Verrassend mooi weer bij viering van Leidens ontzet Glorieuze, trok aan kleurrijke historie ons oog voorbij Officiële ochtendgenoegens op 3 October NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 4 OCTOBER 1954 De Leydse Tuyn bewees dat men terecht vasthoudt aan traditie W/TE WEL EENS DE SFEER HEEFT GEPROEFD, uitgaand van eer. »V schilderij met een voorstelling van een middeleeuwse jaarmarkt, heeft niet veel moeite de sfeer aan te voelen, die op 3 October in Leiden leeft. In de vroege ochtend, wanneer de reveille nog maar nauwelijks is verklonken, ziet men lieden van allerlei pluimage met koffertjes en bultige pakken een goed plekje uitzoeken om hun feest-artikelenmenagerie op te slaan. En op de daarvoor geëigende plaatsen verrijzen de talloze kraam pjes, waar de Leidenaars zich een indigestie kunnen eten aan allerlei snoeperij en hartigheden. Die sfeer leeft zeer sterk in de kerkelijke her denkingen van het grote feit der bevrijding, en 's middags bereikt die een hoogtepunt met de historische optocht, die zich slingert door de straten van de Sleutelstad als een levende herinnering aan hoe het vroeger was. Zaterdag is wel overduidelijk gebleken, dat historie in de optocht niet heeft afgedaan. Zelden trok een zo prachtige stoet aan ons oog voorbij, onder begunstiging van heerlijk najaarsweer. volg bevonden zich martiale heren, met lange mantels en met astraken afgezette mutsen, niet bepaald iets voor de milde temperatuur van Zaterdag! De praalwa gen van de scheepstimmerwerf viel zeer in de smaak, eenvoudig en toch vol sfeer. Duitsers An „De Leydse Tuyn van Pieter de la A] Court", ziedaar het motto, waaronder de optocht van 2 October 1954 van start ging. Het is wel een zeer gelukkige keus geweest, die het 3 Octoberbestuur jaar heeft gedaan. Al te zeer was de be roemdheid van Leiden op het gebied <wi de tuinarchitectuur in het vergeetboek indë geraakt, en toch was Leidens omstreeks 1700 tot ver over de landsgren zen bekend. Het is waar, in de optocht Foto's van 3 October N. van der Horst kwamen een paar anachronismen voor, kleding en voorstelling betreft, ieder zal dit de optochtcommissie 'gaarne vergeven, wanneer zijn oog zich ["tijd heeft verlustigd aan deze keur van prach tige gewaden, rijke praalwagens, deftige karossen en edele stoet paarden. Meer dan driehonderd medewerkers telde deze uitbeelding van Leidens ver- onderdvt op het horen van de feest- muziek, en hoevelen van dit majestueuze .schouwspel hebben genoten wij wagen het niet eens te schatten. Wie zijn oor, uhB ZOals wi^' te luisteren heeft gelegd onder i het publiek, weet dat deze optocht zeer veel bewondering heeft geoogst, en dat is veel waard in een tijd, waarin eer- bjbied voor de historie slechts het geeste- ev^Ök eigendom van zeer weinigen schijnt en I te zijn geworden. 5 Pieter zelf jl Natuurlijk was de beroemde tuin van anj pieter zelf het onderwerp van de eerste groep. Een zeer fraaie praalwagen toorv- hoekje van de voormalige lust- de Morssingel, en daarna kwam .de calèche met Pieter de la Court van lnjder Voort en zijn in een rijk gewaad ge stoken gade Sara. Met zijn driekanten steek en karmozijnen gewaad zag Pieter er heel waardig uit, dat mag ook wel voor een echte millionnair. Zijn zoon Allard v leek, merkwaardig genoeg, even oud als J z'n vader en zijn vrouw Catharina zag er, zo mogelijk, nog schoner uit dan haar i schoonmoeder. Ara De te voet volgende lakenhandelaren ■«j vormden een soort anti-climax door hun .luidruchtig optreden. Waarschijnlijk heb- |ben deze heren de aanprijzing van de hterzijde van het programma wat al te [letterlijk op zich doen inwerken! Maar het aardige wevershuisje maakte veel goed. Russen Dat de Russen van lang vóór de revo- üMlutie er anders hebben uitgezien dan de feu} tegenwoordige dames en heren uit dat ij land, zal ieder wel zonder meer willen M «annemen. Dat ze zich met zo'n pracht en praal als in de optocht tentoonge- 1 vj spreid niet in Leiden hebben vertoond, staat wel vast, maar allah, het oog wil ook wat. Een leuk idee was de vooraf STgaande stoet van Zaankanters, de dames I met de prachtige gouden