Jlieutue geiterfje ÖTouraiti Politieke as Moskou-Peking aanzienlijk versterkt Krijgt Leiden een „wolkenkrabber"? „Amerikanen uit Formosa en Japan; Port Arthur aan China terug" Explosie en brand aan boord van Noorse tanker Mendès-France vrij zeker van zijn overwinning Pervitine-tablet de oorzaak van vermeende dronkenschap? Dader moordaanslag te Eist in Doornse bossen gearresteerd Plan van Wisjinskyin de V.N. onder de loupe genomen Wist IJ f! DINSDAG 12 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting/. Vijf en dertigste jaargang No 10165 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stant»a«tlcIi Is gljeWmn a«n bert in tegbeaspoeT NIEUWE COMMUNISTISCHE SMEEROLIE PORT ARTHUR, de grote oorlogshaven in het Verre Oosten, zal door de Russen worden ontruimd en weer onder Chinees bestuur komen, i Dit is één van de resultaten der, in het geheim gevoerde, besprekingen door een Russische en een Chinese delegatie te Peking. Beide landen, de Sowjetunie en rood-China, zullen nog nauwer samengaan op het gebied van de buitenlandse politiek. Geëist wordt, dat de Amerikaanse troepen het omstreden Formosa en Japan ontruimen. De economische opbouw van het reusachtige Chinese vasteland zal krachtig ter hand worden genomen. Moskou is bereid tot concessies. De onderhandelingen hebben tot de volgende resultaten geleld: China. Rusland en Mongolië gaan sa men een spoorweg aanleggen van China naar Oelan Bator, de hoofdstad van Mon golië. met aansluiting op de spoorweg naar Siberië. China en Rusland verklaren zich be reid tot herstel van de diplomatieke be trekkingen met Japan. Rusland verstrekt aan China een lening van 520 millioen roebel en China gaat, niet nader omschreven, goederen leveren aan Rusland. Rusland zal China helpen bij de bouw Ivan een aantal industrieën en Rusland ren China gaan voorts economische erva ringen uitwisselen. In Londen trekt men uit de bereikte overeenkomst twee conclusies: China heeft belangrijk aan prestige gewonnen en van een verwijdering tussen China en Rusland is geen sprake. Amerikaanse vlootkringen zien in de overdracht van Port Arthur aan China een aanwijzing, dat de nieuwe Chinese vloot in een vergevorderd stadium van oefening is. Overigens, zo oordeelt men, maakt het, strategisch bezien, niet veel uit of deze vlootbasis wordt gebruikt door Russische of door Chinese vloot- eenheden. Port Arthur was sedert 1905 een Ja panse oorlogshaven. De stad werd in 1945 door Rusische valschermtroepen be zet. Een week tevoren waren Rusland en Tsjiang Kai Sjek overeengekomen, dat Rusland en China de stad samen zouden besturen. Rusland zou dertig jaar lang Toen de communisten in China de macht in handen kregen, werd deze over eenkomst in zoverre herzien, dat Rusland het militaire gezag over Port Arthur zou biy'ven uitoefenen, totdat een vredes verdrag met Jaran zou zijn getekend. De haven is belangryk. doordat van hieruit de Gele Zee strategisch kan wor den beheerst, en zü het gehele jaar ys- vrij is. De onderhandelingen te Peking hebben geduurd van 29 September tot 11 Octo ber. Van Russische zijde werd hieraan deelgenomen door Kroetsjef. de eerste secretaris van de communistische partij, maarschalk Boelganin en de mi nister van Oorlog. Van Chinese zijde na deel aan de besprekingen de pre mier Tsjoe En Lai en ook de Chinese leider Mao Tse Toeng. Wij wijzen er op. dat Peking en Moskou thans met nadruk verklaren, dat Formosa door de Ameri kanen moet worden ontruimd; eveneens moeten de buitenlandse troepen Japan verlaten en dient een spoedconferentie gehouden te worden over de Koreaanse kwestie, z.g. „ter versterking van dc vrede in het Verre Oosten". In deze at mosfeer wordt in de V.N. de ontwape- 'ng behandeld. Ned. N.E.S.B.