol gens enkele films over de nieuwe red dingboot en enkele kleurenfilms. Weinig op wekelijkse keuring De keuringscommissies konden gisteren in de keuringszaal van het Krelagehuis hun werk wel af. Er lagen wat knollen gladiolen naast drie vazen bloeiende irissen en dat was al. Men kon Git trou wens verwachten. In het bollenv3k heeft de bloemen in het najaar nu een maal niet uit voonraad leveroaar. Dan moet de techniek te hulp komen en op dit terrein heeft men de laatste jaren grote vorderingen gemaakt. Was het bijv. vóór wereldoorlog II een soort wereldwonder om met Decem ber bloeiende irissen te hebben, tegen woordig kan men ze vrijwel het gehele jaar in bloei hebben, sinds men heeft uitgekiend, dat men de bollen rustig een Jaar of daaromtrent kan bewaren, mits men bepaalde temperaturen geeft Het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse liet daar gisteren trouwens een staaltje van zien. Men bracht de Hollandse irissen in de soorten White Perfection, White Excelsior Prof. Blaauw van „geremde" bollen. De kwaliteit was puik, zó best, dat me in het voorjaar nauwelijks beter kan verlangen. De bloemen waren op volle grootte, best op kleur, stonden stevig op de benen e.. het gewas had gezond, gioen kruid. Verder bracht de firma Jonkman- Hulsebosch. Sassenheim. gerooie knollen van de Jaatbloeiende rose gladiool h lo wer Dreim. Wat men als 4—6 had opge plant, was -'lemaal „dik"gegroeid, als men zó een bunaer of wat kan rooien, dan levert dat de kweker een wei-doorvoede bankrekening op! Scheveninger ontliep storm Hazel De 25-jarlge Scheveninger André ten Oever, bouwmeester, kapitein, atuurman. enig matroos, kok en passagier van het zeiljachtje De Seven Seas, is in zijn eentje de barre wateren van de Atlantische Oceaan overgestoken en ongedeerd de ha- :an Willemstad binnengevaren. Toen hem feliciteerde, dat hij de storm Hazel ontlopen was. keek hij verbaasd. Intussen is hij af en toe wel eens in eei geweest. In de Golf van Biscaj heeft hij vier dagen achtereen voor he behoud van zijn schip moeten vechten. Later op de grote oversteek van Las Pal- mas naar Curacao ontmoette hij een wind hoos. die echter op twee kilometer om d« Seven Seas heen zeilde. Andrë is nu zever maanden op reis en zal een week of zei Curacao blijven. De C.S.M.C.P.I.M. bood aan zijn schip geheel te herstellen zien. Curacao is gastvrij en het zal hem aan nieta ontbreken. Daarna gaat de reis verder. Waarheen? Australië, Nieuw-Zeeland, de Zuidzee? Waarheen de wind maar waaien wil Slachtoffers van „Hazel" nu 147 Ass. Press meldde uit Toronto: Het totale aantal doden in de Ver. Staten en Canada, tengevolge van de orkaan „Hazel" ts opgelopen tot 147. Voor Canada bedroeg het 56. voor de Ver. Staten 91. Alfred Salten bij de Ned. Reisopera Donkere toekomst voor de IJsselmeervissers De IJsselmeervissers zijn ernstig onge rust over hun toekomst. Hun schepen hebben onnoemelijk veel last van de vele wrakstukken onder water van uit de oor log. De kuilvisserij is niet verlengd en de visgronden worden steeds kleiner door de inpoldering. De besommingen zijn in de afgelopen zomer 25 tot 40 procent lager geweest dan verwacht. Thans blijkt de stand van de snoekbaars weer zeer slecht te z\jn. De pogingen om een regeringstoe slag te krijgen voor de komende winter, zün tot nu toe tevergeefs. En ook het pro bleem van de afvloeiing van vissers, die op het IJsselmeer niet meer terecht kun- en. schiet niet erg op. Is het wonder, at er