voorhoofd-ver- Isierselen, en de heren in stemmig zwart, Imet witte kousen. Peter de Grote zelf ging in het groen gekleed, en in zijn ge- Dat de dames uit 1731 somtijds de wijn versmaden om wat ordi naire vruchtenlimonade te con sumeren, vertelt deze foto uit de tuin van Oud-Hortuszicht. Dat onze Oosterburen er van houden indruk te maken is een feit, dat door de historie heen altijd weer naar voren is gekomen, al hebben ze nooit de Franse zwier en geestigheid kunnen vinden. In de optocht gingen ze toch de Fransen te boven, en dat kwam voornamelijk door de uitzonderlijk fraai gekapte dames, die een sneeuwwit, hoog kapsel droegen, met zeer schalkse gezichtjes daaronder. De Welke zorgen drukken het echtpaar Pieter de la Court van der Voort- Poelaert, dat de echtelieden zo ernstig terneer zitten in hun rijtuig? Denkt Pieter soms aan de moeite, die het kost genoeg ananassen voor zijn hoge gasten te laten rijpen in de Hollandse zon? heren droegen grappige, ronde hoeden, die veel weg hadden van een wat zwaar uitgevallen tulband. En wie Prinsjesdag heeft gemist, kon hier zien hoe een gou den koets er uitziet. De inhoud van die koets was al even indrukwekkend als het uiterlijk van het kostbaar voertuig zelf. Generaal Leitrum, groot-hofmeester van de landgraaf, moet hier speciaal worden genoemd wegens de hilariteit, die hij al- lerwege verwekte. Dat kwam niet door :'n kleding, die passend genoeg was, maar door z'n paard, dat weggelopen scheen te zijn van een reclameplaat voor een zeker soort bier. Of had de generaal deze knol overgehouden van een veldtocht in Vlaanderen? Versailles Een lachende schone in een fragiel prieeltje, dat zal de indruk zijn geweest, die de meeste toeschouwers hebben over gehouden van de uitbeelding van het bezoek van de Franse ambassadeur, de graaf van Morville. Versailles is nog steeds mooi. Dat het vroeger ook de faam zijn schoonheid niet ten onrechte voerde, toonde deze geslaagde wagen. De Octobervereniging had een loopje ge waagd met de mode, die toen ook al uit Parijs werd gedecreteerd. De groep won aanzienlijk door aan schoonheid, en de hoofden van de deelnemers aan zwaarte, want een geweldige haarvracht torsen is geen werk. dat de heren van tegenwoor dig gemakkelijk afgaat. Gemengd Een ietwat gemengd gezelschap vorm de de inleiding tot het sluitstuk. De graaf van Aylesford, ambassadeur van de ko ning van Engeland, kon al evenzeer het uit de tuinen van Pieter komend fruit waarderen als de grootheden uit andere landen. Hij nam daarom de Franse am bassadeur maar mee, en zo zagen we dit anglo-franco gezelschap, in een benijdens waardige harmonie verenigd, voorbij trekken. De hoepelrok maakte het de dames wel wat moeilijk, het tempo bij te houden. De laatste praalwagen, voorafgaand aan het corps diplomatique, vormde de crème de la crème. Als uit een sprookje deed deze overdadige tafel met de beroemde ananassen aan. Oók hier vielen de fraaie dameskapsels op, en de friseurs in ons midden hebben wellicht gelikkebaard bij de gedachte alleen al, zulke pronkstuk ken te moeten vervaardigen. Helaas be schrijft de gids hoe lichtzinnig de hertog van Richelieu uit dit gezelschap wel was. „Daar is de gouden koets". Deze kreet plantte zich voort door de dichte hagen toeschouwers, waar de optocht ook langs trok. Een door luchtig Duits gezelschap had er voor ditmaal bezit van genomen. KORAALMUZIEK IN HET VAN DER WERFFPARK Voor de meeste Leidenaars is het een vertrouwd tafereel. Een schare jonge en oude zangers en zangeres waarvan sommigen reeds een respec tabel aantal jaren hun medewerking verlenen, om het standbeeld van Var der Werff. Daar hoog bovenuit de sta tige figuur van de heer Leo Mens, die voor de zes-en-twintigste maal deze koraalmuziek leidde. En aan de over zijde de vele belangstellenden. Dit maal was een aantal enthousiaste luis teraars zelfs per motorboot gekomen om zich van een goede en rustige plaats langs de walkant te verzekeren. Nadat de officiële personen, onder wie burgemeester jhr mr F. H. Kinschot en zijn echtgenote, generaal Dijkstra, territoriaal bevelhebber- West, en andere militaire en burger lijke autoriteiten gearriveerd