Jlicutue £ciJtsri)c (übumiit Mendès-France en Adenauer snijden Saarkwestie aan Veemarktplan is er door Kerktoren in orkaan Hazel -aten de bodem wegvallen uit Duisburgs haven Zullen binnenkort alle havens lamgelegd worden? De Nederlandse regering helpt Holland Marsh Wist U DINSDAG 19 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10171 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELI1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloasffclj ft «helleven ragn hert in tegfjensport" Zie pag. 3 VIER DAGEN VAN HISTORISCHE BETEKENIS Conferenties aan de lopende band over Duitslands toekomst 50NDSKANSELIER Adenauer is er vóór zijn vertrek naar Parijs, waar hij vandaag met Mendès-France over de Saarkwestie zal onder- cndelen, in geslaagd, moeiijkheden tussen zijn coalitie-partijen, uit de reg te ruimen. Er waren meningsverschillen ontstaan tussen de Vrije lemocralen en de Christen-democraten op het gebied 'van de buiten- jndse politiek. De Vluchtelingenpartij had zelfs gedreigd uit de coalitie zullen treden als bepaalde sociale en politieke eisen niet werden igewilligd. Zo is dus een kabinetscrisis in West-Duitsland op tactische (ijze door Adenauer afgewend. Ofschoon niets officieel bekend is, kun- in de volgende Duitse grondgedachten or de oplossing der Saarkwestie )emd worden. 1. Een overeenkomst ovei Saar kan slechts een voorlopige oplos- ng zijn, namelijk totdat een vredesver- •ag met Duitsland gesloten is. 2. De drie irboden Duitse partijen in de Saar jj| b erkend worden en een voorlopige op- ping moet eveneens door een uitspraak in de bevolking worden goedgekeurd. Duitsland is bereid de Franse econo- ische voorkeurbelangen in de Saar te (kennen, maar ook de bondsrepubliek pet toegang tot de economie van iar krijgen. 4. Ten aanzien van |uropeanisering" van de Saar neemt en de nodige reserve in acht. Vier dagen van historische betekenis Iginnen vandaag te Parijs met de irentie tussen Mendès-France en Ade- luer. Deze conferentie wordt morgen ivolgd door een conferentie van vie: pgendheden, namelijk Frankrijk, Enge- nd, Amerika en Duitsland over het her- tl der Duitse souvereiniteit. Dnoderdag Imt de conferentie van negen landen, is zeven leden van de nieuwe West- Iropese Unie, plus de Ver. Staten en inada bijeen, waarop de definitieve be- Ssingen over het verdrag, dat aan die e ten grondslag zal liggen, moeten roden genomen. Tenslotte volgt Vrijdag de conferentie in veertien, namelijk de Noordatlanti- he Raad, die de toelating van Duitsland t de NAVO officieel moet goedkeuren, t ontmoeting tussen Mfendès en Ade- luer zal strikt genomen niet in Parijs if plaats hebben, maar „ergens in de titrek". De plaats van samenkomst werd iheim gehouden, maar het Franses blad I Monde noemde als oord Marly. Ook Idere Frans—Duitse wrijvingspunten, in lofdzaak liggende op economisch ter- jin, zullen onder de loupe worden ge- Het schijnt de bedoeling van Mendès- fance te zijn, aldus de corr. van het KT, het Saarprobleem van zijn scherpste ilitieke en nationalistische kanten te itdoen, en het accent te leggen op de pnomische betrekkingen tussen beide liden. Zulks zou het vinden van een, (or beide partijen aanvaardbare, oplos sing gemakkelijker maken. Men is er zich te Parijs terdege van bewust, dat ook Adenauer in zijn eigen parlement, in zijn eigen regeringscolatie en zelfs in zijn eigen partij, onder sterke druk is komen te staan ten aanzien van de oplossing van de Saarkwestie. Het Duits sociaal-democratische „plan- Mommer", dat de „Europeanisatie van het Saargebied volkomen uitschakelt, wordt in Parijs volkomen onaanvaardbaar ge acht. Het ziet er naar uit, dat Mendès- France toch de „Europeanisatie" in de een of