Jlicuiuo jTcihsrijc (fnuranl Genezing van internationaal kankergezwel „Triest" Enorme wapenvoorraden klaar voor Duitsland Man sprong uit ballon in zee om vrouw te redden Laniel, Bidault en Juin moeten getuigen Wist IJ Minister make een eind aan onzekerheid over spelling DINSDAG 5 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELI1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5 tantoastlcfj ft gfjtblmn mgn bert (a fegfjenspoet" Vijf en dertigste jaargang No 10159 Visserij op tweesprong SUCCES VOOR BRITS- AMER1K. OPERATEURS Overeenkomst te Londen getekend door Italië en Joegoslavië EUROPA HEEFT STRAKS weer een zorg minder. De ambassadeurs van Italië en Joegoslavië zullen namelijk vanmiddag in Londen een overeenkomst tekenen, die een oplossing inhoudt voor het geschil tussen beide landen over Triëst, dat negen jaar geduurd heeft. De be langrijkste punten der overeenkomst zijn: 1. De stad Triëst zelf, vóór de jongste wereldoorlog behorende bij Italië, en in 1945 door Joego slavische partisanen veroverd, momenteel bezet door de Brits-Ameri kaanse troepen, komt weer geheel aan Italië. Ook bijna het gehele overige deel van zone A wordt aan Italië toegewezen. De zo omstreden Zuidelijke zone B, op het ogenblik door Joegoslavische troepen bezet, blijft in handen van Joegoslavië. Het strategisch vrije gebied aan de Adriatische Zee, oorzaak van eindeloos geharrewar tussen Italië en Joegoslavië, zal verdeeld worden volgens de lijnen van de huidige twee zones. Deze overeenkomst schijnt op het eerste gezicht ongunstiger voor Italië dan die, welke verleden jaar door de Britten en Amerikanen werd bekokstoofd. Vandaar dat rekening gehouden wordt met demon straties van de zijde der bevolking, maar de politie dn Italië is op haar hoede. Voor lopig hebben de bijna 300.000 inwoners van de door de Geallieerde bezette, zone het belangrijke nieuws zonder veel opwinding „verwerkt". Desbetreffende te legrammen melden echter, dat in kleine gebieden langs de Zuidel. grenzen, welke gebieden aan Joegoslavië worden toege wezen, enige spanning heerst. In het dorp Crevatinl hebben gezinnen hun boeltje gepakt en zijn vertrokken, omdat zij niet onder Joegoslavisch bewind willen res sorteren. In het grensgebied, dat deel zou gaan uitmaken van de Joegoslavische werd toen dermate gevaarlijk, dat zowel lanse als Joegoslavische troepen naar de grens werden gedirigeerd. Deze oplos sing betekent, als reeds gezegd, een groot !S voor de Brits-Amerikaanse diplo- 5 en de vrede ln Europa is weer stap nader gebracht. C.N.V. nadert ledental van 200.000 Het Christelijk Nationaal Vakverbond nadert de 200.000 leden. Dit blijkt uit het thans bekend geworden ledental op 1 Juli j.l. Op die datum bedroeg het n.l. 196.505. 3000 zij hebben de keuze naar Italiaanse gebieden te gaan en schadevergoeding te ont vangen. Reuter meldt, dat binnen veertien da gen Italiaanse troepen Triëst zullen bin nentrekken; een Italiaanse marine-een heid zou vanmiddag in Triëst aankomen, kort na de bekendmaking van het getrof fen'accoord. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt, dat van daag het ItaliaansJoegoslavisch accoord te Londen getekend wordt. In welinge lichte kringen werd verklaard, dat vol gens deze overeenkomst het Amerikaanse garnizoen de stad Triëst binnen drie weken zal kunnen ontruimen. De desbe treffende overeenkomst is in feite geen I verdrag, daar de juridische status van Triëst niet kan worden gewijzigd, zonder toestemming van de Sowjet-Unie. Parle mentaire bekrachtiging is derhalve in be ginsel niet nodig, hoewel men verwacht, dat premier Scelba van Italië in deze aangelegenheid de vertrouwenskwestie zal stellen. Het accoord betekent een grote diplo matieke overwinning voor Amerika en Engeland, die reeds verscheidene jaren streefden naar een genezing van dit in ternationale politieke „kankergezwel". Hun voornaamste overwegingen waren de terugtrekking van het, uit 7000 man bestaande Brits-Amerikaanse garnizoen, om deze troepen te gebruiken