H.C.W. en N.E.M. deze feeststemming week in NIEUWE LEIDSCHE COUHSNT 3 WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 40 EN 25 JAAR Beide bedrijven wisten moeilijkheden met veel succes te trotseren WIJ HEBBEN ER AL MELDING VAN GEMAAKT, dat de Hollandse Constructiewerkplaatsen veertig jaar bestaan en de Ned. Electrolasch Maatschappij vijf-en-twintig jaar. De jubilea zullen deze week worden ge vierd. Vrijdagmorgen om 10 uur is er een feestelijke herdenking van direc tie, commissarissen, personeel en genodigden in een van de loodsen van de N.E.M., waarna om 3 uur in hetzelfde gebouw een receptie plaats heeft tot 5 uur. Zaterdagavond is er een feestelijke bijeenkomst voor het perso neel in de grote zaal van de Haagse Dierentuin. Naar verwacht wordt, zul len op die avond ongeveer 2200 Leidenaars naar Den Haag trekken, met trams en autobussen. Op 31 October 1914 richtten de twee nd I firmanten van een constructiewerkpias ts te Zoeterwoude een naamloze vennoot- schap op met het doel, de voortzetting van hun bedrijf te verzekeren. Vooral in de eerste jaren legde de vennootschap zich speciaal toe op de vervaardiging van bruggen voor de spoorwegmaatschappijen en de departementen van koloniën en waterstaat. Ook de export ging allengs voor de vennootschap een steeds belang rijker rol spelen en dat men hierbij de moeilijkheden niet uit de weg ging. be- wijst wel de opdracht voor overbrugging van 6611 riviermond bij Riga en de bouw we van installaties voor steenkolenmijnen op het Spitsbergen in de Noordelijke IJszee, lijlt Een hevige concurrentie was er de oor- zaak van, dat de ontwikkeling na (ie twintiger jaren sterk werd geremd, oi- ste schoon de vorderingen van de techniek aal €en rationelere werkwijze nodig maakten. eg Een grote omkeer bracht de toepassing ere van het electisch lasprocede teweeg. Niet «Heen de veranderde werkwijze, maar ee- tevens de behoefte aan meer fabi;ieks- ruimte luidde een nieuw tijdperk in. De ilig jaren 1928 tot 1931 zijn in de geschiede nis van deze vennootschap bekend als eld bouwjaren, omdat in dit tijdvak de be de bouwing van de aan de andere zijde ran de straatweg gelegen gronden een aan- ad vang nam. Met het oog hierop werd in 1929 met de oprichting van de N.E.M. in N-v- te Le'den de grondslag gelegd voor een bloeiend bedrijf, dat thans zijn 25- Jarig bestaan herdenkt. Toeneming De periode tot de tweede oorlog ken merkte zich door een gestage groei van de onderneming. Het aantal arbeiders nam regelmatig toe, alsmede het verbruik van staal in tonnen. Niet alleen de uit breiding van de fabrieken vroeg de aan- i ^acht, maar ook het in overeenstemming j-„5 J brengen met de eisen van de tijd van de iWS kantoren, de tekenkamers, de sehaftlo- 5.15 kalen en de kleed- en waslokaliteiten. Vele moeilijkheden moesten gedurende de oorlog worden overwonnen. Tussen lelt J September 1944 en Juni 1945 lag het be drijf als gevolg van maatregelen van de lws I bezetter geheel stil. De bezetter had kort 5.35 voor de bevrijding van ons land aan de fabrieksgebouwen en de installaties be langrijke schade toegebracht. Het herstel daarvan en de voltooiing van de kraan- Bromfietsgebruikers baan boven de ijzeropslagplaatsen kwa men in 1947 gereed. Geleidelijk kwam het bedrijf weer geheel in werking. Eerst i. 1948 kon het vermogen belangrijk wor den opgevoerd. Het aantal werknemers bedraagt op dit ogenblik zeshonderd, terwijl het innen verwerkt staal per jaar tussen de tien- en twaalfduizend ligt. Het ter- i, waarover men de beschikking heeft, heeft éen oppervlate van 24.000 vierkante meter. De oppervlakte van de bebouwin; 10.200 vierkante meter. Voor de goede betrekkingen met het personeel is een afzonderlijke sociale af deling in het leven geroepen. Als gevolg hiervan heeft de vennootschap zich bezig gehouden met de bouw van woningei, het stichten van een kliniek, de