IHITINGAL Mevrouw Roosevelt zeventig jaar honóeRó jaar qeLeöen öAme met öe LAmp", nAAR öe krim TWEED WARM en FLATTEUS NIEUWE LEIDSCHE COURANT Ew 't first lady", hi t. Roosevelt, een reld de het ondanks ia.il 1 ig oproept f tok ha zyn lirhamelykt de Verenigde Staten werd, die een der leiders in de afgelopen wereldoorlog die door zyn moed en vastberadenhi de vrye landen ter overwinning voer wogenheid, hl een betere v volken en h is echter niet alleen het feit dat zy echtgenote van een groot man was, mevrouw Roosevelt nog steeds zulk MET een droeve ondertoon in haar stem vertrouwde mrs. Nightingale, toen ze ein delijk ivel begreep, dat de zeer ongewone ambities van haar dochter Florence niet langer bedwongen konden worden aan een vriendin toe: „Wij zijn eendendie een wilde zwaan hebben uitgebroed." Maar de grote geschiedschrijver Lytton Strachey, die dit verhaalt, zegt, dat de moeder het mis had: het was geen zwaan, het was een adelaar. Deze vergelijking is zinvol. Sedert het moment, dat zy gelegenheid kreeg de vleugcis uit te slaan, bleek de wiekslag van Florence Nightingale geweldig als die van de adelaar. De kracht er van reikt tot in onze dagen. Maar het beeld van de ade laar symboliseert niet geheel de persoonlijkheid van Florence Night ingale. Met name niet haar bijzonde- ge gave tot verplegen. En toch is het in de gestalte van de lieve ver pleegster, voor wie niets ooit te veel was, dat de herinnering aan haar voortleeft bjj duizenden en tiendui- Zo was zij bij haar leven reeds tot legendarische figuur geworden, waar van het noemen van de naam onmiddel lijk het beeld opriep van de tengere, lieflijke vrouw, die, met levenwekken de glimlach voortschrijdend tussen de kribben van zieken en stervenden, troostwoorden sprak, met een zorgzaam gebaar kussens opschudde en dekens rechttrok, terwijl zij, doodop van de hopeloos vermoeiende dag. 's nachts, als de medische staf reeds lang ter ruste was. de ronde deed door de eindeloze gangen en hospitaalzalen (vier mijl stonden de bedden aaneengerijd te Scu tari) met een kleine lamp in de hand. Hoevele zieke en gewonde soldaten dachten er niet even zo over al3 de man die naar huis schreef: ,,Wat was het heerlijk, alleen al om haar voorbij te zien gaan. Ze wilde wel tegen ieder een een woordje zeggen, en bemoedi gend glimlachen, maar dat ging nu een maal niet, want wij lagen er bij hon derden. Echter, wanneer haar schaduw bij het langslopen op ons viel, dan kon den we die kussen en tevreden ons hoofd weer neerleggen." Uitzonderlijk formaat Maar als deze zuster niet meer ge weest was dan een kundige, liefdevolle en zorgzame verpleegster, geadoreerd door haar patiënten, dan zou niet hon derd jaar nadat deze Engelse de leiding van het hospitaalwerk op zich nam, in Nederland, zoals thans het geval is, de minister van sociale zaken en volksge zondheid een oproep tot herdenking heb ben gedaan. Het gaat om een vrouw van zó uitzonderlijk formaat, als de ge schiedenis er weinigen kent. Het was al merkwaardig hoe won derlijk het ook in onze hedendaagse oren klinken moge dat Engeland, toen de correspondent van de „Times" zijn noodkreet over de erbarmelijke toe stand waarin de in de Krimoorlog ge wonde en ziek geworden soldaten in de hospitalen op de Krim verkommerden en stierven, de wereld inzond, een vrouw bezat, toegerust en bekwaam om de leiding van het verplegingswerk in die hospitalen op zich te nemen. Merkwaardig, omdat de ziekenverple ging f!) in die dagen goeddeels in han den was van vrouwen van het laagste allooi, van aan de drank verslaafde, ver vuilde, vaak onzedelijk levende vrou wen. die een baantje in een gasthuis hadden, omdat niemand ze in huiselijke dienst wilde hebben- Alleen de arbeid der