Geleerden werken studie over de aan grote aarde V 1' Waarnemingsposten aan Zuidpool; raketten in de ruimte KERK en SCHOOL Minister Beyen geestdriftig uit Londen terug D w oor hom goon Puzzle MAANDAG 4 OCTOBER 1954 GEOPHYS1SCH JAAR 1957—1958 /"BELEERDEN over de gehele wereld maken zich gereed voor één van de grootste wetenschappelijke ondernemingen van alle tijden, een ge heel jaar van waarnemingen van onze planeet in alle delen der aarde tegelijk. Het doel is, meer kennis op te doen betreffende de wijze, waarop de krachten der natuur de physische omgeving van de mens beïnvloeden en gehoopt wordt, dat de vruchten van deze inspanning de wereld in komende jaren zullen maken tot een betere plaats om in te leven. Ondanks de enorme vooruitgang van de laatste tien jaren op het gebied der natuur wetenschappen en aanverwante terreinen, zijn er nog een groot aantal onbeantwoorde vragen omtrent de aarde en de krachten, die haar en alle op haar levende wezens beïnvloeden. Vele van deze vraagstukken lijn te om- vangrijk dan dat de geleerden van een bepaalde groep of een bepaald land deze zouden kunnen aanvatten. Een voorbeeld hiervan ls een magneti sche storm, die grotelijks verschilt van een atmospherische storm, welke gewoon lijk slechts enige duizenden vlerkante mij len bestrijkt en van vóór tot achter en van boven tot onder kan worden geobser veerd door enkele mensen in vliegtuigen en te land. Want een magnetische storm bestrijkt de gehele oppervlakte der aarde in minder dan een minuut. De verande ringen in het magnetische veld van de aarde kunnen van invloed zijn op raUo- overbrenging, op de magnetische compas- sen van schepen op zee en van vlieg tuigen in de lucht. Zij kunnen ook iets te maken hebben met weersveranderin gen. De geleerden in een bepaald gebied en Minister ZijlstTa opende centrale „Zeeland" De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra. heeft vorige week te Vlissingen In aanwezigheid van verschei dene autoriteiten, o.w. de commissaris van de Koningin in Zeeland en leden de raad van bestuur en directie vai NV. Provinciale Zeeuwsche Electricl- teits-Maatschappij. de nieuwe centrale Zeeland", officieel in gebruik gesteld. Prof. Zijlstra noemde de ingebruikstel ling van groot belang voor de gehele pro vincie Zeeland. De centrale, die hier tot stand is gekomen, betekent niet alleen een nieuwe bron van electrische energie ter voorziening in de licht-, warmte krachtbehoefte van het Zeeuwse gewest, zij is tevens een teken van de moed er volharding, waarmee men in deze pro vincie ondanks de zware tegenslagen ir het jongste verleden de toekomst tege moet treedt, aldus de bewindsman- Over de bouw van deze centrale was een film opgenomen, welke ter gelegenheid officiële opening werd vertoond. Kinderbescherming niet zonder steun van zuilen (Van onze verslaggever). De goede toon en het waarlijk ver langen naar opbouwende samenwerking, welke heerst in de Nat. Federatie Ned. Bond tot Kinderbescherming, werd weer tijdens de in Utrecht gehouden jaarvergadering wel zeer duidelijk ge demonstreerd. Mr B. W. van Houten, kinderrechter te Arnhem, die een uitvoerige rede hield over ..Raak-, twist- en doelpunten in de kinderbescherming", meende de zaken wel wat scherp te kunnen stellen dat hy persoonijlk sprak cn niet in zyn functie van bestuurslid der federatie. Bij de „twistpunten" noemde hij af keurend het isolement, waarin de R-K groepen zich meer en meer terugtrek ken. Direct na de rede deelde de voor- voorzitter, mr J. Overwater te Rotter dam, mede, dat het bestuur zich niet ach ter al het gesprokene stelde, doch dat mr Van Houten een „persoonlijke getui genis" had afgelegd Bij de besprekingen in de middagver gadering bleek, dat zowel de groepen als de vergadering een andere mening waren toegedaan. Mr Marijne voerde eerst het woord namens de R-K. Bond tot Kinder bescherming en aeide, dat de Bond gegriefd voelde door de gemaakte op merking. doch dat hij het vertrouwen ir Federatie en bestuur behield en uitdruk kelijk wenste de zeer goede samenwer king van de „zuilen" voort te zetten. Mr Overwater verzekerde de spreker, dat er „zeker niets was veranderd er dat ook bet bestuur de uitstekende sa menwerking op prys stelde. Uit