JHcuwc £eiJtsri)e GTmmuil Mendès ment de paarden der Duitse herbewapening Huisman aast op wereldtitel Ernstige botsing te Eist van twee personentreinen Wist IJ WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstra* 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: j 6 40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting». Directie: t DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .itantpasticb ghetlevca myn bert ia ffgljenspoet" Vijl en dertigste jaargang No 10166 Iets voor Ui WESTEUROPESE KAROS KOMT OP GANG Frankrijk vóór Londens accoord met ruime meerderheid DE FRANSE Nationale Vergadering heelt gisteren met een grote meerderheid van 237 stemmen haar vertrouwen uitgesrpoken in de regering Mendès-France. Hiermede werden de Londense overeenkomsten goedgekeurd en werd de premier gemachtigd, de onderhandelingen over de Duitse herbewapening voort te zetten. Men ging dus ook accoord met de toetreding van een souverein Duitsland tot het Atlantische Pact. De premier verwierf 350 stemmen. 113 afgevaardigden stemden tegen zijn beleid, onder wie de 99 communisten, terwijl 152 afgevaardigden, voor namelijk M.R.P.-ers (r.k.) zich van stemming onthielden. De absolute meerderheid in de Franse kamer bedraagt 314 stemmen. Voorstemmers waren de radicaal-socialisten (de partij van de premier), verschillende centrumpartijen. Gaullisten, afgescheiden Gaullisten, en het merendeel der socialisten. Hoewel er uiteraard vreugde heerste worpen. Toen zong men herhaaldelijk de deze klinkende overwinning Mendès-France's politiek, wees men toch op het moeilijke werk, dat nog moet den gedaan bij het opstellen van gedetail leerde overeenkomsten voor het ten uit voer brengen der Londense accoorden er bij het verwerven van de uiteindelijke be krachtiging hiervan door de parlementen van Frankrijk en andere landen. Wash ington gaf echter te kennen: „Tot nu toi gaat het goed!" Bij het debat ln de Nationale Vergade ring heeft Mendès-France duidelijk ge maakt, dat het niet mogelijk zal zijn, op de komende conferentie te Parlj: negen landen nog grotere concessi verkrijgen, zoals sommige afgevaardigden wensen. Het was overigens in de Natio nale Vergadering een heel ander toneel dan op de avond, dat de E.D.G. De nieuwe ambassadeur van Ve nezuela, de heer Manuel Dag- nino, die eind October in ons land arriveert. Reeds 11 jaar verbleef de heer Dagnino in Ne derland, eerst als consul-gene raal te Amsterdam en van 1948 tot 1953 als gezant in Den Haag. Hij spreekt onze taal uitstekend. Krijgt Zandvoort een wandel- en autopier? Een nog niet nader genoemde combina tie heeft een ontwerp en tekeningen in gediend voor de verwezenlijking van het in het wederopbouwplan geprojecteerde zomercentrum te Zandvoort. waarmede ongeveer 100 millioen gulden zou zijn ge moeid. De gemeenteraad zal a.s Maandag in een besloten zitting door zeven per sonen van de combinatie volledig worden ingelicht. Over dit „millioenenplan" gaan vele geruchten, doch de bijzonderheden zijn voor iedereen, zelfs voor de wethou ders van Zandvoort. onbekend gebleven Het zou in de bedoeling liggen o m. een wandel- en een autopier aan te leggen. Ook Texelse raad schenkt presentiegeld Ook de leden van de Texelse gemeen teraad hebben, in navolging van die var Blankenham en Kuinre, besloten het pre sentiegeld van de raadsvergadering te bieden aan het comité Vluchtelingen hulp 1954. Heden op pag. 5 Alleen de communisten spreken de waarheid. De anderen liegenDeze bewering hebben Hélène en Pierre Lazareff heel wat gehoord tijdens hun bezoek aan Rusland. En zij ont dekten tot hun verbazing, dat er maar weinig communisten zijn in de Sotcjet-heilstaat. Daarover kunt II vandaag lezen op pag. 5. Marseillaise, de communisten schakelden op de Internationale over en in verschei dene hoeken braken vuistgevechten uit. Door de duidelijke uitspraak der Natio nale Vergadering van gisteren is de po sitie van Mendès-Friance zeer versterkt. Na het bereiken van deze mijlpaal gaat de Franse premier nu zijn krachten rich ten op het