andere vorm tot stand wil zien ge bracht. Wij hebben reeds in ene deel onzer edi ties vermeld, dat Mendès-France op de Quai d'Orsay de Nederlandse ambassa deur Baron Van Boetzelaer van Ooster hout ontving. Hoogstwaarschijnlijk heeft de ambassadeur de Franse premier het Nederlandse standpunt kenbaar gemaakt, ten aanzien van details inzake het ver drag van de Westeuropse Unie, die nog vóór de ondertekening op a.s. Donderdag moeten worden geregeld. Adenauer 27 October in Washington Wij laten hier nog volgen, dat bonds kanselier Adenauer na al de drukke be sprekingen te Parijs, op 27 October te Washington verwacht wordt voor een conferentie met president Eisenhower en diens minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Op 31 October zal Ade nauer doorreizen naar New York, waar hij tot doctor honoris causa van de uni versiteit van Columbia zal worden be noemd, aldus Reuter. Adenauer zal ook tijdens een perslunch het woord voeren. Hij zal in Washington de eregast zijn op een diner, dat hem door de heer en mevrouw Dulles wordt aangeboden, meldt A.P. Adenauer wordt op zijn reis Amerika vergezeld door professor Walter Hallstein, staatssecretaris voor buiten landse zaken; baron Hans von Herwarth, chef van het protocol; Felix von Eckardt, directeur voor perszaken en leden van de Washingtonse ambassadestaf. Vermoede lijk zal hij nog enkele dagen in een Oost- amerikaanse badplaats verblijven, al vorens naar West-Duitsland terug te keren. Duitse ingenieurs voor geen kleintje vervaard Bodem zal belanden in net van mijngangen, die kris-kras onder de haven lopen Een van de merkwaardigste uitdiepings- locessen van alle tijden zal het volgend ar beginnen in de haven van Duisburg, i grootste binnenhaven van Europa, al- is Ass. Press. Het uitdiepen van deze Iven zal nl. niet worden bewerkstelligd K>r het gebruikelijke baggeren, maar ln- mieurs zullen trachten het gewaagde inststuk uit te halen, de bodem uit de iven te laten vallen. Hij zal terecht- imen in het uitgestrekte net van kolen- Ijngangen, die kris-kras onder de haven in Duisburg lopen. Tot dusverre werden alle mogelijke datregelen getroffen tegen instortingen mijngangen uit vrees, dat schade zou ltstaan aan de kostbare haveninstalla- er boven, maar te beginnen met het llgende jaar zal men precies het tegen- lel gaan deen. Als een gang niet meer Wig is, zal deze worden afgesloten en |lussen in Londen weer in beweging zullen geen maatregelen worden getrof fen tegen langzame instorting. Sommige gangen zal men vanzelf laten instorten, andere zal men een handje helpen door ankers en steunbalken weg te nemen ze vol water te laten lopen om instortii gen te bespoedigen. Maar in alle gevallen zal men het instorten onder contróle hou den om de bodem van de haven veilig, ge leidelijk en tot een uniform niveau te laten wegzakken. De ingenieurs spreken reeds met vertrouwen van de juiste diep te, tot welke de bodem zal zinken —on geveer twee meter. De voornaamste aanleiding tot dit pro ject is, dat de bedding van de Rijn door het water is uitgeschuurd, waardoor het peil van het water is gedaald en de ha veninstallaties ten opzichte daarvan, steeds hoger zijn gekomen te liggen. Deze haveninstallaties zullen dan ook tegelijk met de havenbodem geleidelijk op eer lager niveau worden gebrach*. Er moet echter nog een geweldige hoe veelheid kolen meer dan twaalf mil- lioen ton van onder de haven worden weggedolven. Zolang dat niet is geschied, kan het plan niet worden voltooid. Maar de ingenieurs hebben geduld. Zij geven zichzelf twintig jaar om de bodem uit de haven van Duisburg te laten vallen Oceaanreus van 60.000 ton Ter vervanging van de verbrande Normandie Uit New York