Jlicutuc £riltsrfjf GTmiranl Nederlanders in Canada door water verdreven Sport en wedstrijden De haven van Liverpool wordt eveneens lamgelegd Oost-Duitsers (18 millioen) met geweld naar de stembus Wist U Britse kazerne door een Ierse bende overvallen at MAANDAG 18 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- cn Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10170 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat»asUcb ffiebft vra ngn b<rt fa f^gfjeaspotl" ZIE PAG. 4. 6 EN 7 DE ONHEILSBAAN VAN ORKAAN ..HAZEL" Vermoedelijk geen slachtoffers onder landgenoten ORKAAN ..HAZEL" teisterde Guatemala, in Haïti en Portorico werden tal van stadjes van de aardbodem weggevaagd, en thans heeft de orkaan dwars door het Oostelijk deel van de Ver. Staten, in het gebied van Toronto in Zuid-Canada, dood en verderf gezaaid. 'Ook in het rijke tuinbouwgebied „Holland Marsh" waar duizenden I Nederlanders een nieuw bestaan hadden gevonden, woedde de orkaan, waardoor Nederlandse emigranten in bootjes de vlucht moesten nemen. De hele bevolking van ruim duizend personen, voor het merendeel af komstig uit Nederland, moest evacueren. Niemand zou echter, afthar.s volgens de eerste berichten, om het leven gekomen zijn of vermist wor den. In het gebied van Toronto zijn evenwel, naar schatting, 53 perso nen verdronken en in één straat vonden 25 mensen de dood. In totaal heeft de orkaan „hazel" 127 mensenlevens geëist; de materiële schade loopt in de honderden millioenen. ter al gestegen zag tot de tweede étage, werd door een helicopter gered. Van Gelder, zijn vrouw en vier kinderen had den de hele nacht op het dak gezeten, terwijl het grauwe water hun huis dreig de weg te spoelen. In Toronto werden ruim een millioen personen van de bui tenwereld afgesneden, toen het water de stad begon binnen te dringen. Zoals reeds gezegd, verdronken hier min; 25 personen. In Woodbridge een gebied met 1700 inwoners, in de buurt van To ronto, staat het water 25 cm. hoog. Ook hier werden honderden personen uit de overstroomde gebieden geëvacueerd, hoe wel men geen verdere stijging var water verwacht. In de Ver. Staten is de rivier de Ohio onrustbarend gestagen. In Wheeling, in West-Virginia, moesten 400 gezinnen hun verlaten, omdat de laaggelegen wijken waren overstroomd. De cijfers be treffende het totaal aantal doden zullen nog wel wisselen, maar in de Ver. Sta- Holland Marsh is op het ogenblik ver anderd in een „meer" van 2400 ha, waar- In het water drie meter diep staat. De ners zitten nu smengedrongen op enkele plekken rondom Bradford, bij nestations en woonhuizen. Circa 500 huizen staan in het gebied van Hol land Marsh gedeeltelijk in het modder- doordat het Ontariomeer buiten oevers trad. Een Nederlands emi grantengezin, dat op het dak van een huis toevlucht had gezocht en het wa- Iets voor u? Fijne, wollen angorastof is ideaal voor deze japon. De slui ting loopt tot onder de taille door. De twee ingestikte plooien, die de rok de nodige loopruimte geven, worden voortgezet in de figuurnaadjes van het lijfje. Hierdoor ontstaan twee verticale lijnen, die het geheel tot een slankmakend model stempelen. Aardig is het opstaande boordje, dat van voren even wijkt. Her herstel van Frankrijk Radicalen als één man achter Mendès Premier Mendès-France heeft op het congres van zijn radicale partij te Mar seille, een rede over zijn beleid gehouden, welke enthousiast door de ruim 1500 af gevaardigden werd toegejuicht. Het con gres sprak zijn vertrouwen in het beleid van Mendès-France uit. zowel op binnen- als buitenlands gebied. Mendès-France riep de Fransen tot grotere eenheid op. nu