Er zijn weinig communisten het land van Malenkof in Gillette De auto's worden beter en bovendiengoedkoper Wie het niet met de partij eens isver keert in doorlopend gevaar 5 WOENSDAG 13 OCTOBEH 1954 EERLIJKE BLIK OP HET NIEUWE RUSLAND (VII) WIJ ZIJN ER WEL ZEKER VAN, dat u over ons land geen objectieve reportage zult schrijven,... Dat waren de woorden van een aantal vooraanstaande journalisten, die wij tijdens een cocktailuurtje in de Franse ambassade ontmoetten. „Waarom loopt u nu al vooruit op zaken, die wij nog moeten schrijven?" vroegen wij. „Wilt u soms, dat wij de U.S.S.R. beschrijven op de manier waarop uw propagandabrochures dat doen?" De journalisten ble ken ongevoelig voor de ironie en antwoordden; „Waarom niet? Die brochures beschrijven de U.S.S.R*. Toen wij voor de eerste keer op het vliegveld in Minsk landden, zagen wij een groot bord, waarop in gouden letters stond: Wij strijden voor de over winning van het communisme in de U.S.S.R. en in de wereld. Wij meenden toen wel te mogen aannemen, dat die strijd althans in de Sowjet-Unii zelf wel geëindigd zou zijn. Na verloop van tijd vonden wij echter overa1 bewijzen, dat deze binnenlandse strijd nog in volle gang is: in slagzinnen, redevoeringen, boeken en kranten. De communistische partij in de Sowjet- Unie verkeert in een toestand van doorlopende „zuivering", terwijl haar ledental daarbij langzaamaan afneemt. Van de 7,5 millioen leden onder Stalin zijn er onder Malenkov nog maar 5 millioen overgeblevai. In feite wordt een volk van 200 millioen zielen dus geregeerd door een minderheid van 5 millioen. Deze 5 millioen vormen echter een zekere „aristocratie", waarvan de leden reeds sinds hun jeugd volgens een bepaald schema zijn opgevoed. De uitblinkers van het regiem verdienden hun eerste sporen in de afdelingen der Komsomol, de communistische jeugdbeweging. zoals zij werkelijk is en elke andere voorstelling van zaken is onjuist, want er zijn geen twee waarheden..." Overal in de Sovjet-Unie hoorden wij steeds hetzelfde: alleen de communisten spreken de waarheid. Zij die het niet met hen eens zijn verkeren in doorlopend ge vaar. Om die waarheid verder uit te dragen zijn alle middelen geoorloofd en het koesteren van de minste twijfel over de juistheid der methodes is een ernstig misdrijf. Ondanks dit alles is de Sovjet-Unie één van de grootste landen van Europa, waar in verhouding verbazend weinig communisten zijn. „Pravda" en de „New York Times". Voor de eerste maal in zijn leven voelde Sergei, de goede communist, die sinds zijn kinderjaren geen vrees of om- zekerheid meer had gekend, zoiets als twijfel. Misschien begreep hij voor ae Een goed communist moet niet alleen van onbesproken gedrag zijn, maar ook door en door eerlijk. Hij mag niet drin ken. niet te veel roken, moet een goed huisvader zijn (echtscheiding is voor hem verboden), hij moet een groot deel van zijn inkomen in de partijkas storten en mag vooral niet kerkelijk trouwen. Daarbij komt nog, dat hij er voor moet waken steeds „de grote lijn" te blijven volgen en open moet staan voor critiek en zelfcritiek. De werkelijkheid is echter enigszins anders. Hoe hoger de rang is, die de functionarissen der partij bekleden, des te mjnder streng worden de regels volgens welke zij moeten leven. Zoals overai ter wereld leven ook in de Sov jet-Unie de ..baantjesjagers", die via het lidmaatschap van de partij een goed betaalde functie proberen te bezet ten. Alle leidende functies in de steden en op het platteland en zelfs op de col lectieve boerderijen