-ers in België gegrepen De Belgische recherche deed dezer da- i gen een inval in een lokaal te Huizingen j bij Brussel, waar twaalf Belgische, Zwit serse, Duitse en Nederlandse oud-SS-ers, allen behorend tot de zgn Europese Soci ale Beweging, een illegale bijeenkomst I hielden. De vreemdelingen werden over de grens geleid, en een grote hoeveelheid documentatiemateriaal werd in beslag ge nomen. Er werden geen arrestaties ver richt. De Nederlanders waren lid van de I N.E.S.B. Gearresteerde Neder lander bekent IVan de zyde van het O.M. heeft PI Aneta vernomen, dat de Nederlander J. Kolk by het politieverhoor het hem ten laste gelegde heeft bekend. De heer I Kolk behoort tot een der enkele maan- Ók den geleden gearresteerde Nederlanders l0rJ en wordt ervan beschuldigd een rol ^e I hebben gespeeld in het vervoer van wa pens van het gebied van Tjiandjur naar de onderneming „Serpong", die als doorvoer-centrum zou zyn begruikt. (Wy I laten dit bericht geheel voor rekening van P.I. Aneta - Red.) Voor goederenvervoer 14.000 aanvragen 2 De commissie vergunningen goederen- 01 vervoer, ingesteld bij de wet autovervoer 0 goederen (WA.G.) welke in Februari van 0! dit jaar van kracht werd, zal op 11 No- vember haar eerste openbare zitting te Groningen houden. Tijdens deze zitting zullen uitsluitend aanvragen voor conces- sies voor ongeregeld vervoer worden be handeld. Ongeveer 14.000 aanvragen voor conces sies over het gehele land voor ongeregeld en geregeld goederenvervoer langs de weg zijn bij de commissie vergunningen goederenvervoer binnengekomen. Bo vendien moet de commissie ruim 8000 aanvragen voor de binnenscheepvaart be handelen. Men hoopt echter over een jaar deze massa te hebben afgewerkt. Boven dien zal de commissie het afdoen var tydelijke vergunningen zoveel mogelijk trachten te bespoedigen. Londense ochtendbladen staakten Crisis in Vietnam Premier negeert bevel van Bao Dai In Vietnam ls een regeringscrisis ont staan als gevolg van het feit, dat premier Ngo Dlnh Diem de wensen van keizer Bao Dai negeert en weigert, de drie ge neraals Yuan, Tran van HInh en Le Van Vien, in zyn kabinet op te nemen. De minister-president zou geen gevolg aan het verzoek van de keizer hebben gegeven omdat de generaals eisen stelden, die voor hem onaanvaardbaar waren. Eisen die hen in feite heer en meester zouden maken. Er is een strenge censuur van kracht. Waarnemers zyn van oordeel, dat al leen de terugkeer van keizer Bao Dai een einde kan maken aan de crisis. De Internationale commissie voor de naleving van het bestand in Laos heeft intussen medegedeeld, dat tussen Viet- minh-vertegenwoordigers en de Fransen overeenstemming is bereikt, Laos tegen 11 November a.s. te ontruimen. De her groepering van de strijdkrachten in de verzamelgebieden is voltooid. Slechts klein aantal Franse militairen blyft genoemde datum krachtens het verdrag van Genève in Laos achter. Groot deel van Aruba overstroomd Maandagmorgen vroeg i9 een zwan donderbui met tropische regenval op Aruba voorgekomen. Een groot deel het eiland staat onder water. Er zijn dammen en bruggen weggespoeld. De verbinding OranjestadSan Nicolas via de weg is verbroken. De waterleiding van Oranjestad is buiten gebruik. Er zyn geen persoonlijke ongelukken. De politie maakt van boten gebruik om de geïsoleerde woningen te bereiken. Londenaars hebben hun krant weer Eén dag slechts hebben de 14 millioen mensen in Londen en omgeving hun krant moeten missen als gevolg van een staking