ïlicume jTritedie (iTenrant Premier Mendès-France stelt de vertrouwenskwestie Vermoedelijk kleine meerderheid bij stemming op Dinsdag Iets voor u? Staking op 3 schepen van Holland Amerika Lijn Prins Bernhard daalde af in een diamantmijn Wist U Oud-Nazi's zoeken steun bij McCarthy M 1 ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steeastraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: j 6 40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10163 Directie: t. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoattfcli f< ghebleeen mgn btcl la fegljenspott" Duits telegram 10 October 1914 Zie pagina 5 ACCOORD VAN LONDEN IN NAT. VERGADERING VANNACHT heeft premier Mendès-France in de Franse Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie verbonden aan de stemming over het accoord van de negen mogendheden te Londen. De premier legde zijn verklaring af aan het slot van een levendig debat. Dinsdag middag om drie uur (Nederlandse tijd) zal de motie in stemming wor den gebracht. Uit het tweedaagse debat bleek tenslotte dat Mendès- France genoegen zal moeten nemen met een kleine meerderheid. Intussen trachten regeringsleden de socialisten er van te overtuigen, dat een kleine meerderheid voor de Londense be sluiten een ongunstige indruk op de Franse bondgenoten zou maken. Hiervan Zou een gevolg kunnen zijn, dat de andere landen niet bereid blijken, nog meer con cessies aan Frankrijk te doen. Hoe de socialisten zullen stemmen is nu nog niet bekend, daarover zal pas Maandag a s. worden beslist, als de par- tijraad bijeen komt. Zij schijnen voor ont houding te zijn. De (R.K.) Volks Republi keinen (vurige voorstanders van de E.D.G) wet'jit nog niet, of zij zullen tegenstem men of zich van stemming onthouden. iMendès-France beantwoordde gisteren !zelf de critiek op de Londense besluiten. Hij bestreedt de parlementsleden, die de Britse bijdrage niet voldoende vinden. In het bijzonder keerde hij zich tegen de uit latingen van de oud-premier Reynaud, als zou de toezegging van rt.geland, zijn troepen vijftig jaar op het Europese vas- Iteland te houden niets nieuws zijn. Aan het eind van zijn rede deelde Men dès-France mede, geen enkele resolutie te zullen accepteren, waarin de, door de regering gevolgde, buitenlandse politiek slechts voorwaardelijk wordt goedgekeurd. Wij wijzen er nog op, dat de opvallend gematigde rede van de oud-minister Buitenlandse Zaken Schuman (M.R.P.) beschouwd wordt als een aanwijzing, dat toch een compromis zal worden bereikt, ar Mendès-France wil een duidelijke ipraak over de overeenkomsten Londen hebben, teneinde over voldoende vrijheid te beschikken, de ondërhande- Mendès-France heeft met kracht het. t< Londen genomen, besluit om West-Duits- land souvereiniteit toe te kennen ver dedigd. Ja, zei hij, het is in het belang iedereen in het Westen, dat Duitsland Hef Franse spionnage-schandaal Juin en Koenig zijn ondervraagd Eén voor één worden alle ministers er generaals verhoord, die de drie laatste zittingen van de Franse Defensieraad hebben bijgewoond. Zoals reeds uitvoerig gemeld, zijn belangrijke geheimen van ideze zittingen uitgelekt en het Franse i politie-apparaat werkt op volle toeren o de onbekende meester-splon te vinden. ■Gisteren werden maarschalk Juin generaal Koenig ondervraagd. Vandaag was het de beurt aan ex-minister Bidault en alle ministers van het huidige kabinet- Mendès-France. Wijzigingen