Indonesische militairen staan op Nieuw-Guinea terecht Moskou knipoogt tegen Tito Aangenaam begin van het jubileumseizoen Postillons d'amour gaan naar Australië sth op STCRUNG! MOOIE TAFELLAKENS MAANDAG 18 OCTOBER 1954 MISLUKTE INFILTRATIE.. Kinderlijk plan van een fanatiek Menadonees sergeant (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TTET BESCHEIDEN LOODSJE van het Landgerecht van Nieuw-Guinea -* J- lijkt meer op een rommelige soldatenkamer dan op een rechtszaal, Tegen de wand staan een stuk of wat slecht-onderhouden geweren en mitrailleurs. Op de vloer er voor liggen slordige ransels. En in een hoek prijkt een grote kist vol ammunitie en militaire uitrustingsstukken. In dit kazerne-achtige décor speelt zich de rechtzaak af tegen een zestiental Indonesiërs, die in Mei 1953 in de buurt van Fak Fak een clandestiene landing gemaakt hebben met de bedoeling het Nederlandse bestuur van Nieuw-Guinea te verdrijven en het gebied bij de Repoeblik Indonesia te voegen. >F Het plan was ontstaan in het brein van de Menadonese sergeant Kalalo. De Indo nesische propaganda ten aanzien van Nieuw-Guinea had hem ervan overtuigd, dat hij zijn land geen grotere dienst zou kunnen bewijzen dan door Nieuw-Guinea van het „Nederlandse koloniale juk" te bevrijden. Lang heeft hij over de manier gedacht. Ten slotte begon een stout plan vorm aan te nemen. Hij dorst er echter met niemand over te praten. In alle stilte heeft hij de voorbereidin gen getroffen. Het moest een landing met een groep zwaargewapende militairen ergens op de kust van Nieuw-Guinea worden. Eenmaal aan land zouden zij zich de steun van de plaatselijke bevolking verzekeren en- een soort bevrijdingsleger oprichten. Daarmee zouden zij dan op rukken naar Sorong om het Nederlandse leger te verslaan en de Nederlandse be stuursambtenaren gevangen te nemen. Daarna zou er niets meer in de weg staan om de rood-witte vlag te hijsen en de In donesische souvereinitett over Nieuw- Guinea te proclameren. Camouflage Kalalo is niet over één naght ijs gegaan. Hij heeft de plannen tot in alle details uitgewerkt. Toen was het wachten op geschikte gelegenheid om ze uit te voe Die brak aan toen de commandant zijn onderdeel op dienstreis naar Ambon moest en het bevel zolang a; droeg. Toen de luitenant een poosje weg was besloot Kalalo de sprong naar on sterfelijkheid te wagen. Hij dorst echter nog niemand in vertrouwen te nemen. Daarom deed hij het voorkomen alsof hij met een tiental mannen op een gewone patrouille ging. Er werd een flinke prauw opgezocht. En men vertrok van het eilandje Geser onder de rook van Ceram in de richting van Fak Fak. In het begin was er niets te beleven. Men voer van eilandje naar eilandje. Tot men op Amarsekaro kwam. Daar heeft Kalalo zijn mannen in het huis van de radja verzameld en hun verteld wat de ware bedoeling van de tocht was. Stuk voor stuk waren ze opgetogen. En met elkaar werd de laatste hand aan d bereidingen gelegd Op een kaart K.P.M. werd de route uitgestippeld. Er I werden rood-witte vlaggetjes besteld. En I zelfs een Nederlandse vlag voor het geval er een vliegtuig zou over komen. Kalalo richtte het Bevrijdingsleger van het Volk van Nieuw-Guinea op (Tentara Kemer- dekaan Rakjat Irian) en stelde zichzelf aan als commandant. Onder de codenaam KLM X 5.2.6 gaf hij allerlei proclamaties voor het volk uit. En orders aan zijn man schappen. Bloeddronk V' DE STRIJD lussen Oost en West ligt j ■*- het diplomatiek initiatief, het politiek élan, helaas, meer bij Moskou en Peking dan bij Washington. Dit moet in aanmer king worden genomen bij een objectieve, nuchtere beoordeling van de huidige toe stand. Terwijl een groot deel van Azië thans in handen is van de communisten, hebben deze hun machtspositie in Europa mede versterkt. De verstevigde „as" Mos- kou-Peking verraadt eenheid, unificering en hiervan is bij de Westelijke mogend heden, onder leiding van de Ver. Staten, In die mate nog lang geen sprake. Via