de con clusies kwam naar voren, dat het kin- derbeschermingswerk Juist op de reli gieuze zuilen is opgebouwd en dat men deze niet zou kunnen missen. Mr Van Houten nam tenslotte de op merking terug en zeide dat het hem speet dat die er zo scherp gesteld was uitgekomen. Unaniem was men van mening, dat de federatie alleen goed kan fucntionneren. als alle groepen haar steunen, staat in het centrum van de belangstel ling de wenselijkheid van oprichting van een ministerie voor Jeugdzaken, op dat de huidige toestand van verschil lende departementale inzichten en over lappingen kan worden teniet gedaan. Ir kinderbeschermingskringen zal gespro ken worden over de vraag of de parti culiere sector de regering hierin kan adviseren. Meer gezinsvoogdij in werk van kinderbescherming Blijkens het jaarverslag van de orga nisaties voor kinderbescherming gaat het werk van de gezinsvoogdij een steeds be langrijker plaats innemen in het werk der kinderbescherming. Vorig jaar bedroeg het aant; civiel- cn strafrechtelijk onder toezicht gestelden 18 044; in 1949 was dit aantal 15 196 Op 1 Februari van dit jaar werden van de 18 044 pupillen er 13 346 (74%) in eigen gezin verpleegd. 1,046 5.8 ln een ander gezin en 3 652 (20.2 in een Inrichting Het totaal aantal voogdijpupil len ls iets teruggelopen vergeleken bU 1952: het daalde van 20 330 tot 20 199 De ze kinderen staan onder de voogdij van 263 instellingen. Voor de uitgaven van de overkoepe lende federatie wordt geen subsidie ver leend. Daarom moet elk jaar een belang rijk bedrag elders worden gevonden, en mede met hulp van het Nederlandse co mité voor kinderpostzegels hoopt het be stuur daarin te zullen slagen. Uit de op brengst van de kinderpostzegelactie 1953 kan een bedrag van 1 millioen gulden ten goede kernen aan de gezamenlijke kin derbescherming. zelfs die op een geheel continent, kun- onmogelijk een afgerond beeld magnetische storm krijgen. Er zouden observatieposten over de gehele aarde no dig zijn en de waarnemingen zouden tege lijkertijd en volgens uniforme m.-thoden loeten worden gedaan. Om dit te bereiken en andere werk zaamheden over de gehele aarde uit te voeren, organiseren de geleerden der wereld wat zij noemen „het internatio nale geophysische jaar". „Het volledig succes van deze onderne ming zal afhangen van de deelneming var Rusland en zijn voornaamste geallieer- »n." zegt dr Joseph Kaplan, voorzitter in de Amerikaanse nationale commissi* 10r 't internationale geophysische jaar Dr Kaplan is professor in de natuur kunde aan de universiteit van Californië te Los Angeles. Onder auspiciën van de internationale raad van natuurwetenschappelijke gingen is de periode 19571958 gekozen ls het geophysische jaar, omdat deze periode samenvalt met een periode maximale activiteit van de zon. zal één van de voornaamste ob jecten van onderzoek zijn, omdat zij zulk lame rol speelt onder de krach ten. die voor de mens van betekenis zijn. De magnetische storm is er één bereikt de aarde ongeveer 24 uu intens „opvlammen" van de oppervlakte in de zon. „Opvlampatrouilles" zullen op vijf p - ten in Amerika en 15 daarbuiten de zon „in het oog" houden. Elke opvlamming zal worden geregistreerd met haar invloe den op het magnetisme, de cosmische stralen, het noorderlicht en de geïoni seerde lagen van de dampkring. Dr Kaplan deelde mede, dat ook waarschuwingsdienst in het leven worden geroepen, die alle posten op de hoogte zal houden van elk ongewoon ver schijnsel dat is toe te schrijven aan acti viteit van dc zon. opdat elke post ter stond kan beginnen met haar van tevoren aangewezen taak. De plannen omvatten eveneens de aan wijzing van bepaalde dagen van het geo- physische_ Jaar als „werelddagen", te ge bruiken voor waarnemingen van bijzon dere intensiteit. Dit zullen dagen zijn, waarop de activiteit van de zon op haar hoogst en haar laagst is. waarop het aard magnetisme zijn hoogte- en laagtepunten bereikt, waarop de verschijnselen van zulder- en noorderlicht ongewoon sterk of geheel afwezig zijn en dagen voor het afschieten van hoogstijgende raketten. Dr Kaplan deelde mede, dat van punten In Nieuw Mexico. Groenland. Canada en Alaska raketten, voorzien van instrumen- het registreren van magnetisme, cosmische