Saarland, over welk gebied met West-Duitsland een accoord moe worden gesloten. De Saarlandse premier Hoffmann, vertoeft thans in Parijs vooi besprekingen dienaangaande. Waarschijn lijk zal hij vandaag een onderhoud hebben met Mendls-France, als Inleiding op de besprekingen tussen de Franse premier er Bondskanselier Adenauer, die vóór 19 Oc tober op het programma staan. Uiteraard is de overwinning van Men dès-France in West-Duitsland met grote instemming begroet, evenals in de a bij ,de Europese verdediging betrokken landen. Van communistische zijde kwa men natuurlijk de gebruikelijke afkeurin gen en waarschuwingen. Wij herinneren er nog aan, dat ook de Italiaanse regering in de Kamer va gevaardigden de vertrouwenskwestie heeft gesteld inzake haar politiek van algehele steun aan de herbewapening van West- Duitsland. De regerlng-Scelba zal moedelijk een meerderheid behalen ongeveer 30 stemmen. De Italiaanse Ka- ler telt 590 zetels. Duitse vrijwilligers Zo zal dus West-Duitsland in de naaste toekomst weer bewapend worden. Het aantal meldingen van vrijwilligers voor het Duitse leger ls, na de Londense con ferentie met sprongen gestegen. Vooral het aantal jongeren, dat nog nooit in dienst is geweest, is zeer toegenomen. Het aantal meldingen bedraagt ruim 115.000, terwijl er 150.000 vrijwilligers voor het toekomstige Westduitse contingent van 500.000 man nodig zullen zijn. De corr. van het A.N.P. wijst ei dat tussen de Westduitse minister economische zaken, prof. Erhard, e gemachtigde voor de.veiligheid, Th. Blank. e schermutselingen begonnen de vraag, wie verantwoordelijk zal zijn voor de ontwikkeling der pro ductie van wapens en uitrusting. Erhard bezorgd, dat zijn systeem van vrije economie in het ongerede zou kunnen ge raken, wanneer de leiders van het bureau- Blank, naar eigen goeddunken hun be stellingen over de Industrie zouden gaan verdelen. Kortom. Erhard wil dat de nieuwe bewapeningseconomie harmonisch wordt ingeschakeld in het gewone be drijfsleven. De grote meerderheid v; bondsdag staat achter minister Erhard. Duitse bladen, o.a. het Dusseldorpse delsblatt, wijden artikelen aan dit gente probleem. Vermelden wij nog, dat, aangezien de Duitse vakbonden zich tegen de wapening hebben gekeerd, het gevaar dreigt, dat straks de Duitse dienstplicht zonder de medewerking der socialisten zou m worden ingevoerd. Om al deze redenen stormachtig weer in de Duitse bin nenlandse politiek op til. Schepen boordevol met vis Fantastische haringvangsten haast niet te bergen (Van een onzer verslaggevers.) Het is te verwachten-, dat morgen onge veer veertig loggers boordevol haring d< haven van Scheveningen zullen binnen lopen. De vangsten zijn overweldigend ge weest. Tal van schepen liggen mome te wachten op assistentie bij het bergen van de overvloed van vis. Zij kunnen het zelf niet meer verwerken en snelle hulp is noodzakelijk aangezien de vissen i netten liggen te sterven en zodoende meer gebruikt kunnen worden. Het kwam voor, dat schepen die minder gevangi hadden,, te hulp schoten en van loggei die in moeilijkheden waren, de kantjes overnamen. Ook Duitse loggers vragi om assistentie, doch men zal eerst de eigen schepen moeten helpen voor men hiertoe zal kunnen overgaan. Wij verna men nog dat verscheidene schepen in een halve vleet tegen de 300 kantjes haring vangen. Deze rok is een goed object voor knappe handwerksters. De vier banen van vilt, welke gecombi neerd zijn met soepele wollen stof, zijn namelijk versierd met borduurwerk van vilt applicaties en wol. De blouse, die bij zo'n opvallende rok gedragen kan worden, behoeft geen enkel op vallend detail meer. Mr H. H. Douma burgemees ter van Barendrecht Met ingang van 1 November, is benoemd tot burgemeester van de gemeente Baren drecht mr H. H. Douma, met toekenning gelijktijdig eervo! ontslag als burge meester van Andijk. De heer Douma is an de A.R. partij. Trein sleurt auto 175 meter mee Ongeluk bij Maastricht eist twee doden Op de onbewaakte overweg ln de spoorlijn Maastricht-Eysden is gister avond, enkele