ongerustheid heerst aan de boor- en van de voormalige Zuiderzee? Inwendige Zending houdt conferentie Van 29 October tot 1 November zal de Centraal bond voor Inwendige Zending Christelijk Maatschappelijk Werk zijn 35e jaarlijkse conferentie beleggen op De Pietersberg te Oosterbeek. over: De zieke Mens in onze hedendaagse Maatschappij. De onderwerpen der lezingen zijn: De Strijd tegen de ziekte (prof. dr G. A. Lin deboom), De Belevingswereld van de Zieke (dr A. L. Janse de Jonge). De Arts de Zieke (dr J. C. J. Burkens), De Zielverzorger en de Zieke (ds A. Hijmans), De Maatschappij en de Zieke (dr J T. Buma). Liberaal-religieuze Joden organiseren zich (Van een medewerker) Drie en twintig jaar geleden werd in Den Haag door de heer Levisson naai Duits voorbeeld een Joodse Reformbewe ging in het leven geroepen. Het was eer groep Joden, die met het traditionele Jo dendom geen binding meer voelde aangepast wilde zien aan de moder: Hoewel zij wel synagogale diensten hiel den. vonden zij het niet nodig de Sabbath als rustdag te beschouwen. Na de bevrijding werd deze Reform beweging heropgericht maar nu onder de i Verbond van liberaal-religieuze Joden. Dit verbond is er thans toe gegaan, een maandblad uit te geven. In het inleidend woord wordt gezegd, dat massa der zogenaamde „liberalen' groot is. Men acht zich niet meer ge bonden aan de traditie, maar is onver schillig om naar andere vormen dan de traditionele te vragen. Het Verbond wil zich tot die massa van Joden richten. Momenteel bestaat het Verbond alleen nog in Amsterdam. Pogingen worden ech ter in het werk gesteld om ook in Den Haag tot een afdeling te komen. In Amsterdam zijn ongeveer een 10.000 Joden woonachtig. Bijna achtduizend daarvan zijn aangesloten bij het Nederl. Israëlietisch Kerkgenootschap en het Por tugees Israëlietisch Kerkgenootschap. Het Verbond van liberaal-religieuze Joden in Nederland telt vierhonderd leden. Prot. ziekenhuis Terneuzen reeds in November open? Het protestants christelijke Julianazie- kenhuis te Terneuzen. een der weinige ziekenhuizen in Nederland, die n tweede wereldoorlog werden gebouwd, zal zeer waarschijnlijk in de tweede helft November officieel worden geopend. Het nieuwe ziekenhuis- biedt plaats aar ziekenbedden en ruim 60 kamers. De totale ombouwde inhoud bedraagt ruim 33.000 m3. het telt 900 deuren 1200 ramen, waarin ruim 3000 m2 glas werd verwerkt. De gezamenlijke vloer oppervlakte bedraagt 8780 m2. Het ont werp, dat gebouwd werd onder architec tuur van architect J P Kloos uit Haar lem. dateert van 1948 Op 19 Maart 1951 werd de eerste spade gestoken. De totale kosten bedragen ruim 5 millioen. Zaterdag heeft een brand In de bin nenstad van Djakarta 200 hulzen verwoest en 2000 mensen dakloos gemaakt Lange reis van een trouwring In Februari van dit jaar verloor mevrouw Wijnstra-Benjamins te Hoogeveen haar trouwring, terwijl 2e aardappelschillen in een zak wierp. Deze aardappelschillen ge bruikte haar grootvader als voeder Toen de vrouw bemerkte dat ze haar trouwring miste, ging ze direct naar de boerderij van de grootvader om de bewuste ring te zoeken. De schillen tvaren echter reeds in de koeienmaag verdwenen. Ook een nauwkeurig onderzoek van het uitwerpsel van de koeien had geen resultaat. De ring was en bleef weg. Nu hoorde mevr. Wijnstra enige weken terug van kennissen dat in een abattoir in Emmen bij het slachten van een koe in de maag van het beest een trouwring was gevonden. Bij informatie