een vrachtvaarder Avonturen aan boord van Shot Met Scheveningse vriesscholleti naar het warme Israël Mej. Francisco Kant heeft weer het snelst getypt raak van smaak Grootvorstinnen en Mata Hari's boden modefestijn HARDEN VAN KOPER Londenspijkers ...met koppen! De wereld over Londen 7 MAANDAG 4 OCTOBER 1954 (Van een onzer verslaggevers) "I^AREN NAAR DE JAFFA'S van Haifa. Is er een sappiger verhaal te schrijven dan over dit kustvaarders-avontuur met het spierwitte schic Fedala? Alleen die naam al riekt naar verre vaarten en kusten. En dat klopt ook. Ergens in de buurt van Casablanca, „Cas" zeggen ze hier aan boord, stuit ge op de plaats met die naam. Het wil zoveel zeggen als: De weldaad van Mohammed. Nu, een weldaad is het, dit frisse koelschip onder de zolen te hebben en er mee over de zeeën te gaan. Achter de commercie aan. Want om de handel draait deze hele scheepswandel van de Fedala. Toelichting Een onzer verslaggevers, de heer P. Hovingh, maakt aan boord van het koelschip Fedaia een reis naar Israël. Hij bevaart daardoor de we reldzeeën, doet o.m. de havens Marseille en Genua aan, neemt even een kijkje op het eiland Cyprus om vandaar in Israël te belanden. Het leven aan boord en de talrijke avonturen, die hij be leeft, zal hij in enkele smake lijke artikelen weergeven. Hierbij zijn eerste indrukken. De glanzend witte Fedala, de Rotterdamse kustvaardert gemeerd aan de kade in Haifa, waar de lading bevroren schollen zal worden gelost. Het is niet zomaar een schip van de Rotterdamse rederij Dammers en Van der Heide. Het is het troetelkind van „me neer Dammers", de reder die daar ergens aan de Rotterdamse Maas kantoor houdt en een ganse vloot van kustvaarders be stiert. Dit berederen en beredderen van kapi tale vrachters als daar ook nog zijn de Kenitra, de Tom van der Heide, de Casa blanca, is een fasoinerend bedrijf. De baas zelf is ook een fascinerend man. Vlijmscherp, ongekend energiek, zo zeg gen zijn kapteins van hem. Opgegroeid aan de Maas en altijd bootjes in de fami lie gehad. Het zat er dus jong in. En het kwam er uit ook. Na de oorlog kreeg hij zijn grote kans en ging hij met de coaster Prima in zee. Kopen en verkopen, bouwen en ver bouwen van schepen, dat is het leven van deze mijnheer Dammers. Toen iedereen op zijn voorhoofd tikte, opende hij een regelmatige dienst van Marseille op Ma rokko en verscheepte alles wat hem maar onder de vingers kwam. Het werd een groot succes. Zo'n man heeft het dus in zijn vingers, zeggen we dan. Met die gevoelige vingertoppen voelde hij onlangs bijv., dat ze in Scheveningen om rem en zijn Fedala zaten te springen. Daa>r zit vis, kaptein, zo liet hij de „ouwe" van de Fedala weten. Die kreeg dus op dracht direct na beëindiging van zijn Griekse druivenvaart de haringhaven binnen te lopen. Op die manier haalde Scheveningen onlangs het grootste schip, dat daar ooit binnenliep in. Min of meer feestelijk. Het was inderdaad een hoera tje waard. De Scheveningse heren Van der Zwan. van de verbazing bekomen, besloten deze door reder Dammers uitgegooide spiering dan ook maar met een vette kabeljauw te belonen en dies zochten zij in ijltempo hun mooiste voorraden diep-gevroren schollen bij elkaar. Ziehier waarom onze vriesruimen thans gevuld zijn met die vele duizenden diepvries-vissen. En die in Israël zullen er straks van kunnen «muilen. Onze speciale diepvriezers aan boord doen niet anders dan van de ene thermo meter naar de andere lopen. Zij waken er voor, dat de schollen op temperatuur blijven. Door welke hitte we ook varen, van het wachtwoord „min dertien graden Celsius" wijken deze heren niet af. Het charter TTET STAAT IN het oharter, zeggen -LJ- ze. En zo'n charter moet iets ijselijks gewichtigs zijn in de vrachtvaartwereld. Wijk daar niet van af. Wie zo'n papier in handen