in andere gebieden. Voorts de verbetering der be trekkingen tussen Italië en Joegoslavië, zodat deze twee mogendheden zouden samenwerken bij de Westelijke defensie plannen. De Westelijke diplomaten hopen, dat Italië zich uiteindelijk zal aansluiten bij het bestaande Balkanpact, om met 'Joegoslavi6, Griekenland en Turkije de IZuidedijke flank van Europa te bescher- Wij herinneren er nog aan, dat de be sprekingen over de kwestie-Triëst tussen (Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Joegoslavië ongeveer tien maanden ge- 'leden begonnen, nadat zich ernstige on- jgeregeldheden hadden voorgedaan in jTriëst, Italië en Joegoslavië. De situatie Prof. Piccard zoekt magere geleerden De Belgische prof. Piccard (70) zoekt «en paar magere geleerden om vóór het eind van deze maand met hem in zi bathyscaaf een tocht naar de zeebodem maken. De geleerden moeten mager zijn, omdat er anders geen plaats voor hi in het ongeriefelijke diepzee-schip. De nieuwe duikpoging zal geen record (opleveren, zo zeide de professor. Zij heeft ten doel. met sterkere lampen betere waarnemingen te doen. Er zijn nu vier (lichten van voren en één van achteren. De professor wil in de Golf van Napels lifdalen. Voor rijkspersoneel Zes procent over drie maanden ineens? De beschikkingen omtrent de 6 procent loonsverhoging voor het rijkspersoneel zullen om administratief-technische rede nen eerst met ingang van 1 Januari 1955 uitgevaardigd kunnen worden. Daarom zal eind October of begin November ovei drie maanden Ineens October, Novera- en December de loonsverhoging worden uitbetaald. Na 1 Januari zal het bedrag der verhoging in de lonen en sala rissen opgenomen zijn, aldus meldt de Volkskrant. In bevoegde kringen kon men ons dit bericht echter nog niet bevestigen. PRINSES MARGARET GAAT NAAR WEST-INDIË Prinses Margaret van Engeland, zuster van de koningin, zal begin volgend jaar Brits West-Indië bezoeken, zo is officieel in Londen bekendgemaakt. Zij zal het jacht Brittannia Trinidad, Grenada, Barbados. Antigua Jamaica en de Baha- ma-eilanden aandoen. Nederlander uit Indonesië uitgewezen Volgens een bericht van U.P. heeft de Indonesische regering de Nederlander N. M. S. te Malang aangezegd het land te verlaten, omdat hij een gevaar voo publieke moraal zou zijn. i het Deense vissers vaartuig vonden alleen de ballon en dachten dat het er één voor meteorolo gische waarnemingen was. Toen zij het gevaarte binnenhaalden, ontdekten zij het schuitje dat er onder zat en daarin troffen zij het lijk aan van mevrouw Weber. Volgens de Deense politie moet het ongeluk Zondagnacht of Maandagmor gen vroeg hebben plaats gehad. In het schuitje werden ook het paspoort en Prins Bernhard bezocht op zijn reis door Zuid-Afrika de St Helena- goudmijn, waar hij zelf een staaf goud mocht gieten. Hij mocht hem houdenals hij de staaf met één hand kon optillen. Maar dat lukte niet... De beveiliging van West-Euiopa Scherpe critiek der Russen op de rationele overeenkomsten van Londen Eisenhower heeft verklaard, dat het geen te Londen bereikt werd ten aanzien van de Westeuropese verdediging, een der grootste diplomatieke resultaten van onze tijd is, waarvoor men niet dankbaar ge noeg kan zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat het Franse parlement zich bij de komende de batten zal uitspreken vóór het accoord. dat premier Mendès-France in Londen heeft weten te bereiken. De uitslag van de stemming hangt af van de houding, die de r.k. volksrepublikeinen en de socia listen, die tezamen over 192 stemmen be schikken, zullen aannemen. Als men afgaat op hetgeen de bladen schrijven, die deze richtingen vertegen woordigen, kan het bijna niet anders, of de volksrepublikeinen en socialisten zul len het Mendès-France niet bijzonder moeilijk maken Wanneer Mendès-France er in geslaagd is, voorlopig het vertrouwen van het par lement te winnen, staat hU voor nieuwe moeilijkheden. Er is een stroming in het parlement, geleld door de socialisten, die gelooft dat de Russen