bleek dit de verloren ring te zijn. De opa had de koe verkocht aan een handelaar, vandaar ging het dier naar Hol land en kwam later als slachtkoe in Emmen terug. Meer winkelomzet in Augustus Uit de gegevens van het Economisch Instituut voor den Middenstand blijkt, dat geldomzetten van het midden kleinbedrijf in Augustus j.l. hoger wai dan vorig jaar. Van invloed was, Augustus 1953 een Zaterdag meer telde dat de weersomstandigheden soms t gunstige en soms een ongunstige Invloed hadden, terwijl ook de prijzen gestegen zijn. De stijgingen en dalingen waren in procenten bij: aardappelen, groenten, fruit +14. brood —3. kruidenierswaren +2, vlees +6. melk en zuivel +1. boeken 2. huishoudelijke artikelen +7, kantoor behoeften 4. meubelen +14. schoeisel 4. textiel +11. dranken t-5, banket tabak 4, kappersbedrijf +7, drogisterij +3, opticiensbedrijf +2. tegenover Juli: boeken +4, textiel —39, schoeisel —28, meubelen —21, aardappelen, enz. 19, dranken —12, kruidenierswaren, vlees en tabak alle —10. De daling was ten dele gevolg van 't feit, dat Juli een Zater- meer telde. Rusland heeft aan Joegoslavië mee gedeeld, dat 200 Joegoslavische cadetten, in 1948 (het jaar van de breuk tus- beide landen) voor opleiding naar de Moskouse militaire acadmie waren gezonden, teruggestuurd kunnen wor den. Een woordvoerder van de regering in Belgrado sprak van normalisering der betrekkingen tussen beide landen, de mogelijkheid biedende politieke kwes ties te bespreken. Moet een diplomaat van adel zijn? „Ik heb een einde gemaakt aan de op vatting, dat diplomaten van adellijke af komst moeten zijn en ik heb de loopbaan diplomaat gedemocratiseerd." Zo ver klaarde Spaak op de bijeenkomst van de algemene raad der Belgische socialistische partij te Brussel en hij liet er op volgen: „Wij mogen echter niet klein van geest zijn en beweren, dat iedereen van adel ongeschikt is voor een loopbaan als diplo maat. Wij behouden natuurlijk de diplo maten van de oude school. Het zijn uit eindelijk niet de diplomaten, die de bui tenlandse politiek bepalen, doch de re- Om deze toeslag te kunnen geven, be taalt de N V. 160.000 gulden per jaar, het geen gelijk gesteld kan worden aan een bedrag-ineens van f 1,6 milloen. Ter ver hoging van de toekomstige pensioenen heeft de N.V beschikbaar gesteld een bedrag van f7 millioen. welk bedrag door de N.V. dus extra in de pensioen fondsen zal worden gestort. Interessante mededelingen van het Internationaal Arbeidsbureau Het internationaal Arbeidsbureau heeft de resultaten gepubliceerd van een stu die over het verloop van de prijzen aan de verbruiker in 87 landen. Een overzicht treft men aan in onderstaande tabel. Dc cijfers zijn gebaseerd op de prijzen in 1353 en begin 1954. In het algemeen is men uitgegaan van de prijzen welke arbeiders gezinnen moeten betalen voor voeding, kleding, woning en een aantal andere ar tikelen welke tot de eerste levensbehoef ten worden gerekend. Daarbij ging men voorts uit van de prijzen in de belang rijkste stad van het land en in enkele ge vallen van een aantal belangrijke steden HET VERLOOP ViN DE PRIJZEN SUN DE VERBRUIKER met 3% en tu> percent, M») Bolivia (117) Chili (57) (43) Paraguay (34) Vietnam (34) Griekenland (21) Israël (19) Brazilië (16) Columbia (13) (13) Formosa (13) Thailand (13) Soedan (12) Indonesië (11) (11) Nicaragua (10) (9) Uruguay (9) Guatemala (6) Hong-Kong (6) Nieuw-Zeeland (6) Pakistan (6) Oeganda (6) Australië (4) Cyprus (4) Fidsji