zij zo verdeeld waren geraakt door de kwestie van het Europese leger. Voor het eerst sinds hij zijn premier schap aanvaardde, gaf Mendès-France t< kennen, dat hij de E.D.G. nooit als de beste oplossing voor Frankrijk had ge zien. Een Frans-Duitse verzoening noem de hij van vitaal belang, maar dit kon niet ten koste van vervreemding vai geland gaan. Daarom waren de resulta ten van de Londense conferentie zoveel beter. Mendès-France bracht lof Churchill, die zijn laatste jaren aar consolidatie van de vrede besteedt, ei was het geheel met hem eens, dat de gelijkheden tot vreedzame samenleving met de communistische landen grondig moesten worden onderzocht. Morgenochtend zal Adenauer naar Parijs vertrekken om Mendès-France te ontmoeten. Men neemt aan. dat zij niet alleen de Saarkwestie, doch de gehele Frans-Duitse verhouding zullen bespre ken. ten heeft de orkaan zeker aan 76 mensen het leven gekost, terwijl 1500 huizen en gebouwen werden verwoest en 10.000 beschadigd. Op Haïti, waar de storm zijn grote slag sloeg, zijn officieel 21 doden gemeld, maar volgens het Rode zijn hier circa 200 personen om het leven gekomen. Voorts wordt gemeld, dat in het dal van de Ohio, waar 2000 nensen hun huis, have en goed verloren, ;ouverneur Byrnes van Zuid-Carolina :ich telefonisch met president Eisenho- ver in verbinding stelde, wegens de dringende verzoeken om hulp. Byrnes een bezoek aan dit gebied gebracht moest 120 km verder rijden om een ikbare telefoon te vinden, teneinde het Witte Huis te kunnen opbellen. Pre- ident Eisenhower hield Zondag spoedconferentie met hooggeplaatste functionarissen op het Witte Huis er gelastte onmiddellijk federale hulp tt bieden aan de getroffen gebieden, Noord- Zuid-Carolina. De orkaan, die wind stoten bracht van 160 km per uur, is ni veranderd in een gewone storm en be weegt zich voort met een gemiddelde snelheid van 80 km per uur, zodat hij weinig schade meer zal kunnen aan ten. Alleen zijn de kustdistricten Canada en de Ver. Staten gewaarschuwd >or abnormaal hoge vloeden. Later werd nog gemeld: Volgens de jongste schatting van het Amerikaanse Rode Kruis zijn 19.000 huizen in de Ver. Staten door de wervelstorm „Hazel" be schadigd. Het Rode Kruis nam de zorg op zich voor 6000 daklozen in het ge teisterde gebied Franse kapitein-spion Cazalet gearresteerd De Franse kapitein Jean Auguste Caza let, wiens huis Zaterdag door de politie is doorzocht, in verband met het onderzoek naar het uitlekken van defensiegeheimen, ls beschuldigd van activiteit tegen de i terne veiligheid van de staat. Hij is hechtenis genomen Staking bieidt zich uit als een olievlek De havenstaking in Londen is over geslagen naar Liverpool, aangezien van de 17.500 georganiseerde havenarbeiders er tot nu toe 4000 besloten hebben, even eens vandaag het werk neer te leggen. Het betreffende besluit werd genomen op een rumoerige vergadering. De ha venarbeiders te Southampton, een andere grote havenstad, zullen vandaag beslis sen of zij de Londense stakers zullen steunen. Troepen staan gereed om, mocht de regering het nodig oordelen, de ar beid in de havens op zich te nemen. Gis teravond was er nog weinig kans op een vergelijk met de stakers. Premier Chur chill is het afgelopen weekeinde in zijn ambtswoning in Downingstreet geble ven, teneinde uit de eerste hand berich ten te ontvangen over de verdere gang De Londense staking is inmiddels uit gebreid, want 4500 schuitenvoerders van de Theems zullen, aldus Reuter, vandaag niet op het werk verschijnen. Tengevol ge hiervan zullen geen steenkolen meer kunnen worden aangevoerd voor de electrische centrales; het stadsvuil