H.C.W. en N.E.M. gaan samen jubileum vieren Uitbreidingsplan Meer en Dorp te Hillegom gereed NIEUWE LETDSCHE COURANT 6 MAANDAG 4 OCTOBER 1954 :'zATe&wq uÏÏK$ 40 en 25 jaaz OP VRUDAG 15 OCTOBER zal het veertigjarig bestaan van de N.V Hollandsche Constructiewerkplaatsen en het vijfentwintigjarig be staan van de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij worden her dacht. De directie en de raad van commissarissen zullen die dag van 3 tor 5 uur recipiëren in het kantoor Zoeterwoudseweg 1. transportbaan In gebruik genomen voor de opslag van producten en materialen op dit terrein. KLACHT "VAN LEIDSE VOLKSTUINDERS „Waarom zet de gemeente er niet meer spoed achter?" Onder de titel „Vertraagde ontwikke ling" schrijft de heer A. J. Lagerberg namens de Leldse bond van volkstuin- dersverenigingen in De Amateur-Tuin der onder meer het volgendp: Toen in 1942 het raadsbesluit aange nomen werd. een volkstuinpark te ma ken in het noorden der stad Lelden, was er voor het bestuur van de Leldse bond reden tot Juichen. Leiden zou tot de eer ste steden gaan behoren, die een vast volkstutnpark zouden hebben. Hoe zijn wij bedrogen uitgekomen, ten eerste het was oorlog, ten tweede de gron den bestemd voor het volkstuinpark wa ren nog geen eigendom der gemeente Leiden. Eindelijk, in 1948. kon de eerste volks- tulndersvereniging op een verwaarloosd stuk grond van drie hectare op eigenre kening een volkstuin aanleggen. De enige hulp. die zij van het gemeentebestuur kregen, was een renteloos voorschot. In 1951 kreeg de Leldse bond er weer twee hectare bij, doch helaas voor tijdelijk, want deze gronden zijn voor andere doel einden bestemd. Nu leven wij in 1954 en wat is er van het volkstuinpark terechtgekomen? Niets, niets! Dertien Jaar wachten de Leldse volks- tulnders op hun beloofde gronden, waar op zij hun liefhebberij kunnen beoefenen. Waarom moet dit zo lang duren? Waar om zet bet gemeentebestuur hier niet meer spoed achter? De aanleg van sportvelden gaat gesta dig door, wat voor het gemeentebestuur veel meer kosten met zich brengt, om over het onderhoud hiervan maar niet eens te spreken. De aanleg van een volkstutnpark kost voor de gemeente Lelden maar eenmaal geld en dat is bij de aanleg. Verder is het Jaar op Jaar zuiver winst wat er binnenkomt, omdat het onderhoud van het complex door de leden zelf gedaan wordt. Een tweede voordeel l». dat de stad er een mooi recreatie-oord bij heeft, waar het voor een groot deel der bevolking aangenaam is te vertoeven, niet alleen voor man of kind, maar voor het hele gez:n, wat men op een sportveld niet zal vinden. Ook de Jeugd is er graag Daar wordt haar bijgebracht, hoe het groeit en bloeit, daar nemen ze mee naar huls wat zij zelf gezaaid en geplant heb ben. Wat heeft de Jeugd aan lichamelijke ontspanning, als de geestelijke ontspan ning ontbreekt; nee. plannen maken kun nen wij allemaal, maar omzetten in daden moeten wij leren. Ter gelegenheid van dit dubbel Jubi leum is een zeldzaam fraai verzorgde brochure verschenen met talrijke illus traties van het bedrijf en de uitgevoerde constructies. Het was in October 