nog een laatste kans gegeven moet worden om de wereld te tonen dat zij bereid zijn vrije verkie zingen voor geheel Duitsland Diama voor de Deense kust Verschillende Hagenaars hebben het gevaarte Zondag over de stad zien komen TWEE BEKENDE Franse ballonvaarders zijn gedurende het weekeinde bij het verongelukken van hun ballon om het leven gekomen. Het zijn de 44-jarige Parijse schoonheidsspecialiste Amanda Weber-La Cour en de ballondeskundige Georges Suire. De bemanning van een Deens vissers vaartuig vond de ballon in volle zee bij Esbjerg; het schuitje bevond zich onder water met het lijk van mevrouw Weber. Men gelooft, dat haar part ner in zee is gesprongen, toen de ballon hoogte verloor, om op die wijze het leven van de vrouw te redden. 1 het horloge van de heer Suire gevonden, ïaar van de eigenaar geen spoor. Mevrouw Weber had meer dan 200 vluchten op haar naam staan. Het vorig jaar bracht zij het wereldduurrecord •uwen op 21 uur en 30 minuten 3 Zondagmiddag in Peronne (Frankrijk) opgestegen om het laatste record van de Russische Alia Rondra- tieva (22 uur en 30 minuten) te ver- Hagenaars sagen de ballon Zondagavond liepen de heer en me- •rouw Van der Kruk uit de Okkernoot- straat 151 rustig te praten op het No tenplein. toen zij recht voor zich uit in de richting van het Zuiden een lichtje zagen branden. Het kwam langzaam na derbij en de heer Van der Kruk merkte op. dat het wel een vliegtuig zou zijn Het vreemde lichtje kwam steeds dichterbij, maar het echtpaar Van der Kruk hoorde maar geen geluid. Dat was wat vreemd, maar het werd geheimzinniger, toen dat licht zich vlak boven hun hoofden bewoog en er achter --- soort ronde ballon zichtbaar werd is vermoedelijk de ballon van me vrouw Weber geweest. Ook een andere Hagenaar heeft de ballon gezien. Toen adjudant V?n Eijk van de luchtmachtkazerne aan de Laan Copes. Zondagavond omstreeks tien uur voorbij het Gemeentemuseum wandelde, zag hij plotseling een ballon op onge veer 500 meter hoogte. De ballon zweef de langzaam in N.O. richting en met het oog op deze koers moet het wel de ballon van de Parijse zijn geweest. De adjudant, die ons telefonisch van deze waarneming verwittigde, voegde er aan toe, dat hij onder aan de ballon een lichtsignaal heeft gezien. Of dit een aeronautisch verplicht signaal is ge weest of een noodsein, weet hij echter niet Men wil in 1955 in Megen (N.B.) drie scholen bouwen: 2 voor L.O. en 1 voor landbouwonderwijs. Vrouw en dieren gered Maar zeli in vlammen omgekomen Freddi Scharlewi, een 32-jarige Alk maarder, die bij het Duitse circus Micaela Busch algemeen bedrijfsleider was, is in een ziekenhuis te Anna-Königsbom in Duitsland overleden. In zijn woonwagen liet een butagascylinder gas uit dat vlam vatte door het nog in de kachel smeulen de vuur. Nadat Scharlewi eerst zijn vrouw door de vlammenzee naar buiten had gedragen, ging hij terug om de twee in de wagen verblijvende honden te red den en de cylinder te verwijderen. De dieren wist hij heelhuids buiten de wagen te krijgen, maar de cylinder explodeerde. Deerlijk gewond werd Scharlewi opgeno men en overleed dezelfde avond in het ziekenhuis. Heden op pag. 5 Laten wij ze eens tellenzeiden Hélène en Pierre Lazareff. Ze stapten uit hun auto en begonnen de televisie-antennes op een groot gebouw te tellen. Het waren er 34 In Moskou en omgeving zijn er op acht millioen mensen) ongeveer vijf maal zoveel tele visie-apparaten als in ons land. En de televisie is voor de Sowjet- leiders een machtig propaganda- wapen. Israël doet beroep op Veiligheidsraad Israël heeft om een spoedige bijeen komst van de veiligheidsraad verzocht, om de Egyptische blokkade en aanhouding van Israëlische schepen in het Suezkanaal aan de orde te stellen. De communistische partij in West-Ber- lijn (Socialistische Eenheidspartij) zal meedoen aan de verkiezingen ln West- Berlijn op 5 December a.s-. Dit is voor het eerst sedert 1946. Deskundigen menen, dat de communisten geen enkele zetel zullen Het Franse