zal niet meer naar zee worden afgevoerd en de benzinetoevoer van opslagplaatsen langs de Theems komt stop te staan. Gelukkig heeft men nog een kolenvoor- raad voor enige weken. In de Engelse hoofdstad gaat ook de staking van de autobuschauffeurs en conducteurs onver- Ernstige onlusten in Jordanië Bij verkiezingen 23 doden en 300 gewonden Tijdens de verkiezingen ln jordame hebben zich ongeregeldheden voorge daan, waarbij tenminste acht personen werden gedood en 40 gewond terwijl het gebouw van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in de hoofdstad Annam in brand werd gestoken. In Annam is he noodtoestand afgekondigd. De botsingen tussen het leger en demonstranten hadden plaats, nadat zes candidaten zich van de parlementaire verkiezingen terugtrokken, de regering van Tewfik Abdoel Hoeda beschuldigend van partijdigheid. Alle anti-regerings gezinde kiezers zouden namelijk met geweld van de stemlokalen weggehou den zijn. Een menigte, die met stenen wierp, is daarop de bibliotheek van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst binnengedron gen en heeft het gebouw in brand ge stoken, na een straatgevecht van 5^ uur met de politie. De politie werd een uur lang door de menigte tegengehouden, voordat zij de brand kon blussen. Het was de derde stemming sinds de annexatie van Arabisch Palestina door Jordanië in 1949. Vanmorgen meldde Reuter uit Damas cus. dat bij de verkiezingsonlusten 23 per sonen werden gedood en 300 gewond. Mi litairen hebben de hoofdstad van Jorda nië. Amman, en de steden Sail en Nastoes bezet. Een uitgaansverbod is afgekondigd, Zoals eerder gemeld, braken de onlusten uit, terwijl Jordaniërs zich naar de stem bus begaven ter verkiezing van een par lement van 40 afgevaardigden, uit 115 candidaten, waarvan 30 candidaten deel uitmaakten van de regering. In het nieuw gekozen parlement hebben zes leden van het huidige kabinet zitting. Het parle ment wordt Donderdag door Koning Hoessein geopend. De heer H. Hilling, nieuw algemeen vertegenwoordiger van de Koninklijke/ Shell in Indonesië, heeft aan de pers te Djakarta medegedeeld, hoopvol gestemd te zijn ten aanzien van de kansen, dat zijn concern de door de Indonesische regering geëxploiteerde oliebronnen op J mogen exploi- minderd voort. In deze tak van bedrijf zijn nu reeds ruim 20.000 stakers en dan een derde van het normale aantal bussen staat in de garages. Wij hebben reeds vermeld, dat ook 12.000 Londense bouwvakarbeiders spoedig het werk zul- nen neerleggen. Zo breidt de staking Engeland zich als een olievlek uit. De huismoeders beginnen de gevolgen der havenstaking intens te gevoelen. De winkeliers zijn begonnen met een on officiële rantsoenering van bacon. Schaarste wordt verwacht van boter en kaas, als de staking aanhoudt. Minder stakende chauffeurs in New York Vakbondsfunctionarissen hebben mee gedeeld. dat één derde van de 23.400 vrachtauto-chauffeurs te New York, die Zaterdag in staking gingen, vandaag het werk zullen hervatten. Enkele werkgevers, onder wie drie grote syndicaten, hadden de eisen van de chauffeurs ingewilligd. Koning van Zweden komt in het voorjaar Over andere bezoeken nog niets bekend Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zullen de Koning en Koningin Zweden in het komende jaar een be zoek aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard brengen. Het tijdstip, waarop dit bezoek zal ge schieden, staat nog niet vast, doch men streeft naar een datum in de bollentijd. Zoals men weet, zijn ook de Koning en Koningin van Denemarken in de bollen tijd in Nederland geWeest. Vorige week werd, veronderstellender wijs, opgemerkt, dat. ook