ten goede bij Gebr. v. Wijk Co In het voorjaar van 1953 heeft de Leid- se textielfabriek Gebrs Van Wijk en Cc N V. een begin gemaakt met het nemer van ingrijpende re-organisatiemaatrege len. Deze hebben in het afgelopen jaar reeds tot wijzigingen ten goede geleid, waardoor de directie de exploitatie van die periode met een batig saldo heeft kunnen afsluiten. Na afschrijvingen slui ten de balans en verlies- en winstreke ning met een verlies van f70.012. Het verslag heeft betrekking op de periode 1 Mei tot en met 31 Dec 1953 Per 1 Mei '53 bedroeg het verlies f 1 435.682. Het depót in Amerika is thans geheel, dat in Duitsland nagenoeg geheel geliquideerd. Eind '53 heeft de directie belangrijke overheidsorders voor de levering var wollen dekens gekregen. Hoewel de be- drijfseffiëncy nog geenszins bevredigend wordt geacht, zijn vorderingen terzake aanwijsbaar. Nederlandse arbeider in Belgische mijn gedood Een Nederlandse mijnwerker, Willem Raaf, is gisteren bij een steeninstorting de mjjn te Waterschei (België) om 1 leven gekomen. Raaf is afkomstig uit Weert, 31 jaar oud en vader van éénki- J zijn onafhankelijkheid terugkrijgt, want anders zou er een explosieve toestand kunnen ontstaan. Vijf resoluties zijn ech- ian de Assemblée voorgelegd, waarin de resultaten van Londen wel worden goedgekeurd, maar waarin toch wordt gevraagd de onderhandelingen voort te den. Aan die voorwaarden zou moeten zijn voldaan alvorens de overeenkomst definitief zou worden voorgelegd aai Franse parlement. De radicaal Bourgês-Manoury, dii het kabinet van Mendès-France trad. dat de E.D.G. verworpen werd. w Mendès-France eveneens geluk mei te Londen bereikte resultaat. Robert Schuman waarschuwde, dat een herbe wapening van West-Duitsland, zonder nauwe binding aan Europa, zoals het ge val was in de E.D.G., er toe zou kunnen leiden, dat West Duitsland zich later uit de alliantie van Londen terugtrekt. Tijdens de besprekingen te Londen is ook de Saarkwestie aangeroerd en i verband vermelden wij nog, dat aa nieuwe oplossing voor dit probleem ge werkt wordt door onze landgenoot, jhr. mr Van der Goes van Naters, die op 15 Oct. a.s. te Parijs besprekingen ov* onderwerp zal voeren. Onze aardappeloogst is in gevaar door de ongekend hevige regenval van de afgelopen maanden. Daarbij komt nog 'het ontstellend tekort aan arbeidskrachten. Zelfs huisvrouwen en kinderen helpen thans bij de oogst om nog te redden wat te redden valt; een beeld dat her innert aan de dagen van grote honger in de winter van 1944. Er zijn nog duizenden vrijwilligers nodig. Ieder die de handen uit de mouwen wil steken om onze aardappeloogst te redden, kan alle gewenste in lichtingen krijgen bij de plaatselijke arbeidsbureaux. Vertrek van Nieuw-Amsterdam, Amsteldijk, Blommersdijk uit Rotterdam vertraagd BROEDENDE ZWALUW IN OCTOBER Alsof de kalender geen October aanwijst, maar voorjaar, zit een zwaluw op de boerderij Oldecloos- ter bij Hartwerd (Fr.) te broeden op drie eieren. Misschien heeft het beestje wel enige maanden op het mooie weer gewacht en is, nu dat is uitgeble ven, toch maar begonnen aan zijn vogelmoederplicht. Deze ene zwa luw zal ons ongetwijfeld ook geen (na) zomer brengen De verhouding in Bondsraad Adenauer behoudt meerderheid De Westduitse regeringscoalitie zal haar tweederde meerderheid ook in de Bonds raad. de vertegenwoordiging der „Lan der". behouden. Na vier weken van