eü. (4) Türkije (4) Salvador (3) Kenya (3) Zuid-Rhodesië (3) STABILISATIE (stijging of daling van ten hoogste 2 Stijging 2% Frans W. Afrika Ierland Groot-Britanmë Honduras Porto Rico Noord Rhodesië Triëst Trinidad Stijging met 1% Zuid-Af rika Ceyloii Verenigde Staten Spanje Italië Noorwegen Panama Tanganjika Onveranderd Canada Costa Rica Ecuador Finland Jamaica Luxemburg Mauritius Nederland Daling t t 1% Argentinië Oostenrijk Belgisch Kongo Denemarken Egypte Hawaï Malakka Malta Marokko Portugal Zweden Zwitserland Tunesië Daling v 2% Suriname DALING van 3 en (In oercenie Cuba 3 IJsland 3 W. Duitsland 3 Dominc. Rep. 3 4 S Venezuela 6 Libanon 7 Philippijnen 7 Zuidslavië 10 Syrië 13 Irak 14 Ci'Cïü. De corgi's van de'koninklijke familie —Ivan de klokkenist Leonard Hubbard die een soort herdershonden met een vossen- de klokken in het koninklijke jachthuis snuit wier wieg in Wales heeft gestaante Windsor kwam opwinden. Hu drukte - zijn tanden stevig in. één. der benen van Hubbard, die ijlings ophield met het op winden van klokken De corgi's zijn de lievelingshonden^ van de koninklijke familie en de voorliefde van wijlen koning George VI voor deze dieren heeft ze populair gemaakt. In de kringen van Buckingham Palace doet het verhaal de ronde, dat de koning sympathie voor de dieren heeft gekregen, toen één van zijn corgi's met vliegende staart een pompeuze bisschop te lijf ging. Na deze gebeurtenis werden de konink lijke corgi's altijd vastgemaakt aLs er een kerkelijk waardigheidsbekleder in aan tocht was. Maar zij werden niet van het hof verbannen. Een functionaris van een Londense ky- nologenclub zei, dat de corgi's van de koningin opmerkelijk scherpzinnig zijn, ook de neiging hebben „scherp" te ten. Donderdag had een corgi van koningin moeder Elizabeth de wacht betrokken in de tuinen van Clarence House. Het dier kreeg een politieman in het oog, die zich daar ,.op verdachte wijze ophield". De corgi, die behoort tot een ras. dat geen grappen verstaat, nam dit niet, zette zijn tanden in de kuit van de agent en maakte flarden van diens mooie broek. De agent werd met een koninklijke auto naar het St. Thomasziekenhuis ge bracht. waar een dokter wat injecties in het beschadigde been spoot. De verwon dingen waren niet van. ernstige aard, zo als dat heet. De vechtgrage corgi's, die in de konink lijke woningen verblijven, hebben voor oordelen. die hen in Juni tweemaal in het nieuws hebben gebracht. Een er van, in Buckingham Palace ver blijvend. vond die grenadier-schildwacht, Alfred Edge, die daar zo stijf in de hou ding stond, maar zo zo. Hij ging op de grenadier los en Edge moest zich onder medische behandeling stellen. Ongeveer terzelfder tijd ergerde een andere corgi zich aan het gestommel De heer Alfred Salten. tot voor kort dirigent van de Hoofdstad Operette. Is be noemd tot dirigent van de Ned. Reisopera. Hij zal op 1 Jan. 1955 zijn functie aan- Oscar Wilde in Londen herdacht Buiten aan het huis van Oscar Wilde in Londen ts ter herdenking aan d< boorte van deze schrijver. 