verluidt, dat de Fran se regering en het parlement waar schijnlijk nog vóór het einde van dit jaar, plannen zullen goedkeuren voor de bouw van een nieuw passagiers schip van 60.000 ton. ter vervanging van de Normandië, die zoals bekend, in 1942 door brand verloren is gegaan. Het nieuwe schip, dat voor de trans atlantische dienst zal worden gebruikt, zal accomodatle hebben voor 400 eerste klasse-passagiers en 1600 toe ristenklasse-passagiers. De snelheid zal 30 knopen bedragen. Het zal 4 a 5 jaar duren, alvorens het schip ge- Met welk een kracht de orkaan Hazel over het Amerik. continent raasde, blijkt wel uit deze fotoserie van de toren van de Old Trinity Church in Richmond (Virginia U.S.A.) Toen de orkaan zich aankondigde met hevige windstoten begon de spits vande toren te zwaaien (links). Op het moment, dat de orkaan Richmond tn zijn greep kreeg, begon het houtwerk te versplinteren en ging de spits overhellen (midden). Na enige minu ten was het zelfs zover, dat de toren spits afknapte. Slechts een paar seconden later stortte het gevaarte met groot geraas op straat. Prins Bernhard morgen terug Koningin op 11 November naar Overijssel Prins Bernhard keert morgen van zijn reis naar Zuid-Afrika in ons land terug Naar verwacht wordt zal Z.K.H. om streeks het middaguur per vliegtlig op Soesterberg aankomen. Het ligt in het voornemen van Koningin Juliana op 11 November a.s. een bezoek te brengen aan de textiel-vakschool in Enschede, het Julianaziekenhuis in Hen gelo (O) en het volkssanatorium te Hellen- doorn. NEHROE IN PEKING AANGEKOMEN De premier van India, Nehroe, is in Peking aangekomen, voor besprekingen over Aziatische vraagstukken met pre mier Tsjoe En-lai van communistisch China. Nehroe werd op het vliegveld begroet door leden van het Cninese kauinet en het politieke bureau der communistische partij. Van het gezelschap van Nehroe maken zeven adviseurs voor buitenlandse zaken, en Nehroe's dochter. Indira Gandhi, dee' uit Groot-Britlannië zucht onder stakingsgolven In Londen, Liverpool en Birkenhead staken thans reeds meer dan 30.000 haven werkers en 8000 man van de scheeps werven. Communistische stakingsleiders speculeren er op, dat „in zeer nabije toe komst alle havens in Engeland bij de stakingsactie zullen zijn betrokken." Andere sprekers stelden de communis ten verantwoordelijk. „Ik wil jullie mede delen, dat de communisten die deze zaak doorzetten, de lieden zijn, die strijden tegen de georganiseerde vakbonden in dit land," zo riep William Saunders 'n groep stakers toe, boven het rumoer van de in terrupties. „Het is tijd, dat we de com munisten antwoord geven. En ga terug naar het werk." Een groep mannen kreeg hij inderdaad zo ver. De staking in Liverpool wordt niet ge steund door de vakbonden. De leiders van de Londense busstaking hebben er op aangedrongen, dat morgen het werk zal worden hervat, opdat onder handelingen kunnen worden begonnen met de directies van de transportbedrij ven. De betreffende resolutie, zo wordt Tijdens een treinsreis, die het Am sterdamse Concertgebouworkest door de V.S. maakte, ontmoette Tibor de Machula, de uit Hongarije afkom stige solo-cellist van het orkest, collega's, die ook in Hongarije wer den geboren, doch deel uitmaken van het New Yorkse Philharmonisch Or kest: Het waren Lazzlo Varga, cel list (met de strijkstok). Martin Ormandy, broer van de dirigent Eugene (betokkelt de snaren) en George Feher (die „opbouwende" critigk leverde). Nederland krijgt 56 nachtjagers Als gevolg van onderhandelingen tus sen de Amerikaanse en Nederlandse re gering betreffende de gezamenlijke aan schaffing van nachtjagers heeft de Ne derlandse regering medegedeeld, 28 van deze vliegtuigen te