krijgt, ziet zich geconfronteerd met vrachtprijzen per ton en speciale clausules, als die voor ijsgang bijv. Het is een papier vol beloften, en aan de kap tein de taak die in te lossen. Dat we nu vercharterd zijn aan een knaap van een Griekse fruitexporteur, een zekere signor Spiropoulus, is ook typisch het kustvaartvak. En met deze fruitheer heeft de Fedala een appeltje te schillen. En hoe meer hoe liever. Want fruit is een prettige vracht voor een ordentelijk koelschip. In de eerste plaats voor de schuit zelf. De groene druifjes, de uit de kluiten gewassen meloenen en de weel derige abrikozen laten zich immers ge makkelijk bergen en in elk geval geen 6poren na. Vandaar dat het machtige Griekse fruitheerschap in ere wordt ge houden: men hoopt nog vele van zijn vruchten te plukken. Waarmee we maar willen zeggen, dat dit varen op Mohammeds weidaad een uiterst boeiende bezigheid is. Al hebben we dan niet direct met vrachtbeurzen te maken, wat daar verhaptstukt wordt gaat ons toch ook aan. Want van die inter nationale ontmoetingsplaatsen voor de zeehandel haalt mijnheer Dammers met zijn economen de vrachtjes binnen, die wij nu overvaren. En een goed vriesschlp is een gewild transportmiddel rond de Middellandse Zee. Vandaar, dat de Fe dala maar op stap gaat met Scheveningse schol voor Israël, in Marseille even wat hangvlees oppikt en misschien doorstoomt naar het zo juist omstreden Cyprus, waar de druiven niet zo zuur blijken te zijn als de heren redacteuren-buitenland ze wel eens vooretellen. Een koelschip is ln deze warme landen rond de Middellandse Zee dus zeer ge zien. Werk genoeg aan de winkel. Geen paarden meer AAR OOK OP EEN VRIESSCHIP staat een kapitein. Die dient nu dus eerst voorgesteld. Kapitein B. J. H. Kra- M mer is net zo onwennig op de witte vrachtvaarder als zijn passagier. Met dit verschil, dat hij varen kan als de beste en zijn sporen laatstelijk op de Kenitra heeft verdiend. Toen kapitein Valkenier in Scheveningen van boord stapte even uit te puffen en op zijn gemak vader te worden, heeft Kramer het roer maar in handen genomen. Het is een ronde zee man en een beste vent. Alleen met één ding moet ge hem niet meer aan boord komen, n.l. met paarden, Want dan wordt hij woest. Hij kan die edele dieren niet meer zien. na er enige duizenden te heb ben overgevaren van Ierland naar Frank- rijk. Met dit exclusieve veevervoer was 1 hij een paar jaar belast. Hij hinnikt nog ivan plezier als hij daaraan terugdenkt Maar het wordt hier toch even verteld, omdat het ook %veer een trekje is van het bonte vrachtvaardersleven. Om nog even temidden van Kramers vee te blij ven, nog het volgende staaltje. Er waren op een van die Ierse nachten eens 220 koeien en kalveren aan boord. Bestemd voor de slacht. De overtocht ver liep echter door weersomstandigheden nogal wild: gevolg, koeien die met hun dubbele magen tweemaal zo zeeziek wa ren als de paarden. En toen ze op de Franse weegschaal gewogen werden, was het koeienvet dan ook aanzienlijk geslon ken. Dat is dan ook slechts eenmaal in zijn vrachtvaardersleven voorgekomen Eerste stuurman R. Tichelaar, die, in tropenkledij, er eens even zijn gemak van neemt, na een vermoeiende dag aan het roer. Voor de derde maal Betere prestaties bereikt op de Nat. Wedstrijd in Machineschrijven (Van een onzer verslaggevers) RONDER BLIKKEN OF BLOZEN heeft Over de te Londen bereikte resultaten volgen hier enkele commentaren: De Franse premier Mendès-France: „De in Londen bereikte overeenstemming is gelukkig voor Frankrijk, voor Europa en voor de vrede. Het is nog te vroeg te voorspellen of de Franse Nationale Vergadering de verdragen zal goedkeuren. Wij zijn het slechts eens geworden over beginselen, die nog door deskundigen moeten worden uitgewerkt. Als ik echter op deze algemene beginselen