100 jaar leden, een maquette onthuld. De onthul ling geschiedde door de Britse schrijver Sir Compton Mackenzie. Jan Felderhof directeur Rott. conservatorium Het bestuur van de afdeling Rotter dam der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft de componist Jan R. A. Felderhof benoemd tot directeur van het conservatorium en de muziek scholen te Rotterdam Hij wordt opvolger van dr John Daniskas. die thans inspec teur van het muziekonderwijs la. De toewijzing op de inschrijvingen van de f5 mill ion 3V« pet 40-Jarlge obligatielening EINDHOVEN zullen uiterst gering zijn. De Don-Kozakken - natuurgeweld MMIGE VERSCHIJNSELEN in deze wisselende wereld blijken bestendig Eén daarvan is ongetwijfeld dat van de Don Kozakken Toen wij. onwaarschijnlijk lang ge leden. nog zéér jong waren, zongen de Don Kozakken onder leiding van Serge Jaroff ook al. Nu zingen ze noe en immer onder leiding van diezelfde pittige, vlotte kleine korporaal, die Serge Jaroff is Er is een verschil Dertig jaar geleden ..knaagde de honger aan hun uitgemer- zelde lichamen", schrijft het programma Daar is. maar dan ook niets meer van te zien Hei zou 'n interessante opgave zijn, ia te gaan. in hoeverre de toeneming uiterlijke welstand en. oonieuw. ge borgen ziin. de muzikale prestaties van het koor beïnvloed heeft is een tiid eeweest. dat alle mannen- n van Nederland zich bezorgd af vroegen. in welke afdeling op een zang- concours de Don-Kozakken zouden moe ten uitkomen, ere-afdelinz of uitmuntend heid? Of nog iets hoger? In die dagen drukte Serge Jaroff niet slechts zijn stem pel op de zangers vóór hem. maar op ganse scharen mannelijke koristen over hee'. het land. En. luisterend naar de uit voering van een vaderlands mannenkoor, hebben wij toen wel eer.s gedacht: ..Dat moesten de Don-Kozakken nu eens zin gen Dan zou je wat horen!" Merkwaardigerwijze hebben wij giste ren in K. en W by het hernieuwde op treden van het koor opnieuw een gelijke bevlieging gehad maar toen dach ten wij: „Dat moest een Nederlands koor nu eens zingen, dan zou je wat horen". Die verandering van instelling is ke merkend voor de ontwikkeling van 1 Don-Kozakken koor Er viel nóg veel te genieten en de zaal van K en W heeft cisteren zekere be schadigingen opgelopen, zó enthousiast was het publiek In die echte Kozakken liedjes als We.land" van L Knipper zUn de zangers nóg op hun best. en als Russische, en Kozakkendansen hege! den ide heren N Botschko en V. Sazepin iets - Maar in dat „natuurgeweld" zit ook een gevaar. Want het koor is zich In de loop ziin bestaan op de ..show" gaan wer pen. En show ls. zowel het lenige buigen van Serge Jaroff. als het gorgelend ge weld van de bassen, het, op onwaarschyn- lijke hoogten lispelen van de tenoren en het bazuinen van de baritons! Maar het is een goede show en dat is het allerbeste wat wij van de Don-Kozak ken nü kunnen zeggen. Het is interessant, maar „mooi", nee! H. Greven Dichter-zanger Jan van Riemsdijk overleden De Veluwse dichter-zanger Jan var Riemsdijk is gistermorgen in zün woning aan de EIburgerweg te Heerde plotseling overleden. HU was 23 April 75 J. den. Jan van Riemsdijk werd In Rotterdam geboren als zoon van een makelaar, di zich om gezondheidsredenen te Heerde vestigde. toen'Jan vier Jaar was Jan be zocht in het Veluwse dorp de lagere school, bekwaamde zich op de landhou' school te Wageningen in het zuivelbedrijf en deed daarna practische ervaring op in Sleeswiik-Holstein. Hij stichtte daarna zuivelfabriek te Heerde. doch toen de coöperaties zijn bedrijf overvleugelden, ging Van Riemsdijk, wiens zin voor humor hem ook in de moeilijke jaren niet in de steek had gelaten, zich i meer op de kleinkunst toeleggen. Eerst met een pianist, daarna met zijn echtgenote als accompagnatrice. en later met de vocale medewerking tweede vrouw, trok van Riesdijk het land door en vermaakte velen met zijn liedjes en