de vorstelijke huizen van België erv Luxemburg een be zoek aan ons land zouden brengen. Daaromtrent is evenwel, naar wij ver nemen. nog niets definitiefs bekend. Koningin van Denemarken in Londen Koningin Ingrid van Denemarken en de 14-jarige kroonprinses Margrethe zijn gis teren per vliegtuig te Londen aangeko men voor een particulier bezoek van vijf dagen aan Engeland./' Feestelijke intocht van de uiterton Stukje folklore in Den Helder herleefde Een der hoogtepunten tijdens de feest- week in Den Helder ter ere van het 100- jarige bestaan van de adelborstenoplei ding te Willemsoord vormde Zaterdag morgen het uit zee ophalen van de uiter ton en de feestelijke intocht van de ton in de marinestad. Volgens een legende waren er zeelieden, die het met de huwe lijkstrouw niet zo nauw namen, en bij het verlaten van de haven van Nieuwe- diep hun trouwring in de uiterton lieten zakken. Als zij. vaak na jaren, weerkeer den. haalden zij hun ring op. Het comité Den Helder marinestad, had dit stukje folklore doen herleven c voer de loodsboot Zaandam uit mei boord de zeegod Neptunus, omgeven door nymfen en zeerobben. Onder het daveren van saluutschoten het loeien der sirenes werd de uiterton bij terugkomst in de haven van boord op een praalwagen gehesen, waarop ook Neptunus met zijn gevolg plaats nam. In de feestelijke stoet reden ook praalwagens van de marine, koopvaardij en de redders mee. De uiterton werd naai raadhuis gebracht, waar zicb op het bordes vele hoge marine-autoriteiten het college van B. en W. hadden opge steld. Na zijn hulde aan het jubilerende instituut te hebben betuigd, opende Nep tunus de ton en haalde er een zeer grote gouden ring uit, welke hij burgemeester Rehorst aanbood. Evenals de zeegod sprak ook de burgervader !n versvorm er ln de ring de band, die Den Helder marine bindt. Hij schonk hem op zijn beurt aan de commandant van het insti tuut. kapitein ter zee H. A. W. Gooss Doodvonnissen in Perzië bekrachtigd Het Perzische militaire Hof van Appèl heeft de 7 October j.l. uitgesproken dood straf tegen negen officieren en een bur ger bevestigd. Een officier en een burgei zagen hun doodvonnis gewijzigd ir levenslange dwangarbeid. Zij zijn ver oordeeld wegens verraad en het deelne men aan een communistische organisatie, en behoren tot de eerste groep vai militairen en burgers, die vorige maand gearresteerd werden. Zaterdag heeft de regering weer 35 arrestaties laten richten, na het ontdekken van een langrijke cel in dê (communistische) Toedeh-partü. Zo zijn onze „democratische" manieren In Oost-Duitsland zijn gisteren voor de tweede maal in het leven van de Oost duitse democratische republiek verkiezin gen gehouden voor de „Volkskammer" (Tweede Kamer). Naast de 400 leden van de Volkskammer werden tevens 100 reser veleden aangewezen. Dit getal is niet zo merkwaardig als het schijnt, daar van de vorige Volkskammer bijv. reeds 69 leden wegens deportatie, politieke onbetrom baarheid, of vlucht naar het Westen, v het lidmaatschap van de Volkskammer ontheven zijn. Achttien millioen Oostduit sers gingen met geweld naar de stembus. In de Oostduitse pers werden deze ver kiezingen de „meest democratische" in de Duitse geschiedenis genoemd. Op de stembiljetten kwamen alleen de n£ der leden van het communistische natio nale front voor. De kiezers hoefden slechts het biljet aan'te pakken, dicht te vouwen en in de bus te gooien. Wie wilde tegenstemmen (andere candidaten dan de communistische waren er niet) moest de rij kiezers verlaten en naar een apart hokje gaan, dat meestal niet voldoende was afgesloten, om zijn biljet „ongeldig" te