onderhandelingen tussen de partijen hebben de coalitie partners van Bonn christen-democra ten. liberalen en vluchtelingen besloten ook in Sleeswijk-Holsteln samen te wer ken en de socialisten van de regering uit te sluiten Minister Molotof op inspectiereis Het Oostduitse persbureau ADN be richt. dat de Russische minister van Bui tenlandse Zaken. Molotof. Berlijn heeft verlaten, om een rondreis te maken door Oost-Duitsland. Gisteren werd een be zoek gebracht aan ..de eerste socialisti sche stad van Duitsland", Stalin-Stadt. en de staalfabriek ..J. V. Stalin" by Fuerstenberg aan de Oder. Geen Nobelprijs voor de vrede dit jaar Bediag blijft bewaard voor 1955 Het Nobelcomlté van de Noorse Tweede Kamer heeft besloten dit jaar de Nobel prijs voor de vrede niet toe te kennen. Het bedrag van deze prijs voor 1954 zal bewaard blijven voor het volgende Jaar. In 1955 zouden dus twee prijzen voor de ■de kunnen worden toegekend. )e namen van voorgestelde candidaten >r dit jaar zijn niet bekend gemaakt. Het comité besloot twee jaar geleden, dat geen naamlijst meer zou worden gepu bliceerd om geschillen te vermijden. Goucfeeinetten 5 cent per kg goedkoper c'an vorig jaar Deze week is men in Zeeland begönnen met de veiling van goudreinetten, waar- r grote aanvoer wordt'veri wacht. Voor de beste kwaliteiten wordt rond 20 cent per kg^Jjetaald, dat is onge- 5 cent minder dan- vorig jaar Voor de fabriekskwaliteit^n werd 13 tot 15 cent per kg betaald. De storm heeft in Zeeland vrij belang rijke schade aangericht aan het fruit, dat aan- de bomen hangt. De omvang de schade is moeilijk vast te stellen, doch men schat, dat daar enkele honderd duizenden kilo's fruit zijn afgewaaid. Prinses Beatrix bij de „Oostersche schatten" Prinses Beatrix heeft gisteren met haar klasgenoten van het Baarns Lyceum bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Oosterse schattenen", die in het Rijks te Amsterdam wordt gehouden. Een deux-pièces blijft, ondanks alle veranderingen, steeds het meest begeerde stuk voor de gar derobe van iedere vrouw. Dit exemplaar is wel bijzonder geslaagd. (Van een onzer verslaggevers) Tengevolge van een wilde staking on der het dekpersoneel is het stoomschip Nieuw Amsterdam gisteren drie uur te iaat van Rotterdam naar New York ver trokken. Hetzelfde lot trof twee vracht schepen, eveneens van de Holland Ame rika Lijn, de Amsteldijk en de Blommers dijk. De matrozen en ook het machine- kamerpersoneel van deze beide schepen verklaarden zich solidair met de stakers van het vlaggeschip en weigerden aan vankelijk zelfs na het vertrek van de Nieuw Amsterdam aan boord te gaan. Tenslotte is men het met de directie van de H.A.L. over het twistpunt een loonkwestie in zoverre eens geworden, dat beide partijen zich zullen neerleggen :n rechterlijke uitspraak in een kort De honderden passagiers begaven zich In de eerste middaguren aan boord. On der hen bevonden zich de burgemeester Vlaardingen, mr J. Heusdens en vele prominente figuren uit industriële en handelskringen. In de stad hoorde men op de gebrui kelijke tijden de zware bas van het mail schip en ook het binnenhalen van de gangway geschiedde op de daarvoor vast gestelde tijd: even voor vieren. De honderden passagiers waren reeds an boord van de Nieuw-Amsterdam de gangway was reeds ingehaald, toen de eerste tekenen merkte conflict. Een groepje mannen begaf zi« loopplank van het personeel aan boord ■ven later gepakt en gezakt weer te debarkeren. Telkens verlieten enkele ozen het schip. Ook vijf koksmaatje." gaven er de brui van. Al deze bemanningsleden vonden de poort van het H.A.L.