worden door com munisten bezet. De les gelezen De bezoeker van de Sovjet-Unie doet na verloop van tijd een wonderlijke ont dekking: hij krijgt de indruk steeds op school te zijn en de les te worden ge lezen. De grote waarheden van de „Sov jet-catechismus" worden hem in het da gelijks leven en in de omgang met deren, ontelbare malen voorgehouden. Zij staan te lezen op de neonborden in de grpte steden, op plakkaten in dorpen en langs de grote wegen, hij hoort dagelijks via de radio en uit de mond van de verkoopster, bij wie men •'S TRIEST VERHAAL Toen Manfred Schmidt werd ge boren. was de oorlog amper een jaar oud. Toen hij in 1945 met chaos en verwoesting ten einde ging, was Manfred nog maar een onschuldige peuter. Nu is Manfred Schmidt dertien jaar en een held. Tenminste naar het oordeel van de machthebbers en ..paedagogen" in de Sowjet-zone. Hij is met zijn dertien jaren een „held", omdat hij een mens tot een vreselijke en* bitter einde bracht. De peuter, die met zijn ouders in dat deel van Duitsland woonde, dat Sowjetzone werd. groeide op, ging naar school, leerde daar het A. B. C. en in plaats van „Rood kapje en de Wolf" de gesohiede- nis van Adenauer en de Ameri kanen. „die allemaal bandieten en misdadigers zijn. gangsters die telkens weer agenten en brand stichters naar de Sowjet-zone stu ren om de oogst in brand te ste ken en het land „te ondermijnen.", die de brave dappere, smetteloze vrienden van het „grote broeder volk der Sowjets" belagen. Waar schoolkinderen in de „ka pitalistische" wereld „Winnetou" lezen en opgaan in „dieffle-met- verlos", leerde Manfred als „jonge pionier" de vlag van de zogenaam de „Democratische Republiek" kussen en het geweer hanteren, en met ,-altijd bereid" te groeten. Met zijn pionier-kameraden en ook al leen zwierf Manfred vaak in de bosrijke omgeving van het stadje waar hij woonde. In het bos. verscholen in het struikgewas vond Manfred op een middag een man. die in diepe slaap was verzonken. Naast de man lag een tas. Manfred „al tijd bereid" snuffelde in die tas. Vond er.o.m. een landkaart en een compas in. ,.Een agent", dacht Manfred, „zo'n Amerikaanse ban diet." Opgewonden holde hij naar het bureau van de volkspolitie. Zij gingen mee naar het bos, waar de man nog altijd sliep. Hij werd ruw gewekt. Het was een officier uit Tsjecho-Slowakije, die was ontvluent. omdat hy niet langei in een leger wilde dienen, waarin de Russen het voor het zeggen hebben, 's Nachts zocht hij met compas en landkaart ae.weg naai West-Duitsland, hier en daar ge holpen door vriendelijke bewoners van de Sowjet-zone, overdag ver school hfj zich in de bossen en sliep. De officier werd aan Tsjecho- Slowakije uitgeleverd. Omdat het daar een ..volks-democratie" ls krijgt een deserteur in vredestijd de kogel. Manfred kreeg een be loning, een groot stuk in de krant en een hand van een Sowjet-zone- minister. Hij is nu een held. Zo op de foto te zien is het een aar dige jongen met blond haar en een open gezicht. Het onschuldige gezicht van een onschuldig kind. beklag doet over de kwaliteit van ge kochte goederen. Zelfs de verkeersagent, die hem de regels van het verkeer voor houdt, kan dat niet. zonder daarbij de heilige principes van het communisme als voorbeeld aan te halen, die hij tij dens speciale lessen aan de Leninistisch- Marxistische universiteit of (als hij ..partijloos" is) tijdens wekelijkse poli tieke bijeenkpmsten heeft geleerd. De vaderen der communistische be weging hebben alles voorzien. Zij heb ben zelfs voorzien dat het communisme