grappen. Overal kennen de oud« zijn „Koninginnefeest" en zijn „Olde scheper". Van Riemsdijk, die tw het voorrecht had. op Het Loo op den voor Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, heeft tournée's gemaakt door Indonesië en de Ver. Staten Hri stoffelijk overschot zal Vrijda de N'eijwe Begraafplaats te Heerde streeks 12 uur ter aarde worden besteld. ij». Malversaties Valkenburg 9 Nov. voor H.M.G. Voor het Hoog Militair Gerechtshof zullen zich Dinsdagmorgen 9 November negen militairen in hoger beroep moeten verantwoorden wegens het deelnemen malversaties, die enige tyd geleden zijn ontdekt op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. Het zijn vier beroeps- en vijf dienstplichtige militairen, in de rangen in soldaat tot sergeant. Zij hebben op 19 Augustus in eerste instantie terechtgestaan voor de Krijgs raad te velde-West in Den Haag, die hen heeft veroordeeld tot straffen, variëren- enkele weken tot vijf maanden gevangenis, waarvan een gedeelte voor- waardelijk Mendès-France ontving onze ambassadeur Mendès-Fraoce. de Franse eerste mi nister. heeft gistermorgen de Nederlandse ambassadeur te Parüs, mr C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout. voor een onderhoud ontvangen. De schrijver Willem van Iependaal wil na 39 jaar weer Nederlander worden In 1915 verloor hij zijn Nederlanderschap, doordat hij dienst nam in het Engelse leger. De heer Van der Kulk, zoals zijn eigenlijke naam is, heeft vrijwel steeds in ons land gewoond, en toonde zich, al dus minister Donker in een schrijver aan de Tweede Kamer, in de oorlogs jaren het Nederlanderschap waardig, door het verzet te steunen. Duitse ambtenaren neergeslagen Nederlander ontliep de gierende kogels Door een pijlsnelle vlucht naar Neder lands grondgebied, zig-zag lopend oi kogels van. zeven Duitse ambtenaren te ontgaan, heeft de 32-j. B. uit Gaanderen zich dezer dagen bij de grens aan arresta tie weten te onttrekken. Hij had In Duitsland nog twee jaa vangenis tegoed, en hoorde, toén hy per bromfiets aan dé grens kwam, in het visitatielokaal, dat hy was gearresteerd. Daarop raakte hij bulten zichzelf en ver nielde alles wat binnen zyn bereik kwam. Ten slotte probeerde hy met een yzeren staaf de deuren te rammen, met als ge volg dat er-een vechtparty ontstond, toen taien hem wilde kalmeren. Even later zag hy zijn, kans schoon, klom op het dak sprong eensklaps temidden van de pra tende beambten, van wie hij er enige te gen de grond sloeg. Vervolgens ging hy er als een ptyl uit de boog vandoor: v weg en brug. die honderd meter verder naar Nederland voert, de vryheid tege moet. Een politiehond, die hem bijna tot stilstand had gebracht, kreeg zulk trap. dat het beest jankend afdroop, B. tevoren reeds een aantal fikse beten in de kuit te hebben gegeven. ■Koffie is weer best in Ethiopië Ethiopië heeft de laatste tyd op de hoge koffiemarkt zo veel geld verdiend, dat de regering maatregelen neemt om fle productie te vergroten, aldus meldt Ass. Press Koffie is het voornaamste uitvoerartikel en een bron van dollars. Ruim 50 procent van de uitvoer bestaat uit koffie, welke geplukt wordt van In het wild groeiende bomer., In enkele provincies slechts, zoals Harrar. zijn moderne ondernemingen. Een koffieraad ls opgericht, waarin ambtenaren van het Amerikaanse programma voor, minder ontwikkelde landen en van de Ethiopi sche regering zitting hebben. Een des kundige van de voedsel- en landbouw organisatie is hoofdadviseur