stralen, vaste deeltjes in het noorder- en zuiderlicht en een verschei denheid van andere dingen, hoog de ruimte in zullen worden geschoten. in de doelstellingen zal zijn, te bepalen of het koudste gebied van de wereld, het Zuidpoolgebied, meer dan zijn deel bijdraagt tot het ontstaan van de koudeperioden in de wereld. Het Zuid poolgebied is een gebied van zes millioen vierkante mijlen met een gemiddelde hoogte van ongeveer 2000 meter boven de zeespiegel. Enkele posten zijn voornemens, langs drie breedtecirkels op verschillende hoog- en temperatuurwaarnemingen te doen om ast te stellen, hoe luchtmassa's zich v3n West naar Oost bewegen. Zij zullen wel licht ook enig licht kunnen werpen op het vraagstuk, of tussen het noordelijk en het zuidelijk halfrond uitwisseling van luchtmassa's plaats heeft. Op deze studies zal men zich baseren m de weerkundigen voor het eerst in zicht te geven in de atmosferische kring loop der wereld Er zijn in de Jongste eeuw twee andere perioden geweest, overeenkomende met het geophysische jaar. gedurende welke ontdekkingen zijn gedaan en gegevens ge boekstaafd. die de menselijke kennis van de natuur hebben verrijkt. Het waren de jaren 1882—1883 en 1932—1933. die „inter nationale pooljaren" werden genoemd. Toch advies voor 6 pet in land- en tuinbouw De hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de landbouw heeft aan de betrekken organisaties geadviseerd, a.l-i basis-uurlonen voor manlijke arbeidrs 23 jaar en ouder te verhogen met it per uur en de weeklonen hierop af te stemmen. Wat de tuinbouw betreft, heeft de hoofdafdeling aan de betrokken organi saties geadviserd, alle uur- en weeklonen manlijke arbeiders van 23 jaar en ouder te verhogen met 6 procent De tijdienen van manlijke arbeiders be neden 23 laar, alsmede die van vrouwe lijke aroolders zouden volgens *e scha len, die voor deze groepen bestaan evenredige verhoging ondergaan. De hoofdafdeling acht het voorts ge wenst, dat de tarieven worden af stemd op de nieuwe basis -uurlonen dat de vas'i toeslagen slechts zul worden v^rhoo^a, indien en in zov<? dit door de betrokken organisat'es nc wordt geacht Tenslotte heeft de hoofdaf deling geadviseerd, bedoelde loonsver hoging a s. Maandag te doen Ingaan. Zoals wij gisteren meldden, hadden de r.k. werkgevers aanvankelijk ernstige be zwaren en velden zij slechts tot een ver hoging van 3, uiteriijk 4 procent beslui De Maasdam beschadigd bij aanvaring Met een scheur in de romp naar New York terug Het passagiersschip Maasdam (15.024 brt.) van de Holland-Amerika Lijn, is Zaterdag, na vertrek uit New York, bij het lichtschip Nantucket in de mist in aanvaring geweest met het Franse vracht schip Tofevo (4.400 brt). Na de aanvaring heeft de Maasdam ter stond de steven gewend en is in Hoboken bij New York teruggekeerd. De Maasdam heeft in de romp, aan bak boord. een scheur boven de waterlijn op gelopen. De kapitein van het schip verklaarde in New York. dat kort voor de aanvaring op het radarscherm een schip was waar genomen, dat voorlangs zou passeren, doch dat op het laatste ogenblik zijn koers wiizigde en de Maasdam ramde. De Maasdam heeft Hoboken kunnen be reiken zonder water te maken. De aanvaring deed zich Zaterdagvond om 22.30 uur plaatselijke tijd voor. op eer ogenblik, dat de meeste van de 523 passa giers in de bioscoopzaal een voorstelling bijwoonden. De schok van de aanvaring werd nauwelijks gevoeld. Ook de Tofevo is naar New York terug gekeerd. Het schip ligt nu in Brooklyn in een droogdok. Te New York deden zich nog enkele moeilijkheden voor. De maatschappij had aan de passagiers medegedeeld, dat zij te New York hotelkamers zou resf ren. doch dat zij de hotelkamers voor haar rekening zou nemen. Meer dan 100 passagiers besloten toen aan boord te blijven. Tenslotte kregen de passa giers. die tegen deze regeling protes teerden, een bedrag van twintig dollar om hun hotel te betalen. Maar 35 pas sagiers. die ook nu niet content waren bleven aan boord. Met hen voer de Maasdam naar het Droogdok. Benelux speelde haar rol perlect leggen, dat zij geen A.B.C.