maken. Daartoe moesten alle woorden op het biljet worden doorgestreept. Was dit niet gebeurd, dan werd het slechts als een vergissing beschouwd, en de 6tem gel dig verklaard. De Westduitse radio heeft de Oostduitse kiezers voortdurend aangeraden, zichzelf niet in moeilijkheden te brengen, door zich als anti-communisten te ontpoppen. Geen mens zal enige waarde aan deze verkiezing hechten, waarvan de uitslag van tevoren vaststaat: meer dan 90 pet. vóór het huidige regiem. Veertien koeien verloren door boerderijbrand De grote boerderij van de landbouwer J de Jong te Doniaga in de gemeente Doniawerstal (Friesland) is Zaterdag middag door een tot nu toe onbekende oorzaak ontstane brand geheel verwoest Zes koeien kwamen in de vlammen om terwijl zeven andere koeien verwondin gen opliepen en moesten worden afge maakt. Een grote hoeveelheid hooi ging tevens verloren. De schade die door ver zekering wordt gedekt, wor'dt op onge f .140.000 geraamd. AARDAPPELOPSTAND Groninger vrijwilligers boos over lage vergoeding Wageningen schort studieprogram veertien dagen op Vrijwillige aardappelrooiers in de pro vincie Groningen, die in plaats van de hun voorgespiegelde f 15 per dag, met f 8 naar huis gingen, zijn uit het aardappel- leger „gedestereerd". Het aantal ontevre denen is niet groot er staan nog altijd 758 man ingeschreven. Bij hen overheer sen de idealistische gevoelens. Niettemin werpt de gebeurtenis een schaduw op het enthousiasme van zovelen die, zo deelt men ons mede, onder eniger mate té rooskleurige voorstellingen, naar de natte velden vertrokken zijn. Heeft men de weersomstandigheden mee en werkt men hard, dan kan een honorarium van f 10 per dag bereikt worden, waar- Dit is Johannes Gerhardus Stry- dom, lid. van de volksvertegen woordiging in Zuid-Afrika, die als eventueel opvolger van Ma- lan beschouwd wordt. In offici- ele kringen geeft men echter de meeste kans aan de minister van Financiën, Havenga. Kabinetscrisis op komst in Indonesië De P'rsatoean Indonesia Raja, een der grootste Indonesische regeringspar tijen, heeft Zondag na een vergadering van vier uur besloten aan te dringen op aftreden van het kabinet, hetwelk onmiddellijk zijn mandaat aan Je presi dent moet teruggeven, in elk geval vóór 25 dezer. Als hieraan niet wordt voldaan, zal de partijraad de drie ministers der partij laten aftreden. Het besluit is bij acclamatie genomen en volgens vice- premier Wongsonegoro is een crisis on vermijdelijk. DAT de raad van Bolsward vanavond het uitbreidingsplan van prof. ir J. H Froger te Delft zal bespreken. DAT vijf partijen: A.R., P.v.d.A., K.V.P., C.H.U. en V.V.D. candidaten stel den voor de verkiezing van de polder- commissie (17 leden) ln de Noordoost polder op 27 Nov. DAT in A'dam een 19-j. Ethiopiër is aangehouden voor oplichtingen in Den Haag en A'dam DAT de begroting '55 van de Noord oostpolder een tekort van ruim 350.000 aanwijst, maar de binnenkort in te stel len grondbelasting veel zal inhalen DAT de Amerikaanse vijlenfabriek van Nicholson Vile Company in Den Bosch groter zal worden dan verwacht en nu tussen de 4 en 5 min gulden gaat kosten DAT de bij Sikea gekapseisde Nederl. kustvaarder Doklaan op eigen kracht verder reist, maar een deel van de hout lading in Sikea achterliet. DAT R. Beumer uit Groningen en pa ter dr N. PerquLn S.J. uit Nijmegen Woensdag 10 Nov. in het C.J.M.V.