afga, dan heb ik goede hoop dat Frankrijk de over eenkomsten zal bekrachtigen Van groot belang vindt de Franse pre mier vooral het Britse aanbod om troepen op het vasteland te handhaven. Volgens een hoge Franse autoriteit zal Mendès- France het lot van zijn kabinet aan de overeenkomst verbinden. De Westduitse Bondskanselier Aden auer: „Ik geloof dat de nieuwe over eenkomst zal worden goedgekeurd door alle betrokken parlementen, met inbegrip van het Franse, vooral wegens de Brits- Amerikaanse beloften, dat troepen van deze landen op het vasteland zullen blij ven. Ikzelf ben met het resultaat van de conferentie zeer gelukkig. Het Duitse volk aan beide kanten van het ijzeren gordijn heeft reden om tevreden te zijn. Het zal echter nog ten minste anderhalf tot twee jaar duren voordat West-Duitsland de 12 divisies en de luchtmacht/ die krachtens de overeenkomst zijn toegestaan, opge bouwd zal hebben." Generaal Gruenthcr. opperbevelhebber ln Europa: „Als de Russen morgen zou den besluiten Europa onder de voet te lopen, hebben we geen garantie dat de geallieerden hen onmiddellijk tot staan zouden kunnen brengen. Maar met een herbewapend Duitsland en de toepassing van atoomwapens die door de Verenigde Staten ter beschik king worden gesteld, is er een goede kans dat men over een jaar of drie, vier Rus land kan beletten Europa onder de voet te lopen." De Italiaanse minister Martino meende dat het Italiaanse volk zeer gunstig op het resultaat van Londen zou reageren. De Amerikaanse minister Dulles zei, dat de conferentie veel van de E.D.G. heeft gered en een nieuw groot winstpunt heeft opgeleverd: de verbintenis van Groot-Brittannië. De Belgische minister Spaak, is nog steeds van oordeel, dat de E.D.G. een be tere oplossing was, maar desondanks was hij zeer tevreden met de Londense op lossing van het probleem der Westeuro- pese defensie. De mislukking van de E.D.G. was gedeeltelijk goedgemaakt door de huidige deelname van Engeland, al dus Spaak. Ook dr Drees was verheugd over de on dertekening van de besluiten van Londen. Ik heb nog geen kennis kunnen nemen van de tekst van het verdrag, maar het zou noodlottig zijn geweest, wanneer er geen overeenstemming bereikt zou zijn." Het geheel gerestaureerde kerkje van de Herv. gemeente te Piaam (Fr.) zal op 21 Octobér weer voor de eredienst in gebruik genomen worden. de nieuwe half zware shag van Niemeijer is iets bijzonders! Extra geurig en pittig, maar toch bijzonder zacht van smaak. Probeer SHOT en U proeft 't meteen 1AQUES FATH Kasteel Oud Wassenaar toneel van een parade vol schoonheid en rijkdom (Van onze moderedactrice) Wanneer wij eens een uurtje de klant van Jacques Fath konden zijn, dan wisten we wat we doen zouden. Die kousen met pauwenogen en bloe- menranken zoudeiv ons niet interesseren; de kokernauwe middagjaponnen lieten we in de kast; de aangerimpelde rokjes van de cocktailtoiletjes zouden we niet eens willen passen, maarom die stijve sa tijnen met sabelbont omzoomde Groot- vorstinnenjasjes eens aan te mogen heb ben! We zouden dat ène uur de hele collectie om de schouders willen voelen om dan tenslotte één zo'n zuiver luxe ding te kiezen en voor heel ons verdere leven te bezitten. Jacques Fath had zijn wintercollectie plus 2000 miniatuurflesjes parfum naar Kasteel Oud Wassenaar gestuurd voor een show ten bate van het Prinses Wilhel- minafonds. Zeven heupwiegende, zweven de mannequins kwamen mee en de vader mej. Francisca Kant twee zilveren bekers en een portable schrijfmachine bij elkaar getypt op de wedstrijd in machi neschrijven. Zaterdag 23 September in de Houtrust-rotonde in Den Haag gehouden. Het is nu al de derde maal. dat mej. Kant de eerste prijs heeft behaald Elk jaar lag haar aantal aanslagen per minuut hoger dan het vorige. Nu heeft zij 470 aanslagen per minuut