-wapens zul len produceren. Minister mr J. W. Beyen deelde dit mede bij zijn aankomst in ons land uit Londen. De minister bleek enthousiast over het resultaat van de conferentie. Het weg vallen van de E.D.G. had een vreemd vacuum doen ontstaan, maar uit dit ver lies is de winst geboekt, dat Engeland zich thans nauwer heeft aangesloten. Ook over de Benelux was de minister content. „Had de Benelux niet bestaan" zei hij, „dan hadden onze drie landen Min. Algera bij jubileum bui. v. Rijn- en binnenvaart „Het contact met de overheid is steeds breed en zorgvuldig geweest en he Centraal bureau voor de Rijn- en binnen vaart heeft als gesprekpartner met d< overheid niet gefaald." Dit zei Vrijdagmiddag de minister vai verkeer en waterstaat, mr J. Algera, in de buitengewone algemene ledenverg; dering, die het Centraal bureau voor Rijn- en binnenvaart had belegd in de vergaderzaal van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Rotterdam ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan. De minister meende voorts, dat het bureau er ook in geslaagd is het bij hem georga niseerde bedrijfsleven tot eenheid te bren gen. Spr. had goede verwachtingen vooi de vereniging in de toekomst en hij wenste het centraal bureau voorspoed voo jaren, die voor hem liggen. De voorzitter van het bureau, de heer dr J. N. van Houten overhandigde de nister een speciaal exemplaar van door K. F. H. Wolters geschreven her denkingsboek De zilveren Mijlpaal. Jn 31 minuien MaastrichtLuik thans diesel-electrisch materieel op het traject Maastricht—Luik begonnen. De opening van deze nieuwe dienst geschiedde daarom met enige plechtigheid, al was van Luikse zijde bij de feestelijke ontvangst aldaar enige so berheid betracht wegens de rouw, die in het Luikse gebied veroorzaakt is, door het ernstige autobusongeluk te Valkenburg. Zowel te Maastricht als Luik had een ontvangst ten stadhuize plaats. Het gezelschap maakte per extra diesel- electrische de eerste officiële rit van Maastricht naar Luik in de aangegeven tijd van 31 minuten. hun rol niet zo kunnen spelen." De mi nister achtte het niet onmogelijk, dat er ook in ons land Engelse troepen worden gestationneerd, maar daarover was te Londen niet gesproken. De Engelse toenadering tot Europa noemde minister Beyen een stap van essentieel belang. „Wie is er blij Duitse herbewapening?" vroeg de mi nister, maar hij voegde er aan toe: „Het staat nu eenmaal vast. dat Nederland zonder een gewapend Duitsland en zon der medewerking van de Amerikanen niet te verdedigen is." Verzekeringsagenten dreigen met geweld Te lage honorering In Nijmegen zijn vorige week verzeke ringsagenten, zowel ongeorganiseerden als leden van de verenigingen Ons Belang en Unitas bijeengekomen om te protesteren tegen de te lage honorering. Volgens de inleider, de heer J. van Heuvel, is het honorarium nog gelijk dat van vóór-de oorlog. De agenten lijden schade door de collectieve contracten, die de laatste tijd dopr, de verzekeringsmaat schappijen worden afgesloten. Gestreefd zou moeten worden naar laging van de aanbrengpremies en verhoging van de Incassokosten. In de practijk gebeurt het herhaaldelijk dat di aanbrengpremie wordt uitbetaald aan ge legenheidsaanbrengers, die voor een tele fonische tip de volle provisie krijgen. Dc voorzitter, de heer W. Benda uit Nijme gen, zei, dat de verzekeringagenten met geweld zullen beginnen als het op andere wijze niet gaat. Speelgoedauto's moesten ongeluk reconstrueren Voor het Amsterdamse gerechtshof werd Vrijdag aan de hand van speelgoed- auto'tjes en klinkers van het wegdek het dodelijk busongeluk gereconstrueerd dat op 29 Augustus van het vorig jaar Op de rijksweg Utrecht—Amsterdam plaats had. Een NB.M.-bus was daar, bij het uit wijken voor een hoogopgeladen stilstaan de groentenauto op een kleine personen auto gebotst, van welke de bestuurder, de heer J. P. J- Zijlmans ter plaatse c leed. De Utrechtse rechtbank was destijds tot de conclusie gekomen dat de 28-jarige buschauffeur Th. H. Heemskerk die thans in een melkfabriek werkzaam is. eerder vaart had dienen te verminderen, toen hij wist, dat de weg wegens de regen glad was. Er werd hem een boete van 40 en drie weken voorwaardelijke hechtenis op gelegd en in hoger beroep werd bevesti ging van dit vonnis geëist. Uitspraak 15 dezer. Gouden jubilaris te Delfshaven Ds