R.K. liefdezusters stond op hoog peil. De Franse bondgenoten hadden scharen van zulke deskundige, zorgzame zusters meegenomen naar het terrein van de strijd, en hun soldaten genoten dientengevolge een liefderijke, uitste kende verpleging. Een verpleging waar bij des te scherper de volkomen ver waarlozing in het Engelse kamp af stak. Men had daar geen enkele vrouw om de zieken bij te staan, en men wil de dat ook niet. Traditie en vooroordeel speelden hier een rol. maar men kende ook het type van de goedopgeleide, voor Elisabeth Fry Een bescheiden begin was gemaakt door Elisabeth Fry, de bekende vrien din der gevangenen, maar dat ging aan het grote publiek nog geheel voorbij. Toen deze vrouw op haar reizen door Europa kennis gemaakt had met de diaconesseninrichting van Pastor Flied- oer te Kaiserswerth, had zij in 1840 een genootschap van nursing-sisters ge sticht, ten einde de zieken in gezinnen en inrichtingen met christelijke liefde te doen verplegen. Deze organisatie was de eerste van die aard waarbij de toe te laten meisjes streng geselecteerd wer den, en proeftijd moesten doormaken, en na afloop daarvan een diploma van bekwaamheid konden verwerven. Uit de kring van deze vrouwen, en uil de R.K. liefdezusters stelde Florence Nightingale, die zelf o.a. een proeftijd bij Pastor Flledner had doorgemaat cep geschriftje over de diaroness' richting aldaar gepubliceerd had. team van 38 verpleegsters samen, men hoort, welke situatie men in de hosplta'«*n aan de Bosporus aantrof, dan wordt duidelijk, dat de directe verple- Op 15 October a.s. is het honderd jaar geleden dat Florence Nightingale door de Engelse regering met 38 verpleegsters uitgezonden tcerd naar De Krim, naar Engeland in bondgenootschap met Frank rijk, Turkije steunde in de strijd tegen Rusland. Haar benoeming tot Superintendante van de hospitalen aan de Bosporus was te danken aan de schokkende, onthullingen, die de Engelse oorlogscorrespondent Russell in de „Times" deed aangaande het apparaat van de genees kundige diensten de alle beschrijvingen tartende ellende en verwaar lozing, waarin de zieken en gewonden van het overwinnende leger verkeerden. vereld, haar mdhouding tussen aanstrkc'yk ideal Hel i« echter vooral haar eenvoud c haar haar bijzondere rharmi Amerikanen een ware landamoeder, di boven de politieke partyen staat en vor wie allen grote eerbied hebben. Amerika» ml symbool wist te zyn, zc loscvclt de ongekroonde i r Verenigde State... rem niet enige studenten Roosevelt mo, Roosevelt gemoedelijk op de .et een groepje studenten. chaos waardoor dagelijks vele levens te gronde gingen, die onder goe de voorwaarden gered hadden kunnen worden, daarvoor was nodig een on wrikbare persoonlijkheid met een ijze ren wilskracht, een brede visie, groot persoonlijk overwicht. Iemand die door de oppervlakte heen de grondoorzaken van de catastrophale misstanden op spoorde. en de strijd daartegen aanbond. Iemand van grote organisatorische en administratieve bekwaamheid, met een ontzaglijk werkvermogen en kalme on verzettelijkheid. Als zodanig ontpopte zich de Lady-in- chicf. Binnen enkele weken was reeds de verandering overal te bespeui bleek hoe wonderlijk passend vo roeping de training was geweest die het glngsarbeid slechts een onderdeel heeft kunnen zijn van het gigantische werk, dat Florence Nightingale verzet heeft. De vloeren waren zo verrot, dat ze niet eens meer geschrobd konden wor den, en een laag vuil bedekte-Re muren. Een ondraaglijke stank vervulde de at mosfeer, omdat elke behoorlijke afvoer door afwezigheid van riolering ontbrak. Overal wemelde het van ongedierte. Ge schikt voedsel was er niet. „Wi.i hebben nog geen druppel melk gezien: het ng de schatrykc, aristocratische in de