bereikt (v.j. 459), én maakte 72 fouten. Zij was de enige, die het werkstuk af kreeg. Juist toen zij haar laatste punt zette, klonk de gong. Er ging natuurlijk een oorverdovend gejuich op. toen Zaterdag j.l. de winna res bekend werd. En Francisca was heel gelukkig, zoals ze op het podium stond, een rood-wit-blauwe sjerp om haar schou der en de twee bekers, een om te houden en een. die het bezit wordt van degene, die vijf maal gewonnen heeft, in haar hand. Ze oefende nooit speciaal voor deze wedstrijd-, vertelde ze ons. Acht jaar lang reeds is typen haar dagelijkse werk. En hoe het komt, dat ze het zo vlug kan? ja. daar kan ze zelf ook mets aan doen. Het gaat vanzelf Van de 126 deelnemers, behaalden er 23 meer dan 350 aanslagen per minuut en kwamen zodoende in aanmerking voor een prijs. De tweede prijswinnares was derhalve mej. F. M. T. J. Pasteels uit Eindhoven (451), die vorig jaar ook al Chrissemeujes jaardag werd groot leest Ook een gelukwens van „Pietie van Oranje" De 105e verjaardag van Chrissemeuje Baks. de oudste inwoonster van Nederland is, zoals te verwachten was. niet onop gemerkt voorbijgegaan. De weduwe Chris tina Karnebeek-Baks heeft honderden be langstellenden de hand moeten drukken, de burgemeester en wethouders van Eibergen. Ze ontving talrijke bloemstuk ken en daarbij was ook een mand met bloemen van de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Schriftelijke felicitaties waren er ook. o.m. van de zesde klasse van de Nieuwe Baarnse school. Alle leerlingen hadden hun handtekening geplaatst, zo ook prin ses Margriet, die met „Pietie van Oranje" getekend had. 's Morgens was ten huize van de jarige een mis opgedragen door pastoor B. A. Kaeter. meedeed en toen het beste resultaat be haalde. maar geen prijs kon winnen om dat zij nog Belgische was. Derde prijs: mevr. E. Polman-Dessauvagiie (433), die tevens de accuratesse-prijs voor het ge ringste aantal fouten won. Zes-en-negen tig deelnemers maakten teveel fouten. Niettemin lagen de prestaties hoger dan vorig jaar, aldus de heer J. Hollestelle, voorzitter van de jury. De heer J W. Senters uit Zwolle, de enige blinde deel nemer. behaalde een eervolle vermelding. Toch is het zo 162) Herhaaldelijk kunnen wc in populaire artikelen de mening horen i erkondigen dat de Egyplenaren of de Maya's voor hel harden tan koper methoden hebben gekend die sindsdien verloren zijn gegaan. In de Verenigde Staten heerst zelfs in brede kring de opvatting dat de regering een beloning heeft uitgeloofd voor de eerste die er in slaagt deze ver loren kunst te her ontdekken. Het mis verstand is bij de Amerikaanse bur gers dus nog heel wat groter dan bij ons. Dit is waar schijnlijk het ge volg van de over drijvingen en dc onjuistheden die een Z.-Amerikaans onderzoeker een leden i n ern /Veie Yorks blad publi ceerde. Onze vriend had in een graf heuvel bij Cnllao in Peru een koperen beitel getonden, die door verhitting een hardheid had verkregen gelijk staal. De beitel irerd op stalen spoorrails be proefd en zou, nog steeds volgens onze schrijver, de rails in fixeren hebben kunnen splijten. Maar het dreigement schijnt niet te zijn uitgeroerd, want we hebben nergens kunnen ontdekken dat de daad ook bij het woord werd gevoegd. Hoe het ook z\j, hier hadden we nu te maken met een typisch voor beeld van door verhitting gehard koper, een kunst die alleen de Inca's bekend was en waarvan het geheim verloren is gegaan, icanneer we althans onze Zuid-Amerikaanse onderzoeker blijven geloven. Dit moet echter op een teleurstelling uitlopen, want iedere moderne des kundige weet dat het hardste koper verkregen wordt door het metaal te smeden. Ook door primitieve volken werd deze werkwijze gebezigd en hun hardste koperen gereedschap is precies even hard als het gereedschap dat van daag van