C. Brunt, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. woonachtig te Delfs haven. zal 9 October de dag herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden bet pre dikambt heeft aanvaard. De jubilaris werd 21 Mei 1878 te Bo egraven geboren. Op 9 Oct. 1904 werd hij te Oud- en Nieuw-Gastel in het pre dikambt bevestigd. Daarna stond hy te Oudenbosch (1908). Zoelen (GId) 1911. Rhenen (1919) en in 1922 verbond hy zich aan zijn laatste gemeente Dells- haven. zijn emeritaat op 15 Dec. 1944 heeft ds Brunt deze gemeente gediend en nadien was hij aldaar nog hulppre diker. De jubilaris, die in Delfshaven ook de stoot gegeven heeft tot de oprichting van enkele Chr. scholen, heeft in verschil lende bladen en tijdschriften meditaties het licht doen zien. De Katholieken op Nieuw Guinea In het voorlopig verslag der Tweede Kamer inzake de begroting van Nieuw- Guinea, waarvan wij elders reeds eerder melding maken, werd de opmerking ge plaatst dat 't ambtenarenkorps in Nieuw- Guinea te weinig Rooms-Katholieken telt. Vele leden verzetten zich tegen een gou- vernements-H.B.S. te Hollandia en wil den subsidie voor de R.K.-H3.S. Zeer vele leden kwamen hiertegen op en meen den, dat het niet Katholieke bevolkings deel zich te kort gedaan zal voelen. Te Zwolle overleed op 64-j. leeftijd dr G. J B. Keiner, oogarts aldaar, die be kend werd door zijn proefschrift over een nieuwe behandeling van het scheel-zien bij kinderen. Scheveningen 6 October: Provinciale dag Geref. vrouwen De grote belangstelling voor de pro vinciale dag op 6 October te Scheve ningen van de afdeling Zuid-Holland van de bond van Geref. vrouwenverenigin gen noodzaakt het bestuur, naast de Bet'helkerk ook de Prins Willemkerk in te schakelen Het aantrekkelijke pro gramma is in beide kerken gelijk, al wordt het niet tegelijk in dezelfde volg orde afgewerkt. De voornaamste punten zijn: Causerie van mevr. G. Kraanv. d. Burg. Vlaardingen, „Contact met zus ters overzee"; referaat van ds H. W. Wïerda. 's-Gravenhage-Loosduinen, „On ze geestelijke wasdom"; zang van me vrouw Rie GrimsStrootman, Leider dorp; declamatie door mevr. R. I. PraamsmaBroekema, Den Haag, en slotpreken, respectievelijk door ds J. G. Feenstra en ds J. v. d. Meulen te Sche veningen. Het bestuur verwacht, dat ook belangstellende niet-leden de vergade ring zullen bezoeken. Dr Van Ilterzon gaat heen als CJMV-voorziiter Dr G. P. van Itterzon, Herv. predikant In Den Haag, die zestien jaar voorzitter is egweest van de C.J.M.V. in Nederland heeft in een gistermiddag gehouden Bondsvergadering op de Ernst Sillen- hoeve in de Lage Vuursche zijn ambt neergelegd. De opvolger van dr Van Itter zon is nog niet bekend. Volgende week zal deze op een bondsvergadering wot den benoemd In ijakarta werd theol. hogeschool geopend In aanwezigheid van burgemeester So< diro, vertegenwoordigers van het Dep. v. O. K. en W. en van de Nederlands" Zwitserse, Duitse en Amerikaanse arr bassades is dezer dagen in Djakarta de Theologische Hogeschool geopend. Deze ls 'n de plaats eekomen van de Hogert Theologische School en telt thans een 4! studenten verdeeld over 5 leerjaren. Rec tor is ds Latuihamello. Uitbreiding onderwijs beeldende kunsten Naar minister Cals in de begroting 1955 van het ministerie van O., K. en W. mede deelt. heeft hij het plan belangrijke wijzi gingen aan te brengen in de opbouw van het onderwijs aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Aller eerst moet er een algemene voorberei dende klasse worden gevormd, waarin een afzonderlijk nieuw te benoemen hoogleraar onderricht zal moeten gei Verder zal er een duidelijker scheiding tussen de eerste en tweede klasse de vrije schilderkunst worden ingevoerd. Voor de eerste schilderklasse zal dan ook een afzonderlijke hoogleraar moeten wor den benoemd. Opdracten voor componisten De minister van O-, K- en W. heeft de navolgende opdrachten verleend tot het componeren van: enkele liederen voor één zangstem met 'eenvoudige begelei ding van piano aan M. Niel te Maas tricht: een strijkkwartet aan Daniel Ruyneman te Amsterdam; een werk voor piano aan Theo Bruins te Amster dam: idem aan Hans Kox te Arnhem; idem aan N- Schuit te Amsterdam en een werk voor schoolorkest aan Sas Bun-ge te Haarlem- Delfste studenten kunnen beneden 1 eten De st/udenten-eetgelegenheid op df Oude Delft te Delft zal weldra rijkssub sidie ontvangen. In overeenstemming met de opzet wil men de prijs van de maal tijden beneden de gulden houden. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk aangenomen naar Oudenbosch Poort vic. te Hellendoorn; de beno» ming tot vic. te Meppel J. Kuipers vit te Lemele. roepen te Papendrecht (vac. Vroegindewey) J. van Wier te Putten. Geref. Kerken roepen te Oosterend op Texel J. Scholten te Lemmer. Er. Luth. Kerk i e t a 1 te Utrecht (vac. C. F. Nolt H. J. Jaanus te Roterdam, H. L. G. Ouwei kerk te Tiel en A. Johannes te Delft. Geref. Gemeenten dankt voor Dordrecht M. Blok Rotterdam. Doopsgezinde Broederschap roepen te Leiden (vac. A. Snaaijer, toez.) S. L. Verhaus te Edac f Advertentie) Beschuitfabriek afgebrand in Vlaardingen Zaterdagmiddag zijn de fabriek, het kantoor en het magazijn van de beschuit fabriek van de fa Ten Kate de Vries aar het West-Nieuwland te Vlaardingen ge heel uitgebrand. De brand is ontstaan ir de omgeving van de oven. De vrij aan zienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Ook de woning van de eigenaar op de eerste étage liep veel schade op. De inventaris werd met behulp van buren erge'oracht naar een school aan d overzijde. Aardappeloogst baart nog veel zorgen De achterstand in de aardappeloogst begint onrustbarende vormen aan te In belangrijke productiegebieden, bijvoorbeeld in de kleistreken van de pro- Noord- en Zuidholland is vijftig tot zeventig percent van de aardappel oogst nog niet gerooid. Ook over andere streken, als Drenthe bijvoorbeeld, hoort nen vele klachten Als gevolg van de zware regenval kan tver het algemeen zeer bezwaarlijk hinaal woiden gerooid, hetgeen betekent, dat de boeren voor de oogst veel mankracM dan anders nodig hebben. Hierbij komt nog, dat de suikerbieten campagne ook aan de gang is, hetgeen nog tot aanzienlijk groter spanningen op de agrarische arbeidsmarkt leidt. Oproe pen van de bureaux oogstvoorzienlng en de arbeidsbureaux om arbeidskrachten voor de aardappeloogst in steden in het Weéten des lands hebben nog maar matig Stuurman van Sibajak wordt gezagvoerder van Tomind De eerste stuurman van het emigran- tènschip Sibajak van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, de heer J. H Grauen- kamp te Zierikzee, is bevorderd tot ge zagvoerder. Kapitein Grauenkamp zal zijn eerste reis als zodanig in de loop van de volgende week aanvangen aan boord van het s.s. Tomini. NIJMEGEN. 2 Oct. Gepromoveerd octor in de godgeleredheid op proefschrif Meelevend begrijpen. Een studie over erband tussen de godsdienstwetenschap AMSTERDAM (G.U.), 2 Oct. Gepro eerd tot doctor in de economie op pr chrift: Kwalitatieve en selectieve Credi» ontrole en de Relatie van elk dezer nen tot de kwantitatieve Credietci ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 4 Oct. Geslaagd voor het do Godgeleerdheid de >D JTi Cand theologie J Nieuwsma, Amst« W Struys, Rotterdam. JMEGEN. 2 Oct. Gesli ten mei U C H Martin. G R Hermans. Willemstad. Cui NIJMEGEN. 1 Oct. Geslaagd voor oude letteren: G F M Vermeer. Zwolle. eefi social. 1 Hoof, Maastricht. A Th L P M Tt I. Nuland. M Albinski. Nijmegen. (Ov). Cand politieke schappen: mej R M F Jam :happenj J Cour ging. Onderwijsbenoemingen £ewe roem Amerikaanse fabriek vaf,a"„' autobanden in A'dam™* Aan de Westhaven te Amsterdam I een nieuwe Amerikaanse autobandenr20aj, briek (The General Tire and Rubo Company Holland N.V.) geopend. Als fabriek in volle productie ls. hetgfk medio 1955 verwacht wordt,'zullen jal lijks 1Ö0.000 buitenbanden en 80.000 b ,.!