door 19 typografen. Gisteren werd een overeenkomst bereikt tussen vakbond en dagbladeigenaren; de pro ductie ls volledig hervat. Zestien Lou- dense en enige provinciale bladen waren gisteren niet uitgekomen, doordat de eigenaars een overeenkomst hebben, vol gens welke zy allen de productie zullen staken, indien één hunner zyn blad niet kan doen uitkomen tengevolge van een arbeidsgeschil. Thans wordt nog gestaakt door de ha venarbeiders (langzaam-aan) en het per soneel van de buslyneh. De was drie cent per kilo duurder De bond van wasindustrlëlen heeft de pryzen van de was verhoogd met 3 cent per kg. Stukgoederen zyn naar verhouding in prys gestegen. Overhemden en witte ii b.v. zijn 5 cent per stuk duurder geworden. Enkele wasserijen hebben ook de prijs van het afhalen verhoogd. Bootsman omgekomen Vanmorgen binnen de pieren van Hoek van Holland gesleept Aan boord van de Noorse tanker Folga (3099 brt) had gistermiddag om vier uur op 60 kilometer ten westen van Hoek van Holland een hevige ontploffing in de ma chinekamer plaats. Tengevolge hiervan ontstond op het achterschip van de lege tanker een ge weldige brand, die de bemanning nood zaakte het schip te verlaten. De explosie kostte de 44-jarige boots an Nicolaas Nielsen het leven. Tal van schepen op de drukbevaren lute tussen Engeland en Nederland spoedden zich ter hulpverlening naar het brandende schip, alsook twee helicopters an het vliegveld Valkenburg. De Belgische treiler Mercator nam de bemanning van de Folga het eerst aan boord. Tien Noren, onder wie de kapitein, keerden enige tijd later aan boord van de Folga terug en gingen toen over op de Nederlandse sleepboot Ebro. Het Russische schip Tartu snelde te hulp met een brandspuit, maar tijdens het spuiten bleek dat zich olie bevond bij het bluswater. Toch werd men de brand Ook de Koningin Emma van de Har- wichlijn heeft aan het reddingswerk deel genomen. De Folga is een tanker van de rederij Ludwig Mowinckels, te Bergen (Noorw.). Het schip is in 1952 gebouwd. Groot gat Een gat, zo groot, dat men er een spoorwagon in omdraaien kon, gaapte aan bakboordzyde van de Folga, even achter nldscheeps, tussen brug en pyp. Er omheen was alles zwart geblakerd. De achteraccommodatie is uitgebrand. Het hoofddek ls tot het middenschip opge kruld. Van de bemanning van 31 koppen zaten er twaalf weer aan boord, plus de gezagvoerder kapitein Peder Tveitnes uit Stord in Noorwegen. Onder die 12 bevond zich ook een Nederlander, Frans Schevey uit Den Haag. De 18 overigen waren meegekomen met de sleepboot Ebro. die zyn passagiers- er ook het 6toffelyk overschot van de boots man in Hoek van Holland aan wal zette. Veel kleren hadden ze niet aan, deze overlevenden van de ramp. Een hunner had zelfs geen schoenen meer aan de voe ten. Gelukkig was er niemand ernstig ge wond. Slechts een hunner had wonden aan een der voeten, vermoedelyk ver zaakt door glasscherven. Om 8 uur is de tanker met behulp twee sleepboten, de Maas en de Water weg veilig binnen de pieren van Hoek van Holland binnengevaren. Even tevoren kwam de sleepboot Ebro met het stoffehjk overschot van de boots man binnen. Omtrent de ontploffing zelf vertelde de marconist de Nederlander Arnold van den Broek uit Zevenbergen nog, dat de bemanning by tweeën werd opge schrikt door een ontzettende knal, die het hele schip deed schudden. Onmiddel- lük daarop volgde er een geweldige zee, angstwekkend om aan te zie bootsman Niels en stond juist op het dek. waar zich de explosie voordeed. De i man vloog mee de lucht In en werd volgens in zee geworpen. Later heeft zijn deerlyk verminkte lyk