koper vervaardigd sou kun nen worden. Niemand heeft daar mo menteel echter be hoefte aan, tcant de stalen gereedschap pen zijn verre supe rieur aan de kope ren broeders. Het verhaal dat met een beitel der Inca's een stalen rail aan moot- jeg gehakt sou kun nen worden. is zachtjes uitgedrukt, te onnozel om over te spreken. Er kan van koper nog harder gereed schap worden ver vaardigd, door er alliages van te ma ken. Doch ook deze kunst is aan des kundigen voldoende hekend en de hard heid van hun producten wordt zeker niet door de gereedschappen uit de oudheid overtroffen. Bovendien heeft dit met het harden door verhitting van het eigenlijke koper niets te maken. Zodat iedere amateur zijn tijd ver knoeit, tvanneer hij deze .verloren kunst" weer nieuw leven wil inblazen. Toch willen we op deze plaats ook een woord van waardering spreken voor de mijnbouwers uit de oudheid. Tant wist u dat men in prarhistorische lijden reeds mijngangen van 50, ja zelfs urn 100 m diepte wist te maken (Nadruk verboden) Jacques Fath had zijn herfstcollectie naar Kasteel Oud Wassenaar ge zonden, waar ten bate van het Prinses Wilhelminafonds een galashow heeft plaats gehad. Dat Fath behalve zijn S-lijn ook de H-lijn propa geert, zagen we o.m, aan deze mantel. van Jacques, een grijze oude heer, die de parade bekeek alsof hij voor het eerst van zijn leven een show meemaakte. Wie nu denkt, dat Fath alleen de S-lijn brengt en de H-lijn verfoeit, komt bedrogen uit. Fath lijkt ons nog fanatieker dan Dior zelf. Vooral bij de mantels. Die zijn van lamée of brocaat met., flinke vierkante opgestikte zakken! Nu ja. die mantels zijn niet voor de kou maar voor de praal. Men moet dat begrijpen. Logica moet men niet zoeken, waar alleen praal gediend wil worden. Of vindt u een mouwloze japon van zacht bont logisch? Of is het te ver dedigen een wijd aangerimpelde korte rok te dragen, waarboven een recht jasje pre cies tot op de heup? Maar wanneer de mannequins van Fath over het podium zweven, vindt u dat allemaal goed. Die jasjes zijn omzoomd met bont, heb ben doorgestikte voering en staan stijf van het borduurwerk. De Russische grootvor stinnen kunnen ze niet schoner en rijker gehad hebben. Bont aan de polsen en bont om de hals, grote bonttassen en mof fen, het is, als wil Fath de vrouw van vandaag Iets teruggeven van de romantiek van een vervlogen eeuw. Ook ln de avondtoiletten is het effect van ruisende zijde en wolkende tule verruild voor een geheimzinniger sfeer. Slangachtig glijden de zwartfluwelen gewaden langs ons. mysterieus als eens Mata Hari kijken de nietszlende ogen van de mannequins het publiek aan. Ze reageren op applaus noch op bewonderende blikken. Ze zijn even koel als de strass-sieraden, die in over dadige flonkering in het lamplicht vonken schieten, maar zonder dit kunstlicht dood en koud blijven. De weelde van de toilet ten is even overdadig als de veelkleurig* colliers, die kapitalen kosten maar waar geen edelsteen aan zit. Het was mooi, heel mooi, maar bijna ook „teveel van het goede", want door de stroom vap hyper- geklede toiletten, vergat men bijna 6trenge schoonheid van de middagjapon nen: nauw van rok met licht gedra peerde hals. Meesterstukjes van coupe! En bij dit alles de mutsen van fluweel. Gedrapeerde kunstwerken, die op onna speurlijke wijze aan 't hoofd bleven han gen. Al met al een schouwspel om te ont houden! 'f Verklaarde uitzicht Putten herdacht zijn doden Putten heeft Zaterdagmiddag de ramp herdacht, die tien jaar geleden door de Duitsers over dit Veluwse dorp werd ge bracht. De plaats werd toen in brand ge stoken en verwoest. Het grootste deel var de mannelijke bevolking werd naar Duits land gevoerd, om nooit terug te keren. In de kerk van de Ned. Herv. Gemeente ging ds Van Sliedregt, een van de plaatselijke predikanten voor in een herdenkings dienst. Namens prinses Wilhelmina werd deze dienst bijgewoond door haar parti culiere secretaresse, mejuffrouw Geldens. Naar het monument aan het begin van de Dorpsstraat werd de jaarlijkse tocht gemaakt. Daar legde mej. Geldens een krans namens prinses Wilhelmina. Ook namens het gemeentebestuur en diverse verenigingen werden kransen gelegd. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. In de R.K. kerk werd gisteren een herdenkingsdienst gehouden. Wederzijdse concessies voor compromis Op de Londense conferentie zijn grote concessies gedaan door Groot-Brittannië en West-Duitsland en kleine door Frank rijk. Groot-Brittannië zegde toe vier divisies en een tactische luchtmacht (ruim 100.000 man) op het vasteland te houden tot aan het einde van de twintigste eeuw. De Westduitse bondskanselier gaf op twee punten toe. In de eerste plaats aan vaardde hij beperkende bepalingen ter aanzien van de aanmaak van gewone zware wapens en wapens voor massale vernietiging. West-Duitsland is het enige land. dat op zich heeft genomen geen atoom-, bacteriologische of chemische wa pens te maken Ook zullen de Duitsers geen lange-afslandsbommenwerpers, ge leide projectielen of zware oorlogssche pen bouwen. De andere voorwaarde, die Adenauer opgaf. was. dat West-Duitsland eerst vol ledige souvereiniteit moest worden toege kend als eerste stap voor opneming ln het Westelijke defensiestelsel en daarna over concessies wilde praten. Hij stemde later in met de Franse «is tot een overeen komst,. waarin de kwesties tezamen wor den geregeld. De Franse eerste minister, Mendès- France, wist zijn eisen voor een bewape ningsbureau met Inspectiebevoegdheden, een punt waarop de conferentie bijna was TJE CONFERENTIE van negen landen te Londen is zoals wij hadden ver wacht om in Franse termen te spreken, een „succes fou" geworden. Na de mls- lukkig van het langdurige beraad te Brus sel over het E.D.G.-verdrag, en waar men strandde op Franse onverzettelijkheid, is opvallend, dat in de Britse hoofdstad slechts zes dagen nodig waren om tot een compromis te komen. Tegenstellingen, die door een keiharde Mendès-France op het laatste ogenblik werden toegespitst, zijn toch nog gemakkelijk overbrugd gewor den. Men zal zich uit de telegrammen en ons overzicht van Zaterdag in een deel onzer edities herin neren, dat de Franse premier het plan van de Belgische mi nister Spaak betreffende contróle op de bewapening reeds had aanvaard en dat hij dit punt daarna opnieuw aan de orde stelde, nieuwe garanties vroeg, waarmee hij zich de toorn van Eden op hals haalde, Mendès-France wilde de andere gedele geerden uitsluitend zijn eigen, zware Franse politieke „Bourgogne" schenken, er geen rekening mee houdende, dat er toch ook nog Duitse Rijnwijn op het program stond. Het ging toch om de inschakeling van West-Duitsland bij de Europese defensie en het verlenen aan Duitsland van souve reiniteit. Mendès-France heeft water in zijn wijn moeten doen en zijn nieuwe eisen betreffende de „wapenlngspool", de afbakening van strategische zones, zullen later worden bestudeerd, als de gemoede- gekalmeerd zijn. Het ging er tc Lon den om op essentiële punten besluiten te nemen en na de verwerping van het E.D.G.