®a nenbanden uit de persen komen, benevs 1J reparaties-onderdelen. Hiervan zullen I z' procent banden voor vrachtwagens a en de rest is voor personenauto's. Het grondstoffenverbruik zal per jj Ns 5 tot 7 millioen gulden vergen, waanjpjeti een kwart gedeelte in Nederland besté groe zal worden. Er zullen ongeveer 200 arbl ders tewerkgesteld worden, allen on| hof schoolde krachten, die werken onder JUe ding vijftal Amerikaanse lnj^er 50. Caroline bloosde en hoorde nauwelijks wat de anderen de volgende minuten zeiden. Zij liet zich voorstaan op haar eerlijkheid en als Paul er was geweest zou zij geen oordeel hebben gegeven over een boek dat zij niet had gelezen. Doch haar schaamte werd getemperd door de voldoe ning dat zij deze 'mensen van de wetenschap tenminste de indruk had gegeven op de hoogte te zijn Maisie Fellowes kwam bij haar zitten. ,,Ze praten nogal wat, niet" merkte zij op. „Het doet me goed weer eens werkelijk pra ten te horen," zei Caroline. Maisie maakte een grimas. „Soms denk ik dat de vogels het beter doen, constateerde zij. „Die zingen onafhankelijk van het feit of er iemand luistert of niet. Maar in elk geval is dit ook een soort muziek, vermoed ik... Jammer, dat dr. Fielding zo vroeg weg moest Ik mag graag naar zijn stem luisteren... hij zingt nooit mee in het koor. Hij is als een van die componisten die de mensen proberen te laten schrikken met wat valse accoorden schij nen te zijn... We zijn zo teleurgesteld dat dominee Phillips niet kon komen." „Misschien komt hij nog. Meneer Petersen kwam hem halen." zei Caroline. „Mevrouw Petersen was een van vaders nacht merries," merkte Gabriël op. „Maar het is waar, dat het oude mens afschu welijke asthma-aanvallen heeft.Hoe korr.t het dat Jeanie er zo als een dame uitziet vandaag.' Ik herken haar bijna niet zonder haar lange broek „Dat komt van Julia." antwoordde Maisie. „Een poging om Julia's élégance te evenaren." „Zi; gedraagt zich ook nog behoorlijk," zei Gabriël „Toen ik een paar dagen geleden bij u was deed ze aardig onhebbelijk. Wat scheelt haar eigenlijk" „O. groeistuipjes," antwoordde Maisie vaag- zorgelijk „Wat is Julia van plan" „Dat weet ik ook niet", mompelde Gabriël. Zijn gezicht had plotseling alle glans verloren en hij hield zijn ogen strak op Julia gericht. Julia nam een doos uit de kast en ging op Caroline toe. „Ik weet dat u een hekel aan officiële geschen ken moet hebben." Zij lachte. „Domineesvrou wen lijden er veel onder. Maar het koor wilde u een welkomstgeschenk geven en ik kreeg op dracht om het te kopen. Ik hoop dat u het mooi vindt het is nogal bijzonder. Misschien kunt u dominee Phillips nu overreden om het porse leinen dametje weg te bergen!" Zij lachte alsof zij een grap met Caroline deelde. Caroline opende de doos, terwijl zij de ogen van iedereen op haar handen voelde gericht. Een werkelijk prachtige rose Chinese schaal kwam eruit. „Wat schitterend," riep zij uit. „En wat aar dig van u." „Ik vind hem mooi", zei Julia. „Ik had hem bijna voor mezelf gehouden." Korte tijd daarna gingen de bezoekers naar huis Paul was niet meer gekomen. Caroline nam afscheid van iedereen, bedankte Julia nogmaals en vond zichzelf tenslotte op straat in gezelschap van mevrouw Fellowes en Jeanie. „Houdt u van theevisites" vroeg Jeanie kort af. „Deze vond ik wel prettig," zei Caroline. „Voor mij is het geen vis en geen vlees," zei Jeanie „Een beetje eten en een beetje geklets. Niet stevig genoeg." „Als u in Aporia had gewoond zou u dit beetje eten en dit beetje geklets ook gewaardeerd heb ben," antwoordde Caroline. „In elk geval hebt u wat buit kunnen maken." zet Jeanie ..Die schaal is werkelijk een pracht stuk. Gelukkig voor u dat Julia iets moest kopen en niet meneer Tiddley dat is de bijnaam van onze organist Tedham. Ik huiver al bij de gedachte aan waar hij mee op de proppen zou zyn gekomen!" „Gabe schijnt veranderd te zijn," zei Maisie. „Maar ik vermoed dat dat het geval is met alle jongens die weer thuis zijn gekomen." „Gabe had het nodig," antwoordde Jeanie. „Dat weet ik niet. Ik hield van hem zoals hij was," zei haar moeder. „Ja. lieveling, jij hebt altijd van Gabe gehou den als van een zoon maar zijn mooi gezicht is niet alles." „Ik vond hem erg aantrekkelijk," zei Caroline. „Natuurlijk," merkte Jeanie op. „Hij grossiert in charme. Maar wees voorzichtig. Hij kan iemand met een glimlach doorsteken. Beter dan wie ook." „Dat is niet waar," zei Maisie. „Gabe is wer kelijk aardig." Op de hoek van Caroline's straat namen zij af scheid. „Vertel dominee Phillips dat het ons speet," zei mevrouw Fellowe. In de woonkamer pakte Caroline de schaal weer uit. Toen nam zij het porseleinen beeldje weg en zette de schaal er voor in de plaats. Hij paste precies tegen de blauwe achtergrond en een ogenblik lang keek zij er met diepe