tenslotte geen doctrine en geen filosofie, maar een onfeilbare en onbetwistbaar juiste wetenschap zou worden. Wat is een „Bourgeois"? In de wachtkamer van een.Jclein sta tion. ongeveer zeventig kilometer v3n Moskou, ontmoetten wij Sergei en Kolia, twee levenslustige, twintig jaar oude studenten, met wie wij in gesprek raak ten. Sergei was een typisch product van de Sovjet-opvoeding; later zou hij een voortreffelijk staatsburger worden. Hij sprak met ons over de ..voedseldistri butie" in West-Europa, over „jullie on telbare analfabeten cn jullie verplette rende werkloosheid" en over „jullie volk, dat zo dicht bij het Russische door Hélène en Pierre LAZAREFF van de School en de Familie in de op voeding der kinderen" heet deze bro chure en er wordt duidelijk in verteld hoe de staat de opvoeding van zijn jongste burgers het liefste ziet. Men raadt de ouders aan hun kin deren reeds op jonge leeftijd voor te lezen en hun. zodra ze acht jaar oud zijn, kranten en tijdschriften te lezen te geven en hen de belangrijkste radio uitzendingen te laten volgen. „Het Sov jet-regiem kan niet dulden. dat de opvoeding van de jeugd zou geschieden in een geest van politieke onverschillig heid ten opzichte van de communistische partij en van het Russische volk." Ouders en onderwijzers moeten ook bij hun kinderen bepaalde „karakter trekken en eigenschappen" aanmoedi gen of aankweken, zoals het Sovjet-pa triotisme. het proletarisch internationa lisme en een communistische geest bij Al soudt U de rtfkste man van de tcereld z\jn L kunt zich niet beter scheren dan met Gillette! Het Gillette precisie-scheerapparaat '32 met 2 Blauwe Gillette mesjes, kost slechts Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de hardste en scherpste ooit geslepen. Daarom gaan ze ook langer mee. 'n goeie morgen''' begint met Gillette! Dispenser met 10 mesjes f. 1.50. Zonder extra kos ten kunt (J nu Blauwe Gillette mesjes krijgen in de ideale Dispenser-ver pakking. Eén druk met de duim en een nieuw mesje ligt in Uw apparaat! BLUE GILLETTE 75 cent per 5 Kurdische kinderen in nationale dracht. Ook in Rusland bezegelt men de Vriendschap met bloemen. Hier ziet u t model-kinderen, die zich vermaken in het speciale speelpark. eerste maal in zyn leven, dat zijn re geerders hem niet alles hadden verteld, en dat hetgeen men hem had verteld, niet geheel met de waarheid strookte. Hij drukte mij dc hand, aarzelde even en zei dan met een verlegen glimlaoh: ..Misschien heeft u mij de waarheid niet verteld en maar wat gefantaseerd. Mis schien hebt u mij echter ook wel tuigd De professoren van de Russische uni versiteiten weten een antwoord op alle vragen. Dat komt. omdat onderwijzers, leraren en professoren verplicht zijn een grondige kennis te bezitten van de leer stellingen van Lenin en Stalin, die voor bijna alle denkbare problemen een „op staat. hetzelfde ideaal diende en toch ongelukkig Ik vertelde hem, dat dt zaken anders stonden. Hij antwoordde: „Onmogelijk! Misschien gaan de zaken goed voor de bourgeois, maar zeker niet voor het volk." „Stel dat een'restaurant aan een parti culier zou behoren en niet aan de staat. Dan zou die man rijk worden en geld verdienen ten koste van ons. Hij >u een bourgeois zijn." Ik vertelde hem. dat het de droom is in vele arbeiders in West-Europa eens eigenaar te zijn van een kleine zaak zelfs tal van kooplieden zijn, die tot de ..arbeidersstand" behoren Sergei en Kolia luisterden nieuwsgierig t ongelovig. „Waarom laat u zich door de Verenig de Staten de wet voorschrijven?" vroeg Sergei