waren, nam de koraalmuziek een aanvang. Op een enkele uitzondering na werd er uitsteken l gezongen, vooral de psalmen 89 en 100 en, aan het slot, het Wilhelmus; de noviteit van het vorig jaar, „O Leiden, gij oude mooie stad", bleek de koristen echter nog niet vertrouwd genoeg te zijn om uit volle borst te zingen, zoals toch verwacht mag worden van een lo" zang op de eigen stad. De repetitu en de kundige leiding van de heer Mens hebben echter ook ditmaal een waardige koraalmuziek opgeleverd. Namens het koor verzocht de heer J. de Nie burgemeester Van Kinschot in een korte toespraak over te willen gaan tot de kranslegging. Voor mevr. Van Kinschot waren er bloemen in de Leidse kleuren. Toen de krans het standbeeld sierde, werd het program ma besloten met twee coupletten van het Wilhelmus. Het onmiskenbare aspect van de 3 October-viering, dat de koraalmu ziek vormt, is ook ditmaal ten volle tot zijn recht gekomen. Hoe verfijnder kledij en opmaak, hoe meer de zeden in het gedrang komen. Laat dit dan de troost zijn voor allen, die zich hebben vergaapt aan deze vergane Eresaluut Ons verslag zou niet volledig zijn, wan neer wij hier niet een eresaluut brachten aan de Leidse corpsen, die deze optocht met hun marsen hadden opgefleurd. Zonder anderen tekort te willen doen mag hier K en G. wel worden genoemd, gestoken in splinternieuwe, helblauwe uniformen, die het bijzonder goed deden. En dat het decorum tot het eind toe bewaard bleef, is ie danken aan het har telijk onthaal in de tuin van Oud-Hor tuszicht, waar een algehele verbroede ring ontstond tussen hooggeplaatsten en gemeen volk, tussen Russen en Fransen, Engelsen en Duitsers, net zoals wij het zo gaarne op deze aardbodem zouden zien. Wanneer wij de tegenwoordige machtheb bers dan ook maar eens zover konden krijgen, dat zij een broodje uit het vuist je zouden eten onder de bomen van een Leidse speeltuinOch, wie weet! Een beetje hooghartig kijken mag wel voor de ambassadeur van de Engelse koning, en he lemaal als je dan bovendien nog Lord Heneage Finch-Hat- ton, graaf van Aylesford heet. Mevrouw is charming, zoals het behoort, en dan toont deze foto nog een dame van gezelschap en 'n lectrice, allen in één karos REVEILLEcompliment voor politie-muziek Wie zich Zaterdagmorgen in alle vroegte naar het Stadhuisplein gerept heeft om er de reveille bij te wonen, kan zich er op beroemen het eerste snufje van het 3 October-feest te heb ben opgesnoven. Want die onmisken bare sfeer van deze Leidse feestdag was tegelijk met de eerste mensen op straat waarneembaar. Bij aankomst op het Stadhuisplein bleek zich daar een opvallen groot aantal belang stellenden te bevinden om het door het Leids politie-muziekgezelschap uit te voeren programma te beluisteren. Een programma, dat naar oud gebruik afwisselend ernstige en meer luchtige nummers inhield Onder leiding van de heer D. Ander son hebben de politiemannen het er dit jaar bijzonder goed afgebracht. Alle onderdelen van het programma bleken goed ingestudeerd te zijn, zo dat het werkelijk de moeite van het wat vroege opstaan loonde om deze traditionele opening van de feestelijk- hed.n mee te maken. Lofwaardig t ren in 't bijzonder Psalm 33 en Standard of St George. Na het verdwijnen van de officiële personen trok het muziekgezelschap met een pittige mars weer huiswaarts, een grote groep volgzame Leidenaars meevoerend, die het marstempo zo ge makkelijk overnamen, dat het scheen alsof ze de hosvlonder onder zich voelden. Wat Franse zwier en appetijt mochten in de optocht natuur lijk niet ontbreken. „Ananas sen als dessert" heette deze praalwagen, maar de foto toont dat er ook een goed glas wijn bij is gedronken. Prompt om negen uur begon de pop penkastvoorstelling met levensgrote pop pen in de stadsgehoorzaal. De grote zaal was ruim voor de helft bezet met thousiast meelevende kinderen, die de verschillende avonturen, welke zich bin nen een half uur tijds in de poppenkast afspeelden, buitengewoon op prijs stel den. De poppen waren dan ook werkelijk goed en de belevenissen der verschil lende figuren werdeq duidelijk en ver staanbaar gebracht. Jammer, dat