1914, dat aan een aanvankelijk klein opgezet bedrijf, allengs uitgegroeid tot een con structiewerkplaats, de vorm van een N.V. werd gegeven. Vormde het ver krijgen van grondstoffen aanvankelijk een probleem (de eerste wereldoorlog was pas uitgebroken), de grootste moei lijkheden traden op gedurende de laat ste oorlogsjaren bij de verschepingen naar Ned. Oost Indlë. Toch werd de uitbreiding krachtig ter hand genomen en in 1927 projecteerde het bestuur een fabriekscomplex tegen over de bestaande gebouwen, waardoor een grotere uitbreidingsmogelijkheid werd geschapen. In Augustus 1922 besloot het bestuur een dochtermaatschappij, de N.V. Neder landsche Electrolasch Maatschappij, op te richten om naast geklonken ook electrisch gelaste constructies te kunnen uitvoeren. Aan deze Mij werd eind 1931 uitbreiding gegeven door toetreding van een staf. die sinds Jaren op het gebied van hoge- druk-ptjpleldlngen. apparatenbouw, com plete ketelhuisinstallaties, waterzuivering, enzovoorts, was gespecialiseerd. In de vol gende jaren breidden de N.V.'s zich on der de energieke leiding van de heren Colin, Guljé en Prinsen meer en meer uit. In verband met deze groei is aan de overzijde van de Trekvllet gelegen grond aangekocht en is reeds een nieuwe Begrcdenis van notaris C. J. F. Dolk Vrijdagmorgen had in de Hartebrugkerk de uitvaartdienst plaats voor notaris C J F. Dolk, die de vorige week Maandag op 67-jarige leeftijd overleed. De mis werd opgedragen door pater A. Vermeu len met assistentie van pater S. Versteeg als diaken en pater G. Hogenelat als sub diaken- Om 1 uur had op het R.K. kerkhof de bijzetting plaats in het familiegraf. Aan de groeve waren onder anderen verschei dene collega's van de heer Dolk en af gevaardigden van de Leldsche Courant, waarvan notaris Dolk commissaris was De heer W F Karstens uit Leiderdorp, condidaat-notaris op het kantoor van de overledene, sprak een dankwoord. Doopsgezinde Gemeente beroept Da Doopsgezinde Gemeente van Lelden heeft gisteren in de komende vacature van ds A. J. Snaayer een beroep uitge bracht op ds S. L. Verhaus te Edam. Ds Verhau.- werd In 1924 geboren. HU werd proponent in 1952 en werd op 6 Juli 1952 te Edam—Monnikendam in het predik ambt bevestigd Zoals bekend, hoopt d! Snaaijer binnenkort naar Haarlem te ver trekken. Hoofdingelanden van Rijnland In een vergadering van het Hoogheem raadschap Rijnland is besloten tot toe lating van G. Eyken als hoofdingeland wegens het ongebouwde eigendom voor het vierde district; M. Immink als hoofd ingeland-plaatsvervanger wegens het on gebouwde eigendom in het vieïde dis trict; G. P. van der Meer als hoofinge- land wegens het ongebouwde eigendom voor het vijfde district; W. J. Kea als hoofdingeland-plaatsvervanger wegens het ongebouwde eigendom voor het vijf de district; G. H. L. Baron van Wasse- naer van Catwijck als hoofdingeland we gens het ongebouwde eigendom van het vijtiende district; mr G. C. D. Baron van Hardenbroek als hoofdingeland-plaats vervanger wegens het ongebouwde eigen dom voor het vijftiende district; mr P. O F M. Cremers en A. J M. Angenent als hoofdingeland wegens