-cen trum op de Jacobiberg te Arnhem voor de NJ.G. het vraagstuk der vrijetijds besteding zullen behandelen. DAT ook een krans van de Koningin de baar bedekte van wijlen Jhr J. F. W C. de Jonge van Zwijnsbergen, rentmees ter van het kroondomein Buren, die Zaterdag op de Herv. begraafplaats te Grave begraven is. DAT de tweede gewone zitting '54 van de staten van Noord-Brabant gehouden wordt op Dinsdag 9 Nov., Vrijdag 17 Dec en Maandag 20 Dec. DAT madame Lubesac uit Parijs Za terdag het m.s. Jonquières (1200 brt) van de werf van Bijkers Aannemings bedrijf N.V te Gorinchem te water liet. DAT bisschop Mutsaerts van Den Bosch Dinsdag 26 Oct. in Hecze het Nicasius-klooster van de zusters van J.M.J. zal zegenen t.g v het 75-j. bestaan. DAT het verslag '53 van de buitenge wone pensioenraad is verschenen. DAT de ENCI zal meewerken aan de aanleg van sportvelden op de St Pie- DAT de Maaastrichter stadsarchitect Ir F. C. J. Dmgemans 2 plannen voor een schouwburg indiende, by één waarvan ook een gemeentelijke ontvangstgelegen heid is geprojecteerd. DAT de raad van Horst (L.) vandaag het plan tot ontginning van de peel- gronden tussen America (L.) en het Griendsveen behandelde. DAT de prov. staten van Noord-Bra bant in de begroting '55 voor aankoop van kunstwerken 101.000 beschikbaar stelden DAT burgemeester d'Ailly Zaterdag de nieuwe basculebrug over de Kattensloot in A'dam-West in gebruik stelde DAT dezer dagen 's nachts in een café aan de Nieuwendijk te A'dam een 25-j man bewusteloos is aangetroffen en naar het ziekenhuis is overgebracht. DAT oud-burgemeester A. Jans van Overloon (N.B.) een toespraak hield bij de 10e dodenherdenking aldaar. dan loonbelasting moet worden be taald. Een bedrag van acht tot negen gul den netto per dag is het gebruikelijke Inmiddels heeft men ln Groningen het inwerven van vrijwilligers stopgezet, omdat er toch al veel werkkrachten zijn. Wat men er wel nodig heeft zijn aard- appelrooimachines. Uit Wageningen komt inmiddels bericht dat de senaat van het Wageningse studen tencorps de rector-magnificus voorstelde, het studieprogram op te schorten, om de atudenten gelegenheid te geven te helpen bij de oogst. Prof. Eysvoogel stemde er in toe, om de colleges en practica voor de propa- deuse en het candidaatsexamen 14 dagen uit te stellen. Voorwaarde ls, dat een vol doende aantal studenten zich meldt. Ook uit Delft zijn hedenochtend studen ten naar de aardappelvelden vertrokken. In het kader der Helderse ma rinefeesten is Zaterdag in zeischap van Neptunus en enige zeemeerminnen de uiterton uit zee gehaald. De ton na aan komst met het illustere gezel schap in de haven. Drie dodelijke ongeluk ken met motorfietsen Er zijn in het afgelopen weekeinde drie dodelijke ongelukken met motorên ge beurd. Zaterdagavond kwam de 23-j. draglinemachinist B. uit Rozendaal (Gld.) op zijn motor op de weg van Kampen naar Wezep in botsing met een vracht auto. bestuurd door J. H. K. uit Kam pen. B. werd met zijn motor in de berm van de weg geslingerd en overleed ter plaatse. De 25-jarige motorrijder P. J. H. Ra makers uit Weert reed Zaterdagavond aldaar op de weg langs de Zuid-Wil lemsvaart tegen een voor hem rijdende boerenkar, en is gisteren aan zün ern stige verwondingen in het ziekenhuis te Weert overleden. Te Elden, gemeente Eist is gistermor gen op de rijksweg naar Arnhem een motorrijwiel, bestuurd door H. W. M. uit Arnhem over de kop geslagen. De duo-passagiere, de 22-jarige mejuffrouw Oostveen uit Arnhem was onmiddellijk dood. Rubberzolen, messen, mitrailleurs Duizenden zwaar gewapende politie mannen. gesteund door soldaten, zochten gisteravond in Noord-Ierland en Eire een bende, die in de vroege ochtend Britse kazerne had overvallen, hopende er vele wapens te zullen buitmaken. Van de 26 man, die aan deze rebellen-actie deelnamen, waren er gisteravond reeds zes gearresteerd. Met een hefschroefvlieg- tuig van