financiële steun aan personeelsverenigingen ei kooporganisaties, de bouw van een ont spanningszaal met vast toneel voor vijf honderd personen qn voorzieningen vooi de ouderdoms- en weduwen- en wezen pensioenen. Eigen bedrijf De Electrolasch Maatschappij dankt haar ontstaan aan het initiatief var toenmalige directie der H.C.W., die, open oog hebbend voor de toekomstige productiemethoden in haar bedrijf, aparte afdeling wenste te vormen, zich toelegde op het electrisch lassen. De nieuwe afdeling kwam echter al terstono moeilijkheden, doordat deze van h klinkend personeel niet de noodzakelij: medewerking ondervond. De techniek was nog jong, de werkmethode vol ver rassingen en naspeuringen en daarbij was er weinig productief werk beschikbaar. Om de belemmerende invloeden te eli- ineren werd besloten tot oprichting van n geheel afzonderlijke maatschappij, de N.E.M., die, zij het in vriendschappelijke concurrentie, naast de H.C.W. zou arbei- en zelfstandig afzetgebied zou •en. Op 12 Augustus 1929 startte de maatschappij met 'n kapitaal van 45.00O. Een van de attracties van electrisch lassen was de naadloze, zogenaamde wa terdichte verbinding. Dit leidde in eerste instantie tot de productie van stalen trap. pen, afvoerpijpen en goten, bakken er reservoirs. Dank zij uitvoerige proefne mingen maakten zowel de ontwerpen als de lasvaardigheid en betrouwbaarheid snelle vorderingen. Van de werken men wij de geheel electrisch gelaste keersbrug over het spoorwegemplace ment te Nuth in Limburg, breedte tien meter, vrije overspanning zestig met. (1931). Het pionierswerk werd beloond. Hel bedrijf kwam uit de kinderschoenen, kreeg belangrijke opdrachten en grootte zjjn bekendheid op verschillende manieren. Uitbreiding Een belangrijke stap werd in 1931 ge daan. Het fabricageprogramma werd aanzienlijk uitgebreid, waarbij stoomke tels, condensors, pijpleidingen e.a. in de productie kwamen. Voor het leidingwerk werd een speciale pijpenouigerij ingericht. Het machinepark werd vergroot en steeds meer fabrieksruimte in bedrijf gesteld. Voor het uitwerken van nieuwe plannen ontstond een projectenafdeling, daarnaast vormde zich een afdeling waterbehande- Prijzen van 10.90 tot 14.50 HERENMODE STATIONSWEG 4 Benoemingen bij het Chr. onderwijs te Leiden Het bestuur van de vereniging voor ar) Christelijk onderwijs te Leiden heeft be- 29. noemd tot hoofd van de te stichten school in het Haagwegkwartier de heer N. L. van Dalsen, thans hoofd van de school cat aan de Middelstegracht. De heer G. 1 12. i Putten is benoemd tot hoofd van ijd, «chool aan de Middelstegracht. Hij is waarnemend hoofd van de school Hoge j Morsweg. De heer F. Meijer, thans onder- wijzer aan de v.g.l.o.-school aan hel i Noordeinde, is benoemd tot waarnemend i hoofd van de school aan de Munniken- straat ter vervanging van de heer P Herfkens, die wegens ziekte afwezig is. K.L.M.-foto van de H.C.W. en de N.E.M. Op de voorgrond de Trekvliet, waarover thans bij het open terrein in het midden van de foto een brug is ge bouwd, de 5-Meibrug. Duidelijk zijn ook te zien de Zoeterwoua- seweg en de spoorbaan Leiden- Utrecht. De N.E.M. heeft zich inmiddels aan de overzijde vi de Trekvliet uitgebreid. ling annex chemisch en mechanisch labo ratorium. Het aantal lassers is tot onge- honderd uitgebreid, van wie zestig gediplomeerd zijn. N.E.M.-expansie na de bevrij ding heeft geleid tot de vestiging van nevenbedrijven te Oude Wetering en Sittard. Pas is voltooid de bouw van eigen hoogspanningsstation, ter wijl aan de westelijke zijde van de Trekvliet een terrein van tachtig bil tweehonderd meter voor toekomstige bebouwing werd aangekocht, waar van een deel reeds in exploitatie is genomen. Het aantal personeelsleden bedraagt thans vijfhonderdvijftig. Agenda van Leiden Woensdac Marekerk, 8 uur: Interkerkelijke jeugd evangelisatie, .Zoekt gij waar geluk?" eerste avond. Gulden Vlies, 8 uur: LeidenLichtstad, bespreking lichtweek. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chopin-avond Smeterlin. Steenschuur, 6. 8 uur: De Natuurvriend. Rehoboth, 8 uur: CBPB. mr dr Knol over: De huishouding van de maatschap pij vergeleken met die van de vrouw. Gulden Vlies, 8 uur: genootschap Ne derlandEngeland. Eric Gillett over Thf Literary Scene in 1954. Oegstgeesi, Witte Huis, 8 uur: mo deshow Eerste Oegstgeester Confectie- handel. Donderdag Marekerk, 8 uur: Interkerkelijke jeugd- evangelisatie. „Zoekt gij waar geluk?" tweede (en laatste) avond. Schouwburg, 8 uur: K. en O., optreden van Cilly Wang. Kleine Burcht, 5 uur: Opening wereld kampioenschappen dammen; 6 uur: wed strijd Huisman—Rozenburg. Lutherse kerk, 8.15 uur: muziekavond mej. A. de Haan (viool), W. Meijer (zang) en L. Verhulst (orgel). Ambachtsschool, 8 uur: uitreiking di ploma's tweejarige opleiding in het be drijf. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse midden standscentrale, Cebuco-directeur dr J. A. Pennock over: Reclame en verkoop bevordering. Zuiderkerk, 8 uur: Zendingsavond met films, toelichting ds Richters. Jacobazaal Burcht, half 8; C.N.V.-na- jaarskadervergadering. Rehoboth, 8 uur: VERON. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: Modeshow Eerste Oegstgeester Confec- tiehandel. Vrjjdag Zoeterwoudseweg 1, 35 uur: receptie directies en commissarissen H. C. W. (40 jaar) en N.E.M. (25 jaar). Snouck Hurgronjehuis. Rapenburg 61. 8 uur: K. en O., cursus „Individualisme en massageest" door prof. dr H. M. J. Oldewelt. Rehoboth, Rapenburg 10, 8 uur: Chris ten-vrouwenbond, mevrouw J. B. Scherp- bier-S a m s o m uit Den Haag over Le vensvreugd. Clubhuis Oosterkwartier, einde Bor- neostraat, 7.45 uur: dahliavereniging „Jo- han Mater" en amateur-fruitteeltclub „Prof. ir Sprenger", films en uitreiking van diploma's en prijzen. Cantine Koksschool, 8 uur: R.A.O., ca baret André CarreU, Durf in je ransel. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: huldigings avond N.Z.H.V.M.-jubilarissen. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Haagse politierechter Clemente straf voor aanrijding bij Woubrugge TE WOUBRUGGE had op 5 Juli jl. op het kruispunt KruiswegHeren weg een droevig verkeersongeval plaats, tengevolge waarvan zekere Van O. uit Bodegraven is overleden. Een auto, bestuurd door de 30-jarige houthandelaar Th. S. uit Alphen aan den Rijn, gaf geen voorrang aan een auto, bestuurd door de kaashandelaar C. van der Boon uit Bodegraven. Het gevolg was een botsing, waarbij de auto uit Bodegraven op de kop in een naast de weg gelegen water terecht kwam. Drie inzittenden kwamen er wonder boven wonder goed af, een vierde verdronk. Dr Hulst stelde als doodsoorzaak verdrinking vast. Thans moest S zich voor de Haagse po litierechter verantwoorden voor dood door schuld. Hij gaf de feiten volledig toe. De rechter verwonderde zich over het gebeurde, want hij vond het een zeer overzichtelijke kruising. Verd. vertelde hoe hij juist een auto was gepasseerd en in een ogenblik van onoplettendheid de andere auto te laat had gezien. Hij zou wel op het laatste moment hebben geremd, maar door het gladde wegdek waren geen remsporen te zien geweest. Verd. had vroeger kinder verlamming gehad en kan zijn linkervoet niet gebruiken. Zijns inziens had dit ech ter niets met dit ongeval te maken De officier van Justitie vond de straf maat moeilijk te bepalen. Verd. heeft 'n grove fout gemaakt met ontzettende ge volgen. Van ruw rijden is niet gebleken, het was een grove onoplettendheid. Verd. zelf is zeer ontsteld over het gebeurde en heeft doen blijken, dat hij buitengewoon bezwaard is. Voor de justitie is correc tie in dit geval eigenlijk bijzaak en is de correctie in het geweten van verd. be langrijker, vond de officier. Hij eiste f 400 boete of 40 dagen en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Tevens gaf hij de verdachte in overweging zich nog eens te laten herkeuren, omdat hij zich afvroeg of verdachtes reactiesnel heid wel groot genoeg was. Mr Meijer, de raadsman, schetste hoe het hier een berucht kruispunt betreft, waar binnen een maand vier ernstige on gelukken zijn gebeurd. Men neemt nu maatregelen. Verd. heeft het na het onge- K. en O.