de politiek van Mendès-France is de kans op Europese unificering weer groter ge worden, maar te betreuren valt, dat er nog steeds stemmen opgaan, met de Rus sen opnieuw te gaan onderhandelen, alvo rens tot herbewape ning van West-Duits- land over te gaan. De diplomatie van Moskou, die steeds ver rassend, onberekenbaar is, beoogt de 'f Verklaarde vitzicbt ng heid van West-Europa te torpederen, heeft ten doel partners van het Atlantisch pact los te weken, probeert steeds weer lan den, die het van zich vervreemd heeft, aan te trekken. Toen minister Molotof in Berlijn was, richtte hij een tegenaanval op de beslui ten der Londense conferentie tot opne ming van Duitsland in de Westelijke de fensie. Zijn lokaas was de hereniging van Duitsland en het terugtrekken van alle bezettingstroepen. Het ligt voor de hand, dat hij daarmede de Westelijke plannen trachtte te dwarsbomen en tegelijkertijd schiep hij in West-Duitsland een sfeer van onzekerheid. Ook op velen in West-Duits land kan Molotofs voorstel gewerkt heb ben als een magneet. Verrassend en van magnetische aard is evenzo de jongste verklaring van Moskou Inzake het accoord tussen Joegoslavië en Italië over Triëst. Men zou, gezien de Russische politieke lijn In het verleden, juist verwacht hebben, dat Moskou een fel protest zou hebben laten horen. Integen deel. de Russen juichen nu de overeen komst betreffende Triëst toe. Toen, een jaar geleden, Britten en Amerikanen het voorstel deden, dat zone A. van Triëst aan Italië zou worden overgedragen, kwam Moskou hier krachtig tegen op. En nu Wisjinsky zond een document aan de Vei ligheidsraad, waarin hij zijn instemming met het besluit over Triëst betuigt. Wisjinsky laat hierdoor zijn communisti sche. Italiaanse broeders, die moord en brand schreeuwden over „Triëst" aardig in de steekI Het waren de communisten, die in de Italiaanse kamer tegenstemden, toen premier Scelba dc vertrouwenskwes tie verbond aan zijn beleid betreffende Triëst Wij wijzen er op, dat bij het accoord over Triëst. in feite Rusland genegeerd werd. ofschoon de Sowjetunie eveneens het Italiaanse vredesverdrag onderteken de. Is er soms sprake van een verminde ring der spanning tussen Joegoslavië en Rusland Bestaan er voor Molotof redenen de af vallige. rode broeder Tito met fluwelen handschoentjes aan te pakken? Men zou het wel zeggen, want volgens Reuter be staat er kans op hernieuwing van de oude handelsovereenkomsten, die vóór 1948 tus sen Joegoslavië en de Sowjet-Unie geslo ten waren. Plotseling komt Moskou met het verrassende gebaar, de Joegoslavi sche cadetten, die in 1948 voor opleiding naar de Moskouse militaire academie wa ren gezonden, naar „het land van her komst" terug te sturen. Men is van me ning. dat er meer dan tweehonderd Joegoslavische cadetten in de Sowjetunie waren op het moment van de breuk tus sen beide landen. Hoort, hoortReeds wordt in Belgrado verkondigd, dat de normalisering van de betrekkingen tussen beide landen een 6tadium heeft bereikt, waarin ook poli tieke affaires behandeld kunnen worden. Het is onmiskenbaar, Belgrado en Moskou naderen elkaar meer en meer, en hoe heeft het Kremlin de fiolen van zijn toorn indertijd over de regeneraat Tito uitge stort. Een communistisch-dogmatlsche, fanatieke houding van het Kremlin heeft Tito in de armen van het Westen gewor pen. Het poogt nu deze politieke idylle te verstoren en tevens spreidt het zelf de armen uit. Dat is de korte zin der jong ste Russische besluiten. Hoe vruchtdra gend zou het voor het Kremlin zijn, als het i Griel liet' Weliswaar staat Joegoslavië buiten de Kominform. maar aangezien Tito „vlees noch vis" is. weet men nooit, waar men met deze figuur in de naaste toekomst aan toe is. Tito zelf heeft van dit Russische „liebaugeln" ontegenzeglijk veel voor deel. want van beide zijden, het Oosten en net Westen dingt men nu om zijn gunst. broer van de «radja van Kokas (Nieu' Guinea) en een fanathieke hater van alles wat