het gebouwde eigendom voor de gemeente Haarlem, en Th. A J., M. van Eijck en mr J. G. Bet- tink als hoofdingeland-plaatsvervanger wegens het gebouwde eigendom voor de gemeente Haarlem. Een overzicht van het partiële uit breidingsplan Meer en Dorp te Hil- legom. De driehoek links onder is het Oranje-Nassauplein; in de open ruimte rechts van dit plein zijn ten nisvelden geprojecteerd. De donkere streep links boven geeft de loop van de Leek aan. De bovenste rij gebou wen rechts hiervan is strookbouw Geheel rechts de Meerstraat met haaks daarop (onder) de Pr. Ma- rijkestraat. Het grillig gevormde ge bouw rechts boven is de nieuwe Ju- lianaschool, met direct links daarvan het ontworpen gymnastieklokaal. In het midden (het gebouw in de vorm van de kleine letter h) de openbare lagere school. Tussen Julianaschool en openbare lagere school bevinden zich de 22 grote-gezinswoningen. Zestig etage- en hondeidtwintig eengezins woningen HET PARTIëLE UITBREIDINGSPLAN voor „Meer en Dorp" het ter rein tussen Prinses Marijkestraat en de Meerstraat vervaardigd door het Instituut voor Stad en Landschap van Zuid-Holland, ligt van heden af ter visie. Het plan geeft een capaciteit van 60 meergezinswoningen (2 étages) en 120 eengezinswoningen. Bij uitvoering van het plan zal een riante woon wijk ontstaan, ruim opgezet en voorzien van veel groen en boombeplanting, terwyl de wijk aan de noordzijde langs de Leek een groenstrook zal krij gen, waardoor hier een idee van een singel wordt verkregen. Door het aanleggen van een weg ovct Ujkheid krijgen om er eveneens gebruik het oude Concordia-terreln wordt een goede verbinding met het Vosselaan- kwartier verkregen, waarover misschien in de toekomst het doorgaande verkeer kan worden gevoerd. Met de aanleg van deze weg zal waarschijnlijk in Februari een begin worden gemaakt. Uit het plan is verdwenen de speciale omleidings- weg, hetgeen is geschied om te verhin deren, dat deze verkeersader t.z.t. toch weer dwars door de bebouwde kom zou komen te lopen. Bezijden van deze nieuwe weg zullen op het Concordia-terreln ten nisvelden worden aangelegd. Oorspronke lijk bestond het voornemen de Ambacht straat langs de openbare lagere school door te trekken, doch thans geeft het plan hiervoor alleen een wandelpad. Wel zal nu worden doorgetrokken de Prins Bernhardstraat, met de uitvoering waar van reeds een begin is gemaakt. Rustig onderwijs Op korte termijn zullen van het plan worden uitgevoerd de bouw van 12 wo ningen voor de Bouwkas Noord Neder landse Gemeenten en 22 woningen voor grotere gezinnen. Voor de nieuwe Juliana- school. die binnenkort zal worden ge bouwd, ls een grote ruimte gereserveerd, waardoor het onderwijs In alle rust zal kunnen worden gegeven. In de onmid dellijke nabijheid van deze school gaat de gemeente een groot gymnastieklokaal bouwen voor de scholen, terwijl de plaat selijke gymnastiekverenigingen de moge maken. Een nieuw element ln het plan ls de strookbouw met galerijwoningen. Deze woningen krijgen tegenover zich prachtige groenstrook. Verschillende ruimten zijn opengehouden voor het bou wen van garages en-'of