willen aankopen, ter wijl de Amerikaanse regering eveneens 28 stuks ter beschikking van de Ko ninklijke Luchtmacht zal stellen, aldus deelt de Luchtmacht-Voorlichtingsdienst mede. De nachtjagers zullen van hetzelfde type zijn als de all-weather-fighter. (een jager die onder alle weersomstandighe den kan optreden), welke thans aan de nadhtjager-squadrons van de Amerikaan se luchtmacht worden geleverd. Ook Unilever verhoogt de pensioenen Na Philips heeft thans ook Unilever besloten om met ingang van 1 October jJ. op de uitkeringen aan de gepension- neerden een toeslag van 6% toe te ken- NIEUWE WILLEM BARENDSZ 20 NOV. VAN STAPEL Het ligt in de bedoeling, de nieuwe walvisvaarder Willem Barendsz op 20 November op de werf van Wilton-Fije- noord te water te laten. Het schip komt in de plaats van de gelijknamige walvis vaarder, die iedere wlntesr in de Pool gebieden ter vangst gaat. Ook legen Amsterdamse annexatie verzet De Amsterdamse annexatieplannen stui ten, evenals de Haagse, op verzet. Gisteravond besloot de raad van Nieuwe Amstel welke gemeente de dorpen Am stelveen en Bovenkerke omvat, tegen de voorgenomen annexatie, waerbij deze ge meente zo goed als van de kaart zou worden weggevaagd, met kracht stelling te nemen. Inbreker pleegde reeks van 35 diefstallen Conform de eis is door het Bossche gerechtshof de 36-jarige Tilburgse café houder H. M. H. tot 2% (m.a.) veroor deeld wegens diefstal met inbraak e: inklimming. Hij had in de laatste drii jaar 35 diefstallen gepleegd. Ambassadeur A. H. Lovink verklaarde Aantal slachtoffers (geen Nederlanders) is reeds tot 183 gestegen DE NEDERLANDSE REGERING zal de slachtoffers van de natuurramp in Holland Marsh, waar 1100 personen, hoofdzakelijk Nederlandse immigranten, door overstromingen dakloos werden, de helpende hand bie den. Na een tocht door het rampgebied, deelde de Nederlandse ambassadeur m Canada, de heer A. H. J. Lovink, mede, dat hij zijn regering volledig ver slag zal uitbrengen over de toestand, zodat zij een duidelijk beeld heeft, op welke wyze hulp kan worden geboden. Alleen het geldelijk verlies door vernieling van de rijke oogst, wordt op acht millioen gulden geschat. De vruchtbare leemgronden zijn met een laag slik bedekt. Het Nederlandse Rode Kruis heeft reeds aan het Canadese Rode Kruis zijn deelneming betuigd, en aangeboden, hulp te verlenen indien dit nodig mocht Voor de vluchtelingen 230.000 gulden Het gaat crescendo met de bij dragen voor de hulp aan de vluch telingen. Gisteren is op ae post rekening van het Comité Vluchte lingenhulp 1954 een bedrag van 62.000 gulden gestort of overge schreven. Dat maakte, dat het totale bedrag gestegen is tot 230.000 gulden. Maar er is nog veel nodig, zodat ook uw bijdrage van harte welkom is. Accoord over Suez vanavond getekend? Volgens Reuter zal de Brits-Egyptische o.vereenkomst over de zone van het Suezkanaal vanavond ondertekend wor den. Majoor Legge Bourke, Brits parle mentslid. die uit protest tegen de gang van zaken over Suez uit de conservatieve partij was getreden, is op eigen verzoek weer toegelaten. zijn. De vrees, dat de orkaan ..hazel" in Ca nada meer dan honderd slachtoffers heeft gemaakt, is toegenomen, daar uit de herziene verlieslijsten blijkt, dat nog 18 personen worden vermist. Reeds zijn de stoffelijke resten van 85 slachtoffers geborgen. In de VB. zijn tot dusver 98 doden te betreuren, het officiële verlies cijfer voor beide landen is tot 183 ge stegen. De orkaan HAZEL Fonds voor Churchill, die 80 jaar wordt Vorming internationaal reddingsteam Premier Winston Churchill zal ter er van zijn 80ste verjaardag op 30 November, een fonds aangeboden worden. Met de inzameling van de gelden dit fonds is