plotseling. Ik probeerde hem on-. verhouding tot de Verenigde Staten uit te leggen en hem aan te tonen hoe onontbeerlijk en kostbaar de persoon lijke vrijheid voor ons is, Ik verzekerde hem, dat men in onze kranten elke och tend dozijnen tegenstrijdige politieke opvattingen kan lezen. Zij zwegen even en vroegen dan bij zonderheden over de levensstandaard in de Verenigde Staten. Achter hun weet gierigheid was duidelijk een grote be wondering te bespeuren voor de U.S.A.. die andere kolos aan het andere einde der aarde. Zij aarzelden niet ons te ver tellen. dat de modellen der Russische auto's waren afgekeken van de Ford en de Packard en dat hun „jeep" niet meer zwakke imitatie. Het ver baasde hen echter, te horen, dat de wol kenkrabbers van Moskou op die van New York waren geïnspireerd. „Kent u nog andere landen dan Ame rika"? Ik vertelde hen bijzonderheden over Italië. Engeland en Frankrijk, „En kunt u daar zo maar heen gaan. 5 u dat wilt? Dat moet toch wel prettig zijn!" Ik legde uit. dat wij vrij waren te izen waar wij wilden en dat er van ïze vliegvelden dagelijks toestellen vertrekken naar Japan. Noorwegen en Zuid-Amenka. dat er kranten in vreem de talen bij ons te koop zijn lossing" hebben gevonden. In waarheid is zelfs een professor een leerling. Iedere dag weer geeft hij college volgens een zorgvuldig uitgewerkt model, dat hij in een cursus heeft geleerd. Alle onderwijs op alle Sovjet-scholen, onverschillig of het nu aardrijkskunde, geschiedenis of natuurlijke historie betreft, is op de eer ste plaats politiek onderwijs en heeft tot doel de leerling naar een bepaald model Dit zijn enkele zinsneden uit het „Handboek voor het onderwijs in de Moderne Geschiedenis", dat bestemd is voor leraren uit het negende studiejaar. In 250 bladen wordt de leerkraenten haarfijn verteld op welke wijze zij les moeten geven en wat zij hun leerlingen moeten vertellen. Niets wordt aan hun verbeelding of eigen initiatief overge laten: ..De leraar zal aan de leerlingen uitleggen, dat de bourgeoisie thans de onafhankelijkheid van haar land ver koopt voor dollars en dat zij de vlag van de nationale onafhankelijkheid en zelfstandigheid over boord gooit." ..Tijdens het onderricht over de ver schillende soorten van oorlogen, moet de leraar de leerlingen helpen een goed begrip te verkrijgen omtrent bet ver schil tussen rechtvaardige en onrecht vaardige oorlogen en hun treffende voor beelden geven Opvoeding „Onze kinderen zijn de burgers en de bouwers van de communistische maat schappij". Zo begint een brochure, die bestemd is voor de ouders en onder kan kiezen tussen uitersten als de wijzers van jonge kinderen. „De rol het werk. In het handboekje kan men ook de dagindeling van het kind vinden, alsmede elf gezondheidsregels, die in acht moeten worden genomen. De dagindeling voor leerlingen van de eerste tot de vierde klas: Opstaan. aankleden en ontbijt 7.00—8 00 Naar sohool 8.008.30 Lessen 8.30—12 30 Terug van school 12.30—13.00 Middagmaal en rust in open lucht 13.00—15.30 Huiswerk 15.30—17.00 Vrije tijd 17.00-19.30 Avondeten 19.30—19.45 Vrije tijd 19.45—21.00 Slapen 21.00—07.00 De elf gezondheidsregels luiden: 1. Eenmaal per week naar een zwembad gaan. 2. Geregeld het haar laten knippen en elke dag kammen. SCHITTERING EN GLANS IN GRAND PALAIS Wandeling over de 41ste Auto Salon te Parijs handen 3. Nagels van kort houden. 4. Elke avond voor het naar bed gaan de tanden poetsen. 5. Iedere ochtend zorgvuldig handen, gezicht, hals en oren wassen. 6. Iedere ochtend gymnastische oefe ningen doen. 7. Schoon ondergoed dragen. 