Nederlands was. Aboe Talib was als verstekeling naar Indonesië gegaan om daar steun te zoeken voor een militaire actie tegen Nieuw-Guinea. In Djakarta heeft hij verscheidene leiders van het zo genaamde Irian Kantoor gesproken. Die hebben hem opdracht gegeven na te gaan in hoeverre de bevolking van Nieuw- Guinea pro-Indonesisch was. Op de thuis reis liep hij tegen Kalalo op Aboe Talib leek een ideale gids. Dat hij het niet was, bleek'later echter, toen hij Kalalo en zijn mannen vlakbij een post van het Neder landse leger liet landen. Toen alles klaar was, is men naar Ondor overgestoken. Daar heeft in het huis van de radja een kleine plechtigheid plaats gehad. Alle deelnemers aan de ex peditie hebben ziehzelf in de rechter wijs vinger geprikt en wat van hun bloed in glas water laten druppelen. Dat meng- van water en bloed hebben zij ge zamenlijk opgedronken ter bekrachtiging van hun trouw aan de zaak. En misschien ook wel om wat moed te verzamelen. Daarna zijn er foto's gemaakt van de groep in volle wapenrusting, van de com mandant alleen en van allen temidden van de bevolking. Toen was het grote ogenblik aangebroken: de oversteek naar Nieuw-Guinea. Amuletten Het was een flinke prauw. Dat moest ook wel. Behalve sergeant Kalalo waren er tien andere militairen. Verder nog een soort politieke commis- Dan de gids. En ten slotte vijf prau- wenvaarders plus een passagier. De be wapening bestond uit een licht mortier, brenguns, zes Lee Enfield geweren, één M 95. één tommygun, één Owengun, twee klewangs en twaalf handgranaten. Er was veel ammunitie bij. En de gebrui kelijke uitrustingstukken van etensblikjes tot binnenhelmen toe. Maar daar bleef het bij. Een van de mannen had een gui taar meegenomen. De politieke commis saris beschikte over stapels propaganda materiaal o.a. de laatste nummers van Soeara Irian en een boekje over Ho Chi Minh. Er waren ook militaire wetboeken en voorschriften bij, bestemd voor het op te richten hoofdkwartier in Kokas. En een schrijfmachine met een flinke voorraad doorslag- en carbonpapier. Sommigen hadden notitieboekjes met contactadres sen in Nieuw-Guinea. Anderen droegen snapshots van hun geliefden bij zich en hele pakken liefdesbrieven. Weliswaar waren allen Christenen (er was daarom ook een bijbel aan boord) maar niettemin droegen allen een amulet, bestaande uit in rood katoen gebonden steentjes en er uit ziende als een sliert miniatuur-knak worstjes. In stelling Bij de kampong Siboeroe, even ten Wes ten van Fak Fak, is men voor de e keer aan land gegaan. De volgende dag is men verder gevaren naar Werpigang om met het stichten van het bevrijdings leger een begin te maken. Toevallig er een bootje van het Boswezen langs die kampong. Men vond al die activiteit d; nogal verdacht en heeft Fak Fak ge waarschuwd Drie bootjes met politi. militairen zijn er op afgegaan. Toen Kalalo ze zag komen, heeft hij zijn i sen in stelling gebracht. Het mortier vóór de kampong. De rest erin en er achter. Hij was het ook, die het vuur geopend heeft. Er werden vier mortieren op de bootjes afgevuurd maar alle misten het doel. De Vickers van een van de bootj bleek echter beter te kunnen richten. Êen van de mortieristen werd gedood en andere gewond. En daarmee was schieten voorbij. Het was «1 bijna donker. Toen men aan land kwam. waren de filtranten teruggetrokken. De volgei morgen is het echter weer tot een vu gevecht gekomen. Daarbij zijn Kalalo andere sergeant gesneuveld. De mi er toen spoedig uit. Een vooreen heb ben de anderen zich overgegeven, kapitein van de prauw Aboe Talib de laatste. En het de kampongbewoners zelf, die hem grepen en aan de Nederlandse autoritei ten overleverden. En daarmee prachtige plan ter verovering van West- Irian als een zeepbel uit elkaar gespat. Lang voorarrest Het heeft een jaar en vier maanden ge- duurd voor deze infiltranten voor mr d: l. F. Godschalk, Landrechter var Nieuw-Guinea en mr R. van Duinen, Magistraat bij het