-iilm van de maand Viva Zapata, Amerikaanse blik op de revolutie ONDER DE TITEL „VIVA ZAPATA" is uit Amerika een voortreffelijke film tot ons gekomen, die K. en O. zeer terecht in de serie „film van de maand" in het Casinotheater voor de leden in Leidse première heeft ge bracht. Onder regie van Elia Kazan is een stuk Mexicaanse revolutie op zo meesterlijke wijze in beeld gebracht, dat de film de titel „kunstwerk" met alle eer kan dragen. Viva Zapata is de geschiedenis van een gefingeerde volksheld, die door zijn aan geboren leidersgaven en oprecht karakter vanzelf naar voren komt in de volks- strijd tegen willekeur, kneveling en on recht. Er zijn al heel wat films gemaakt over de wilde periode van de Mexicaanse geschiedenis rond de eeuwwisseling, maar nog nooit is men er in geslaagd zo'n overtuigend beeld te geven van de in het volk levende harstochtelijke drang naar vrijheid, de onontkoombare verburgerlij king van de revolutie en de altijd weer aan de machtswellust van generaals ten prooi vallende resultaten van die revo lutie. Niemand minder dan John Steinbeck heeft het scenario geschreven, en met de fijnzinnige en veel oog voor het détail hebbende regie van Ella Kazan is een film ontstaan, die de toeschouwer stil maakt van ontroering. Marlon Brando speelt de rol van de ontembare Zapata met zoveel persoonlijkheid, dat men in deze figuur gaat geloven, meelijdt met zijn lijden, juicht in zijn zegepraal en rouwt om het onontkoombare einde door vuig verraad. Het leven van een eerlijk mens, die zich voor het volk inzette met heel zijn persoon, door een hel van vuur en bloed ging om dat volk te helpen, om dan toch zijn leven te geven als dat volk hem het hardst nodig heeft. Een huive ringwekkend menselijk verhaal, indrin gend verfilmd in een weergaloos meesle pend rhythme. ziedaar deze wel zeer ge lukkige inzet van het K. en O. filmpro gramma van gisteravond. G. TULP. Voor Dierenbescherming De Zaterdag in onze stad gehouden collecte voor Dierenbescherming heeft een batig saldo van 1045.53 opgeleverd. Kunstenaarshuwelijk De toneelspeelster Louise Ruys en de acteur Ab Abspoel treden op 22 October te Den Haag in het huwelijk. val maanden lang zeer benauwd gehad en is er kapot van. Hij is lid van een van de meest achtenswaardige families van Alphen aan den Rijn. Pleiter legde een brief over van de verzekering, waaruit bleek, dat verd. sinds 1949 nooit schade heeft gehad. Ook was er een brief van de burgemeester, dat verd. een voorzich tig automobilist is met groot verant woordelijkheidsgevoel. De deernis na het ongeval was evenzeer met verd. als met het slachtoffer, aldus spr. De rechter leg de de automobilist f 400 boete of 40 da gen en zes maanden voorwaardelijke ont zegging op. U spaart liters benzine! Prijs vanaf f6850.- AUTOMOBIELBEDRIJF DEVILEE Haagweg 45 - LEIDEN - Tel. 22817 Wetenschappelijk ambtenaar Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is voor het tijdvak van 1 Oc tober 1954 tot en met 30 September 1955 benoemd tot wetenschappelijk ambte naar bij de pathologische anatomie aan de Leidse universiteit de heer H. C. M. van der Schoot. Leidse Jeugd Actie Rapport over jeugdproblemen in bespreking VOOR DE LEIDSE JEUGD ACTIE besprak gisteravond de heer H. J. Tamsma te 's-Gravenhage het in opdracht van de regering opgestelde rap port: „De maatschappelijke verwildering van de jeugd". De voorzitter, dr H. C. Blote, hoopte, dat zijn optimistische kijk door het feitenmateriaal van