de marine tracht men de rest der bende op het spoor te komen. Het zijn waarschijnlijk leden van het Ierse repu blikeinse leger, een clandestiene organi satie, die Noord-Ierland en de republiek Eire desnoods door geweld wil verenigen. De overvallers droegen rubber zolen, hadden hun gezichten zwart gemaakt en waren gewapend met lange messen, pis tolen en lichte mitrailleurs. Zij naderden de kazerne in een paar vrachtauto's om ongeveer half vier in de ochtend, aldus Reuter Er werd een touwladder over de muur gegooid en daarlangs klommen zij de ka zerne binnen. Het eerste wat zij daar de den. was het doorsnijden van de telefoon lijnen. Zij vergaten er een en dat is hun tenslotte noodlottig geworden. De schild wacht kreeg een klap met de kolf van een pistool, maar inplaats van bewuste loos neer te vallen, slaagde hij er in zijn aanvaller te verwonden en alarm te slaan. Er sliepen ongeveer vierhonderd solda ten in de kazerne, die allen onmiddellijk in actie kwamen toen 't alarmsein klonk. Een officier belde, over de enige niet ver nielde. lijn de politie op. Toen zij zich ontdekt zagen, openden de overvallers Oostenriikers ter stembus Regeringspartijen versterkt In Oostenrijk ging de helft der bevol king ter stembus voor het verkiezen van vier provinciale landdagen De verkiezin gen waren hier vrij. De opkomst liet wat te wensen over, zodat er op alle partijen minder stemmen werden uitgebracht, maar verhoudingsgewijs leden de commu nisten zeer zware verliezen, die slechts overtroffen werden door die van de recht se liga van onafhankeltjken. De conserva tieve volkspartij wist zich over het alge meen te handhaven en hier en daar zelfs winst te boeken. In het algemeen moet men het oordeel van Oskar Helmer, de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken onderschrijven, dat de partijen der coalitie-regeringen, dus Volkspartij en Socialisten, een overwinning hebben be haald. Voor de provinciale raad van Wenen waren de stemmen: Socialisten: 567 080 (590.433 in 1953); Volkspartij: 357.W (362.142); Communis ten: 88.943 (93875); Liga van onafhanke ltjken: 49.861 (124.685). Prinses Wilhelmina heeft voor de res tauratie van de Herv. kerk te Lelckerkerk een bedrag geschonken. het vuur op het wachtlokaal, dat door de wacht werd beantwoord. In de verwarring probeerden drie man zich van de wapenvoorraad meester te maken, maar zij kwamen zo ver niet. On der het geschreeuw van „maak dat je wegkomt", zagen zij hun kameraden weer terug over de muur vluchten en snel volg den zij dat voorbeeld. Binnen een paar tellen waren de vrachtauto'* in de mist verdwenen. Vijf soldaten zijn in de strijd gewond. Van een van hen is de toestand zorgwek kend. Van de overvallers werden er ze ker zes door geweervuur gewond. De gearresteerden zijn tussen de 20 en 30 jaar oud. Zij worden voor een speciale rechtbank gebracht en zullen reeds 25 October te Belfast terechtstaan, aan geklaagd wegens poging tot moord. HET WEER IN EUROPA If i J I i z |-!S Stockholn OsJ° Wenen WEERBERICHT IT ■A Aanhoudend zacht Het K.N.M.I. te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: Aan houdend vrij warm voor de tijd van het jaar. In de noor delijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Ma- tlge, nu en dan krachtige zuid westelijke wind. In de zuide lijke helft van het land: tamelijk veel be wolking, doch slechts hier en daar wat regen of motregen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt vanmor gen 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon van 7.10 tot 17.39 uur; maan van 0.00 tot 14.47 uur. Heden: laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1