het aanleggen var speelplaatsen. Door het opnemen var hoogbouw in het plan zal ln de wijk de nodige afwisseling worden verkregen, terwijl hierdoor tevens de exploitatiekos ten wat gedrukt kunnen worden. Ten einde het riante van deze woon wijk te handhaven zullen waarschijnlijk weer gemeenschappelijke voortuinen wor den ingesteld. Hierdoor zou kunnen wor den voorkomen, dat verwaarloosde voor tuinen de straat een onaanzienlijk uiter lijk zouden geven. Het grootste gedeelte van het plan hoopt men in twee jaren gerealiseerd te hebben, waarbij dan tevens is gedacht aan de reconstructie van de Meerlaan Aan de plannen voor deze reconstructie wordt reeds hard gewerkt. Heeft voor de bouw aan de Meerlaan de grond nog aanzienlijk opgehoogd, thans zal dit niet meer gebeuren. In de plaats hiervan zal een bemalingsinrichting worden aan geschaft en zullen enige andere voorzie ningen worden getroffen, waardoor een netto-besparing van circa f 300.000.zal kunnen worden verkregen. Wanneer „Meer en Dorp" zal zijn ge realiseerd, zal Hillegom een mooie woon wijk rijker geworden zijn. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 27 September tot en met 2 October Te Leiden vestigden slch: G. Bloem, bewaker. Ambonstr. 2; W. Bruel, Kortenaerstr- 54; E. Snijders Blok—de BrUUn en fam., RUnsb.singel 1B N. Bunge, W. Singel 37; B. L. F. Clemens, weténsch- medewerkster, Sterrenwacht 5; C. Develing, timmerman, Morskade 16a G. Fienig, de Gijselaarstraat 17; M. M. A. de Goederen, Plantsoen 19; M. de Groot, Groenhovenstr. 19; C. Hendriks, Rapenburg 57; H. T. E- Hoedt, a/b „Jo hanna Maria" ligg. Zoeterw.weg achter „Trio"; T. E. HogenEsch, W. Rozenstr. 24; P. van Kalsbeek. fotograaf. Brederostr. 15; J. H. A. Koren, radio-technicus, Bil- derdijkstr. 11; L. Lageman, Witte Singel 65; J. SchneiderLimpers, de L. de Kan- terstr. 2; J- Lubach en fam., secr. Duin water Mij, Ger. Brandtstr. 10; T. N. var Luijk, med. analyste, Mezenstr. 3; M Maris, 1.1. verpleegster. Mezenstr. 2; D. H. Niemeijer, echtg. van v. d. Nat, Ha ven 24a; G. Nolmans, scheikundige, Zee manlaan 11; D. J- A. van Oppen, Bree- straat 121a; A. Briejer—Pezij, de Sitter- laan 75; D. Postma, 1.1. gezinsverzorgster, Rapenburg 59 J. Potters, lichtmatroos, Pioenstr. 23; L. E. Pourier, onderwijzeres, J. de Wittstr. 45; M. A. C. Rost van Ton ningen, secretaresse. Kloksteeg 14; R. Stam, hulp conducteur NZHVM, Soemba- straat 63; L. Tervooren, dienstbode, Haaristr. 271; J. H. A. Teulings, Mors- weg 38; C. W. Tieleman, directeur NV, Hooigracht 79; B. Tulner, J. v. Goijen- kade 40; H J. M. Versteeg, Stadhouders laan 30; M. van de Waller, dienstbode. Levendaal 130a; C. A. Watervis, priester, Herensingel 3; J. S. Wojcik, Merelstr. 19; H. W. Zweegman, de L. de 'Kanterstr. 13. Uit Leiden vertrokken: S. AldersAbspoel en fam., Haarl.weg 27, 's-Gravenhage, Tesselsestr. 84; H. M. KortekaasAnnard, W. Pyrmontstr. 27, Voorhout. Herenstr. 20; K. Batelaan. Hogewoerd 120, Denemarken; E. M. H. von Baumhauer. W. Singel 2, 's-Graven hage, Ieplaan 64; S. M- Blonk. Kruisstr. 11, Oegstgeest. Oudenhofln 8; W. Boer en fam.. Breestr. 