de heer Tamsma bevestigd zou worden. Wij moeten, aldus dr Blöte, de vicieuse cirkel waarin wij met de jeugdzorg zijn geraakt, doorbreken. ring opgetreden Bovendien kunnen we bij de jeugd niet van een verwildering spreken, aangezien de jeugd nooit een andere situatie heeft gekend. De heer Tamsma vond de titel „De moderne jeugd op weg naar de volwassenheid" van het rapport, dat in 1953 van R.K. ziide is verschenen, veel beter gekozen. Moeilijkheden De heer Tamsma. die nauw betrokken was bij de samenstelling van dit rap port behandelde eerst de voorgeschie denis er van. Na de oorlog had men. evenals na de eerste wereldoorlog, hel idee, dat alle jeugd bedorven was Ge zamenlijk, in de sfeer van de illegaliteit, probeerde men te doen wat men kon voor deze zogenaamde massajeugd. Maar men kende de problemen niet. Daarom gaf de regering in 1948 aan verschil lende instituten, w.o. „Kerk en Wereld" en Laboratorium toegepaste psychologie aan de Vrije Universiteit, opdracht de problemen te bestuderen. Het resultaat is het rapport: „De maatschappelijke verwildering van de jeugd" Spreker vond de titel niet gelukkig. Het is niet alleen een maatschappelijke verwildering en ook niet alleen tot de jeugd beperkt, maar op alle terreinen en bij deze hele generatie is een verande- Goede en bJijde dag met geslaagde reünie Warmondse C.M.V. vierde haar zilveren jubileum Het zilveren jubileum, dat de Warmondse Christelijke meisjesvereniging Dient elkander door de liefde" gisteren in hotel De Zon vierde, is een blij en knus feest geworden. Niet in het minst door de prettige en opgeruimde leiding van de leidster, mevr. S. F. G. Rijnsburger-Oudshoorn Wat deze vereniging voor de Warmondse Hervormde gemeenschap betekent, bleek onder meer wel uit de geweldige opkomst voor de 's middags gehouden reünie voor oud-leden: ongeveer tachtig „veteranen" namen hier aan deel. Het eigenlijke jaarfeest werd 's avonds Iraditj&'getrouw met de CJ.M.V ge vierd in een tot de laatste plaats bezette zaal. Uiteraard hadden de jongemannen dit keer niet veel in de melk te brok kelen, want al mag hun vereniging al 72 jaar bestaan, de meisjes vierden nu eenmaal haar zilveren jubileum en daar door was alles anders dan gewoonlijk. Na de openingsliturgie kon mevr. Rijnsburger onder anderen vele afge vaardigden welkom heten, maar een heel bijzonder welkomstwoord gold toch wel voor mevr J. de Bei-Paris, de oprich- ster van de vereniging. Zij moest op het podium verschijnen om daar veel har telijke en welgemeende woorden in ont vangst te nemen. Onder meer releveer de mevr. Rijnsburger nog het feit, hoe de oprichtster ook altijd haar huis be schikbaar stelde voor de vereniging. Zü liet haar woorden vergezeld gaan van een herinneringstegel en een bouquet bloemen. Mevr. N. Oudshoorn-Breedijk, de op volgster van mevr De Bel. was de vol gende, die op het podium dankwoorden en bloemen in ontvangst kon nemen. Wijselijk gaf zij haar bouquet ..tot nader order" terug, zodat het dus weer achter het gordijn verdween. En hadden kleu ren hier geen klare taal gesproken, me nigeen zou gedacht hebben, dat mevr. E. Zandee-Zwaan. die ook enige tijd presidente is geweest, met hetzelfde bouquet werd ..afgescheept", vooral toen ook deze de bloemen weer achter het gordijn liet verdwijnen. Mej. Ina Jansen kwam tenslotte met het derde bouquet tevoorschijn; dit was bestemd voor me vrouw Rijnsburger zelf Afgevaardigden Vele afgevaardigden brachten hierna hun gelukwensen. die veelal gepaard gingen met een geschenk. Achtereenvol gens voerden het woord: dr J. Zandee namens de ouderlingen en diakenen en de C.J.M V. (deze las ook een brief voor van het erelid, de heer C. Wilbrink te Rijnsburg. die een bedrag overmaakte voor het jeugdgebouw, waarvoor dr Zandee nog' even een warm pleidooi hield), mej. De Bruin regionaal secre taresse. wethouder J. Dekker namens het