op internationale schaal begin gemaakt. Tijdens een persconferentie heeft Brian Goddard. de secretaris van het fonds, verklaard, dat Churchill zal bepalen, hoe het geld gebruikt moet worden. Volgens één der voorstellen, aldus Goddard, zou een internationaal mobiel reddingsteam gevormd worden, dat in actie komt, wan neer ergens op de wereld een grote ramp, zoals een watersnood of hongersnood plaats vindt. Oud-president Harry Truman en Ber nard Baruch, een oude vriend van Chur chill. zijn uitgenodigd de Amerikaanse in zameling te leiden. Ook tot vooraanstaan de burgers in andere landen zijn derge lijke verzoeken gericht. Met betrekking tot de grootte van het fonds Is geen enkele bepaling gemaakt, aldus A.P. DAT Vlieland, ondanks het slechte weer, toch een goed badseizoen had en er 34.000 bezoekers waren, iets meer dan vo rig Jaar. DAT de J. N. Sjoers 8 Nov. gehuldigd wordt t.g.v. zijn vijftig-jarig dienstjubi- leum als boekbinder bij Stokkings Boek binderij N.V. te A'dam. DAT in Den Bosch 1% jaar en ontzet ting uit de rijbevoegdheid voor 2 jaar is geëist tegen de 23-jarige Tilburger Th. H., die onder invloed van sterke drank met een auto een dodelijke aanrijding ver oorzaakte. DAT binnenkort de uitgave wordt ver wacht van het rapport van de commissie van advies inzake de oeververbinding Noordzeekanaal en IJ DAT E. Huurman te A'dam i.v.m. zijn 25-j. procuratieschap van de stoffenhan del A.G.B. door de Franse regering is benoemd tot ridder in de orde van ver dienste voor de handeL DAT de Amerikaanse torpedobootja- gers Caperton (650 brt) en Hicko (673 brt) 22 Oct. voor een vijfdaags bezoek Zuid-Holland de tentoonstelling „Neder land maakt het" werd samengesteld en deze voor het eerst gisteren in R'dam geopend werd. DAT gedeputeerden van Zeeland de bouwplannen voor een nieuw raadhuis te Hoedekenskerke goedkeurden (kosten iets onder de f 100.000) en de burgemees ter met 5 ambtenaren thans zetelden op de 1ste verdieping van een oud dorps logement. DAT de raad van Arnhem thans be sloot het voormalige hotel Sonsbeek be schikbaar te stellen als bosbouw- en cul tuurtechnische school voor de Ned. Hei- demij en tevens het Arnhems grondbezit uit te breiden met aankoop van 250 ha aan de A'damseweg (kosten: f 450.000). DAT de Stichting Natuurbehoud en Re creatie in de Praklijk op 24 Nov. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een congres In de stad Toronto wordt in puinhopen en ondergelopen woningen koortsachtig gezoaht naar slachtoffers van de laatste dodelijke slag. die orkaan aan het Wes telijk halfrond heeft toegebracht, de schade wordt hier op 100 millioen dollar geraamd. Aan de vaste eigendommen in Holland Marsh is voor zeven millioen dollar schade, aangericht: daar zou nog eens drie millioen bijkomen, wanneer de. te velde staande, gewassen niet tijdig droog komen. Volgens een tuinibouw-inspec- teur had niemand een oogst verzekering afgesloten Volgens AP. zijn 85.000 zak ken uien (een derde van Canada's totale oogst) vernietigd, evenals 500.000 sche pels wortelen en 200 000 zakken aardap pelen. In het Zuidwesten van Guatamala heeft de zware storm aan 27 mensen het leven gekost. Een aantal huizen is door aardverschuiving ingestort. Het zoeken naar slachtoffers wordt bemoeilijkt, door dat steeds nieuwe aardverschuivingen optreden. De verbindingen met vele plaatsen zijn verbroken, zodat nog geen volledige cijfers bekend zijn. Onder de bevolking van de Neder landse Antillen worden kledingstukken en beddegoed, ten behoeve van slacht offers in de nabuurlanden ingezameld. Op Arulba, Curagao en Bonaire is het meeleven groot; er wordt veel geld bij eengebracht. Paus Pius XII schonk 10.000 dollar voor hulpverlening