achterliggende ja conventie in, onder grote huiselijke span ningen, met een ontembare drang kennis en ervaring op het gebied ziekenzorg en ziekeninrichtlngen. e had gemaakt. Nu bleek ook, goed het was, dat een vrouw van hoge innerlijke beschaving, van brede ont wikkeling. met vriendschappelijke rela ties in de voornaamste kringen op die ongelofelijk moeilijke plaats steld. C qeen zwóón - een ó,ó£Lóór brood is zuur en hard. de boter is be dorven en het vlees lijkt meer op voch tig leer dan op voedsel. Bij dozijnen zie ik mannen wegsterven tengevolge van een inzinking van krachten, die mense lijkerwijze had kunnen zijn voorko men als er enig behoorlijk voedsel ter beschikking was geweest", zo schreei een der zusters zes dagen na haai komst naar huis. De lakens waren van zeildoek, zo grof en hard. dat de gewonden smeekten in hun velddekens te mogen blijven liggen- Handdoeken, bezems, vaatwerk, scha ren, messen, lepels en vorken, letterlijk alles ontbrak. Medische benodigdheden in engere zin. draagbaren, spalken, verband, zelfs de allergewoonste hulp middelen waren er niet. Met de bewas- sing was het zo mogelijk nog ergèr dan .met de kokerij. Overlast.... De overwerkte doctoren en de hospi taalautoriteiten met wie Florence on middellijk in overleg wilde treden, wil den niets van haar weten, beschouwden de komst van de vrouwen als nieuwe overlast en dwarsboomden haar waar ze maar konden, in plaats van mee te wer ken om orde op zaken te stellen. Niet temin was binnen tien dagen reeds een keuken in werking, die dagelijks voor 80 man geschikt ziekenvoedsel kon leveren. Terwijl er vóór de komst der verpleegsters in het geheel maar zeven hemden ooit waren gewassen, richtte Florence vrijwel onmiddellijk een nabij gelegen huis. dat ze huurde, als wasserij. Al heel spoedig konden toen iedere week 500 hemden en nog i andere kledingstukken gewassen worden. te tornen tegen de verlammende bureaucratie, orde te scheppen in een De hospitaalsoldaten, die vóór de komst van de „nachtegaaltjes" niet de minste moeite hadden gedaan het ver- plegerswerk te begrijpen, verdroegen nadien een inspanning en overlading van werk, waartoe geen enkele officier hen gebracht zou hebben. Niet tot de zieken en gewonden en alles wat er ten behoeve van deze groepen gereorgani seerd en opgebouwd moest worden, be perkte zich de zorg van de eminente Superintendante. Ook de belangen der gezonde soldaten behartigde zij. Lees kamers liet zij voor hen inrichten, opdat de mannen in hun vrije tijd hun ge dachten een ogenblik los konden maken van de oorlogsellende. Door haar toe doen werd er voor goed water en be schutting in de hutten gezorgd. Zelfs de in het vaderland achterge bleven gezinnen betrok ze binnen haar gezichtskring. Zij wekte de mannen op aan hun betrekkingen thuis te schrijven, en voorzag hen zelf daartoe van schrijf papier ctt postzegels. Onvermoeid poog de zij hen te overtuigen, dat een deel van de soldij naar de gezinnen diende te worden overgemaakt. In haar eigen woning richtte zij daartoe een soort hulppostkantoor in. waar zij eenmaal per week zitting hield om gelden in ont vangst te nemen. En Iedere maand kon zij gemiddeld een bedrag van 1000 pond overmaken naar Engeland, dat daar in kleine postwissels werd uitbe taald. Roeping van Godswege Het einde van de oorlog, de terugkeer van dc troepen bracht Florence geen rust. Integendeel. Hoewel gebroken naar het lichaam werd ze voortgedreven door een onstuimige drang om de opgedane ervaring, de geweldige goodwill en in- De ficus lijkt sterk - maar schijn bedriegt! r\E ficus of rub- herplant is een vele kamers graag „-ziene gast voor de vensterbank. De forse rechte groei, de grote, fraai glim mende bladen en het sierlijke