minuten na het vertrek van het station Maastricht, een stoom trein op de onbewaakte overweg nabij het woonwagenkamp onder Heugen in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder, de 30-j. ongehuw de A. Starmans uit Gronsveld, werd op slag gedood, de even oude hoefsmid Van Leeuw Segers, eveneens uit die plaats, liep zware verwondingen op en is later overleden. Het uitzicht op de spoorbaan is naar beide zijden zeer goed. De auto werd in de linkerflank gegrepen door een buffer van de locomotief, over ongeveer 175 meegesleurd en in elkaar gedrukt als een luciferedoosje. Het treinverkeer ondervond enige vertraging, omdat en kele treinen richting Eysden over ver keerd spoor moesten worden geleid. Slecht nieuws voor fruit kwekers België weigert onze appèls en peren Naar de Nieuwe Leldsche Crt verneemt, zal met ingang van morgen België de import stopzetten van alle soor ten Nederlandse appelen behalve Cox's Orange Pippin, terwijl België en Luxem burg met ingang van dezelfde datum ook de import van peren uit Nederland zul len verbieden met uitzondering van Con ference. Zoals men weet hebben België er Luxemburg op grond van het Landbouw- protocol het recht de import van Neder landse producten stop te zetten, wanneei het prijspeil op de Belgische markt daalt beneden een vastgesteld niveau. In het verleden heeft België reeds herhaaldelijk van dit recht gebruik gemaakt, hoewel aan Nederlandse zijde betwijfeld wordt of een dergelijke maatregel wel altijd „moreel" verantwoord is, daar met i de vaststelling van het kritieke „r mumprijspeil" niet altijd geacht wordt in overeenstemming te zijn met het werke lijke kostprijsniveau ln België. Het is niet bekend hoelang deze Bel gisch/Luxemburgse Importstop gehand haafd zal worden. Met het oog op de omvang van de Belgische fruitoogst, die deze maanden in grote hoeveelheden ter markt komt, dient rekening te worden gehouden met een vrij langdurige import stop. Wie zal dr Malan opvolgen Havenga uf Slrijdom Wij hebben reeds vermeld, dat de 80- jarige premier der Zuidafrikaanse Unie zal aftreden. Zijn opvolger zal op 30 No vember door leiders van de nationale par tij op een buitengewone vergadering te Pretoria worden aangewezen, aldus Reu ter. Als zodanig worden genoemd: 1. De minister van financiën, dr Havenga (een der minst anti-Britse ministers); 2. De minister van Landen en bevloeiing, Strij- dom (fel voorstander van de „apartheid"). Minstens zes doden en vele gewonden Op het uitgebreide emplacement van het station Eist (Betuwe) is vanmorgen omstreeks 8.40 uur de electrische snel trein van Enschede naar Roermond op de op het verkeerde spoor binnengereden sneltrein van Nijmegen naar Amsterdam ingereden. De ravage was groot, de ge volgen ernstig. De voorste treinstellen van beide trei nen stonden schuin in de hoogte tegen elkaar op. In beide treinen vielen slacht- Bij het ongeluk, hebben ten minste zes personen het leven verloren. Bovendien jn er vele Zwaar en lichtgewonden. Met snijbranders heeft men de geha vende wagens opengebrand. teneinde en kele slachtoffers te kunnen bereiken. Omstreeks 12 uur waren vier gewonden an het treinongeluk in het gemeente- r-s Op de Noorse tanker Folga brak, nadat deze vermoedelijk op een mijn liep, brand uit toen het schip ongeveer 80 km ten Westen van Hoek van Holland op de Noordzee voer. De bo venste foto werd kort daarop gemaakt door de marconist Ar nold van den Broek. De onder ste foto kwam tc$ stand bij het slepen van het beschadigde schip op de Nieuwe Waterweg naar Rotterdam. Keelmicroioon zonder versterker De Haagse brandweer heeft sinas kort de oeschikking over een keelmi.crofoon, een vinding van de hoofdbrandwacht J. C. van Dashorst. De nieuwe vinaing van deze k elnucrofoon bestaat hieruit, aat het instrument eigen spanning opwekt en dat het zonder een versterker is te gebruiken. In het Eijkmanhuis te Driebergen wordt op 6 en 7 November een conferen tie gehouden over de situatie in Oost- West-Duitsland. Een der sprekers ls prof. dr. Heinrich Vogel uit Berlijn. DAT