kunnen, ber- gen. Het gelukte de anderen, die zich op het achterschip bevonden, daar een sloep t* stryken. Zonder dat er een paniekstem ming ontstond gelukte het hun daarin plaats te nemen en zich van het branden de schip te verwijderen. Later werd er een tweede boot gestre ken en gingen ook de overigen van boord. Door de ontploffing was de radio on klaar geraakt en was onmogelyk nood seinen uit te zenden Gelukkig had de Mercator de explosie gezien. De marconist van de tan-ker vertelde, dat het Russische schip Tartu met zyn blussing een stout stukje heeft uitge haald. Geen acht gevend op het i >r zichzelf, ging het vlak tegen de als i fakkel brandende Folga aan liggen begon massa's water over het vui verspreiden Daarby moet niet vergeten worden, dat de machines van de Folga o blyven draaien, hetgeen er dus op neerkwam, dat de Rus. al blussende, full speed mee moest stomen. Eerst veel later stopten de motoren. mannen, die zich op het achterschip bevonden, hebben al hun bezittingen loren. Deze werden door het vuur teerd. De Folga zal op de werf van Wilton- Fijenoord in Schiedam worden gerepa- Op een mijn gelopen? Sommige berichten maken er melding in dat de tanker op een myn is gelopen Tevoren zouden Belgische vissers reeds myn hebben gesignaleerd op de plaats, ir de Folga werd getroffen. Urker vloot begonnen met opsporing Ook Scheveningers helpen mee aan bergingswerk De Urker vissersvloot is vanmorgen om vier uur aangekomen op de plaats t de twee vissersschepen UK 174 en I vermoedelyk zijn vergaan. Zij zijn mlddeliyk met de opsporing begonnen. Aan het bergingswerk wordt deelgeno men niet alleen door de Urkers, maar ook door Helderse schippers. Schevenin gers. Terschellingers en zelfs een Belg. Door de regering is beschikbar gesteld de Anthonie van eeuwenhoek. een met de modernste apparaten uitgeruste boot, die aan het opsporingswerk deelneemt. Een duiker is in de haven van Den Hel der teruggekeerd, omdat het geen weei was om te duiken. De Marine heeft alle medewerking toegezegd, om zodra iets wordt gevonden, te helpen bij het ber gingswerk. De Duitse herbewapening Aangezien de socialisten met 104 stemmen nu het accoord van Londen steunen De Franse premier Mendès-France lieden blyven aandringen op verdere ga- was gisteravond vrywel zeker van een ranties tegen een nieuw Duits gevaar, grote overwinning in de Nationale Ver- een 'eit is. dat vooraanstaande socialis- gadering. Men weet, dat het parlement ten, zoals Paul Ramadier. zich met de de Londense overeenkomst voor de her- herbewapening van Duitsland accoord bewapening van Duitsland moet goed keuren. Mendès-France verlangt een blanco volmacht, teneinde de verdere onderhandelingen hierover met de an dere mogendheden te kunnen voeren. De positie van de Franse premier is zeer versterkt, doordat de socialistische par- tyraad besloten heeft Mendès-France te steunen en derhalve het Londens accoord der negen mogendheden te aanvaarden. De socialisten waren van oordeel, dat de premier de belangrijkste overwegingen van hun party niet in de wind heeft ge slagen en vandaar hun steun. Al zullen socialistische parlements- Nieuw verweer van automobiliste Drie professoren gaven college op de rechtszitting een proces, dat mogelijk van vér strekkend principieel belang kan worden, heeft gistermiddag voor het Amsterdam se Hof 'n autobestuurder, die er van be schuldigd wordt onder invloed van sterke drank in zijn wagen te hebben gereden, zich verweerd door te betogen, dat niet het gebruik van drank, doch het nuttigen van een tablet pervitine (een opwekkend middel tegen slaperigheid) de oorzaak an