-terrein echter ge sloten. De Rivierpolitie was inmiddels gearriveerd en hield aan de waterkant de wacht. Personeel van het politiebureau Nassaukade hield op de Wilhelminakadi een oogje in het zeil. Het werd duidelijk, dat men het stakende dekpersoneel, «7 man, niet zonder meer zou laten gaan. daar zij reeds gemonsterd hadden. Buiten werd druk gedebatteerd, 't Dek. en machinekamerpersoneel van de Am steldijk en de Blommersdijk wenste zich niet aan boord te begeven. Als reden gaf men op, dat dedirectie van de H.A.L. hen verplicht, tijdens de nachtwachten „pro ductieve" arbeid te verrichten zonder ex tra betaling. Reeds geruime tijd bestaal hierover ontevredenheid, ook bij de ou dere personeelsleden cn dit gaf gisteren aanleiding tot de moeilijkheden. De eerste officier sterdam zou het dekpersoneel beloofd hebben, dat tijdens deze reis geen extra nachtwerk verricht behoeft te wonden. daar had men gèen genoegen genomen. De reden van deze staking was di andere dan die van het conflict op de Rijndam. Zoals men zich zal herinneren vertrok dit schip een week geleden met leden van het Concertgebouworkest uur te laat omdat het dekpersoneel de toezegging eiste, dat de zes pet loons verhoging volledig gehonoreerd zou den. Wel heeft die kwestie er kennelijk toe bijgedragen, dat de moeilijkheden gisteren zo hoog opliepen een zeker moment was de situatie de HAL. verre van aangenaam c dat niet alleen de Nieuw Amsterdam de beide vrachtschepen op vertrek lagen te wachten, maar tevens omdat de Wes- terdam vandaag zee moet kiezen. Het tijdstip van staking was blijkbaar tevo- :n beraamd. Toen <ie stakers van de Nieuw Amster dam eenmaal waren omgepraat hel schijnt dat in het overleg ook vertegen- digers van de communistisch ge oriënteerde O.V.B. betrokken zijn ge weest was nog lang geen ovei temming bereikt met het dekpersoneel 'an de vrachtschepen, elk vijftien man sterk. Daar ook het personeel van de machinekamers zich hierin mengde- groeide deze groep aan tot ongeveer 70 Toch legden ook deze mannen zich Laatste dag in Zuid-Alïika Vanmorgen is hij per vliegtuig naar Nederland vertrokken 1 zijn persoon Nederland, Vliegtuig is goed Overlevenden Rikke Skou in Dover aangekomen De acht overlevenden van het 1.489 ton metende Deense vrachtschip Rikke Skou ziin gisteravond door het Zweedse stoom schip Hedda te Dover aan land gezet. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers, die door de sleepboot Hol land op Terschelling zijn binnengebracht, zijn geïdentificeerd. Het bleken te zijn P H Lillie, geboren 23-6-1899. R. W. J. Christensen, geboren 27-00-1900. H. Chris- tensen. geboren 19-6-1918 en H. H. Jen sen. geboren 14-6-11904. De stoffelijke overschotten zijn per extra boot naar Harlingen vervoerd. Van daar gingen zü naar Schiphol, vanwaar een vliegtuig de omgekomenen naar De nemarken bracht Sollicitant schreef gunstig rapport over zichzelf De Zutphense rechtbank heeft een merkwaardige vorm van valsheid in ge schrifte te behandelen gekregen. B uit Beekbergen moest terecht staan, omdat hij ten behoeve van een sollicitatie, over zichzelf een psychotechnisch rapport had gefantaseerd, waarin hij zich als de vol maakte werkkracht voorstelde. De officier zei dat dergelijke gevallen de laatste tijd meer voorkomen. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk. tenslotte neer bij de belofte, dat een rechterlijke uitspraak hier de beslissing zal brengen. Nadat de Nieuw Amsterdam om vijf voor zeven vertrokken was. kon enige uren later de Amsteldijk eveneens zee kiezer. Dc Blommersdijk gisteravond om half elf vertrokken mijn, de grootste diamantmijn, die ter wereld in bedrijf is, afgedaald. Tijdens het bezoek, dat twee uur in beslag nam, zag de Prins de verschillende stadia der productie. Daarna zat hij -in de ambts woning van dr Mal an bij het middagmaal Ook bezocht de Prins een tuinfeest, dat door gouverneur-generaal dr G. Jansen zijn echtgenote in het park van het parlementsgebouw werd gegeven, en waar ruim vierduizend gasten uit alle delen van Transvaal aanwezig waren. Nadat de Prins de thee had gebruikt met leden van het corps diplomatique, werd een aantal gasten aan Z.K.H. voor gesteld. De mensen groepten rondom de Prins samen en op een gegeven ogenblik moest er een cordon worden gevormd om enige ruimte voor hem vrij te houden. Er werden Schotse, Duitse, Nederlandse en Afrikaanse volksdansen uitgevoerd en er werd afscheidsmuziek gespeeld door de kapel van de Zuidafrikaanse luchtmacht en pijpers. De voorzitter van de Zuidafrikaanse nationale wolraad, de heer Jan Moolen, heeft dè Prins een grote teddybeer, maakt van Zuidafrikaanse wol, bestemd voor prinses Marijke overhandigd. Op een persconferentie in Pretoria zei de Prins, dat hij het meest onder de in druk kwam van de „fantastische" indus triële ontwikkeling van het land, in hel bijzonder in de nieuwe mijnen in de Oranje Vrijstaat, en hij voegde er toe, dat het hem genoegen heeft gedaan te zien dat de Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika tevreden zijn. Nederlandse financiers zouden bereid zijn kapitaal Zuid-Afrika te investeren, maar hij zei, dat investering afhankelijk zal zijn intergouvernementele overeenkomsten. „Ik ben van mening," zo vervolgde Prins Bernhard, „dat dit een zeer goed land is voor landverhuizers, mits zij hun vak goed verstaan- Zuid-Afrika wa: voor immigranten niet beter of slechter dan bijv. Canada of Australië. Terwijl de kansen voor ongeschoolde arbeiders der goed zijn, zijn zij voor geschoolde krachten uitstekend." Gevraagd naar zijn indrukken van Pre toria, zeide de Prins, dat deze stad mooie gebouwen heeft van een type, dat ook te Washington wordt gevonden. De Prins vond echter Kaapstad de mooiste stad van de Unie. Hij liet zich vol lof uit over de „droge" Zuidafrikaanse wijnen, doch de 'maaltij den in de Unie vond hij wat te zwaai voor een buitenlander. Sprekende over de binnenlandse poli tiek, gaf de Prins als zijn mening te ken nen dat binnenlandse aangelegenheden alleen intern zijn op te lossen, en dat mand van buiten af moet pogen de vraag stukken van een ander land te regelen. Voorts zei de Prins, dat hij nergens in de Unie krotwoningen had gezien en dat hij niet de indruk had gekregen, dat dit gevolg was van de wijze waarop hij rondgeleid. Tot slot dankte Prins Bernhard de Zuid afrikaanse pers voor de ontvangst, welki Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (lib.) het regeringsvliegtuig, dat wegens storing de reis van Z.K.H. Prins Bernhard Zuid-Afrika niet op tijd kon vangen, heeft minister Zijlstra geantwoord dat storingen, als bij het regeringsvlieg tuig zijn