rode schut blad. waaruit straks aan de top een nieuw blad tot ontwikke- lina zal komen, trekken altijd de bnzondere aandacht van de plantenlief hebsters. Door zijn hele uiterlijk lijkt de ficus sterk te zijn, maar dat is maar schijn Want als hij niet met bijzondei tedere zorg behandeld wordt, zullen de bladeren, die bij een gezonde groei er horizontaal uitstaan, als slappe vaatdoeken naar beneden gaan hangen en bovendien gaan ze veelal lelijke plekken vertonen. De ficus heeft een frisse, vochtige warme omgeving nodig. In de winter en het koude voor- en najaar is hy zeer gevoelig voor tocht. Als overdag de haard goed brandt en des nachts uitgaat, als de plant koud komt t.' staan en ook als hij teveel koud water krijgt, laat h\j de bladeren hangen horizontale richting te krijgen. Veel zon, veel licht en dus geen achteraf plaats, dat zijn de wensen van de ficus. Alleen als de zon midden in de zomer heel fel schijnt is het goed dc plant met wat vitrage af te scher men. Geen kranten gebruiken! Vooral in de zomermaanden de plant veel water geven. Nooit mag de aarde uitdrogen. In de winter kan de ficus met minder water toe, maar ook dan mag de grond niet uitdrogen. In de zomer geregeld bemesten met kamerplanten- mest, 's winters niet. De mooie glanzende bladeren die nen dikwijls schoongemaakt te wor den met een natte spons of zeem, ook aan de onderkant. Men dient er wel voor te zorgen, dat geen waterdrop pels op de bladeren blyt'en liggen als de zon schijnt, want daardoor ont staan lelijke brandt»lekken. In de winter dient, zoals boven al aangeduid, de kamer ook verwarmd te blijven. Als de kachel 's nacht- geregeld uitgaat, zal de ficus het niet goed doen. Het is iwldoende om de twee of drie jaar in zeer voedzame potgrond te verplanten. vloed die ze verkregen had. aan te wenden tot een algehele hervorming van hospitaal-zaken en gezondheids dienst. Haar roeping en zij wist dat deze roeping er een van Godswege was was nog niet volbracht. Hiervan was ze zo zeker, dat ze niet alleen de door de doktoren voorgeschreven rust weiger de, niet alleen zelf koortsachtig werkte in de jaren waarin ze dagelijks haar éinde verwachtte, doch ook haar omge ving opzweepte tot ongekende inspan- Sterk stond zij vaak in haar argumen tatie. Eindeloos veel feitenmateriaal wist ze te verzamelen, die ze deels in statistieken verwerkte. Zelfs in vredes tijd binnenslands waren de voorzienin gen voor de militairen zo slecht, dat het sterftecijfer in de kazernes vrij wel het dubbele diep van de sterfte onder de burgerbevolking. Zc vocht ze vocht tegen het verderfelijke 8 teem, dat op de Krim 16.000 mannen dood had ingejaagd. En al heeft ze een fundamentele re ganisatie van het departement van c log niet kunnen bewerkstelligen, toch heeft zij ontzaglijk veel ten goede weten te keren. Haar betekenis voor de ontwikkeling van het verpleegstersberoep is minder spectaculair dan haar werk op het oor logsterrein, maar zeker niet minder be langrijk, op de lange duur gezien zelfs van nog groter gewicht. Vanuit vele landen kwamen de aanvragen om advies bij de bouw van ziekenhuizen en hospi talen, opleidingscursussen en anders zins. Vijfenveertig jaar heeft de heldin van de Krimoorlog als invalide te bed gelegen, maar het grootste deel van die lange periode is zij, bijgestaan door een kleine staf, die nocit vacantie kreeg, haar gedachten blijven uitdragen en heeft zij een diepgaande Invloed uitge oefend. waarvan de gezegende vruch ten thans nog geplukt worden, ook te brengen in Hyde Park. in haar eenvi dige landhuis enkele kilometer» van 1 huis waar zy vroeger met haar man woond heeft. Zy zat op de rand van zandbak waarin haar klrinkindei speelden. F.n terwijl zy rustig met t sprak, vergat zy