Landgerecht, woording van hun daad hebben afgelegd. Oorspronkelijk zijn zij namelijk als krijgs gevangen beschouwd. Daarna heeft besloten hen voor de burgerrechte! dagen. De Nederlandse regering heeft toen getracht hen naar Indonesië terug zenden. Indonesië heeft echter geweigerd hen op de Nederlandse voorwaarden accepteren. Ten slotte zijn zij dan toch voor de Landrechter verschenen. De Indonesische regering heeft destijds officieel verklaard, dat de prauw met df militairen op zee afgedreven is en daar door in Nieuw-Guinea terecht gekomen is. Het is op de rechtzitting (welke tien dagen geduurd heeft) echter overtuigend bewezen, dat de hele onderneming doel bewust opgezet was. Dat is uit de in be slag genomen paperassen gebleken en dal hebben de infiltranten ook zelf toegege ven Het is echter niet bewezen, dat zij op last van de Indonesische legerleiding gehandeld hebben. Er Is nog geen uitspraak tegen de tien verdachten gedaan, straf is levenslang. Het is niet ti wachten, dat dat geëist zal worden. Maar dat de leidende spelers in dit stuk hun één jaar en vier maanden voorarrest nog niet af zijn, staat wel Nederlandse immigrant wilde vluchten Na aanrijding met dodelijk gevolg Nadat de Nederlandse immigrant A. L. Hoeben in Auckland (Nieuw-Zeeland) in staat van beschuldiging was gesteld we- onachtzaamheid bij het besturen van autobus en dood door schuld, heeft hij getracht zijn nieuwe vaderland te ont vluchten en naar Nederland te komen. Hij koos daarvoor evenwel een totaal ;rkeerde weg. Hij nam namelijk een Jacht weg en was daarmee reeds en route ar de oude wereld, toen hij werd on- rschept door de eigenaar, Trigg en twee ienden. die het jacht met een boot ach tervolgden. Hij is aan de politie over geleverd. Hoeben was 2 jaar in Nieuw- Zeeland. Verkiezingsdrama in de Ver. Staten Candidaat der Republikeinen verzon heldendaden In de campagne voor de verkiezingen, die begin November in de Ver. Staten zullen worden gehouden, heeft zich al dus een Reuterbericht in de staat Utah een dramatisch voorval voorgedaan. Een van de meest geziene leden van het Huls van Afgevaardigden, de 32-jarige repu blikein Douglas Stringfellow, die in de tweede wereldoorlog door een mijnont- ploffing in Frankrijk gedeeltelijk lamd werd, heeft n.l. voor de televisie moeten bekennen, dat de heldendaden, waarvan hij in zijn verkiezingstoespra ken herhaaldelijk gewag maakte, var •en. Met een door Gouden Residentie-Orkest Voornaam en speels werk van Hagenaar Alex Voormolen geluiden vind ik muziek de minst onaangename". Voorwaar een mooi getuigenis van de toonkunst. En dan nog één die waarheid bevat ook. Want als de muziek een erg onaangenaam geluid zou zijn, dan had het Residentie Orkest het niet 50 jaar kunnen uithouden. Van alle concerten van dit orkest was spel van het orkest, speciaal wel het openingsconcert van het jubileum- strijkers en houtblazers. F.n Willem seizoen Zaterdagavond j.l. in K. en W. Otterloo heeft het gehele werk op hoog te Den Haag beslist ook niet het minst niveau gespeeld. Maar een volledig uit- onaangename. Integendeel, het had zelfs zicht over dat hartverwarmende berg- een zeer aangenaam karakter. Of openingswerk niet een aangenaai telijk en betekenisvol begin van j seizoen? Het Residentie-Orkest draagt zijn naam niet voor niets en het is dus ook wel wat verplicht ten opzichte van de in de Residentie wonende componisten Welke componist is een nog sterker ty pisch Haagse figuur geworden Alexander Voormolen, hoewel hij in Rot terdam geboren werd? Bij Voormolen denk ik eerlijk gezegd altijd aan CouDe- Kij heeft Iets van die Haagse aristo cratie. van dat voorname en deftige, ge combineerd met een Parijse luchtigheid, dank zij zijn studies bij Roussel en Ravel. Het voorname en het speelse zijn wonder lijk schoon gevangen in zijn Sinfonia. een verrukkelijk klassiek werkje, teruggrij pend op Johann Ohr. Bach. Welk een adel spreekt er hieruit, welk een schone lyriek welk een geestrijke