8. Dagelijks kleren en overjas borste len en schoenen poetsen. Knopen nazien. 9. Een zindelijke zakdoek bij zich hebben. Geen onnodige rommel in de zakken dragen. 10 Een turnpakje hebben voor de gymnastieklessen. 11. Schooltas en schoolboeken netjes houden. Sowjet-waarheid Wat zijn nu de resultaten van een der gelijk samengaan van ouders. onder wijzers en de staat? In de U.S.S.R. is het belangrijkste van alles het kind. Het een pool, waar alles en allen om draaien. Het wordt goed gekleed, goed verzorgd goed gevoed. De kinderbewaarplaat- i en speeltuinen krijgen ieder jaar a grote beurt en vacantiekampen zijn by de vleet. De kinderen genieten niet alleen de liefde der ouders, maar onder vinden daarnaast overal in het land grote waardering. Voor de 36 millioen schoolplichtige kinderen telt de Sovjet-Unie 200 000 scholen. De meeste daarvan zijn gepre fabriceerd. De onderdelen worden boot. trein of vliegtuig tot in Siberië of Turkestan vervoerd. Het resultaat de bemoeiingen van de staat Is, dat de U.S.S.R. practisch geen analfabeten meer zijn, terwijl zij vroeger 70 procent der bevolking uitmaakten. Naast lezen en schrijven leren de jon gens en meisjes in de Sovjetunie echter alles, dat de staat het beste met hen voor heeft en dat alles wat büiten door de staat uitgestippelde weg ligt. leugen en bedrog is. Om hun eigen Sovjet-waarheid tegen de listen en hin derlagen der buitenwereld te verdedigen zullen zij na enkele jaren bereid zijn het kostbaarste te geven, dat zij bezit- hun leven. (Copyright A.B.C. Press-Scoop) Uit protest tegen de nationalisering an de prot. en R. K. scholen in Neder- saksen zijn de R.K. ouders van een 12.000 schoolkinderen in het district Bersen- brück er toe over gegaan hun kinderen thuis te houden. week geopend. Onder het grote glazen dak van het Grand Palais staan de hypermoderne auto's van 107 fabrieken uit negen landen te glinsteren en te glanzen. Honderden en nog eens honderden belangstellenden uit alle delen van de wereld verdringen zich rond de parels van de moderne tech niek. Ieder jaar worden de auto's mooier, technisch volmaakter en.... sneller. Het meest opmerkelijke van de 41ste Salon is wel de algemene, ingrijpende prijsdaling. De toenemende binnenlandse concurrentie (de meeste Franse wagens kunnen nu reeds binnen een week worden geleverd), gepaard aan een op handen zijnde verlaging der invoerrechten voor buiten landse wagens, hebben de fabrikanten gedwongen, hun producten tegen aanzienlijk lager prijzen op de markt te brengen. Met een weinig optimisme kan men zeggen, dat de automobiel steeds meer binnen het bereik komt van de gemiddelde Europeaan. Toch is het zo ROZEN IN VELE SOORTEN (170) Wanneer de botanicus om vertelt dat er op het N.-halfrond slechts een honderdtal verschillende soortei rozen wordt aangetroffen, z\jn neigd ons tcat teleurgesteld te gevoelt Want in welverzorgde tuinen, vrolijkt bloemenstalletjes en statige bloemen winkels hebben we in de loop de jaren heel wat rozen van allerlei vorn en kleur gezien, zodat we het aantal tooi ten toch zeker op vele honderden meen de te kunnen schat. ten. Geheel ongelijk hebben we niet ge- beperkt aantal soor ten z\jn onderver deeld, het aantal variëteiten daarvan bedraagt ongeiler 6000, zodat er in derdaad voldoende ge- de belastinggelden der uitgezogen gewesten onmetelijke kapitalen r de rozen die hij midden in de ter uit Egypte liet komen, welke men dienden als omlijsting van liederlijke feesten. In die dagen den de rijken van de