spionnage-schandaal Jacques Duclos, plaatsvervangend voor zitter van de Franse communistische par tij, moet morgen voor de recherche ver schijnen om te worden ondervraagd. Duclos die pas is teruggekeerd uit Rus land, zal worden geconfronteerd met de communistische journalist Baranes. Dit opzienbarende nieuws werd gisteravond door de Franse pers onder grote koppen gebracht. Maurice Thorez, de leider van de Franse communistische partij, die in Rusland een medische behandeling heeft ondergaan en gisteren plotseling in Parijs terugkeerde, voorzag grote moeilijkheden voor zijn partij. Vandaar zijn onver wachte terugkeer. Ex-politiecommissaris Dides, door wiens schorsing dit nationale spionnage-schan daal eigenlijk is ontstaan, is gisteren op nieuw heftig aangevallen door Francois Mitterand, de minister van binnenlandse zaken, die hem beschuldigde van onbe kwaamheid en kinderlijke zorgeloosheid. Behalve de communist Duclos zullen verscheidene vooraanstaande Franse poli tici verklaringen moeten afleggen tegen over de politie. Tot dezulken behoren ook ex-premier Joseph Laniel en Teitgen, vice-premier in het toenmalige kabinet Laniel. Baranes, de spion-journalist, heeft tijdens zijn verhoor de naam genoemd Nieuw NAVO-gebouw in Miinchen-Gl. geopend Ook Nederland onder gebracht In München-Gladbach is gistermorgen het nieuwe Geallieerde hoofdkwartier ge opend. dat 36 millioen dollar heeft ge kost. Van het hoofdkwartier waaien de vlaggen van vier landen: de Britse, de Belgische, de Nederlandse en de Cana dese. Het nieuwe gebouw telt 2000 vertrek ken en herbergt drie van de belangrijkste NAVO-bevelhebbers en hun staven. In een kleine, nieuwe stad die rond het enorme gebouw is opgetrokken, zullen ongeveer 9000 mensen (onder wie Duitsers) worden gehuisvest. Nederland heeft in het gebouw het mando ondergebracht van het eerste derlandse corps, bestaande uit twee in- fanterie-divisies. Twee tegenslagen 1.000.000 vergoeding geëist van MacCarthy De Amerikaanse uitgever Greenspun. eigenaar van de „Las Vegas Sun", heeft een proces tegen senator McCarthy aan hangig gemaakt bij het staatsgerechtshof van Nevada. Hy eist een millioen dol lar schadevergoeding, omdat McCarthy hem in October 1952 op een politieke bij eenkomst er van had beschuldigt, oud-communist te zijn. En om de moeilijkheden voor de se nator nog groter te maken, heeft één van zijn trouwste en beste medewerkers. Francis Carr, ontslag genomen. Carr heeft een functie aanvaard bij een par ticuliere vervoersonderneming. Loei met Piccard tnee- r hij is nog niet geleerd genoeg" Zes en een halve meter fijn rib fluweel in mozaïekpatroon is ge bruikt voor dit japonnetje. Het lijfje is nauwsluitend met een V- hals en reikt op zij tot heup hoogte. Van voren wordt de rok in een ronde lijn hoger aangezet. De stof is recht genomen en fijn aangerimpeld. Onder zo'n jurkje behoort een stijve petticoat ge dragen te worden. Het korte mouwtje (we vermoeden, dat u het in de winter liever lang neemt) is ingezet. Hoge Commissaris vraagt inlichtingen In verband met de arrestatie van tien Nederlanders in Indonesië heeft de Ne derlandse Hoge Commissaris aan de In donesische regering de gebruikelijke In lichtingen gevraagd betreffende de na men der arrestanten en de redenen tot de arrestatie. DAT er reeds 33 inschrijvingen zijn voor de finale van het landelijk standwerkers- tournooi, dat op 11 October in Den Hel der gehouden wordt. DAT de Noordbrabantse Ks.v.K. bij de Tweede Kamer hebben aangedrongen op een verlaging van de omzet-, loon-, in komens- en vermogensbelastingen m.i.v. 1 Jan. '55 en terugbrenging van de ven nootschapsbelasting tot het peil van '51. DAT de Boxtelse glazenier via het Cen traal Orgaan Scheppend Ambacht op dracht kreeg voor 3 gebrandschilderde ramen voor de West United Church te Montreal (Canada). DAT de 1 Aug. door brand gedeeltelijk verwoeste papiermachine no. 14 van Van Gelder en Zonen te Velsen weer in be drijf genomen is. DAT de actie voor de vluchtelingen van de dépendance