haar grootmoederly of vrede te herstellen, wanneer de Rooieveltje» elkaar in de haren Juist dit feit, dat zy by haar hoge posii steeds eenvoudig vrouw en moeder gebleven, heeft haar een grote plaats geven in het hart van duizenden ov heel de wereld. Ro. iden bieden wy me- onze hartelijke geluk- met haar verjaardag aan, in de at zy nog lang „America's firat il hl yven. Moeder, mag ik nog wat zeewier. Met de voedselproblemen van de huidige en de komende gene ratie houden zich, vooral in Ame rika, vele deskundigen bezig. Zo af en toe publiceert het United Nations Food and Agriculture Organisation wel eens het een en ander over haar bevindingen, en wat ze dan naar voren brengt is vaak in niet geringe mate ver rassend! Zo heeft men voorspeld, aldus de Washington Post, dat In 1984, dus over dertig jaar, hel voor veel men sen heel gewoon zal zijn in plaats van een biefstuk een bord. zeewier te eten. Zeewieren en algen bevatten nl. 50 pet. proteïne (eiwitstoffen), vlees daarentegen sicchts 15 tot 20 pet. Als de wereldbevolking, zo redeneert de FAO. in de komende dertig jaar net zo rfi-ü-Cittü-Z-ü-X-j-birlcti-toirtrtvtrtrirtriili&itltirirtrtrtrirü-Cr-iricb-tcbtrirG'iiiririritirü-irtririKrit Een fijn tweed stofje is voor dit japonnetje wel het mooiste ma- teriaal. Het is een simpel, maar elegant model, vooral zo flat- c teus door de opstaande kraag. Apart is ook de schouderlijn: mouw en hals zijn uit één stuk g geknipt. De rok heeft voor één -tt halve plooi en opgestikte zak- ken. Het opstaande kraagje en de ceintuur kunnen het best gemaakt worden van een bij- g passende tint fluweel. -tx Het patroon, nr. 176, is voor- radig in de maten 42, 44 en 46 maat 48 op bestelling). De benodigde hoevelheid stof is -s 2,75 meter van 1.30 meter t breed. Hel patroon is aan onze bureaux verkrijgbaar tegen be- taling van f 0.40Ook kan het worden toegezonden na ont- -t» vangst van f 0.50 aan postze- gels, geplakt can de voorzijde ren een briefkaart, naast de normale zegel voor frankering. a Na 16 October kunnen geen be- stellingen meer worden aangenomen. rtrirtrtrtrtririiirtrtri QANDHI heeft eens uit- in orde. Wie doet ons wil ik natuurlijk aller- Zaligmaker. Laat het toch geroepen: „Indien her wat? We zijn klaar, chris- minst onze Chr. organi- in ons leven, in onze leven der Christenen telijk-gearriveerden en saties en verenigingen daden te -georganiseerden. Maar., desavoueren, Christelijk was weest, dan zou India zichzelf verloochenen voor Jezus de knieën se- Christus' wil., bogen hebben.'' dat eigenlijk?? Het is alsof de hemel Mij werd deze week haar leden stuk voc terugroept naar de aarde: door een dominee iets levende leden zijn. verteld, dat me diep trof. Een man uit zijn gemeen- zullen toch alleen wèr- wat is kelijk iets voor Gods hemel Koninkrijk betekenen, als deze wij verlosrte zondaren zijn. moette, maar die ongelo vig was. Door een ver- Een beschuldiging als keersongeval kwam deze een deze uit de heidenwereld laatste plotseling om het is zó ontzettend, dat toy leven, ieder persoonlijk wel vw God in 't stof moeten kruipen van schaamte. Die heidenwereld. die wij allen met elkaar voor Christus moeten winnen, die de blijdschap van ons zou moeten zien afstra len. ziet ons dus zo. En we behoeven heus zo ver niet van huis te gaan, om te horen dat vele vol'tanden niet-Christenen in onze naaste omgeving er net zo over denken. IK hoorde deze iemand zeggen: bewondering cn in spannen aandacht volgen wij de „pracht"-rede van onzer Kamerleden, die straatpre- 'stuk WANT a» handel en wandel vloeken met onze belijdenis, dan week Z2J1 het Sodom verdraag- met lijker zijn in het oordeel dan ons „brave" leden van de kerk. Ik ontving gisteren nog een brief van een jonge- waarin