humor. Zo'n werk Is bij Willem van Otterloo en de orkest leden in goede handen. Maar al zouden zij het nu nog zo slecht gespeeld hebben. de muziek toch niet onaangenaam zijn geworden. misschien eerder het geval kunnen, zijn bij het Eerste Pianoconcert (e kl. t.) van Chopin. De vrij zwak ge- concipiëerde orkestpartij kan bij slecht •kelijk vervelend worden. Dat was Zaterdagavond niet zo, dank zij de muzi kale noblesse van Willem van Otterloo. En de Chileense pianist Claudio Arrau heeft de pianopartij tot een schone bele venis gemaakt. Arrau gaf een uitzonder lijk hoge vertolkingskunst, hij greep Cho pin in „het diepst van zijn gedachten", speciaal wel in de lyrische bewogenheid .de Romance en het spirituele rubato het Rondo. Als de toonvorming forte-spel nu ook nog wat meer zong bij Arrau, dan zou alles ideaal geweest zijn Tot slot was er de derde Symphonie van Bruckner, de 19de-eeuwse eenvoudige Oostenrijker, die steeds vol bewondering anderen en voor de natuur was en zichzelf wel eens vergat. In hoogachting Wagner schreef hij dit werk, onbe wust in de eerste twee delen Beethoven ererend. Eerst in Scherzo en Finale komt de echte Bruckner, de afstammeling Nederoostenrijkse boeren, natuurmensen, lieden. Technisch prachtig Vrouwen kozen postbode Mannen van weg en water nu door de lucht Zoals wij reeds eerder meldden, zal op Zondag 31 October, des middags om half vijf, de „Postillon d'amour", de eerste Super Constellation van de K.L.M. op de dienst naar Sydney, van Schiphol ver trekken. Het vliegtuig neemt brieven mee van Nederlanders voor hun familieleden, die in Australië een nieuw bestaan heb ben opgebouwd. Al ruim tien duizend van de speciale enveloppen, waarin de correspondentie kan worden verzonden, zijn verkocht. De post, die met dit toe stel wordt verstuurd, krijgt een bijzon der stempel. Als passagiers gaan mee negen ver tegenwoordigers van verschillende béroe. pen, die met het verkeerswezen te ma ken hebben. Het zijn: de 35-jarige postbode H. A. Michelic uit Kopenhagen; de privé-gon- delicr van de burgemeester van Venetië, P. Vettemutti; de 34-jarige treinmachinist W. Schoor uit Frankfort aan de Main; de 56-jarige buschauffeur J. A- E. Adams uit Londen; de 48-jarige bestuurder van de Jungfrau-kabelbaan C. Lauener uit Wengen; de 33-jarige taxichauffeur P. Renault uit Parijs; de 52-jarige technisch controleur van de tram P. J. Harnie uit Brussel; Commodore J. J. Moll, oudste K.L.M. vlieger, die vooral bekendheid kreeg toen hij als tweede vlieger me' zagvoerder K. D. Parmentler in 1934 in de „Ulver" de eerste prijs in de handicap afdeling van de LondenMelbourne vlucht won, nu juist twintig jaar geleden. Uit Noorwegen zal een scheepskapitein meegaan, wie dat zal zijn is nog niet Het uitzoeken van al deze mensen was een moeilijk werk. In Denemarken liet de K.L.M- een vrouwelijke jury oor delen over 'de postbode, die voor de reis in aanmerking kwam, in Parijs plaatste men advertenties, die alle taxi-chauf feurs naar het K.L.M.-kantoor brachten en in Londen riep men de buschauffeur op, die lWi millioen km over de weg had afgelegd en die zich er juist bij zijn col lega's over beklaagd had, dat hij nu ook op lange trajecten was ingezet! Op 30 October wordt het gezelschap in Den Haag ontvangen door K.L.M. en A.N.V.V. 6et tïesfo utf de. l/cryétua ocpst De een traag, de ander graag Ned. Ballet en een balletschool komen in Den Haag Gemeente zal evenals het Rijk een subsidie van 60.000,verstrekken landschap van Neder-Oostenrijk kregen de talrijke luisteraars toch niet. Een lichte reserve veroorzaakte wat nevel. Toch prestatie van het jubilerende orkest. Corn. Basoski (Van een onzer verslaggovers) Het Nederlands Ballet, dat aanvankelijk in Amsterdam zou komen, doch In eer andere gemeente zijn domicilie moet krij gen, omdat de Amsterdamse gemeente raad geen medewerking voor vestiging in de hoofdstad verleende, zal naar in de Residentie komen. Tussen minister Cals en het