Buiten landse deskundigen waarschuwen in middels, dat Ethiopië niet alles op één kaart moet zetten, daar het anders af hankelijk wordt van koffie alleen. Egyptezending staat er niet goed voor Biykens het verslag van de penning meester van de Ver. tot Uitbreiding van het Evangelie in Egypte, welke in Woer den haar jaarvergadering hield, staat de Egyptezending er financieel niet zo goed voor. De heer L. M. de Jong Schou wenburg achtte dit voor een groot deel te wyten aan de gering# actie van de scholen voor deze aloude Nederlandse zendingsarbeid. De secretaris, ds P. de Haan. lette meer op de geestelijke resul taten en liet een optimistischer geluld horen. Binnenkort zal o.a. met medewer king van de onderwyzeres mej Kat de geschiedenis van dit genootschap in boek vorm verschynen. Mej. Kat vertelde op de vergadering van haar persooniyke belevenissen in Egypte. Meer uitvoer naar de Sowjetunie De Britse regering heeft bekend ge maakt. dat krachtens een overeenkomst van 15 landen: An\erika Canada, En geland, Frankrijk, West-Duitsland. Ita lië. België, Nederland, Luxemburg. Noor wegen. Griekenland. Turkye, Portugal, Denemarken en Japan de lyst van goe deren. die niet naar de Sowjetunie mo gen worden uitgevoerd, met 80 goede rensoorten is verminderd en dat voor 70 soederensoorten de hoeveelheidsbeper- kingen zijn vervallen. Onder het uitvoer verbod vallen 500 goederensoorten. Buiten beschouwing bleven de Chinese Volksrepubliek en de landen van OostJ Europa, daar deze niet regelmatig index- cüfers van prijzen publiceren. De tabel heeft betrekking op 87 landen et een totale bevolking van 1500 mil lioen inwoners. In de helft van deze lam den (44) heeft zich sedert 1953 geen en kele wyziglng voorgedaan van meer dan 2%. tenvtil in 2/3 (56) de pryzen gees grotere verandering ondergingen dan 4% Slechts in 15 landen, met ongeveer een vierde van de totale bevolking stegen de pryzen met meer dan 10%. Daar de schommelingen in de indexcij fers van de pryzen aan de verbruiker ii 44 landen gedurende de afgelopen twee jaar niet meer dan 2% beliepen ten op zichte van 1953, kan mpn zeggen, dat dt •ld op dat gebied thans een merk waardige stabiliteit kent. Minister Van de Kielt ontdekte: Amerikaanse conjunctuui tamelijk stabiel (Van onze Parlementsredacteur). Niet alleen de officiële besprekingen van de Wereldbank en het Internationals Monetaire Fonds zün belangrijk geweest maar vooral ook het onderling contac; en de uitwisseling van gedachten. Aldui minister Van de Kieft hedenmorgen tydens een persconferentie, die hij hield na zijn terugkeer uit Washington, zyn persoonlijke belangstelling was vooral uitgegaan naar de vraag, hoe de Ame rikaanse conjunctuur er voor staat. Alli gesprekken met deskundigen hierover hadden eigeniyk 'n negatief resultaat. E: was niemand, die zou.durven aanduiden dat er weer een stijging in de Ameri kaanse conjunctuur is te verwachten. Maar wel is er stabiliteit en algemeen is de mening: als het zo blyft, Is he! „goed genoeg." De besprekingen te Washington wa ren, zoals bekend, vooral gewyd aar drie punten: de convertibiliteit (waar over verder gestudeerd zal moeten wor den), het vraagstuk van de concurrentie tussen exporterende landen in het ver lenen van steeds langer lopende credie- ten en het vraagstuk van de kapitaal- export naar minder ontwikkelde gebie den. Ned. architectuur in de Ver. Staten Op 19 October zal tc Washington eer tentoonstelling over Ned. hedendaags* architectuur