voorgekomen, zich kunnen vprr tonen ondanks zorgvuldig toezicht en on derhoud. Overal ter wereld wordt, gezien de rui- ie ervaring, die met dit type vliegtuig opgedaan, de Dakota terecht als der veiligste en meest bedrijfszekere vliegtuigen beschouwd. Reilen tot ver ging van het vliegtuig door een ander is ir van de R'damse A'dam naar Kaap groot aantal stieren, /oor een Zuidafri- DAT het m.s. Blit Lloyd vanmorgen ui stad vertrok met eer koeien en varkens, kaanse fokker DAT morgen op het erekerkhof te Leeuwen (Land van Maas en Waai) de eerste gevallenen van de stoottroepen der N B S. in Oct. '44 herdacht zullen worden. DAT in Utrecht de 46-J. vertegenwoor diger P. B„ te Abcoude, die in dienst van de landbouwcoöperatie aldaar in 5 jaar een ƒ30 mille verduisterd had, ver oordeeld werd tot 1 J. en 6 mnd. DAT van 13 t m. 15 April '55 in het Kon Instituut voor de Tropen te A'dam een int. symposion wordt gehouden over be- stuursproblemen in Afrika, j DAT aan de statuten van de Ned. Bond voor Ouden van Dagen te R'dam September j.l. de Koninklijke goedkeu- de Nieuw Am- ring werd verleend. DAT het volgend Jaar begonnen wordt iet de aansluiting van een 12tal gemeen- :n ten Westen van Roermond op het wa terleidingnet voor Midden- en Noord- Limburg. DAT in Middelburg tegen de veehan delaar C. J. B. uit Kruiningen 1 j.. waar van 6 mnd. voorw., werd geëist wegens manipulaties met voorschotten, o a. van 5730 ten nadele van de Haagse Slagers- centrale. DAT burgemeester Van Walsum gespro ken heeft tijdens een diner aan de R'dam se goodwilldelegatle aangeboden door het gemeentebestuur van Gothenburg (Zwe den). DAT de 27-J. onlangs uit de Rekkense inrichtingen ontslagen J. G P. in Arnhem op heterdaad betrapt werd bij een inbraak in de H.B.S. voor meisjes. DAT het centrum van Nijmegen naar de verwachting van B en W. volgend jaar zo goed als geheel zal zijn herbouwd en er voor '55 5 min is uitgetrokken voor woningbouw. DAT op 12 Oct. te Arnhem het nieuwe eigen gebouw voor de ver. De Ned. Bak steenindustrie en het sociaal federatief verbond voor deze industrie officieel ge opend zal worden. DAT in Edens (Hennaarderadeel) in en kele dagen twee windmolens te loor gin gen: een door sloop na brand en een door windschade. DAT prof. dr L. G. J. Verberne te Nij megen een rede uitsprak bij het eerst* lustrum van het Sociaal-historisch Cen trum voor Limburg te Maastricht. DAT de bevrijding van Oirschot (N.B) dit jaar gevierd zal worden op 22, 24 Oct. o.a. met een grote militaire parade DAT Ir W. H. v. Leeuwen, dir. van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft en voorzitter van de contactgroep opvoering der productiviteit te Den Haag Dinsdag In het Victoriahotel te A'dam zal spre ken voor de American Bussimen's Club of the Netherlands. DAT sinds Vrijdagmiddag 1 Oct. uit de Inrichting Amstelhof te A'dam de 77-j. Abraham W. C. de Keizer wordt vermist. Bij de 8-October-viering te Alkmaar werd een optocht ge houden, welke in het teken stond van de sport. Een der versierde wagens, voorstellende Koning Voetbal, passeert hier het stadhuis. Vermoedelijk krijgt Venlo ook een heühaven Sabena, die reeds helicopterdiensten onderhoudt, o.a. van Brussel met Maas tricht, Bonn en Rotterdam, is voorne mens binnenkort ook een dienst te openen van Brussel over Eindhoven naar Essen. Zeer waarschijnlijk zal Venlo daarbij ais helihaven worden ingeschakeld. KOEIENVIERLING