dagelijks bestuur de gemeente Den Haag is over deze tiging overeenstemming bereikt, zodat, de raad accoord gaat mei Toch is het so 174) Het is verleidelijk te spreken over het eten als een vanouds gehei ligde handeling, toelke men uitsluitend verrichtte met vrienden en gelijkge zinden. Met ontvaardigen deelde men destijds niet de maaltijd en het door- het tafellaken teas dan ook ergste hoi Kmd kon aldus* als waardige werd ge- Op de maaltijd zeil zullen we echte, hier niet doorgaan. uitsluitend tot hel tafellaken bepalen, dat op zichzelf ove rigens reeds vol doende symboliek inhoudt. Tot de eerste wereldoorlog was het in Balti sche landen nog gebruikelijk dat de aan het hoofd van de tpfcl zat, waar na in aflopende rang de gezinsleden en gasten volgden, tentijl geheel on deraan de tafel de bedienden en hori gen aanzaten. Voor deze laatstcn was geen tafellaken gelegd, waardoor dus automatisch de afstand tussen hen en de overige tafelgenoten was aangege ven. Oorspronkelijk kreeg uitsluitend de heer een bedekking voor de tafel. des huiz al i rang, ook familieledt hierbij betrokken. Ktvam er een hoge gast, dan kon hij dus het tafellaken met de heer delen, maar was er ver- schil in rang, dan kreeg hij er een apart, of werd het zijne over het andere tafellaken heen gelegd. De kanten on derleggers die in Engeland op de ge boende talel onder de horden worden gelegd, zijn daarxan nog de restanten. Bij de Franse edelen was het in de middeleemcen ten strengste verboden de maaltijd te gebruiken van een tafel laken dat hestemd uas voor een hoger geplaatste. Het was dus. het tafellaken, en niet de tafel, die de gelijkheid in Ve kunnen ons nu voorstellen, dat aan het tafellaken in vroeger tijden veel aandacht tverd besteed. Daarom is het dubbel jammer dat we niet we ten, wanneer het in gebruik is geko men. Het tafellaken is in ieder geval reeds oud, want het wordt sinds de 13de eeuw regelmatig vermeld, maar wóór en wanneer de gewoonte is ontstaan de op schragen ge plaatste planken met een kleed af te dekken, is niet b+ kend. Een merkwaardig tafellaken is in En gels bezit en stamt uil het begin van de 16de eeuw. De Schepping met ion, maan, sterren, land- als herten, konijnen vogels en vissen zijn vijf voorstel- doen zeer decora tief aan. Een prachtig exemplaar uit die tijd is afkomstig van Jean Micault, destijds ontvanger van de domeinen van Karei V en thesaurier van de Orde van het Gulden Vlies. Dit tafellaken had een lengte van bijna 7 m en was 3 m breed, maar een latere eigenaar heeft het versneden tot een lap tan 3 bij 2.65 m en heeft de rest tot servetten laten vermaken. Neen, dan is het ta fellaken dat Christiana IV van Dene marken in 1627 aan de tsaar van Rus land heeft geschonken er beter afgeko men. Het middenstuk hiervan paste precies op tafel, en vertoont in da mast geweven ah hoofdschoteli Daar omheen zijn schalen met vis en gehak gegroepeerd. Voorts is op 18 gasten gerekend, want bij alle achttien bor den ligt een broodje van damastHet belangrijkst zijn echter de randen van het laken die een zeeslag en een jacht partij in een duinlandschap vertonen. O ja, weet u dat de uitdrukking ,jie eindjes aan elkaar knopen" ook van de eettafel afkomstig is? Daarover morgen. Nadruk verboden) voorstel, dat B. en W. binnen afzienbare tijd zullen doen verschijnen, de vestiging van het Ned. Ballet in de Residentie een feit zal kunnen zijn. Bovendien zal in Den Haag een Balletschool worden gevestigd Op de begroting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen komt een subsidie ten behoeve van Nederlands Ballet voor ten bedrage ƒ60.000. De gemeenteraad van Amsterdam weigerde eenzelfde bedrag beschikbaar te stellen. B. en W. van Den Haag zijn daar entegen van mening, dat het Haagse ge meentebestuur wel een bedrag mille zal moeten voteren. Op de begroting voor 1955 staat reeds een bedrag 10.000 voor een subsidie voor balletuit voeringen. De raad zal dus nog vullend crediet van