voldoening naar. De schaal scheen de herinneringen aan de vi site in de kamer te brengen de stemmen van de professoren, vlot en plezierig redetwistend; Gabriël's knap spottend gezicht; de abrupte stem van Dr Fielding; het wachten op Paul; haar schaamte omdat zij voorgewend had de bundel gedichten te hebben gelezen; de gratievolle ma nier waarop Julia de schaal had aangeboden; het vlugge, trotse geluid van Jeanie's stem geduren de de wandeling naar huis. Toen scheen het haar alsof zij Julia hoorde zeg gen: „En nu kunt u het porseleinen beeldje van de oude dame wegbergen." Ternauwernood wetende wat zij deed nam zij de schaal in haar handen en plaatste hem op de vensterbank. Toen zette zij het porseleinen beeld je weer op zijn oude plaats. De schaal hoorde daar te staan, maar zij weigerde hem daar neer te zetten Deze weigering kwam haar voor als hei bezweren van een geest De deur ging open en Paul kwam binnen. tgdzorgwerk in Nederland) 10.45 Uit het Boek der Boeken 11.00 Nieuws 11.15 12.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum It. 298 m. AVRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.16 Gymnastiek 7 30 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw 9 35 Gram. 9.40 Morgenwijding 10 00 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.00 R.V.U.: mej. C A. Eyken: ,.Chr Fry en ztjn werken" 11.30 Voor de zieken 12.00 Sopraan en piano 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12 33 Voor het platteland 12 40 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen of gram 1.20 Lichte muziek 2.00 Voor de huisvrouw 2.15 Gram 2.40 Schoolradio 3.00 Pianorecital 3.30 Voor dc vrouw 4 00 Gram 4.30 -Voor de jeugd 5.30 Lichte miiziek 6.00 Nieuws 6.15 'Programma 7.00 de kinderen 7.15 Strijkk' i'ilmpraatje 8.00 Nieuws 8.1 iramma 9.15 Lichte muziek 9.35 Mede lelingen 9.40 Lichte muziek 10.00 ..De ant- voordman" 10 35 Gram. 10.55 „Ik geloof, lat....", caus. 11.00 Nieuws 11.15 New York tailing 11.20—12.00 Gramofoonmuzlek. Televisieprogramma. KRO; 8.15 Kappers- vedstrljd 8.30 Smalfilmers 8 55 Weerover- :icht 8.58 Actualiteiten 9.03 Pauze 9.10—9.50 Hot Service. 330 m. 12.00 .00 Gram. 1.25 Voor 'de uws 2.10 Dit rmezzo 3.00 Vi :n 4.45 Lichte muziek de kinderen 7.00 Ni< 7 25 Sport 7.30 Klankbeeld 7.45 Bal- .00 Cri- liscussie 6.00 '.15 V< es 8.30 Klankbeeld 9.30 Ge 10.00 Nieuws 10 15 Causerie 10.45 Cla 11.15 „Wijn in Engeland' iagboek 12 15 Voordracht 12.30 Lichte muziek 1.00 Dansmuziek 1 45 Schots orkest 2.45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Gev. muziek 4.45 Sport 5.45 tuziek 6.45 7.45 Hoor- tal 8 25 Sport 8.30 "0.00 Hoorspel 1L20 Dansmuziek 0.05 Voordracht 0.20 Dans muziek 0 50—1.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 1.00 Nieuws 1 10 Omroeporkest en solist 2.(X 7.00 Nieuws 7.15 Amusementsmuziek I Klankbeeld 9.00 Lichte muziek 9 45 Niet 10 10 Jazzmuziek 11.00 Gram. 12.00 Niev 1.55 Gram. 2.00 Nieuws irdracht 5.55 Hoorspel 6.30 Aii ending 7.00 Gram. 8.02 Kamlvorn muziek 9.50 Klankbeeld 10 20 Gram. 10.4L,,., 12.00 Nieuws 'Uldl Brussel. 324 m. 11.45 Gram. (1250 KocrsJben 1.00 Nieuws 1 10 Tuinbouwkroniek 1.15 Grt«cht 2.00 Schoolradio 3 30 Gram. 3.45 OrgelA]ette 4.00 Koersen 4.17 Gram. 4 30 Orgelspel Nieuws 5.10 Gram. 5.48'Gitaarrecital S nec_, Boekbespreking 6.00 Voor de jeugd fi goed Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 9 Causerie 8.00 Gram. 9 00 Orkestconcert 18 io én altviool 10.55—li i HORIZONTAAL: 1 stuk, 4 stevig, 7 hoororgaan, 8 hevig, 9 voorzetsel, dier, 11 luiaard, 12 broedplaats, Spaans landvoogd, 16 verbrande rest,' gewoon, 20 maanstand, 21 Turks bf1 hebber, 22 honingdrank, 23 kerkgel 24 vrucht. VERTICAAL: 1 blaasinstrument, 2 mllielid, 3 meester in de rechten, 4 slag, 5 arctische vogel, 6 inhoud: 8 zangnoot, 10 gordijnenstof, 11 verb! de rest, 14 de lezer heil, 15 w'ijni 17 naakt, 18 vochtig, 19 rivier, 20 ring, 22 pers. voornaamwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZLE VAN BUITEN NAAR BINNEN T» Monster, erosie, sierlyk, ijkmeester, ras, aspirine, nestor, torpedojager, E Oslo, lol. VAN BINNEN NAAR BUITEN T< Desperado, domino, normaal, alikas, 1 sa, apart, troon. DIAGONAAL: SPEELDOOS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2