worden geopend, waarop werk vèn de architecten W. M. Dudok J. J. P. Oud, B. Merkelbach e.a. te zier is. De tentoonstelling is ingericht dooi de vereniging van Ned. architecten on der auspiciën van het Amerikaanse een- trum voor technische en historische stu die. Het Nèd. ministerie van O. K. en W. verleende zyn medewerking. De ten toonstelling zal nog in tien musea er. universiteiten in de Ver. Staten te zier China's handel neemt toe Die van Rusland krimpt in De handel van rood China is vorig Jaar toegenomen, doch die 11 Rusland "krimpt in, aldus meldt een rapport van de Verenigde Naties. Albanië, Bulgarije en Roemenië deelden China's lot. Tsje- choslowakye, Hongarije en folen, dat van Rusland. China's uitvoer was in 1953 f 1257 (1952 1108) millioen. de invoer f 648 (473) min. Ruslands uitvoer f 1621 (1385) minde invoer f 1825 (1531) min. In de handel heeft West-Duitsland de tweede plaats veroverd na Hongkong en Engeland, dat vroeger helemaal achter aan kwam, de derde plaats. De uitvoer naar Nederland steeg van f 18,2 min. tot f 57.3 min., de invoer uit Nederland van een onbetekenend bedrag tot f 14,8 min. Groter verlies van B.E.A. De British European Airways Corpora tion (B.E.A.), welke staatseigendom i heeft in het op 31 Maart jl. geëindigd» jaar een verlies van f 18.8 millioen ge leden of f 3.5 min. meer dan het jaar tevoren. Men hoopt, dat het verlies dit jaar beperkt zal blyven tot f 10 min. en men verwacht over 1957 en 1958 een be gin van winst. De onvoordelige buiten landse diensten zijn oorzaak van de te korten. De British Overseas Airwayi Corporation heeft een netto-winst ge maakt van f 113 min. Beurscrisis ramp voor Australië De ineenstortende koersen der olie- en uraniumaandelen ln Australië be dreigen verschillende kleine beleggers met het verlies van auto, huis en spaar gelden. aldus meldt Ass. Press. Deze aandelen hebben by de jongste beurs- daling f 340 millioen aan waarde verlo ren. Nog nooit had het hele land zf sterk aan het beursspel deelgenomen als dit maal en de verliezen doen zich over al gevoelen. Veel olie- en uraniumaan delen zyn minder dan een derde var de hoogste koers van nog geen jaar ge leden. Het zwaarst getroffen zijn zij. die op het hoogtepunt van de hausse aan delen kochten. Hr Ms Boxtel komt spoedig naar ons land Na de plaats gehad hébbende over dracht te San Francisco zal Hr. Ms Box tel vermoedelijk Maandag de reis aan vaarden van Amerika's westkust via he; Panamakanaal, naar de oostkust van de VS Men neemt aan. dat de nieuwe aan winst van de Kon. Marine kort na aan- komsit in Norfolk in de staat Virginia ir. een internationaal cmwooi de Atlantische Oceaan zal oversteken naar haar thuis haven Den Helaer Hr Ms Boxtel, die onder Amerikaans» vlag het kenteken AMS 149 droeg, is de dertiende van de „B"-serie kustmijnerri vegers, die Nederland overeenkomstig het programma taire Bijstand vae Vrijzinnig Hervormden te Rotterdam Het bestuur van de afdeling „Rotter dam" van de Vereniging van Vryzinnif Hervormden in Nederland heeft 'n schrij ven gericht tot de kerkeraad van Rotter dam 'Centrum), waarin het toezegt zijr. volledige medewerking te kunnen ver lenen bij het streven van de kerkeraad ic die gemeente, om een predikant der Vrij-, zinnige Hervormde modaliteit te beroe-, pen. Het bestuur stelt zich op het stamW punt, dat daarbij de eigen afdeling met voorganger dient te worden ingeschakeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6