hij schrijft: rfiW Hip' Hoor minZon m'jn Gereformeerde groot diker, die daar middenop h h.rt?,nd„ vader had een hartstocht voor geld en vader zocht, mede door die geldjagerij, z'n heil bij een andere vrouw, wat impliceerde dat moeder vertrapt werd... Het is daarom dat ik walg van jjg uitspraken in A woord en geschrift over: QAAR stond aan zyn het marktpleih in alle „je moet op God vertrou- Overpeinzingen van Margaritha nE kerken zoeken graf zijn vriend, d-e eenvoud, maar met o christen, met zijn mond brandend hart van de moet maar veel bidden Here Jezus staat te ge- enz.... Als een mens wer- hart vol zelfbeschuldiging, tuigen??" Wie let op hem? kelijk Christus voor 100 Hij, die ouderling der ge- Wie helpt hem? Wie gaat pet. lief heeft moet dat meente was, een vol-ijve- naast hem staan? Wat blijken uit zijn werk en rig lid van 't CNV en denkt u: hoe zou God op daden!" van de kiesvereniging had zo'n avond over die twee Heeft deze jongeman stig "aar de haard, wei meermalen met de gelijktijdig uitgesproken niet schoon gelijk' waaruit de algemene zinking, lauwheid en het on-christelijk leven van daan komen. Er wordt tegen gepreekt ep ge schreven. men zoekt naar andere vormen voor onze erediensten en jeugdwerk. Maar dit alles zal m.i. niet baten, als niet ieder gemeentelid heel persoon lijk met zijn (haar) neus bovenop zijn verantwoor- delijkheid, zijn (haar) nooit durven uitspreken, overledene geboomd 't nut van het CNV. de prachtige beginselen van zijn politieke party, hij had hem zelfs eens mee genomen naar een verga dering van de kiesvereni ging, maarover de Here Jezus had hij nooit met een woord ge sproken. Hij had die Naam zelfs fa redevoeringen oordelen?? En heeft de Here Jezus maar makkelijk niet het felst getoornd om het spreken over Heiland over te laten aan dominees, zendelingen, traatpredikers en evange- dan te zeggen: „ik heb daar de gave niet afstraalt, tegen de Judaïsten wetticisten?? Als wy ieder persoon lijk zo werden, dat het kindschap Gods ernstig schappij -, spraakgebrek heeft. Maar ellendige Godswege ge- een zekere gene daarby God heeft Qns a,]en be gevoeld. Laten we eerlijk kleed met he{ ambt yar zijn: is dit by velen onzer profeet, priester roeping drukt wordt. Ieder ons heeft zeer reëel taak in 't Koninkrijk ook niet het geval? Dat schamen Gods, een taak die al het andere gaat. Wy tegenover zijn zo heerlijk rustig on dergedoken in de massa. We gaan naar de kerk, we geven (wie offert er nog, wie geeft z'n ganse Here Jezus te spreken leeftocht??) voor Zending En en evangelisatie, ben onze mannen-, Vrou- Alles wen- en Jeuedveronigin- zwijgt N.C.R.V., onze hele lidmaatschap ning. Hij heeft de opdracht gegeven v«.. medemen.., Hem te getuigen en niet an kennis- aan enkelen. Ik geloof op heel die ereld waarin wij leven, heel wat mil der worden. Te vol zouden we dan allen zijn van Hem. die onze levensvernieuwer is! in ons persoonlijk gebed Dan zouden we geen dag kring HMHi sen, ja zelfs in de kring zeker, dat als wij allen, de bede overslaan: Kom van 't eigen gezin met jeder persoonlijk, eens maar gauw Here Jezus! grote kinderen over de gingen bidden, of God ons We zouden in daden is te spreken': van die valse schaamte tonen onze naaste lief te het persoonlij)' wil verlossen en dan in hebben als onszelf zodat Hem. Die alle eenvoud getuigden bovenvermelde leven ts tegenover iedere onge- S met ons lovige. die wij op onze getuigenis litspraak van Gandhi veranderd zou vorden in het: „Ziet. hoe Party, kiesverenigingen, kerk en alle mogelijke dan pas goed zouden be 't C.N.V. enz enz. Wat Christelijke verenigingen seffen. hoe onmetelijk ryk is dat allemaal piekfijn gen dood. Hiermee we ziin in Christus onze eg tegenkomen, dat we )ief