aan de slacht offers der overstroming in Ontario, aldus Reuter. Resultaat officieel onderzoek Wilma Montesi stierf door verdrinking In de beruchte „zaak-Montes!" hebben een drietal doktoren een onderzoek in gesteld naar de dood van het jonge meisje, waarvan het lijk, op 11 April van het vorige jaar, 30 km van Rome, op het strand werd gevonden. Zoals men weet. leidde een en ander tot een der meest geruchtmakende schandalen in Italië, dat een Italiaans journalist beweerde, dat Wilma Montest het slachtoffer zou zijn geworden van braspartijen, aangericht door welbekende figuren uit de society van Rome. Hierbij werd o.a. genoemd de zoon van de afgetreden minister van bui tenlandse zaken, Piccionl. In een rapport van deskundigen, dat 140 bladzijden beslaat, wordt, aldus Reuter, eenstemmig geconstateerd, dat Wilma Montesi door verdrinking om het leven is gekomen en op dat moment was zij als meisje ongerept. Zelfmoord of moord, al dus het.rapport der medici, kan niet met absolute zekerheid worden aangenomen. Copieën van het betreffende rapport zijn ter hand gesteld aan de verdedigers der voornaamste beklaagden In de „zaak- Montesi". van wie er enigen In arrest zijn. Heden op pap. 5 Millionnairs in de Sow jet-Unie? Ja zeker. En zij worden er gerespec teerd. Want volgens de communisten an men in Rusland alleen maar rijk iorden als men het letterlijk ver dient. Hierover schrijven Pierre en Hélène Lazareff heden op pag. 5. nader gemeld, ls door afgevaardigden van 21.000 stakende employé's van de busdien sten aangenomen, maar de vergadering was stormachtig en hier en daar werd gevochten en „verraders" geschreeuwd. Ook in de bouwnijverheid duren de moeilijkheden voort. Ongeveer 12.000 stei gerbouwers zijn een „wilde staking" be gonnen. Zij zouden strikt geheime plan nen hebben, om het gehele bouwbedrijf in Engeland te treffen. In de haven van Southampton heerst grote onrust. Hoewel de havenarbeider* nog aan het werk zijn, ziet het er naar uit, dat zij binnenkort in staking zullen gaan. De toestand is daar zo gespannen, dat de gezagvoerder van de 83.000 ton metende Queen Elizabeth" van Amerika op weg naar Engeland, de snelheid op voerde. om binnen te lopen, vóórdat ds arbeiders op een massa-bijeenkomst hun standpunt zouden hebben bepaald. In het graafschap Yorkshire zijn circa 2500 mijn werkers in staking gegaan. Vandaag hebben 7000 stakers op de Londense bussen het werk hervat. Ech ter zetten 13.000 man de staking nog voort. Prinses Margaret naar Britse Antillen Blijkens een officieel communiqué zal prinses Margaret begin volgend jaar een reis van een maand maken door de Britse Antillen. Iets voor ur Zeehondenbont is de laatste ja ren meer en meer in het mode beeld verschenen. De Groningse bontwerkers Daal en Meyer heb ben er zelfs de Franse modeko ningen voor kunnen interesseren. Hier is een voorbeeld van deze samenwerkingeen sportieve jas van uitgelaten zeehondenvellen met twee grote zakken en een met glad leer afgebiesde ceintuur. HET WEER IN EUROPA 1 if Z w 1 1 a I tl O éss* I.?' Jïf s. J is Helsinki zw. bew. NW 3 -1 0.2 Oslo sneeuw" ONO 5 2 0.4 Londen regen ZW 8 16 0.1 PsrtJs regen ZW 8 15 0.3 Grenoble mist windstil 4 0 Brussel regen ZW 6 14 4 Berlijn geh hew. Z 4 16 1 MUnchen zw bE: ZZW 2 12 0' Geneve mist windstil 3 0 Wenen zw. bew. WZW 2 15 0 Rome onbew. windstil 11 0 WEERBERICHT Iets kouder Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwegend krach tige langs de kust nu en dan harde westelijke wind. Iets kouder. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur) ZON EN MAAN Woensdag: zon van 7.12 tot 17.39; man van 0.13 tot 15.08. Dinsdag 26 October nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1