zijn vreemd gedrag is geweest. Terecht stond de 37-jarige longarts H. uit Dordrecht, die in 1952 reeds Dor hetzelfde delict veroordeeld is tot f250 boete plus 3 maanden voorwaarde lijk met een proeftyd van 3 jaar. Mocht deze arts dus ditmaal opnieuw worden veroordeeld, dan zal hij waarschijnlijk ook de vorige straf nog moeten onder gaan. aangezien de proeftyd nog niet is verstreken. was op 25 October van het vorige jaar naar een feestje geweest in Amster dam en had daar tot 9 uur des avonds volgens zijn eigen verklaring 6 glazen bier gedronken. Daarna zou hij in de stad zijn gaan eten en vervolgens enkele ken nissen in zyn auto naar huis gebracht hebben Aangezien hij moe en slaperig was en de tocht naar Dordrecht nog voor de boeg had. had hij een tab'et Ingeslikt. Het vreemde was. dat hy niet r.aar Dor drecht reed, maar de verkeerde richting nsioeg naar de havens in Amsterdam- Oost. Onder het viaduct bij de Zeebur- gerdijk. begon hij met zijn wagen angstig te slingeren. Een hoofdagent van politie zag dat nog net. maar vrywel gelijktijdig stopte de arts zijn auto langs het trottoir Iets voor u? De agent verzocht hem uit te stappen, hegeen hy deed. ..De bestuurder riekte naar alcoholi sche dranken", vertelde de agent. „Zyn ogen waren bloeddoorlopen, hy liep slin gerend en sprak moeiiyk". Maar een ken nis, die door de automobilist naar huis was gebracht, verklaarde dat de arts heel normaal reed. en niet onder invloed ver keerde. Verdachte meende dat het ge komen was. doordat hy pervitine had ge slikt. In eerste aanleg verwierp de Amster damse rechtbank echter dit verweer en veroordeelde de arts op 30 December j.l. tot 14 dagen plus 8 maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid, van welk vonnis verdachte appèl aantekende. Van de drie hoogleraren, die in deze zaak als getuigen hun Oordeel gaven, zei prof. U. G. Bijlsma. hoogleraar in de pharmacologic te Utrecht: Er klopt hier iets niet. iemand die slingerend in auto zit. en te voet loopt te zwaaien, die stomdronken en verliest iedere zichtigheid uit het oog Die stopt niet met zyn auto. omdat hy zich verbaasd af vraagt: Wat mankeer ik nou plotseling? Bovendien kunnen 6 glazen bier. waar van het laatste om 9 uur is gedronken, niemand vier uur later plotseling dron ken maken. Daarentegen is het zeer goed mogelyk. dat bepaalde personen derge- lyke verschynselen krijgen na het slik ken van een tablet pervitine". Nadat de verdachte had verteld, waai hy het tubetje had gekocht, legde plotse> ling zyn raadsman een doosje over, waar in het buisje naar zyn zeggen gezeten had Het was by een bepaalde apotheek in Dordrecht gekocht, zoals uit het er gedrukte adres bleek. Bovendien stond met inkt de bewuste datum op. Verdachte: „In de boeken by die apo theek kan dat nageslagen worden." Het Hof begaf zich na het verzoek tot aanhouding van de zaak in raadkamer besliste daar, zoals de president na hervatting mededeelde, dat onderzocht moet worden of de verdachte inderdaad de bewuste middag pervitine heeft ge kocht. De zaak zal worden voortgezet op 8 No vember a.s. om 3 uur. Wanneer we lof van het mantel pak zingen, hoort daar ook een woordje voor de blouse bij. Hier een eenvoudig exemplaar, dat ontworpen werd voor Boussac, de Franse katoenkoning. Aan de gladde schouderpas zijn de mou wen en het onderstuk van de blouse ruim gerimpeld. Aardig is het contrast, dat ontstaat door de zeer brede strakke manchet, waar het streepje weer verticaal loopt. Spoorlijn EindhovenVenlo wordt ook electrisch hebben verklaard. Guy Mollet, de taris-generaal der Franse socialistische partij, volhardt