ƒ50.000 moeten vote ren. Zoals gezegd zal bovendien een bal letschool in Den Haag worden gevestigd. Het rijk is bereid gebleken de aanloop kosten voor deze school voor zijn reke ning te nemen, zodat de vestiging Nederlands Ballet en de Balletschool in Den Haag de gemeente maximaal ƒ60.000 zal kosten. In een dezer dagen te houden vergade ring van de commissie voor kunstzaken, zal wethouder Van Zwijndregt de raads leden, die in deze commissie zitting heb ben. uitvoerig over de plannen inlichten. Duizend Ned. bussen naar Düsseldorf Tentoonstelling voor jacht en sportvisserij (Van onze speciale verslaggever) De grote internationale tentoonstelling „Jacht en Sportvisserij" die Zaterdag in Düsseldorf officieel werd geopend, is een dorado voor allen, die de vrije natuur liefhebben. even formidabele hallen verspreid •en oppervlakte van ettelijke hec- hebben circa twintig landen over dadig uitgestald, wat er zoal in hun bos sen, rivieren en meren in 't wild leeft. Jagers kunnen hun hart ophalen aan glimmende Belgische jachtgeweren, prachtige Zweedse geweien, geprepa reerde hazen, herten, vossen, dassen, eekhoorns, valken en arenden. Voor de sportvissers is allerlei hengel- gereedschap bij elkaar gebracht. Leven de en geprepareerde visSen, waaronder kanjers van exemplaren, vullen een groot aantal aquaria en stands. Nederland is in Düsseldorf versche nen met een bescheiden, niet zo erg fantasierijke collectie van in totaal ruim honderd jachttrofeeën, o a. uit de verzameling van prins Bernhard. In de stand zijn een serie geprepareerde trek vogels. modellen van eendenkooien en broedkorven, een zandbak met dermo- plastieken van twee zeehonden, gege- ;ns over de blsamrattenbestrijding en /er de sportvisserij. Voorts is er een diorama van het leventje in waterland, waarin natuur lek een draaiend watermolentje niet mocht ontbreken. Men verwaoht meer dan één millioen bezoekers. Nederland zou er al met een slordige 1000 autobussen op hebben in geschreven. tranen verstikte stem, bood de afgevaar digde de kiezers zijn verontschuldigingen aan en hij verklaarde bereid te zijn, zijn candidatuur in te trekken, als zijn partij dat wenste. De „heldendaden" van Stringfellow kunnen als volgt worden samengevat: „Tijdens de tweede wereldoorlog was hij met 29 andere soldaten belast met een uiterst geheime zending, waarvan het doel hun pas enkele minuten voor hun vertrek naar Europa bij een onderhoud op het Witte Huis werd bekendgemaakt. De dertig mannen zouden met val schermen boven Duitsland worden neer gelaten, waar zij zich meester moesten maken van de Duitse geleerde Otto Hahn, die zij naar de geallieerde linies moesten meenemen. Het eerste deel van hun opdracht was vlot verlopen. Zij wis ten Hahn gevangen te nemen en per hefschroefvliegtuig naar bevrijd gebied te zenden. Hierna was het Amerikaanse „commando" echter door de SS gevan gen genomen en naar het concentratie kamp te Belsen overgebracht, waar da dertig mannen werden gemarteld. Alleen Stringfellow wist te ontsnappen. Zijn kameraden kwamen allen om het leven. Hij wist vervolgens de geallieerde linie» te bereiken, voegde zich bij zijn eenheid en werd gewond, toen hij op een land mijn trapte. Tot zover het verhaal van Stringfel low. Toen er enige maanden geleden een te levisie-uitzending aan zijn „avonturen" gewijd, ontving de republikeinse afgevaardigde een telegram van het Witte Huis, waarin hij geprezen werd voor zijn heldhaftigheid. Vorige week was er in een tijdschrift van officieren voor het eerst twijfel uit gesproken over de waarheid van String- fellows verhalen. Deze bevestigde echter de juistheid ervan en hij begaf zich zelf Denver, het vacantieverblijf van president Eisenhower, om deze, zoals hij zei. toestemming te vragen het geheime •erslag van de door hem en zijn 29 ka meraden verrichte daden te publiceren. Natuurlijk had hij geen onderhoud met de presidentBij zijn terugkeer in Saltlake City beslont hij evenwel open lijk