van het Ba?rns lyceum o.l.v. Prinses Beatrix ƒ4770 heeft opgebracht DAT de oude theekoepel aan de Reest te Meppel geheel gerestaureerd werd en weer in gebruik genomen is. DAT een Ned. inkoopcommissie in De nemarken 40 paarden van Noors ras aan kocht voor middelgrote boerderijen in ons land. DAT ruim een jaar geleden in een Utrechts hotel een koffer in bewaring is gegeven met een waarde van vele tien duizenden guldens, o.a. Canadese dollars, waardejapieren tot ongeveer een 25.000 dollar, sieraden en vele Canadese post zegels en de eigenaar zich nog steeds niet heeft gemeld. DAT de commissaris der Koningin in Groningen in Grootegast 3 industrie hallen opende ter uitbreiding van de in dustrialisatie in dit gebied. DAT aan de Staten-Generaal ter al of niet stilzwijgende goedkeuring is over gelegd een nota-wisseling met West- Duitsland inzake de gelding van voor de oorlog gesloten verdragen. DAT het Eerste Kamerlid dr Baron de Vos van Steenwijk (lib.) heeft gevraagd de uitvoering van defensie-orders in de strafgestichten te Veenhuizen gedurende korte tijd te onderbreken teneinde de ge detineerden aan het aardappelrooien te kunnen doen zetten. DAT een Brusselse boekhandelaar (42) in A'dam veroordeeld werd tot 6 weken, wegens oplichting van de bibliotheek de A'damse voorlichtingsdienst. DAT Donderdae het nieuwe Prot. Mi litair Tehuis van Pro Rege te Ossendrecht geopend wordt. DAT drie sigarenwinkeliers uit de Zijl straat te Haarlem tot ƒ0,50 elk werden veroordeeld wegens het openhouden van hun zaken tijdens de feestweek van Haar lems bloei in Augustus. DAT in Maastricht twee offerblok- lichters van een tiental kerken in Zuid- Limburg gearresteerd werden. DAT een studiegroep van de ICEM (Intergovernmental Committee for Euro pean Migration) o.l.v. dr Lucas J. van Dijk voor een zestal maanden naar Chili is vertrokken ter bestudering van de emigratiemogelijkheden naar dit land. DAT de uiterwaarden bij Nijmegen door de was van de Waal de laatste dagen blank zijn komen te staan. DAT ln Amsterdam de 47-j. T. P., die zijn ex-vriendin, de 53-j. J. v. W. met een knipmes ernstig mishandelde (toestand redelijk), na een achtervolging door een verkeersagent werd gegrepen. van een zekere „monsieur Charles", naar wie de Franse politic thans koortsachtig zoekt. Volgens de laatste berichten van Reuter moeten ook ex-minister Bidault en maar schalk Juin getuigen. Ex-premier Maurice Schumann en ex-minister Pierre Koenig staan eveneens op de lijst, alsmede tal van andere vooraanstaande persoonlijk- Dit is de geheimzinnige in commu nistische dienst zijnde „monsieur Charles", naar wie de Franse potttte op het ogenblik koortsachtig zoekt. Charles zou belangrijke inlich tingen kunnen geven met betrek king tot het spionnageschandaal dat de Fransen thans bezig houdt. Char les' naam is genoemd door de com munistische journalist-spion Baranes. Bovenstaande foto is de enige waar over de politie beschikt. den. Ook moet het Frans-Duitse geschil /er de Saar nog worden opgelost, In West-Duitsland beginnen de debatten /er het Londense accoord vandaag reeds. De uitslag is niet twijfelachtig, aangezien Adenauers coalitie over een behoorlijke meerderheid beschikt. Uit Parijs wordt gemeld, dat maarschalk Montgomery belast zal worden met hei toezicht op de militaire opleiding ln West- Duitsland, zodra het nieuwe Europese de fensieplan is aanvaard. Voorts heeft de plv. Amerikaanse op perbevelhebber ln Europa, generaal Coolb verklaard, dat in Europa grote Ameri kaanse militaire voorraden liggen opge slagen voor het op te richten Westdultsc Montgomery ziet toe Een Duits leger in Amerikaanse stijl Het nieuwe, Westduitse leger zal geen kadaverdiscipline en Pruisi sche drilmethoden meer kennen. Veldmaarschalk Montgomery zal worden belast met de contróle op de militaire opleiding ln West- Duitsland en hij zal daarbij alle uitwassen bestrijden. De Westduitse soldaat zal een khaki-battledress dragen ln plaats van de vroegere grijsgroene uni form. Hij zal geen