een en ander niet langer Spinster op de praalwagen met het wevershuisje toonbeeld van een artistiek opgezet geheel. dan een goed half uur duurde. Maar wie heeft er op 3 October nu lènger geduld? Buiten was een militaire parade aan de gang en om tien uur zou de fontein aan de Vismarkt gaan „springen". Fontein De fontein aan de Vismarkt „sprong" niet om tien uur, want toen paradeer den de militairen nog langs de statietrap van het stadhuis. Er was zelfs geen mens, die naar de fontein omkeek. Pas toen de parade was afgelopen en het publiek zich begon te verspreiden, keek menigeen naar de nog steeds droogstaande fontein. Er stonden wat mensen stil. Er klom een man over het hek en in het bassin, een man die daar beneden wat ging prutsen. Was de fontein kapot? De man liep weer weg. Géén water. Maar om bijna kwart over tien, daar bobbelden eerst bovenaan en daarna overal de waterstraaltjes op. Het kletter de vrolijk op de dolfijnen en over de ran den. „Dèt is het nou!" zei een vader tot zijn zoontje, dat daarop met alle geweld dichterbij wilde, bij de jongens, die al op het hek geklauterd waren. Lakenhal De grote stroom van het publiek be woog zich na afloop van de parade in de richting van het Schuttersveld en de Lakenhal. De meesten gingen natuurlijk naar het Schuttersveld. Maar toch sloeg ook menigeen de weg in naar het gast vrije museum, dat deze morgen tussen tien en twaalf zelfs het geringe entree geld van tien cent had laten vallen. Géén dichte deuren, waar men eerst moest aan kloppen, alles stond wagenwijd open. Ruim 1800 bezoekers, om precies te zijn 1806, zijn de anders zo stille binnenplaats overgestoken en de smalle deur binnen gegaan, hebben in de Singelzalen de foto's uit het archief van de 3 October-ver- eniging bekeken en de oude affiches. Er waren oude heertjes, die zichzelf voldaan lachend op een vergeelde foto herdenken, (zie ook pag. 4) Vijftienhonderd haringen bleven over In het Waaggebouw werden Zaterdag ongeveer 14.000 bro den uitgereikt en 23.000 harin gen. Er bleven veel meer ha ringen over dan vorige jaren; 1500 stuks, tegen normaal een 300. Waarschijnlijk deed zich hier dezelfde vrees gelden als voor de paling. Het Hervormd rusthuis is er in ieder geval goed mee geweest. „Haring en wittebrood" niet zo gezellig als anders HARING EN WITTEBROOD kon dit keer niet op zoveel gezelligheid bogen als andere jaren. Het aantal liefhebbers, 12.328 C700 minder dan vorig jaar), mocht er natuurlijk in alle opzichten zijn. Denk maar eens aan het jaar 1929, dus nu 25 jaar geledentoen deze „feestgave" nog heel sterk als een soort bedeling werd gezien, die slechts 2272 liefhebbers kon trekken. Maar wat de stemming betreft.'t Zal ook wel aan de muziek hebben gelegen; harmoniemuziek is blijkbaar niet te vervangen, zelfs niet door een draaiorgel. Nederlandse Invaliden Bond kwam W. pijpen en tabak aanbieden. Een ander werd in dank aanvaard i Overigens is het natuurlijk een ge lukkig verschijnsel, dat rangen en stan den tegenwoordig taboe zijn waar het de uitdeling van de haringen en wittebro den betreft, en dat is deze traditie teo volle waard. De komst van het college van B. en W. had ook nu een paar vrolijke momenten ten gevolge. De mensen van de film wil den wat origineels vastleggen en daar voor wist burgemeester Van Kinschot de oudste der uitdeelsters, mevrouw L. Wijling, die al 34 Jaar aan de uitdeling heeft meegewerkt, zover te krijgen, dat ze met „mannenmoed" een kop van een haring hapte. Lekker vond ze het niet: ..veel te .zout". De heer J. C. Livingston van de Alge- hopelijk velen ten voorbeeld zijn ge Ook de 88-jarige heer Loeff, een heel bekende figuur in het Waaggebouw op 3 October geboren en getrouwd (giste ren herdacht hij z'n 66-jarige echtver eniging was weer present, echter zon der zijn vrouw. Met mevr. Wijling heeft hij een rondedansje gemaakt bij de ult- deeltableau's. Voor zijn vrouw kreeg hij een flesje eau de cologne. De militaire macht gaf bij de uitdeling een gewaardeerde acte de présence in de personen van overste Gerth van Wijk en brigadegeneraal Dijkstra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3