wieg tot het door rozen vergezeld en voor i de gehele beneden- de Nijl in één groot deel van de beste bouw- grond aan de voed selvoorziening was Simca, Vedette en Renault hebben hun prijzen wel zeer drastisch verlaagd. Neem bijvoorbeeld de Vedette 1955, een droom van een wagen met tal van nieu- snufjes, waardoor hij vèr uitsteekt ?n de Vedette-1954. En nu het won derlijke: het model-1954 kostte 9350 gul- nen zou dus verwachten, dat nieuwe wagen toch nog wel iets duurder zou zijn. Maar de nieuwe Vedette kost slechts 7980 gulden... Een De Luxe mo del, Versailles genaamd, kost 1000 gulden meer en is dus nog steeds goedkoper, dan de gewone, „oude" Vedette-1954. De nieuwe Vedette, die zóveel belangstellirg geniet dat men er haast niet bü kan ko- i, lijkt wat het uiterlijk betreft op de Amerikaanse Ford, al is de wagen na tuurlijk kleiner. Simca heeft de prijzen van al haar negen modellen aanzienlijk gereduceerd, zo schrijft auto-expert Jan Hasbrouck in de New York Herald Tribune. De prijs verlagingen belopen van 630 gulden voor de geworte modellen tot 3000 gulden voor de sportwagens. De prijsdaling van Re nault is het geringst en de prijzen van Citroën zijn vriiwel gelijk gebleven. Over het algemeen ziin de prijzen van Franse auto's nog steeds niet te vergelijken met "e van soortgelijke wagens in Engeland i Duitsland. Frankrijk is op deze show aanwezig et dertig wagens. Engeland met- 27, Amerika met 18. Duitsland met 18, Italic met 10 en Spanje, Oostenrijk, Tsjecho- slowakye en Hongarije elk met één. De „blikvanger" van deze tentoonstel ling is evenals het vorig jaar de XP-21 Firebird van General Motors, experimentele wagen met straalaandrij ving. De auto ziet er uit als een rak*t op wielen en is gebouwd om de straal motor in vervoersmiddelen te land tt testen. De wagen is niet voor practisch gebruik geschikt, alleen al door de enor me kracht van de straalmotor die achter de wagen een geweldige storm ontketent en alles en iedereen van de straat blazen. Vast staat evenwel, dat de XP- 21 een snelheid kan behalen van bijna 350 kilometer per uur. De racewagens, waarvan sommige na even snel kunnen rijden els de XP-21, zUn dit jaar bijzonder goed vertegen woordigd. Verscheidene Britse en Itali aanse firma's tonen hun beroemde snel heidmonsters, waarmee op de races te Le Mans zulke prachtige resultaten zijn ver kregen. Mercedes toont de lage, slanke racewagen, die dit jaar voor het met succes aan verscheidene grote races deelnam. Voor „iedere" beuis Er is op deze tentoonstelling een gro*e keuze, voor ieders smaak en voor „ieders" beurs. Zo is er een kleine two- seater met een motortje van 1 pk Het wagentje, Reyonnah gedoopt, is vo.t 3000 Nederlandse guldens te koop. En wet verderop staat een Rolls-Rovce li mousine van ruim 50000 gulden belas ting niet meegerekend De Amerikaanse wagens die men hier aantreft, zijn o.m. de Cadillac. Oldsmobile Pontiac, Buick en Chevrolet van Gene ral Motors. Verder zijn er de Ford en dc Lincoln, de Hudson, met een lage, bij zonder esthetische carrosserie (in Italië gefabriceerd), Studebaker met ziin ge distingeerde lijnen, Nash, Packard. Chrysler, Plymouth en lal van andere Hierbij merken echter op dat Ame rikaanse wagens alle van het type 1954 zijn Want de Amerikaanse modellen van 19od mogen niet vóór het volgend jnar worden getoond. Een andere boeiende wagen op deze tentoonstelling ls de Rapier een uit slanke sneeuwwitte Sedan, gebouwd Cadillac chassis. Een grote chrome loopt van het midden der bumper m boven en over de koplampen. Op de