-verdrag door Frankrijk, het we derzijdse vertrouwen te herstellen. On mogelijk had men in zes dagen tijds, ter wijl met de oplossing van de Duitse kwestie grote haast gemaakt moest wor den, allerlei détails, zoals Mendès wilde, kunnen uitwerken. Geen ogenblik is cr, ondanks een kleine storm, sprake van ge weest, dat de conferentie van Londen zou mislukken. Mendès-France heeft het niet aange durfd, zijn te strenge eisen, na de schit terende toezegging van Eden voor divisies op het continent van Europa, te hand haven. Was de conferentie, wat niet voor de hand lag, gestrand, dan zou Frankrijk in een volkomen geïsoleerde positie zijn gedrongen, een nauwere Amerikaans- Duitse alliantie zou er het gevolg van zijn geweest. Groot-Brittannië heeft zich door de toe zegging, strijdkrachten op het continent van Europa te handhaven tot 1998, wel zeer nauw aan Europa verbonden. Foster Dulles heeft het succes te Londen bereikt, een daad van „historische betekenis" ge noemd. Inderdaad, want de daar getrof fen besluiten zijn voor West-Duitsland als een ..Frühlingserwachen": het wordt op genomen in de Wcsteuropese defensie organisatie en het krijgt zonder bezetting zijn souvereiniteit terug. Via de toetreding tot het verdrag van Brussel, zal West- Duitsland ook deel gaan uitmaken van het Noordatlantische pact. Met 500.000 man troepen betekent het Duitsland van Ade nauer uiteraard geen „Volk in Waffen", maar er worden toch* beperkingen opge legd ten aanzien van de wapenproductie, dus geen zgn. a.b.c.-wapens, dat zijn atomische, bacteriologische en chemische wapens. Er wordt 'n controlerend orgaan gevormd, dat toezicht zal houden op de wapening in het algemeen en de omvang 55 Man van luchtmacht Voor helicopteropleiding naar de Ver. Staten In de loop van de komende maanden zullen 55 man vliegend en technisch per soneel van de Kon, Luchtmacht naar de Ver. Staten vertrekken voor een herscho ling met het oog op het in gebruik nemen van helicopters door de Kon. Landmacht, Deze helicopters worden, zoals bekend is. gevlogen en onderhouden door perso neel van de Kon. Luchtmacht De majoor- vlteger C. Sipkes zal einde dezer maand naar Amerika vertrekken om de voorbe reidingen voor deze opleiding nader uit te werken. "TTk<>men zicht van de Noordatlantische opperbevel hebber. Zo zal de wereld er weer aan moeten wennen, dat Duitsers ln uniform verschijnen cn een geweer in handen krijgen. De taak van dit te vormen Duitse leger ligt thans niet „ln die Wacht am Rhein", maar Westduitse troepen zullen moeten meehelpen het communistische gevaar aan de Oostgrens te keren. Bonds kanselier Adenauer, die sinds de confe rentie van Londen in betere verstand houding staat tot Mendès-France, heeft met nadruk verzekerd, dat deze Duitse troepen nimmer zullen worden gebruikt voor een gewelddadig herstel van de Duitse eenheid. Moge dit Duitsland niet het slachtoffer worden van diverse „Put schen" als na 1918 Zowel Adenauer in de Bondsdag als Mendès-France in de nationale vergade ring. zullen het ongetwijfeld nog moeilijk hebben tegenover de oppositie als het Londense accoord daar ter goedkeuring wordt voorgelegd. Nog deze maand zullen op diverse conferenties de te Londen ge troffen historische besluiten nader wor- De Surinaamse landsregering heeft den uitgewerkt. De crisiswolken In Euro- de Staten een herzien ontwerp-tlenjaren pa, sinds Frankrijk het E.D.G-verdrag plan aangeboden. 'verwierp, trekken gelukkig voorbyI Mendès-France liet de eis. dat het bureau aansprakelijk is voor alle wapens, vallen. Men kwam overeen, dat de verantwoor delijkheid beperkt wordt tot zwar* waDens. Ook het vetorecht, dat Frankrijk bij de behandeling van de kwestie of West- Duitsland op verzoek van de N A.V.O. al of niet zware wapens mag maken, In de raad van ministers van de Brusselse ver dragsorganisatie had geëist, moest Men dès-France opgeven. Meubelstoffeerderij door brand verwoest De meubelstoffeerderij van de firma Galliard aan het Boterdiep te Groningen Is gistermiddag geheel uitgebrand. Hel vuur greep snel om zich heen cn korte tijd later stortte het dak van de stoffeer derij in. Men slaagde er in het vuur to: de stoffeerderij te beperken, doordat d« brandweer die met groot materieel was uitgerukt, haar aandacht op de omliggen de huizen concentreerde. ZEEMAN-VERSLAGGEVER (l)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7