gemeentebestuur, mevr. Van der Sleet-van Egmond, ringpresidente, de heer W. Betram namens de mannenver- eniging. mevr. N de Nie-Nek namens de vrouwenvereniging, de heer A. van der Welle namens de Hervormde jeugd- Mevr. J. de Bei-Paris (rechts op de foto) te Warmond werd gisteravond gehuldigd tijdens het zilveren jaarfeest van de C.M.V. „Dient elkander door de liefde", waarvan zij de oprichtster is. Mevr. C. F. G. Rijnsbur- ger-Oudshoorh, de huidige presidente, overhandigde haar bloemen en een herinneringstegel. Foto N. van der Horst Haagse politierechter Electricteltsmeters geplunderd Het gebeurt niet vaak, dat er personen terecht staan voor de Haagse politie rechter wegens het plunderen van de electriciteitsmeter, maar ditmaal kwamen er twee achter elkaar, beide verdachten uit Alpihen a. d. Rijn. De eerste had bij zijn patroon het geldbakje van de elec- tdiciteitsmeter opengebroken en had er enige guldens uitgehaald. Hij betoogde gedacht te hebben, dat het geld van zijn werkgever was. waarvan hij nog geld kreeg. De schade van f 12 had hij nog niet vergoed. Overeenkomstig de eis werd verd. veroordeeld tot f40 boete of 20 dagen, veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en de bepaling, dat hij binnen een half jaar de schade moet vergoeden De andere had' zilvergeld weggenomen uit het geldibakje van de eleotriciteits- meter bij zijn kostjuffrouw. Deze ver dachte gaf het tenlastegelegde toe. De officier van Justitie eiste een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, toezicht van de Prot Chr. reclassering te Alpihen a. d. Rijn en de Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Nicoline d v P K Taverne en J van Leeuwen; Remt JEzvTRST Modderman en J A C Teenstra; Marjan d v J A de Goede en C M T Ammerlaan; Alida C d v H Boekkooi en M Rijnbergen; Theodorus G z v A van Egmond en T M Rijneker; Nicolaas z v N van Dee en F A M Mulder; Ingrid J d v L P P van Beers en M H A van Lieshout: Maria E C d v C G Verhoeven en J J M Hen- sing; Christiaan S z v C Willems en P H v d ZaaL Ondertrouwd: C J Kruijskamp en M Kret; T P C Nagel en M G G Cornelisse; S H v d Wal en A M de Vos; A v d Bent en G Batelaan; H Riethoven en F Guleij; H Filippo en S A Hillebrand; P de Groot en C M J Ouwerkerk; H C Aniba en C Devilee; J W N Ketel en K Nieuwcnhuis; A C Sloboom en J M Wassenaar. Overleden: M van den Berg, hulsvr van Slootjes 79 j; M G van Nimwegen dr. 7 jr. bijzondere voorwaarde, dat verdachte contact zal opnemen met een psychiater De rechter ging me4 deze eis mee. maar bepaalde de voorwaardelijke gevangenis straf pp een week. raad. Stiena Schippers namens de meis- jesclilb, de heer L. de Nie namens de knapenvereniging. mevr Vogelenzang namens het kerkkoor en de heer P. Ma- surel namens de Chr. korfbalclub. Tot slot sprak de secretaris van de C.J.M.V. de heer J Muller. Toneel Leden der jubilerende vereniging voer den na al deze hartelijke woorden een stukje op van Godfried Bomans: „Een eeuw achter", waarin „moderne" jeugd en ..conservatieve ouderdom ter sprake komen. Het werd heel aardig gespeeld. In de revue 19291954 werd een beeld gegeven van het afgelopen verenigings jaar. Daarvoor en daarna declameerde mej. Janny van der Voet enkele gedich ten van Tonny de Ridder: ,.Het lied van de vreugd" en „Levensweg de berg op". Het slotstuk werd gevormd door een tableau, waarin de meisjes op aardige wijze het bondsinsigne in beeld brach ten, waarna het eerste vers van Gezang 228: 1 werd gezongen. „Neem mijn le ven, laat het Heer". Een passend slot van een goede dag VOORSCHOTEN Het Nut vergaderde De voorzitter van de afdeling Voor- sohoten van de Maatschappij tot nut van 't algemeen kon tijdens de gisteren gehouden jaarvergadering tot de conclu sie komen, dat het seizoen 19531954 ge slaagd genoemd kan worden. De verschil lende avonden, vooral de piano-avond van Theo van der Pas. zijn