minister Staf en de staatssecreta- ssen van Oorlog en Marine in Den Haag iet de Belgische ambtgenoot, minister A. Spinoy, een routinegesprek hadden over de huidige militaire problemen. DAT personeelsleden van de N.V. Ijzer gieterij en Emailleerfabriek Vulkaansoord te Terborg reeds gedurende lange tijd vrij belangrijke onregelmatigheden pleeg en en tegen de daders reeds de nodige laatregelen zijn genomen DAT tegen de 23-j betonwerker J. G. te Doornenburg (bij Nijmegen) in Arn hem 12 mnd., waarvan 5 voorw. werden geëist, wegens het dichtknijpen van de keel van zijn vroegere verloofde, de 20-j. dienstbode M. G. P., (het liep goed af). DAT de Alg. Friesche Levensverzeke ring Mij te Leeuwarden 267 ha van het landgoed Lauswolt te Beesterzwaag aan kocht om het te bestemmen als recreatie- DAT de Pauselijke nuntius in Den Haag en andere r.k. geestelijken dezer dagen een bezoek brachten aan de vakschool van de staatsmijn Maurits, welke in deze mijn ls gelegen. DAT het statenlid van Overijssel, J. v. d. Meer-Hoefman, gedeputeerden vragen stelde omtrent de slechte gezond heidstoestand van de schooljeugd ln Noord- en West-Overijssel, waarover de schoolartsendienst rapporteerde. DAT het gezin Van Leur te Westervoorl hetwelk nog steeds ln een varkenskot woont, binnenkort een echt huls hoopt te hebben, daar een aannemer die daar een tiental nieuwe woningen bouwt, een er met voorrang klaar wil maken. zodat het DAT de raad van Doetinchem volgendi maand zal beslissen, waar het nieuwi stadhuis moet komen en er dan een prijs vraag voor een ontwerp wordt uitgeschre- DAT de mijnenveger Dokkum gisteren van de werf Wilton-Fijenoord slechts zeiend te water ging en de burgemei van Dokkum aandrong op uitdieping het Dokkumer Diep. opdat het schip ook eens de stad. waarnaar het genoemd is, kan bezoeken. DAT 32 Noorse Fjordenpaarden in Al melo aankwamen om verdeeld te worden onder enkele proel i--mers ter voorberei ding van de imp. i van dn paardenras oor kleine landbouwbedrijven. DAT Frans Oostervink te A'dam op 17 October Jarig is. 40 Jaar getrouwd en 40 'an de Alg. Ned. Bouwbedrijfs- algemeen vrij krachtig. aldus°heV KNMI bond- I te De Bilt. ziekenhuis te Arnhem opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. Onmiddellijk kwam hulp uit verschei dene richtingen opdagen. Binnen korte tijd waren tien rode kruiscolonnes en vele ziekenwagens op de plaats van de ramp aanwezig. De ernstig gewonde slachtoffers werden naar ziekenhuizen in Arnhem er Nijmegen vervoerd, terwijl de licht ge wonden ter plaatse geholpen werden door medici uit de directe omgeving. Een be gin van brand in de ernstig gehavende treinstellen kon worden geblust. Alle ambulance-auto's van de zieken huizen te Nijmegen en van de gemeente Nijmegen, alsmede de beschikbare artser van de Nijmeegse ziekenhuizen zijn naai Eist vertrokken om hulp aan de slacht offers te verlenen. Op de vertrektijden van de treinen naai Arnhem vertrokken van het stationsplein te Nijmegen autobussen aar de Gelderse hoofdstad, doch om het reizigersverkeer zoveel mogelijk zonder vertraging te doen geschieden vertrokken ook bussen, zodra hiervoor voldoende passagiers aanwezig waren. Op deze wijze hoopte men, dat de reizigers voor plaatsen verder dan Arn hem aldaa de treinen konden halen, die zoveel mogelijk op de normale tijden trokken. Bussen van de Gelderse Tram weg Maatschappij, van de Zuid Ooster Autobusdiensten en van de gemeente Arnhem zijn bij dit vervoer ingeschakeld. Ontwapeningsplan in V.N. Hier ligt een kans, aldus Amerika Het jongste Russische ontwapenings voorstel (gebaseerd op 'n vroeger Frans- Brits plan) schijnt de weg voor verdere discussies te openen. Aldus de Amerikaan- afgevaardigde James Wadsworth, tij dens de debatten over de ontwapening ir de „politieke commissie" van de Algeme- Vergadering der V.N. Hij verklaarde, dat zijn land de Frans-Britse voorstellen, die te Londen waren ingediend, steunde geen wapens van welke soort dan ook i gebruiken, behalve ter verdediging tegen aggressie In zijn antwoord ontken