korte laarzen dragen, maar hoge schoenen. Over de vorm van de helm heerst nog onzekerheid, maar er is kans dat de helm van de Duitse weermacht behouden zal blijven. Een veldmuts zal hij niet dragen maar in plaats daarvan een pet met lange klep. Hij behoeft de „ganzepas" niet te leren: die is voortaan uit den boze. evenals de onmenselijke exercities en andere uitwassen van de Pruisische men taliteit. leger. Hiervan zal evenwel niets worde» overgedragen, voordat de betrokken re geringen volledige overeenstemming heb ben bereikt. Vermelden wij nog, dat het Russische persbureau Tass het volgende commen taar gaf: de Londense besluiten vormen een bedreiging van de veiligheid en de onafhankelijkheid der Europeso landen door een krachtig herlevend militarisme. (Het klinkt heel aardig deze critiek. als men bedenkt, dat de Russische aggressie ten aanzJen van W.-Europa geleld wordt door vreedzame militairen lammeren. Red.) Er gaat binnenkort voor bijna zes mil liard dollar aan Amerikaanse hulp naar Europa. Dit vormt het restant van de 12 milliard dollar, die Amerika sinds 1949 aan de Europese defensie besteed heeft. De voorraden ter bewapening van de 12 nieuwe Duitse divisies zijn voor het groot ste deel reeds aangelegd, maar er is nog niets aan Duitsland geleverd. In de afgelopen drie jaar heeft Ame rika voor ruim drie-en-een-kwart mil liard dollar opdrachten voor militaire goederen in Europa geplaatst. In Neder land werd voor ruim 2.540.000 dollar aan orders geplaatst. Resten van de Bontekoe nog steeds opgehaald Gisteravond hebben de 5 kotters, die, bij goed weer, telkens nog gaan zoe ken naar de Bontekoe, weer zeshonderd kg onderdelen binnengebracht. Er wa ren dit keer bij motoronderdelen, een gedeelte van een rompspant en een ge deelte van een radiotoe9teL Vragen van Kamerlid Het lid van de Tweede Kamer FortanierDe Wit heeft aan minister Cals de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. Is de minister bereid aan de heersende onzekerheid over de toekomstige spelling van de Nedèrlandse taal een einde te ma ken door spoedig mede te delen welke spelling uiterlijk met ingang van 1 Sep tember 1955 verplichtend zal worden ge steld op de scholen? 2. Is de minister van oordeel, dat voor de scholen een zo groot mogelijke eenheid spelling dringend geboden is? Is de minister van plan, ter berei king van het sub 2 genoemde, daar waar de commissie-Van Haeringen twee spel lingen toelaat, doch de meest gewenste vooropstelt, deze laatste voor de scholen verplicht te stellen? Acht de minister het niet gewenst, dat in het op één na hoogste leerjaar van alle onderwijsinstellingen zo spoedig mo gelijk de nieuwe spelling wordt onderwe- i, opdat de leerlingen niet in het Jaar, arin zij examen moeten doen, zich de nieuwe spelling nog moeten eigen maken? Onze medewerker, Dr F. C. Dominicus, tekent hierbij aan: Ofschoon ik op zichzelf hel zeer toe- Juich dat over deze zaak vragen worden gesteld, acht ik de vorm niet gelukkig. 1. Verplichtend stellen njoet z(jn verplicht stellen. 2. Vraag 2 had voorop moeten staan, want daarop rust de rest van de gedach- tengang. 3. Vraag 4 kan alleen worden beant woord nadat op vraag 1 positief ant woord Is gegeven. Derhalve had tussen vraag 1 en 4 een logisch verband gelegd moeten zUn. Tenslotte zal het moeilijk zijn van de twee uren voor Nederlands In de 4e klas se nog tijd af te nemen voor „het onder wijzen van de nieuwe spelling". In een paar artikelen zal ik deze week aantonen dat de moeilijkheden groter zijn dan men oppervlakkig gezien meent. HET WEERIN EUROPA II licht bew licht bew geh. bew, 14 vlndstll VW vlndstll windstil WZW i windstil !s is as 3 14 5 12 4 11 0.1 WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enige regen en later enkele op klaringen. Weinig verande ring in temperatuur. Mati ge tot krachtige Zuid-Wes telijke wind. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon van 6.48—18.08. maan an 15.280.00. Heden eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1