echter in zyn verzet, om dat hy steeds een aanhanger was van de Europese defensiegemeenschap (EDG), welke voorzag in een gemeenschappeiyk Europees leger onder Europees com mando. Uiteraard heeft het besluit der Franse regering om de minimum-lonen te verhogen, gepaard gaande met de aan kondigingen, dat begin 1955 wederom algemene loonsverhoging wordt toe gestaan. zeer veel bygedragen tot het be sluit der socialisten, de regering te steu- Met man en macht wordt thans ge- ■erkt aan de reorganisatie van het ver drag van Brussel (waarvan dus ook Ne derland partner is) en dit zal voortaan .Westeuropese Unie" worden genoemd. Deze naam is door alle zeven betrokken landen goedgekeurd. Pleegde kennis moord op Eindhovense vrouw? Echtgenoot vermoedelijk niet de dader Het is waarschyniyk dat niet de echt genoot de moord heeft gepleegd op d' 32-jarige mevrouw Van der Ven u: Eindhoven, maar dat deze is neergesto ken door iemand, die met haar spraak had gemaakt. Volgens De Tel. staat het vast dat dc ouw, na haar drie kinderen naar bed te hebben gebracht, alleen het café De Halte is binnengegaan en dit ook zonder gezelschap heeft verlaten, waarbU ze oj: merkte, dat ze nog „een afspraakje had' De Eindhovense recherche vermoedt thans dat de „man van het afspraakje" de moordenaar identiek zUn. De echt genoot van het slachtoffer blijft hard nekkig zyn onschuld volhouden. In zyn woonplaats Eindhoven-Gestel staat niet ongunstig bekend. In verband met deze nieuwe wending in de zaak is een 27-jarlge bakkersknecht uit Deurne, Van de P.. aangehouden. Dr Malan zal 30 Nov. altreden Krachtigste voorstander der „apartheid" De Zuidafrikaanse eerste-minlster, de 0-jarige dr Malan, zal op 30 November aftreden, aldus is te Pretoria bekendge maakt, nadat het kabinet in buitengewone zitting was bijeengekomen. Men verwacht algemeen, dat de 72- jarlge minister van financiën en pl.v. pre- ier, Havenga, dr Malan zal opvolgen. Dr Malan. een van de krachtigste voor standers van „apartheid", zelde In een verklaring aan het blad Die Transvaler, altyd het standpunt te hebben Ingenomen, dat een leider dient te weten, wanneer hij de teugels uit handen moet geven. Hij moet niet wachten, totdat vermindering van lichamelyke en geestelijke vermo. „-na of andere omstandigheden hem tot aftra den dwingen. Er zijn natuuriyk, zo voegde Malan er aan toe, belangryke kwesties, die hU graag opgelost had gezien, maar hy wilde tevreden zijn met de maatregelen die ty- dens zyn ambtstermijn zyn genomen. Men nam aan, dat dit sloeg op zyn wetsont werp, dat beoogt kleurlingen van ge mengd ras van de algemene kiezersiyst te schrappen. Dit wetsontwerp zal in de vol gende zitting van 't parlement In Januari opnieuw worden behandeld. Dr Malan is in 1948 veldmaarschalk Smuts als premier opgevolgd, nadat de verenigde party, de party van Smuts, bij verkiezingen was verslagen Na listige achtervolging Toestand van het slachtoffer nog steeds levensgevaarlijk Nauweiyks 30 uur nadat de 21-jarige woonwagenbewoner J. H. D. uit Eist met een stengun een moordaanslag pleegde op de 33-jarige Karl Grafe, heeft de rijks- politie hem in de Doornse bossen gearres teerd. Hy is overgebracht naar Eist, waar zyn vader, Christiaan D. (64), verdacht van medeplichtigheid aan een poging tot moord, reeds achter slot en grendel was De toestand van het slachtoffer, dat in het Gemeenteziekenhuis te Arnhem is op genomen, is levensgevaarlyk. De rykspolitie te Eist vermoedde, dat de jonge dader met zyn auto gevlucht was naar een plek, die zijn naaste familie leden wel bekend zou zijn. Toen dan ook D's zwager, die in