ampen splitsen de lijnen zich ln fraaie harmonie. ,mr gestroomlijnde wagens is tegelijkertijd één van de beste, ten minste van technisch standpunt bezien Het Is de kleine 2 pk Citroën met canvas dak. Voor dit wagentje bestaat een lange wachtlijst: het duurt twee-en-een-half jaar vóór men aan de beurt ls. Het wa gentje ls uitgerust met een half automa tische versnelling, een unicum voor een auto die ln massa-productie ls. De cer- snelling werkt door middel van centri fugale kracht. Echte autoweg Een geheel nieuwe attractie van de Pa- rijse Automobiel Salon ls een lange auto weg. compleet met verkeerslichten, kruis, punten en witte strepen. De weg mag worden bereden met pedaal-autootjes «n is speciaal ontworpen voor de kinderen van de bezoekers. En wat de jeugd het interessantst vindt is, dat echte verkeers agenten in uniform het verkeer regelen. Accessoires en aanhangwagens kun en ook ln het Grand Palais zien, maar vrachtwagens, motorfietsen en fietsen worden tentoongesteld in de expositie ruimte van Porte de Versailles. Alles bij elkaar ziin er 1300 stands op deze gecom bineerde tentoonstelling. De Salon zal tot 17 October geoper.d zijn, dagelijks van negen uur 's morgens tot acht uur 's avonds, 's Woensdags en Zaterdags is de Salon tot 's avonds tien uur geopend. (Advertentie) Pas op Uw keel Ir» dc Ucel beginnen enkele der gevaarlijkste aondoeningen Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, gezwollenheid of heesheid, direct de snelwerkende De coöperatieve zuivelfabrieken Oude (Jssel te Doetlnchem en Concordia te Wa peningen zijn ln Arnhem veroordeeld tot p drie boete.; van f 50 en twee boetes i f 75, wegens het ln voorraad hebben i oncieugdiiijke melk en meikprodu--- resp. geconstateerd op 7 Juli en 11 In Milwaukee (USA): Contactsleutel vergeten Dan bent U strafbaarl Voor automobilisten, in Milwaukee (Wisconsin, V.S.) is het volgens ge meenteverordening voortaan verboden om het contactsleuteltje in de wagen te laten zitten, als die onbewaakt ge parkeerd blijft staan. Overtreding van deze verordening zal worden be schouwd als uitlokking tot diefstal Op de 465 km lange autostrada, df Pennsylvania Turnpike, zal bij wijze van proef een soort electronische ba rometer worden geplaatst. Een elec- trisch oog ontdekt rook of mist, een regenmeter registreert de neerslag en een barometer is de verbinding tussen de twee apparaten, die hun be vindingen langs elecironisctie weg geheel automatisch doorgeven aan reusachtige waarschuwingsbomen aan het begin en einde van de weg. Hier door zullen de automobilisten dus Wdig en duidelijk gewaarschuwd run ouer de te verwachten gesteldheid van de weg. New York ls in dg Verenigde Sta ten de veertiende staat, die de half jaarlijkse contróle op mechanische gebreken van auto's verplicht heeft gesteld. Deze drie nieuwtjes uit Amerika troffen wü aan in de periodiek Be richten en Beschouwingen i-an de A.N.W.B. Zou het voor de Nederland se verkeersautoriteiten ook niet iets zijn om in welwillendeoverweging te nemenT Dijk Lelystad-Harderwijk eind October dicht Als het weer meewerkt zal de Knardljk, die Harderwijk en Lelystad zal verbinden, eind dezer maand kunnen worden geslo ten. Met de aanleg van deze dijk, een van de dijken die de begrenzing van de Zuidoostpolder zullen vormen, ls een be gin gemaakt in 1951, Maar het werk heeft een jaar stilgelegen, omdat in het ramp gebied moest worden gewerkt. De andere dijk, van Lelystad oostwaarts, zal niet klaar kunnen zijn voor 1956.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5