de Wisjinsky echter ooit gezegd te heb ben. dat Rusland niet langer aandringt op een vermindering van één derde der bewapening en strijdkrachten Later hij Ruslands houding nog verduidelijken, maar nu reeds wees hij het verwijt de hand. dat Rusland zou trachten het Westen te ontwapenen zonder zijn eigen groep te ontwapenen Laagste werkloosheids cijfer sinds 1948 Ons land had in September van dit )aar de minste manlijke werklozen se dert 1948. namelijk 31 673 In September 1953 was het nog 58.300 en in 1952 meer dan 100.000 September is altijd de maand met de laagste cijfers. De werkloosheid onder vrouwen steeg in September jl van 5304 tot 5813 Dit was voornamelijk een gevolg van de af loop van het hotelseizoen. Minder gunstig weer op komst Het begin van deze week werd be gunstigd door fraai herfstweer. Het bleef droog en het herfstzonnetje scheen, al hoewel soms belemmerd door dunne wolkensluiers, gedurende lange tijd. Er was weinig wind en de tempera turen waren normaal. Deze korte on derbreking in het wisselvallige weer was te danken aan een hoge drukgebied dat van de Oceaan komende, zich over Centraal Europa uitbreidde Vandaag kwam er weer kentering. Doordat met zuidwestelijke wind zeer vochtige en warme tropische lucht werd aangevoerd nam de bewolking sterk toe. Er viel plaatselijk wat lichte regen of motre- Ofschoon het Concertgebouw orkest buitengewoon enthou siast in de States is begroet zijn er al moeilijkheden gerezen. Het Amerikaanse impresariaat N.C.A.C. (National Concert and Artist Corporationheeft nl. gedreigd beslag te leggen ov de instrumenten en verdere eigendommen van het orkest. Dit naar aanleiding van in 1949 met een impresario van de N.C A.C. gevoerde besprekingen voor een tournee door de Ver. Staten, die destijds geen door gang heeft kunnen vinden, aangezien dit bureau niet kon voldoen aan een door het Con certgebouw gestelde voorwaar de. Het bestuur van de N.V Het Concertgebouw voert on derhandelingen om beslagleg ging te voorkomen. Het staat in telegrafische verbinding met Amerika. Het merendeel van de instrumenten is persoonlek eigendom van de musici. Slechts een gering deel behoort toe aan de N.V. Het Concert gebouw. Een foto van de aan komst van het orkest in Amerika. Nieuwe dir.-generaal Handel en Nijverheid gen. Bovendien is er m weer vandaag wel vormde met dat van gisteren. Op de Oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een nieuwe storing, die in de rich- ng van Schotland koerst. Deze storing heeft een directe Invloed op het weer in ons land. maar het kou front ervan dringt langzaam op naar de Britse eilanden Dit is de oorzaak dat ook morgen het weer minder gunstig blijft, waarbij de neerslagkansen nog toenemen. In de temperatuurverdelLng komt mor gen geen wijziging. De wind blijft In het Zoals wij gisteren meldden, is de benoeming te verwachten van de directeur van ordeningsvraag stukken van het ministerie van economische zaken, drs. J. H. O. van der Kwast, tot directeur- generaal van Handel en Nijver heid bij dit departement. Zoveelste conferentie Oostenrijk wil de vrijheid terug De Oostenrijkse regering heeft een in Augustus gedaan, Russisch voorstel voor nieuwe vler-mogendhedenconferra- >ver een Oostenrijks staatsverdrag, aanvaard. Volgens het Russische voorstel zou ook een vertegenwoordiger van Oostenrijk aan de conferentie deelnemen. Het Oostenrijkse standpunt luidt, dat de Oostenrijkse kwestie niet verbonden moet worden aan andere Europese problemen zeker niet aan bet Duitse vraagstuk. In feite bestaat de tekst van het staats verdrag reeds en de ondertekening wordt slechts opgehouden door de Russische eis, troepen ln Oostenrijk te houden, zelfs na de sluiting van het verdrag. De regering wil volledige ontruiming door alle be zettingstroepen. WEERBERICHT Veel wind Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krach tige en later wellicht harde Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon van 7.01 tot 17.50; Maan Maandag laatst#

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1