hetzelfde kamp woont, in de middag met een bromfiets in de I richting van de Rijn verdween, werd hy Zo spoedig mogelijk zal worden begon- geschaduwd door een rijkspolitieman. e van het Rynveer werd i de man behoedzaam De wensdroom der ontwapening Gisteren zyn in de „politieke commis sie" van de Algemene Vergadering van de Ver Naties de debatten begonnen over de ontwapeningsvoorstellen van Wisjins- ky. Selwyn Lloyd. de Britse minister van staat en Jules Moch. de socialistische Franse afgevaardigde, stelden Wisjinsky een groot aantal vragen over zyn voor stellen. Selwyn Lloyd vroeg Wisjinsky een aan tal „cardinale vragen over de Russische voorstellen van 1 October j.l. te willen beantwoorden". Het Russische plan voor ziet in een beperking van de conventio nele bewapening in twee stadia en het verbieden van atoomwapens, wat zou DAT minister Witte Vrydag de weder opbouw van Nymegen gaat bezichtigen. DAT in het gebouw van de Unilever te Rotterdam door dr Paul Rykens, voor zitter van de raad van bestuur van Unl- N.V., een plaquette werd onthuld ter nagedachtenis aan wylen Anton Jur- gens, een van de stichters van het Unl- leverconcern. DAT een grote truck met oplegger om _jn aanrijding met een wielryder op de Amsterdamse straatweg in Utrecht te voorkomen met volle vaart het trottoir opreed en twee winkelpuien ramde (scha- "e aan winkels en auto f 15.000). DAT de A'damse Ver. ter bev. der tand- heelk. verzorging van ziekenfondsverze kerden ATZ) besloot met de A'damse Tandheelk. Ver. (ATV) te gaan spreken over de invoering van de huisbehandeling naast de centrumbehandeling. DAT het Brabants Orkest t.g.v. de of ficiële viering van de bevrijding van Den Bosch op 23 Oct. de door Hendrik An- driessen gecomponeerde rhapsodie „Li bertas Venit" ten gehore zal brengen. DAT de N.V. rUwielfabriek De Loco motief te A'dam het 25-jarig bestaan vierde met o.a. een receptie, een boot tocht en een modeshow DAT de staatssecr. van Economische Zaken instelde de Commissie ter Bestu dering van een Wijziging der Octrooiver- leningsprocudure (voorzitter: prof. dr. Ir H. Gelissen, seer.: mr J. B. v. Benthem ïn de Octroolraad te Voorburg). DAT de N.V. Pullman Matrassenfabriek te Zwijndrecht Zaterdag de nieuwe uit gebreide bedrijfsruimte in gebruik nam deze fabriek thans 100 werknemers telt DAT in Hilversum een 33-j. minnaar ls aangehouden, die onder een auto voor het huis van zyn vroegere geliefde een bran dende dot poetskatoen had gegooid (auto: lichte schade). DAT in Maastricht tegen de mynwer- ker A. G. van T. uit Schaesberg wegens bedreiging met een mes van een Jachtop ziener en het doorsnUden van diens fiets banden 6 mnd. is geëist. DAT tegen de gepensionneerde 46-Ja- rlge mijnwerker B H. Z. uit Heerlen in Maastricht 1% jaar is geëist wegens mis handeling met een mes van een betonar- beider tijdens een caféruzie. DAT min. Staf zoveel mogelyk zal vol doen aan het verzoek van de KNAC om in de vacantiemaanden by de manoeuvres rekening te houden met de recreatlebe- langen op de Veluwe. DAT Twentse kanariekwekers ernstig gedupeerd worden door de grote sterfte onder hun vogels vanwege asthma en pokken, ziekten die veroorzaakt zyn door het vochtige weer van de afgelopen zo- DAT A'damse watersport-verenigingen en bedryven de gemeenteraad In een adres verzochten dadeiyk de toegangs wegen naar het watersportcentrum rond het Nieuwe Meer te verbeteren, n.a.v. de brand in Sept., waarbij 4 loodsen met 30 boten verbrandden, doordat de brandweer er niet by kon komen. DAT de hoofdwacht op de Grote Markt te Groningen (een historisch gebouwtje, in de oorlog geruïneerd) by