zij elkander hebben!' MARGARITHA P-s. Volgende week D.V. brieven-beantwoording. toeneemt als in de afgelopen hon derd, wat wel in de lijn der verwach tingen schijnt te liggen, dan zal de behoefte aan proteïne toenemen. Zee wier zal daarom meer en meer een plaats gaan innemen in de rij van voedselproducten. Het is een waarde vol vervangingsmiddel voor vlees. En het smaakt naar witte bonen. Zeewieren bevatten veel vitaminen en groeien snel. Deskundigen geloven dat, wanneer het product ln cultuur ge bracht wordt, er zeker een opbrengst van 50 ton per acre (ruim 4000 vier kante meter) zal zijn. Met tarwe en rijst is het al heel mooi als de op brengst één ton is. We kunnen dus verwachten, dat in 1984, wanneer de bevolking van de Verenig de Staten 190.000.000 zal bedragen, veel huisvrouwen er toe zullen over gaan. haar huisgenoten zeewiersoep of een algenomelet voor te zetten... qeBókken qRutjes tj,8. Hot uit de i genoeglyk, ouderwets woord: doet denkei 1900, toen gortepap niet stroop als stevige kost gold, en de dam pende borden 's avonds hy het licht van de petroleumlamp leeggegeten werden. Gebakken grutjes met stroop is een re- rept, dat ook uit die tyd dateert en jam mer genoeg een beetje in bet vergeetboek is geraakt, want het is een Irkkrmy! lodig liter karne- de kook, dsarna ander al roerende klei ■og t 20 i ataai Uiti i op platte schaal en goed koud laten i den tot het een styve massa is geworden. Deir in punten snyden, door wat bloem wentelen en in hete boter bruinbakken. By het gerecht geven we stroop of bruine suiker. „Jaarbeurzen voor de vrouw De afgelopen dagen hebben de dames in de omgeving van Den Haag en Rot terdam weer eens haar hart kunnen op halen aan Damesbeurs en Femina, de tentoonstellingen, die eigenlijk geen ten toonstellingen zijn. maar de bedoeling hebben de huisvrouwen op de hoogte te stellen van dat er al zo aan nieuwig- heden op allerlei terreinen te zien is. Zc zijn interessant, dergelijke „jaar beurzen voor de vrouw." Ze zijn ge noeglijk ook. omdat er zo'n toon heerst van ,.wii huisvrouwen onder elkaar", en omdat de huisvrouwen, als ze over kaar eerste, wel begrijpelijke schuchterheid heen zijn, niet verzuimen de standhou ders de meest uiteenlopende vragen te stellen. Wie er een hele middag voor uittrekt kan van deze „Jaarbeurzen" veel nieuws opsteken. Die kan te weten ko men hoe eieren gecontroleerd, plastic pannesponzen vervaardigd en tricot ge breid wordt, en tevens hoe glasblazen in zijn werk gaat. Zo'n huisvouw hoort Interessante gegevens over allerlei za ken. en al zal ze ze niet allemaal ont houden, iets steekt ze er toch wel van op! Huwelijkswetgeving in India Het parlement van India heeft een huwelijkswet aangenomen, waarbij kinderhuwelijken verboden worden. De minimumleeftijd voor de bruide gom wordt op 21 en voor de bruid, op 18 jaar gesteld. De wet is ook nog op andere punten revolutionnair, want huwelijken tussen personen van ver schillende godsdiensten worden toege staan, het aantal vrouwen dat iedere man mag hebben, tot één beperkt en de echtscheiding wordt mogelijk ge- Gehoord dal in Duitsland «en apparaat)* is uitgevonden, dat on geveer de grootte heelt van een lip penstifthuisje en waarmee vlekken verwijderd kunnen worden. Allo ■oorten vlekken op alle soorten stof verdwijnen (hoorden wij) in een om- meslen. Gezien een eenvoudige, elfen ja pon. mei als enkele verslering een knoop, wolk# van oen oud# munt was vervaardigd. Gelezen in de Sunday Pieiorial, dal in Michigan een drieling gebo ren werd. De eerete baby aanschouw de hel levenslicht in de taxi. op weg naar het siekenhuis. de tweed* in de lift van het siekenhuis en de derde in de kraamkamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 15