te erkennen, dat hij alles had ver- Tegen Belgisch kabinet Protestbetogingen te Leuven Leuven ls het toneel geweest van Rooms Katholieke protestbetogingen te gen het beleid van de socialistisch-libe- rale regering. Ongeveer 15.000 personen namen deel aan een protestopticht. waar. in borden werden meegedragen met op schriften als „Tegen de rode dictatuur" „Eerbied voor de Rooms Katholieke gedachte". Enkele ministers, die bij de openinig van een officiële school te Leu ven aanwezig moesten zijn, werden bij hun aankomst op een fluitconcert ont haald door de Leuvense studenten. Twee honderd leden van de mobiele brigade der rijkswacht, waren uit Brussel naar 'en overgekomen om relletjes te voorkomen. Na afloop van de protest meeting werd een telegram naar de re gering gestuurd, waarin de inwoners van Leuven hun verontwaardiging uitspreken de maatregelen der regering-Van Acker op onderwijsgebied, en waarin zij verklarea dat de Rooms Katholieken niet beschouwd wensen te worden als „tweederangs burgers". Slavakto opent morgen haar poorten In de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt morgen de slagers-vaktentoonstel ling geopend, sinds 1948 een jaarlijkse gebeurtenis in de slagerswereld. Ook dit jaar is er een internationale afdeling, die een vierhonderd Inzendingen omvat uit Duitsland, Nederland, België, Denemar ken, Oostenrijk, Zwitserland, Engeland, Noorwegen, Saarland, Zweden, Finland, Frankrijk. Ned. Antillen. De nationale af- dèling telt ook een 400 inzendingen, w.o. sierstukken en étalageschotels. Bovendien heeft zich naast de tentoon stelling nog een vakbeurs ontwikkeld, waar het nieuwste van het nieuwste op slagerij-gebied te zien zal zijn. De sla gersvakschool laat op deze tentoonstelling een hypermoderne slagerswinkel zien, uit gerust met de nieuwste Amerikaanse ge koelde uitstalkast. Niet alleen slagers, ook het publiek kan hier veel zien, waar het wil van heeft, om in de vleesgerechten meer variatie te brengen. Enkele malen per dag worden kook- en braaddemonstraties gehouden. Voor de slagers zijn er natuurlijk prijzen aan de tentoonstelling verbonden. O.a. ook de uitreiking van de gouden bakkers- ring. toegekend aan de slager, die een „nieuw" product lanceert en de berei dingswijze ter beschikking van zijn col lega's stelt. De tentoonstelling blijft open tot Dins dag 26 dezer. Wild East Vechtpartij te Djakarta De politie te Djakarta heeft moeten dreigen het vuur te openen bij een be toging van honderd woedende importeurs, die het kantoor van het centraal rege ringsbureau voor de Import bestormden. ZIJ beweerden, dat een der lijfwachten van directeur Achmed Ponsen een hun ner had geslagen, omdat hij klaagde over de laksheid en afpersing bij de verstrek king van invoervergunningen. Na dit voorval haalden de zakenlieden verster king en verscheidene van hun collega's verschenen gewapend. Zij drongen langs drie wachthoudende politiemannen naar binnen en losten tweemaal een pistool schot ln de lucht als waarschuwing. Af delingen van de straatpolitie Ijlden naar het bureau en dwongen de oploop uiteen te gaan, voordat men Ponsen had kunnen bereiken. Eén van diens ambtenaren werd gewond, maar niemand werd gearresteerd. Vechtpartijen en betogingen bij dit bu reau, dat grotendeels verantwoordelijk wordt geacht voor de economische en financiële crisis, zijn er reeds eerder voorgekomen. Zo werden eerder op de dag bij een treffen vier Importeurs ge wond, aldus meldt Ass. Press. De Smeroe in werking De hoogste vulkaan van Java. de 3676 meter hoge Smeroe ls voor het eerst sind» 1951 ln werking, meldt Ass. Press. De vulcanologische dienst heeft bevolen, dat de bevolking zich uit de nabijheid van de vulkaan zal verwijderen. Philips sluit te Soerabaja Ass. Press meldt, dat de directie der Phlllpsfabriek te Soerabaja heeft beslo ten de deuren binnenkort te sluiten en het personeel een wachtgeld toe te ken- 40 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5