een succes gewor den, en ook het ledental is flink geste gen. Ook dit jaar hoopt men de pianist Van der Pas weer een avond naar Voor schoten te laten komen. De overige plan nen voor het komende winterseizoen pu bliceerden we reeds. Met de actieve afdeling te Leidschen- dam zal Voorschoten weer regelmatig contact onderhouden. In Leidschendam zullen o.m. de pianist Simon Admiraal en de Leidse toneelvereniging „Litteris Sacrum" optreden. Nadat de agenda van de jaarvergade ring was afgewerkt, vertoonde ir J. M- Henkes enkele kleurenfilms over West- Afrika. die hij zelf tijdens zakenreizen vervaardigd had. De aanwezigen stelden de films zeer op prijs, evenals de kleuren dia's. die de heer A. Th. van der Lecq in Zwitserland had opgenomen en die hij gisteren vertoonde. De eerstvolgende Nutsavond wordt ge houden op Dinsdag 26 October. Dr A. van Biemen uit Bentveld zal dan spreken over ..De jeugd van tegenwoordig". Mannenvereniging Morgenavond 8 uur vergadert de Ge rei. Mannenvereniging. De heer J van Santbrink Sr zal spreken over „De Open baring van Johannes". Herv. jeugdraad Hedenavond 8 uur wordt de eerste cul turele avond in dit seizoen onder auspi ciën van de Hervormde Jeugdraad ge houden in het gebouw voor Chr. Be langen. Vertoond zal worden de film: Tot U zal spreken. De moeilijkheden bij het werk onder de jeugd zijn zeer groot. De jeugdleider moet veel geduld en veel vertrouwen tonen en ook over een grote dosis hu mor beschikken. Bij dit werk gaat het hoofdzakelijk om het persoonlijk con tact. Het kind, dat thuis de mogelijkheid om wat te vragen of te vertellen mist, wil graag een apartje met de „meester" van de club. Hoewel het soms ander* lijkt wil de jeugd graag een gesprek. Het is nodig dat de jeugdleider van alle jongens en meisjes, die in het club huis komen, de gezinnen kent. Je kan, aldus spr.. niets voor ze betekenen au je niet weet waar ze vandaan komen. De vorming Ln de bedrijven is de laat ste jaren Leiden sloeg hierbij een goed figuur krachtig ter hand geno men Belangrijk hierbij is de voorbe reiding voor het huwelijks- en gezins leven. Met deze vorming hangen samen de bedri.ifskampen, waaraan de direc ties van de grote fabrieken volledig haar medewerking verlenen. Het laatste jaar is vooral in Den Haag de arbeid onder de „beroeps-werk lozen" begonnen, maar deze arbeid vraagt veel energie van de jeugdleiders. Scholing Hiermee was spr. bij een belangrijlc punt gekomen: het grote gebrek aan geschoolde krachten. Hierin wordt de laatste tijd voorzien door kadercursus sen. maar daar de sociale status van de jeugdleiders vooralsnog zeer onzeker is, zal de eerste jaren nog een grote vraag blijven bestaan. De samenwerking tussen de verschil lende organisaties voor jeugdzorg vindt plaats in de Nederlandse Jeugd Gemeen schap. Vorige week waren voor het eerst alle geledingen van ons volk ver tegenwoordigd in de sectie Jeugdzorg van de N.J G. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. Vooral de subsidiëring was een belang rijk punt in deze bespreking. K. van K. bijeen Nog geen slopplaats te Voorschoten In, zijn openingswoord voor de vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft de heer T. van Waveren gistermiddag onder meer aandacht besteed aan de zes procent loonsverhoging. Hij verklaarde, dat hij alle mensen uiteraard een financieel ge zond levenspeil gunt, maar daarnaast vroeg hij zich toch af, of de „vicieuze cirkel", waarin wü ons op dit ogenblik bevinden, niet hoogstgevaarlyJc is. H(j wees in dit verband op het gunstige jaar 1929, dat gevolgd werd door een ernstige crisis. Men kan op deze manier zonder rigoureuze veranderingen haast niet voortgaan, aldus de heer Van Waveren. In de vacature van dr G. C. A. van Dorp te Katwijk werd tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Leiden benoemd mr W. Gorter, Voor zitter van de Raad van Arbeid