de plannen voor de herbouw van het centrum op een andere plaats op de markt zal worden opgetrokken. DAT een 1000 arbeiders van steenfabrie ken in Gelderland gaan helpen by de aardappeloogst in hun omgeving en op de I Zuidhollandse eilanden. moeten samenvallen met het tweede sta dium. Lloyd zei aan te nemen, dat de Russen nu afzien van de zg. percentuele beper king van strydkrachten en bewapening by de grote mogendheden en dat zy het er mee eens zyn. dat men tracht een be paald peil vast te stellen voor dc ontwa pening Rusland was er tot nu toe voor stander van.' de strydkrachten en bewa pening van alle grote mogendheden met een derde te verminderen. Het Westen kon dit onmogelyk aanvaarden Verder meende Lloyd te mogen vaststellen, dat de Sowjet-Unie niet langer meer vast houdt aan een onvoorwaardeiyk en on gecontroleerd verbod van atoomwapens. De Franse afgevaardigde Jules Moch vroeg o.a.: „Zullen mensen, die toezicht houden op een eventuele ontwapening. Rusland binnen mogen gaan en verlaten, wanneer ze willen? Zullen ze alle gehei me laboratoria mogen betreden, zonder dat ze worden beschuldigd van economi sche spionnaee en het land worden uitge zet?" Wisjinsky legde er de nadruk op. dat hij de Frans-Britse voorstellen van Juni j.l. als basis van onderhandelingen had aanvaard, maar niet in zyn geheel ge accepteerd. Hy wilde graag weten, op welke criteria de, door de Westeiyken. voorgestelde, getallen als maxima voor de strydkrachten der grote mogendheden, waren gebaseerd. Overigens meende Wis jinsky, dat er geen onoverkomeiyke te genstelling bestond tussen de Russische en Westelyke voorstellen wat betreft het tydstlp, waarop een contróle-orgaan zou moeten worden ingesteld. Ook kon hy zich verenigen met het verbod van het gebruik van atoomwapens, behalve inge val van defensie tegen aggressie, zoals in het Brits-Franse plan is voorgesteld, maar dit diende zo geformuleerd te worden, dat het niet gebruikt kon worden onder valse voorwendsels, aldus Wisjinsky. (Men zie 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer), voortgeet. Ten slotte sloeg deze de bos sen van Doorn in, waar zyn achtervolger hem arresteerde, toen deze zeker was, dat het spoor naar de dader nooit ver meer kon voeren. De politieman bracht zyn arrestant naar het polltie-bureau te Doorn en waarschuwde daar de politie te Eist. Drie politiemannen reden ter stond naar Doorn, waar men tot de con clusie was gekomen, dat de vluchteling zich waarschyniyk in één der vervallen arbeiderswoningen naast de zomerhuisjes schuil zou houden. De plek werd omsingeld. Onder een dekkleed trof men de auto van D. aan. Drie politiemannen drongen tegeiyk, plstook in de hand, de openstaande deur binnen van een woning, waarin een vroe gere woonwagenklant zyn intrek heeft ge nomen. De vluchteling, die rustig in de kamer zat, in gezelschap van de dochter des huizes en haar moeder, was zo over donderd, dat hy zich zonder verzet liet De Westduitse aardolieproductte raamt men voor het lopende jaor op 2.6 millioen ton, de hoogste voor West- Europa. Hiermede kan een derde van het Westduitse verbruik worden gedekt HET WEER IN EUROPA 3 Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. 3 4 s Ufs. WEERBERICHT TT Meer bewolking Het K.N.M.I. verwacht tot morgenavond: Veel bewol king met tydeiyk ln het Westen en het Noorden van het land enige lichte regen of motregen. Elders over- wegend droog weer. Matige, langs de kust vry krachtige Zuidweste- ïyke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere (Opgemaakt vanmor gen 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1