125, Voorburg. Cremer- straat 33; S. D. Boes, Rapenburg 131, Zutd-Afrtka; H. B. M. H. Boltelle, Mare 72, Rotterdam, Stadhoudersweg 139a; H. P. T. A. Dekkers, Gasstraat 50. Tegelen, Kruisstr. 13; F. D- C. T. Devilee, Resedaslr. 16. Oegstgeest, Hofbroucker- laan 23; H. J. Dieben, H. Rijndijk 258, 's-Gravenhage, Tesselsepl. 29; J. van Eijgen, Smidssteeg 17. Rotterdam, Schle- damsesingel 183; B. Wobbe—Flapper. Hogewoerd 86, Leidschendam. Marien- park 1; S. Fondse, Rijnsb.weg, Hilversum, Schoolstr. 20a; W. F. de Fouw en fam., W. Singel 30. Oegstgeest. van Culjcklaan 14; J A- Ouwerkerk—Gerritse, Zeeman laan 53. Leiderdorp. Berkenkade 13; D. A. Gilhuljs, d. M. v. Streefk.str. 51, Voor hout. Reigersln 23; J. P. Guépin, Vree- wijkstr. 2. Eindhoven, Dr Schaepmanln 23; A. C. M. van IerselHelmich, Noord einde 50, Nijmegen, Molenstr. 41; U. van der Hoek en fam., de Ridderstr- 2. Rot terdam, Hoogstr. 103B; H. J. J. Jansen. Waardgrt 22, Voorschoten, Leldseweg 16. G. Kalkhoven en fam., Duinhof 7, Utrecht, St Ludgerusstr. 25 bis; W. F. J. Kasteelen. Morsstr. 40a. Den Helder. Buitenhaven 5; C. H. Kasten. Vondelln 29. vertrokken onbekend waarheen; W. J E. Kloezeman en famStadhoudersin 32. Rotterdam, Bergsingel 149b; L. van der Meulen—Kloots, v. d. Waalsstr. 14, 's-Gravenhage, Stadhoudersin 2; T. E. Kok, Koningstr. 27a, IJsselmuiden, Bloemstr. 401; J. M. W. A. Wesselius— Lennerta en fam., Haagweg 56, Kerkrade,, Hambosweg 34; R. de Man, L. Mare 71a, 's-Gravenhage, Laan v. Meerdervoort 1236; H. Meijer, d- L. d. Kanterstr. 15, Amsterdam, Transvaalstr. 1281; C. v. Slingerland—Nas en fam., Levendaal 69,j Katwijk, Wassenaarseweg 67 D; M. d, SmidtOordt, Sterrenwacht 5, Noord-| Interessanter, gezelliger en zakelijker dan ooit! 54 Haagse kunstschilders tonen hun werk. HEDENAVOND 7 UUR ontvangen de eerste 1000 bezoekers(sters) ieder een ge schenk, daarna iedere 10e, 20e, enz. be- zoeker(ster). wijk, Atjehweg 12; H. T. Blonk—Oudhof,, H. Morsweg 16, Oegstgeest, Oudenhof-! laan 8; N. Oudshoorn en fam., v. d. Brandelerk. 6, Apeldoorn, Eendenweg 67; B. Ouwerkerk, Waard 2, Leiderdorp, j Berkenkade 13; J. H. A- J. M. Poppe en fam., Noordeinde 25, Breda, Okeghemiaan 11a; J. Eelink—Pret en fam., Oranjegrt 141, Arnhem. Visserslaan 97; A. G. Riks, v. d. Waalsstr. 2, Nijmegen, Staringstr. 7; M. Sas, Zeemanlaan 7, Haarlem, Sprui-i tenbosstr. 17; J. T. de Smidt, Rijnsb.weg 147, Noordwijk, Atjehweg 12; L. J- Smits, Vreewijkstr. 6, 's-Gravenhage, Nlcolaistr. 10; P. L. Spoor, J. de Wittstr. 16, Heke lingen, Tuinpad 5; P. B. M. Sweens, Kas tanjekade 12, 's-Gravenhage, v. Bever- nlngkstr. 166; A. Verhoeven, Hogewoerd 130, Amsterdam, Willemsparkweg 54; C.| H. Vermeer. Alexanderstr. 50, Zwolle, St Michaëlstr. 26; W- Visser, St Jacobsgrt 1,1 Noordwijkerhout, Langevelderweg 27; A. T. Wanninkhof, Apothekersdijk 11a, Bel-| glë; G. C. J. van der Wiel en fam., Zoe terw.weg 62. Ede, Dortveldlaan 17; G. Zee, Zoeterw.singel 99, Hillegom, Leek-| straat 7. Ook u kunt aan de kant blij ven staan, maar daar is het land niet mee gebaat; meldt u bij de reserve-gemeentepolit'e.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6