alhier. Onder meer werd gesproken over een eventuele stopplaats van de Spoorwegen te Voorschoten. De heer Van Waveren had contact gehad met ir Den Hollander en deze houdt het stoppen van treinen tot dusver voor onmogelijk. Er wordt aan deze kwestie nog gewerkt. De Kamer zal ook diligent zijn. Tijdens de rondvraag kreeg het bureau van de Kamer mandaat om met de sa menwerkende Kamers de consequenties van de zes procent loonsverhoging voor de middenstand, speciaal voor de kleine middenstanders, tc bespreken. Het voor stel van het bureau om de Nieuwjaars vergadering een ander karakter te geven werd aangenomen. Ejnigrantenvhichten K.L.M. ook in vierde kwartaal De K.L.M. zal ook ln het vierde kwar taal van 1954 verscheidene emigranten- vluchten uitvoeren. Naar Canada zal iedere Dinsdag en Zaterdag een toestel vertrekken, alsmede op 22 en 27 Octo ber, 8 en 22 November en op 13 December. Naar Australië vertrekt op 16, 23 en 31 October, alsmede op de Zondagen ln No vember een toestel voor de emigranten, en naar Nieuw Zeeland (Auckland) ver trekt een vliegtuig op 26 October. Naar Zuid Afrika (Bulawayo en Johannesburg) op 25 October. Oegstgeester Confectie-handel showt in Witte Huis Grote mate van beschaving in de keuze GISTERAVOND HIELD De Eerste Oegstgeester Confectie-vhandel in het Witte Huis de eerste van een serie van drie mode-shows, die met hun drieën ook een lustrum betekenen, want het was voor de vijfde maal, dat de heer Van Strien dit soort mode-shows in Oegstgeest organiseerde. De commentator achter de microfoon, de heer L. Hartsuiker, trad dan ook eerst het voetlicht en hield een kort speechje naar aanleiding van dit heug lijke feit. De zaal wa9 met bloemstukken en tapijten versierd. Getoond werden vooral mantels, in aan gesloten en swaggermodel en in de nieuw ste stoffen en kleuren, een opvallend ele gante collectie regenmantels in orlonzijde, in lonoflex en in tweed-orlon, japonnen en deux-pièces, vooral in jersey en gerui te stoffen, ook in velvettine, 'n enkele jum per met rok, cocktail- en avondtoiletten Behalve een Hongaars goudlam jasje géén bont. alleen wat bont-imitaties, zoals krul- teddy (ook W*1 alpa-fur genaamd) en imi tatie Toscaans lam. Ook geen sportcom- blnaties. En in de (vele) jersey-modellen vooral het moderne wevenit en modellen van het Oostenrijkse huis Maag-Lotos. Zowel de combinaties (Messchers Mode huis en Maison Van der Vlist verzorgden de accessoires) als de japonnen en man tels op zichzelf toonden een grote mate van beschaving in de keuze. Menig model letje oogstte een zeer hartelijk applaus. Zo bijvoorbeeld de leuke grijze jas met lichter grijze teddy-voering, die ook de kraag vormde. Ze eveneens de velvettine overgooier in bleu met grijze Jersey blouse eronder. En ook de drie mooie avondtoiletten, waarin meters tule waren verwerkt tot een wazige kleurenrijkdom. De vier mannequins vertegenwoordig den ieder een type: er was natuurlijk een jonge dame bij en een „grote maat", die teves de vrouw op rijpere leeftijd voor stelde. hetgeen zij met gracie deed. Een piano-muziekje op de achtergrond ver leende het geheel het nodige reliëf. De belangstelling was deze eerste van de drie avonden enorm. Er was letterlijk geen stoel meer te krijgen. En men toon de zich buitengewoon voldaan over het getoonde. c. Th. R. Weer op het podium De bekende actrice uit de dertiger jaren, Nel Stants. keert op 30 October terug op de planken. Zij zal dan bij de Ned. Comedie de rol spelen van mrs Guz- zard in „De particuliere secretaris" van. Eliot, in vertaling van H. W. J. M.Keuls. Nel Stans heeft deze kleine rol aan vaard om zo ongemerkt mogelijk weer ln de toneelwereld te komen. Te Heemstede is dezer dagen op bijna 63-jarige leeftijd overleden de heer J. C. Mol, oprichter en directeur van de N.V. Multifiim te Haarlem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3