In Kent in de Amerikaanse staat Washington heeft een „Holstein"-koe deze week vier kalveren ter wereld ge bracht. Volgens de veearts komt zoiets maar één keer op verscheidene millioenen gevallen- voor. In de ouderdom van 76 jaar Is te Kam pen overleden dr W. Nawijn, oud-conrec tor van het Geref. Gymnasium aldaar en oud-conservator van de bibliotheek van de Theologische Hogeschool der Geref. Amerikanen moeten het land uitI kaanse senator McCarthy geschreven, waarin zijn hulp gevraagd wordt, om een einde te maken aan de „belastering van Duitsland" en om de Amerikanen uit het land te verjagen Karl Ludwig Strieder, voorzitter van de afdeling Hamburg van het verbond van slachtoffers van de denazificatie, ver zocht McCarthy de Nazi's als zijn vrien- en medestrijder® te beschouwen. Nieuwe Duitse uniform Geen Duitse I h/J knielaars maar korte rijglaars kleur: olufgroeh „Wanneer Hitier er niet geweest was. zouden de Russen nu reeds aan de kust van de Atlantische Oceaan zitten, meen de Strieder, die McCarthy uitnodigde, deel te nemen aan conferenties van zijn verbond. In het artikel wordt verder scherpe cri tiek geleverd op de Amerikaanse bezet tingstroepen, die van roof en barbaar® optreden beschuldigd worden. Het Amerikaanse program van her opvoeding wordt een beschamende mis lukking voor Amerika genoemd. „Gelo ven Uw landgenoten nu werkelijk, dat Duitsland een Europees land, een moe derland van Amerika, behoefte heeft aan opvoeding op politiek terrein en op het gebied van de menselijkheid?", durfde de ex-Nazi Strieder aan McCarthy vra gen HET WEER IN EUROPA I j «I1J M» I *5 Helsinki Oslo Kopenh. Londen Adam onbew. geh. hew. nevel NW 2 windstil NO 2 N 2 7. 2 1 0 3 0 7 0 12 1 9 3 Brussel Bordeaux Grenoble Berlijn Frankfort motregen motregen geh. bew. zw. bew. nevel nevel mist nevel ZZO 4 windstil W 3 NW 5 NW 3 WNW 3 ZO 2 windstil windstil 9 3 10 0.1 8 0 11 0 4 0 7 1 7 5 4 0.2 ZUrich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Rome geh. bew. half bew. geh. bew. nevel zw. bew. NW 2 NO 5 N 2 W 2 ONO 2 N 7 3 - 7 - 3 0 5 0 4 - 10 0 Voor het nieuwe Duitse letter is ook een nieuw uniform ontworpen. In dit ontwerp heeft men iedere herinnering laten ver dwijnen aan de uniform van 19401945. Dc beruchte Duitse helm en laarzen keren niet meer terug. Bijgaande tekening geeft oen afbeelding van het uniform volgens het nieuwe ont werp. Zoals men ziet is de Duitse helm vervangen door een Amerikaans model. De beruchte knielaars Is ook verdwenen om plaats te maken voor een korte rijg laars. terwijl het jasje een Amerikaanse snit bezit. Het geheel krijgt een olijf groene kleur zodat het verschil met de Duitse uniform van 1940—1945 wel duide lijk wordt onderstreept. Toch wordt dit oude uniform nog wel gedragen De West duitse grenspolitie gaat nog bijna geheel gekleed in het uniform van 1940—1945. In hoeverre het nu nieuw ontworpen uni form ook door de grenspolitie zal worden overgenomen, is nog niet bekend. WEERBEUlCirr Meer wind Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleidelijk toenemende be wolking met later plaatselijk enige regen. Matige, langs de kust later krachtige, Zuide lijke tot Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt vanmorgen 10 ZON EN MAAN Zondag: zon van 6.54 tot 17.59, i an 16.48 tot 4.30. Maandag: zon van 6.56 tot 17.57, i ■an 17.07 tot 5.5®. Dinsdag volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1